DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Dinsdagavond vergaderde de raad de zer gemeente. Burgemeester J. Schokking was de voorzitter. Allereerst had de be- eediging plaats van de nieuw gekozen raadsleden. Allen legden in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. ■De Burgemeester wertischt de benoem de raadsleden hartelijk geluk en brengt te vens nog een woord van dank aan de af getreden en niet teruggekeerde leden. Spr. wijst dan op de moeilijkheden van het raadslidsohap, welke moeilijkheden steeds grooter worden. En. mocht er verschil van meening bestaan dan is zulks niet zoo erg als de zaken in goede samenwerking kunnen worden afgedaan. De waarneming Van de publieke zaak geeft niet die waar deering waarop aanspraak mag worden gemaakt. Spr. doet een beroep op de leden om 'n vlotte wijze van afdoening der za ken te bewerkstelligen. Wethoudersverkiezing. Punt 2 was de benoeming van twee wet houders. Bij eerste stemming wordt gekozen ais eerste wethouder de heer J_. Dubbeldam, Ohr. Hist, (aftr.) met 1G stemmen en één blanco. Bij de verkiezing van tweede wethouder wordt gekozen de heer C. A. Veltkamp, A.-R., met .15 stemmen en 2 blanco. Beiden nemen de benoeming onder dank aan. Volgde mededeeling van ingekomen stukken. Van den heer C. van Tongeren is bericht ingekomen dat hij bedankt als lid van de commissie voor de bedrijven. (Ter verduidelijking diene dat deze com missie in haar geheel is afgetreden, dus ook de heer Van Tongeren, doch dat in onderlinge bespreking was besloten in de plaats van den heer v. Tongeren iemand anders te kiezen. Dit ter wille van de E.V. bij de verdeeling der verschillende func ties.) Verder Verschillende stukken van Ged. Staten, houdende goedkeuring van in vori ge vergaderingen genomen raadsbesluiten. Vervolgens mededeeling inzake de toe passing van art. 8 der Statuten van de Katwijksche Bouwvereeniging. Tot dusver heerschte de opvatting, dat de door den Baad, op grond van art. 8 der Statuten van de Katwijksche Bouwvereeniging te benoe men 2 leden van het bestuur dier» vereeni- ging, raadsleden moesten zijn, in verband waarmee bij niet herkiezing" als zoodanig, zij eveneens aftraden als lid van het be stuur. Blijkens een door B. en W. gedane nadere beschouwing van de bewoordingen van genoemde bepaling heeft voormelde opvatting ten onrechte bestaan. Wel be hoort de benoeming van twee bestuursle den tot -de taak van den Raad, doch de verplichting bestaat daarbij niet, dat deze uit zijn midden moet plaats' hebben. De thans nog in het bestuur zitting hebbende, door den raad aangewezen leden zijn, de heeren P. Meerburg en J. van Duyn. B. en W. willen er de aandacht op gevestigd zien dat de leden van den raad die als zooda nig in de nieuwe zittingsperiode niet meer terugkeeren, als lid van het bestuur der Bouwvereeniging zitting kunnen blij ven houden. Na een opmerking en een vraag door den heer P. Guyt, waaruit men opmaakt, dat deze zaak nog niet geheel juist is, wordt besloten dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Voorstellen inzake wijziging der ver ordening, regelende de samenstelling en werkkring der commissie voor de Bedrij ven, Grondbedrijf en Fabricage. In verband met <fe omstandigheid dat het aantal leden van den raad als gevolg van de uitkomsten der alg. Ilde 10-jaar- lijksehe volkstelling met een tweetal is uitgebreid, komt het B. en W. wensohelijk voor, dat dienovereenkomstig het getal leden der commissie van fabricage en voor het Grondbedrijf met twee, en die voor de gemeente met één lid wordt ver meerderd hetgeen B. en W. thans voorstel len en hetgeen z. h. s. wordt goedgekeurd. Alsdan hebben de verschillende benoe mingen plaats. Allereerst vier leden in de commissie voor de bedrijven. Gekozen worden de heeren J. Eijkelenboqm, H. W. Grimber gen. P. Guyt en D. van Kiessen. Dan vier leden in de commissie van fa bricage. Gekozen de heeren M. v. d. Bent, J. van der Perk, J. Hueling en H. Parle- vliet. Dan vier leden in de commissie voor het Grondbedrijf.' Gekozen de heeren J. v. d. Perk, J. Iiueting, H. Parlevliet en M. van der Bent. Vervolgens vier leden in de berghaven- commissie. Gekozen worden de heeren P. Guyt, J. Hueting, W. Kulk en D. Meerburg Dan zes leden in de belasting-commissie. Hiervoor worden gekozen de heeren: G. van Duyn Gz., H. W. Grimbergen, W. Kulk, H. Parlevliet, D. va-n Riessen, A. van Rijn. Dan benoeming van 3 leden voor het nazien van: a. de gemeen terekenicg 1930; b. de rekeningen van de bedrijven Gas-, Water- en Electriciteit 1930, en c. de reke ningen van het Grondbedrijf en Vleesch- keeuringsdienst 1930. Gekozen worden voor: a. M. v. d. Bent, G. van Duyn en J. Eijkelenboom; voor b. M. v. d. Bent, J. Hueting en G. van Duyn, en voor c. H. W. Grimbergen, J. Eijkelen boom en G. van Duyn. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Ton geren of B. "en W. het zandspuiten door de N. Z. H. T. niet kan verbieden. De 'voorzitter zegt dat thans voorwaarden zijn gesteld waardoor de hinder is weggeno men. De heer v. d. Zwan klaagt over den toestand der straat in de Nieuwsteeg en bij den hoek CallaowegZeeweg. Heelt de aandacht van B. en W. Dr. Hueting wijst op de gevaarlijke waterput bij „Oal- lao".. Zal in voorzien worxlen zegt de voor zitter. Hierna sluiting met gebed. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN De Raad "dezer gemeente kwam Dins dag bijeen. Tegenwoordig waren alle leden. Allereerst heeft plaats de beëediging der leden, waarna de voorzitter allen van harte feiciteert en de. hoop uit spreekt, dat zij overeenkomstig hun eeds formulier, de belangen dezer gemeente zullen behartigen. De wethouders herkozen. Na opening der vergadering heeft daarna plaats de wethouderebenoeming. Beiden met zes 'stemmen worden de af tredende heeren A. P. v. d. Weijden (R. K.) en J. Brunt (C. H.) herkozen. De voorzitter wenscht ook hen geluk met deze benoeming en hij vraagt ook in de komende 4 jaarl. periode weer de zelfde prettige en zakelijke wijze van medewerken voor de gemeentebelangen. De heer v. d. Weijden dankt den Raad en voorzitter, waarbij de hee-r Brunt zich aansluit. Na lezing der notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd worden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede, dat van polder Nieuwkoop de mededee ling is ontvangen, dat de ringvaart door het dorp door den opzichter zal worden opgenomen en in orde gebracht, terwijl wat betreft het schieten van de sloot aohter het dorp, de polder daartoe bereid is, mits de gemeente de halve kosten bijdraagt. Dit voorstel wordt alleszins billijk ge vonden; er wordt op aangedrongen, dit werk te zijner tijd door werkeloozen te doen uitvoeren, terwijl de heer Brunt voorstelt, het geheel door werkeloozen uit deze gemeente te doen uitvoeren on der toezicht van den polder-opzichter, en dit tegenover den polder als voorwaarde te verbinden tegenover de bijdrage. Wordt algemeen besloten. Medegedeeld wordt, dat door Ged. St. is goedgekeurd de wijziging der Beheers- verordening G. E. B. Na eeniige bespreking wordt op voor stel van den voorzitter besloten deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal der Bank voor Nederlandsche gemeenten met een 3-tal aandeelen va-n 1000. Op een verzoek van Wed. Noteboom om ontheffing van hondenbelasting 1930 wordt afwijzend beschikt. Tot leden van de commissie va-n Be heer G. E. B. worden de aftredende le den v. d. Weijden en Brunt, herkozen. Vastgesteld wordt de vergoeding ex. art. 101 L. O. wet 1927 tevens verreke ning over 1925 tót en met 1927, ten aan zien van de beide in deze gemeente be staande bijzondere scholen in verband waarmede de begrooting 1931 wordt ge wijzigd, tevens voor nog enkele met name genoemde posten. Bij die voor onderstand aan behoefti- gen, merkt de heer v. Leeuwen op, dat aan vrouw Bol wel onderstand in natura wordt verleend, maar dat het haar daar door onmogelijk is huishuur te betalen. De voorz. zegt, dat tot heden van ge meentewege geen tegemoetkoming in huishuur is verleend; indien men dan ook daartoe zou overgaan, zou de voor zitter dit gaarne hier zien uitgesproken; in dit geval acht de vrorz. het niet noo- dig, omdat vanwege de Diaconie ge steund wordt met geld. De heer van Leeuwen gaat niet verder op de kwes tie in. De rekening 193o der gemeente wordt aangeboden; goed slot 6255.tot le den va"n de commissie van onderzoek worden bij eerste 'stemming benoemd de heeren Blom en de Groot, en eindelijk bij loting tot derde lid de heer Slinger land, die aillen hun benoeming aanne men. Verplichte aansluiting waterleiding. De voorz. stelt aan de orde de bespre king van een strafverordening tot ver plichte aansluiting aan de waterleiding en releveert de tot st-andkoming van het raadsbesluit tot aanleg va-n de water leiding, in welk besluit wordt garant ge sproken voor 95 pet. van de aansluitbare perceelen, na het eerste bedrijfsjaar deze garantie kan worden verkregen door aansluiting verplichtend te stellen, zoo dat verwacht mag worden dat het noo- dige bedrag wordt opgebracht door hen. die ook werkelijk zijn aangesloten, of door een bijdrage uit de gemeentekas, in welk geval dan ook helpen medebetalen zij, die niet kunnen worden aangesloten; dit laatste acht de voorzitter niet billijk. Dit motief mag dan ook gelden voor de vaststelling van de verordening tot ver plichte aansluiting. In de Zaterdag gehouden vergadering va-n het algemeen bestuur der stichting is besloten, dat de dienstleiding zal wor den aangelegd voor rekening van de stichting tot 1 meter voorbij den voor gevel der woning; verdere kosten zijn voor rekening van den eigenaar; er is echter bepaald, dat men de dienstleiding kan krijgen op welk punt der woning men ook wil, en dat men de kcsten daarvan naar 8 pet. berekend, kan laten omslaan op het jaarabonnement; deze meerdere aanleg is dan per slot een kwestie van een dubbeltje per drie maanden. De heer Brunt zou tegenover de ver plichting, welke wij zullen opleggen, iets anders willen stellen, omdat hij anders de dwang te groot vindt; van gemeente wege zou b.v. tegemoet gekomen kunnen worden in de kosten van meterput, bin nenleiding of iets dergelijks. Hierop volgt een drukke bespreking met resultaat, dat van gemeentewege voor alle aansluitbare perceelen zal wor den gegeven de meterput, maximaal 3 meter binnenleiding, en de kraan, een en ander tot uiterlijk 1 Mei a.s., waarna de verordening met algemeen© stemmen wordt vastgesteld met bepaling dat B. eii W. de datum van in werking treding zullen bepalen. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig waren alle leden (de heer Van Reisen kwam later ter De voorzitter opende de vergadering met gebed en ging direct over tot de beëedi ging der raadsleden, hetgeen staande ge schiedde. Nadat alle leden de vereischte eeden hadden afgelegd sprak de voorzitter den raad toe, ongeveer als volgt. Door u, raads leden, zijn juist de vereischte egden afge legd en hiermede is het tijdperk ingetreden, dat gij de bevolking van Voorhout weder om voor 4 jaren zult vertegenwoordigen. De vorige raad bestond uit 7 leden en thans is dit aantal met 4 vermeerderd, hetgeen wijst op de toename in de bevolking dezei gemeente. Met den ouden raad heb ik steeds genoeglijk en prettig samengewerkt in het belaqg der gemeente, hetgeen even wel met wegneemt, dat er steeds over de behandelde punten verschil van gevoelen bestond en waarover dan van gedachten werd gewisseld, welke gedachtenwiseelnig steeds het gemeentebelang niet uit het oog verloor. Ik vertrouw, dat ik met den nieu wen raad op even prettige wijze zal kun nen samenwerken in het waarachtig be lang der gemeente. De heer W. van der Laan zegt, dat hij, als ouaste in zittingsjaren, zich het recht toekent om den voorzitter dank te betui gen voor hunne installatie als leden van uen Raad. Wij behoeven ons in dezen tijd van malaise met te laten ontmoedigen en moeten met pessimistisch gestemd, zijn, doch optimistisch. Juist de uitbreiding van het aantal raadsleden stemt hem vertrouw vol, omdat het hem een groote vreugde is, dat de be volking der gemoenle zoodanig is uitge breid, hetgeen in zich sluit de meerdere welvaart der gemeente. Spreker had niet durven denken dit nog te zullen beleven. De wethoudersverkiezing. Aan de orde wordt gesteld verkiezing wethouders. De voorzitter laat tot stemming over gaan ter voorziening in de vacatu're-W. vaD der Laan. Uitgebracht woruen op den heer van der Laan 8 stemmen, op den heer van Reisen 1 stem en 1 stem blanco, zoodat de heer van der Laan is herkozen. V ervolgens laat de voorzitter tot stem ming overgaan ter voorziening in de vaca ture-P. A. van Reisen. Uitgebracht worden op den heer P. L. van der Hulst 5 stem men, op den heer J. H. van dér Voet 3 stemmen, op den heer van Reisen 1 stem en 1 stem blanco,.zoodat de heer P. L. van der Hulst is gekozen.- üp de desbetreffende vraag van den voorzitter of zij hunne benoeming aanvaar den, antwoordden beide toestemmend. De voorzitter zegt, dat dit thans de vier de maal is, dat de heer van der Laan is be noemd tot wethouder dezer gemeente. Als Burgemeester stel ik mij steeds boven elke partij, doch het verheugt hem, dat de raad den heer van der Laan als wethouder heeft herkozen en hij feliciteert den raad met zijn keuze. In de 12 jaren van zijn wet houderschap heb ik, die reeds 11 jaien met hem als buigemeester heelt samengewerkt, den heer Van der Laan leeren kennen als een man die <ie belangen der gemeente steeds voorstond en hiervoor veel opoffer de, hetgeen spreker zeer waardeerde. De raad heeft als nieuw wethouder ge kozen den heer van der Hulst, hierdoor beëindigt het wethouderschap van den heer van Reisen. Spreker dankt den heer van Reisen voor den arbeid gedurende zijn wethouderschap en vertrouwt, dat de heer van der Hulst als wethouder zijn beste krachten zal gev en feliciteert hem met deze benoeming. Hierna ging men over tot de behande ling der agenda. De heer van Reisen korht ter vergadering en legt de vereischte eeden af. Naar aanleiding van de notulen der vori ge vergadering vraagt de heer van der Voet, welk bod de heer P. L. van dei- Hulst heeft afgeslagen en wie of dit bod heeft gedaan en of hiertoe besloten is. Ver volgens staat er genotuleerd, dat besloten is om in comité-generaal over te gaan tij dens de behandeling van de subsidie-aan vrage van het Patronaat. Is hiertoe beslo ten? Spreker meent van niet. De voorzitter zegt, dat in comité-gene raal is besloten van der Hulst een bod. te doen, als bedoeld in zijn schrijven, het welk de vorige vergadering is voorgelezen. Dit bod is gedaan door B. en W. ter uit voering van dit besluit. In comité-generaal is overgegaan op voorstel van den voorzit ter. Hiertegen heeft zich niemand verzet. Wanneer hier evenwel aanmerking op wordt gemaakt, zal spreker zich in den vervolge precies houden aan de wet. De heer Van der Voet meent, dat in be sloten vergadering geen besluit kan wor den genomen. De voorzitter zegt, dat dit ingevolge de gemeentewet wol mogelijk is, wanneer het oetreft het koopen van grond. Hierna .worden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten waarbij zij me~edeclen, dat tege moet is gekomen aan het bezwaarschrift van de gemeente inzake de grondbelasting en dat de aanslag van de gemeente en cons, is gesplitst in den juisten aanslag voor elk persoon. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werd besloten jaarlijks een ge meente-verslag op te maken en geen 5-jaar- lijksch gemeente-verslag. Voorts was nog ingekomen een schrij ven van den heer L. Borst. B. en W. acht ten het ge wenscht dit schrijven in comité- generaal te behandelen en den inhoud niet openbaar te maken. In verband hiermede stelt de voorzittei voor dit aan te houden tot het- eind der vergadering, wanneer toch in comité-gene raal zal worden gegaan voor de behande ling der belastingreclames. De heer van der Voet zegt, wanneer B. en W. het noodig oordeelen zulks in comité- generaal te behandelen, zulks wel kan ge schieden, doch ziet niet in waarom dit niet thans geschied. Né, eenige discussie wordt de vergade ring gesloten en ging men over in comité- generaal; Na heropening der vergadering wordt het schrijven van den heer Borst voor ken nisgeving aangenomen. Geen arbeidsbeurs voor de bollenstreek. Aan de erde komt thans de stichting van een arbeidsbeurs voor de bloembollen streek. De voorzitter leest het gevoelen van de organisaties, die hieromtrent gehoord zijn, in deze zaak voor. Hieruit blijkt, dat de organisaties niet veel van een arbeids beurs verwachten, althans niet datgene wat er van verwacht wordt. B. en W. stelten voor niet aan te sluiten bij een eventueele stichting van een arbeidsbeurs in de bloem bollenstreek. De heer Van der Voet zegt, dat uit de nadere raming blijkt, dat de kosten heel wat lager zullen zijn dan verwacht was. Al zijn de kosten voor deze gemeente slechts een kleine 250.wil spreker zich niet aansluiten, omdat het z.i. niet zooveel nut zal afwerpen als men veronderstelt en waarom het in het belang der arbeidende klasse gaat. Zonder hoofdelijke stemming wordt over eenkomstig het voorspel van B. en W. be- sloten. De in een der vorige vergadering behan delde wijziging van de algem. politie-ver- ordening dezer gemeente is van Ged. Sta- en terugontvangen, met de opmerkng, dat het tijdstip va inwerking treding van het verbod tot het telen va-n bepaalde soorten aardappelen niet van toepassing mocht wonden verklaard op de voor dit jaar geteelde aardappelen. B. en W. stellen voor, aangezien het sei zoen van aardappelen pooten reeds voorbij is, ongewijzigd aan Ged. .Staten terug te zenden. Wethouder van der Laa'n zegt geen deel genomen te hebben aan de tot sbandkomiog der verordening, wegens afwezigheid in die vergadering, doch wijst er op, dat z.i. deze verordening niet steunt op eenig wet telijk voorschrift en het verbod op civiel rechtelijke gronden niet zal zijn te hand haven. De voorzitter deelt het gevoelen van wet houder van der Laan niet en is juist een andere tegenovergestelde meening toege daan. De heer Van der Voet, die eveneens niet in die vergadering tegenwoordig is geweest, meent dat deze verordening is tob standge- komen niet om aardappelenziekten tegen te gaan, doch om andere landbouwproduc ten n.l. bloembollen te beschermen tegen de z.g. wratziekte, hetgeen in het belang der export van bloembollen wordt gedaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. Het ambtenaren-reglement vastgesteld. Thans komt in behandeling het Ambte naren-reglement. De voorzitter zegt, dat ingevolge art. 125 van de Ambtenarenwet een ambtenaren reglement moet worden vastgesteld in elke gemeente. Hieraan hebben B. en W. vol daan en hebben den raad een concept-amb tenarenreglement toegezonden. De voorzit ter iicht een en ander toe én zegt, dat hier in de rechtspositie van de ambtenaren en werklieden wordt geregeld. B. en W. zijn van het standpunt uitgegaan bij de samen stelling van het reglement, dat niet het maximum moet worden geregeld, doch het minimum, zoodat men in dit reglement niet zal aantreffen het georganiseerd overleg en geen scheidsgerecht. Wel hebben B. en W. de organisaties gehoord en wel de A.R. Jv.A. en den bond van Overheidspersoneel in openbaren dienst „St. Paulus", welke organisaties zoowel schriftelijk als monde ling hunne bezwaren hebben kenbaar ge maakt en waarmede B. en W. zooveel mo gelijk rekening hebben gehouden. De heer van der Voet vindt het jammer, dat dit reglement, hetwelk de rechtspositie van de ambtenaren regelt, in zulk een druk ken tijd wordt behandeld en acht de tijd van voorbereiding te kort geweest om hier van een grondige en ernstige studie te ma ken. Is het niet mogelijk, dat het wordt aangehouden? De voorzitter zegt, dat de tijd van be studeering z.i. voldoende was om er eenige studie van te maken. Dat dit reglement juist in een drukken tijd wordt behandeld ligt niet aan B.. en W., omdat dit regle ment voor 1 September 1931 klaar had moe ten zijn'en in deze gemeente reeds 1 dag te laat is. De heer Spierenburg vraagt de herkomst van eenige amendementen op dit regle ment. Hij mist, zooals reeds door den voor zitter is gezegd, het scheidsgerecht en ge organiseerd overleg en vraagt waar het beroep voor de ambtenaren is geregeld. De organisaties dringen wel op een scheids gerecht en georganiseerd overleg aan. Wel ke redenen voeren B. en W. aan om hier toe niet over te g£an. Ten slotte vraagt spreker of de politie er ook onder valt. De voorzitter zegt, dat de herkomst van de amendementen waarop het lid Spieren burg doelt, betreft die van den bond van overheidspersoneel in publieken dienst „St. Paulus", hetgeen vergeten is te vermelden. Het scheidsgerecht hebben B. en W. er uitgelaten, omdat deze gemeente te klein voor zulk een instelling is. Wel is de moge lijkheid geopend om dit in samenwerking met andere gemeenten te doen plaats heb ben. Georganiseerd overleg heeft voor deze gemeente geen doel, omdat het corps anio- tenaren in deze gemeente te klein is, ter wijl de betrokken organisaties bij een of andere regeling de ambtenaren betreffende zullen worden gehoord ingevolge de on langs vastgesteld verordening tot het hoe ren van orga.nisatiea. De politie valt niet onder het ambtenarenreglement. Wel ech ter wanneer het betreft agenten van politie, doch niet voor gemeente-veldwachters. De ze politiemannen vallen onder het provin ciaal reglement. De heer Nijssen vindt, dat de ambtena ren een bevoorrechte positie bekleeden, daar zij verschillende voorrechten hebben, welke in het particulier bedrijf niet zoudeu worden verleend b.v. uitkeering van salans tijdens ziekte enz. is het niet mogelijk, dat de ambtenaren hierin zelf iets bijdragen. Spreker vindt het wel wat te ver doorge voerd. De heer de Groot vindt dit reglement keurig en goed voor de ambtenaren, het geen hij prachtig oordeelt. Dat voor de rechtspositie van cie ambtenaren zoo goed gezorgd wordt schrijft spreker toe aan de organisatie van de ambtenaren. De voorzitter zegt, dat de ambtenaren in het geheei geen bevoorrechte positie be- kleeüen, omdat in het particulier bedrijf eveneens goed "gezorgd wordt voor de werk- nomers door de sociale wetgeving, hetgeen blijkt uit de ziektewet, ongevallenwet enz. Dat de gemeente gedurenue een zekeren tijd aan haar ambtenaren tijdens even tueele ziekten "het volle salaris uitbetaalt is billijk en lieelemaal geen bijzonder voor recht. Hierna ging men over tot de artikelsge- wijzo behandeling van het reglement, waar bij de heeren Spierenburg, van der Voet, Nijssen, van Reisen en V ester verschillende op- en aanmerkingen hadden en vragen stelden. Deze op- en aanmerkingen en vra gen werden door den voorzitter en welh. van der Laan naar genoegen van de stel lers der vragen beantwoordt. Het ambtenaren-reglement werd, behou dens enkele kleine ïedactioneele wijzigin gen, onveranderd en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Bij den ronuvraag vroeg de heer Witfe- man do aandacht voor het werpen van vuil nis langs de openbare wegen. De voorzitter zal hierop laten letten. Hierop sloot de voorzitter de vergade ring, welke door veel publiek werd bijge woond en ging men over. in comité-generaal ter bekanaeling van de belastingreclames. Financiën en Economie DE STILLHALTE-OVEREENKOMST. Ook de Nederlandsche bankiers verklaren zich in beginsel bereid tot toe treding tot de overeen komst van Bazel. In een gisteren ten kantore van de Neder landsche Bank gehouden bijeenkomst ver klaarden de vertegenwoordigers van hier te lande gevestigde bankinstellingen zich in beginsel bereid om toe te treden tot de z.g.n. Stillhalte-overeenkomst, waarvan het concept te Bazel werd ontworpen. Deze bijeenkomst was bijeengeroepen door den president van de Nederlandsche Bank, mr. Vissering, die op eene verlen ging van de Duitsche credieten- op de voor waarden der Stillhalte-overeenkomst aan drong. Zulks niet enkel om de voordeelen welke aansluiting aan de Stillhalte-over eenkomst biedt, doch eveneens om de na- deelige consequenties welke uit een afwij zende hou-ding der'Nederlandsche bankiers zouden kunnen voortvloeien. De président van de Nederlandsche Bank gaf aan de aanwezige vertegenwoor digers der bankinstellingen de verzekering, dat de Nederlandsche Bank bereid is om tot bestrijding van uit deze overeenkomst eventueel voortvloeiende moeilijkheden haar. steun te verleenen. Eén enkele bankinstelling behield zich haar antwoord nog voor. RECHTZAKEN EEN AANRANDER GESTRAFT. Tien jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen D. van B., 24 jaar, landbouwer, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, die het vorig jaar op den weg te Beekbergen onder Apel doorn, een Engelsche dame, die daar was gelogeerd, heeft aangerand. Hij werd door den rechter te Zutphen veroordeeld wegens poging tot afpersing en diefstal met ge weldpleging tot 8 jaar gevangenisstraf mot ter beschikkingstelling aan de regeering. Dit vonnis werd thans door het Hof ver nietigd en verd. veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11