BUITENLAND WOENSDAG 2 SEPTEMBER 193i DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN VOLKENBOND ONGELUKKEN. DE VOLKENBONDSRAAD. Wachten op de uitspraak inzake de Tol-unie. Gisterochtend is de 64ste zitting van den Volkenbondsraad geopend. Het voorzitter schap is in handen van den Spaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken Leroux. Engeland is door Lord Robert Cecil en Frankrijk door den directeur van de Vol- kenbondsafdeeling aan den Quai d'Orsay, Massigli, vertegenwoordigd. Verder waren de volgende ministers van buitenlandsche zaken aanwezig: Dr. Cur- tius (Duitschland), Grandi (Italië), Zaleski (Polen), Marinkowitsch (Zuid-Slavië) en Mac Gillan (Ierland). De openbare zitting, die op de eerste ge heime zitting van den raad volgde, duurde nauwelijks tien minuten. In een sneltrein tempo heeft de raad de rapporten over een aantal kwesties van geringe beteekenis goedgekeurd. De ongewone korte duur van deze eer ste bijeenkomst van den raad bewijst, dat men op het oogenblik het zwaartepunt dei- besprekingen uitsluitend legt in de sub commissies der Europa-commissie en dat, wanneer de kwestie van de tolunie zal zijn behandeld, de besprekingen in den raad geheel op den achtergrond zullen geraken. De eerstvolgende vergadering van den raad van den volkenbond is tot Vrijdag uit gesteld, vermoedelijk in afwachting van het advies van het internationale gerechtshof te 's Gravenhage. Klaarblijkelijk wil men den delegaties tijd laten voor voorbereidende onderhande lingen. Besluiten van de coördinatie-commissie. De coördinatie-commissie van de Euro- peesche Commissie heeft na langdurige de batten het eerste deel van het Duitsche voorstel aangenomen, waarin wordt vast gesteld, dat de voorkeurtariefsverdragen van Duitschland met Roemenië en' Honga rije in overeenstemming zijn met de inter nationale beginselen. Het tweede deel van het Duitsche voor stel, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat deze voorkeurtariefsverdragen zullen bijdragen tot verbetering van den algem.ee- nen toestand der landbouwstaten, werd nog niet aangenomen. Litwinoff, de Russische gedelegeerde, heeft bij de stemming over het eerste deel nog eens uitdrukkelijk zijn bezwaren tegen deze verdragen te kennen gegeven. Het tweede deel van het voorstel wordt thans in een redactiecommissie behandeld. DUITSCHLAND GEEN VERVROEGDE BIJEENKOMST VAN PRUISENS LANDDAG. Het Duitsch-nationale voorstel tot ver vroegde bijeenroeping van den Pruisiscken Landdag werd gisteravond met twaalf te gen negen stemmen door het senioren-con vent van den Pruisischen Landdag verwor pen. Ook ten aanzien van de communisti sche motie van wantrouwen plaatste het senioren-convent zich op het standpunt, dat deze motie geen vervroegde bijeen komst van den Landdag noodzakelijk maakte. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Oproep van Akens bisschop. Dr. Joseph Vogt, de nieuwe bisschop van Aken, heeft zijn diocesanen in een herder lijken brief gewezen op den nood der werk- loozen, en daarom onder andere dringend verzocht: dat maandelijks in alle kerken zal wor den gecollecteerd; dat kleedingstukken en levensmiddelen zullen worden beschikbaar gesteld; dat de kerkelijke vereenigingen haar feesten zooveel mogelijk 'zullen beperken; dat de liefdadigheid zal warden be tracht dat grootere gebedsijver zal worden ge toond en dat zooveel mogelijk eenvoud in le venswandel en ook spaarzaamheid zal wor den betracht. HOOGE OFFICIERSPENSIOENEN IN DUITSCHLAND. Ln enkele provinciale Duitsche bladen wordt opnieuw scherpe kritiek uitgeoefend op de hooge pensioenen, welke generaals en andere hooge officieren van het oude le ger nog steeds trekken. Daarbij wordt er op gewezen, dat in de begrootmg alleen voor pensioenen voor of ficieren 213 millioen mark is uitgetrokken, terwijl het totaal der pensioenen voor alle invaliden slechts 1347 millioen mark be draagt. Verleden jaar werd aan de invali den nog 1439 millioen mark uitgekeerd, doch dit jaar werd door de noodverorde ning dit bedrag met 92 millioen mark ver minderd, terwijl de hooge pensioenen van de officieren onaangetast bleven. Kroonprins Ruprecht van Beieren ont vangt jaarlijks 26.000 mark pensioen, Luden- dorff 16.983 mark. De vroegere ministers van oorlog ont vangen elk 24.960 mark, 136 legeraanvoer ders elk 16.983 mark, 279 divisie-generaals elk 13.815 mark, 843 brigade-generaals elk 11.472 tot 13.815 mark, terwijl 104 vroegere kanseliers of ministers in totaal 1.736.000 mark trekken. Baron von Rheinhaben, die 6 maanden lang onderstaatssecretaris van Stresemann was, ontvangt een jaarlijks pensioen van 7.000 mark. De kroonprins trekt als generaal der ca valerie een pensioen van 24.000 mark, prins Eitel-Friedrich 10.074 mark en prins Os kar, die in het geheel 10 maanden aan het SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Hevige autobotsing te Rijen. De chauffeur slapend achter het stuur. Auto tegen een boom. Twee zwaar gewonden. Gistermiddag is een auto, waarmee do heer Koning van Muntendam en zijn doch ter langs het Winschoterdiep reden, te Groningen tegen een boom gebotst. De 15- jarige bakkersknecht E. Wolf van Engel- bert geraakte tusschen de auto en den boom bekneld. Hij werd met een dubbele beenbreuk opgenomen en naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. De dochter van den bestuurder kreeg een zware hersenschud ding en werd eveneens in het Diaconessen- huis opgenomen. De heer Koning kon, na aldaar verbonden te zijn, naar huis ver trekken. front moet zijn geweest 7.554 mark. Daarentegen wordt aan een invalide, wiens been afgezet is, slechts 1400 mark per jaar betaald, terwijl tevens nog onder zocht wordt, of de pensioentrekkers wel licht nog andere bronnen van inkomens hebben, in welk geval nog afgetrokken wordt. Bij den tegenwoordigen noodtoestand verlangt men, dat op deze hooge pensioe nen aanmerkelijk gekort zal worden en het maximum der pensioenen op 6000 mark per jaar vastgesteld zal worden. Voorts wordt kritiek geoefend op het feit, dat onder de 213 millioen mark, welke aan officieren als pensioen wordt uitge keerd, niet minder dan 73 millioen mark voorkomen voor pensioenen van officieren, die uit de rijksweer ontslagen zijn. De pensioenen voor de rijksweer, die eerst 12 jaar bestaat, bedragen meer dan de helft der pensioenen van het oude leger. Op 1 Mei 1929 hebben 15 generaals en in den tijd van 1 Mei 1930 tot 1 Mei 1931 22 generaals hun ontslag gekregen. Aannemende, dat overeenkomstige ver houdingen gelden voor het overige offi cierscorps, is te verwachten, dat binnenkort de pensioenlasten voor de rijksweer ette lijke honderd millioenen mark zullen beloo- pen, wat veel te hoog is, vooal indien men in aanmerking neemt, dat deze officieren slechts een klein aantal dienstjaren heb ben. Er moet dus ietts niet in orde zijn en men dringt er op aan, dat het rijksministe rie van financiën hier krachtige maatrege len zal treffen. ITALIË ACC00RD MET HET VATICAAN OP KOMST. Zonder te prejudicieeren op een defini tief slagen der aan den gang zijnde bespre kingen heeft de Italiaansche 'regeering Maandag den prefecten instructie gegeven, de aan de katholieke actie toebehoorende lokaliteiten, waarop beslag was gelegd, geleidelijk weer ter beschikking van de geestelijke overheid te stellen. Van dezen maatregel is Rome voorloopig nog uitgesloten, daar de betreffende loka liteiten onder het gezag van den kardi naal-vicaris vallen, met wien tevoren dien aangaande een accoord tot stand moet wor den gebracht. Nader wordt naar aanleiding hiervan uit Vaticaan-Stad gemeld, dat het accoord tus schen het Vaticaan en Italië deze week of ficieel zal worden gepubliceerd. Vastge steld is, dat fascisme en katholicisme niet onvereenigbaar zijn, zoodat het mogelijk wordt, dat leden van de katholieke actie tevens deel uitmaken van de fascistische partij. Zooals bekend, is er in het bestuur van de katholieke actie een verandering gekomen en is het nationale bestuur ver vangen door bisschoppelijke leiding voor elk diocees afzonderlijk. Geen gewezen lei- deres van de katholieke politieke partij zullen leidende posten bij de katholieke actie bekleeden. VLIEGT MUSSOLINI NAAR BERLIJN? Het gerucht doet de ronde, dat Musso lini ter gelegenheid van zijn a.s. bezoek aan Berlijn naar de Duitsche hoofdstad zal vlie gen in een toestel, dat bestuurd wordt door den Italiaanschen minister van Luchtvaart Balbo. Anderen gelooven, dat Mussolini de Duitsche staatslieden in een badplaats zal ontmoeten; welke is nog niet bekend. HERNIEUWDE BOTSINGEN TE SARAGOSSA. Barricaden opgericht. Havas meldt uit Saragossa, dat de trans portarbeiders daar ter stede in staking zijn gegaan. De trams en autobussen rijden niet meer. Ook gisteren kwam het te Saragossa tot botsingen tusschen de politie en stakers, welke laatsten op diverse plaatsen der stad barricaden hebben opgericht en winkels leeggeplunderd. Gistermiddag publiceerde de gouverneur een manifest, waarin de bur gerij wordt aangespoord, haar kalmte te be waren. De ten gevolge van de onlusten aan gerichte materieele schade wordt op een millioen peseta's geraamd. BRITSCH-INDIE DE EEUWIGE RUZIE. Te Tsjitttagong in Bengalen heerschen ernstige onlusten. Een woedende menigte is gisteren de zakenwijk der Hindoes bin nengedrongen, zoodat elke activiteit hier verlamd was. De winkels werden geplun derd, waarbij schade werd aangericht, wel ke op 750.000 pond sterling wordt geschat. Leden van het stadsbestuur doorkruisen do straten en pogen de menigte tot bedaren te brengen. Echter eerst laat in den mid dag slaagde de politie er in, de rust te her stellen. Om vijf uur 's middags moesten d-e straten ontruimd worden. Bij de relletjes, welke zich in den loop van den dag voordeden, werd een hoogge plaatst ambtenaar aan het hoofd gewond- Acht andere personen moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. Tal van win kels zijn door brand vernield. De telegraaf verbinding niet de stad is tijdelijk onder broken. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. Drie alpenbeklimmers verongelukt Gisteren zijn drie toeristen uit Genève, bij het beklimmen der Alpen, omlaag ge stort. Een hunner was onmiddellijk dood, de tweede werd zwaar gewond en de derde bekwam slechts lichtere kwetsuren. In botsing met een schip met dynamiet Een Amerikaansche onderzeeër is giste ren in het Panama-kanaal in botsing ge komen met een lichter, die beladen was met 15000 pond dynamiet. Gelukkig had er geen ontploffing plaats, hoewel de schok vrij hevig was. Drie mannen vielen er door overboord. Vijf Alpinisten volkomen uitgeput aangetroffen. Zaterdag j.l. zijn uit Sitben (Rhöne-dal) drie heeren en twee dames vertrokken, om de Aiguilles Rouges te bestijgen. Daar men sedert dien niets meer van de toeristen had gehooid, is gisterochtend een reddingsco lonne de bergen ingegaan ,om het gezel schap te zoeken. De redders zijn er in ge slaagd de vermisten op te sporen. Dezen hadden den nacht in de openlucht moeten doorbrengen en waren volkomen uitgeput, zoodat zij zonder hulp niet naar beneden konden komen. De gidsen zullen thans de toeristen in veiligheid brengen. SPANi-E SPANJE'S REGEERING EN HET VATICAAN. Vriendschappelijker atmosfeer. Na afloop van het jongste onderhoud tusschen de Spaansche ministers en den pauselijken nuntius, werd verklaard, dat de onderhandelingen op hartelijke wijze wer den gevoerd en een gunstigen keer hebben genomen. De drie kwesties, waarover over eenstemming schijnt te zijn bereikt, zijn de scheiding van Kerk en Staat, het alge meen karakter van de begraafplaatsen en het burgerlijk huwelijk. Tragisch einde van een bruiloft. In een dorp van het district Czernowitz heeft gisteren een bruiloftsfeest een tra gisch einde genomen. De beeldschoone dochter van een rijken boer, het mooiste meisje uit de omgeving, was, ondanks dé bedreiging met moord van verscheidene af gewezenen, met een jongen man, Bilinski geheeten, getrouwd. Toen na de kerkelijke plechtigheid bijna het geheele dorp op de boerderij vereenigd was om de bruiloft recht vroolijk te vieren en de feestelijkhe den haar hoogtepunt hadden bereikt, ver schenen twee van de versmade minnaars bij de deur en openden een snelvuur, op de bruiloftgasten. Het bruidspaar, de ouders De heer D. uit St. Oedenrode, die met zijn vrachtauto over den rijksweg te Rijen (N.Br.) reed, ontmoette daar een luxe-auto van den heer V., waarvan de chauffeur blijkbaar slapend achter het stuur zat. ,Een onvermijdelijke, hevige botsing volgde, waarbij een inzittenue dame een ernstige glas wonde aan het hoofd opliep, zoodat zij onder medische behandeling moest gesteld worden. Beide wagens werden deerlijk ge havend. DE UITVAART VAN WIJLEN MGR. NOLENS heeft Dins dag te Den Haag plaats gehad, in de Parochiekerk aan de Assendelfstraat. De stoet bij het verlaten van 't kerkgebouw van de bruid en een van de getuigen, zak ten, door verscheiden kogels getroffen, in een. Den beiden moordenaars gelukte het, het dorp te verlaten, daar niemand den moed had hun dit te beletten. Bij de ouders van de bruid en bij den getuige kon slechts de dood geconstateerd worden. Het jonge echtpaar moest levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Helsche machines per post Te Vioeniza is een aanslag op een dokter gepleegd. De postbode had bij dokter Pa- ganelli een pakket bezorgd, en juist nadat hij het pakket aan dokter Paganelli ter hand had gesteld, explodeerde het, waarbij de dokter verwondingen opliep. Ook te Favria Cianico bij Turijn is een dergelijke aanslag gepleegd. De directeur van een school had een pakket ontvangen, dat toen hij het wilde openmaken, ontplof te. Hij zelf en versoheiden zijner meisjes leerlingen, die om hem heen stonden, wer den gekwetst. Sven Hedin's expeditie overvallen. Uit het kamp van de Sven Hedin-expedi- tie in Centraal-Azië is een telegram ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat de ex peditie door movers is overvallen en ge heel is uitgeplunderd. Ook de waardevolle meteorologische en astronomische instru menten zijn gestolen. De expeditie heeft de Ohineesche regeering om hulp gevraagd. Het schijnt, dat de rooversbende uit ont slagen soldaten bestond. Auto een vluchtheuvel opge reden. Oude juffrouw gedood. Maandag is op het Mathenesserplein te Rotterdam een touw gebroken, waaraan 'n defecte auto door een tweede auto werd gesleept. De defecte auto is een vlucht heuvel opgereden, waar twee bejaarde menschen stonden, die van het vuurwerx terugkwamen. De 75-jarige juffrouw M. Bel- lefroy-Stier, uit de Rivierstraat, geraakte beklemd tusschen de auto en een paal. Zij is met inwendige kneuzingen naar het zie kenhuis aan den Goolsingel overgebracht, waar zij korten tijd. later is overleden. Haar echtgenoot is eveneens naar het zie kenhuis overgebracht, daar hij lichte ver wondingen aan gelaat en handen had op- geloopen. De auto is in beslag genomen. Aan de gevolgen overleden. In het R. K. Ziekenhuis te Venlo is over leden mej. H., die bij het auto-ongeval aan den Kaldenkerkerweg te Venlo, op Vrijdag avond j.l., ernstig gewond werd. Verdronken. Het elf-jarig zoontje van den arbeider A. Kuipers te Exloo is, toen het kind van een schoolfeest naar huis ging, van een brug te water gevallen en verdronken. De Nederlandsche HANDBOOGSCHUTTERFENOMEEN Jos. Smits uit Tilburg heeft deel genomen aan de jubileumwedstrij- den van de handboogschietver. Claudius Civilus te Amsterdam. De kampioenschutter aan schot. Een zwijgende inbreker. De rechtbank te midden-Berlijn veroor deelde een reeds zestien maal veroordeel den inbreker tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar wegens inbraak in een bo- terwinkel. De deskundige verklaarde, dat de ver dachte erfelijk belast is en als zoodanig —niet toerekenbaar. Tijdens de behandeling van de zaak heeft hij op geen enkele vraag van den president antwoord gegeven. Wat deze ook probeerde, het mocht hem niet gelukken, een woord eruit te krijgen. Brutale staaltjes. Omdat de benzine zoo goedkoop is, ko men, zooals men weet, vele Duitsohe auto rijders in de Limburgsche grensplaatsen tanken. Maandag kwam een Duitsche auto met ingebouwde benzinetank van over onze grens terug in Herzogenrath, en werd daar door de douane aangehouden. Een ambtenaar plaatste zich naast den bestuurder en gelastte dien, naar het douanekantoor te rijden. Onderwijl echter trok een begeleider zijn pistool, hield daarmede de douanier in be dwang, zoodat de chauffeur met zijn wagen over de grens naar Nederland kon ontko men.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5