DE VOORNAAMSTE LUCHTVLOTEN schikt voor militairen dienst. In geval van oorlog zou Duitsohland met z'n groote che mische industrie bijna in één naoht haar groote handelsluchtvloot kunnen voorzien van vergiftige gassen en zoo de complete verdelging kunnen veroorzaken van steden als Parijs en Londen. De Duitschers hebben de grootste passa giersvliegtuigen die er bestaan. De groote Do X heeft 169 menschen gedragen. Zii is uitgerust met twaalf machines elk met 590 Paardenkrachten, wat dus tesamen 6000 P. K. geeft. Dr. Junkers heeft een nieuwe vliegmachine uitgevonden, die buitenge woon interessant is en waarbij de moto ren in de vleugels zitten. De Duitsche luchtlijnen strekken zich uit naar alie naburige landen en tot ver in Rus land. Duitsohland helpt Rusland met de ont wikkeling van z'n luchtmacht, levert tech nische bijstand en surveilleert de fabrieken. Ze hebben factorijen in Italië, Zweden en Denemarken waar Duitsohe ingenieurs wer ken. De Duitschers zijn vindingrijke, uitste kende technici en zijn grondig op de hoog+é van de problemen der vliegkunst. Met de Zeppelinwerven aan het hoofd hebben ?e wonderen bereikt op het gebied der lucht scheepvaart. De aviatiek in Rusland. Rusland maakt energieke pogingen om een krachtige luchtmacht te ontwikkelen. Heel Rusland maakt reclame om dit doel te bereiken. Het vliegdepartement met een minister of commissaris aan het hoofd, stuurt overal z'n agenten en organiseert vereenigingen, die genoemd worden: „De vrienden van de Luchtmaoht en de Chemi sche Oorlog" Vliegmachines bezoeken deze organisaties en nemen de leden mee voor een reis in de lucht en men vertelt hun van hoeveel nut de vliegdienst voor Rusland is. De bevolking antwoordt edelmoedig op deze propaganda door het schenken van groote giften aan de Russische aviatie*. De Russen weten, dat een inval in hun rijk on mogelijk is zoo zij een sterke luchtvloot hebben. Zij hebben de fabrieken gereorganiseerd en enkele zeer goede machines vervaar digd. De Junkersmaatschappij van Duitsch- land heeft een groote factory voor het pro- duceeren van vliegtuigen in Moskou. Japan. Kort na den oorlog begon Japan met 1e ontwikkeling van z'n Lichtdienst. Het De- greep, welken invloed de aviatiek op -ie moderne bewapening zal hebben, en ver dubbelde daarom z'n krachtsinspannnigen, vooral nadat de Vereenigde Staten in 1921! door hun proefneming in het bombardeeren bewezen, dat de slagschepen overgeleverd zijn aan de genade der vliegtuigen. Zij en gageerden Fransche ingenieurs om hun luchtvloot te organiseeren en Engelsche in genieurs, die de leiding op zich namen over de aviatiek in zoover deze voor het leger van nut is. Zij kochten de beste modellen die ze konden krijgen in Groot Brittanmë, Frankrijk, Italië en Duitschland, daarna bouwden zij zelf fabrieken voor het ver vaardigen van vliegtuigen. Daar er geen autofabrieken in Japan waren was het ten buitengewoon moeilijk werk om de motor industrie op gang te brengen. Geleidelijk ontwikkelde zich een machige luchtvloot, wier systeem gebasseerd is op het Fransohe. Vele troepen heeft men afgedankt en het geld dat zoo gespaard wordt, gebruikt men ten behoeve van de luchtmacht. De kleine eilanden waardoor Japan mee omringd is zijn zoo georganiseerd, dat 'n luchtvloot er op landen kan. Zoo 'n vloot probeerde :e Groote Oceaan te kruisen vanuit Amerika of van het noorden of het zuiden zou ze zeker aangevallen en verstrooid worden door de Japansche luchtmacht. De Japaneezen zijn uitstekende aviateurs. Natuurlijk was het eerst heel vreemd vpot hen om in de lucht te stijgen, daar zij met die jarenlange voorbereidingen hadden meegemaakt van de Europeanen en Ameri kanen. Sommigen dachten dat de Japanee zen nooit eerste klas vliegeniers konden worden, maar dit is een vergissing. Zij ztjn athletisch, vlug van oog en gedachte, en dit zijn de eigenschappen, die goede aviateurs noodig hebben. Daar Japana op de eerste plaats een militairistisch rijk is kan men er zeker van zijn dat de Japanner hun lucht macht zooveel mogelijk zullen perfection- neer. Op het oogenblik hebben ze ongeveer 1500 vliegtuigen. Oven de heele wereld is men er van over tuigd dat wie in den modernen oorlog over een goede luchvloot kan beschikken, veel voor heeft. Maar de ontwikkeling van het vijfde wa pen, maakt meer dan ooit noodig dat oorlo gen worden voorkomen. De luchtvloten zullen den toekomst oorlog te zeKerder tot een vernietigingsoórlog maken. (Nadruk verboden). opstand onder Abd-el Krim probeerde Frankrijk er een einde aan te maken door het uitzenden van mobiele colonnes, en het houden van kleine garnizoenen op verschil lende plaatsen om deze te steunen. De Marokkanen hadden de gewoonte, te wach- De Fransche luchtmacht. sen van geneeskundige hulp te voorzien en in verbinding te blijven met districten waar mee het verkeer moeilijk is. Italië. Ook Italië heeft een uitstekende lucht macht. Op het einde van den oorlog werd de luchtdienst toen onder het beheer van leger en vloot erg verwaarloosd. De vlieg tuigen lagen te'verroesten in bouwvallige hangars. Toen Mussolinie het bestuur in handen nam, organiseerde hij een enkel de partement voor nationale verdediging met ondersecretarissen voor het leger, de vloot en de luchtmacht. Dit is een ideale organi satie daar het oppercommando vereenigd is in één persoon maar de verantwoorde- liikheid verdeeld wordt over elk der drie afdeelingen. Het Italiaansche militaire pro bleem bestaat in het verdedigen van net land terwijl men hoopt de controle te heb ben over de Middellandsche Zee in geval van vijandeliikheden. In het Noorden en net Oosten vormen hooge bergen de grens, dientengevolge moeten de Italiaansche vlieg tuigen snel kunnen stijgen en in hooge lucht streken vliegen. Men herinnert zich, dat in de dagen der Romeinen met hun legioenen zich meester maakten van Zwitserland. Toen dit vol bracht was, konden zij vanuit deze hooge citadel in de vruchtbare vlakten van Gal'ië en Duitschland afdalen. Tn de toekomst zou het mogelijk kunnen zijn, dat een groote luchtvloot die Zwitserland veroverd had, vanuit deze gunstige positie al de landen in het rond beheerschte met zijn luchtkruis- sers, omdat de hooge luchtregionen - een zeer groot voordeel zijn voor de vliegtui gen. De Italianen zijn zeer bedreven in het ontwerpen en construeeren van het lichter- dan-lucht machines, vooral in het ver vaardigen van het half-stijve luchtschip dat eenige karakteristieke voordeelen heeft op het stijve luchtschip. Zij kunnen lichter ge maakt worden en zoo een grootere nuttige last meedragen en tevens zeer hoog stij gen. De Italiaansche civiele aviatiek is niet erg goed ontwikkeld en wel omdat het land niet zeer groot is en het zeer kostbaar is te onderhouden. De vliegtuigen worden be stuurd door bekwame jonge aviateurs die zeer geestdriftig zijn, een belangrijk ding voor de luchtmacht. Spanje geeft zich zeer veel moeite om z'n luchtvloot de belangrijkste tak van de militaire dienst te maken. Haar jonge man nen zijn even bekwaam in de lucht ols op de zee. Spanje gebruikt z'n luchtmaoht ook in haar protectoraat, Marokko. De Duitsche Vliegdienst. Bij het verdrag van Versailles heeft men Duitschland verboden een militaire vlieg dienst te onderhouden. Duitschland was de eerste van alle naties die in 1916 een apart departement voor de aviatiek oprichtte. En dat was -een van de redenen waarom het met minder vliegtuigen en piloten dan de Geallieerden, zulke schitterende overwin ningen bereikte in de lucht. Sinds den oorlog is er een vereeniging georganiseerd, bekend onder den naam Lufthansa, die practisoh gesproken den dienst vervuld van het vliegdepartement. Aandeelen in deze vereenigingen zijn geno- Seriebouw van vliegtuigen in een Ameriakansohe vliegtuigenfabriek. ten op een gunstige gelegenheid, dan wier pen ze zich op deze garnizoenen, vernietig den ze en vertrokken weer net zoo vlug als ze gekomen waren. Een luchtvictorie. Het Fransohe leger gebruikte de lucht macht enkel als een verbindingsmiddel tus- schen de2e posten en om ze te voorzien van munitie en voedsel. Zij hadden absoluut geen succes en moesten wel de raad inwin nen van den oommandant der luchtvloot, die hun verzekerde, dat de Riffs vlug tot rede gebracht konden worden door hun lastdieren, kameelen, paarden en ander transportmiddelen te vernietigen. Dit werd gedaan en de veldtocht was spoedig ten einde. Abd-el Krim gaf zich over en werd in ballingschap gestuurd naar het eiland Madagaskar met slechts acht van zijn vier en twintig vrouwen. De Franschen onderhouden ook een klei ne luchtdienst voor plaatselijk gebruik in hun gebied in Indo-China. Dit dient om het land in kaart te brengen, afgelegen plaat- men door het Rijk, de verschillende Staten, gemeenten, banken en groote handelsonder nemingen, met het gevolg, dat ze over veel geld kan beschikken. Subsidie's worden be taald door het gouvernement, piloten en passagiers. Hun luchtwegen zijn uitstekend geregeld evenals de luchthavens en landingsplaat sen. De Duitsche luchtmacht is gedresseerd om op lage hoogten te vliegen, zware las ten te dragen en bijzonder betrouwbaar te zijn. Metalen constructies overheerscnen. Ofschoon ze na de wapenstilstand een beetje achteraan kwamen wat betreft mo toren enz. omdat deze tak van industrie door het verdrag van Versailles was stop gezet, hebben ze nu weer uitstekende ma chines. Voor korten tijd verbeterde Dr. Jun kers een Diessel motor zóó, dat hij geschikt was voor het gebruik in vliegtuigen. Men heeft een groot aantal modellen van lucht schepen ontworpen voor verschillende doeleinden, die verschillende snelheden kunnen ontwikkelen, maar allen zijn ge Een Fransch legervliegtuig. Frankrijk dat omringd is door buren, die het meent te moeten vreezen en bedreigd wordt door een voortduren de afneming der bevolking, spant zich zeer in om z'n luchtmacht te versterken. Engeland's luchtvloot. 1 Engeland welks gebied zich uitstrekt in alle werelddeelen, is zelf begrensd in 'n be- f trekkelijk klein dicht bevolkt eiland, juist voor de kust van 'n vastland. Het Engel- I sche kanaal is slechts vijftien mijlen breed. Met moderne luchtschepen kan men vanuit Frankrijk, België, Holland of Duitsohland, Londen en andere Engelsche steden in an derhalf uur bereiken zelfs van Rusland, Oostenrijk, Italië of Spanje kan een lucht macht komen en dood en ondergang naar beneden werpen. Leger en vloot staan hier machteloos tegenover en kunnen een inval van dit soort niet voorkomen. Een eigen krachtige groote luchtvloot is het eenigste redmiddel. Engeland heeft daarom een luchtmacht, die onder bevel staat van den minister van Aviatiek. De verdediging der Britsche eilanden tot op 200 mijlen van de kust 's aan dit departement toevertrouwd. Dit geeft de vloot de gelegenheid om in zee te steken en haar opdracht te vervullen, n.I. de handelsschepen te beschermen. Het Kléi- nt aantal vliegtuigen, dat leger en vlooi voor hun eigen gebruik no 'dig hebben wordt hun aangewezen door de Royal Air ^"■ce. Het voornaamste deel der Engelsche ■Luchtvloot is geconcentreerd onder één commando en heeft zijn eigen chef en eigen organisatie. I De organisatie der Engelsche Luchtmacht. De vliegdienst is ondergebracht in drie fccofd-departementen, militair, civiel, ma: ch:'iebouw en wetenschappelijk onderzoek. Hel militair departement heeft te doen met alie militaire functies der luchtvaartuigen. Het departement der civiele aviatiek moe digt het commercieele luchtverkeer aan en zorgt er voor, dat geschikte en veilige vlieg machines gebruikt' worden en dat de pilo ten een goed onderricht genoten hebben en in staat zijn de verkeersvliegtuigen te be dienen. Het departement regelt en betaalt een subsidie aan de civiele luchtmacht, het zorgt voor luchthavens, landingsplaatsen en vliegrouten, het voorziet in al de behoeften der luchtnavigatie, houdt toezioht op het Meteorologisch Instituut, de verspreiding van informatie's over de aëronautiek, orga niseert de propaganda-vereenigingen en leekenclubs die de aviatiek op politiek ter rein steunen. Het departement van machi nebouw en wetenschappelijk onderzoek bestudeert de nieuwe modellen en al de vei- Uigheidstoestellen, instrumenten, uitrustin gen, bewapening en hulpmiddelen. In geval van oorlog wordt ieder élement der Brit- sche luchtmacht onmiddellijk bediend van uit een der hoofdkwartieren. Het is eenvou dig en doeltreffend. In elk van de dominions en in Indië heeft men een departement voor de aviatiek ge modelleerd naar het Engelsche voorbeeld, Een Japansch vliegtuig. Frankrijk onderhoudt de grootste lucht macht die er bestaat, haar luchtvloot bezit 2000 vliegtuigen. Zij zijn in staat om bin nen de vier en twintig uur de bevolkings centra van elk der omliggende landen aan te vallen. Achter deze staan nog 2000 vlieg tuigen reeds geconstrueerd en klaar om be mand te worden met reserve troepen. Verder heeft men nog een voorzienings systeem voor aanvulling van deze 4000 vliegtuigen met reservevliegtuigen, onder- deelen, motoren, wapens, voedsel en muni tie in geval er 'n ernstige strijd ontstaat. De bondgenooten van Frankrijk, Czecho Slowakije, Polen en België hebben allen enorme luchtvloten boven verhouding, tot de grootte en de bevolking van hun landen. Zii zijn voorzien en aangevuld met Fran sche machines en onderricht in het Fran sche systeem. Met al deze bondgenooten is Frankrijk in staat om een grootere lucht macht bijeen te brengen dan de rest van de wereld te samen. Dit wordt soms niet vol doende in het oog gehouden bii de bestu deering van 't vraagstuk, waarbij men de legers en vloten op zich zelf beschouwt en de luchtmachten die er aan toegevoegd zijn. De Franschen weten heel goed dat de luchtvloot een groote rol zal spelen in deze toekomstigen oorlog. Benevens hun luchtmacht in Frankrijk onderhouden de Franschen een luchtvloot in hun protectoraat, in Marokko waarover ge neraal Armengaud het bevel voert. Deze luchtdienst is in staat aan iedere opstand der inboorlingen het hoofd te bie den, precies zooals de Engelschen dat doen in Irak. Eenige jaren geleden bij den grooten fraar iedere groote natie zijn eigen par- 'ticuliere problemen heeft, organiseert, be heert en gebruikt zij haar vliegdienst om in deze nooden te voorzien. De basis van iedere organisatie is militair omdat de mili taire waarde voor den staat de overheer- schende waarde is van de aviatiek. Het is een oorlogsmiddel par exellence. De vlieg dienst moet aanvallen om resultaat te heb ben. Ze kan geen loopgraven of bomvrije schuilplaatsen graven in de lucht en een verdedigende houding aannemen. Ze moet met haar aanvaller in den strijd gaan waar hij ook is en óf hem vernietigen óf zelf ver nietigd worden. Er is geen middenweg. streek, hadden er eenige oproeren plaats. De commandant liet de strijdlustige hoofden weten, dat de vijandelijkheden moesten op houden. Dezen sloegen echter geen aan dacht op die bevelen. Toen begaf zich 'n escadrille vliegtuigen naar het terrein der vijandelijkheden, bebombardeerde de ste den, transportvoertuigen en kudden der in boorlingen en onder de beschern.o.ig van deze aanvallen werden door middel van vliegtuigen troepen aangebracht, die het land bezetten. Deze groote transportv'.eg- tuigen zijn zoo ingericht, dat zij twintig geheel uitgeruste soldaten voorzien van machinegeweren kunnen vervoeren. De In boorlingen begrijpen nu dat zij zich onmo gelijk tegen de luchtmacht kunnen verze>- ten en zoo heerscht er orde en vrede. Een n.ilitairL bezetting alleen kon nooit al deze opr. eren onmiddellijk onderdrukken. De Brltsche luchtmacht is van onoerekenVv.e nut in Britsch-Indië waaraan de grenzen hoofdzakelijk gepatrouilleerd vvorden d-»or vliegtuigen. Zij houden op de grens van A>ghanistan de troepen der Afridi en Wazirs in toom er. voorkomen oproeren aan de grenzen van E'aiuchistsn. In Vredestijd. De gtootc luchtvlooten der wereld heb- b \n allen hetzelfde voorzieningssysteem. Eerst heeft men de vliegtuigen die in han den zijn var de troepen. Dit zijn de oudste modellen die men opgebruikt. Daarnaast heeft men vliegtuigen van een betere quali- teit die op geborgen zijn in de magazijnen klaar om de luchtvloot aan te vullen in ge val van oorlog. Het derde soort vliegtuigen is beproefd door de technische onderzoe kingsdepartementen en in tijd van nood aan de fabrieken overhandigd worden om zeer snel te worden na-gebouwd. Het vierde type wordt ontworpen in de bureaux der ingenieurs en wprdt voorzien van de nieuwste ontdekkin gen. De fabrieken voor het vervaardigen van vliegma chines motoren en luchtvaart uitrustingen zijn zorgvuldig georganiseerd en weten pre cies wat zij te doen hebben zoo er een oorlog uitbreekt. maar gewijzigd met het oog op bepaalde locale omstandigheden. Het mandaat-gebied Irak, tusschen het dal van de Tigris en de Euphraat wordt in bedwang gehouden door een luchtvloot en niet door een leger. Het gevolg van deze maatregel is een groote bezuiniging in de begrooting. Toen de luchtmacht voor het eerst het beheer voerde over deze land- EEN GROOT ENGELSCH BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11