DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP. Dinsdag hield de Raad de voorgeschre ven openbare vergadering te 1.45 uur. Voorzitter mr. D. F. Pont; tegenwoordig lt leden; afwezig met kennis-geving de heer De W-reede. De publieke tribune bleek weer te klein. Nadat de voorzitter voorlezing van het gebed heeft gedaan, verzoekt hij de herko zen en nieuwe gekozen leden binnen te lei den, hel geen door den secretaris geschiedt. De voorzitter leest nu de door de Wet ver- eischte eeden voor. Deze worden afgelegd. Alleen de heer Spilker legt de belofte af. De financieele toestand zorgelijk. De voorzitter spreekt nu ongeveer als volgt: ik heet u hartelijk welkom, al gaat u onder betrekkelijk moeilijke omstandig heden uw taak aanvaarden. Na de voor spoedige jaren, waarvoor wij den Almachti- gen God niet genoeg kunnen danken, zijn moeilijke tijden, aangebroken, hetgeen geldt voor andere plaatsen evenzeer, al is dit dan ook een schrale troost. Het zal niet gemakkelijk zijn voor de gemeente, de fi- nantieele touwtjes aan elkaar te knoopen. Wel heeft de fin. regeling tusschen het Rijk en onze Gemeente de moeilijkheden wat verlicht, doch de vraag rust: zal het Rijk zijn belofte ten dezen kunnen inlossen. Zon der belasting verhooging zal het zeer moei lijk gaan de uitgaven met de ontvangsten sluitend te maken. Reeds de oude Raad heeft dat voorzien, hetgeen bij de vorige raadsvergadering tot uiting is gekomen. Zouden we tot geen be- lastingverhooging over gaan, dan vreest spr. ernstiger veranderingen, b.v. verlaging der salarissen. Benoeming Wethouders en plaats ver v. Wethouders. In de vacature-P. Klaver wordt met 10 stemmen deze Wethouder her kozen. In de vacature-P. de Vreugd (die bedankt had, werd eveneens met 10 stem men gekozen de heer J. O. Vermeer (A.R.). In de vacature B. N. Loerakker als plaats vervanger wordt deze met 13 stemmen her kozen; in de vacature J. O. Vermeer wordt met 9 stemmen gekozen de heer J. D. Jan sen. De leden der verschillende commissies werden benoemd. Schreeuwende fouten bij het electr. bedrijf H.-L. S.? De burgemeester dreigt met heengaan. Benoeming 5 Commissarissen der N.V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. De heer Th. Paase wil zijn commissariaat aan den Bur gemeester afstaan. De voorzitter is daar voor om bepaalde redenen erkentelijk, daar de Statuten de mogelijkheid openen. Dit edel voornemen is echter zoo verstrekkend en ingrijpend, dat hij de vergadering 10 mi nuten wil schorsen, om de heeren gelegen heid te geven, erover te beraadslagen. De Burgemeester verwijdert zich nu, terwijl de raad in de commissiekamer beraadslaagt. Na heropening der vergadering deelt de heer Paase mee, dat uit de bespreking blijkt, dat hij zijn candidatuur handhaven moet. Gekozen worden nu de heeren P. Kla ver. Th. Paa-se, J. O. Vermeer, B. N. Loer akker en G. J. Mathot; de voorzitter ont vangt 3 stemmen. De voorzitter zegt, dat de uitslag dezer stemming hem buitengewoon heeft teleur gesteld. Toen spr. dit commissariaat be geerde, heeft hij uitsluitend gedacht aan het belang der gemeente. Blijkens den uit slag der stemming hecht men aan den Bur gemeester en diens capaciteiten weinig waarde. Dat ik de functie ambieerde, daar- Na opening met gebed volgt de beëedi- ging der raadsleden. De voorzitter heet daarna den raadsleden hartelijk welkom. .Spreker zegt, dat de leden gekozen uit de Uithoornsche bevolking de Uithoornsche belangen zoo goed mogelijk moeten die nen. Hij hoopt', dat zij naar recht en gewe ten zullen handelen, niet om zullen zien naar anderen. De tijd is niet rooskleurig en vooral is het met de gemeentefinan- ciën niet zoo rooskleurig gesteld. Werkt dus zooveel mogelijk samen en tracht elkaar geen vlieg af te vangen, maar doet uw best Uithoorn groot te maken. Wethoudersbenoeming. Vervolgens heeft de Wethoudersbenoe ming plaats. Vacatures Nederland en Ver woerd. De heer Corsel (S. D. A. P.) zet eerst uiteen, waarom hij blanco zal stem men. Hoewel de heeren Bosman en Verwoerd hem erop wijzen, dat hij steeds mede ver antwoordelijk blijft-, kan de heer Verwoerd, na wederwoord van den heer Corsel, toch zijn handeling goedkeuren. De heer Ver woerd vindt het funest, dat gemeentezaken in andere vergaderingen eerst worden be handeld. Stemming: Vacature Nederland. Neder land 6 stemmen, Konst 3 stemmen, v Vliet 1 stem. Blanco 1, zoodat de heer Neder land gekozen is. Hij neemt zijn benoeming aan. Vacature Verwoerd. Bosman 6 stemmen Verwoerd 3 stemmen, v. Vliet 1 stem. Blan co 1 stem-. Gekozen de heer Bosman. De heer Bosman werischt evenwel de plaats van den heer Verwoerd niet in te nemen. Hij behoort tot een minderheids partij (A.-R.) en als zoodanig stelt hij het zeer op prijs gekozen te zijn. Hij is even wel één der oudsten van den Raad. Hij voor had ik zeer bepaalde redenen, die ik hier niet uiteen kan zetten; aan deze N.V. kleven schreeuwende fouten en mijn vroe gere carrière zou mij in staat stellen deze te corrigeeren; daarom deed ik aan de lei ders het verzoek. De uitslag heeft mij zoo zeer getroffen, dat ik daar mijn nabije toekomst naar zal bepalen. Alle commissa rissen werden hier herbenoemd, in Lisse en Sassenheim heeft men een andere gedrags lijn gevolgd. Juridisch zal nu worden uit gemaakt, welke der twee mogelijkheden juist is. De heer Loerakker zegt: uw verzoek was bekend; hierop zijn besprekingen gevolgd, doch uit de beslissing spruit geen antipa thie jegens u. Wij zien het algemeen belang nu anders in dezen dan u. Dat er van tijd tot tijd een verschil van meening is tus schen u en de raad voel ik aan als heel ge lukkig, het bewijst, dat we hebben een Bur gemeester van beteekenis. Moet dit ver schil in gevoelen uw capaciteiten uitslui ten? Ik meen volstrekt niet; wij erkennen die volmondig. De burgemeester wijst op zijn capaciteiten. De voorzitter: dit aanvaard ik onmiddel lijk, maar uit den aard der zaak zijn in in dezen bij mij ik zeg dat zonder pedant te willen zijn grootere capaciteiten dan bij de gekozenen aanwezig, maar, ondanas dat, kiest men niet den persoon, die er het best geschikt voor is, maar laat zich leiden door andere motieven. In andere gemeen ten denkt men er dan anders over. De heer Loerakker: ik heb in deze uw vei klaring wel gehoord, doch ben van ge voelen, dat u er naast staat. Gaat het nu aan, met een heengaan te dreigen? Wij heb ben geen antipathie tegen u, maar zien de zaak anders. De voorzitter: we leven in een vrij land. De heer Loerakker: als u zegt, niet lang meer hier te zulien zijn, is dat voor ons krenkend. De heer Jansen: in Prot. Chr. kringen wordt u hoog gewaardeerd en bij een po ging uwerzijds om ons te verlaten, zouden we ons tot de Kroon wenden, om te getui gen van uwe groote capaciteiten. De heer Fijma: in onze fractie is over deze kwestie zeer ernstig beraadslaagd; wij zien in u in deze juist uwe buitenge wone capaciteiten en hebben gehoopt en gewenscht, dat u de functie zoudt krijgen. De heer Carlier zegt, dat met hem deze zaak niet is besproken; hij behoort toch ook tot de partij van den heer Jansen. De heer Kerkhofflag het in uwe bedoe ling, om de statuten gewijzigd te krijgen? De voorzitter: ik had geen motieven, die in mijn 'voordeel waren, wel zou ik b.v. trachten, de gesalarieerde functies te doen opheffen. De toestand daar is onjuist, de invloed der commissarissen is nihil; eens vergaderen we met de aandeelhoudsters, er is geen autocratischer lichaam dan deze N.V. Weth. Klaver: in den geest van u werd reeds meermalen door ons gesproken. De voorzitter: mijn invloed zou in de N.V. (ik zeg dat zonder verwaandheid) te genover collega's Burgemeesters grooter zijn geweest, daarom achtte ik het van het grootste belang, in het bestuur plaats te ne men. De toestanden daar zijn verouderd. Bovendien zou ik altoos aanwezig kunnen zijn, wat voor de Weth. niet immer, doch voor de raadsleden nog minder steeds mo gelijk l-S. De heer Van Lierop: de andere commis sarissen zullen zeker rekening met uw wen ken houden. Bij de rondvraag werd wat nagepraat over de wethouderskeuze. acht het in het belang der gemeente, ge zien de moeilijke tijden dat een jongere kracht wethouder wordt. Daarom bedankt hij voor de benoeming. Tweede stemming. Verwoerd 8 stem men, Bosman 1, v. Vliet 1. Blanco 1 stem, zoodat de heer Verwoerd gekozen is. Hij aanvaardt deze benoeming, alhoewel hij wel inziet dat het met gemengde ge voelens van de kath. partij gaat. Van den heer Bosman ondervindt hij tenminste de waardeering, die hem toekomt. Maar al mag hij dan n ietde begeerde kracht zijn, hij hoopt, dat God hem die kracht zal schenken, die hem in staat zal stellen de belangen dezer gemeente naar behooren te dienen. De voorzitter wenscht de beide herko zen wethouders geluk met hun benoeming en hoopt wederom vriendschappelijk met hen samen te werken. Verdere benoemingen. Als plaatsvervangende wethouders wor den herkozen de heeren Konst en Bosman. Als lid van de commissie van bijstand woningbedrijf, wordt herkozen de heer Corsel, alhoewel hij als zijn wensch had te kennen gegeven, niet meer in die com missie zitting te willen nemen en in de A'acature Matth. Klijn wordt gekozen de heer E. Verlaan. In de commissie van bijstand voor het slacht-bedrijf worden herkozen de heeren Bosman en Konst. De heer Jacs. van Vliet wordt gekozen in de vacature Konst, als lid van de com missie van bijst-nd van openbare werken en de heer H. Klijn in de vacature Ver kerk. Daar er geen mcdedeelingen waren, en niemand van de rondvraag gebruik maakt wordt de vergadering gesloten. Alle leden zijn aanwezig. Onmiddellijk na de opening der verga dering is aan de orde de beëediging van de raadsleden. De heeren C. de Graaf, I. J. Klaver. G. A. de Bruyne, G. Groenendijk, M. P. Splin ter, A. van Lpeuwen en D. de Haas leggen de eeden af, bedoeld in art. 45 der gemeen- tïwet. De voorz. wenscht allen geluk, met het verrrouwen, dat de kiezers in de benoem de heeren hebben gesteld en hoopt, dat het te verrichten werk in de periode, die voor hen ligt, niet achter zal staan bij hetgeen reeds is geschied, en ze hun taak mogen aanvaarden onder biddend opzien tot God, ter meerdere groei en bloei der gemeente. De wethouders. Hierna volgt de benoeming van wethou ders. Dq heeren de Graaf en Klaver vor men het stembureau. Beide wethouders, de heeren J. A. de Bruijne en M. P. Splinter, worden herkozen, ieder met zes stemmen. Zij verklaren hun benoeming te aanvaar den en worden door den voorzitter en le den gelukgewensc-ht. Dan volgt het lezen der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen zijn: le. Een schrijven, ten opzichte van op slag en vervoer van benzine, waarin wordt verzocht eenige bepalingen daaromtrent in de Alg. Politieverordening te doen opne men. Voorgesteld wordt. B. en W. te machti gen, bepalingen in dien geest te nemen, zoo besloten. 2e. een schrijven van B. en W. van Leiden, betreffende de uitvoering van de besmettelijke ziektewet, waarin wordt be handeld een mogelijk overeenkomst inzake opneming van patiënten, zooals in ge noemde wet wordt voorgeschreven. De voorz: vraagt of de vergadering het kan goedkeuren voor deze aangelegenheid tot den kring Leiden te behooren. De vergadering heeft- geen bezwaar. Al daar zal dan een barak worden gebouwd. De jaarlijksche kosten zullen ongeveer 150.bedragen. Verder zijn nog ingekomen eenige goed gekeurde raadsbesluiten tot wijziging der begrooting, welke voor kennisgeving wor den aangenomen. Hierna wordt de begrooting 1932 aange boden. De begrooting sluit gunstig, zoodat de belastingen niet behoeven te worden gewijzigd en ook in 1932 geen opcenten op de gemeentefondsbelasting behoeven te worden geheven. De begrooting zal rondgaan bij de hee ren raadsleden en in een volgende verga dering worden behandeld. Stichting grondbedrijf. De stichting van een grondbedrijf wordt noodzakelijk geacht, door den aankoop van het gemeentelijk bouwterrein en het in exploitatie brengen daarvan. Om niet in verwarring te komen met het gewone financieele beheer, wenscht het college van B. en W. hiervan een af- zondelijke rekening. Daarom wordt beslo ten over te gaan tot stichting van een grondbedrijf. Burgerlijk Armbestuur. Aan de raadsleden is toegezonden een ontwerp-reglement van een Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter veronderstelt, dat de leden gaarne de motieven verne men, die aanleiding hebben gegeven, tot het voorstel om hier ter plaatse een Bur- gelijk Armbestuur op te richten. De voorz. licht nader toe, dat het hem voorkomt, dat men in deze gemeente moei te heeft met arme menschen, die behoef te aan ondersteuning hebben en die niet bij een kerk behooren. In vele gevallen biedt zeer dikwijls de diaconie der kerk, waarbij de armen zijn aangesloten, de be hulpzame hand. Doch bij de laatste volks telling is o.a. gebleken, dat het aantal per- Dinsdagmiddag te twee uur kwam de Raad onzer gemeente in haar nieuwe sa menstelling voor het eerst bijeen. Alle le den waren aanwezig. De nieuwe Raad be staat thans uit de heeren J. Beijen (V.B.), Ph. Oldemans (S.D.), Th. Leliveld, R. Kelf- kens en H. J. v. d. Poll (R.K.), A. v. d. Berg (S.G.P.), J. Huitkar, J. Burggraaf, Bn. Ba telaan en P. Batelaan (A.R.), \V. Boer, Ph. Jongeneel en J. v. d. Marei (C.H.). Na opening en gebed stelt de voorzitter aan de orde de beëediging der leden. Alle leden, behoudens de heer Oldemans, zijn bereid den eed af te leggen. Deze legt dus in handen van den voorzitter de belofte, de andere leden de beide eeden af, waarna de voorzitter die bij vernieuwing of voor de eerste maal zijn gekozen hartelijk ge- lijkwenscht, in het bijzonder de heeren Boer en Kelfkens, die na een vierjarige pe riode weerkeeren. Spr. wijst op verschil lende werkzaamheden, die in de komende vierjarige periode aan de orde zullen ko men, zooals de vernieuwing van het uit breidingsplan, dat wacht op de vaststel ling van de richting van den nieuwen Rijks weg Amsterdam—Rotterdam, is die be kend, dan kan de gemeente maatregelen ondernemen om de beschikbaarstelling van bouwterrein te bevorderen. Dan wachten nog de vuilverwijdering en de vraag van den zetel van het Gemeentebestuur. Spr. wijdt eenige woorden aan de ernstige tijds omstandigheden, die niet schijnen uit te lokken tot groote werken. Toch staat Bo degraven in zeer gunstige omstandigheden en is de financieele positie sterk. Juist in tijden van druk moet de Overheid zooveel mogelijk de werkgelegenheid vermeerderen. sonen, die niet bij een kerkgenootschap zijn aangesloten, zich uitbreidt, en nu spe ciaal ten opzichte van personen uit dien kring, die om steun vragen, is de oprich ting van een Burgerlijk Armbestuur zeer gewenscht. De leden zijn het hiermede eer.s. Het reglement op het Burgerl. Armbe stuur wordt besproken en met algemeene stemmen vastgesteld. Hierna wordt overgegaan tot verkiezing van voorzitter en leden van het Burgerl. Armbestuur. B. en W. hebben aanbevelin gen gemaakt, voor de te benoemen leden, waarmee met alle categorieën der bevol king rekening kan worden gehouden. Bij stemming wordt de heer G. Groenen dijk tot voorzitter gekozen. De heeren J. G. Meerburg, J. Rnnsburger, M. van Win kel en J. van der Meer tot leden. Het opgerichte Burgerl. Armbestuur zal 1 Januari 1932 zijn werkzaamheden beginnen. Gemeentelijk bouwterrein. Vervolgens worden de algemeene voor waarden voor den verkoop van het ge meentelijk bouwterrein vastgesteld. Een situatie-teekening van het bouw plan kómt ter tafel, zooals B. en W. zich voorstellen, dat het terrein in exploitatie kan worden gebracht. De prijs per M.2 is nauwkeurig berekend en bevat de kos ten voor bestrating, rioleering, gas, wa ter en electriciteit. De voorzitter deelt de vergadering me de, dat de gemeente aanvankelijk geluk te wenschen is, met den verkoop van den eersten grond in het bedrijf. Met algemeene stemmen wordt besloten tot vaststelling der verkoopsvoorwaarden en verkoop van 1787.50 M 2 a 5.50 aan Gebrs. A. en N. Mol, voor den bouw van 8 woonhuizen. Verordening op de winkel sluiting. B. en W. stellen voor deze gemeente een veordening voor, waarbij de uitzon deringsbepalingen voor den Zondag, zoo als die in de wet genoemd worden, voor deze gemeente komen te vervallen. De Zon dagssluiting wordt zoo consequent moge lijk doorgevoerd. De heer Klaver zou echter gaarne zien, dat de melkzalken des Zondags 1 of 2 uren geopend waren, daar melk een zeer be derfelijk artikel is. Dit voorstel wordt be streden als practisch van weinig beteeke nis en vindt dan ook geen ondersteuning. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Thans worden vastgesteld de verordening op het schoolgeld en de ver ordening op de heffing en invordering van precario-rechten. Voortaan zal ook moeten worden betaald voor het maken en her stellen van een verlaagd trottoir. Over eenige reclames hondenbelasting en straat- belasting wordt goedgunstig beslist. Het voorstel de vereeniging voor Wijk verpleging een subsidie groot 300.toe te staan, wordt goedgekeurd. De vereeniging heeft dit jaar geen hoo- ger subsidie noodig. De Cbr. Harmonievereeniging „Devote" verkrijgt op verzoek een subsidie van 100 en de Chr. Oranjevereeniging een subsidie van 0.50 per kind. Gemeenschappelijke regeling met de gemeente Zoeter- woude. Deze regeling, betreffende leerlingen uit Zoeterwoude, die de openbare lagere school alhier bezoeken, werd in een vorige vergadering goedgekeurd. Ged. Staten vin den een wijziging noodzakelijk door een bepaling op te nemen omtrent de wijzi ging en opzegging der regeling. Zoo beslo ten. Eenige wijzigngen in de begrooting 1931 worden aangebracht. Van de rondraag wordt geen gebruik gemaakt. De voorzitter sluit de vergadering. Niet laten neerdrukken door zwarte ver wachtingen en sombere voorspellingen, elke voorspelling na den wereldoorlog is onjuist gebleken; de toekomst is in Gods hand; aan ons de plicht met vertrouwen voort te werken. Besloten wordt de notulen vast te stellen, zooals die ter visie hebben gelegen. Vervolgens wordt beëedigd de heer B. J. Thijssen als gemeente-ontvanger. De heer T. legt de vereischte eed af en wordt door den voorzitter gecomplimenteerd. Hij dankt daarvoor. Na afhandeling van enkele onbelangrijke stukken wordt overgegaan tot de verkiezing van wethouders. De wethouders herkozen. De heer P. Batelaan (A.R.) wordt herko zen met 7 stemmen; 1 stem was uitge bracht op den heer Leliveld (R.K.), 4 stem men blanco en 1 op den heer B. Bate laan. De heer B. aanvaardt de benoeming. De heer J. v. d. Marei (O.H.) aftr., ont vangt eveneens 7 stemmen, tegen 3 in blan co en 1 op den heer Lelievld. Ook deze aan vaardt de benoeming. De voorzitter complimenteert de geko- zenen^en spreekt zijn vertrouwen uit voor een prettige samenwerking, zooals in het verleden. In een lange reeks stemmingen volgen nu de benoemingen der diverse commis sies. Allereerst voor een lid van de finan cieele commissie. (Deze bestond vroeger uit de heer Bn. Batelaah, Leliveld en de Mars). De heer Baan Batelaan ontvangt 10 stemmen, de heer Leliveld 1,- de heer Olde mans 1 en de heer J. Burggraaf 1. Voor de tweede plaats ontvangt de heer Oldemans 3 stemmen, Leliveld 9 en Kelfkens 1 steita. Voor het derde lid ontvangt de heer H. J. v. d. Poll 1 stem, A. v. d. Berg 8 stemmen, Oldemans 3 stemmen, en Beijen 1 stem. Herkozen zijn dus de heeren Bn. Batelaan - en Leliveld, terwijl de plaats van den heer de AJars (V.B.) zal worden ingenomen door den heer A. v. d. Berg (S.G.P.) In de lichtcomm. wordt hc. ..ozen de heer J. Beijen met 12 stemmen en 1 blanco en gekozen in de plaats van den heer C. Batelaan (A.R.) de heer H. J. v. d. Poll (R.K.). De heer Oldemans 2, Kelfkens en Leliveld 1 st. In de slachthuiscommissie wordt in plaats van den aftredenden heer Ph. Jon geneel (O.H.) gekozen de heer W. Boer met 7 stemmen, tegen 4 op den heer Jongeneel, 1 op den heer Huitkar en 1 op den heer Oldemans. In de plaats van den heer de Vos wordt gekozen, na drie stemmingen, de heer J. Huitkar (A.R.) met 6 stemmen, tegen 5 op den heer Jongeneel (C.H.). De heer Oldemans door 't dolle heen. De heer Oldemans krijgt gelegenheid iets te zeggen over de benoeming der Raada- commissiën. Vroeger is er wel gezegd, dat de vertegenwoordiger der S.-D. te kort Raadslid was om in een comm. gekozen te worden, doch nu is gebleken, dat dit on waar is. Nieuwgekozen leden zijn nu tot commissielid gekozen, doch spr. niet. Bo vendien heeft men iemand, die getoond heeft in de politiek zich te durven verwe ren en zelfs tegen den voorzitter in te gaan, nu eenvoudigweg uit de commissies gewipt. Spr. zal zich daar niet zoo maar bij neerleggen en zal desnoods 4 jaar lang obstructie voeren. De heer Jongeneel zegt het slachtoffer van de stemmingen te zijn geworden. Hij beroept zich op een conferentie, die gehou den is tus-schen de Rechtsche fracties en waar besloten is, dat de aftredenden zou den herkozen worden. Waar blijft nu het principe als men zoo handelt. De heer Oldemans roept: „Het is een zoodje. Ze hebben allemaal een valschen eed gedaan. De voorzitter roept hem tot de orde. De heer Baan Batelaan meent, 4a t het begrijpelijk is, dat in een rechtschen Raad maar niet zoo aanstonds een plaats in de commissies voor een S.-D. wordt ingeruimd. Dat zou waarschijnlijk nu wel geschied zijn, er is uitvoerig over gesproken, doch de heer O. heeft dat zelf onmogelijk gemaakt door zijn spreken over een farizeeèrsbende enz. De heer Oldemans ziet daar een soort cu- rateele in. De eerste heibel is echter niet door hem ontstaan, maar door den voorzit ter. Hij had recht om te spreken van een farizeeërsbende, evenals de heer Jongeneel dat nu heeft. De heer Jongeneel zegt nog, dat zijn niet- herkiezing te wijten is aan woordbreuk van de rechtsche fracties. De heer Huitkar legt een verklaring af, waarin hij zegt, dat hij niet tegen de ver kiezing van den heer O. in de commissies is, omdat deze S.-D. is, maar omdat hij her haaldelijk gelezen heeft van de onbehoor lijke wijze waarop de heer O. zich gedraagt. De heer Oldemans zegt, dat de heer H. de notulen niet gelezen heeft. Het Jdaads- verslag is leugenachtig. De S.-D. manier van optreden is nu eenmaal minder zalvend dan die van de rechtsche .heeren. De voorzitter roept dén spreker tot de orde. De heer Oldemans: „Wij zijn niet bang om de dingen te zeggen, wij houden wel van bloote armen en bloote knieën, zooals daar op het portret van de Koningin. De voorzitter ontneemt den spreker het woord, omdat hij, na driemaal tot de orde te zijn geroepen, weer op dezelfde wijze voortgaat. De heer Oldemans protesteert hevig, spreekt door en schreeuwt tegen het hame ren van den voorzitter in. Deze stelt einde lijk voor den heer Oldemans te verwijderen. Dit voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Beijen en Olde mans tegen. Door politie uit den Raad gezet. De heer Oldemans weigert, waarna hij door een politieagent uit de zaal wordt gezet. De voorzitter heropent de discussies over de benoeming der commissie doch merkt op, dat deze besprekingen niet veel zin meer hebben na de stemming. De heer v. d. Poll verklaart geen bezwaar te hebben tegen het opnemen van een S.-D. in de commissies, maar het optreden van den heer Oldemans verhindert dat. Als deze slechts de burgerlijke beleefdheid :n aanmerking nam, zou er vruchtbaar samen te werken zijn, maar als hij zich, zooals nu aanstelt als een dolleman, dan gaat dat be zwaarlijk. De voorzitter licht tenslotte zijn optre den toe, dat, naar hij aantoont geheel ge baseerd is op d-e verordening en op de ge meentewet. Hij zegt dat bij een volgendo maal, bij dergelijk optreden van hem een voorstel te verwachten is om den heer O. het bijwonen van 3 tot 5 vergaderingen te ontzeggen. De financieele commissie brengt rapport uit van het onderzoek der rekening 1930, die geheel accoord bevonden is. Er is een batig slot van 30678.80 op den gewo nen dienst. Tot voorloopige vaststelling wordt besloten. De begrooting voor 1932 wordt aangeboden en gesteld in handen van de financieele commissie. De heer Boer dringt aan op verbetering van de Noordstraat in het belang van een veilig verkeer. De voorz. wijst er op, dat deze Rijksweg is en dat het Rijk waar schijnlijk wacht op de vaststelling van de richting van den nieuwen weg Amsterdam- Rotterdam. Hierna wordt de vergadering gesloten. GEMEENTERAAD VAN UITHOORN GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10