UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS SPECIALE Pit jZEI ^/HpUSEN 4a SPORT Agenda TELEGRAMMEN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 de Vreede, 7. Belsie Vink, 8. Rika Beuk, 9. Dina v. d, Loo, 10 Marietje Ruigrok, 11 Ma- rietje Kriek, 12. Catrien de Lange, 13. Nelly Steenvoorden. Eigenaardigst geheel: le pr. Rika Steenvoor den, 2. Johanna Groenenwoud, 3. Annie Kapel Ringsteken le pr. Alie v, d. Poel, 2. Marie tje Kriek, 3. Dora v. d. Plas, 4, Truus v Oos ten, 5. Jacoba v. Egmond, 6. Martha v. d. Weij- den, 7. Dora Caspers, 8 Rika v. Oosten, 9. Hendrika Sleenvoorden, 10. Jo Ruigrok, 11. Toos Salman, 12, Corrv Waasdorp, 13. Fina v d. Plas, 14. Paula Warmberhoven, 15 Pau- lientje Peperkorn, 16. Johanna v. d. Raad, 17 Rika Schaap, 18. Coba v d. Poel, 19 Hendrika Steenvoorden, 20. Agnes Ruigrok, 21. Dina v, d. Loo, 22. Alie v. Rossem. Stoelendans voor meisjes van 712 jaar aantal deelneemsters 275. le pr. P. Peeper- korn, 2 C. Valentijn, 3. M. v. Rijn, 4. M Faase, 5. R. Blok, 6. G. Cogheit. 7. C .v. Ruiten, 8. J. Kortekaas, 9 G. Zwetsloot, 10. F. Bon, 11 M. de Lange, 12. N. Hermans, 13. A. Faase, 14 C. Smit, 15. M. Bierman, 16. D. v. Duin, 17 M. Passchier, 18. J. Smit, 19. C. Hoogeveen, 20. N. Kampman, 21 P. Hoogervorst 22 C Al kemade. 23 J. Groenewond, 24. B. v. d Horst, 25. B. Otto. Autopeds-race voor jongens van 612 jaar, aantal deelnemers 157, le pr. Jan S'ats, 2. Klaas Terschuur, 3. Theo Hoogervorst, 4 Joop Hoogervorst 5. A. Hoogendam, 6. Hildebrand v. Eeden, 7, Harmen Sleeboom, 8. Cor Brou wer, 9. Frans Plug. 10. Dicka Lindhout, 11. Piet Menk, 12. Huib Smit, 13. Jan v. d. Meer, 14. Kees Plug, 15. Frans v. d. List, 16. Gerard Wassing, 17. Simon Vink, 18. Bertus Mulder, 19. Leen Plug, 20 George Vink, 21 Jan de Raad, 22. Cor v. Went, 23. Jan Duindam, 24. Kees v. Dam (troostprijs). De feestelijkheden behooren hiermede weder tot het verleden. Gezegd kan worden dat zij in alle deelen goed zijn geslaagd, geen enkele wanklank deed zich hooren. Dank zij het tac tisch optreden van de politie, verliep alles in de volmaaktste orde. Inbraak. Dinsdagnacht ('t is tot nu toe niet gepubliceerd geworden) heb ben eenige inbrekers een bezoek ge bracht in de woning van den Burgemeester aan den Gooweg. De dieven zijn binnenge komen door het uitsnijden van een ruit. Het geheele huis hebben de ongenoode gasten doorzocht tot zelfs in de slaapkamers niemand der bewoners heeft iets bemerkt. De dieven hebben geen vette slag kunnen slaan, daar slechts een zeer gering bedrag aan geld aanwezig was. Het zilver is wel nagekeken, doch niets is hiervan mede ge nomen; ook een som Belgisch geld hebben zij laten liggen. Wel hebben zij zich tegoed gedaan aan eenig fruit. Door den Com missaris van politie is een onderzoek in gesteld, wat verder nog wordt voortgezet. HAZERSWOUDE. Kinderfeest. Dinsdag j.l. is alhier een groot kinderfeest gehouden door de kinde ren der drie s-cholen. Het feest was georga niseerd door de 3 schoolhoofden en verder onderwijzend personeel. Het mooie weer begunstigde een en ander. De optocht waarin allerlei voorstellingen werden mede gevoerd was waarlijk bezienswaardig. Des namiddags werden verschillende spelen ge houden op het terrein in het Westeinde. Het geheel werd opgeluisterd door de Har monie van Hazerswoude. Donderdag is er feest gehouden, georga niseerd door de Wilhelminavereeniging. Ook dit feest begon met een optocht door het dorp van versierde fietsen, waarbij er vele waren die werkelijk smaakvol waren versierd, verschillende fietsen waren her schapen in Zeppelins, vliegmachines, vogels enz. Boven alles muntte echter uit de schoone bloemen-versieringen. Op het feestterrein werden den geheelen dag door allerlei volksspelen gehouden, des namiddags o.a. de traditioneele ring- rijderij met paard en tilbury. Er was veel animo en veel publiek. De dag werd be sloten met een mooi vuurwerk. WOERDEN. Schietwedstrijd. De uitslag van den schietwedstrijd „Konin^annedag" is als volgt Heeren: le prijs J. C. Tanis, 2e L. A. van Geloven, 3e J. H. Otto, 4e H. van Essen, 5e N. v. d. Berg, üe J. Kraijesteijn, 7e C. Noor- lander, 8e A. G. Tams, 9e A. Kemp, 10e D. Y erheul. Dames: le prijs mej. A. M. Tanis. ZOETERWOUDE. A.S.C. Zaterdagavond zijn alle leden van A.S.C. uitgenoodigd voor een zeer be langrijke vergadering. Dien avond moeten alle leden beslist aanwezig zijn om kennis te nemen van een nieuw ontworpen oefen programma en aankondigingen voor de eerstkomende onderlinge we-dst rijden. Behandeld wordt voorts een nieuwe re geling van de contributie enz. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Volksbond. Gisterenavond hield de Volksbond, afdeeling ZoeterwoudeLeider dorp een ledenvergadering in het patro naatsgebouw onder leiding van den voor zitter, den heer I. J. Klaver. Door den secr., den heer Mank, werden de notulen gelezen, welke na een kleine wij ziging werden goedgekeurd. Hierna volgde bespreking werkverschaffing voor den a.s. winter. De bestaande gemeentelijke rege ling werd behandeld, waarbij door het be stuur verschillende wijzigingen werden voorgesteld, o.m. het benoemen van een commisie voor werkloozenzorg, kindertoe slag, beëindiging van, het z.g. bonnenstelsel. Ook zal getracht worden toeslag te ver krijgen op werken van particulieren. we'ke ter bestrijding der werkeloosheid ver vroegd worden. Deze wijzigingen zullen worden besproken op een gecombineerde vergadering met de afd. Dorp, en daarom zal aan de gemeenteraad een request wor den gezonden. Voor deelname aan het con gres op a.s. Zondag te Utrecht gaven nog enkele leden zich op, terwijl besloten werd met geze'schapsbiljetten te reizen. De voor zitter deelde nog mede, dat in 't vervolg de leden van den bouwvak-bond bij werkeloos heid bij hem konden komen teekenen, in plaats van bij de penningmeester op het dorp. Daar niemand van de rondvraag ge bruik maakte, werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter gesloten. HET STADHUISVRAAGSTUK. EEN POLEMIEK IN „PUBLIEKE WERKEN" TEGEN DEN AANVAL VAN HENRI POLAK. Naar aanleiding van het artikel van Henri Polak over de Leidsche Stadhuis kwestie, enkele weken geleden in ons blad gepubliceerd, aan het slot waarvan een beroep op den Leidschen Baad werd ge daan om het besluit te nemen: „Leiden en Nederland te verrijken met een schoon, heb te gronde gegane waardiglijk vervan gend tehuis voor het bestuur zijner hisio- rische stad", merkt Dixi, de schrijver der kroniek in „Publieke Werken", officieel or gaan van de Ver. van Directeuren van Ge meentewerken, het volgende op: „Is het te verwonderen, dat men even beduusd staat. Een vijf en dertig jaar ge leden stond het in het hart van Oud Am sterdam te gebeuren, dat een handelsbeurs zou worden gebouwd. Een euvele modernist, een zekere Ber- lage, had het onderstaan de schennende hand te slaan aan dit schoone oude stads gedeelte en had een ontwerp samengesteld, dat vierkant tegen dit stedeschoon inging. Verbeeld u, een volkomen rechten, langen, ononderbroken gevel aan het Damrak en daarbij een vierkanten toren, een-vierkan ten-toren, vlak bij den pittigen en ranken Oudekerks-toren. Er ging een storm van verontwaardiging door al de harten en pennen van de schoonheidsminnaars vau 1895. Nog hoort u, niet waar, de jammer klachten „waarheen zullen ons deze recht hoekige constructies voeren", enz. enz. (zie het artikel van Henri Polak). Maar Berlage werd gedragen door de jeugd, door het levend enthousiasme van een jonge generatie, die het wist, dat zij het recht aan haar zijde had. Door wie werd nij gesteund? Door den jeugdigen Henri Po lak, door al die jongeren uit de 80er jaren, die zich nu, dertig jaren later, keeren te gen den bouwmeester van thans, die het nu aandruft een modern gebouw in een oud stadsgedeelte te bouwen. De Beurs staat nu dertig jaren. Aan wiens zijde was het gelijk? Stelt u eens voor, Henri Polak, dat de scherpe tegenkanting van toen tot gevolg zou hebben gehad, dat het Beursontwerp van Berlage van de baan zou zijn geraakt. Welk een onherstelbare sohade zou zijn toegebracht aan ons land en niet het minst aan zijn geestelijke kracht? Gelooft u, lezer, dat Dudoks Raadhuis plan meer revolutionnair tegen het oude stadsbeeld ingaat dan Berlage's beurs? Ik ontken dit ten sterks-te. Het Amsterdamsehe stadsbeeld, waarin Berlage's beurs staat, is van onschatbaar meer waarde, zoowel historisch als aestlie- tisch, dan het Leidsche stadsbeeld, waar Dudoks Raadshuis zou komen te verrijzen. Dooh bovendien: Dudoks Raadhuis past meer in het Hollandsche stadsbeeld, dan Berlages beurs; zooals Dudoks persoon in 1930 van meer conventioneelen aard is, dan Berlages figuur in 1895. Wat mij echter ten sterkste treft, is de wijze, waarop Henri Polak tracht om de architectuur van Dudok uit te stooten. Moest heb voorbeeld van de beurs hem niet tot leering strekken? Moet nu steeds de voorgaande generatie zich keeren tegen de volgende? Eiat, wanneer het dan een strijd moet zijn op het terrein van de ar chitectuur, dan kan dit versterkend zijn. Doch Polak wendt zich in een dagblad tot de burgerij, tot de Gemeenteraadsleden, om op deze wijze Dudoks plan ten onder te brengen. Dit acht ik in dezen ouden strijder te veroordeelen. Het Leidsche pu bliek, dat in meerderheid de aesthetische en cultuurwaarden niet vermag te beoor- deelen, richt zich uiteraard naar voorman nen. Daarom rust op deze mannen een zware verantwoordelijkheid, want zij zullen moe ten bedenken, dat hun steun voor de toe komstige ontwikkeling van de Hollandsche cultuur (zie de Beurs) van niet te onder schatten beteekenis is. Daarom dienen zij met de uiterste voorzichtigheid te werk te gaan, wanneer zij zich niet op eigen ter rein bewegen. Dat deed Polak niet. Zijn artikel is ontstellend van oppervlak kigheid. Hij zegt maar wat hem voor den mond komt, een persoonlijke meening op een gebied, dat het zijne niet is, waardoor hij onnoemelijk veel kwaad kan stichten. Is Henri Polak beter dan de beursbe- stormers van vóór dertig jaren?" Opneming van dit artikel heeft de bedoe ling: pro en contra te geven, niet instem ming onzerzijde hiermede te betuigen. Wij stellen er prijs op dit laatste nadrukkelijk te verklaren. De laatste dagen is op het Schuttersland een aantal schapen van den stalhouder Dieben door honden doodgebeten. De poli tie waarschuwt de eigenaars van honden de dieren thuis te houden, daar de bezit ters bij het vinden van de daders aanspra kelijk gesteld worden voor de schade. ZIJDEN DAMESKOUSEN, reclame j PRIMA ZWARE NON LADDER KOUSEN FIJNE WASCHZIJDEN DAMESKOUSEN 50 ,9' katoenen dameskousen FIL d'ecossi/dames- /in extra mq0!e;fl/. d'jcMse Kousen, no /rille modetinten JO zephyr jassch0rt zon- i in cer mouw, 5 kleuren I 8 u POMPADOUR JAP0NSCH0RTn nn m/m., met ShawlkraagU.OU POMPADOUR DAMES- i rn SCHORT, Speciale prijs I.uö POMPADOUR SATINET i nr SCH0RT, nieuwe dessins I.uü DAMESSCH0RT zwart/wit, i pn Extra reclame liUU POMPADOUR KINDER- SCH0RT, leuk model HAARL.STRAAT 245 - NIEUWE RIJN 58 Victoria Regia in bloei. De Victoria 'PJegia in den Hortus ver toont op het oogenb'iik wederom een vol ledig ontwikkelden bloemknop, waarschijn lijk de laatste in deze bloeiperiode. Wan neer de voorteekenen iliet bedriegen zal de b'oem hedenavond te 9 uur ontluiken. Teneinde degenen, die eenige weken gele den door uitstedig-heid niet in staat waren de toenmaals geboden gelegenheid tot het aanschouwen van de bloeiende Victoria Re gia te benutten, daartoe alsnog in staat te stellen, zal de Hortus heden- en morgen avond van 9 tot 11 uur geopend en de kas met den tropisohen vijver verlicht zijn. Het entrée bedraagt 0.25 Met het oog op het bezoek van de deel nemers aan het hier ter stede te houden Oriëntalisten-congres is de Hortus op Maan dag 7 dezer den geheelen da,g voor het pu bliek gesloten. De melkprijs. Met ingang van 6 Sept. zal de melkprijs met 1 cent per liter worden verhoogd vanwege den verhoogden inkoopprijs. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 959. Th. Jongen Eel. Alphen a/d Rijn, Hooftstraat 23. Zadelma kerij en stoffeerderij. Wijz handelsn. thans: J. Jongen Eel v/h Th. Jongen Eel. 9S8. Leidsche ooöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Doel". Leiden, Haarlemmerstraat 184. Uibfcr. 2e Voorz.A. J. W. Swanen, Leiden. Uittr. Comm.: G. P. Onriee, Leiden en J. H. van Leeuwen, Leiden. Uittr Controleurs: J. Serdyn, Lei den en C. v. d. Wilk, Leiden. N. Voorz.: A. J. W. Swanen, Leiden. N. 2e Voorz.; C. v. d. Wilk, Leiden. N. Go-mm.A. v. d. Berg, Leiden en Ph J. de Leeuw, Leiden. N. 2e Contr.: J. G. Snel, Leiden; N. 3e Oontr.: W. J. Lui, Leiden. De geheimzinnige man. Na in verschillende landen rondgedwaald te hebben, vernamen wij dat de geheimzinnige man ook Nederland met zijn bezoek gaat ver eeren. Op 25 September zal hij in de voor naamste straten dezer stad loopen om aan het publiek de echte Hollandsche rijksdaalders uit te deelen, doch onder voorwaarde, dat zij een zeker merk rubberhakken of zolen dragen. Ook hier zal hij gekleed zijn gelijk iedereen en kan men hem herkennen aan een medaille, welke hij goed zichtbaar achter op één zijner schoenen draagt. Dit is inderdaad een origineel een uitstekend bedachte reclame van de firma Wood-Wilne. Rijksdaalders weggeven in deze moeilijke tij den, dat klinkt bijna ongelooflijk. In Brussel en Antwerpen moest hij verschillende malen een taxi aanroepen om uit de voeten te komen en hetzelfde wacht hem misschien hier wel. Door een rui! gevallen. Hedenmorgen om kwart voor elf was in de Sumatrastraat alhier mej. van E., wonende op no. 24, bezig de ramen in de voorgevel van haar huis te zeemen. Een der ruiten, die reeds gebarsten was, kon de druk niet weerstaan, en brak, zoodat mej. van E. door de ruit naar binnenviel. Zij bekwam daarbij een diepe snede over de pols, die zich door het bloedver lies zeer ernstig liet aanzien. Door een buurvrouw werd direct de arm af gebonden, waardoor het bloed werd gestremd. In het Academ. Ziekenhuis is mej. v. E. verbonden. HET 18DE INTERNATIONALE OR IENTALI STENCONGRES. Nog eenige bijzonderheden. Naar wij vernemen zal het 18de interna tionale oriëntalistencongres, dat de vol gende week hier ter stede zal worden ge houden, a.s. Maandagmiddag te 3 uur in de groote Stadsgehoorzaal, welke voor dit doel feestelijk wordt versierd, door den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, den heer Terpstra, officieel worden geopend. Tot de openingsplechtigheid zijn ook uitgenoodigd verschillende notabelen uit onze gemeente zoomede de gastheeren der congressisten. De voorzitter van het congres, prof. dr. C. Snouck Hurgronje, houdt vervolgens een rede, waarna de circa 600 deelnemers en deelneemsters zich onmiddellijk bege ven naar den Hortus Botanicus, waar het „Oostersch Genootschap" een thee aan biedt. Noemden wij kort geleden de bekendste buitenlandsche geleerden, thans volgen hieronder de namen der voornaamste re- geeringsvertegenwoordigers. De Duitsche regeering is o.a. vertegen woordigd door prof. E. Littmann, bekend Arabist en kenner van tal van Semietische en andere talen. België zendt o.m. den Egyptholoog prof. J. Capart; Egypte haar gezant te Londen. Z.E. dr. Hafez Afifi Pacha. Verder komen er nog de Ameri- kaansche hoogleeraren W. F. Albright, be kend over zijn opgravingen in Palestina, de Fransche sanskrietist prof. Sylvian Lévi en zijn beroemde landgenooten prof. P. Pelliot (sinoloog) en prof. L. Massignon (Arabist). De Hedjaz vaardigde eveneens een di plomaat af: Z.E. Hafiz Wahba, gezant te Londen, terwijl Italië o.m. vertegenwoor digd is door den vermaarden Arabist, prof. C. A. Nallino. 's-Avonds te 8 uur vertrekken de con gressistent met extra-trams naar Den Haag waar zij in de Ridderzaal namens de regeering worden ontvangen door de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen en van koloniën. Vermoede lijk is hierbij ook Z.K.H. Prins Hendrik te genwoordig. Dinsdagmiddag te half drie is een 30-tal buitenlandsche gedelegeerden door H. M. de Koningin ten Paleize Het Loo in bui tengewone audiëntie genoodigd. De volgende dagen worden geheel in beslag genomen door de sectievergaderin gen, welke voor het meerendeel in de Academie en voorts in het botanisch labo ratorium, het Instituut voor tropische Ge neeskunde en het Prentenkabinet worden gehouden. Voor de dames-leden zijn uitstapjes ge organiseerd naar Den Haag, Haarlem en omstreken en de Leidsche musea. Voor Dinsclagmidag staat een thee in het kas teel „Oud-Wassenaar' op het programma Woensdagavond worden de congressisten officieel door het gemeentebestuur ont vangen. Donderdagavond is er een gemeen schappelijk diner in „Huis ter Duin" te Noordwijk; Vrijdagmiddag maken de da mes en heeren een boottocht over de Ka- ger- en Braassermermeren, terwijl des avonds een Indonesiche kunstavond in de Stadszaal wordt aangeboden. Zaterdagmorgen om 10 uur wordt het congres officieel gesloten, 's Middags ver trekt het geheele gezelschap per extra- trein naar Amsterdam, waar door de di rectie van het Koloniaal Instituut een thee wordt aangeboden. WATERPOLO G.Z.C. II—De Zijl 3-0. Gisterenavond speelde te Gouda na af loop van de Vólks-zwemwedstrijden G.Z.G. II (reap, le kl. N.Z.B.) tegen De Zijl I een vriendschapelij'ken Polo-wedstrijd. De Zijl speelde met 2 invallers, terwijl G Z.C. vol ledig was. Rust- 00. Einde 30 voor G.Z.C. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, tot het oprichten van een stoom door hen vergunning is verleend aan: a. de firma H. J. Dieben en rechtverkrijgen den, to het oprichten van een stoom wasch- en strijkinrichting op het perceel Zoeterwoudsche Singel No. 20, Sectie M. No. 3125; b. de N.V. Stoombroodfabriek en Melkinrichting „De Vereeniging" v.h. Koole Nicola öj| Co.'^^i rechtverkrijgen den tot bet Afarichtep van een brood-, koek- en be*jrut- <£i zuivelfabriek in de perceelen Lei/ndaaJ Vis. 7179 en Geere- gracht Nis lf-5 firma Gebrs. Pley en rechtverift-ijgo^den tot het oprichten van een smÉtHerfj in hetoerceel Haven No. 54d. N. J. Baar^*frrechtverkrijgenden tot het oprichten^van een banketbakkerij in het perceel Heerengracht No. 92; e. J. Speet en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een banketbakkerij en kokerij in het perceel Breestraat No. 11f. N. C. Overdevest en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een zuivelinrichting in het perceel Heerenstraat No. 102. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7 30R.30 uur. Donderdag: Veronica van 3—5 uur in het Zita Gebouw, Pieterskerkkoor- steeg 15. Tijdens dê zitting uit loting. WAT IS ER MET DE „NAUTILUS" GEBEURD? Hulpexpedities in voorbereiding. MOSKOU, 4 September (V.D.) De po gingen van de Russische draadlooze stations om op korte golf in verbinding te komen met de „Nautilus" hebben tot dusver geen resul taat gehad. Het vermoeden, dat de „Nautilus" zich in de nabijheid van de Bereneilanden be vindt, is tot dusver niet bevestigd. Wanneer een voorstel tot uitzending van een reddings expeditie naar de „Nautilus" wordt gedaan, dan is de Russische regeering bereid, den ijs- breker „Krassier" en den vlieger Tschoech- nowski, die indertijd ook aan de redding van de bemanning van de „Italia" heeft meege werkt, te zenden. OSLO, 4 September (V.D.) Van Noorsche zijde wil men alles doen om de „Nautilus" te vinden. De Noorsche regeering bereidt op het oogenblik maatregelen voor, die genomen moe ten worden om ten spoedigste een hulp-expe ditie te kunnen uitrusten. Nog heden zal een beslissing worden genomen. In deskundige kringen twijfelt men er thans niet meer aan, of de „Nautilus" heeft een ernstig ongeluk ge had. De robbenvaarder .Veiding" of „Friedjof Nausen" zal worden uitgezonden. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Veertig dooden. LONDEN, 4 Sept. (V. D.). Uit Jo hannesburg wordt gemeld, dat bij een ont ploffing in de Robinson Deep Mineworks in de nabijheid van Johannesburg Donder dag veertig inlanders werden gedood en twee Europeanen en veertien inlanders ernstig werden verwond. DE BIJEENROEPING VAN DEN RIJKSDAG VERLANGD. BERLIJN, 4 September (V.D.) Het Se nioren-convent van den Rijksdag komt heden middag om 4 uur bijeen .m een beslising te ne men over he't voorstel der communisten ter bij eenroeping van den Rijksdag. In verband met dit voorstel zullen bespre kingen plaats hebben over de communistische voorstellen tot opheffing van de noodverorde ning van 5 Juli, van de pers-noodverordening enz. door den Rijksdag. Zooals bekend, wen- schen ook de sociaal-democraten wijziging van de noodverordening van 5 Juli. De besprekin gen van de sociaalij-democraten met den rijks kanselier over deze wijzigingen zijn echter, naar gemeld, Dinsdag j.l. afgebroken en zullen waarschijnlijk eerst in het begin van de vol gende week worden hervat. Daar de sociaal democraten hun besluit inzake de bijeenroe ping van den Rijksdag afhankelijk maken van de vervulling hunner wenschen met betrekking tot de noodverordeningen, is aan te nemen, dat in de heden te houden zitting van het Senio ren-convent geen besliss'ng over de bijeenroe ping van den Rijksdag zal worden genomen. Wanneer echter heden of morgen toch een stemming over het voorstel der communisten zou plaats hebben, dan is aanneming daarvan niet te verwachten. DE ZEPPELIN OP DE THUISREIS. PERNAMBUCO, 4 Sept. (V. D.). - Het luchtschip Graf Zeppelin is hedenochtend vroeg opgestegen voor de terugvlucht naar Friedrichshafen. Poolsch officier terechtgesteld. WARSCHAU, 4 Sept. (V. D.). De of ficier Umnicki, die wegens spionnage ten gunste van Sovjet-Rusland ter dood is veroordeeld, is Donderdagavond in de ves ting Brest-Litowsk terechtgesteld. Er was een verzoek tot gratie voor Umnicki inge diend, dat evenwel door den staatspresi dent werd afgewezen. In deze spionnage-zaak, die georgani seerd was door den majoor van den gene- ralen staf Demkowski, die intusschen even eens is terecht gesteld, zal nog een derde officier terecht staan voor een gewone rechtbank. Botsing tusschen communisten en nationaal-socialisten. DUSSELDORF, 4 Sept. (V. D.). In den afgeloopen nacht heeft op den Bor- zingerplatz een botsing plaats gehad tus schen communisten en nationaal-socialis- ten, waarbij één persoon werd dood gesto ken. Twee toeristen omgekomen. INNSBRUCK, 4 Sept. (V. D.). In de Kalkkögel bij Innsbrück zijn t-wee Duit sche toeristen bij het beklimmen der ber gen verongelukt. De overeenkomst tusschen Vaticaan en Quirinaal. ROME, 4 Sept. (V.D.) De persdienst van de fascistische partij deelt mede, dat het volgende schrijven door het bestuur van de fascistische partij aan Mussolini is ge zonden. Het directorium van de fascistische par tij, dat in een buitengewone zitting heeft vergaderd, neemt met groote voldoening kennis van de overeenkomst tusschen de H. Stoel en den Italiaanschen Staat met be dank aan den Duce met de belofte de over- dank aon den Duce met de belofte de over eenkomst met volkomen loyaliteit in de geest van de fascisten en de geloovigen te zullen uitvoeren.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2