22ste Jaargang VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 No. 6992 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voomitbetaling Voor Leiden 19 cent per weet 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Labour-Party en S.D.A.P. Waarom mag een Katholiek in Engeland wel, in Nederland niet zich aansluiten bij de sociaal-democratische partij. Deze vraag is al herhaaldelijk beant woord, ook in ons blad. Maar wij hebben een aanleiding, om er nog 'ns op terug te komen. En wij meenen ook, dat een herha ling in deze niet teneenenmale overbodig en nutteloos kan worden geacht. Het antwoord op deze vraag kan drie ledig worden gegeven. Ten eerste: in Engeland bestaat feite lijk geen katholieke politieke partij. Een katholiek kan dus, vanzelf sprekend, ook geen lid zijn van zulk een partij. In Ne derland is dat, zooals men weet. anders. Ten tweede: in Engeland zou de oprich ting van een katholieke politieke partij die, eenmaal bestaande, practisohe be-tee- kenis zou hebben niet gemakkelijk zijn, gezien het relatief-kleine percentage van katholieken en de historisch gegroeide po litieke verhoudingen. Hiermede is, natuur lijk, niet beweerd, dat er ook in Engeland in de toekomst niet een katholiek-politieke partij zal komen. Ten derde: de socialistische partij in En geland de Labour Party stelt zich op geheel ander standpunt, dan de S. D. A. P. hier te lande; velen der groote leiders dei- Lab our Party erkennen de waarde van den Godsdienst en den 'invloed van de Kerk ook voor het sociale leven, aanvaar den den Godsdienst en het Kerkelijk leven, als basis, als grondslag voor het streven en werken naar sociale verbeteringen. In dit. opzicht is ook elders, ook in Neder land, een kentering in het Socialisme, dat zich meer afkeerig gaat toonen van het materialisme, waarop de grondleggers het stelsel hebben opgebouwd, klaar men is toch hier, helaas, lang zoo ver nog niet af geweken van het eigenlijke socialistische Mac Donald, de afgetreden leider der Labour Party, heeft in zijn jongste radio rede God aangeroepen als den Beschikker over het wereldherstel. En zijn opvolger, oud-minister Arthur Henderson, heeft ver klaard, de partij te zullen bestieren in de zelfde grondgedachte. Hier volge nog een verklaring van Mac Donald „Wij hebben geen nieuwen gods dienst noodig, wij behoeven de toepas sing van den ouden. De massa des volks moet de leer van Jezus' tot haar levensregel maken. Hoe eerder dat geschiedt, des te eerder zal haar toe stand en heel de sociale verhouding verbeteren. Zonder dat wordt de ar beiderswereld nooit geholpen; door godsdiensthaat zal zij haar pogen slechts schaden." En Arthur Henderson zeide in een zij ner jongste redevoeringen: „Men moet erkennen, dat de om standigheden, waaronder de massa des volks leeft, niet zijn, wat zij zijn kon den, en ver verwijderd zijn van dat wat zij naar Gods wil zijn moesten". Deze gedachte kan geïnspireerd zijn door 's Pausen jongste encycliek! En Henderson vervolgde: „Mijn diepste overtuiging is, dat ik slechts daardoor al de gewaardeerde posten, die men mij toevertrouwd heeft en waarin ik mij nuttig maken mocht, bekleeden kon, omdat ik mijn leven onvoorwaarde 1 ijk Hem gewijd heb en steeds er op uit was, Zijn leeringen in het leven om te zetten. Niet: „weg met Jezus!" maar „heen tot Jezus!" moet de leuze van het volk worden. Dan zal men de Kerk niet haten, maar haar zoeken en haar helpen, dat zij meer en meer een heilzamen invloed kan uitoefenen." Als wij dergelijke verklaringen leggen naast de leidende artikelen in het „Volk", dan blijkt het verschil tusschen Labour Party en S. D. A. P. toch wel heel groot en fundamenteel t® zijn! BINNENLAND EEN LES UIT NOLENS GRAF. De „Gelderlander" wijst op de volgende les, ons gegeven vanuit het graf van mgr. Nolens: „De overgrootvader van mgr. Nolens was protestant, en door de standvastig heid van de katholieke eohtgenoote zijn alle kinderen Katholiek geworden. Wat deze mgr. Nolens voor ons gewon nen heeft, zou hij ons misschien hebben ontnomen, als er in zeventien honderd en zooveel niet een dapper katholiek meisje was geweest, die haar trouw aan het oude Geloof boven alles heeft ge steld, boven de liefde van eenen man. Wat 'n vreugde in den Hemel, als deze twee elkander ontmoeten. Dezen heeft z ij aan de Kerk Gods geschonken, heeft z ij voor Haar bewaard. Denkt aan de toekomst, gij jonge lie den, als gij voor soortgelijke beslissingen mocht komen te staan. Wat er gewonnen, wat er verloren kan worden. Gij beslist niet enkel voor U zei ven. Dit moet gezegd, nu de ontstellende statistieken der gemengde huwelijken in ons land nog steeds aanhouden". UITVOERING DER TARWEWET. Geheele oogst-1930 half September van de boeren afgenomen? Naar „De Tel." verneemt, zal de geheele tarweoogst 1930 vooi zoover zij geschikt was voor de consumptie in het brood op zijn laatst half September a.s. van de boe ren afgenomen zijn. De wees, die in sommige kringen werd gekoesterd, dat de afname veel te langzaam zou geschieden, is dus niet bewaarheid ge worden. Reeds thans is ook van den oogst 1931 een niet onbeduidende hoeveelheid afge leverd. ONZE KOLENUITVOER NAAR BELGIE Regeling voor alle importee- rende landen. „Zoo weinig mogelijk schade voor Neder land". Donderdagmiddag werden er onderhan delingen gevoerd tusschen de Belgische en Nederlandsche afgevaardigden ten einde de bepalingen van toepassing voor Neder- deriand te onderzoeken van het vergun ningsstelsel dat door de Belgische regee ring zal worden toegepast voor het invoe ren van buitenlandsche kolen. De Belgische afgevaardigden zetten uit een, dat gelijke regeling wordt getroffen voor alle importeerende landen. De Nederlandsche afgevaardigden heb ben een principieel prote-st geuit en zekere wenschen naar voren gebracht, waarop van Belgische zijde werd geantwoord, dat aan die wenschen zal worden tegemoet geko men voor zoover zulks mogelijk is. Zij ver klaarden tenslotte, dat de Belgische regee ring haar invloed zal aanwenden, opdat het tijdelijk stelsel van vergunningen zoo weinig mogelijk aan de Nederlandsche be langen zal schaden. Aan deze onderhandelingen namen van Nederlandsche zijde o.m. deel de direc teur der Staatsmijnen in Limburg dr. Fro- wein, de directeur der Dominiale Mijn de heer Hulsman, verder afgevaardigden van de mijnen Oranje-Nassau, Laura en de ver- eenigingen „Willem" en „Sophie". UIT DE SIGAREN INDUSTRIE. Overeenstemming inzake collectief contract Gisteren is te Utrecht tusschen de werk gevers- en werknemersbonden in de siga ren-industrie overeenstemming bereikt over den tijdsduur van het nieuwe collectief con tract. Zooals men weet, liep het oude con tract op 31 Mei j.l. af en zijn er sindsdien over verschillende wijzigingen onderhande lingen gevoerd. Hierover was men het vroe ger reeds eens geworden, behoudens over den tijdsduur van het nieuwe contract. Gisteren is nu besloten, dat het zal loo- pen tot en met 31 Mei 1933. Alle partijen hebben zich hiermede vereenigd, behalve de Federatie, welke nog een besluit moet nemen. WORDT DE BENZINE BELAST? De regeering overweegt. Hoewol Nederlandsche automobilisten reeds personeele en wegenbelasting betalen, wordt het in kringen van belanghebbenden niet uitgesloten geacht, dat ook de benzine belast zal worden, aldus „De Tel." Is het blad wel ingelicht, dan zou de regeering de invoering van een dergelijke belasting thans ernstig overwegen, ai staat het nog geenszins vast, dat deze plannen reeds op de a.s. begrooting tot uitdrukking zullen komen. J. BRAUTIGAM. Bedankt als lid der Tweede Komer. Naar het „Volk" meldt, zal de heer Brautigam, benoemd tot wethouder van Rotterdam, aftreden als lid der Tweede Kamei. Dit lag trouwens voor de hand, daar een congres'besluit der S. D. A. P. zich heeft uitgesproken tegen de vereeni- ging van het Kamerlidmaatschap en het wethouderschap van een groote stad. Ook ligt het in het voornemen van den heer Brautigam, afscheid te nemen van de lei ding van den Central en Bond van Tra ns portarbeiders, wat hij echter eerst op het eerstvolgende congres zal doen. De heer J. ter Laan zou weer naar de Kamer gaan en zal dus in aanmerking wil len komen voor den opengevallen zetel van den heer Brautigam. hij was bij de verkiezing van 1929 lijstaanvoerder en heeft na zijn verkiezing tot wethouder als Kamerlid bedankt. Zooals men weet, heeft de heer Ter Laan zijn functie van wethou der te Rotterdam neergelegd. DE AMBTENAREN-SALARISSEN. Naar het „Hbld." uit zeer betrouwbare bron verneemt, is in een gisteren gehouden vergadering van de Centrale Oommissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken vanwege de regeering een mede- deeling gedaan met betrekking tot de sala rissen. Als gevolg van deze mededeeling zullen de centralen der aangesloten ambtenaren- organisaties in spoedvergaderingen bijeen komen. Verwacht wordt, dat de volgende week reeds een nieuwe vergadering va-n de Centrale Commissie zal worden gehou den. K. R. 0. De Katholieke (Rtadiio Omroep zal Zater dagmorgen om 8 uur de H. Mis uitzenden, die in de St. Jozefkerk te Haarlem, ter ge legenheid van bet 25-jarig bestaan van de N V. Drukkerij „De Spaarnestad", aldaar, zal worden opgedragen. Het zangkoor van de kerk zal onder lei ding van den heer J. de Klerk ten gehoore brengen de Missa Euoharistica voor man nen- en knapenstemmen van Lorenzo Perosi en tot slot het Jubilate Deo (vierst. gem. boor capella) van Oriandlo Lasso. Gebruik van kolen van de Nederlandsche mijnen. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de rijkscommissie voor werkverruiming aan de regeering heeft verzocht, zooveel mogelijk het gebruik van Nederlandsche mijnproductie hier te lande te bevorderen. Naar aanleiding hiervan en met het oog op de omstandigheid, dat verscheidene overheidsinstellingen, zonder dat zulks om hoedanigheid of prijs noodig is, o.a. groo te hoeveelheden kolen, ook voor haar be drijven, uit het buitenland betrekken, ver zoekt de minister om, ter bevordering van de werkgelegenheid in Nederland, over te gaan tot zooveel mogelijk gebruik, ook voor de gas-, electriciteit- en andere bedrij ven van de producten der Nederlandsche mijnen. Dr. C. J. Vinkesteyn. Op initiatief van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia, heeft zich een comité gevormd met het doel den aftredenden inspecteur der gym nasia dr. C. J. Vinkesteyn te huldigen voor alles, wat hij in zijn langen ambtstijd ten bate van het onderwijs en op ander ter rein heeft verricht. In dit comité is vertegenwoordigd een groot aantal vereenigingen op het gebied van het gymnasiaal onderwijs, openbaar zoowel als bijzonder, terwijl ook een aan tal hoogleeraren gecommitteerden bij de eindexamens gymnasium, is toegetreden. Het comité stelt zich voor de huldiging te doen plaats hebben op 19 September te drie uur in de aula van het le gymna sium, Laan van Meerdervoort te 's-Graven- hage. Tegelijkertijd zal een commissie, ge vormd door de curatoria der inrichtingen van gymnasiaal onderwijs van zijn waar deering voor den aftredenden inspecteur doen blijken. A. A. Ter Haar. f In den ouderdom van "71 jaar is gister avond te Maastricht overleden de bekende landbouwkundige A. A. Ter Haar, hoofdre dacteur van „De Veldbode". UIT DE PERS BEDENKELIJKE CUMULATIE. Verkeerd voorbeeld van den leider Marchant. Onder dit opschrift Schrijft het Han delsblad: De leider van de vrijz.-democratisohe Kamerfractie en van zijn partij mr. Mar chant heeft met het aannemenen van het wethouderschap van Den Haag, dat het het lot hem in den schoot wierp, een stap ondernomen, die bijzondere aandacht ver dient. Zoo ooit dan schijnt er zeker hier een cumulatie van openbare functies plaats te vinden, die geenszins zonder bedenking is. iWij laten nu nog in het midden, dat in ■den kring van den Vrijzinnig-democrati- schen Bond in het algemeen tegen den in ons politieke leven al te veelvuldig voor komenden uitwas van cumulatie van pu blieke functies ernstig bezwaar gekoesterd pleegt te worden. Of mr. Marchant, het geen hij thans gaat doen en zulks ter wijl de Haagsche vrijz.-dem. raadsfractie wel degelijk een andere figuur in haar mid den telt, wien het wethouderschap ten volle toevertrouwd ware geweest, zoodat er hier van eenige uiterste noodzaak geen sprake was tegenover zijn geestver wanten kan verantwoorden is zijn zaak. Er is echter iets ander. De combinatie Kamerlid-wethouder eener groote gemeen te achten wij in het algemèen reeds uit den booze. Trouwens de practijk heeft be wezen, dat wie over zeer veel talent en werkkracht beschikt (gelijk wij gaarne willen erkennen, dat met den persoon in kwestie het geval is) nooit voldoende tijd en aandacht kan wijden zoowel aan zijn Kamerlidmaatschap als aan zijn taak van wethouder, ook wanneer het 't bekleeden dezer laatste functie in Den Haag betreft. Een van de beide functies moet wel voor heel wat minder dan 100 pet. worden waargenomen. Toen de heer Alibarda indertijd zijn wet houdersschap neerlegde, geschiedde dat nog vóór hij leider van zijn groep in de Kamer werd en kreeg hij aldus pas gele genheid zich ten volle te geven aan de taak, die op hem als volksvertegenwoordi ger rustte. En waneer de A.-R. afgevaar digde mr. De Wilde zoo juist uit het da- gelijksch bestuur van Den Haag is getre den, dan mogen wij aannemen, dat deze daad ten nauwste samenhangt met de om standigheid, dat men in zijn partij en in zijn fractie noode moest bespeuren hoe men niet genoeg van de werkkracht en kunde van deze volksvertegenwoordiger in de Kamer kon profiteeren. Het bezwaar van do hier uit den booze geachte combinatie geldt te meer wan neer het iemand betreft, die als partijlei der en voorzitter eener Kamerfractie (die bovendien in aantal vrij zwak is) reeds volop werk heeft in die kwaliteiten. Van daar, dat wij in den stap van mr. Marchant slechts kunnen zien het uitvloeisel van een al te groote gretigheid om het er maar op te wagen en een niet zwaar genoeg tellen van de verantwoordelijkheden die op hem rusten. Wij hebben te veel respect voor het gewicht van de functie van Kamerlid en voor dat van den post van wethouder van Den Haag om niet te kennen te geven, dat wij dezen gang van zaken betreuren, terwijl wij het vooral bedenkelijk achten dat een leidende figüur in ons openbare leven als mr. Marchant thans maar al te zeer aanleidng geeft voor het post vatten der o.i. onjuiste meening, dat die „baan tjes" toch niet zoo heel veel het lijf hebben. Slechts indien mr. Marchant voorne mens zou zijn zooal niet als Kamerlid dan toch als leider van zijn groep heen te gaan, ware het aanvaarden van het Haag sche wethouderschap misschien iets min der bedenkelijk, al blijven wij van meening dat ook een Kamerlid, dat geen fractielei der is, verkeerd handelt met een plaats in het dagelijksch bestuur van Den Haag in te nemen. Wij gelooven, dat in het bijzonder de leiders in de Nederlandsche poliitek geroe pen zijn om het goede voorbeeld te geven. KERKNIEUWS Zuster Thomasine. t In het klooster der Eerw. Zusters Fran ciscanessen te Gouda is op den leeftijd van 31 jaren overleden Zuster Thomasine, in de wereld mej. Adriana Lagerberg, geboren te Zoeterwoude. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De stakingsepidemie in Spanje. (Buiten land 2e blad.) Revolutie van de Chileensche vloot. (Bui tenland 2e blad). Nog geen nieuws over de „Nautilus". (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. De uitvoering der Tarwewet (1ste blad). Het collectie fcontract in de sigaren- industrie. (l'ste blad). Bij een auto-ongeluk te Oldebroek kwam een architect uit Rotterdam om het leven. (Gein. Ber. 3de blad). Kwestie inzake het Electrisch bedrijf in den Hillegomschen Raad. (2de blad). De smeden-industrie in Nieuwkoop. (3de blad). LAND- EN TUINBOUW DE SUIKERBIETENSTEUN. Bekendmaking der plannen van de regeering vóór 15 September. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de oommissie-Lovink in het einde der vorige week haar advies inzake verderen steun aan de suikerbietencultuur aan minister Ruys de Beerenbrouck uitgebracht. Tevens verneemt het blad, dat het in de bedoeling van den minister ligt, om inder daad te voldoen aan het op 19 Augustus door de drie centrale landbouw-organisa- ties telegrafisch tot hem gerichte verzoek, n.l. om: „de plannen van den minister in zake steun aan de suikerbietenteelt 1932 zeer spoedig bekend te maken, zoo mogelijk vóór 15 September a.s. in verband met het uitzaaien van wintertarwe". UIT DE OMGEVING NOORDWIJK. Het oranjefeest. De tweede dag van de oranjefeesten kan ook als bijzonder goed geslaagd genoemd worden. Het prachtige weer werkte mede, waardoor het overgroote program goed kon worden afge werkt, Niet minder dan 700 namen aan de di verse spelen deel en aan belangstelling ont brak het hierbij niet. Ook deze dag werden wij weder volop vergast op muziek van ons Fanfare, welke de feestelijke stemming ei zoo doende flink in wist te hcuden. De uitslag der verschillende spelen is als volgt: Kinderwagens-race voor meisjes boven 12 j,, aantal deelneemsters 40: le pr. Jo Slats, 2 Alie Slats, 3 Cor Westgeest, 4 Greta v. Went, 5. Nelly v. Eeden, 6. Pauline Westgeest, 7. Nelly Mulder, 8. Annie Vink, 9. Hendrika Steenvoorden, 10. Anna v. d. Berg, 11 Truus Krol, 12. Bep Zuidhoek, 13. Trijntje v, d. Zwart, 14, Cor Broeders, 15. Mina v Bohe- men, 16, Clasina Vink, 17. Marie v. Bohemen, 18, Rika Vliet Vlietland, 19, Corry Waasdorp, 20, Marijtjte Vink Jacd, Het eerst aan den trein voor jongens vanaf 12 jaar. Aantal deelnemers 76. Prijzen costumeering: le pr. Dirk Lindhout, 2, Gerad Boot, 3. Jan Alkemade, voor de wedstrijd: le pr. Arend Zwitser, 2. Willem Smit, 3. Theo de Ridder, 4 Theo Steen voorden, 5. Henk Steenvoorden, 6. Rinus Cas- pers, 7. Gerrit Hoek, 8. Thomas v. d. Linden, 9. A. v. Woersem, 10. Jan Mulder, 11. Jan Groenenwoud, 12. Leen de Ridder, 13 Jan Hoek (troostprijs). Kunstrijden voor jongens van 1216 jaar, aantal deelnemers 47: le pT. Theo de Ridder, 2 Arie v. d. Berg, 3. A. Rotteveel, 4. Johan v, Beelen, 5 .Theo Steenvoorden, 6. Martin de Jong, 7. Wim de Ridder, 8. Arie y. Bee'en, 9. Antoon Groenendijk, 10. P. Zuidhoek, M. Jozef v. Bohemen, 12. H. Vis, 13. G. v. d. Berg, 14. Cor Glasbergen, 15. Willem Smit, 16. Jan v. d. Schalk, 17. Willem Peschier, 18. Piet de Haas, Mastklimmen voor personen boven 18 jaar, aantal deelnemers 24: le pr, G. Steenvoorden 10, 2, P. J. Caspers 9, 3. F. P. Caspers 8, 4. Thijs Groenewoud 7, 5, Engel Plug 6, 6, Jaap Steenvoorden 4, 7, Henk Hiep f 2.50, 8. troostprijs J. Vliet Vlieland 1. Ringrijderij voor meisjes op versierde rij wielen, leeftijd 1217 iaar, aantal deelnemers 81. Prijzen voor versiering: 1. Agnes Ruigrok, 2. Antje Krug, 3. Jo Ruigrok, 4. Truus v. Went, 5. Freule v, Limburg v. Stirum, 6. Toos

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1