HOEDEIWEEK BOORDENHIISS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ALPHEN AAN DEN RIJN. DE GEMEENTEBEGHOOT1NG 1932. Belasting-verhGoging voorgesteld. De samenstelling van de begrooting voor 1932 heelt meer zorg geëischt dan die van de laatste jaren. Ten aanzien van de cijfers der aangeboden begrooting merken B. 011 W. het volgende op: Zij is, wat den gewonen dienst betreft, in ontvang en uitgaaf opgemaakt tot een bedrag van S74.U12.54 en wat den Kapi- baaldienst betreft in ontvangst tot een be drag van 32.800.en in uitgaaf tot eeu bedrag van 60.750.alzoo met een nadee- lig saldo van ƒ27.050. De begrooting voor 1931 geeft wat den gewonen dienst betreft, een eindcijfer aan van 826.158.0S. Voor 1032 bedraagt de ver heuging dus J 47S54.46. Voor de beoorüeeiing van het bedrag dat voor 1932 meer' noodig is dan in 1931, kan reeas dadelijk van het genoemde verschil- cijler van 47.854.46 w orden algetrokken J 0327.13 omdat dit bedrag betreft admi nistratieve posten van de gemeentebedrij ven, die zoowel in de ontvangsten als in de uitgaven voorkomen. Voor den dienst der gemeente, buiten de bedrijven, blijft er dus een verhooging over van rond 38.500, een toename welke, zooals nader zal wor den gememoreerd voor ongeveer 4/5 gevolg is van maatregelen welke door den ecouo- ïnischen toestand worden gevorderd en die tot ernstige gevolgen voor deze begrooting geleid zou hebben wanneer niet bijzondere middelen ter beschikking hadden gestaan. Een verblijdende omstandigheid toch was tegenover deze extra last, dat de gemeen terekening over 1930 sloot met een flink batig slot n.l. 126.007.45. Van dit saldo hebben wij 88.007.45 (vorig jaar 56.394.86) aangewend ten bate van de begrooting 1932. Uaarmee is niet het geheele saldo, het welk ons ter beschikking stond, aangewend ten voovdeele dezer begrooting. Dit ware niet gewenscht en was zelfs voor een deel zonder meer niet mogelijk. Under bet saldo is namelijk 22.000.begrepen van een vo rig dienstjaar, aan hetweik reeds eerder d© bestemming is gegeven tot dekking van bui tengewone uitgaven. Voor dat doel hebben wij van het eigenlijke saldo van 1930 boven dien nog 12.000.meenen te moeten be stemmen, terwijl 4000.er aan onttrok ken wordt ten bate van den gewonen dienst 1931. De invloed van het saldo op het be- grootingscijfer is dus door ons beperkt. Wij meenen met reden; omdat deze extra-bate, hoe verblijdend ook, naar te voorzien is niet blijvend is en een ernstig financieel beleid vraagt om daarmee rekening te hou den. Vergeten mag niet worden, dat naar mate de begrooting meer steunt op groote saldi, bij economische teruggang de kaas op een z.g. gat grooter wordt en dat men daardoor in een bepaald jaar voor drasti sche maatregelen van belastingverhooging en bezuiniging komt te staan. Er is dus eer reden voor de vraag of dit bedrag van 32.000.— niet te hoog geno men is, dan voor de stelling dat het hooger dient te zijn. Niettegenstaande echter dat uit het saldo van 1930 32.000.is aange wend voor den gewonen dienst meer dan in 1931, kon geen sluitende begrooting wor den verkregen zonder belastingverhooging. Dat de noodzaak van belastingverhooging zou ontstaan was door ons voorzien en wij hebben daar reeds op gewezen in ons voor stel van 4 Augustus 1930 tot herziening van het belastingstelsel voor deze gemeente, als gevolg van de nieuwe bepalingen inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Uit den aard der zaak kon bij het raads voorstel waarnaar wij verwezen, geen reke ning worden gehouden met de raming van een hooger batig saldo van den vorigeji dienst, omdat de vergelijking op bestaande cijfers moest worden opgetrokken en even min is bij die becijfering in aanmerking ge nomen het intreden van een snel dalende conjunctuur en economische depressie. De kosten van werkver schaffing. Als gevolg van de daaruit voortgevloei de werkloosheid was het noodzakelijk nu op de begrooting bedragen uit te trekken voor werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen. Werd hiervoor op de be grooting voor 1931 in totaal een bedrag vaa 5000.— gebracht voor 1932 is hiervoor ge rekend op een bedrag van 30.000.n.l. 20.000.voor werkverschaffing, welke als middel tot het verleenen van levensonder houd de voorkeur verdient boven steunver leening en 10.000.— voor steunverleening, welke slechts in het allernoodzakelijkste geval mag geschieden. Nauw verband hier mede houdt een verhooging met 7000.— van het subsidie aan het Algemeen Armbe stuur. Deze factoren zijn wel de voornaamste, welke op de samenstelling van de begroo ting een ongunstigen invloed hebben uit geoefend en deze zijn mede oorzaak dat aan belastingverhooging niet is te ontko men. De vraag is nu op welke wijze deze be lastingverhooging moet worden gevonden. Wij zijn van meening en deze gedach te is ook in de begrooting verwerkt dat daarvoor in aanmerking komen de opcenten op de gemeentefondsbelasting en die op de hoofdsom der personeele belasting. Eerstgenoemde opcenten bedragen voor het belastingjaar 1931/32 40 en laatstge noemde voor het jaar 1931 60. Wij zouden deze bepaald willen zien op respectieve lijk 60 en 80. Krachtens artikel 283 der Gemeentewet mag het getal der opcenten op de gemeen tefondsbelasting voor geen aanslag hooger zijn dan het getal opcenten, dat in de ge meente geheven wordt op de hoofdsom van de grondbelasting op de gebouwde eigen dommen. Up de hoofdsom van de grondbe lasting op de gebouwde eigendommen wordt in deze gemeente het maximum aantal opcenten, n.l. 80, geheven. Dit cij fer geldt dus ook voor de gemeentefonds belasting. Slechts in bijzondere gevallen kan het getal opcenten op de gemeente fondsbelasting tot ten hoogste 100 worden opgevoerd. Aangezien deze bijzondere ge vallen voor deze gemeente niet aanwezig zijn, kan deze bepaling buiten beschouwing blijven. Op de gemeentefondsbelasting kunnen dus 80 opcenten worden geheven. Het komt ons echter niet wenschelijk voor, zulks in verband met de onzekerheid ten aanzien van het belastbaar inkomen, dit cijfer nu reeds dicht te naderen. Daarom zouden wij thans niet verder willen gaan dan 60. Bij het bedrag dezer opcenten op de begruo- ting uitgetrokken als de opbrengst van de opcenten op deze belasting voor het be lastingjaar 1932/33, waarvan 2/3 ten goede komt aan de begrooting voor 1932 ,is reke ning gehouden met een terugloopen van het belastbaar inkomen. Raamde de Inspec teur der Directe Belastingen de opbrengst van 40 opcenten voor het belastingjaar 1931/32 op 56.000.voor het belastingjaar 1932/33 zijn wij, bij een gelijk getal opcen ten, uitgegaan van een zuivere opbrengst van 44.800.Bij een heffing van 60 op centen zal de opbrengst zijn 67.200. waarvan dan 2/3 of 44.800.komt ten bate van de begrooting 1932. Daarnaast komen naar onze meening voor verhooging in aanmerking de opcen ten op de personeele belasting. Door de ge wijzigde voorschriften dezer heffing in ver band met de nieuwe bepalingen ten aan zien van de financieele verhouding met de nieuwe bepalingen ten aanzien van de fi nancieele verhouding Rijk en Gemeenten, kregen de belastingschuldigen met ingang van 1931 een dikwijls niet onbelangrijk be drag voor deze belasting minder te beta len. Er is dus alle aanleiding, nu naar ver sterking van inkomsten moest worden ge zocht, met dezen factor rekening te hou den. Zooals reeds is gezegd, willen wij dezo brengen van 60 op 80. Hierdoor wordt een meerdere opbrengst verkregen van rond 9600.—. Door de voorgestelde belastingverho gingen zal het voordeel hetwelk het totaal der belastingbetalers in deze gemeente had van de invoering van een gewijzigd belas tingstelsel, tengevolge van de gewijzigde bepalingen ten opzichte van de financieelo verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, voor een groot deel zijn weggenomen, zoo niet geheel. Wij betreuren dat, maar anderzijds mag toch ook met dankbaarheid worden gecon stateerd, dat de financieele toestand dezer gemeente zooveel gunstiger is dan van tal van gemeenten, waar men reeds het maxi mum van de belastingdraagkracht bereikte en de economische omstandigheden veel meer dan hier zorgwekkend zijn. Ten slotte meenen wij op nog een factor, welke medegewerkt heeft tot het sluitend maken der begrooting, te moeten wijzen en wel op den post straatverlichting. Door uitbreiding dier verlichting in de laatste jaren zijn de kosten belangrijk ge stegen. Het kwam ons echter voor dat de prijzen voor de levering van gas en elec- triciteit, in verband met de aflevering van een belangrijk quantum aan den hoogen kant waren temeer nog nu voor afname van gas door particulieren een vastrecht tarief is ingevoerd. In overleg met de Commissie van Bijstand voor de Water en Lichtbedrijven is nu gerekind op een gasprijs van 8 cent (was 9) en een electri- citeitsprijs van 15 cent (was 20). Hierdoor wordt op de gemeentebegrooting in totaal 29000.bespaard. FEESTEN WILHELMINAVEREENIGING. De intocht van Micky Mouse. Ook de feestelijkheden van den twee den dag hadden een geanimeerd verloop. In de morgenuren werden honderden krn- deren op de bovenzaal van het Hotel „De Vergalde Wagen" op een kindervoorstel ling onthaald, bestaande uit een zeer ko mische poppenkastvoorstelling, welke at tractie bij de kinderen bijzonder in den smaak viel. Bovendien werd de jeugd op versnaperingen onthaald. Door de goede zorgen van het bestuur werden allen in het bezit gesteld van een feestmuts en fluit. Dat dit laatste geschenk door hen werd geapprecieerd, bleek wel uit het oorverdoovend geluid, wat zij er op straat mede maakten. Bij het hooren van dit ge luid zal menig huismoeder, toen zij de concerteerende kleuters thuis zagen ko men, de schrik wel om het hart zal zijn geslagen. Tusschen 121 uur maakte Micky Mouse in een open landauer met de hem verge zellende figuranten, gecostumeerd in de zonderlingste verschijningen als o. a. een grijnzende leeuw en brommende beer een tournee door onze gemeente, welke zonder linge en- sensationeele stoet niet alleen in het centrum, maar ook in de buitenwijken tal van bewoners naar buiten lokte. De clou van den dag werd evenwel des namiddags 2 uur het optreden van eenige wereldvermaarde specialiteiten op heb ter rein der A. V. V. „Alphen" waarbij zich inmiddels een groote drukte had geconcen treerd, de tribune was geheel bezet, ter wijl ook honderden zich langs de lijnen verdrongen. Het programma was. 'amen- gesteld en werd geleid door het Amuse mentsbureau Familie Hofman te Aroster dam. Het uit een 10-tal nummers bestaan de repertoire, dat deze komische speciali teiten naar voren brachten werd on Ie gToote aandacht gevolgd en hield de aar wezigen geruimen tijd in de meest vroolij ke stemming bijeen. Het geheel werd eer groot succesnummer van deze feestviering, waarop het b©3tuur der W. V. heb gezel schap en leiders met recht trotsch op kun nen zijn. Ook de volksspelen, die om 4 uur aan vingen trokken weer veel belangstelling. Vooral het nummer 't Eerst aan den Trein deed de aanwezigen schateren van het lachen. De gecostumeerde deelnemers ver wekte de grootste hilariteit. Ook het num mer Micky Mouse, iets geheel nieuws, ver wierf veel bijval. Na afloop werd door het bestuur aan de prijswinnaars de prijzen uitgereikt, waarna het terrein werd ont ruimd. Was de weersgesteldheid op den dag over het geheel vrij gced te noemen, hoe wel de lucht meerdere malen dreigde, te ongeveer 7 uur ontlastte zich boven onze gemeente een ware stortbui wat de feest gangers ijlings hun toevlucht deed zoeken in de verschillende vermakelijkheden. De bui duurde echter zeer kort, en de lucht klaarde weer spoedig op, zoodat het avondfeest ongestoord kon worden inge zet. Het muziekgezelschap „Crescendo" trok tegen acht uur onder het spelen van een pittige marsch via de Raadhuisstraat naar het feestterrein, waar genoemd gezel schap een schitterend geslaagd concert gaf. In de omgeving van de muziektent, op het goed verlichte feestterrein, heerschte weldra een groote drukte waarbij eveneens als gisterenavond de op het terrein aan wezige vermakelijkheden zeer veel bijdroe gen, terwijl in de gemeente zelf in menig oafé een vroolijke jazzband de feestgan gers tot een polige dans lokte, waarvan eveneens een veelvuldig gebruik werd ge maakt. De traditie getrouw werd het feest ten slotte besloten met een schitterend ge slaagd vuurwerk. Hieronder laten wij nog volgen een over zicht van de uitslagen der verschillende kinderspelen. 't- Eerst aan den trein voor jongens van af 16 jaar, eindleeftijd onbegrensd: le pr. M. Schellingerhout, 2e pr. J. Droog, 3e pr. F. van Capel, 4e pr. Jan Ivrumpelman, 5e pr. W. Reumerman. Baldrijven voor Meisjes tot 14 jaar: le pr. Corrie Goedemond, 2e pr. Ooi' Kramer 3e pr. A. van Zwieten, 4e prijs S. den Uyl, 5e prijs Hendrika Blom. Popkussen voor jongens tot 16 jaar: le pr. L. Rysdam, 2e pr. Antoon de Bruin, 3e prijs H. Janmaat, 4e pr. H. de Vos, 5e pr. C. van Leeuwen. Trootsprijzen A. v. Gils en J. Koelewijn. Kuipjesteken voor jongens en mannen boven 16 jaar. le pr. Hendrik Krumpelman 2e pr. Arie van Veen, 3e pr. F. van'Capel, 4e pr. G. J. Blauw, 5e pr. J. de Jong, 6e pr. L. v. Rhoon, 7e pr. C. Blijenburg. Micky Mouse voor meisjes van 1216 jaar. le pr. Bertha Verboom, 2e pr. Geer- t-ruida Visser, 3e pr. Jo. Nieuwmeijer, 4e pr. Corrie Kalshoven, 5e pr. Bets Vriese- koop. Troostprijs Agatha Nagtegaal. Een treinongeluk voorkomen. Woens dagavond heeft een machinist van den trein, die hier om 11.44 uit Leiden binnen komt, een ernstig ongeluk voorkomen. De ze trein, die op het tweede spoor moet binnenkomen voor het kruisen van een trein uit t. o. gestelde richting, kwam door een verkeerden visselstand op het spoor van den trein naar Leiden. Gelukkig heeft de machinist een en ander vroegtijdig be merkt waarbij door krachtig remmen een botsing en op elkaar rijden werd voorko men. De treinenloop werd door dit inci dent eenigszins vertraagd. Bekroond. Onze plaatsgenoot de heer L. H. Kok heeft, behaald een len prijs met wittebrood en eervolle vermelding met tar webrood. BOSKOOP. Concert. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin gaf de Ohr. Harmonie „Concordia" onder leiding van den heer J. Noordanus Dnsdag j.l. een concert in de tent aan de Burgemeester Colijnstraat. Medewerking verleenden de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" en het Chr. Dameskoor onder leiding van den heer J. Beek. Het met zorg samengestelde program ma werd keurg uitgevoerd, afgewisseld door de verschillende zangnummers, die ook zeer in den smaak vielen. Er was veel belangstelling. SASSENHEIM DE MOORD OP DEN ZWERVER. Een onderzoek naar verdachte s geestvermogens. De Haagsche advocaat mr. E. H. Goldstein heeft de verdediging op zich genomen van den bloembollenkweeker P. de Ridder, die voor de Haagsche Rechtbank zal moeten terechtstaan als verdacht van den moord op 25 Augustus alhier op den zwerver A. J. van Kessel ge- pleegd. Naar men verneemt wordt op het oogenblik door de doctoren Scholten en Gerritsen een ortderzoek ingesteld naar de geestvermogens van den verdachte. LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Woensdagavond om half zeven. Agenda: 1. Verpleging en vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten. 2. Heffing van choolgeld voor het openbaar bewaarschoolon- 'J er wijs. 3. Aanbieding van de rekening der be drijven over 1930. 4. Aanbieding van de be- 'rooting der gemeente, die van de bedrijven en van het Burgerlijk Armbestuur, allen voor 'iet dienstjaar 1932. 5. Comptabiliteit. 6. In gekomen stukken en mededeelingen. Na de openbare vergadering zal de heer van der Kloot-Meijburg het door hem ontworpen uitbreidingsplan der gemeente toelichten. HULDIGING VAN HET RAADSLID J. PIJNACKER. Begiftigd met het eere-krwis „Pro Ecclesia et Pontifice". Op initiatief van het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging werd in heb Patronaatsge bouw gisterena-vond een buitengewone vergadering gehouden ter huldigng van den heer J Pijnacker. De groote zaal van het patronaat was rijk versierd met bloe men. Op deze bijeenkomst waren o.m. ge- noodigd de zeereerw. heeren H. J. Tho man, pastoor der St. Agathaparochie, de zeereerw. Sentenie, pastoor der parochie van de H. H. Engelbewaarders en de wel- eerw. heeren kapelaan Kuipers, v. d. Burg en v. Tol alsmede de eerw. paters Bonman en v. d. Post. Voorts de edelachtb. heer burgemeester, baron v. Wijnbergen, de Roomsche Raadsfractie, de heer J. O. de Haan, secr. der gemeente, de hoofdambte naar P. J. Suikerland, de heer J. P. Gou verneur, burgemeester van Sassenheim als pres.-commissaris van het eleetriciteits- bedrijf H. L. S., de kerkbesturen der bei de parochies en het bestuur der politieke propagandaclub. benevens de R.-K. Har monie „Adolf Kolping", welke den avond opluisterde. De kapelaans v. Zon en Agterof hadden bericht van verhindering gezonden. Nog merkten we op dr. F. G. M. Haase en de familie van den jubilaris. Onder de opgewekte tonen der Harmo nie werd den jubilaris door den voorz. der R.-K. Kiesvereeniging- den heer T. C. J. v. d. Eeden met zijn echtgenoote de zaal binnengeleid. Met gebed opend de voor zitter de bijeenkomst. Daarna was het woord aan pastoor Thoman. Zijneerw. heet te allen en in 't bijzonder den jubilaris welkom. Hij zeide voorts, dat den jubila ris door allen wordt geëerd, niet alleen door de alhier aanwezigen, doch door al len weldenkende gemeentenarenzijn eerw. meende, dat het zijn plicht was voor den jubilaris een onderseheidingsteeken op kerkelijk gebied aane te vragen wegens zijn groote verdiensten op Katholiek ter rein. Het was zijneerw. een genoegen hem het eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" op den borst te mogen spelden, hetgeen onder handgeklap geschiedde. Door allen werd nu gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen". De voorz. der R.-K. Kiesvereeniging hield vervolgens een toespraak: Het is op uitdrukkelijk verlangen van onze burgemeester, aldus spr., dat de voorzit ter der Kiesvereeniging dadelijk na den eere-voorz. moest spreken. Het is dus geen parmantigheid mijnerzijds, doch gehoor zaamheid aan het wettelijk gezag. Hooggeachte jubilaris het was een zeer goede gedachte van onzen eere-voorz. om bij gelegenheid van uw dertigjarig lid maatschap van den Raad van Lisse Zijn Heiligheid den Paus te verzoeken. U een pauselijke onderscheiding toe te kennen en wel het eere-kruis Pro Ecclesia, een Rid derkruis ingesteld door onze onvergetelijke Paus Leo XIII z.g. bij zijn Priesterfeest in 1888, dat over de geheele wereld zoo luis terrijk gevierd werd. 'n Ridderorde voor degenen, die zich bijzonder verdienstelijk maakten voor Kerk en Maatschappij. En dat, geachte jubilaris, hebt ge gedaan. Toen u de eerste keer naar den Raad van Lisse werd afgevaardigd, zijt ge ge kozen onder een geheel andere Kieswet. Doch iedere wijzigng in de Kieswet bracht u steeds weer naar den Raad van Lisse. Ja zelfs met deze echt democratische Kies wet werd u zelfs al tweemaal afgevaar digd niet alleen dat u werd afgevaardigd, maar gij zijt daar altijd een lid geweest, op wiens oordeel altijd prijs werd gesteld, zoowel op maatschappelijk als op Katho liek terrein. Velen zullen zich afvragen: Hoe is 't mogelijk, dat gij houdt me dit woord ten goede 'n eenvoudige dorper, dat alles hebt kunnen doen, daar zoo- velen in de steden den stroom niet kon den volgen en strijdensmoe 't bijltje er bij neer moesten leggen? Hoe dat komt? Omdat gij naar den Raad ging in 't be wustzijn dat 't uw Katholieke en Maatschap pelijke plicht was. Hooggeachte pubilaris namens het be stuur en leden der R.-K. Kiesvereeniging feliciteeren wij u hartelijk met deze pau selijke onderscheiding. Ook u, mevrouw Pijnacker met de onderscheiding aan uw echtgenoot uitgereikt. Zonder uw mede werking had uw echtgenoot deze moeilijke plichten niet zoo kunnen vervullen. Ge achte jubilaris moge het u gegeven zijn nog vele jaren deze pauselijke onderscheiding te dragen, omringd door allen die u dier baar zijn en dat ge steeds dezelfde werk lust moge ontplooien tot heil van Kerk en Maatschappij. Dat geve de goede God Na deze rede werd aan allen gelegen heid gegeven de jubilaris, diens echtgenoo te en familieleden te feliciteeren, waarbij de Harmone een lustige marseh inzette. Nadat een kop koffie was opgediend, gaf de voorzitter het woord aan den edelachtb. heer burgemeester. Toespraak van den burgemeester.. Paus Pius XI heeft U geëerd, omdat gij 30 jaren in het openbare leven uw taak als Kaholiek op goede wijze hebt volvoerd. Ik verheug mij er over, dat men in de zen kring mij in de gelegenheid stelt u daarmede geluk te wenschen. Geachte aanwezigen, in de vergadering van den gemeenteraad hebben wij reeds 'n wijle stil gestaan bij het jublié, dat heden wordt gevierd. Wij noemden het geen ge ringe zaak 30 jaren lang inzicht en aan dacht, werkkracht en tijd in dienst te hebben gesteld der gemeenschap. Wij heb ben den heer Pijnacker gehuldigd als den man, wiens rechtschapen karakter zulk een even onluidruchtig ~n als werkelijken invloed ten goede heett uitgeoefend, die van den aanvang af van deze eeuw ge tuige en als raadslid medewerked was aan alles, wat tot stand kwam op gemeente lijk terrein en die, zooals de woordvoerder ONZE BEKENDE BEGINT HEDEN VISCHMARKT A. KLAASSENS der Protestantsche fractie het uitdrukte, aan ieder raadslid ten voorbeeld kon wor den gesteld. Hier vanavond huldigen wij den jubilaris in Katholieken kring, omdat hij 30 jaren de Katholieken vaardig en waardig ver tegenwoordigde in de Lissesche raadszaal. Mijnheer Pijnacker, wij weten, dat gij deze huldiging niet begeert, maar wij be- geeren haar, omdat gij haar verdient; de ouderen vinden deze huldigng vanzelfspre kend, omdat zij van al, wat tientallen ja ren aan goeds gebeurde op openbaar ter rein, wisten dat het mede vrucht was van uw arbeid; de jongeren huldigen u even zeer, omdat zij er van overtuigd zijn, dat, terwijl gij de vertrouwensman waart reeds eener vorige generatie, gij toch ook bereid zijt u aan te passen aan de behoeften van dezen tijd. Mijnheer Pijnacker, wij hopen dat uw goede gezondheid u nog lang in ons mid den laten zalwant al is het noodig en goed, dat jongeren onze gelederen ver sterken, de grijsheid aan wijsheid verbon den kunnen wij niet missen, de raadgevin gen der ouderen zijn ons een kostbaar be zit. Zoo breng ik u dan nogmaals mijn har telijk gemeende hulde en erkentelijkheid voor ongetelde uren, die gij de plaats uwer inwoning hebt toegemeten, voor het vele ten bate van het katholieke leven gedaan, voor de weloverwogen woorden, die gij in het algemeen belang placht te spreken, voor alles, door u op openbaar terrein me de tot stand gebracht en dat niet vervliegt, al vervloog ook de tijd. En daar bij het klimmen uwer jaren 't aantal uwer dien sten der gemeenschap bewezen, gestadig medeklom, hopen wij, dat God u nog vele volle jaren schenken moge tot Zijne eer eu Lisse's heil. In alle stilte werd deze mooie rede ge volgd en met een donderend applaus be krachtigd. Hierna werd door de Harmo nie het „Wilhelmus" gespeeld en door alle aanwezigen met geestdrift gezongen. Vervolgens was het woord aan Wethouder P. Warmerdam. Spr. zeide, dat het hem een behoefte des harten was den jubilaris te felicitee ren, terwijl hij dat ook mede doet namens de Roomsche Raadsfractie. Spr. ging 18 ja ren terug, toen hij als raadslid de raads zaal binnentrad. Hij schetste de schomme lingen welke in dezen tijd hebben plaats gehad. Gij zijt steeds een warm voorstan der geweest van sociale verbeteringen. Ook al zijt gij een der oudsten, gij weet u aan te passen aan de nieuwere denk beelden. Moogt ge nog lang gespaard blij ven èn voor uw gezin en familie èn voor de belangen der gemeente Lisse. Spreker schetste eenige zaken, welke met mede werking van den jubilaris in de gemeente zijn tot stand gebracht. Ook in de socia le beweging weet gij een eere-plaats in te nemen. Geve God dat ge nog lang voor de gemeenschap moge gespaard blijven. Hierna kregen we van „Adolf Kolping" de jubileummarsch te hooren. Vervolgens was het woord aan den pres.-commissaris van het Electriciteitsbedrijf H. L. S., Burgemeester J. P. Gouverneur Spreker verheugde zich in het bestuur van het Electriciteitsbedrijf naast zich te hebben iemand als den heer Pijnacker. Spreker dankte het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging om op deze bijeenkomst tegenwoordig te mogen zijn, omdat ook hij gaarne uiting wilde geven aan het ge voel van ziin hart om de jubilaris van har te te feliciteeren met z'n 30-jarigen loop baan als lid van Lisse's Raad. Doch over de verdiensten op die plaats vergaard is reeds deze week en dezen avond gesnro- ken. Spreker bleef dus liever bij het Elec triciteitsbedrijf, waarin den heer Pijnac ker een belangrijke plaats inneemt, het geen spreker op welsprekende wijze uit eenzette. Moge den goeden God hem nog lang sparen voor gade en kroost, doch ook voor de gemeente Lisse, waar de jubilaris zoo'n belangrijke plaats bekleedt in het belang der gemeente in 't algemeen, doch dat der Katholieken in 't bijzonder. De jubilaris aan 't woord. Thans is het woord aan den jubilaris, den heer J. Pijnacker. Deze dankte allereerst den pastoor voor de moeite door hem verricht tot het ver krijgen van de Pauselijke onderscheiding, den burgemeester voor zijn hartelijke woor den, alsmede de heeren Warmerdam en Gouverneur benevens het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging en allen die hebben medegewerkt om hem dezen schoonen avond te bezorgen. Spreker zeide toe, zoo lang God hem de krachten laat, in 't be lang der gemeenschap te zullen blijven werken. De voorzitter dankte allen voor hun medewerking om deze huldigingsavond te doen slagen en sluit met gebed.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6