ÏM HIER ZIJN WE WEER VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Ook, ja vooral voor het inrichten en verfraaien Uwer woning is WAALS de beste leverancier, Wat U bij WAALS* koopt is mooi en voordeeiig en U heeft er een geweldige keuze, HAARLEMMERSTRAAT 130-136 PLUCHafTl 1.30, 1.0214, 0.8* ^ANDHUISSTOF c.M. 100 c.M. ^r0.21 0.18 VOILE 0.70, 0.55, 0.42, 0.35 MARQUISETTE 0.85, 0.68, 0.55, 0.42 MYSTERES 2.20, 1.60, 1.27 K, 0.87^ LINNEN BEDRUKTE J/F TAFELKLEEDEN JF 130/150, speciale recyine 2.10 VELVET TAFELKLEED 150/180 7.25 DIVANKLEEDEN 150/280 1 7.50 EIKEN TREKTAFEL 18.50, 16.25, 13.75, 1005 BOUCLÉ KARPET speciale reclame 3 X 4 3K X 4H 17.25 22.75 EIKEN DRESSOIR m, spiegelopzet 33 =10 EIKEN THEEMEUBEL m. opzet ^.90 BAROMETER. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Aug. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.772.5 te Sarna. Laagste barometerst.: 754.3 te Jaomayen. Verwachting tot den avond van 29 Aug.: Zwakke tot matige, Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Helder tot licht of half bewolkt. Droog weer. Iets warmer. LUCHTTEMPERATUUR: 16.S gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 18, 12 uur 1? en 3 uur 18.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 7 uur 16, 12 liur 16.5 en 3 uur 17.5 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 8.28 uur tot Zaterdagmorgen 5.34 uur. HOOGWATERSTAND Hoog waterstand te Katwijk aan Zee op Zaterdag 29 Aug. voorm. 4.28 uur en nam. 4.43 uur. STADSNIEUWS R. K. S. V. „Jeanne d'Arc". Het Bestuur heeft bericht ontvangen dat de wedstrijden van a.s. Zondag in Alphen uitgeschreven door de vereeni- ging „Wilskracht" niet doorgaan. De le den die daarvoor ingeschreven hebben, gelieven hiervan goede nota te nemen. Volksbondnieuws. Congres 6 Sept. te Utrecht. De leden van den Ned. R.K. Volksbond en de besturen van de vakafdeelngen worden ver zocht de volgende week op het kantoor van den bond de spoorkaartjes te komen halen: Zaterdag- en Maandagavond en Dinsdag van 7 tot 9 uur. De besturen van de vakafdeelingen worden verzocht het opgegeven aantal spoorkaartjes te komen halen, met het aantal verplichte congres-insignes. Spoorkaartjes en insignes moeten direct worden afgerekend. Meerdere spoorkaartjes als het aantal was aan ons be stuur is opgegeven zijn tevens op het bonds- kantoor te verkrijgen. Aan het station zijn voor extra trein op 6 September geen kaartjes te verkrijgen- men wachte dus niet te lang met nemen van kaar tjes. Bloempjesdag. Men verzoekt ons opname van het volgende: Nog eenmaal vragen we uw aandacht voor onzen bloempjesdag. Morgen wordt u gelegen heid gegeven door het koopen van een bloempje mee te werken tot instandhouding en uitbreiding van het werk voor ons Christ. Militair Tehuis (Morschweg). Onze stad sta morgen in het teeken van de Oranje-bloempjes. We rekenen op de medewerking van alle lezers en lezeressen van dit blad. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 5295. Hollandsche Boter- bandel (f). Leiden, Korte Oranjegracht 6, Hoofdz.: Beverwijk, Torenstraat 9. Bovenge noemd filiaal is met ingang van 8 September 1930 opgeheven. 456. P. J. van der Linden. Alphen a. d. Rijn, Julianastraat 83. Boekhandel, boekdrukkerij. Uittr. E.: P. J. van der Linden, Alphen a. d. Rijn, d.d. 1 Januari 1931. Wijz. handelsn, thans: Fa. P. J. van der Linden. Gistermorgen is het 4-jarige meisje A de B. wonend in de Parkstraat, op den Maresingel aangereden door een onbekend gebleven wiel rijder. Het dienstmeisje, dat het kind bij zich had, lette niet voldoende op, waardoor de aanrijding ontstond. Het meinsje bekvvam vrij ernstige inwendige kneuzingen en werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De Commissaris van Politie verzoekt den wielrijder, die het meisje heeft aangereden, zich te melden aan het bureau van politie, af- deeling recherche, Zonneveldstraat alhier. Ook zij, die getuige van dit ongeval waren, wor den verzocht zich aan genoemd bureau ie mei- UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Rondrit ouden van dagen. Na zorg vuldige voorbereiding, waaraan alle com missieleden hunne beste krachten gaven, kon het niet anderk, of de rondrit zelf moest een goed verloop hebben. Wanneer men dan ,nog het allermooists weer heeft, dat men maar wenscben kan, met een ritje in het uitzicht naar den Haagschcn Dierentuin, dan kan het niet anders, of de hoog gestelde verwachtingen moesten verre overtroffen worden. Wat is er genotenOm één uur waren alle deel nemers thuis afgehaald en stond een file auto's opgesteld in het Wilhelminapark. Over de Iiaagsehe Straatweg werd gere den naar Den Haag en vervolgens naar Seheveningen. Na het strandbezoek ging men naar den dierentuin en werd een aan val gedaan op de broodjes en andere ver snaperingen, welwillend door de Oegst- geester winkeliers beschikbaar gesteld. Het was de bedoeling over Wassenaar langs de mooie Hollandsche duinen van Katwijk en Noordwijk over Voorhout we derom naar huis te gaan. doch de attrac ties in den dierentuin waren zoo groot, dat de rit moest worden bekort. De heer Alb. Koelman maakte verschillende foto's en legde menig aardig moment op de gevoelige plaat. Omstreeks kwart voor zeven kwa men de auto's aan bij „Het Witte Huis" waar dc deelnemers met muziek van een stri ik orkest werden ontvangen. Door de goede zorgen der directie van „Het Witte Huis" waren de diverse tafels reeds keurig gemeubileerd en behoefde de grage magen niet lang meer op de proef te worden ge steld. Het R.-K. Harmoniegezelschap „Triumph", dat bij zijn eere-voorzitter, de heer van Douveren, een serenade moest geen bren gen, maakte van deze gelegenheid gebruik hier ook een paar muzieknummers te ge ven wat ten zeerste werd geapprecieerd. De comité-voorzitter, de heer Kamsteeg, bracht daarvoor zijn hartelijken dank. Naai deze geneugten, genoten in blijde gemoe delijkheid, kwam het meer officieele n.l. de toespraken, waarin dank werd gebracht aan de auto-bezitters, de gevers der vci- snaperingen, de geleidsters en aan allen die op eenigerlei wijze hun belangstelling toonden. Namens de deelnemers hield de heer v. d. Mey, we zouden haast kunnen zeggen de „traditioneele" speech. Burgeeester Gerrevink heeft met zijn echtgenoote de tocht medegemaakt. Serenade. Gisteren vierde de heer L. J. van Douveren, oud-hoofd der R.-Iv school zijn zeventigsten verjaardag. Mocht de- heer van Douveren bij ver jaardagviering telken jare veel belangstel ling ondervinden, bij deze viering van zijn 70sten verjaardag is wel gebleken, hoe de heer van Douveren aller achting en sympathie door 't brengen van een mooie te voren kwam een deputatie van oud-leer lingen den heer van Douveren gelukwen- schen onder aanbieding van een stoffelijk bewijs van belangstelling, terwijl gisteren talrijke vrienden en bekenden de heer van Douveren de hand kwamen drukken. De R -K. Harmonie, waarvan de heer v. D. eere-voorzitter is, gaf uiting van haar sympathe door het brengen van een mooie serenade. Namens de vereeniging werd 'hij toegesproken door den voorzitter. De heer van Douveren dankte zeer aangedaan en had niet kunen vermoeden, dat zijn ze ventigste verjaardag op zoo'n bijzondere wijze moest worden gevierd. De Harmonie heeft spr.'s volle belang stelling; hoe kan dit als oud-directeur van A. M. D. G. ook anders. Spreker hoopte verder dat de vereeniging onder leiding van haar kranigen directeur, den heer Kroon, nog meer lauweren zal plukken, zooals dit on het "concours te Noordwijk is geschied. Nadat aan de muzikanten ver- verschingen waren aangeboden ging men huiswaarts. Aanrijding. Gisteravond omstreeks zeven uur wilde de 50-jarige M. uit de Dorpstraat, die slecht van gehoor is onver wachts den weg oversteken bij cle R.-K. kerk en werd daardoor aangereden door een achter hem aankomende auto van den heer Z. te Leiden. Met een bloedende hoofdwonde werd hij door den heer A. Onderwater naar dr. Varekamp gebracht en na verbonden te zijn naar huis ver voerd. Zijn toestand is niet ernstig. Deze berichten werden reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. Handelsregister K. v. K. W ij.zigingen: 5706. Garage „Zui derkwartier" Maan en Franse, Katwijk aan Zee, Secr. Varkevisserstraat 23. Door uittreding van den vennoot H. J. Franse, is de vennootschap onder fir ma ontbonden en wordt het bedrijf voort gezet door den overgebleven vennoot: J. Maan, als eenig eigenaar, onder den naam: Garage „Zuiderkwartier" J. Maan. 5780. St. Antoine (f.), Leiden, Öonker- steeg 5. Hoofdz.: Amsterdam, Ruysdael- straat 10S, exploitatie van schoenen. De statuten zijn gewijzigd. 875. Firma H. Mack, Leiden, Breestraat 131133, Dameshoeden. N. E.A. D. M. Timmerman, Oegstgeest (H. V.). De minister van het Vervoerwezen van België heeft gistermiddag een bezoek aan ons land gebracht in verband met de electrificatie der Belgische spoorwegen. De minister werd rondgeleid door eenige leden van de directie der Neder- landsche Spoorwegen, o.a. den heer Goedhart, chef van de afdeeling electri ficatie, en den heer Schimmel, ingenieur te Leidschendam. Het gezelschap kwam te 3.47 alhier aan, waar het ondeistation nabij de Ma- red ijk werd bezichtigd. Na in café Zomerzorg de thee te heb ben gebruikt, vertrok het gezelschap met een extra-trein te 5.20 naar Haarlem. De tot kolonel en commandant der Ie artilleriebrigade benoemde luitenant-kolo nel S. G. N. Nauta Pieter komt van Lei den te 's-Gravenhage in garnizoen. LAATSTE BERICHTEN UITVAART EN BEGRAFENIS MGR. NOLENS. Bij uiterste wilsbeschikking is door mgr. dr. Nolens bepaald, dat, de plechtige uit vaartdienst moet worden gehouden in de kerk der parochie, waarin hij zou overlij den en dat deze uitvaartdienst moest worden gecelebreerd door den pastoor der parochie. En vervolgens, dat hij begraven moest worden op de begraafplaats te Venlo. Daarom is bepaald, dat de metten zullen gezongen worden in de Parochiekerk van Sint Willibrord, Assendelftstraat, te 's-Gravenhage, Maan dagavond 7 uur; dat de Lauden zullen gezongen worden in dezelfde kerk, Dinsdagochtend om half tien; dat de uitvaartdienst zal worden gehou den in dezelfde kerk Dinsdag om 10 uur; dat in de Parochiekerk van St. Marti - nus te Venio een plechtige Mis van Re quiem zal worden gezongen Woensdag om half elf, waarna de begrafenis op de be graafplaats te Venlo. DE DOODSLAG TE DEN BOSCH. Het bericht inzake den doodsLag te Den Bosch, behoeft eenige nadere aanvulling. Omtrent de indentiteit van het slacht offer, in het Gemende Bericht (3de blacl) vermeld als zekere E. uit Eindhoven ver nemen wij nader, dat de man, die in be schonken toestand de woning van zekeren Kuys binnendrong, is de 35-jarige J. van Rijzingen uit Eindhoven. De Commissaris van Politie uit Eindho ven is hedennacht met enkele rechercheurs le Den Bosch gèweest en heeft het lijk niet kunnen herkennen als dat van E. De ove rige aanduidingen omtrent de identiteit van liet slachtoffer zijn hiermede waarde loos gebleken. Omtrent de oorzaak van dit drama kunnen wij mededee-len, dat het slachtoffer in emsiigen beschonken toe stand de woning van zekeren Kuys (niet de Kleyn zooals werd gemeld), was binnen gedrongen. In dit huis woonde eertijds een vrouw van verdachte zeden. Bij het binnendringen van den dader deed deze aan de thans daar wonende vrouw, minder eerbare voorstellen. Haar echtgenoot heeft het slachtoffer meermalen gesommeerd om de woning te verlaten, waaraan deze geen gevolg gaf. Deze scheen inmiddels kans te hebban gezien een mes van de tafel te grijpen en bedreigde daarmede K. en diens echtge noote. Tenslotte heeft K. den onbakende met geweld de deur uitgezet en bemach tigde daarbij het nies, waarmede de K. het slachtoffer vervolgde en hem verschei- deen verwondingen toebracht, waarvan een steek in het hart binnen enkele minu ten den dood tengevolge had. Rechercheur Copier van de Bossche politie, arresteerde den dader en nam het bebloede mes in beslag. De dader bekende onmiddellijk. Iiij staat niet als vechtersbaas bekend. Ernstig verkeersongeluk op den Rijksweg tusschen Naarden en Muiden. Gisterenavond omstreeks half twaalf is op den Rijksweg tusschen Naarden en Mui den een vrachtauto voor visch ver voer, van de firma Stoeltjes te Amsterdam togen een stils taanden verhuiswagen van de firma Vos uit Apeldoorn gereden. De bestuurder, J. Visser, en de heer Stoeltjes kregen ern stige hoofdwonden, terwijl het rechterbeen van den laatste werd verbrijzeld. Zij wer den bewusteloos naar de Majellastichting te Bus-sum vervoerd en konden hedenoch tend nog niet door de politie worden ge hoord. De bestuurder van den vorhuiswa- gen en zijn metgezel, kregen geen letsel. Als achterlicht voerde de verhuiswagen een wit glas, dat met een ro-od lapje om wikkeld was; de politie zal proeven nemen of dat als stopsein voldoende is. liet voorste gedeelte van de vrachtauto, dat onder den verhuiswagen schoof, is ge heel vernield. De verhuiswagen kon heden de reis naar Amsterdam voortzetten. Botsing tusschen auto en motorrijwiel Gisterenavond heeft op den Koningsweg te Vlissingen een ernstig ongeluk plaats gehad tusschen een auto uit Brabant en een motorrijwiel uit Vlissingen. De 2 op hot motorrijwiel gezeten personen, bekwamen ernstige wonden. Zij zijn naar het R.K. Zie kenhuis overgebracht om verbonden te wor den. De auto bekwam groot materieel© schade. Bij het zwemmen in zee verdronken. Gisteravond te ongeveer zeven uur is de 21-jarige Willy Iviister uit Troisdorp (Duitsohland), die te Nes (Ameland) kam peerde met een groote groep Duitsche werkloozen, bij het zwemmen in zee ver dronken. Zijn lijk is na eenigen tijd aange spoeld. Een kind zoek geraakt. Te Maastricht is 3 jaar geleden het kind van zekere vrouw F. op haar verzoek op genomen in een der gestichten. Een jaar later, toen het kind twee jaar oud was, vroeg een kinderloo's gezin in Limburg het kindje en kreeg daarvoor toestemming. Het adres der pleegouders is evenwel ver loren gegaan. Nu heeft dezer dagen de moeder van het kindje zich aan het ge sticht gemeld. Pogingen om het adres der jdee-gouders te achter-halen, zijn tob nu toe vruchteloos gebleven. Heb kind is niet te Aardbeving geregistreerd. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt deelt mede. In den namiddag van 27 Augustus te 15.36 uur tijd van Green wich, werd aan het Metereologisch Ins bi tuut te De Bildt een zeer sterke aardbeving ge regis tree ï-d op een afstand van onge veer 5600 K.M. De oorsprong ligt in of nabij Westelijk Voor-Indië. Driehonderd schapen in de Zuiderzee! Ter beweiding van de grasvelden in do Wicringermeerpolder zijn heden 300 schapen van Texel per Stoomboot in de Wieringermeerpolder aangekomen, welke daar onder geleide van een herder op de uitgestrekte grasvelden zullen grazen. TELEGRAMMEN HET VERLOOP DER REVOLUTIE IN PORTUGAL. MADRID, 28 Aug. (V. D.) Het verloop der revolutie in Portugal blijft nog steeds ©enigszins vaag, wat niet in het minst veroorzaakt wordt door de geheimzin nigheid, die men te Lissabon ter offi cieeier plaatse bij het doen van mededee- lingen betracht. Hoewel de Portugeesche regeering verklaart dat alles rustig is verklaarden de Portugeesche vliegers, die op Spaanschen bodem zijn geland, dat de opstand nog lang niet overal in het land is onderdrukt. Te Lissabon hebben hevige straatgevechten plaats gehad waar bij pantserauto's zijn gebruikt. Alle stra tegische punten in de stad zijn bezet. In totaal zouden 800 personen gearresteerd zijn. Vele vreemdelingen van Lissabon hebben run toevlucht genomen in de Britsche ambassade. Aanslagen op voorraadschuren. BREMERVOEllDE, 28 Aug. (V. D.) In den aigeloopen nacht brandden in het dorp Graepel met slechts enkele minu ten tusschenpooze verschillende door den landbouw gebruikte gebouwen geheel uit. Binnen een half uur brandden vier groote voorraadschuren met een groot gedeelte van den oogst tot den grond toe af. Nog terwijl de brandweer den eeisten brand aan het blusschen was vloog plotseling de geheele voorgevel van een op 200 me ter afstand gelegen schuur over de volle breedte in brand. Behalve de binnenge haalde oogst verbrandden hier ook nog 30 varkens. De algemeene opwinding steeg nog meer, toen eenige minuten la ter met eeii paar korte, hevivge knallen een derde schuin- in brand vloog. Ook hier gingen, behalve de oogst, elf var kens verloren. De opwinding en schrik der bevolking bereikten een hoogtepunt, toen onmiddellijk hierna een vierde schuur onder dezelfde omstandigheden in brand vloog. Weldra was dc justitie en het parket ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een aanslag op den bin- nengehaaldcn oogst. Van de daders ont breekt tot nog toe elk spoor. Agenda Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Aug. a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, tel. 406. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Alberlina Maria <3. van A. van Buuren en H. Ouwerkerk Maria Cornelia Johanna d. van K. H. van der Wijngaard en •M. Laven. Ondertrouwd: M. W. van der Zanden jm. 25 j. en M. M. Jutte jd. 24 j. J. G v. d. Zeeuw wedr. 47 j. en H. de Haan id. 45 j. Overleden: A. P. van Brederode ongeh. vr. 86 j. Hamburgsch politieagent bedreigd. HAMBURG, 28 Aug. (V.D.). Van de zijde der politie wordt medegedeeld, dat giste renavond tegen kwart voor twaalf in de Chateau Neuf-stra-at is geschoten op een politieagent, die zwaar gewond werd. De a-gent, die zich juist in dienst zou begeven, zag vijf personen met fietsen waarvan een hem plotseing toerieji: „Handen omhoog" en tegelijkertijd op hem vuurde. Ernstig gewond moest de man naar een ziekenhuis worden overgebracht. Eenige politieagen ten op de fiets trachtten de daders op te sporen. Een hunner ontmoette in een straat een fietser, die hem toeriep: „Wacht maar, jullie krijgen allemaal nog wat". In de duisternis wish de wielrijder, die terstond door den agent achtervolgd werd te ontvluchten. Verbod van katoentaanplant en -oogst in Louisiana. NEW YORK. 27 Aug. (V.D.). Het Huis van Afgevaardigden van den Staat Loui siana heeft met algemeene stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarin voor het geheele jaar 1932 het planten en oog sten van katoen jvordt verboden, in ver band met de overproductie van katoen en de crisis op de katoenmarkt. Vier slachtoffers van giftige paddenstoelen PARIJS, 28 Aug. (V. D.). Tc Chateau Thierry had een 37-jarige vrouw zelf pad denstoelen geplukt en bereid voor haar gezin, dat tamelijk uitgebreid was. Reeds eenige uren na den maaltijd stierven de vrouw, haar 12-jarig dochtertje en haar 14-jarigen zoon onder vreeselijke pijnen. Een jonger knaapje stierf eenige uren la ter. terwijl de overige kinderen ernstig ziek zijn maar naar men hoopt in leven gehouden kunnen worden. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Londen New York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Weenen Praag Boedapest BEURSOVERZICHT. Hoewel do A'dam-sche beurs een kalm voorkomen had, was de handel toch eenigs zins omvangrijker. De stemming was over het algemeen gedrukt. Van dc Olicwaar- den golden Kon. iets lager, doch de A-mer. soorten waren prijshoudend. Suikerwaar den waren aangeboden. Ta-bakken hadden een onrgeelmatig verloop doch waren maar weinig veranderd. Ind. fondsen waren be scheiden verhandeld en waren aan den gedrukten kant. Kuch. Acc. zwak in de markt. Rubbers en mijnw. veronachtzaamd. Amerik. kalm. Nog goedkooper in DEKENS dan DE KLEINE WINST bestaat niet Tevens ook in KARPETTEN - LOOPERS, TAFELKAPSTOK en DIVANKLEEDEN GORDIJNEN met RAND, enz. Prijzen beneden alle concurrentie Ziet de Etalage Alleen: HAARLEMMERSTRAAT 51 schuin tegenover het City-Theater 58.90 12.04 2.48i/ie 9.701/2 34 60 48.30 12.98l/o 22.40 66.35 66.40 66.731/5 34.90 7.35

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3