22ste Jaargang DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 No. 6997 3)e £eicbeHe (Bou/ta/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Lei de d 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad it voor de Abonné'a ver* krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummert 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Giwone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee laden. V Het Utrechtsche Congres. Men schrijft ons: Indien het niet noodzakelijk is, alles goed te keuren, wat Zondag dezerzijds te Utrecht is geschied, dan moge de vraag gesteld Was het wel technisch van den demon stratie-voorzitter, om in zijn openingsrede zoo demonstratief te spreken over een Kamerlid, dat bericht had gezonden, niet aanwezig te zullen zijn? Dit Kamerlid moge dan over bedrijfsor ganisatie anders denken dan de demon stranten, „De Groote Kuil" was toch niet <tc plaats, om dit te gedenken. Zonder van zijn hart een moordkuil te maken, had de voorzitter daarover best kunnen zwij gen. Zoo'n massabetooging moet, naar mijn bescheiden meening, van dezelfde gedach te uitgaan als onze voorlichting van an dersdenkenden; uiteenzetting van eigen inzicht zonder anderen te krenken. Te eer is voor bovenstaande vraag re den, wijl de voorzitter zijn aanvdl niet deed in 't vuur zijner welsprekendheid, doch weloverwogen. Zijn toespraak stond immers op schrift en was klaarblijkelijk van te voren aan de pers verstrekt. Meeningsverschil behoeft natuurlijk niet verdoezeld, maar voor 't uitspreken daar van moeten tijd en plaats juist worden ge kozen, anders streeft men zijn doel voorbij. De massa moge Zondag gedacht heb ben: „Dat heeft ie 'm weer eens lekker ge zegd", deze gedachte is toch niet bevorder lijk voor de goede gezindheid, welke bij alle meeningsverschil onder ons behoort te heerschen. Niemand zal natuurlijk na lezing van dit stuk „De Leidsche Courant" er van ver denken, ten opzichte der bedrijfsorgani satie dichter bij bedoeld Kamerlid dan bij den congresvoorzitter te staan, want het blad heeft zich meermalen onomwonden voor medezeggenschap van den arbeid uit gesproken. Dit ter voorkoming van mis verstand. Tot zoover een onzer medewerkers. Wij geven aan deze beschouwing hier gaarne een plaats, ook omdat wij hetzelf de zouden kunnen opmerken. ,Wij zijn het met den inzender eens. 't Moge ronduit werden erkend en toe gegeven, dat de voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond, toen hij de gewraakte passage van zijd rede neerschreef, gebrek aan zeltbeheersching heeft gehad, waar door hij het belang van de zaak niet wist te doen heerschen over de persoonlijke vol- deoning, die er in gelegen is, als men 't 'ns lekker kan zeggen voor zoo'n talrijk auditorium, terwijl men feitelijk door de radio over heel Nederland wordt gehoord! Wij betreuren een dergelijk, voor behoud of herstel van een goede gezindheid on der ons niet bevorderlijk, optreden. Maar hieruit mag niet iets worden geconcludeerd ten nadeele van het Utrecht sche Congres, van het peil der gehouden redevoeringen, in het geheel genomen. Dat zou in strijd zijn met de werkelijkheid. Critiek, op het Congres uitgeoefend in een ingezonden stukje in de „N. R. Crt.", is beneden elk peil, dat men aan een eer lijke beoordeeling moet stellen. Maar niet beneden het peil, dat men verwach ten kan bij „een Katholiek" (zóó is de on- derteekening), die tot genoemd, liberaal blad zijn toevlucht neemt om daarin te schrijven over „democratische heiligschen nis" zijn ergernis te uiten over het feit, dat op dezelfde plek, waar 's mor gens de H. Mis werd opgedragen, 's mid dags „de heidensche koning Demos be wierookt" werdzijn ergernis over 't feit dat d&ar en zóó gesproken heeft „een priester, een Dominicaner-monnik". Zulk een„ergernis" spruit voort uit trieste opper vlakkigheid. of botte vooringenomenheid. SLACHTOFFERS VAN DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. GROOTVADER EN KLEINZOON GEDOOD. Gistermiddag zijn op den onbewaakten overweg aan den Pruimendijk te Bever wijk de 71-jarige J. D., wonende te Wijk aan Zee en Duin, en diens kleinzoontje, de 8-jarige J. T. uit Beverwijk, dat op een door zijn grootvader bestuurde, bakfiets had plaats genomen, door een electrischen trein, welke te 3.55 uur van Beverwijk naar Uitgeest vertrekt, gegrepen en onmiddel lijk gedood. Het is onverklaarbaar, dat geen van beiden den trein heeft zien naderen, want het uitzicht op dezen overweg is naar beide zijden zeer goed. De bestuurder van den trein zag de bak fiets wel den overweg naderen, doch meen de, dat deze tijdig zou stoppen. Dit ge beurde echter niet, zoodat de trein met een vaart van negentig kilometer op het voertuig stortte. De lijken zijn onherken baar verminkt. TWEE ZWAAR GEWONDEN. Gistermiddag heeft te Dbetinchem een ernstig auto-ongeval op een onbewaakten overweg plaats gehad. De heer Prins uit Dinxperlo kwam met zijn auto voor de gesloten spoorboomcr. Hij is daarop een zijweg ingeslagen en kwam zoodoende bij een onbewaakten overweg. Juist op dat oogenblik kwam uit de richting Ruurlo een trein aan. De heer P. wilde nog vóór den trein passeeren. Zijn auto werd echter op het laatste oogenblik nog door den trein gegrepen en een vijf tigtal meters meegesleurd. De heer P. en zijn medepassagier, de heer Wulfers uit Amsterdam, werden uit den wagen geslin gerd en ieder aan een kant van den weg gevonden. Met zware verwondingen zijn beiden naar het R.-K. Ziekenhuis overge bracht, waar zij ter verpleging werden opgenomen. Omtrent hun toestand kon nog niets worden medegedeeld. De auto werd totaal vernield. BESTUURDER VAN EEN VRACHTAUTO GEWOND. Woensdagmorgen omstreeks kwart voor zeven had te Vijfhuizen een ernstig on geluk plaats. Terwijl de heer J. Koole met een auto, beladen met balen erwten, den onbe waakten spoorwegoverweg aan den Spie- ringweg passeerde, werd de auto gegre pen door den uit de richting Haarlem naderenden trein no. 3554 die om 6.34 uit Haarlem vertrokken was. De auto sloeg een slag in de rondte en kwam langs den spoorweg terecht. Koole, die met het hoofd door een der autoruiten sloeg, werd ern6tig gewond. Spoedig waren dokter en zuster ter plaatse. Koole werd door dr. Bult naar zijn woning te Hoofddorp gebracht. De auto werd geheel vernield, terwijl de erwten over een groot gedeelte van den spoorweg verspreid lagen. De trein kwam door het ongeluk met ongeveer tien minuten vertraging te Hoofddorp aan. BINNENLAND NED. R. K. MIDDENSTANDS BOND. CONGRES TE VENLO. Zooals gemeld, is gisteren het negende R.-K. Middenstandscongres geopend. Wegens ziekte van den voorzitter O. J. G. Struycken en den vice-voorzitter J. E. A. M. Meyring, sprak het Tweede Kamer lid, de heer E. Lockefeer de rede uit, wel ke door ons gisteren is opgenomen. De herdenking van Mgr. Nolens, in die rede vervat, werd door de vergadering staande aangehoord, waarna een gemeen schappelijk kort gebed voor de zielerust van Mgr. werd verricht. Meerdere telegrammen werden ontvan gen, waaronder van Mgr. L. Schrijnen, Bis schop van Roermond en Jhr. mr. Oh. Ruys de Reerenbrouck, Minister-President. Aan H. M. de Koningin, aan den Aarts bisschop en aan den Bisschop van Roer mond werden telegrammen van hulde en trouw verzonden, terwijl aan Mgr. dr. Poels een telegram van gelukwensch werd gericht bij gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest. Ook aan den algemeen voorzitter, den heer Struycken werd een telegram gezon den, waarbij hem spoedig herstel werd toe- ge wens cht. De voorzitter der. a-fdeeling Venlo, de heer J. A. Koops, hield nog een korte toe spraak en bood namens de afdeeling Ven lo een tafelvaantje aan het hoofdbestuur aan. Jaarverslag. In het jaarverslag maakte mr. v. Hel- lenberg Hubar een vergelijking tusschen de gevolgen der economische crisis voor ons land en voor het buitenland en hij meende te mogen constateeren dat de middenstandsorganisaties gelukkig nog niet al te veel van den economischen weerslag hebben gevoeld. De organisatie blijft zich steeds uitbreiden en is in de afgeloopen twee jaren met ruim 5600 leden toegeno men, terwijl 47 nieuwe afdeelingen werden gesticht. Ook de R. K. Middenstandsvakbonden boekten vooruitgang. Verder weidde de heer van Hellenberg Hubar uit over de verschillende midden stand sproblemen in Kamers «n Midden- standsraad aanhangig en bracht hulde aan Minister Verschuur die steeds toonde een open oog te hebben voor de belangen van den middenstand. Santos-fonds. Pastoor F. Huf uit Hoofddorp gaf een overzicht van het werk van Santos. De opbrengst voor dit jaar van de bloempjes- dagen wordt geraamd op 22.000. In 1929 zijn 33 patiënten- door het Santosfonds uitgezonden met 4136 verpleegdagen. De kosten daarvan bedraagt 8491. In 1930 werden eveneens 39 patiënten uitgezonden met 2998 verpleegdagen, uitgegeven ƒ4589. De kosten voor 1931 zijn geraamd, 'op ƒ12.000. Praeadvies-mr. Wobbe. In behandeling kwam nu het praead- vies van mr. F. B. J. Wobbe uit Den Haag over „Wettelijke Pensioenverzekering voor de kleine zelfstandigen." In de toelichting op het praeadvies merkte spr. op, dat het niet in zijn bedoe ling had gelegen in dit praeadvies een wet telijke regeling te ontwerpen, doch dat hij slechts de verschillende kanten van het vraagstuk duidelijk wilde belichten en ge tracht had een oplossing voor de vele moeilijkheden te vinden. Spr. concludeerde ten slotte, dat een vrijwillige verzekering, met subsidie van staatswege, de beste oplossing zou zijn. Aan een hierop volgende bespreking na men verscheidene afgevaardigden deer. Na heropening der vergadering richtte de heer Lockefeer een woord van wel kom tot minister Verschuur, die de mid dagvergadering bijwoonde, alsook tot den loco-burgemeester, mr. E. Janssen, en tot de vertegenwoordigers der verschillende zustercorporaties. Minister Verschuur spreekt de vergadering toe. Minister Verschuur dankte voor de woorden van welkom tot hem gericht. Z.Exc. wees er op, dat in den laatsten tijd de middenstand, als afzonderlijke groep van bevolking, door het instellen van een afzonderlijke onderafdeeling van den middenstand aan het departement, meer tot zijn recht is gekomen. Speciaal wees Z.Exc. op het groote nut van het economisch instituut voor den midden stand, en sprak de hoop uit dat de mid denstand, die wel eens dut, ten opzichte van dit instituut niet zal slapen. „De Middenstand", aldus Z.Exc., „wordt wel een® genoemd het laatste bolwerk van de vrije conourrentie, en, al klinkt dat ook zeer mooi, toch heeft dit zijn soha-duwzijde in zooverre dat de Midden stand zich door een zeker individualisme antipathiek stelt tegenover organisatie. En toch moet het prijzenswaardige indi vidualisme met organisatie verbonden worden". Z.Exc. wees er op dat het de regee ring zeer aangenaam is in belangrijke kwesties met organisaties te doen te hebben; immers uit de wensohen en ver langens der vertegenwoordigers van or ganisaties' ziet de regeering een „com munis opinio". Tenslotte sprak Z.Exc. er zijn genoe gen over uit, dat op dit congres, zoovele ernstige vraagstukken ook over Midden- staindsbedrijfs techniek besproken werden en erkende den gestadigen bloei van den Ned. R. K. Middenstandsbond als een algemeen belang. Vervolgens werden de afgebroken be- Mgr. g. galbiati. uit Milaan, die gistermiddag op de sectie vergadering van den Islam sprak over de Arabische codices van de Ambrosiaausche bibliotheek en haar quantirtatieve en quan- litatieve belangrijkheid. het van mr. Wibbe over de wettelijke pen sioenverzekering voor kleine zelfstandi gen, voortgezet. Na een korte beantwoording door mr. Wobbe aan de opponenten, werden de conclusies van het praeadvies onveran derd door de vergadering aangenomen» onder toevoeging van de bepaling dat eene commissie tot nadere bestudeering en onderzoek van hét vraagstuk zou wor den ingesteld. Praeadvies mr. F. Bach. Hierna was aan de orde het door mr. F. J. H. BaCh, directeur van het Cen traal Hanzebureau van het bisdom Haar lem uitgebrachte praeadvies over „Pu bliekrechtelijke Bedrijfsordening". Mr. Bach betoogde in zijn toelichting dat de Middenstand niet met den vorm der huidige bedrijfsordening kam acooord gaan, daar in die bedrijfsordening hoe langer hoe meer de gemeentelijke en plaate Spr. wees op het voorontwerp der be drijf sradenwet, dat door minister Ver schuur binnenkort aam de Kamer zal worden aangeboden, en protesteerde te gen de uitlatingen van dr. Kortenhorst, in de pers, die het praeadvies als een argument tegen het voorontwerp-Ver schuur had voorgesteld. Wat speciaal de middenstan-dsbedrijven betreft, achtte spr. eene wettelijke re geling gewenscht, le om een bedrijfsge- wijze bestrijding der bedrijfseuvelen mo gelijk te maken, 2e. om de bedrijven, die uit eigen kraoht niet tot ordening kun nen komen, daartoe behulpzaam te zijm, 3e. om de verschillende vormen van be drijfsorganisatie zooals prijsregeling, leverings- of concurrentie-voorwaarden op een juisten grondslag te stellen. Tenslotte drong de prae-adviseur er bij de vergadering op aan om de noodige maatregelen te nemen om na alzijdige bestudeering vam het vraagstuk te ko men tot een concreet program- en actie punt. Na een discussie over dit praeadvies, schorste de voorzitter de vergadering tot Donderdagmorgen 10 uur. DE STAATSBEGR00TING VOOR 1932. Benzinebelasting. Verhoo ging van het tarief van in voerrechten. En andere maatregelen. Naar de „N. R. Crt." verneemt, ligt het in het voornemen der regeering, ter be strijding van het verwachte tekort "bp de begrooting 1932, voorstellen te doen tot in voering van een benzinebelasting en tot verhooging van het tarief van invoerrech ten tot een algemeen tarief van 12 pet. Voorts verneemt het blad van andere zijde, dat voorgesteld zal worden een te rugstorting van de batige overschotten van vorige dienstjaren, hetgeen natuurlijk be- teekent, dat men voor die reeds bestede bedragen zou moeten gaan leenen. Ook zouden de stortingen in het Invaliditeits- fonds worden geschorst en zou er bezui nigd worden op de Zuiderzeewerken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Machtigingswet bij het Engelsche La gerhuis ingediend voor de bezuinigings maatregelen der regeering. (Buitenland, 2de blad). Relletjes voor het Britsche Lagerhuis. (Buitenland, 2de blad). BINNENLAND. Ongelukken op onbewaakte overwegen: bij Beverwijk, bij Doetinchem en bij Vijf huizen. (1ste blad). DE BELVEDEREBRUG TE NIJMEGEN. Het voorstel van B. en W. in zake de Waaloverbrugging door den Nijmeegschen Raad aangenomen. In de gistermiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Nijmegen is na een urenlag debat met 22 tegen 15 stemmen het voorstel van B. en W. be treffende onvoorwaardelijke aanvaarding van het voorstel van den Minister van Waterstaat inzake de Waaloverbrugging aangenomen. Diaardoor is het pleit voor de Belvédère brug beslist. De eerste aanbesteding zal na 17 September plaats hebben. Vóór 9temden de S. D. A. P., de V. B., de C. H., de A. R. en van de Katholieken wethouder mr. v. d. Velden, v. d. Waar den, mej. Velthuysen, v. d. Wagt, de V ree- ze, mr. Suieets, mr. Weve en dr. Bahlmann en tegen stemden de veertien overige Ka tholieken, wx). de wethouders Busser en mr. Kroot.jee en het lid der R. K. Volks partij. Bij den aanvang der zitting werd door den voorzitter medegedeeld, dat hij on derstaand telegram van den Minister van We ter staat had ontvangen: „Ingevolge telefonisch onderhoud van hedenmorgen verklaar ik mij alsnog bereid te bevestigen, dat na onvoorwaardelijke aanneming van mijn voorstel, bij de na dere onderhandelingen zooveel als redelijk en economisch verdedigbaar is, gaarne met de wensohen van Nijmegen's gemeen tebestuur zal worden rekening gehouden." NA HET OVERLIJDEN VAN MGR. NOLENS. De ingekomen blijken van deelneming. Zooals te begrijpen is, werden na het overlijden van mgr. dr. W. H. Nolens tal- Looze bewijzen van deelneming ontvangen. Enkele van wereldlijke en geestelijke over heden, werden reed® gepubliceerd. Daar kunnen nog bijgevoegd worden brieven of telegrammen van H.M. de Koningin-M-oe- der, van H.K.H. Prinses Juliana, van de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, den directeur van het Kabinet der Konin gin, van Mgr. Schrijnen en Mgr. Diepen, van de besturen van verschillende Kamer fracties, van ministers van Staat, o.a. van den heer Oolijn uit Genève en den heer Idenburg uit Nauheim, van den directeur van het Int. Arbeidsbureau te Genève, Al bert Thomas, van Sir But'er uit New-York enz. enz. Jos. Maenen zal zitting nemen. Naar de „VLfoskr." verneemt, is het be noemd verklaarde lid der Tweede Kamer, de heer J. H. Maenen te Heerlen, voorne mens die benoeming te aanvaarden en zit ting te nemen al® Kamerlid. Het ligt even wel niet in het voornemen van den heer Maenen na 1933, bij een eventueel© hernieu wing van zijn mandaat als Kamerlid, dit 'lidmaatschap te blij.ven vereenigen met dat van Gedeputeerde. Voor welke functie de heer Maenen dam zal kiezen staat thans nog niét vast. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Nog 82 gemeenten niet toegetreden. Het aantal tot het werkloosheidsbesluit 1917 toegetreden gemeenten bedraagt 995. 82 gemeenten zijn nog niet toegetreden, waarvan behooren tot: Limburg 19, Gelderland 13, Zeeland 12, Zuid-Holland 12, Noord-Brabant 11, Noord Holand 8, Utrecht 6, Overijsel 1. In deze 82 niet-toegetreden gemeenten wonen on geveer 765 verzekerden. LOTERIJ „HELLI0MARE". Men verzoekt on® te melden, dat da trekking van deze loterij onherroepelijk zal plaats hebben op 29 September a.s.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1