DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 LAND- EN TUINBOUW FRUIT EN GROENTEN. Overzicht van den stand van het fruit en de wannoezerijgewassen op 26 Aug. 1931, samengesteld naar gegevens, verstrekt dooi de correspondenten der Directie van den Landbouw. De appelen zijn ten gevolge van de ster ke luisaantasting niet voldoende uitge groeid. Zooals reeds in vorige berichten werd opgemerkt, is het verschil tusschen bespoten en onbespoten zeer groot. Van de bespoten boomen is de bladstand, wat kleur en grootte betreft, beter en de vruch ten zijn grooter. Het percentage kroet zal dit jaar zeer groot zijn, daar vele vruchten, ook van de peren, door schurft zijn aange tast. De stand van de appelen en de op brengst van de peren zijn matig tot vrij goed. De stand van de bellefleurs is in het algemeen beter dan van de goudreinetten. De ruiven staan goed. De tomaten staan slechts vrij goed. De verschillende koolsoorten, vooral bloemkool, hebben veel geleden van de vele regens en van bladluizen, voorts van val- lers en van draaihartigheid. De stand van de sluitkool is vrij goed. De bloemkool staat matig tot vrij goed. Prei en pootuien vertoonen een goeden stand. De augurken en vooral de boonen heb ben zeer veel geleden van het koude en natte weer. Het eerstgenoemde gewas staat matig tot vrij goed. De boonen vertoonen een matigen stand. Samenvatting. Leidt men uit de opgege ven cijfers, met inachtneming van den om vang der teelt in de verschillende stre ken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het tusschen haakjes geplaatste cijfer aangeeft hoe de stand was op 22 Juli 1931. Appelen 56 (55) Peren 58 <59) Druiven 72 (77) Perziken (onder glas) 68 (66) Perziken (natuur) 56 (50) Tomaten 63 (77) Witte kool 62 (66) Roode kool 61 (65) 61 (62) 54 (59) Pootuien 67 (51) Prei 69 (-) Schorseneeren 74 (-) Augurken 55 (68) Boonen 49 (60) Door de correspondenten wordt"de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 uit muntend, 90 zeer goed, "70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 sledht en 10 mislukt. UIT DE OMGEVING NOORDWIJKERHOUT Ernstig auto-ongeluk. Maandagavond heet een ernstige aanrijding plaats gehad op den Heerenweg, nabij de R.K. Pastorie. Aan den kant van den weg stond de heer G. van der Tang met een ander persoon te praten. Vanuit de richting Zilk kwam een vrachtauto gereden uit Katwijk. Deze auto raakte met het achterste gedeelte de heer v d. T. aan en sloeg hem tegen den grond. Hij werd ernstig aan het schouderblad gewond en bekwam eveneens een bloedende hoofd wonde. Dokter Wösten en dr. Kerstens van het St. Bavo-gesticht alhier, verleenden aan den ge wonde de eerste hulp, geholpen door de eerw. Zuster Alberta van het Wit-Ge'e Kruis, met nog een andere Zuster van het St. Jozef-ge sticht. Daar het al donker was viel het niet mee den getroffene te verbinden. Per zieken auto is de gewonde naar het ziekenhuis ver- De politie die direct ter plaatse aanwezig was, regelde het verkeer en hield de nieuws gierigen op een behoorlijken afstand. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. HILLEGOM Tuinfeest. De Buurt- en Speeltuinver- eeniging „Patrimoniurh" zal a.s. Zaterdag een groot tuinfeest geven. Het Jeugdfanfarecorps „Oosterkwartier" uit Haarlem zal met 52 le den medewerking verleenen. De kinderen van den speeltuin zullen het corps om 2.40 van de remise afhalen, waarna al spelende naar Pa trimonium wordt gemarcheerd. Daar worden verschillende spelen uitgevoerd, zooals ge- costumeerd korfbal, slagbal, reidansen, etc. Om 1.15 echter begint 't feest al met een op tocht van wagentjes, fietsen etc., versierd met bloemen en groen. Het programma ziet er werkelijk keurig uit. Hopen we op mooi weer! Autobusdienst op Hoofddorp. B. en W. dezer gemeente hebben geen bezwaar tegen de instelling van een autobusdienst van hier op Nieuw-Vennep en vandaar op Hoofddorp en Amsterdam. Integendeel, het college is van meening, dat de voorgenomen dienst zal voor zien in een tot heden niet bestaande verbin ding met Hoofddorp. Aanbesteding. Zaterdagmorgen werd in hotel Sistermans alhier onder architect H. Kijne alhier voor rekening van den heer J. de Jong Jzn. aanbesteed: het verbouwen van een opslagplaats in een garage met 2 bovenwo ningen. Ingekomen 10 biljetten. Uitslag als volgt: Vrolijk, Haarlem f7865, Reeuwijk f7995, K. Vermey Zn. 8189 Seijsener 9275; W. Imthorn 9358; Couzijn en De Vries 9772; E. Schuit 9878; Versteegt Gortzak 9975; Gebrs. Botbijl, Heemstede 11675; N.V. Men ton, Haarlem 11975. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wonen de insohrijvers te Hillegom. Gunning is aangehouden. KATWIJK AAN DEN RIJN In de sloot. Langs den Wassenaarschen weg geraakte een auto, welke links van den weg reed, van den weg af en kwam in de sloot terecht. Het liep met materieele schade af. De wagen, die nogal beschadigd was, is later met de noodige werktuigen gelicht. LISSE Patronaats-tentoonstelling. In het Patronaatsgebouw werd Zaterdag namiddag en gisteren een tentoonstelling ge- ht uden van tuingroeibloemen van de patro naatsjongens. Deze tuingroei staat onder lei ding van den weleerw. pater Jos. Bouman, O. Carm., van Huize „Pius", die we eigenlijk wel de ziel dezer beweging mogen noemen. Deze tentoonstelling is een vervolg van die, welke op den eersten Zondag van Augustus j.l. is gehouden en welke te samen feitelijk één geheel vormen, aangezien deze de beslis sing der prijzen brengt. Er zijn voor deze ten- toonsteling niet minder dan 33 inzendingen van grooteren of kleinereD omvang en, werke lijk, de groote patronaatszaal ziet er smaak vol uit. Uit alles blijkt, dat de jongens hun best hebben gedaan de bloemen zoo mooi mo gelijk te hebben. De soorten-versoheidenheid is groot, waardoor alles nog mooier uitkomt. Men ziet er dahlia's, begonia's, gladiolen, ca lendula's, Hol. en Chineesche asters, verschil lende soorten kransen, lupines, violieren, anje lieren enz. enz., te veel om op te noemen. Pater Bouman zond ter opluistering een verscheidenheid van schelp- en steensoorten in, alsmede een aantal gedroogde bloemen- planten, benevens een kunstmierennest met kerkhof en bakkerij. Dat al deze merkwaardigheden zeer de aan dacht trekken, behoeft geen betoog I Voorts ligt er ter bezichtiging een herbarium, dat is aangelegd door mgr. A. van derTPas, O. Carm, De bloemenstellingen en vazen zijn wederom welwillend afgestaan door het bestuur der bloemistwerkliedenver. „St. Isidorus". De jury kende de prijzen toe als volgt: Corn, v. d. Laan, eereprijs, gebrs. v. d. Aart, extra prijs, gebrs. v. Graas, P, Wessels en Theo Weyers, elk een len prijs, B. v, d. Hoorn en Leo Lieverse, gebrs. Weyers, C. v. d. Egden en M. v. Diest, elk een 2den prijs, Jac. Reewijk, P. v. d. Voort en M. Warmerdam en Joh. Akkerman elk een 3den prijs en voorts nog vele kleine prijzen. Voor houtsnijden be haalden Jac, en P. Weyers en H. v. d. Heek een 4den prijs. Voor bouwkundig teekenen G. Woenner een len prijs en voor houtsnijden een len prijs h.s. N. Wassenaar een 2en en P. v. d. Lans een 3den prijs. Voor kopteekcnen H. v. d. Reep en P. v. Graas een 2en prijs en B Lemmers een 3en prijs. Een mooie aanmoediging voor de jongens! Geboren: Johanna d. van C. P. Blom en J. Kooijman Dirkje d. van A. van der Oever en J. Petit Cecilia Maria Margaretha d. van A. F Schenk en G. H. van Dijk Jannetje d. van J, van Delft en G C. Schalk Ondertrouwd: E, Timmerman en J. Westerink P. C. v. Kesteren en P. v Oef- felen P. C. Faas en C. Reyerkerk. Getrouwd: A. Dompeling en E. van der Stelt. Overleden: Christina Cornelia Rietveld echtgen. van W. van Groen 43 j. OEGSTGEEST Goede vondst. Zondagochtend begaf de heer J. Zandvliet zich door 't Oranjepark huiswaarts. In de Oranjelaan vond hij een z.g, kinderluchtballon. Op de aan deze ballon bevestigde label stond in 't Engelsch ver meld, dat de ballon was afgezonden door ze kere Machman uit Wisbech (Engeland). De vinder zou bij opzending van den label 10 shilling of 6 gulden ontvangen. WASSENAAR Aangereden. Op den Rijksstraatweg nabij de Eikelaan is zekere A. uit Amsterdam, die te voet den Rijksweg wilde oversteken, gegre pen door een auto, bestuurd door den heer W uit deze gemeente. S. werd tegen den weg gesmakt en met bloedende verwondingen aan gelaat en beenen opgenomen. In de St. Jaco- busstichting werd hem de eerste hulp ver- Geboren: Nicolaas Gerardus Theodorus z. van Th. N. v. d. Velde en A. J. Helgers Ida Josephina Maria d. v. H. J. Donkers en C. C. Barnhcorn Johannes Cornelis z. van W. J. v. d. Kooij en A. C. Putker Petrus Adrianus z. van M. A. v d. Meulen en A, C. Jansen Johanna Theresia Geertrui da d van J. Vermeulen en A. P. Niemann Albertus Johannes z. van R, W. Laarman en J. v. d. Kroft. Ondertrouwd: L, J. Franke en S. H. Berkvens J. P. Nieuwland en E. Kronietzka A. Snelders en M. E, A. Friedrich J. de Swart en M- J« Hillebrand J. H Ver meulen en P. J. Brederode. Getrouwd: P. W. Vrijburg en A. Pau wels J. W. Hünd en C. M. von der Haar G. J. A. van Eek en H. H. Cevat. Overleden: C. J. Kieviet 73 j wedi. van G. L. Veldhuizen van Zanten. WARMOND Gemeentebegrooting. De door B. en W. aan den Raad aangeboden gemeentebegrooting wijst, voor wat betreft den gewonen dienst in inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 123.288.72. Door B. en W. is den Raad voor gesteld de opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen te brengen van 40 op 80 en die der ongebouwde eigendommen van 10 op 20. Tevens is voor gesteld het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting te brengen op 11. Tot heden werden nog geen opcenten geheven. De mede aangeboden begrooting van het wa terleidingbedrijf wijst wat betreft den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven aan een be drag van 15765.68 en wat betreft den kapi- taaldienst een bedrag in inkomsten en uitga ven van ƒ4119.44. Waarnemend burgemeester. In de verga dering van B en W. is de heer Alb. Oudshoorn aangewezen om den burgemeester bij afwezig heid te vervangen. SASSENHEIM Sport'demonstratie. Begunstigd door droog weer had Zaterdagmiddag op terrein Sporthoff de sportdemonstratie plaats, geor ganiseerd door de vier plaatselijke spoitver- eenigingen: Teylingen, Ter Leede, D.O S. en T.O.P. Bij gunstiger weer zou waarschijnlijk Qe opkomst van het publiek grooter geweest zijn, hoewel ook nu daarover niet te klagen Aangevangen werd met het nummer 400 M. hardloopen, waaraan werd deelgenomen door verschillende leden van de hiervoor genoemde vereenigingen. De heer P. de Nobelen wist voor zijn vereeniging Teylingen beslag te leg gen op de hiervoor beschikbaar gestelde me daille. Hierop werd een spannende korfbalwedstrijd gespeeld tusschen T.O.P. van Sassenheim en Fiks uit Oegstgeest, onder leiding van den scheidsrechter J, Boekooi. Het bleken twee waardige tegenstanders van elkaar te zijn en het eind van het spel kwam met 11. Om tot een beslissend einde te komen, werd 10 minu ten verlengd, waarbij Fiks zoo gelukkig was een tweede doelpunt te maken en in het bezit kwam van de uitgeloofde medaille. Bij het nummer 100 M. hardloopen was het andermaal P van Nobelen, die de eerepalm voor Teylingen wist weg te dragen. Hierop kwamen de heeren voetballers aan de beurt. Een mooie partij vol spannende momenten, waarbij de keeper van Ter Leede zich wist te onderscheiden, werd te zien gegeven. De mannen van de N. Z. H. T, M. bleken evenwel in de meerderheid te zijn en na dc rust was verslapping in de gelederen van Ter Leede merkbaar met het gevolg, dat het einde kwam met een 52-overwinning voor de tram. Bij het nu volgende nummer hoogspringen vielen 6 deelnemers spoedig af en ging de strijd, die steeds spannender werd, nog gerui- men tijd door tusschen Karei van Lierop van Teylingen en Dijkhuis van Ter Leede. Ver scheidene keeren achtereen werd door beide heeren het touw er afgesprongen, totdat het eindelijk aan de man van Ter Leede mocht gelukken de overwinning te behalen. Ook het nummer vèrspringen werd door Ter Leede ge wonnen door den heer Stoute met een sprong van 5.35 M. Aan het eind werden de verschillende me dailles door den heer W. Los met een harte lijk woord aan de gelukkige winnaars uitge reikt, waarbij het hoera-geroep niet van de lucht was en aan den heer Los een ovatie werd gebracht voor de wijze, waarop hij zich bij het afwerken van het programma had verdienste lijk gemaakt. Gevonden. Eén belastingmerk 19311932 in étui. een nikkelen dop van radiateur of benzine-tank een streng koralen een duimstok een auto-nummerplaat H 716S0 twee kleine kinderportemonnaies, één in houdende 11 ct., ander niets een sleutel, ge merkt B. K. S. F. 78328. Verloren. Een nikkelen heeren-horloge een portemonnaie, inhoudende 60 ct. een belastingmerk 19311932 in étui een don kerbruine padvinders-portemonnaie, inhouden de 21 of 28 ct. een dunlop-auto-reserve- band een plankje, waarop een bord van de wegklasindeeling is aangebracht een blauw meisjesvest. Nadere inlichtingen worden door de politie verstrekt. Geboren: Emma Theresia d. van C. van der Voort en C, Slaman Juliana Maria d, van D. H. Bosma en J. van Tol. Gevestigd: Mej. C. C. M, van Luenen, Hoofdstraat 167 van Zevenaar J Vonk, v. Heemstrastraat 25, van Rijnsburg C. P van Werkhoven, Hoofdstraat 358, van Voorhout C. W. van Werkhovengeb. van Zoon, Hoofd straat 358, van Lisse mej. D. Ph. P. Wil- lems, Hoofdstraat 167, van Alkemade. Vertrokken: mej. C. J. van Kampen naar Haarlem mej. Th. Hoppe naar Quac- kenbruck (D.) mej. C. M. Pauw, naar 's Hertogenbosch. VALKENBURG Koninginncfeest. Het koninginnefeest zal hier gevierd worden op Maandag 14 Septem ber. Behalve een kinderfeest zal er ook een volksfeest plaats hebben. De volksspelen be staan o.m. uit vogelschieten, wedstrijd met kinderwagens voor dames, hardloopen met hindernissen voor jongens, ringsteken op de fiets voor dames, stoelendans voor dames ring- rijden met paard en tilbury voor heeren en dames. De Valkenburgsche Harmonie zal de feestelijkheden opluisteren. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Wijsvinger af gekneld. In de Prins Hendrikstraat trof gistermorgen de timmerman V. een ernstig ongeval, dat hem de wijsvinger van zijn rechterhand kostte. V. reed aldaar met zijn rijwiel langs de bestel wagen van v. G. en L., toen eensklaps een ijzeren plaat van den wagen viel en op de rechterhand van den passeerenden V. terecht kwam. Behalve genoemde vinger, werd een tweede ernstig verminkt en bekwam V. boven dien een ernstige verwonding aan zijn arm. Dr. v, N. verleende de eerste heelkundige hulp De getroffene is ter verdere behandeling in 't St. Elizabeth-gesticht te Leiden opgenomen. Zonnescherm in brand gestoken. Door den winkelier v. B. uit de Van Mandersloostraat, werd bij de politie aangifte gedaan, dat Zon dagavond, vermoedelijk door kwajongens, een zonenscherm van zijn perceel in brand is ge stoken. De politie stelt een onderzoek in. De Woubrugsche weg blijft afgesloten. Belanghebbenden wijzen we er op, dat de ver bodsbepaling betreffende het berijden met auto's van den Woubrugschen weg niet werd opgeheven en dat dezen dus, behoudens enkele uitzonderingen voor sommige personen blijft gehandhaafd. Burgerwacht. Door de Burgerwacht zul len vanaf hedenavond wekelijks iedere Dins dagavond van 7 tot 8*4 uur met marga schiet oefeningen worden gehouden in het schietlo- kaal aan de v Boetselaerstraat. Aanrijding. In de Emmalaan werd giste renmiddag de wielrijder B. door een hem ach terop komende auto aangereden. B. kwam te vallen, terwijl een mand, waarin een aantal bussen verf, die op de bagagedrager stond, op straat terecht kwam en de inhoud verloren ging. De schade is vrij belangrijk. De bestuur der der auto reed door. Het nummer is ech ter bekend. NIEUWKOOP VIER JAREN GEMEENTEPOLITIEK. De oude raad heeft afgedaan, de nieuwe is op 1 dezer voor het voetlioht getreden, slechts met een geringe wijziging, Negen van de elf waren bekende gezichten in de raadszaal en ook de twee wethouders mochten hun plaats behouden. Blijkens het raadsverslag zag de voorzitter in deze herbenoeming het bewijs, dat men te vreden was over het beleid der heeren in de afgeloopen vier jaren, wat voor mij aanleiding is om aan de hand van de aan den raad toe gezonden notulen te overzien hetgeen de raad in het gepasseerde tijdperk zoo al te verwer ken kreeg. De meest belangrijke vergadering is wel ge weest die van 24 September 1930, toen met al- gemeene stemmen een voorstel werd goedge keurd tot het aangaan van een regeling met 10 andere gemeenten voor den aanleg en de exploitatie eener gemeenschappelijke drinkwa terleiding. Een besluit van verstrekkende be- teekenis voor de volksgezondheid, temeer, waar het water in onzen polder door de dage- lijksch toenemende motorvaart steeds meer on bruikbaar wordt en het Rijnwater, dat in zoo geweldige hoeveelheid wordt ingelaten, om die reden ook totaal bedorven is. De stichting van het ontginningsbedrijf in 1929 was mede van groot belang. De polder is voor 2/3 gedeelte verveend, droogmaking is gebleken niet mogelijk te zijn om wille van de kosten, ettelijke honderden hectaren rietland vindt men ter plaatse of in de peripheric, dat een natuurlijk proces doormaakt van opkomst, I vruchtbaarheid en teruggang, om ten slotte tot grasland terug te keeren, waarbij de ligging ten opzichte van den waterspiegel te laag is om in behoorlijke mate productief te zijn. De af gesloten contracten met Leiden en Wassenaar tot afname van haar stedelijke vuil hebben de mogelijkheid geopend om geleidelijk dit land op te hoogen en daardoor te cultiveren. Over het resultaat is men tot heden content, i De groote werkloosheid maakte het in den afgeloopen winter noodzakelijk een voorzie- ning te treffen, wilde men niet het gevaarlijk I pad betreden van steunverleening. Dit werd i een spoorslag tot het ondernemen van een werk, dat om de kosten steeds was nagelaten, doch waar reeds jarenlang verlangend naar was uitgezien, n.l. een vaartverbinding tus schen de Noord- en Zuideindeplas. Een ge deelte is nog slechts gereed, doch waar reeds een begin aanwezig is, volgt nu ook wel de rest. Dan mag met voldoening genoemd worden het Meije-pad, ook wel Kerk- of Oortjespad genaamd. De polder Nieuwkoop en Noorden heeft in een lengte ^van 10 K.M. geen enkele verbin ding te land dan het bedoelde pad, dat als eigendom van de R.K kerken van Nieuwkoop en Meije-Zegveld voor de R.K. inwoners van de Meije beschikbaar gesteld en onderhouden werd om de R.K. Kerk alhier te bezoeken in den tijd, toen deze dorpen nog slechts één pa rochie vormden. De kerk stond tot 1852 bij het begin van het Meije-pad alhier, bij den nieuw bouw in het dorp, kreeg de Meije een kapel op het land, dat thans toebehoort aan J. Ver burg, terwijl in 1871 de Meije een eigen paro chiekerk kreeg. Het pad is steeds blijven bestaan, doch voor de kerken had het geenerlei belang meer, zoo dat het onderhoud alles te wenschen overliet. De gemeente maakte het vorig jaar een ac- coord met de kerkbesturen, waarbij het pad in beheer en onderhoud (niet dus in eigendom) aan haar overging, waardoor de instandhouding I gewaarborgd en een alleraardigst stuk natuur- I schoon gered is. De verbreeding had reeds plaats, de ophooging moet nog volgen. Mede in verband met de te maken vaart komt een kwakelbrug in het pad, waarvoor de palen reeds geplaatst zijn. Het gedeeltelijk restaureeren en rechtzetten i van den 300 jaren ouden dorpstoren, welk werk op 6 December 1927 tot stand kwam, is mede van merkwaardige beteekenis. Het kostte ƒ12.000, waarvan 1/4 gedeelte ten laste van de gemeente kwam, doch als historisch monument sal de toren thans nog eeuwen kunnen getui gen van Nieuwkoop's glorierijk verleden, Waar ons dorp toch niet rijk is aan ver keerswegen en zeker niet aan mooie wandel wegen, mogen de tot standkoming van een regeling en verbetering van het bekende pad bij Valkenct en van de beplanting langs de Stationslaan zeker met eere genoemd worden. Evenals overal kennen wij ook hier een we- genvraagstuk. Grootsche plannen liggen ter ta fel, doch alles moet wachten op de richting, welke gekozen zal worden door de gemeente voor den rijksweg AmsterdamRotterdam en waarover een zoo heftige strijd gevoerd wordt. Hiervan afhankelijk is een gevraagde voorzie ning voor den Ziendeweg en den geheelen hoofdweg door de gemeente om deze op het provinciaal wegenplan te krijgen. Omdat hier l moeilijk op te wachten is heeft men bereids teerproeven genomen en is er kans het vol gend jaar van den onhoudbaren stofplaag be vrijd te worden. De nieuwe veldwachterswoning te Noorden in de twee immer doelloos leegstaande lokalen van de openbare school met tegelijk een in gericht lokaal voor den ziekenbarak en de ma- j gazijnartikelen van het Groene Kruis eischte I eveneens veel aandacht van de vroedschap. I Ook de electriciteit vormde menigmaal een punt van bespreking, waaruit o.m, is voortge vloeid het vastrechttariefe dat zeer voldoet, de prachtig geslaagde tentoonstelling in 1929 met daaraan verbonden een winkelweek, het nieu we transformatorgebouw te Noorden, waar door de stroom aldaar tot de vereischte sterk te kon worden opgevoerd tenslotte een rege ling voor de vier gemeenten, waardoor eenige belangen in één hand werden gelegd. Dit alles heeft veel geld gekost, daarom kan het met des te meer voldoening gewaagd worden van de nieuw tot stand gekomen belas ting-regeling als gevolg van de wet op de fi- nancieele verhouding en waardoor de gemeen telijke fondsbelasting, welke de gemeentelijke inkomstenbelasting vervangt, in doorsnee 40 pet. verlichting geeft,dank zij mede, dat slechts 35 opcenten werden noodig geacht. Een gemeente besturen zonder geld gaat nu eenmaal niet en dingen tot stand brengen, wel ke haar aanzien verhoogt of haar welvaart stuwt, zonder geld, gaat als regel heelemaal niet. Vervolgens memoreeren wij nog een en an der wat van belang is, zonder dat het kosten meebracht. Zoo noemen wij de verordening op vacantieverblijven, waardoor men intijds ver standige regelen stelde, in verband met inge komen aanvragen, voor het geval onze plas sen op dit punt aantrekking mochten gaan uit oefenen. De vleeschkeuringsdienst eischte veel bespre kingen en brachten wel een oplossing, doch eene welke vrij eenparig niet gewenscht werd. Voorts een wijziging van de verordening op het schoolgeld, waarbij meer rekening gehou den werd met de groote gezinnen, een nieuwe verordening op de begrafenisrechten te Noor den; subsidieering van het nijverheidsonderwijs te Woerden, onbewoonbaarverklaring van tal van krotten, vergunning van G. Groen voor een radio-distributie-centrale; het tuinderscre- diet; een verordening tegen het laten op groeien van hout bij warenhuizen, enz. enz., want meerdere dingen, zij het dan van meer ondergeschikt belang, zouden nog te noemen Zijn doch uit het vorenstaande over een tijdvak van slechts 4 jaren valt genoegzaam te con- cludeeren, dat het besturen van een gemeente geen sinecure is, dat ook zelfs in een betrekke lijk kleine gemeente als deze veel te bereiken is, indien gewerkt en aangepakt wordt, maar dat ook op de taak van raadslid en zeer bij zonder van wethouder een groote ve-antwoor- delijkheid rust, WOERDEN De gondelvaart. De uitslag van de Zater dagavond gehouden gondelvaart voor versier de vaartuigen in den Rijn is als volgt: le pr.: Griffioen en Hadelkamp 85 punten; 2e mej. M. H. Hufner, 82 p. 3e Bitterling 63 p. 4e M, Boskee 62 p. 5e mej, Goebel 61 p. 6e J Ha merslag 59 p. 7e C. v. d. Doe 56 p. 8e Minke- ma 51 p. 9e R. Rademaker 50 p. 9e Groep J, van Ree 50 p. 10e groep Ultee 49 p. 11e groep v Rooyen 47 p. 12e groep Velo Wasohmachine Mij. 41 p. 13e Stolwijk 39 p. Een der mooiste vaartuigen, n.l. de Vene- tiaansche gondel van den heer W. Stalvoort, had het ongeluk om te slaan, vóórdat de jury deze had gekeurd, zoodat deze voor geen prijs in aanmerking kon komen. Het bestuur van „Brug tot Brug" heeft echter gemeend, daar aan dit vaartuig zeer veel werk besteed was, een extra prijs hiervoor uit te keeren. KERKNIEUWS Benoeming. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kape'aan te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbara) den W.E. Heer A. v. d. Hoeven, die kapelaan was te IJmuiden. Pater J. J. van den Tempel O.P. Na eervol ontslag als godsdienstleraar aan het R.K. Meisjes'yceom te 's-Graven- hage, is de zeereerw.pater J. J. van d>en Tempel O. P. verplaatst naar de Sint Domi- nicuskerk, pastorie Hoogstraat 382, te Rot terdam. Nieuwe kerk te Gouda. De zeereerw. heer pastoor De Graaf O.F.M. zal Woensdag den eersten steen leggen van de nieuwe kerk, welke in het stadsdeel de Korte Akkeren, te Gouda, wordt gebouwd. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (thuisr.) vertr. 6 Sept. van Sabang. POELAU ROEBTAH arr. 7 Sept. van' Amsterdam te Batavia. SALABANGKA (thuisr.) vertr. 5 Sept. van Batavia. SOEMBA (uitr.) arr. 7 Sept. te Port- Said. TABIAN (thuisr.) vertr. 5 Sept. van Co lombo. KON. NED. STOOMB. MIJ. BAR ALT arr. 4 Sept. te Colon. COTTICA (thuisr.) 7 Sept. voorm. 9 uur van Plymouth naar Havre; Dinsdagavond te Amsterdam venvacht. DOR OS arr. 7 Sept. van Gvon te Oporto PLUTO arr. 7 Sept. van Amsterdam te Kopenhagen. POSEIDON arr. 6 Sept. van Albufeira te Lissabon. PROTEUS arr. 7 Sept. van Amsterdam te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN (thuisr.) arr. 5 Sept. te Tanga. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. REGGESTROOM (uitr.) vertra 4 Sept van Teneriffe. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR, Japan-Rotterdam, pass. 6 Sept. Gibraltar. MENELAUS, Japan-Rotterdam, arr. 6 Sept. te Tsingtao. POLYPHEMUS, Amsterdam-Java, pas seerde 7 Sept. Perim. THESUS, vertr. 5 Sept. van Liverpool naar Makassar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7