KERKNIEUWS DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VLEKZIEKTE VAN VARKENS. Geen prijsverlaging van serum. Het nader antwoord van den minister van Binnenl. Zaten en Landbouw op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Ebee, betreffende verlaging van den prijs van het vlekziekteserum voor varkens, luidt: Als resultaat ran het onderzoek ten aan zien van de vraag, of, ui verband met de geringere toepassing van de preventieve in enting tegen de vlekziekte, aanleiding be staat, den prijs van het vlekziekteserum te verlagen, wordt medegedeeld, dat hierbij is gebleken, dat, ze'fs bij een verlaging van den prijs van het serum tot 7.50 per liter, zijnde de helft van den kostprijs, de vermin dering van de kosten der inspuitingen per varken van zoo geringe beteekenis zal zijn, dat nauwelijks kaai worden verwacht, dat de toepassing daardoor aanmerkelijk zal "worden beïnvloed. Met het oog hierop bestaat tot verlaging van het betreffende tarief geen aanleiding. Goedkoope trein. De Ned. Spoorwegen heeft georgani seerd een goedkoope reis per trein en per boot naar de Zuiderzeewerken van de stations Botterdam D.P., Schiedam, Delft, Den Haag H.S.M. Leiden, Haarlem, Utrecht C.S., Hilversum, Amersfoort, Am sterdam C.S., Zaandam, Wormerveer, Uit geest. Alkmaar en Hoorn (per trein) naar Enkhuizen en terug. Van Enkhuizen met een der booten van den veerdienst. Woens dag 26 Augustus 1931 voor reizigers le, 2e en 2e klasse. PASTOOR J. JANSSEN SCHMIDT. De Zeereerw. heer J. J. M. Janssen Schmidt, oud-leeraar te Hageveld en oud rector van het St. Bavo-Gesticht, te Noordwijkerhout, sinds Mei 1930 pastoor te Lam'bertsschagen-de Weere, bij Hoorn, vierde zijn zilveren priesterfeest onder grcote deelneming der landelijke bevol king van zijn bloeiende parochie. Vrijdag avond werd de jubilaris met groote plech tigheid ingehaald en verwelkomd met toe spraken, kinderhulde on zang. De Hoogmis werd door den jubilaris op gedragen met assistentie van den Wel- eerw. pater assistent Fortuin O. F. M., als presbyter-assistens, den Zeereerw. heer L. J. Janssen Schmidt, rector van den ,,De Heibloem" en den Zeereerw. heer J. W. Slenders, pastoor te Oudekerk, vroe ger te Spanbroek; ceremoniarius was de Weleerw. heer kapelaan J. Dekker, te Spierdijk, zoon der parochie. De feestpre dikatie werd gehouden door rector Jans sen Schmidt. Het zangkoor voerde uit de 3-stemonige Jeanne d' Arc-Mis, van Hubert Cuypers en de prieslercantate van Dobbelsteen. Des namiddags was er een drukbezochte receptie, waaronder het geschenk der pk- rochie overhandigd werd, onder couvert. Het fees: werd besloten met Lof en „Te Deum". GEMENGDE BERICHTEN ZWAAR WEER BOVEN DEN ACHTERHOEK. EEN KLEINE CYCLOON. Een man en een vrouw opge nomen en weggeworpen. Een tramwagen omgedrukt. Een huis afgebrand. Zondagavond ontlastte zich boven Doe- tinchem en omgeving een zwaar onweder, gepaard gaande met een cycloon. De cy cloon kwam met groote kracht uit de rich ting Kilder, gem. Berg, en ontwortelde in weinige seconden een groot aantal hoo rnen. Op den Gaswal werden twee boomen ontworteld en van de daar staande mo numentale beuk een groot stuk uit de kruin geslagen. De takken werden in een parallelstraat teruggevonden. De spoor wegarbeider Jansen, die met zijn vrouw benevens een kind in een kinderwageu daar wandelde, werden allen opgenomen en aan de andere zijde der straat tegen het hek der sociëteit geworpen. Jansen kreeg slechts lichte verwondingen, zijn vrouw en kind bleven ongedeerd. Van een woning in de Kapoenestraat werd een stuk van het dak weggeslagen. Bij den kruidenier De Hartog werd de deur open- gedrukt en werden de étalages vernield. In de Van Nispenstraat is een groote boom voor het postkantoor ontworteld en een schoorsteen van een huis afgeknapt. In de Plantsoenstraat werd een boom van 1.35 m. als een lucifer afgeknapt. De boom werd eenige meters medegenomen en daar na neergeworpen in den tuin van dr. Houtsma, waarbij een deel van het ijzeren hek vernield werd. Op het emplacement der Geldersche tramwegmaatschappij werd een personerijtuig met een gewicht van 10.000 K.G. uit de rails gelicht en ^rage- worpen, tegen een goederenwagen aan. Bij het viaduct in de Steeg kreeg de dienst der Mij. vertraging, doordat de rails ten gevolge van door den regen af stortend zand bedolven werden ei'i eerst moesten worden vrijgemaakt. Van gemeen tewege was men den geheelen avond in de weer on- versperde wegen vrii te maken- Onder Zelhem is een in aanl.ruw zijnd huis zvaar beschadigd. Ouo'ei Wehl zijn veel finnen afgewaaid en he- koren, dat op schoven gebonden op het land stond, weggewaaid. Te Lengel, gem. Bergen, is het huis van den voerman Etienissen. bewoond door de zen en nog twee gezinnen, afgebrand. Niets werd gered. Stienissen was laag, de beide anderen niet verzekerd. Brand. Negentien varkens omgekomen. Zondagvond sloeg de bliksem in een schuur achter een boerderij in de buurt van Beckum. De schuur brandde tot den grond toe af en negentien varkens kwamen in de vlammen om de in de schuur opge slagen rogge, ongeveer 40 vim, werd even eens een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Ernstig auto-ongeluk bij Her- bayum. Vader en dochter gewond. Zondag passeerde langs den straatweg Franeker—Harlingen de heer G. J. Le- verland, afkomstig uit Groningen, met zijn auto, waarin hij zijn l&-jarige doch ter meevoerde, het dorpje Herbayum. Ver moedelijk ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting reed de auto tegen een der langs den weg staande boomen. De bestuurder tevens eigenaar van de auto, bekwam een gebroken linkerknieschijf en vermoedelijk twee gebroken ribben. De dochter kreeg door glasscherven ernstige verwondingen aan hoofd en hals; haar rechterkaak werd zoo goed als verbrijzeld, terwijl het oor aan dien kant gedeeltelijk werd afgerukt. De beide gewonden wer den per ziekenauto naar bet Diaconessen- huis te Leeuwarden vervoerd. De toe stand der beide patiënten was gisteren nog steeds zorgwekkend. Stuur gebroken. Ernstige val van een motorfiets. Zondagmiddag kwam een motorrijder op den weg van Montfoort naar Utrecht zóó ernstig te vallen, dat hij beide bee- nen brak. Door een passeerend autorij der werd onmiddellijk een geneesheer op gehaald, die den patiënt voorloopig ver bond, doch die 'onmiddellijke overbren ging naar een ziekenhuis te Utrecht noodig oordeelde. Het breken van het stuur van den motor was de oorzaak van het ongeval. Van een auto geslingerd. Eenige jongens, onder wier de dertien jarige H. H. uit Groningen, die te Wol- dendorp, gemeente Termunten, bij zijn grootouders logeerde, reden met de vrachtrijder M. mee. Bij het passeeren van een scherpe bocht, werd H., die boven op de auto stond er af geslingerd. Met een ernstige schedelfractuur werd hij opgeno men. Dr. Botjes verleende de eerste ge neeskundige hulp. Zijn toestand is zeer ernstig. Auto-botsing onder Ede. Vier gewonden. Twee wa gens vernield. Gisteravond omstreeks zes uur is een luxe auto op den Otterloschen weg onder Ede in een bocht met volle vaart tegen een vrachtauto gebotst. De vrachtauto werd. zwaar beschadigd, terwijl de luxe auto geheel in elkaar werd gedrukt. De werden alle gewond. Hun verwondingen werden alen glewond. Hun verwondingen bleken later niet van ernstigen aard te zijn. Omtreot de toedracht van het ongeval vernemen wij nog het volgende: Een groepje jongelui, twee jongens van vijftien jaar en twee meisjes van zeventien jaar, waren op een fietstochtje een kennis met zijn auto tegengekomen. Deze G. uit Groningen, had zijn wagen daarop even aan het jeugdige gezelschap afgestaan, om een ritje in de omgeving te maken. De vijftienjarige A. F. uit Apeldoorn, die, zoo als spreekt, geen rijbewijs bezat, ging ver volgens achter het stuur zitten om met de drie anderen in den omtrek te gaan toe ren. Eenigen tijd ging alles goed, totdat het ventje in de bocht van den Otterlo schen weg, het beheer over de stuurinhich- ting verloor en tegen een tegemoetkomen de vrachtauto opbotste met bovengenoemd gevolg. De commissaris van politie te Ede, de heer Hulsman en de majoor der Rijksveld- wacht C. de Vree waren spoedig na het ongeval ter plaatse. Ook een ziekenauto was spoedig aanwezig. De vier jongelui, die hevig bloedende verwondingen hadden bekomen, werden naar de doktoren De Haan en Heymans vervoerd, die genees kundige hulp verleenden, terwijl ook dr. Hoekstra assistentie verleende. De gewon den waren allen bij kennis. Twee der jon gelui, die allen in Ede logeerden, konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De andere twee werden door hun ouders gehaald en konden eveneens naar hun wo ning terugkeeren. Het ongeluk te Oosthuizen. Omtrent het ernstige ongeluk op den onbewaakten overweg te Oosthuizen ver nemen wij nog het volgende: Omstreeks half vijf werd een uit de rich ting Edam komende personen-auto door den motorsnelstrein in volle vaart gegrepen en ongeveer 70 meter meegesleurd, waar bij bovendien een vijf meter breede spoor- sloot werd gepasseerd. De inzittende dame en heer met hun chauffeur, die van Belgi sche afkomst bleken te zijn, ontkwamen op onbegrijpelijke wijze aan den dood. De auto werd totaal vernield. De dame, die ernstige verwondingen opliep, werd on middellijk per particuliere auto naar de ziekeninrichting te Hoorn vervoerd, ter wijl de heer, zekere J. Piette, met inwen dige kneuzingen en de chauffeur licht ge wond later eveneens naar gemélde inrich ting werden overgebracht. De toestand van de dame is momenteel nog ernstig, terwijl de heer en de chauffeur binnen eenige dagen de ziekeninrichting kunnen verla ten. Kindje overreden. Zondagavond is te Den Boer het vijfja rig kind van den heer R. van der Veen, dat op den weg speelde, door een auto be stuurd door den heer A. B., uit Groningen, overreden. Eenige uren later is het kind overleden. Den chauffeur treft geen schuld TWEE SCHEPEN GEZONKEN. Opvarenden gered. Ten Zuiden van Enkhuizen zijn giste ren tengevolge van den stroom, twee sleepschepen gezonken, geladen met ba- zalt. Het eene schip heet Orpheus en was bestemd voor Wieringen, het andere de Nirwana, kwam van Duitschland, met bestemming Harlingen. De sleepbooten Pieter en Antonia II hebben de negen opvarenden gered en te Enkhuizen aan wal gebracht. RIJNSCHIP GEZONKEN. De bemanning gered. Het Belgische Rijnschip „Poseidon II", schipper Deurloo, geladen met zand, is Maandagmiddag tijdens storcnweer op de Oosterschelde nabij Stavenisse gezonken. De bemanning, bestaande uit twee kop pen, kon worden gered. Het schip, dat 1093 ton meet, is vermoedelijk gebroken en zit 16 M. on-— de oppervlakte. De „Poseidon IF' ww -*p weg naar Gent. Ber gingsvaartuigen van de firma Hoogenboe- zem en van der Tak zijn op de plaats des onheils aangekomen. Door een hond gebeten en overleden. Eenige dagen geleden werd 't 8-jarig zoontje van den heer v. G. te Eindhoven door den hond van z'n vader ernstig in het onderlijf gebeten. Met tal van gapende wonden werd het kind eerst thuis ver pleegd, doch toen Vrijdag infectie intrad, bracht men hem naar het R.-K. zieken huis over, waar het kind onder hevige pijnen is overleden. Verdronken. Bij het zwemmen in de Waddenzee is de 26-jarige I. S. uit Harlingen vrdronken. BRANDEN. Boerderij afgebrand. De kapitale boerderij van den landbou wer H. Oldenziel te Kiel Windemeer brande gisteren tot den grond toe af. De geheele oogst benevens de inboedel ging verloren. De brandspuiten van Hoogezand en Kiel Windeweer konden tegenover de vuurzee niets uitrichten. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in het over springen van een naast de boerenbehui- zing geplaatsten doofpot. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. Brand in de legerplaats 01de- broek. Erger voorkomen. Zondagavond is, vermoedelijk door het vlam vatten van een petroleumstel, brand ontstaan in de. houten woning van een der officieren in de Legerplaats Olde- broek. Aanvankelijk vreesde men, dat het vuur op de verblijfplaatsen der sol daten zou overslaan, maar door krach tig optreden der brandweren van Olde- broek, Zwolle en Zwollerkarspel bleef het vuur tot de officierswoning beperkt, die geheel afbrandde. Het huis was laag verzekerd. Brand te Middelburg. Gistermiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken in de 50 meter lange houten loods met annex een klein stee- nen kantoorgebouwtje aan de Loskade te Middelburg, in welke loods 150.000 kilo hooi en verder stroo en kunstmest waren geborgen van de N.V. Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel. In een mi nimum van tijd stond de loods geheel in vlammen. De brandweer kon zich slechts bepalen tot het voorkomen van uitbrei ding van den brand. Aan het gebouw grensde bijna onmiddellijk een zeer groot lompenpakhuis. Gelukkig hielp de wind mede, om dit te sparen. Aan de andere zijde van de loods stond op enkele me ters afstand een woonhuis, dat gespaard bleef. Naast dit woonhuis stond een houten loods, die ook in brand geraakte, doch behouden kon worden. De brand weer heeft met twee motorspuiten den brand gebluscht en uitbreiding weten te voorkomen. De oorzaak staat nog niet geheel vast. Tijdens het uitbreken van den brand werden werkzaamheden ver richt aan electrische machines. Schade wordt door verzekering gedekt. Twist met ernstige gevolgen. Toen Zondagmiddag de 17-jarige van Dijk uit Marum en de 19-jarige E. Pijp- ker eveneens uit Zevenhuizen, naar huis terugfietsten kregen zij te Zevenhuizen om een onbeteekenende zaak woorden. De ru'zie ging zoo hoog, dat van D. met een mes P. drie steken toebracht, waarvan een zoo diep ging, dat het mes een long raakte. De jongeman is naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar hij ter verpleging is opgeno men. Zijn toestand was gistermorgen ern stig. De politie te Zevenhuizen heeft de zaak in handen. Ontsnapte lepelslikker achterhaald. De 39-jarige glazenwasscher J. A. de M., die indertijd in de gevangenis een lepel had ingeslikt en daarvoor in het Gemeente Ziekenhuis te 's-Gravenhage was opgeno men, uit welke inrichting hij wist Ie ont- j vluchten, is thans door de politic in een café aan den Zuid-West Buiten Singel al daar aangehouden. DE SMOKKELARIJ AAN DE GRENS. „De vliegende Hollander" gevangen. In de nabijheid van de oliefabriek te Spijk (bij Lobith) was een levendig smok- kelverkeer over den Rijn geconsta teerd. Een dezer avonden posteerden zich daarom verschillende douane-ambtenaren ongeveer 500 M. stroomopwaarts van de oliefabriek en zagen, toen zij ongeveer een half uur daar hadden gelegen, hoe twee personen den omtrek afspeurden. Kort daarop bemerkten zij hoe op den tegenovergestelden Rijnoever herhaalde lijk lichtteekens werden gegeven. Niet tegenstaande de gespannen opmerkzaam heid, konden zij in den donkeren nacht geen geluid van roeispanen ontwaren, tot zij opeens, ongeveer 30 M. voor zich uit, een in een zeilboot getransformeerde roeiboot zagen, die geruischloos voor den wind voer en ongeveer 300 M. verder stroomafwaarts landde. De beambten kropen voorzichtig door het zand naai de landingsplaats en sprongen toen plot seling të voorschijn. Zij troffen vier per sonen aan, die de boot reeds verlaten hadden en, beladen met zakken, gereed stonden op hun rijwielen te stappen. In de boot zelve bevonden zich nog twee personen, van wie er een te water sprong en de ander trachtte de boot met een roeispaan van den wal te stooten, maar toen de beambten dreigden te zullen schieten, kwam de smokkelaar in het natte element spoedig op het droge, terwijl de andere zich met de boot op genade of ongenade overgaf. Het bleek, zoo vertelt het „Hbld.", dat de aangehoudenen 150 K.G. koffie, ta bak en sigaren bij zich hadden. Twee van hen waren in het bezit van een alarmpistool, blijkbaar met de bedoeling eventueele douanebeambten schrik aan te jagen, waaruit wel hun onervarenheid bleek, daar zulks natuurlijk door de douanebeambten onmiddellijk met scherp beantwoord zou worden. Intusschen is aan het smokkelbedrijf van v,De vlie gende Hollander", zooals de Duitschers de geheimzinnige boot, die hen reeds zoo vaak verschalkt had noemden, een ein de gekomen. ZEE, STRAND EN BADEN Gevaarlijke stroomingen en haar ontwikkeling. De heer J. F. Pie, zeeloods uit IJmui- den schrijft aan het „Hbld.", naar aanlei ding van het vorige week geplaatste arti kel over den loop van den zeestroom en het baden in zee, dat volgens dit artikel het baden in zee niet zoo gevaarlijk zou zijn, indien men de z g. muien mijdt en bij landwinden zich niet te ver waagt. Want de stroom loopt langs de kust in N. O. en Z. W. richting. De voornaamste factor, die aanleiding tot ongelukken geeft, heeft men hier schijnbaar geheel vergeten. De practicus die op ee langs de kust zijn beroep uit oefent weet beter. Hoewel men reeds op school leert, dat er 6 uur vloed en 6 uur heb is, loopt de stroom niet altijd in N.-O. en Z.-W.-lijke richting. Het kenteren van het getij levert een andere stroomrichting. De zeeman aan de kust onderscheidt den vloedstroom in drie deelen, n.l. de voorvloed (inzetten van het getij), het doorstaand getij (stroom in de hoofdrichting) en achtervloed (afne men van het getij). Evenzoo met den eb- stroom is dit het geval. Beziet men nu de getijtafels, dan is het b.v. aan den Hoea van Holland vroeger hoogwater dan te ÏJmuiden, en daar weer eerder dan te Den Helder. Zoo zal dus aan den Hoek van Holland de vloed be ginnen terwijl aan den Helder nog ebbe is. Is dus de voorvloed aan den Hoek van Holland, dan zal hij den ebstroom die nog uit het N.-O. komt moeten verdringen. Hij overstroomt dus gedeeltelijk het strand, doch duwt tegelijkertijd een ebstroom weg naar zee. Dit duurt zoo lang tot hij voldoende ruimte heeft zich in rechte lijn langs de kust te bewegen, en zoo krijgen we dus het doorstaand getij. De achtervloed, het. afnemen van het getij, volgt nu en deze moet dus nu. ruimte maken voor de eb, en daarbij zien wij het zelfde verschijnsel als bij vloed, doch nu in omgekeerde richting. Het water langs het strand loopt weg, de vloedstroom kan zich dus meer uitzetten en trekt dienten gevolge naar het land. Nu krijgt men dus een periode, dat de stroom naar de kust trekt, en zoo gaat het verloop door, even als zij den vloed. De zeeman zegt dan ook: de achter-eb en voorvloed trekken op zee; het door staand getij langs de kust, de achtervloed en voor-eb naar land. Volgens deze uiteenzetting hebben we dus één periode in de twaalf uur waarin de stroom voor de zwemmers en badenden gevaar oplevert, n.l. gedurende achter-eb en voorvloed. En hier dient men rekening te houden met de richting en kracht van den wind, 11/2 uur voor laag water, tot aan hoog water en iets later. Aan de hand van dag, tijd en getijtafels zou men kunnen controleeren, hoe de stroombeweging zich ontwikkelt en van rijks- of gemeentewege zouden de strand- pachters verplicht kunnen worden om op duidelijk zichtbare borden aan te geven b.v. Waarschuwing. Vantotgevaarlijk baden. Men zij voorzichtig. Geheel voorkomen zal men de ongeluk ken niet, doch men is dan gewaarschuwd en dit telt voor twee. Wel vindt men hier en daar borden, die het hoog water aange ven. d~ 1 dit zegt den leek niets. Het aar- n den tijd gedurende welken de zee trekt kan van eenig nut HARTJESDAG-GENEUGTEN. Charges der politie. In de Kinkerbuurt te Amsterdam is het gisteren, op den traditioneelen Hart jesdag, weer roerig geweest. Het begon met de gebruikelijke kanon- nade van vuurwerk, waarbij hooren en zien verging. Hoewel de dubbele posten van surveilleerende agenten de grootste lankmoedigheid betoonden, was het bij eiken knal, die de buurt deed dreunen een zenuwachtig gehol van de menigte van de eene straat naar de andere, of er bloedige gevechten werden geleverd. Toen het den herriemakers niet gelukte, op deze wijze de politie haar tactiek van kalm optreden te laten varen, begonnen zij de agenten met voetzoekers en zelfs met steenen te gooien. Er is toen per politie-auto een groot aantal agenten ter versterking gestuurd en nu begon de politie, telkens op an dere punten, de straat schoon te vegen. De agenten maakten daarbij gebruik van sabel en gummistok en hebben me- nigen gevoeligen klap uitgedeeld. Later hebben dezelfde tafereelen zich in West herhaald. Het was reeds over 12, toen de rust begon terug te keeren. Ook in het Muiderkwartier en in de buurt van de Jan Steenstraat heeft de politie eenige keeren een charge moeten uitvoeren. Bij de Dapperstraat is een agent door een stuk vuurwerk in het oog getroffen. Het bleek in het Wilhelminagasthuis waarheen hij vervoerd is, noodig, hem ter verpleging op te nemen. Waarzegsters als rechercheurs. Eenigen tijd geleden vermiste de winke lier J. v. d. B. in de Katwijkschebuurt te Pijnacker een bedrag van 900. De veld wachter bemoeide zich met de zaak en on derwierp een buurman van den winkelier, T. de G., aan een streng verhoor. De G. wist echter .aldus het „Volk",, een volle dig kloppend alibi op te geven, daar hij in den tijd, dat het geld weggenomen moest zijn, te Ammerstol vertoefd had. Een paar dagen na dit verhoor werd het geld teruggevonden in de woning van den winkelier, dit 't vermiste, verstopt in een klok. Van deze vondst heeft echter de politie te Pijnacker geen kenisgeving ontvangen, dan nadat de aanvankelijke verdachte De G. er haar van op de hoogte had gebracht. De familie v. d. B. gelooft nog steeds, dat het geld is weggenomen en later door den berouw vollen dief is terug gebracht en in de klok werd weggestopt. Zij grondt deze overtuiging op de uitspra ken van een tweetal waarzegsters, die een signalement van den dief hebben opgege ven en beweerd hebben, dat het geld vóór een bepaalden datum zou worden terug gebracht. De buurman De G. acht zich door de ten onrechte op hem gevallen verdenking in zijn goeden naam aangetast en heeft zich ter verdediging zijner belangen ge wend tot eon Haagschen advocaat. Per vliegtuig uit Parijs even lunchen op Haarzuilens. Bij den heer Baron Van Zuylen van Nijevelt te Haarzuilens kwamen Zaterdag middag een heer en dame per vliegtuig uit Parijs om op het kasteel de lunch te ge bruiken. Zij arriveerden met het vlieg tuig, dat door de dame zelf werd be stuurd. Om pl.m. 12 uur cirkelden zij bo ven het kasteel eenige keeren rond doch konden in het park van het kasteel geen behoorlijke landingsplaats vinden. Daarna besloot men om op een weiland in de om geving van het kasteel neer te strijken, welke landing vlot verliep. Na de lunch te hebben gebruikt, vertrokken de gasten om pl.m. 4 uur weder naar Parijs. „Tel." BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. CYCLOON IN PARAGUAY. Vele dooden en gewonden. Een cycloon heeft in Paraguay groote schade aangericht. Te Villa Rica en in verscheiden andere gebieden van Para guay werden ongeveer 400 huizen ver woest. Verscheiden personen zijn om het leven gekomen, terwijl honderden wer den gewond. Het verkeer is geheel ver broken. Vier arbeiders verdronken. Bij werkzaamheden aan den dijk van de Whitadder-rivier (Schotland) zijn acht arbeiders, die graafwerk verrichtten, door den opkomenden vloed verrast. De dijk brak door en de kuil, waarin ge werkt werd, liep onder water. Vier ar beiders slaagden er in zich te redden, doch de vier anderen verdronken. Twee slachtoffers van de bergsport. Bij de bestijging van den 3905 meter hoogen Aiguille d'Argentière in het Mont Blanc-gebied op de Zwitsersch- Italiaansche grens moesten drie Zwitser- sche toeristen op 3500 meter hoogte bi- vakkeeren. Een hunner is daarbij dood gevroren, terwijl de tweede neerstortte en verongelukte en de derde eerst na veel moeite er in slaagde het dal te berei ken, waar hij het bergingswerk voor zijn kameraden organiseerde. Aardbeving in Argentinië. Gistermorgen vroeg wei-d te Maipu een hevige aardbeving geregistreerd. Na dere bijzonderheden ontbreken echter nog geheel en al.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6