Het Geheimzinnige Document gen\. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. S HULP AAN DE NIEUWKOOPSCHE SMEDERIJEN. POGINGEN TOT OPLEVING. In de op Dinsdag gehouden raadsverga dering is een voorstel aangenomen vau Burgemeester en Wethouders om te trach ten hulp te bieden aan de plaatselijke smedenindustrde. De zaak is voor onze gemeente van zoo danige beteekenis, dat het zeer zeker de moeite loont het voorstel hier te laten volgen. Bij de verschillende pogingen, welke van gemeentewege zijn gedaan tot bevordering van de plaatselijke welvaart, meenen wij bij den aanvang der nieuwe raadsperiode uw aandacht te moeten vragen voor de klein- industrie in het smedenvak. Na uitschakeling van de Gebr. Bodegra ven, die wij tot de groot-industrieelen mo gen rekenen, blijkt na gehouden telling, dat in deze gemeente bestaan 41 smedenpa troons, die al dan niet voor eigen rekening werken, 26 zoons in het bedrijf van hun va der werkzaam en 10 knechts. Naast de veenderij heeft gedurende eeuwen de ijzerindustrie een voorname be- staansbron voor onze gen" eente uitge maakt en tijdperken van bloei zijn aan te wijzen naast tijdperken van verval, doch een inzinking als wij de laatste jaren aan zien, is nog wel niet gekend. Waren wij steeds van meening, dat van hen zelf de stoot moest uitgaan tot verbe tering van den algemeenen bedrijfstoe- stand, thans zijn deze bedrijven in een zoo danig stadium gekomen, dat eigen hulp niet meer mogelijk lijkt. Zelfs de electrifi- ficati'e van de bedrijven bracht niet de op leving, welke een oogenblik verwacht werd. Onder deze omstandigheden meenen wij, dat voor het gemeentebestuur de taak is weggelegd, althans een ernstige poging te doen in deze verbetering te brengen en meenen u hiervoor in groote lijn navolgend plan te moeten voorleggen. Van 8 t-m. 17 September wordt te Utrecht de 25ste jaarbeurs gehouden en wij zouden nu op een dag voor alle smeden patroons een excursie willen organiseeren om aan dezen Jaarbeurs een bezoek te brengen. De Gemeente zorge voor koste- loozen toegang en voor een versnapering, zelf zorgen zij voor hun boterham en voor de reiskosten. Door het nemen van een of meer autobussen worde de reis gemakke lijker en tevens voordeeliger gemaakt'. Ongeveer een week daarna noodigen wij dezelfde patroons uit tot het bijwonen van een vergadering om daarbij onder onze leiding met hen de belangen van hun vak te bespreken. Een ter zake zeer* deskundig persoon hebben wij reeds aangezocht en bereid gevonden deze vergadering van voorlichting te dienen. Tin die vergadering willen wij mede onder het oog zien dezen winter alhier een vak cursus te organiseeren, waarvoor in derge lijk bizonder geval zoo goed als zeker rijks subsidie wordt verleend, en tevens reeds in uitzicht te stellen, dat op de Maart- beurs in 1932 Nieuwkoop uitkomt met een speciale afdeeling, waarin iedere patroon zijn eigen waren exposeert. Alles moet er op gericht worden, dat de UIT DE OMGEVING RIJNSBURG. Tuinbouw. Thans is het product bloem kool waaruit de aanvoer voornamelijk be staat. De kwaliteit is niet prima en de prij zen zijn in verhouding daarvan redelijk. De lste kwaliteit brengt van 7.80 tot 10.60 op. Tweede soort gaat voornamelijk voor de zouterij voor den prijs van 2.10 toe 2.90 per 100. Met aardappelen, vooral de kleiaardappelen, gaat het traag. Uit alle oorden van het land komt een groote aan voer hiervan naar de steden. Dit drukt den prijs, die ook thans niet hooger kan ko men dan 2.40 tot 3.20 per 100 K.G. Een te lage prijs voor den tuinder. patroons na enkele jaren, zoodra dit mo gelijk is, door eigen organisatie hun belan gen zelfstandig kunnen behartigen, doch zoolang dit niet het geval is, berust de lei ding bij ons dagelijksch bestuur en zijn wij ook bereid beraden, doch met kracht en volharding aan deze taak ons te wijden. Het betreft hier een uitnemend gemeen tebelang en wij stellen u 'voor hiermede uw instemming te betuigen en tevens goed te vinden, dat de hiervoor noodige kosten de gemeente in rekening worden gebracht. Een raming kunnen wij uiteraard, hier nog onmogelijk van geven, doch stellen u voor toe te staan een bedrag van 200. Het gemeentebestuur ^ond nog denzelf den dag een afschrift van dit voorstel aan de smeden-patroons, onder begeleiding van navolgend schrijven: Wij zenden u hierbij toe een brief met voorstel, door ons bij deir raad dezer Ge meente ingediend. Het behelst een bescheiden, doch eerlijke poging om het smedenbedrijf, dat in den loop der tijden naam gaf aan onze gemeen te en in zijn bloeitijdperken vaak haar trots uitmaakte, tot nieuw leven op te wekken. En het verheugt ons, dat de raad onze poging heeft willen waardeeren en het cre- diet daarvoor heeft toegestaan. Wij hebben dit voorstel gedaan in de vaste overtuiging, dat u zult willen mede werken; dat gij -uw goeden wil, tijd en ta- lpnt zult willen geven, want u moet er zich diep van doordringen, dat de gemeente niets meer kan doen dan leiding geven en dat het eigenlijke werk door u zelf verricht moet worden. Met den meest mogelijken aandrang noo digen wij u in uw eigen belang dan ook uit onze pogingen met alle kracht te willen steunen, ook al zou u het succes in twijfel trekken, slaat de handen ineen en bedenkt, dat door eendrachtige en volhardende sa menwerking, hetzij vroeg of laat, resultaat niet kan uitblijven. Zooals u in bijgaand stuk kan lezen staat als No. 1 op het programma een be zoek aan de Jaarbeurs. Wij hebben dit bezoek vastgesteld op Donderdag, 10 September a.s., en zullen voor autobussen zorgdragen. Te 9 uur (nieu we tijd) vertrekt men uit het Zuideinde, u wordt van uw huis afgehaald en de kosten zullen bedragen 1.per persoon. U draagt zelf ook zorg voor het middagmaal (boterham), verder noodige uitgaven zijn voor onze rekening. Het Bestuur van de Jaarbeurs weet van onze komst en zal ons ook officieel op het terrein ontvangen. Het is echter noodig, dat wij vooraf we ten wie uwer meegaat en verzoeken u dan ook bijgaande kaart in te vullen en liefst spoedig ter secretarie in te leveren of per post toe te zenden, wat portvrij moge lijk is. Deze uitnoodiging is bedoeld gericht te zijn aan alle smeden-patroons alhier, be- hoorende tot de klein-industrie, alsmede aan hun zoons van 15 jaar en ouder, die in het vak werkzaam zijn. HILLEGOM. Groote animo. Gisteravond vergader den de deelnemers aan het op a.s. Zondag te Utrecht te houden demonstratief con gres. Ruim 260 georganiseerde arbeiders zullen aan dit congres uit Hillegom en Zilk deelnemen. Zondagmorgen te 8 uur precies vertrek ken 8 groote autobussen vanaf het Bonds- gebouw^ terwijl een 40-tal per trein de reis maken. Vóór op iedere bus zullen 2 K.R.O.- vlaggen prijken, terwijl achteraan de schit terende congresplaat zal worden aange bracht. Bij iedere bus zullen 2 mannen zijn, die de leiding hebben en met de regeling van het congres bekend zullen zijn. Het regelings-comité houdt a.s. Zaterdag van 79 uur des avonds nog zitting in het Bondsgebouw tot het geven van eventueele inlichtingen. Personalia. Onze plaatsgenoot Antoon van Houten slaagde voor het examen ma chines chrijven systeem „Mercurius". Hij werd opgeleid door den heer F. C. van Lierop Jzn. alhier. R.K. Postmannen. Gisteravond verga derde de afdeeling Hillegom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.-Perso- neel „St. Petrus" in hotel „Flora". De voorzitter, de heer J. Heemskerk, opende met den Ohr. groet en een woord van wel kom in het bijzonder gericht tot de buiten leden. Vervolgens zet de voorzitter het doel van deze vergadering uiteen, n.l. de bespre king van eventueel© punten voor den be schrijvingsbrief voor het in October a.s. te houden Bondsraadscongres. S.pr. wijst er op, dat op dit congres alleen categorale punten kunnen worden behandeld en zet dan de beteekenis biervan nader uiteen. Vervolgens herinnerde spr. aan het 25- jarig. bestaan van het Bondsorgaan, bracht hulde aan de medewerkers van voorheen en thans en spoorde de leden aan, steeds het orgaan goed te lezen. Nog deelt spr. mede, dat bij wijze van proef als nummer 2 op de agenda is geplaatst „rondvraag" dit vooral ten voordeele van de buitenleden, die, zooals het ai meer gebeurd is, vragen te stellen hadden, welke in verband met het late uur niet meer behoorlijk konden wor den uitgewerkt; wanneer dus deze proefne ming slaagt is aan dit euvel tegemoet ge komen. Bij punt 2 werd breedvoerig gesproken over de rij wiel diens ten en over de uniform. Mededeeling werd gedaan over het resultaat van gehouden bespreking met den heer di recteur van Lis-se en over gevoerde corres pondentie met den directeur van Haarlem respectievelijk inzake jongelingendienst en bestellers-uniform. Bij monde van den heer Boon werd ver slag uitgebracht over het financieel beheer van den penninemeester, hetwelk uitste kend in orde was. Verschillende punten voor het a.s. bonds raadscongres werden besproken en zullen worden ingediend voor den beschrijvings brief. o.a. over de week-end telegrammen om deze niet meer op Zondag te doen be handelen, over de uniform voor personeel op vereenigde kantoren, over bestellers lantaarns en over de rijwieldien stern De bespreking over de retaite had tot re sultaat, dat einde October 3 leden van de afdeeling ter retraite zullen gaan. De notiden van de vorige vergadering werden onder dankzegging vastgeste^. Te ruim half elf sloo+ de voorzitter deze druk bezochte en zakelijke vergadering op de gebruikelijke wijze ALKEMADE. Geboren: Theodora Adriana, d. van C. W. Hogenboom en B. J. de Koning. Hendrikus Gerardus, z. van H. van der Drift en C. J. Keijzer. Jacoba Theodora, d. van L. A. van der Meer en M. W. den Hollander. Johannes Petrus, z. van C. J. van der Meer en A. H. Ruigsloot. Klazina, d. van M. Overbeeke en A. de Vries. Eimerin us Johannes Jacobus, z. van J. L. Koek en A.'*M. 'Heemskerk. Ondertrouwd: F. van der Spoel 36 j. en M. de Haan 42 j. Overleden: M. Huigsloot wede. D. Loos, 64 j. J. M. A. Zwartelé 16 j. P. S. H. Vrijburg 2 j. A. C. J. we Loor 77 j. en diens echtgen. M. A. C. de Vries 77 j. Gevestigd: E. Osnabrugge uit Lon- neker. W. R. de Jong uit Tilburg. T. de Vries uit Utingeradeel. E. A. van Tiem en gezin uit Sassenheim. J. C. Borst uit Woubrugge. P. J. Brouwer uit- Eindhoven. S. M. H. van Ginhoven uit Schiebroek. Vertrokken: A. Roeloffs naar Haar lem. W. Folkertsma en gezin naar Lei den. J. A. Verhaar naar Warmond. A. C. Brederode naa rBeesd. G. H. Evers naar Rotterdam. A. F. J. Goossens naar Haarlem. A. M. H. Vuijk naar Rijnzatcr- woude. G. Zandbergen naar Monster. B. A. M. Stevens naar Leiden. C. P. Huigsloot en gezin naar Baarn. W. F. van Vliet naar Ter Aar. J. C. Sohoonder- woerd naar Woubrugge. D. Ph. P. Wil- lenis naar Sassenheim. W. A. Elstgeest naar Katwijk. M. M. van Berkel naar Leiden. De twee overige gasten waren glad ge schoren en hadden eerlijke gezichten. Na enkele oogenbliken mocht hij één dezer ook niet meer verdenken. Deze was iemand uit Sidmouth en de gebaarde kende hem van vroegere ontmoetingen hier in Franklin's Hotel. De andere en tevens de laatste, was he laas ook geheel openhartig en ongedwon gen in zijn optreden. Hij kwam wel uit Londen en uit z'n ietwat luidruchtige con versatie bleek, dat hij zich voor de eerste maal hier bevond. Doch zijn voorkomende marnieren en vriendelijk gezicht alsmede z'n keurig costuum en woordenrijkheid bewe zen, dat hij inderdaad was. voor wat hij zich uitgaf hande'sreiziger in manufac turen. Hij wist spoedig de aandacht van alle aanwezigen op zich te trekken, door voortdurend over z'n „eigen" ervaringen te spreken, die echter voor 't meerdendeel al gemeen bekende anecd-oten bleken te zijn. De onderwijzeressen gichelden, de ge baarde grijnsde en -de man uit Sidmouth glimlachte verlegen terwijl Algy meer en meer moest toegeven, dat deze man voor hem van geen interesse was als hebbende niets te maken met den moordaanslag. Toch gaf hij den moed niet op en was in de vaste overtuiging, zijn vijand hier in 't 'hotel te zullen treffen. Direct na tafel stapte hij het kleine kantoortje binnen en knoonte een praatje aan met Miss Frank1 i.n, enkel met de bedoeling, het vreemdelingen register eens door te kijken. En onverschil lig in het boek bladerend zag hij dat na hem nog een nieuwen gast ingeschreven stond. Robert Fulton Uitvinder: las hij. Onwillekeurig moest A'gy glimlachen. Deze „titel" zal wel 'n grap zijn „Is er nog 'n logé bijgekomen?" vroeg hij. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 6 Sept. Huizen, 298 M. (K. R. O.-uitzending). 8.00—9.15 en 10.00—11.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje Pastoor Perquin 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert K. R. O.-Sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.45 Postduivenberichten. 1.50 Gramofoonplaten. 3.00 Kind er uurtje. 4.30 Technisch kwartiertje. 5.00 Concert. K. R. O. Kunstensemble o 1. v. P. Lustenhouwer. 6.00 S. P. J. Borsten: Athletiek. 6.15 Journ. Weekoverzicht P. de Waart. 6.35 Concert, (vervolg). 7.00 Prof. H. A. Kaag „Vrijhandel en protectie". 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Concert KRO-orkest o. 1. v. J. Ger ritsen. 8.30 Radio-hoorspel: „Ja mijnheer ter liefde Gods" van L. S. 9.00 Vaz Dias. 9.159.40 Concert, vervolg. 9.40 Amsterdamsche schets. 10.00 Concert, vervolg. II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. V ARA-Uitzending. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles b. 1. v. G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continube drijven. Joh. Jong (orgelspel en begelei ding), Eugène Charmon (zang en accor deon). Gramofoonplaten. 12.00 Concert VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonplaten. 1.45 Pauze. 2.15 Kwartiertje v. r. Instit. voor Arb- Ontwikkeling. 2.30 Concert VARA-Mandoline-Ensemble o. 1. v. J. B. Kok. 3.00 J. v. Praag: „Het 4de internationale congres voor doofstommen te Parijs". 3.15 Vervolg ooncert. 3.45 Vraaggesprek met Henry Polak over Natuurschoon. 4.15 Concert. The Hollandia Three (ac cordeon-virtuozen). 5.00 Otto van Tussenbroek: „Reizen en trekken". 5.35 Gramofoonplaten. 6.00 S.D.A.P.-Kwartiertje door Klaas Toornstra. 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 Hobo-recital door J. Stotijn. Bege leiding door mevr. Stotijn. 7.45 VARA-Varia. 7.50 Bestuursmededeelingen. 8.00 Voordracht door W. v. Cappellen. 8.30 Vocaal concert door Joh. Lammen (bas) en Gramofoonplaten. 9.00 Teun de Klepperman. 9.15 Concert VAR A-orkest o. 1. v. H. de Groot. LEIMUIDEN. De Oranjefeesten. Den tweeden dag was het weder minder gunstig als den eerste, alles bij elkaar ge nomen is het echter nog bijzonder meege vallen, hoewel des avonds een hevige pias bui het ergste voor de feestviering op het terrein deed vreezen. De uitslagen van de op den tweeden dag gehouden Volksspelen, waarvoor bijzonder veel belangstelling bestond, zijn als volgt: Ringrijden te paard: 1. P. Hazeborg, 2. J. Straathof, 3. A. de Raadt. Balletje rijden op muilen voor dames: 1, mej. C. Broekhuizen, 2. mej. Neel van Velzen, 3. mej. Kempenaar. Touwtrekken voor heeren: 1. A. van Dijk, 2. M. Berends, 3. Piet van Egmond. Ringsteken met auto's en motorfietsen: 1. Mej. Jongemans met den heer v. Stave- rein. 2. Mej. Heenk met den heer Bree- „Dat wil zeggen, ja en neen," antwoord de Miss Franklin tamelijk vaag. „Een zeke re meneer Fulton kwaan gisterenavond nog laat en is dezen morgen weer in de vroegte vertrokken. Hij zeide, dat hij doorreisde tot Sidmouth." Algy kwam direct op de gedachte, dat deze dan wel de man zou zijn, die bij hem ingebroken had, om de oorspronkelijke bankbiljetten te stelen. „Robert Fulton," herhaalde hij. ,Ik ge loof dat ik hein ken. Hoe zag die meneer er uit Miss Franklin gaf hem een vrij nauw keurig signalement. Zij beschreef den „uit vinder" Robert Fulton als een slank man, met 'n koperbruin gelaat, zwarten baard en een groot-en hoornen bril. Vooral had Miss Franklin zijn slanke, welverzorgde handen bewonderd, toen hij z'n naam in het register schreef. „Hij schijnt ook nog veel aan sport en jagen te doen," besloot zij. „Hij droeg een weitasch en een geweer bij zich." Dais is de „onbekende", de gevaarlijke schutter, met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid dezelfde als Fulton, de man die de bankbiljetten gestolen heeft dacht Algy. Maar wie, voor den drommel, kon die zoogenaamde Fulton dan toch wel zijn, dde enkele uren na hem hier reeds aangekomen was, nadat hij hem eerst vanuit Londen op gebeld had Zoo eindigde de tweede dag van zijn va- cantie. Het zag er niet naar uit, als zou Algy de zoozeer verlangde rust vinden. Met de eerste post ontving hij den vol genden ochtend Cynthia's brief. Maar hij was niet zoo, als Algy hem verwacht had. 10.00 Vaz Daas. 10.15 Voordracht W. v. Cappelen. 10.35 Concert (Vervolg en slot). 11.1512.00 Gramofoonplatenconcert. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. I.20 Licht orkestconcert. 3.20 Mo torrennen om den Internationale Ulster Grand Prix. 4.35 Duetten en harpsoli. (Tenor, bas e»* harp). 5.05 Concertorgelbespeling. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Pianomuziek van Scarlatti. 7.11 Tuinbouwpraatje. 7.50 Variété m. m .v. Sydney Bayne's Dansorkest. 9.00 Militaire muziek door de Wireless Military Band. 10.00 Berichten. 10.35 „Houseparty" van C. Denis Free man m. m. v. Omroeporkest en dito koor. II.2012.20 Dansmuziek. P a r ij s „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Concert. Orkest en solisten. 9.50 Concert. Orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert. 8.209.05 Orkestooncert. 9.109.35 Orkestconcert. 9.5010.45 Orkestconcert. 11.2012.20 Orkestconcert. L a n g e n b e r g, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 10.3512.10 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 2.553.45 Gramofoonplaten. 5.206.20 Concert. Mandoline-orkest en solisten. 8.20 Vroolijke avond. Daarna: Berichten en tot 12.20 Orkestooncert. 12.201.20 Gramofoonpl. (Dansmuziek). Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestooncert. 9.20 Orkestconcert en soliste. Brussel, 338,2 M. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonplaten. 8.35 Vroolijke avond. Zee sen, 1635 M. ca. 7.007.50 Gramofoonplaten. 10.5512.20 Berichten. 12.20 Schooluitz. 1.152.20 Berichten. 2.203.10 Gramofoonplaten. 3.104.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Oude èn Moderne Dansmuziek. 10.20 Berichten en daarna tot 12.20 Dans muziek. dijk. 3. Mej. N. Straathof met den heer Kiebert. Ringsteken op de fiets voor dames: 1. Rie Hakker, 2. Dit Brus. 3. A. Kempenaar. Ringsteken op de fiets voor heeren: 1. Jo Koolhaas. 2. Engel Koolhaas. 3. Rosen- boom. Des avonds werd het steeds drukker op het feestterrein, waar allerlei vermakelijk heden waren opgesteld. Het feest werd be sloten door een mooi vuurwerk. Leimuiden had weer op vroolijke wijze Koninginne- feest gevierd. Een woord van hulde aan ge meentebestuur. Oranje-comité en politie voor de goede regeling en het ordelijk ver loop der feesten is hier zeker op zijn plaats. Personalia. Tot koster der R.-JC. kerk is benoemd de heer A. de Prie, alhier. Ondertrouwd: Antonius de Prie 33 j. en Gerarda Wilhelmina Fehr 36 j. XXII. EEN TELEFOONOPROEP UIT LONDEN. En toch was deze brief lang en rijk aan inhoud. Het meest vci-heugde ALgy zich over den aanhef en het onderschrift. Want zij schreef: Lieve Mr. Rodney, Udt uw laatste telegram concludeer ik, dat de bankbiljetten affaire in gecnerlei verband staat tot het document en ons niet op het spoor van het bewuste boek had kunnen brengen. Dat is zeer te betreuren en 'het spijt me voor u, dat u blijkbaar in een tweede avontuur betrokken bent ge worden. Mijn vader en ik verbaasden er ons niet weinig over, toen Stenton, zooals ik u reeds berichtte, order gaf de beide Hunters terug te roepen daar uwe achtervolging ge staakt werd. Ik luisterde alle telefoonge sprekken van Stenton af. en hoorde toen, dat hij tot een van zijn mee-st vertrouwde handlangers zei. Hij had ook zonder u het. .Negentien-zeven-twintig" geheim ontdekt. Hij sprak verder nog over een afschrift, dat een kamerdienaar van Lord Denholm inder tijd van het origineel zou genomen hebben, welk afschrift in handen van een zijner spi onnen was gekomen, ergens in Argentinië Die bediende zou nog niet lang geleden gestorven zijn en het afschrift bevond zie' onder de nagelaten papieren. fWordt vervolgdl FEUILLETON. door CHISTIAN HAUGEN. 21 XXI. ROBERT FULTON. Het telegram was wel kort, maar die en kele woorden waren voor hem van enorm veel beteekenis. Het luidde: Stenton heeft zijn spionnen teruggeroe pen en is voornemens de achtervolging te staken Ook hierover in mijn brief." CYNTHIA. Algy was intusschen zóó aan alle moge lijke verrassingen en onlogische nieuwe ge beurtenissen gewend geraakt, dat hij dit bericht met groote kalmte opnam Hij con stateerde enkel, dat Cynthia dit telegram afgezonden had, vóór zij zijn laatste berich ten omtrent de bankbiljetten had ontvan- Hij gaf zich niet de de minste moeite om er een verklaring voor te vinden, waarom Stenton z'n plan plotseling gewijzigd had. Het avontuur was te gecompliceerd, dan dat hij alleen er 'n logischen draad in zou kunnen ontdekken. Al zou de mogelijkheid bestaan, dat Stenton de bankbiljetten had laten omruilen waaromtrent hij Cynthia zeker niet zo-u ingelicht hebben dan was dat heelemaal nog geen reden om z'n actie te staken. Het allereerste geheim, de eigen lijke beweeggrond tot den moordaanslag, gold waarschijnlijk nog steeds. Algy hoopte nu maar, dat Cynthia's brief, dien hij nu spoedig verwachtte positieve bijzonderheden zou bevatten. Intusschen zou hij er toch altijd nog rekening mee die nen te houden, dat één van zijn vijanden zich in zijn onmiddellijke nabijheid be vond en dat hij moest trachten te achterha len, wie die man was. Het was heel goed mogelijk, dat de man in dit hotel logeerde. Het zou hem anders bezwaarlijk gelukt zijn om ongehinderd de banikbiljetten om te wisselen. Onder het diner bestudeerde hij alle aan wezigen opmerkzaam. Franklin's Hotel bood plaats aan hoogstens twintig gasten, hoewel er zooveel wel nimmer tegelijk ge logeerd zullen hebben. Nu, midden in het seizoen, verschenen slechts zeven menschen aan tafel. Algy kon vanaf zijn plaats alle aanzit- tenden ongemerkt overzien. Hij zat aan t eene uiteinde van de tafel, tusschen twee vreemdelingen in. Het bleek hem echter al spoedig, dat dezen niets met den moord aanslag uitstaande konden hebben. De drie gasten aan z'n rechterzijde kon hij zonder meer uitschakelen, drie dames, onderwijzeressen uit Exter, die over niets anders spraken, dan over haar beroep. De vierde aanzittende was een man met langen baard, 'n hoornen bril en andere kenteeke- nen, die wel op een masker konden duiden. Waar de onderwijzeressen hem echter voortdmrend als adviseerende stem in haar conversatie betrekken, voerde Algy ook hem van de lijst af. Doch eigenlijk met tegenzin, want de man maakte zulk een heerlijk verdachten indimk.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9