22ste Jaargang WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1931 No. 6990 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pei week f2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 ©ent per week 12.60 per kwartaal Franco per po Kt f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Uitvaart van een groot man. Er is gisteren bij de uitvaart van mgr. dr. W. H. Nolens in de Willibrorduskerk te 's^Gravenhage geen lijkrede gehouden. Maar na de H. Mis besteeg pastoor Bey- sens den kansel tot het spreken van een kort woord. En dit korte woord in drukwekkend in zijn soberen vorm wil len wij hier nog even geheel opnemen: Mijn verschijnen aldus de gewijde spreker beteekent niet het houden van een gedachtenisrede. De overledene zou er meer dan wie ook aanspraak op heb ben kunnen maken. Maar hij heeft uit drukkelijk gewild dat elke gedachtenis rede achterwege zou blijven. Deze laat ste wil moet worden geëerbiedigd. Door vriend en tegenstander is de over ledene met eerbied en ontzag bejegend. Door ontelbaar velen wordt hij met dank bare liefde nagestaard. Daar is echter maar één oordeel, dat absolute waarde heeft, het oordeel van God, Die schouwt in de diepste roerselen van ons hart. Dat oordeel is hij in geloof en vertrou wen tegemoet gegaan. Dat oordeel gaan wij allen tegemoet of we het willen of niet. Wij gelooven niet alleen in Gods recTit- vaardigheid, maar ook in Zijn barmhartig-- heid. Daarom zoo besloot pastoor Beij- sens laat al onze parochianen, laat alle aanwezigen, ja, laat geheel Katholiek Ne derland zich op dit oogenfolik met ons ver eenigen voor het bidden van vijf Onze Va ders en Wees Gegroeten. Nadat deze gebeden verricht waren, was de plechtigheid, welke door den K. R. O. werd uitgezonden, geëindigd. Door vriend en tegenstander is de over ledene met eerbied en ontzag bejegend.. Hierin ligt niet de minste overdrijving! En, als wij de verklaring daarvan trach ten te vinden, dan komen wij tot de con clusie dat deze allereerst ligt in het feit, dat hij overal en in alle omstandigheden ongerept heeft gehandhaafd zijn noblesse, zijn waardigheid als menseh, als katho liek, als priester Zeker door zijn groote geestesgaven, door zijn wonderbaarlijke werkkracht, door zijn zeldzame praestaties werd aller be wondering naar hem getrokken maar die bewondering bleef, werd opgevoerd tot eerbied en ontzag als men dezen groo- ten menseh, dit karakter meer van nabij zag en beter leerde kennen. In de St.-Willibrorduskerk te 's-Gra- venhage waren gisteren wellicht evenveel niet-Katholieken als Katholieken. Niet slechts nationaal, waarlijk inter nationaal was de belangstelling: de Pau selijke Internuntius was aanwezig, maar ook gezanten uit de meest verschillende landen van Europa en uit de verre Ame- rikaansche republieken. De talrijke geeste lijken waren opgekomen om hun grooten broeder in het priesterschap de laatste eer te bewijzen in de residentie: er waren er uit alle hoeken van het land, erwas ook de Bisschop van Haarlem zelf, die o.a. als oud-lid van den Hoogen Baad van Ar beid met Mgr. Nolens had gewerkt. Bijna heel de Katholieke Kamerfractie was aan wezig om voor den ouden leider te bidden. Mgr. Nolens was een menseh, die bij al len stond in hoogachting en eerbied, om dat hij was een man, die op hoog beginsel stond en naar dat beginsel leefde en han delde. Velen zullen nog dikwijls volgender wij ze aan den overleden Staatsman worden herinnerd door het mooie bidprentje: Gedenk in Uwe gebeden Zijne Excellentie Mgr. Prof. Dr. WILLEM HUBERT NOLENS, Protonotarius Apostolious, Minister van Staat, Commandeur in de Orde v. d. Ned. Leeuw, Voorzitter van de R.-K. Fractie van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Geboren te Venlo 7 September 1860, over leden te- 's-Gravenhage, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, 27 Aug. 1931 en begraven 2 September d.a.v. op de begraafplaats te Venlo. Gelukzalig de menseh, die wijsheid heeft gevonden, en rijk is in voorzichtig heid. Spr. III. 13. Gouden appelen op zilveren pronkscha- len, zoo is hij, die een woord spreekt te gepaster tijd. Spr. XXV. 11. Wie hem hoorden waren in afwachting van zijne uitspraak, en luisterden zwijgend naar zijnen raad. Job. XXIV". 21. Ik verkondigde Uw gerechtigheid in tal rijke vergaderingen zie, mijne lippen weer hield ik niet. O Heer Gij weet het Maar Gij, Heer, houd Uwe barmhartighe den niet verre van mij weg. Mijn Jesus, barmhartigheid. Vader, in Uwe handen beveel ik mijn geest. ONZE VADER.. WEES GEGROET.. Heer geef zijn ziel de eeuwige .rust, en het eeuwige Licht verlichte Hem, dat Hij ruste in vrede. Amen. WETHOUDERS-VERKIEZINGEN. Amsterdam. In Amsterdam heeft het col lege van B. en W. alleen wijziging onder gaan, doordat in de plaats van den heer Wibaut (S.D.A.P.) is gekozen de heer F. Boekman. Het College heeft de functies als volgt verdeeld: S. R. de Miranda, Volkshuisves ting en Publieke Werken, Ed. Polak, Finam-i ciën, E. Boekman, Onderwijs en Kunst, Dr. E. J. Abrahams, Bedrijven en Handelsin richtingen, Mr. G. Kropman, Arbeidszaken en J. Douwes, Openbare Gezondheid en Ar menzorg. Rotterdam. In Rotterdam werden alle wethouders herkozen, met uitzondering van den heer Ter Laan (S.D.A.P.) in wiens plaats de heer Brautigam (S.D.A.P.) komt-. Ter Laan is afgetreden wegens mee- ningsverschil met zijn fractie-leden. Den Haag. In den Haag is er lang onder handeld tusschen de partijen, om tot een compromis te komen. Maar dat is ten slotte mislukt door de eischen der S.D.A.P. in zake woningbouw- en grondpolitiek. Dit is voor de Katholieken aanleiding geworden, om niet langer deel uit te maken van het College van B. en W.; de Katholieken had den hierbij de Chr. Hist, en de Liberalen aan hun zijde, maar niet de Anti-rev., die met de eischen der S.D.A.P. meegaande bleken te zijn. Gekozen werden de heeren Marchant (V.D.), mr. S. de Vries (A.R.), Vrijenhoek (S.D.A.P.) en Drees (S.D.A.P.). De heer Quant (R.K.) verklaart onder de huidige omstandigheden geen nieuwe benoeming te aanvaarden. De heer Vliegen (S.D.A.P.) stelt voor de vervulling vacature-Quant aan te houden tot een volgende vergadering, teneinde den fracties alsnog gelegenheid te geven overleg te plegen voor de vervul ling dézer vacature. Dit voorstel wordt aan genomen en Maandag zal de Raad hiervoor bijeen komen. Gouda. In den gemeenteraad van Gouda werden tot wethouders benoemd de heeren C. H. Koemans (R.K.), J. A. Donker (R.K.), P. D. Muylwijk (A.R.) en mr. H. P. C. M. de Witt Wynen (V.B.). De sociaal-democratische wethouders K. R. van Staal en W. Sanders werden niet herkozen. Haarlemmermeer. Als wethouders van Haarlemmermeer zijn herkozen de heeren H. Koning (R.K.), K. Kistemaker (C.H.) en P. Ouwerkerk (A.R.). Haarlem. In de gemeente Haarlem wer den herkozen als wethouders de heeren mr. M. Slingenberg (V.D.), W. Roodenburg (C.H.) en mr. J. Gerritsz (S.D.A.P.). In de vacature-mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die zich bij de laatste verkiezingen voor het raadslidmaatschap niet meer verkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer W. J. B. van Liemt (R.K.). Te Utrecht, te Delft en te Schiedam zijn de aftredende wethouders herkozen. Arnhem. In den gemeenteraad van Arn hem werden tot wethouders gekozen de heeren J. W. H. M. Meijer, H. G. J. van do Sand (beiden R.K.), mr. B. H. Everts (V.B.) en S. Smeenk (A.R.). Het vorige college bestond uit een R.K. (den heer Meijer), een A.R. (den heer Smeenk) en twee S.D.A.P.-wethouders (de heeren Bakker en Rademaker). Den Bosch. In de te 's Hertogenbosch gehouden zitting van den gemeenteraad werden tot wethouders gekozen de heer M. Krijgsman (R.K.), aftr., A. H. J. Houtman (R.K.) aftr. en L. C. P. M. Meeuwese (R.K.). Maastricht. Tot wethouders der gemeen te Maastricht werden benoemd de heeren Jules Sohaepkens van Riempst (R.K.), Ar- thus Deussen (Kath. Dem.), L. Bollen (R. K.) en J. H. Paris (S.D.A.P.). Alleen de heer A. Deussen verklaarde staande de vergade ring de benoeming te aanvaarden, terwijl de drie overigen de benoeming in beraad houden; de S.D.A.P. gaf te kennen geen wethouderszetel te aanvaarden. Nijmegen. Als wethouders werden her kozen de heeren G. Bresser en mr. Arn. Krootjes, beiden R.K.; C. A. Corduwener (S.D.A.P.). In de vacature van den heer Jos. Verhey werd gekozen mr. P. v. d. Vel den. Tilburg. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad, te Til burg, is na uitvoerige en heftige discussie het voorstel, ingediend door de raadsfractie van de R. K. Staatspartij om het aantal wethouders te brengen van 3 op 4, aange nomen met 24 tegen 8 stemmen. Tot wet houder werden daarna gekozen de aftre denden mr. J. van de Mortel, J. van Ouden hoven en dr. Moller, en voorts nog de heer J. van Rijzewijk, allen met de stemmen- cijfers 22 tegen 6 op mr. Arts en 4 blanco. Namens de R.K. Volkspartij verklaarde mr. Arts, dat zijn fractie, nu de R. K. Staats partij de benoeming van een vierden wet houder heeft doorgedreven met voorbijzien van de belangen der minderheden, niet deel wenscht te nemen aan het werk der commissies van den raad.. Spr. kondigde toot de eerste vier jaar een voortdurende oppositie aan. STICHTING DR. POELSFONDS. Haar beslag gekregen. Dezer dagen is ten overstaan van nota ris Koolhaas te Heerlen de stichtings akte gepasseerd voor het dr. Poelsfonds, waardoor deze zoo bij uitstek sociale stich ting haar beslag heeft gekregen. In haar statuten is oa. bepaald, dat het voorzitterschap zal worden bekleed door dr. Poels als hoofdaalmoezenier van So ciale Werken en later op zijn eventueel© opvolgers zal overgaan. Het bestuur zal mede gevormd worden door den voorzitter van den Limib. R.-K. Werkliedrubond, den voorzitter van den Nederl. R.-K. Mijnwerkersbond, den direc teur van „Vorming en propaganda" en den directeur van de „Ontwikkelingscen- trale van het R.-K. Werkliedenverbond". Eveneens is statutiair vastgesteld, dat slechts de rente van het nu reeds bijeen gebrachte kapitaal en legaaen voor het beoogde doel, het ontwikkelings-werk van jeugdige R. K. arbeiders, mag worden TWEE TREINEN OP DE MOERDIJK- BRUG. Een verkeerde handgreep. Op vragen van ir. van der Bilt betreffen de een door de Nederlandsche Spoorwegen in te stellen onderzoek ter zake van een onlangs plaats gehad hebbende gelijktij dige berijding van de brug bij Moerdijk door twee spoortreinen, antwoordt de Mi nister van Waterstaat: De beveiligingsin richtingen voor het berijden van de spoor wegbrug over het Hollandscb Diep bij Moerdijk geven, blijkens ingesteld onder zoek, bij juiste bediening volstrekte zeker heid van veilig spoorwegverkeer. Dat zij niettemin in den ochtend van 23 Juli j.l. faalden, vond zijn oorzaak in een onnaden kendheid en 'n verkeerde handgreep van den dienstdoenden beambte te Willems dorp, waardoor de normale functionneering werd gestoord. Dank zij voornamelijk de oplettendheid van het locomotiefpersoneel der beide trei nen, zijn deze reeds op een onderlingen af stand van 600 M. tot stilstand gebracht. Omtrent de vraag, of nog maatregelen kunnen worden getroffen tegen de nimmer geheel te voorkomen mogelijkheid, dat het met den veiligheidsdienst belaste personeel fouten begaat, werd door het Rijkstoezicht met de directie der Nederlandsche Spoor wegen nader overleg gepleegd. WETHOUDER A. F. THOMSON VAN ALKMAAR. Door een beroerte getroffen. Tijdens de Dinsdagmiddag gehouden raadszitting te Alkmaar, waar aan de orde was de verdeeling der wethouderszetels, is wethouder A. F. Thomson (V.B.), tijdens een door hem gehouden redevoering, door een beroerte getroffen en even later in de raadzaal overleden. De heer Thomson die 17 Mei 1872 te Nieuwe Niedorp werd gebo ren, was jarenlang gemeenteraadslid te Alkmaar en tot voor kort wethouder van financiën. Burgemeester J. C. F. Bletz te Weesperkarspel. In de Dinsdag gehouden raadszitting te Weesperkarspel deelde de voorzitter, de heer J. C. F. Bletz piede, dat hij tegen 15 October a.s. eervol ontslag heeft aange vraagd als burgemeester van Weesper karspel. De beer Bletz is zes en dertig ja ren burgemeester der gemeente geweest. MGR. DR. NOLENS, t AANKOMST STOFFELIJK OVER SCHOT TE VENLO. Aan den grens van Limburg, nabij IJselstein hadden zich gistermiddag opge steld, Mgr. Poes, J. Poels, Statenlid, v. d. Loo, burgemeester van Venray en Fro- wijn, directeur der Staatsmijnen, om den rouwstoet te begroeten. Te ongeveer kwart voor zes kwam de lijkwagen, welke 'begeleid werd door de oud-ministers Aa-1- 'berse en v. d. Boogaard en Klokgieter van den Mijnraad hier aan. Onder het lui den der klokken trok de stoet Venray binnen, waar alle bewoners zich eerbie dig langs den weg hadden opgesteld. De turnkring St. Christoffel bracht door een vaandelgroet de laatste eer aan den overledene, terwijl door de Venraysche Fanfare treurmuziek ten gehoore werd gebracht. In Leunen en Castenray en overal langs den weg in geheel Limburg waren de bewoners opgesteld om den lijk stoet te begroeten. Te Horst waren eenige rouwbogen op gesteld, alle plaatselijke autoriteiten kwa men hier den overedene de laatste eer bewijzen. Even achter Horst kwam een auto, waarin gezeten waren de heeren J. Nolens, broeder van den overledene en architect Seelen uit Venlo, zich bij den rouwstoet voegen. Voor de infanteriekazerne te Blerik wa ren tal van militairen in het gelid opge steld toen de stoet passeerde. Venlo was in grooten rouw gedompeld, alle lantaarnswaren omfloersd en in de straten hingen de vlaggen ten te eken van rouw, halfstok. Een groote stoet van gees telijken en plaatselijke autoriteiten, de raadsleden en afgevaardigden van plaat selijke vereeniigingen gingen hier den rouwstoet vooraf. De Venlosche Harmonie, waarvan Mgr. Nolens, beschermheer was, 'bracht treurmuziek ten gehoore. Zoo trok de droeve stoet door de sombere verlichte straten, waarlangs tienduizenden belang stellenden waren opgesteld. _Met groote plechtigheid werd de lijk kist in de St. Martinus Kerk binnenge dragen, waar het lijk werd opgebaard. De kerk was geheel gevuld. Gisteren kwam de gemeenteraad in vergadering bijeen. De burgemeester hield een herdenkings rede ter gedachtenis van den grooten zoon van Venlo. DE PLECHTIGE UITVAART. Enorme belangstelling van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Onder enorme belangstelling heeft heden te Ven'lo de plechtige uitvaart plaats gehad van het stoffelijk overschot van mgr. No- lens. Bij den aanvang van den pleohtigen dienstin de St. Martini-kerk, waar heb stoffelijk overschot sinds gisterenavond stond opgebaard, was het kerkgebouw tot de laatste plaats bezet. De H. Mis van (Ktequiem werd opgedra gen door den hoogeerw. heer deken Van Oppen, die werd geassisteerd door de zeer- eerw. heeren pastoors Motke en v. d. Ven- ne^beiden uit Venlo. De presbyter a-ssis- tens was pastoor Bloemen uit Maasbree, de ceremoniarius kapelaan Omloo. De plech tigheid bijgewoond door de ministers Ruys d!e Beerenbrouck, Verschuur, Donner en Deckers, de oud-ministers Bongaerts en Aalberse, den commissaris der Koningin in de .provincie Limburg baron van Hövell tot Westerflier, mgr. dr. Poels, de volledige B.K. Kamerfractie, de sociaal-democrati sche Kamerleden ir. Alba-rda en Vliegen en verder de heeren Beumer, TiLanus, Floris Vos, v. d. Bilt, Knottenbelt, veie bestuurde- ren van werklieden- en andere organisaties, de officieren van het garnizoen Venlo, de leden van Ged. S'taten van Limburg, den voorzitter van de Eerste Kamer baron de Vos van Steenwijk, het eerste Kamerlid Dobbelman en vele andere vooraanstaande personen uit den lande. Tot de geestelijke autoriteiten, die aanwezig waren, behoor den de bisschop van Roermond mgr. Schrij nen, de vertegenwoordiger van den aarts bisschop, deken KnuveWer uit Utrecht, de ken Gremers uit Horst, pastoor Reysens uit Den Haag, dr. Verhoeven uit Den Haag, dr. v. Gils. Mr. Goseldng en mr. Teulings waren aanwezig namens de EI.K. Staats partij en verder de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin de kamerheer R. L. J. H. M. graaf de Marchant d' Ansembourg. Ver der was, nog aanwezig dr. Ritter namens den Raad van den Volkenbond. Onder de plechtige Requiem-mis werden aan de zijaltaren H.H. Missen opgedragen door dr. Witlox, dr. Weve, dr. Poels en dr. Verhoeven. De aibsoute werd verricht door mg. Schrijnen. Te omstreeks half 12 was de dienst in de kerk geëindigd en vormde zich een indrukwekkende stoet om het stoffe lijk overschot van den overleden leider naar zijn laatste rustplaats te brengen. Een enor me menigte bevond zich in de straten en I èm rtwi Van de meeste gebouwen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Volkenbondsraad in afwachting van de uitspraak van het Internationale Hof in zake de Tol-unie. (Buitenland. 2e blad). Accoord tusschen Italië en het Vaticaan op komst. (Buitenland, 2e blad). De Graf Zeppelin te Pernambuco in Bra zilië aangekomen. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Uitvaart en begrafenis van mgr. dr. No lens (1ste blad). De wethouders-verkiezingen. (1ste blad). (Kernk. 1ste blad). Benoemingen bij de Paters Franciscanen (Kerkn. 2de blad). DE HEER J. PIJNACKER. wiens 30-jarig Raadslidmaatschap gisteren is herdacht. en particuliere huizen woei de vlag half stok en de straatlantaarns waren met rouw omfloerst. Het stoffelijk overschot, dat werd gedragen door leden van den R.K. Mijnwerkersbond, werd direct gevolgd door den vertegenwoordiger van H.M. de Konin gin. Boven van de Tweede Kamer fungeer den als slippendragers. De bekende Venlo sche zangvereeniging „Venlona" stond op gesteld nabij 'het viaduct van de Roermond- sohe Poort en toen de stoet tot daar was genaderd, werd gezongen het bekende „Ec- ce quomodo moritur justus" („zie hoe de rechtvaardige sterft"). Verschillende mu ziekcorpsen speelden treurmarschen. Na aankomst op de begraafplaats had de 'bijzetting van het stoffelijk overschot plaats. Aan het graf werd niet gesproken. Er waren geen bloemen. „De Spaarnestad". Op 5 September a.s. hoopt de N.V. Druk keren „De Spaarnestad" te Haarlem haar 25-jarig bestaan te herdenken. Gisteren herdacht, onder veel belangstel ling, de heer L. M. Weterings, den dag, waarop hij 12jaar geleden tot hoofdre dacteur van de „Nieuwe Haarlerosche Cou rant" werd benoemd. Onzen bekwamen en verdienstelijken col lega werd op ondubbelzinnige en hartelijke wijze van vele zijden blijk gegeven, dab zijn journalistieken arbeid gewaardeerd, wordt. Wij sluiten ons bij deze waardeering gaar ne aan. De laatste jaren is de heer Weterings mede-directeur van „De Spaarnestad".

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1