DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN EEN KRANIG WERKER. OEGSTGEEST. De Hanze. Onder voorzitterschap van den heer W. F. de Plooy hield de Hanze haar maand el ij ksche vergadering. Verschil lende ingekomen stukken van het Hoofd bestuur werden besporken en afgehandeld. Verder werd nog een schrijven van de B. v. A. voor kennisgeving aangenomen. Breedvoerig besprak men vervolgens het houden eener winkelweek omstreeks St. Nicolaas. In beginsel ging men hiermede accoord. Besloten werd samenwerking te zoeken met de winkeliersvereeniging. De heer J. van der Post werd benoemd tot afgevaardigde naar de vergadering van de Middenstands-Onderlinge. Nadat deze vergadering op de gebruike lijke wijze was gesloten, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. De Lourdesgrot. Naar wij vernemen zal de prachtige Lourdesgrot, die haar al- geheele voltooiing nadert, a.s. Dinsdag avond plechtig worden ingewijd. De verschillende gezangen zullen worden begeleid door de Harmonie. We komen hierop nog wel nader terug. RIJNSBURG. Wethoudersverkiezing. In de gehouden raadszitting had de ver kiezing voor wethouders de volgende uit slag: op den heer S. Schone veld, aftr., wer den uitgebracht 10 stemmen, 1 op den heer Kralt. In de vacature J. v. Klaveren, die niet als raadslid terugkeert, werden bij eerste stemming uitgebracht op C. D. v. d. Vijver 5 st., op Nic. v. Delft 4 st., D. Knijf 1 St., 1 blanco. Bij 2de stemming op C. D. van de Vijver 6 st., Nic. v. Delft 4 st., D. Knijff 1 st. Gekozen de heer C. D. v. d. Vijver. De heeren Schoneveld en v. d. Vij ver namen beiden hun benoeming aan. VALKENBURG. Personalia. Aan veldwachter Mulder werd gisteren bij diens afscheid (de heer Mulder gaat den dienst verlaten) door den burgemeester een hartelijk woord van af scheid gesproken. Namens het gemeente bestuur werd hem een enveloppe met in houd aangeboden. WARMOND. Oranjefeesten. Begunstigd door een heerlijk zomerzon netje vingen gisteren alhier de Oranje feesten aan. De traditie getrouw trokken des morgens om negen uur de beide mu ziekkorpsen met volle muziek naar de di verse scholen, waar de kinderen me* de onderwijzers werden afgehaald om een rondgang te maken door hef dorp een van de aardigste momenten, van het geheele feest. Toen de kleintjes de muziek hoor den gingen de hartjes aan het popelen en zij waren eerst recht tevreden toen zij par mantig achter de muziek aanstapten. Keurig uitgedost met vlaggetjes en wim pels. verschillende gestoken in nationale kleederdracht werd door de Dorpstsraat Heerenweg gemarcheerd naar het gemeen tehuis. Waar dien morgen juist een raadszit ting plaats vond hadden Burgemeester en Wethouders en alle leden van den Baad plaats genomen op het bordes van het gemeentehuis. Nadat, de kinderen zich voor het Raadhuis hadden opgesteld sprak de burgemeester de kleintjes toe, waarbij spreker zeide, dat het hem verheugde, dat zij de verjaardag van Hare Majesteit zoo eensgezind en vroolijk vierden. Met een passage uit het Wien Neerlandsch Bloed spoorde spreker de kinderen aan trouw te blijven aan Koningin en vaderland, waarna hij een driewerf hoera uitbracht op Hare Majesteit. Uit honderden keeltjes klonk een vurig hoera. Hierna zette de beide muziekkorpsen het Wien Neerlandsch Bloed en het Wil helmus in. welke lederen door de kinde ren uit volle borst werden medegezongen. Na nog een hoera te hebben uitgebracht op den Burgemeester en de leden van de Oranjecommissie werd weer met volle mu ziek verder gemarcheerd. Thans begaven Burgemeester en Wethouders, leden van den Raad en de Oranje-Commissie zich naar de resp. scholen waar de kinderen werden getracteerd. Menig danlcversje kreeg zoowel de burgemeester als de Oran jecommissie te hooren en zij zullen zeer zeker wel gezien hebben dat de kleintjes hun sympathiek streven zeer waardeeren. In den namiddag hadden de kinderspelen plaats en hiervoor bestond van de zijde der jeugd als altijd zeer groote belangstel ling. Nu en dan zag je wel eens een peu- tertje met een bedrukt gezichtje afzakke* maar niet iedereen kan nu eenmaal een prijs hebben. De uitslag der spelen was ab volgt: Wagentje-rijden: 1. Jozef van Moorsel, 2. Jan Versluijs. 3. G. Ouwehand. 4. Maar ten Kraan. 5. Evert van Winsen. 6. Henk van Beek. Korfballen: 1. Maartje v. d. Voorn. 2. Annie van Dam. 3. Ali Hekker. 4. Anna v. d. Wereld. 5. Annie v. d. Drift. 6. Sientje Ciere. Autoped-rijden: 1. Lucie v. Doorn. 2. Ma rie Moerkerk. 3. Nel Breedijk. 4. Truus Duijnhoven. 5. Joke Meskers. 6. Klare Ha verkort. Houtjes-rapen: 1. Rieka Jakobs. 2. Wim Ringelenstein. 3. G. HuJsth. 4. W. v. d. Geest. 5. J. Elstgeest. 6. A. Hulst. Zakloopen: 1. Gerard Beugelsdijk. 2. Henrie van Moorsel. 3. Adraan van Moor sel. 4. Koos Heemskerk. 5. Leo van Hulst. 6. Jan Kool. Slofloopen: 1. Corrie v. d. Wereld. 2. Cor- rie Weijers. 3. Corrie Oudshoorn. 4. Jaan- tje Snijders. 5. Elisabeth Moerkerk. 6. Rietje de Vos. Voorzitter: E. Vernède, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening van de vergadering wordt overgegaan tot beëediging der nieuw-be- noemde raadsleden. Alle leden van den Raad leggen de bij de wet vereischte eeden af in handen van den voorzitter. De heer J. Braggaar legt de beloften af. De voorz. feliciteert de leden van den Raad met hunne herbenoeming, en daar allen zijn herkozen tot leden van den Raad, be wijst het dat de kiezers zijn ingenomen met dit mandaat. Spr. uit den wensch, dat het persoonlijk samenwerken mag blijven bestendigd in de toekomst. Daarna komt aan de orde de verkie zing der wethouders. Voor de vacature-C. Eggink Sr. worden uitgebracht 11 stem men, waarvan 9 op de nheer Eggink Sr. en 2 stemmen blanco zijn uitgebracht. Ge kozen dus de heer C. Eggink Sr. (A.-R.). De voorzitter vraagt den gekozene of hij zijne benoeming aanvaardt. Wethouders C. Eggink antwoordt bevestigend. Wel is er een tijd van komen en gaan, zegt spr., doch den lust om deze betrekking te blijven ver vullen, bezit spr. nog wel. Voor de vacature-J. A. Mens worden uit gebracht 11 stemmen, waarvan 9 op den heer Mens en twee blanco stemmen. Geko zen dus de heer J. A. Mens (R.-K.). De voorzitter vraagt den gekozene of de benoeming door hem wordt aangenomen. Wethouder Mens verklaart de benoeming aan te nemen en dankt den Raad voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopt zich dat vertrouwen meer en meer waar dig te toonen. De voorzitter wenscht beide wethouders geluk met hun herbenoeming, doch ook de gemeente wenscht spr. geluk, daar beide heeren uitstekend zijn vertrouwd met de belangen der gemeente en bewezen heb ben het noodige beleid en de voorzichtig heid te bezitten, maar ook hebben een vooruitzienden blik. De vergaderingen van B. en W. zijn voor spr. aangenaam, ook al heeft men wel verschil van meening, want het zijn zelfstandige menschen, maar Na afloop werd in optocht naar het oude Raadhuis getrokken, waar de prijzen door den voorzitter der Oranje-commissie, den heer H. L. van Delft, aan de kinderen werden uitgereikt. Iedere prijswinnaar en prijswinnaarsters had van den voorzit ter een felicitatie in ontvangst te nemen waarbij het gebruikelijke woordje toepas selijk op het geschenk werd gesproken. En hiermede is de eerste dag der feesten we derom teneinde en mag deze dag alles- zings geslaagd genoemd worden, want van de feestelijkheden is de eerste dag, het feest der kleintjes toch zeer zeker de mooiste dag. Heden komen de spelen voor de meer uit de kluiten geschotenen en het zal ook dan zeer zeker niet aan spanning ontbreken, doch hierop komen wij nog na der terug. WASSENAAR. Oranjefeesten. Woensdagmorgen zijn de feesten der Ko ningin Wilhelminavereeniging aangevan gen met koraalmuziek gegeven op het Dorpsplein ten gehoore gebracht door de muziekve-reeniging „Excelsior" onder lei ding van directeur L. C. Veerman. Nadat het programma een 12-tal stukken bevat tende ten gehoore was gebracht waartoe een groot aantal belangstellenden aanwe zig waren, werden de schoolkinderen onge veer 2000 in getal onder vroolijke marsehen door Excelsior na een rondgang door het dorp naar het feestterrein gebracht alwaar zij werden onthaald op poffertjes en ge bruik van de draaimolen. Alleen de laagste klasse der scholen werden naar het Cen traal Theater geleid alwaar Henry Nollens voor deze kleuters een feestvoorstelling gaf als goochelaar en tevens was daar aanwe zig eene popenhast, terwijl zij ook op diver se versnaperingen werden onthaald. Des middags hadden op het feestterrein de volks- en kinderspelen plaats, zooals grabbelton voor meisjes van 7 tot 9 jaar; balletje dragen voor meisjes van 10 tot 12 jaar. Stoelendans voor meisjes van 13 en 14 jaar le prijs Marie Compeer, 2e prijs Oato Borsiboom. 3e prijs Coba v. d. Hulst, 4e prijs Willy Hilgeman; verder ringste ken met versierde rijwielen voor meisjes/ dames van 15 tot 25 jaar. Voor de versie ring verwierven 1 mej. C. v. d. Ham le prijs; 2e Ger. van Egmond; 3e Corrie van Biezen; 4e Hermie n van Egmond; 5e M. van Ginkel; 6e A. Mooyman en 7e Maantje van Stijn terwijl zij voor het ringsteken be haalden le prijs Cor v. d. Ham; 2e Miep van Leeuwen; 3e Lena- Ammerlaan; 4e Cor rie van Biezen; 5e Lien Kokshoorn; 6e Nel lie Knijnenberg. Voor het kuipste-ken voor jongens van 7 tot 9 jaar behaalden Arie van Lochem le, Cor Heemskerk 2e. Adriaan van Leeuwen 3e prijs. Voor de vliegerwedstrijd, die dank zij den flinken wind bijzonder slaagde, wis ten Jan van Spronsen een lste, Jan Rem merswaal 2e, Jacob Kool een derden prijs te veroveren. Het eerst, aan den trein voor jongens van 14 tot en met 16 jaar. Hierin be haalden Willem Slats le prijs, Bertus Slats 2e prijs, W. van Rhijn 3e prijs. Terwijl met het ringsteken per fiets met hindernissen voor mannelijke personen van 16 tot en met 20 jaar Piet Overdevest le prijs, H. v. d. Ham 2e en Joh. v. d. Ham 3de prijs wisten te behalen. Tijdens deze spelen werden onder leiding van den heer J. v. d. Weijden door de gym- nastiekvereeniging Blauw Zwart vrije- en ordeoefeningen en plastische standen uit gevoerd, welke demonstraties veel belang stelling trokken en voor het keurige *werk werd menigmaal geapp 1 audiseer<S Dat de volks- en kinderspelen veel be kijks hadden behoeft wel geen betoog. Even dacht men, dat het weer als spelbreker zou optreden, doch gelukkig bleef het bij enkele droppels. ook dan worden de zaken aangenaam en zakelijk behandeld. De herbenoeming der beide heeren doet spr. zeer veel genoegn en het getuigt van den Raad een goed inzicht te hebben. Na deze woorden van den voorzitter geeft de Raad blijk van in stemming door applaus. De notulen worden uitgesteld tot de vol gende vergadering. De voorzitter verzoekt de leden van den Raad op te staan voor het aanhooren van een mededeeling van ernstigen aard. Herdenking oud-wethouder J. M. van Kempen. Ingekomen is, zegt de voorz., een mede deeling van de familie van Kempen van het overlijden van den heer J. M. van Kempen te Wassenaar, oud-wethouder der gemeente. Spreker heeft met wethouder Eggink Sr. de gemeente vertegenwoordigd bij de ter aardebestelling van den overiedene te Den Haag en aan het graf de verdiensten gehuldigd van dezen nobelen man. Zijne nagedachtenis zal bij ons in dankbare her innering blijven. Spr. stelt voor deze mede deeling der familie met een brief van rouw beklag te beantwoorden. Aldus aangeno men. Ingekomen zijn een drietal missiven van Ged. Staten, goedkeurende eenige ge nomen raadsbesluiten. Deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Thans wordt den Raad de gemeentebe- grooting dienst 1932 aangeboden en zal bij de leden van den raad cirouleeren. Ver volgens komt in behandeling het voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan voor eenige terreinen aan den Leidscheweg. Deze plannen zijn reeds behandeld, maar hebben een maand ter visie gelegen en bezwaren zijn er niet ingebracht, zoodat deze plannen thans definitief kunnen wor den vastgesteld. Aldus besloten. Nadat nog eenige besluiten comptabili teit zijn genomen wordt de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Des avonds acht uur gaf de muziekver- eeniging Excelsior" op het dorpsplein een concert, terwijl op het Molenplein door middel van luidsprekers versterkte gramo- foonmuziek ten gehoore werd gebracht. Dinsdagavond werd o.a. klaar gekomen met de verlichting van de molen aan het Molenplein. Van menigeen kon men de op merking vernemen, dat zij niet dachten dat deze molen die men dagelijksch zag, bij deze verlichting zoo mooi was. De verlich ting trekt dan ook vele belangstellenden. KATWIJK AAN ZEE. Koninginnefeest. Ook hier hadden we gisteren ons Konin ginnefeest, dat op tamelijk grootsche wijze was opgezet. Jammer dat het weer niet meewerkte. Het vriendelijke zonnetje dat andere feestvierders den vorigen dag zoo begunstigd had misten we geheel. In den namiddag dreigde het feest zelfs in het water te vallen. Het klaarde gelukkig weer op. Te 7 uur v.m. werden de feestelijkheden ingezet met een concert op den kerktoren, terwijl te 7.15 uur de patiëntjes van het zee- hospitium vergast werden op een concert door de mondharmönicaclub „Conoordia". Te 8.15 uur werd de stoet van ongeveer 2600 schoolkinderen geformeerd om naar het speelterein aan den Boulevard te trek ken waar van 9 tot 11 uur de verschillende spelen werden uitgevoerd. De harmonie zorgd voor de opluistering. Van 11 tot 12 uur was er aan de Boule vard ringrijden per fiets voor jongedames en ringrijden met kruiwagens voor heeren en dames. Te half twee was er groote ge- co stumeerde opt-ocht in de verschillende onderdeelen: historisch, allgorisch, humo ristisch, reclame, versierde fietsen en auto's enz. Te 5 uur gaf de gymnastiekvereeniging „Hercules" een sportdem onstra t-ie en had er in de Buitenwatering een roeiwedstrijd plaats in tobbetjes, waarvan het interes sante was, dat degene die hierin niet be hendig was, niet vooruit roeide, doch in het rond draaide. Des avonds te 8.15 uur een herhaling van genoemde optocht, doch thans met verlich ting. Te half elf was er vuurwerk aan de Boulevard, een 12-tal nummers werd met een zware luehtkanonnade met schitter- straal en eindigend met. een groote slotde- coratie, bestaande uit eenige woorden als „Leve de Koningin" en daarna sletbomhar- dement en sterrenregens. In den loop van den avond kwamen regenbuien tweemaal de pret storen. Hierbij was zeer groote belang stelling, waarom het vuurwerk moest wor den uitgesteld. - „Hoe mooi is het toch in het dal bene den. „Waarom zijn we er dan niei gebleven?" Vorige maand stond ik in den doorgang van een 2e klaswagen rustig naar buiten te sta ren, naar het voorbijsnellende landschap. Alle aandacht schonk ik aan de zwermen kraaien die rond de nieuwe hooimijten vlogen, toen plotseling een reiziger mij op den schouder klopte en mij toefluisterde: Kent u mij niet meer? Onderzoekend keek ik hem aan. Hij had een energiek voorkomen, wit hoofdhaar en witte snor en was net meer eenvoudig ge kleed. Neen, volstrekt niet! zei ik verbaasd. Hij begon te lachen en sprak het woord: Janmaat! met veel nadruk uit. Toover- woord dat mij dadelijk de 7de klas van de broederschool in het geheugen terug riep en een frisch jongetje, blonden krullebol met blauwe oogen die op de bank de plaats naast mij innam. We hadden hem den bijnaam van Janmaat gegeven omdat hij van niets anders droomde en sprak dan van zee-officier te j worden. Tevergeefs zocht ik in 't gelaat van den zestigjarige iets van het mooie, blanke kereltje van weleer. Ik ben niet meer te herkennen zooals u? ik ben veranderd, vroeg hij? Wat voer je uit? Hoe kom je in burger- kleeding? Wat ik uitvoer in de maatschappij, ant woordde hij, goedhartig glimlachend, alsof een opwellende gedachte hem amuseerde, een glimlach dien ik aldus vertolkte: ik wil je wel zeggen, wat ik uitvoer maar je zult er niet veel snappen! Hij haalde eerst een vroeger gesprek tus- schen ons op naar aanleiding van de levens- geschiedenis van Theophanus Venard, die wij beiden gelezen hadden. Ik was toen van geest- drift vervuld geweest en vast bf sloten, mis sionaris te worden. Hij, die wij allen altijd als een toekomstig admiraal beschouwd hadden, was spoedig daarop ook van meening veranderd en vatte met zijn gelukkigen aanleg voor de wiskunde het plan om de „Polytechnische" te doorloo- pen. Bij 't vergelijkend toelatings-examen slaagde hij als een der eersten en als hij na vijfjarige studie met een brevet „cum laude" de school verliet, wachtte hem een schitteren de toekomst. Uit een rijke familie gesproten en door zijn vele relaties kon hij aanspraak maken op een vooraanstaande positie. Doch aan zijn vader, die hem een winstge vende betrekking als verantwoordelijk inge nieur voorstelde, antwoordde hij: Ik heb Christus gevraagd evenals Hij, werkman te mogen worden. Werkman! Met je diploma, met je be gaafdheden. Werkman....? Die méér kan, kan ook minder! Dan was het de moeite van 't studee- ren niet waard... Toch papa, u zult zien, dat 't de moeite waard is geweest.... Weldra nam hij een baantje aan in een heel groote fabriek, als eenvoudig bankwer ker. Binnen twee maanden waren zijn wel verzorgde vingers opgezet, ruw en hard! Zijn kameraden noemden hem aanvankelijk „de jonge dame" omdat hij hun zoo fijn en teer voorkwam en zij hem zoo rein bevonden in handel en wandel. Nooit sprak hij over zijn verleden maar iederen dag bleek zijn meer- derheid in het vak en voor de hem toegewe- zen werkzaamheid. Zes maanden later, op de hoogte van alle bijzonderheden van de fabri catie, werd hij tot opziener benoemd. De nieuwe „baas" had zich ook hun speciaal taaltje eigen gemaakt, dat in de werkplaats den arbeider even dierbaar is als het dialect aan den plattelander! Daar hij een ruim salaris genoot kon hij zich veroorloven aan een eigen haard te den ken. Ontrent zijn aanstaande levensgezellin had hij bepaalde denkbeelden; zij zou hem, op de eerste plaats, moeten begrijpen en in zijn apostolaat willen deelen. Hij verlangde haar tot in merg en been katholiek en licha melijk en moreel gezond. Zijn keuze viel op een jong meisje, dat zich zooals hij, steeds met hart en ziel aan den dienst van den evenmensch had gewijd en na jaren, jeugd- leidster te zijn geweest, opzichteres was ge- worden bij het arbeids-toezicht. Het was een gelukkig huwelijk, waarin door eendracht en samenwerking de hoogste idealen levendig werden gehouden. De „groo te wereld", zijn familie en kennissen begre pen er niets van Hun levensdag verwezen lijkte de wenschen en beloften van den hoop- vollen morgen, van beider jeugd vol opoffe ring en toewijding. Zijn vrouw en hij vorm den als de hoeksteen van den bouw. Mijn oude kameraad, werkman geworden, om den j werkman te leeren kennen en hem te redden uit de handen der slechte volksleiders, was daarin volkomen geslaagd, Het wachtwoord voor de arbeiders gaat uit van den genera- len staf, die hij om zich heeft geschaard. Hoe veel stakingen wist hij niet te voorkomen! soms door tijdige bemiddeling bij de werk gevers, dan weer doordat hij de verspreiders van socialisme en communisme hun huichel achtig mom afrukte en het werkvolk toonde hoe hun schijnschoone leuzen ten ondergang en verderve voeren! Zijn godsdienstige invloed bracht teweeg, dat, naar zijn voorbeeld, honderden werklie den des Zondags naar de Mis gaan en ter H Tafel naderen. Eenzelfden invloed oefent zijn vrouw uit op de arbeidsters. Steeds is zij haar voorspraak bij de patroons en als aan een vrouw, echtgenoote en moeder haar voor naamste plichten moeten worden voorgehou den, herinnert zij ze met gezag en liefde aan de hoogere verplichtinggen der vrouw, zonder welke deze een lastdier ware, meer niet!... In die omgeving werden de twee idealis- tisch-aangelegde menschen op de handen ge dragen door hun dankbare volgelingen. Zij leven en streven met de arbeidende klasse, gaan met allen hulpbereid om en liefdevol! Het fortuin dat hij van zijn ouders heeft ge- erfd, wordt in aller belang tot een gemeen schappelijk doel besteed. Tenslotte vertelde hij mij nog vertrouwelijk, dat zij zich mochten verheugen in het bezit 1 van elf kinderen die zij in dezelfde beginselen opvoeden voor den arbeid, voor het vader- i land, voor Godl Die belangwekkende mededelingen deed hij mij in allen eenvoud daar in den couloir van onzen wagen, waar wij voor de breede glas ruit stonden tusschen een geblankette oude coquette, die 'n banaan besuikerde voor twee kleine, onverdragelijke schoothondjes en een vetten, geelzuchtigen mijnheer die een geu rige Havana rookte, onder het genot van de schunnige lectuur van een verderfelijk bou levardblaadje. Het leven biedt zulke in het oog vallende tegenstellingen. In antwoord op mijn gelukwensch aan mijn ouden bekende over zijn welbesteed en nuttig leven, zei hij: Het is een soort roeping, ik was be stemd tot apostel van den arbeid! Een kranige roeping! Ja, in dien zin dat er een zekere durf toe noodig is.... Maar God schenkt kracht en genade.... Het zal wel moeilijke dagen geven? Waar vindt men die niet?En hier dragen ze zooveel vrucht.... Ik zag hem na, in de talrijke menigte op het perron, uiterlijk als „ieder ander". Maar voor God.... Dierbare zonderling, dacht ik: voor elke parochie een pastoor en voor iedere fabriek geve ons de Voorzienigheid een apostel van den arbeid). „Geld." Pierre l'Ermite. DE SPION, door K. R. N. In het casino vertelde de majoor op ze keren avond eens de geschiedenis van den spion Henri Maris. Het gesprek der jongere officieren liep oveir herinneringen en gebeur tenissen, die door de bijzondere koelbloe digheid van de betrokken personen onver getelijk gebleven waren. Men vertelde oude geschiedenissen van het. front, ga-rnizoens- en spionnageverhalen. De Majoor had een sigaar aangestoken die de ordonnance hem op een blaadje ge bracht had zij scheen hem goed te sma ken.. hij blies den rook behaaglijk in de lucht, waar zich blauwachtige ringen vorm den. „Mijne heeren" begon de Majoor de ge schiedenis, die ik vertellen wil, draait slechts om een cigarette. Nooit echter zag ik een man in zoo'n situatie en met zoo'n koelbloedigheid rooken als de spion Henri Marin." De jongere officieren verzochten om na dere bij zondenheden. De Majoor trok nog eens aan zijn sigaar en begon toen. „Ik was in dien tijd nog officier en lag in een of ander Frans oh nest. Het was Sep tember '14. Op zekeren dag kreeg ik een bevel om een Fransoh spion te fusiteeren. Zoo iets kwam juist in het begin vaker voor. In alle vroegte haal ik dus met mijn manschappen den veroordeelde uit zijn ge vangenis ..wij brengen hem op het plein tegen den muur.. Ik zag hem nu pa» voor het eerst, het was een kerel, die imponeer de: groot, onverschillig, beheerscht Wat hij op zijn kerfstok had, wist ik niet, maar hij moest ons wel een koopje geleverd heb ben, daar zag de kerel wel naar uit. Rustig en met een zekere verachting keek hij over de geweren van mijn man schappen heen. Het lot dat hem wachtte, scheen hem niet uit zijn evenwicht te kun nen brengen. Toen ik op hem toetrad om een doek voor zijn oogen te binden, hief hij afwerend de handen omhoog en ik hoorde voor den eersten keer zijn vloeiend Duitsch, dat hem als spion onschatbare diensten be wezen moest hebben. „Bitte nichtAber wenn ioh noch ei- nen Wünscth aüsseren darf Herr Leutnant? (Asjeblief nietMaar als ik nog een wensch uiten mag, luitenant?) I'k keek hem vragend aan. Wilde hij een brief verzonden hebben? Wilde hij nog eenmaal een priester spre ken? Daarvoor was geen tijd meer.. Ik had mijn instructies Maar de man zei: „Luitenant, asjeblief., een. sigaret. Ik hunker er al dagen naar" Zijn oogen brandden in het bleeke ge zicht.De vale droge mond beefde.. Ik stond een oogenbÜk besluiteloos.. De man imponeerde mij.. Hij was geen gewoon spion. Maar zou ik., nu., een sigaret. „De laatste.." zei de man naast mij met een zeldzame uitdrukking. Toen zette ik mij over alle bezwaren van mijn militair zijn heen en nam mijn sigaret tenkoker. De man zei slechts„Dank u! dank u" en ik gaf hem zelf vuur. Het was een zonderlinge situatie. De spi on met het gezicht naar de dreigende ge weren gekeerd, leunde tegen den muur en rookte., de laatste sigaret.. Zijn leven gloeide met haar ten einde. Telikenis liet hij zijn blik m de hoogte zweven., naar de wolken, die groot en wit langs den zomerhemel trokken Hij rookte even rustig, genotvol als wij hier in het Gasino. Ik keek dikwijls op mijn horloge, mij scheen de tijd die men om een sigaret noo dig had, eindeloos lang.. Een vlieger bromde boven ons.. In de verte kanongebulder.. Wanneer de spion den Laatsten trek aan de sigaret gedaan had, zou mijn commando om te vuren, weerklinken. Rookte hij niet opzette lijk langzaam om nog enkele seconden lan ger van dezen hemel, deze lucht-, dit beetje wereld te genieten?.Ik vergiste mij. Hij was absoluut niet onrustig. Zijn ge zicht werd al wa-s het ook bleek eigenlijk voortdurend vrool ijker als was er een groote wen-sch van zijn leven in ver vulling gegaan. Hij zag mij lachend aan, in geheime solidariteit, zou ik haast zeggen. Hij had mijn onrust wel bemerkt. Mijne heeren, ik behoef mij niet over hem te be klagen, ik had die laatste gunst aan geen onwaardige verleend., de man wist te ster ven. „Direct luitenantstelde hij mij gerust Ik begrijp het.het duurt te lang.Maar ik dank u!" Hij nam nog een langen die pen haal, wierp de sigaret weg, stelde z-iok kaarsrecht in de houding en keek onver schrokken in den loop der geweren, die thans o-p hem gericht waren

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8