Het Geheimzinnige Document DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengs-t der Rijkmiddelen over Juli jJl. bedroeg 36.694.2S1 en in dezelfde maand van het vorige jaar 41.778.891 of ruim 5 mi'üioen gu'.den minder. De inkomsten ten bate van hot „Lee- ningfonds 1914" hebben in Juli 4.710.253,13 opgebracht tegen 5.518.897,75 in Juli 1930. De inkomsten ten bale van het „Wegen fonds" bedragen ove,r Juli 1931 4.293.833,79 tegen 4.513.296,02 in dezelf de maand in 1930. De inkomsten ten bate van het Ge meentefonds" bedroegen over Juli 1931 736.080.61. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Met ingang van 15 Aug. is benoemd tot burgemeester van Vinkeveen de heer G. E. Mühlradt. GAAT H.M. DE KONINGIN NAAR LUXEMBURG? Er zouden voorbereidingen worden getroffen. Men schrijft uit Luxemburg aan de „Tijd". „Sinds ©enigen tijd vermelden de bladen alhier, dat binnenkort een vorstelijk be zoek te verwachten is aan de hoofdstad van het Groothertogdom. Thans twijfelt er nie mand meer aan, of de hooge gast, die hier door Groothertogin Charlotte en haar ge maal, prins van Bourbon, verwacht wórdt, is niemand minder dan de Koningin der Nederlanden. Het Luxemburgsche hof dat na den girooten oorlog in allen eenvoud leeft, sohafte o.a. alle paarden af. Nu zijn dezer dagen echter de stallingen weer op nieuw gevuld, daar het hof-ceremoniëel van Koningin Wilhelmina een intocht met galakoetsen inhoudt. De Luxemburgsche soldaten oefenen reeds een parade-pas, en het programma voor een uitvoering van Nèderl. muziek (Wagenaar, Röntgen, Ruig- rok, Sohafer, Popper en Max GualUaume) is al opgesteld Het koninklijk bezoek zal, als de mede- deelingen der bladen juist zijn, in den loop van de maand September plaats hebben" IS EEN LYCEUM EEN MIDDELBARE SCHOOL? De kwestie-Hartwijk voor Gedeputeerden. In de vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid holland werd gisterenmid dag behandeld het beroep van H. J Hart- wijk tegen het besluit van den raad van Voorburg d.d. 29 Juli 1931 tot zijn niet-toe- laiting als raadslid. Rapporteur was de heer L. E. M. von Fisenne. De heer Hart wijk lichtte mondeling zijn bezwaarschrift toe. De gemeenteraad van Voorburg had de functie van den heer Hartwijk als leeraar aan het R.K. Lyceum onvereenigbaar ge acht met het raadslidmaatschap. Daardoor ■had de gemeenteraad uitgesproken, dat het onderwijs aan een Lyceum middelbaar on derwijs was. De heer Hartwijk bestreed deze opvatting. Hij wees er op dat het Ly ceum een afzonderlijk schooltype is dat de wet niet kent. Er zijn twee afdeelingen, één voor middelbaar onderwijs en één voor voorbereidend booger-onderwijs. Hij legde een verklaring van den rector over, dat hij slechts les gaf in de gymnasiale afdeelijiig. Volgens zijn meening was hij dus werkzaam bij het voorbereidend hooger onderwijs, wel ke functie niet onvereenigbaar is met het raadslidmaatschap. De beslissing van Ged. Staten volgt later. VERHOOGING VAN HET MAAL- PERCENTAGE. Van 20 op 25 per 15 September. Wij kunnen thans, aldus het „Hbld." met volstrekte meerderheid mededeelen, diat aan de oommissie van advies inzake de uihvoe- rin der Tarwe wet is voorgelegd een voor stel van de Centrale Tarwe-organisatie, dat is dus de georganiseerde landbouw zelf, om per 15 -September a.s. het maalpro- oent te verhoogen van 20 tot 25. FEUILLETON. door CHISTIAN HAUGEN. 6) „Zooals ik zie, heeft iemand op me ge wacht", zeide hij en deed z'n uiterste best om zoo kalm mogelijk te spreken. Mrs. Jones sloeg de handen in elkaar. „Allemachtig, dat ben ik heelemaal ver geten riep zij uit. „Ik heb ook aan zoo veel dingen te denken, dat u me moet excuseeren". „Nou ja, nou jazoo erg is 't ook niet", stelde Rodney haar gerust. Hoe zag die man er eigenlijk uit? Zijn naam herin ner ik me heel goed en ik moet hem ook al eens 'n paar maal ontmoet hebben, maar ik kan me op 't oogenblik toch niet voor stellen, hoe hij er uitziet." „Hij is al een heer op leeftijd en begint al aardig grijs te worden. Hij zag er chique uit en droeg een bril." Algy deed, als ging hem plotseling een licht op. „Juist nu herinner ik 't me, 'n oud vriend van mn vader. Wat zou ik dat prettig vinden, als hij nog eens terug wilde ko men." Mrs. Jones ging en Algy haastte zich den brief te verbranden. Hij boog zich nu weer over zijn boeken. STRIJD IN DE BOUWVAKKEN. Uitsluiting van de Federatiemannen te Amsterdam. De bondsbesturen van. den Ned. R.K. Bouw-vakarbeidersbond, den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond en den Ned. Christ. B ou w vaka rb e id ensbondhebben zich in ver band met de dreigende uitsluiting en haar gevolgen in de bouwvakken, als gevolg van de misdadige houding der Federatie, in een gezamenlijk manifest tot de Amsf erdamsohe bouwvakarbeiders gericht. Dit manifest luidt als volgt: Kameraden. De Landelijke Federatie van Bouwvak arbeiders dreigt door haar tactiek onder u een groot aantal slachtoffers te zu'llen maken. Gp een werk aan den Marathonweg wa ren de metselaars en opperlieden er één week met 1.03 per uiuir uitgekomen. De arbeiders zelf vroegen aanvankelijk 1.10 voor de afgeloopen week. Op advie-s van den vertegenwoordiger van de Landelijke Federatie werd die eisoh echter omigezet in een van 10 procent ver- hoogdng van alle tarieven. In het licht van de pas gevoerde onder handelingen over vernieuwing van de tarief - overeenkoanst voo-r het metselbedrijf, be- te©bende deze eisah een reohtstreeksche poging om de nieuwe tardefovereenbomst te vernietigen. Deze tariefo'vereenlkomst is eerst na maandenlange onderhandelingen tot stand gekomen en zou 18 Juli in werking treden. Was deze nieuwe overeenkomst zoo slecht, dat ze redelijkerwijze moest worden afgewezen Daarvan kan geen sprake zijn, want deze overeenkomst bïengt verbetering van het bestaande tarief. Dat zeggen niet alleen wij, maar dat zegt ook de Federatie zelf. In „Het Bouwvak" van 30 Juli 1931, schat te de Federatie de verbetering, die aan vankelijk door de patroons aangeboden was, zelf op 2 1/2 a 3 procent. Toen moesten de onderhandeligen eigenlijk nog pa-s be ginnen. Waar er tijdens die onderhandelingen hier en daar nog „donkere plekken" verbe terd zijn, mag dus worden vastgesteld, dat het nieuwe tarief in elk geval verbeterxig brengt. In deze kommervolle tijden, nu meer dan 25 procent van de bouwarbeiders werkloos is, is dat een belangrijk succes. Niemand kan ernstig gelooven, dal, met of zonder staking, in deze tijden meer zou kunnen worden verkregen. Wie desondanks een eisch stelt, als thans door de Federatie is gesteld, en daardoor stakingen proclameert, jaagt- arbeiders op de keien die, naar menschelijke berekening, absoluut niets kunnen bereiken, dan armoe de voor ziohzlf en voor de anderen, die ze op straat brengen. Bij het einde van de onderhandelingen is door hen verklaard: „dait de Federatie het tarief wel kon aanvaarden, doch dan moest er naar een motief gezocht wo-rden. om de Fede ratie-aanvaarding mogelijk te maken. Nadat door de Federatie een hetze in het larnd tegen de nieuwe overeenkomst is gevoerd en waar de bepalingen van de Landelijke Overeenkomst in dit tarief mn kracht worden verklaard, was 't haar wat moeilijk nu deze te aanvaarden." Op het weigeren van de patroons om er toe mede te werken, de Landelijke Collec tieve Overeenkomst aan kant te zetten, zijn voor wat de Federatie betreft, de onder handelingen dus gestrand. Maar niet op het onvoldoende van de prijzen van het nieuwe tarief. Feitelijk had de eisch van de Federatie dus thans moeten luiden: teekening van het tarief zonder verplichting om het con tract te aanvaarden. Voor zulk een eisch zou echter niemand de straat op gegaan zijn en daarom wordt nu zonder meer de eisch tot tien procent verhooging va-n het oude metseltarief ge steld. Ondanks men weet, dat de kans op ver wezenlijking van dien eisch of op meer dan met de onderhandelingen bereikt is, gelijk nul is. VI. De vier Spanjaarden. Hij wast juist klaar met zijn werk en had z'n boeken en papieren opgeborgen toen de telefoon ging. Het wa-s Cynthia, wier welluidende stem hij aanstonds met innige vreugde her kende. „Ik heb precies drie minuten voor u, Mr. Rodney, dan is mijn meisje die tegelijk kamermeisje en bewaakster is weer te rug. Overigens kgn ik u niet veel belang rijks mededeelen". „Ja zeker, Miss Cynthia, dat kunt u wel degelijk. Alles wat mijn vijand aanbelandt, interesseert mij in hooge mate. Vertelt u dus alles, wat u van hem weet, 't zal allemaal voor mij nog nieuw zijn'. „Neen, daar heb ik werklijk geen tijd voor. Ik wide u alleen maar geruststellen. In de naaste toekomst behoeft u geen aan slag te vreezen. Hij is naar Wat ford gere den om enkele papieren te halen, die hem omtrent 'n zeker iets nadere inlichtingen moeten verschaffen. Ik weet 't niet pre cies maar ik geloof, dat 't in verband staat met u. Stenton is de naam van uw vijand. Mogelijk zult u hem wel kennen, maar dan onder een anderen naam, want namen heeft hij in overvloed". Cynthia zweeg 'n oogenblik als wachtte zij op een antwoord van hem. Hij zei ech ter niets. Hij wilde niet verraden, dat hij al gedeeltelijk ingelicht was door Hope's brief zelfs tegenover haar niet, hoewel ook zij bewaakt werd en zich dus tegen over Stenton in een zelfde posite bevond als Hope. „Stenton was vanmiddag buitengewoon uit zijn humeur", ging Cynthia verder. „Een Ondanks er betrekkelijk weinig wenk is en duizenden bouwarbeiders werkloos loo- pen. Ondanks men velen, die weer langen tijd zónder werk hebben geloopen, de kans be neemt, om weer een beetje va-n de geleden armoe te bekomen. Hoe men het ook bekijkt, het conflict dat door de Federatie is begonnen is in alle opzichten onverantwoordelijk te noemen. En de gevolgen? Aan het eind va-n deze week, dus 15 Augustus, zullen de vier honderd arbeiders, die door de Federatie op straat gebracht zijin, reeds meer dan honderd duizend gul den 100.000.—) aan loon hebben verloren, en niemand kan zeggen hoeveel werk weer zal zijn hervat Bovendien is er door de patroonsvereeni- ging „Amstels Bouwvereeniging" tegen aan staanden Maandag een uitsluiting va-n de leden van de Landelijke Federatie aange kondigd. Maar niet alleen dezen zullen als slacht offer van de misdadige tactiek van de Fede ratie vallen. Het ligt geheel in de lijn va-n die tactiek om steedis meer arbeiders op straat te brengen. Indien de uitsliting doorgaat en de Fe deratie dien strijd aanvaardt zal ze niet nalaten daarheen te drijven. Zult gij u ook laten slaohtofferen Zuiit gij onder voorwendsel van gemole steerd te worden niet, onder politietoezicht te willen werken geen kwade vrienden te willen worden met leden van de Federatie of een ander gezocht argument eveneens de straat opgaan, en zoo de Federatie steunen? Of zult gij beseffen, dat hier in uw eigen belang een andere "houding geboden is? Dat het uw belang en uw plicht is te blijven werken? Het antwoord is aan u zelf. Kameraden, gij staat voor de keuze, aan conflicten als deze, door energiek verzet een einde te maken, of....voor wie weet hoe lang op straat te komen. De keuze kan niet moeilijk zijn. Bindt daarom mee den strijd aan tegen het f ei1'-o os drijven van de Federatieleiders. Volgt ons advies, dat luidt: Blijft thans aan het werk, zoolang gij kunt, ondanks al les, en onder alle omstandigheden. STAKING CHAMOTTEFABRIEK OPGEHEVEN. Dank zij den bemiddelingspogingen van mr. W. M. Kolff, burgemeester van Deil, bijgestaan door den korten tijd geleden be noemden burgemeester^ van Geldermalsen, den heer F. F. van der Ven, is de sedert 16 Juni 1930 heersehende staking aan de Oha- mottefabrik te Geldermalsen opgeheven. Op initiatief van den hee-r Van der Ven, burgemeester van Geldermalsen, werden 28 Juli besprekingen begonnen tussohen de di rectie ran de Ver. Ned. Chaniottefaibrieken en het bestuur van de Alig. Werkgevers-Ver- eeniging ©enerzijds en vertegenwoordigers van de Ver. van Fabrieksarbeiders ander zijds over de mogelijkheid om tot opheffing der staking te Geldermalisen te komen, die thans ruim veertien maanden heeft ge duurd. De besprekingen stonden onder leiding vaai den heer mr. Kolff. burgemeester van Deil, die reeds sinds heit najaar 1930 bemid del ingispogingen aanwendde. Doordat de vakorganisatie bereid was den eisch tot loonsverhooging. waarop in Juni 1930 de staking werd geproclameerd, in te trekken en er zich ook bij neerlegde, dat geen collectief contract zou worden af gesloten, was de basis voor overeenstem ming verkregen. De moeilijkheid was ech ter, dat de fabriek volledig doorwerkt met andere arbeiders en de directie nadrukke lijk weigerde dez arbeiders te ontslaan. Na een reeks conferenties werd ten slotte overeenstemming verkregen op de volgende voorwaarden, die met zich brengen een be drijf suitbreidi ng van de Chamottefabriek 80 arbeiders van hen, die 16 Juni 1930 in staking gingen, worden binnen drie we ken aangenomen, 70 andere arbeiders bin nen vier maanden. Uit de resteerende groep stakers worden gedurende een termijn va-n een jaar daarna- de arbeiders, die het be drijf verder noodig heeft, gereoruteerd, met uitzondering van speciale vaklieden. In deze overeenkomst zijn ook de bazen en vanzelf van zijn ondernemingen schijnt mislukt te zijn. Hij schijnt zich schromelijk vergist te hebben en dat komt maar zelden voor; ik geloof, dat hij de meest geraffineerde en sluwe misdadiger is, die er bestaat. Alles wat hij dacht, is van te voren zoo terdege overwogen en tot in de kleinste bijzonder heden voorbereid, dat het haast niet mis- loopen kan. En mocht zooiets toch al eens voorkomen, dan zorgt hij er wel voor, dat hij buiten schot blijft. Wat ik u nog zeggen wil, eer hij naar Watford afreisde, gaf hij order, dat er niets tegenover u ondernomen mocht worden. Natuurlijk blijft u doorloopend bewaakt. Hij denkt zeker, dat u van plan bent om Londen te verla ten." „Dat doe ik ook", verklaarde Algy. „Overmorgen ga ik op vacantie". „Hebt u uw reis al vastgesteld?". „Neen". Cynthia lachte verlegen. „Het klinkt wel 'n beetje opdringerig", zeide zij. „Als ik 'n man was, zou ik ge makkelijker en meer vrij-uit met u kunnen praten. Maar ik zou toch wel graag willen weten, waar u heenreist, anders is het mij onmogelijk om u van dienst te zijn. Heb ik uw adres, dan kan ik u schrijven of 'n te legram sturen en u waarschuwen, zoodra hij u op 't spoor is en u opnieuw gaat ach tervolgen. Is 't niet zoo?" „Natuurlijk houd ik u op de hoogte. Maar hoe zal ik dat aanweggen? Uw adres weet ik niet, zelfs niet eens uw familie naam". „Ik zal u morgen een brief schrijven", antwoordde Cynthia na eenige aarzeling. Opeens schoot Algy iets te binnen, wat eigenlijk met dit gesprek niets te maken had. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 19 Aug. Huizen, 298 M. Uitsl. NCRV.-Uitzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.15—9.45 Concert. 10.4011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Harmoniumbespeling 12.0012.15 Politieberichten. 12.1512.30 Gramofoonplaten. 12.302.00 Concert. 2.002.30 Gramofoonplaten. 2.303.00 Lezen van Chr. Lectuur. 3.004.30 Concert. 4.304.45 Gramofoonplaten. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Drs. W. Kok: It Frysk yn it godstsjinstige. 7.007.30 H. J. v. Engeland: Eleetrici- teitsversohijnselen in den dampkring. 7.30—7 45 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.0010.45 Concert door Kwintet. 9.009.30 Voordrachten. C. J. de Bie: De werkmeesters in de vakbeweging. G. J. v. Riet: De noodzakelijkheid van oiganisa- tie voor den Christelijken werkmeester. 9.3010.45 Vervolg concert. 10.05—10.15 Persber. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA-Uitzending 6.457.00 Gymnastiek. 7.307 45 Gymnastiek. 8.01 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel door F. Uyttenboegaard. 10.00 VPRO-Morgenwijding. 10.15 „Onze Keuken" door P. J. Kers. 11.00 Gramofoonplaten. 11.05 Mevr. Veeken-Bakker: Zingen van liedjes voor buiten en binnen. 11.35 Gramofoonplaten. 12.01 Concert VAR A-Septet. 2.15 Coöperatie-kwartiertje. 2.30 Gramofoonplaten. 3.30 „Maak-het-zelf'-les. 4.25 Gramofoonplaten. 4.30 /Voor de kinderen. 5.15 Concert. VAR A-Septet. 6.00 Lezing door Ir. Ch. Cramer. 6.15 Vervolg concert. 7.00 Huib Luns: Beeldende kunstenaars. 7.30 Joodsch uurtje. Gramofoonpl. met toelichting door S. H. Englander. 8.30 Concert. Ensemble u. h. VARA-Or kest. 9.00 Opvoering van een blijspel. sprekend de niet-georganiseerde arbeiders begrepen. Deze overeenkomst heeft de stakersver- gadering gisteren, Maandag 17 Augustus, aangenomen, waarmede een einde is geko men aan de zeer langdurige staking, die in het geheele land met belangstelling werd gevolgd, ook door de onrust, die zij te Gel dermalsen en omgeving veroorzaakte. HET IDEALISME DER JEUGD. Hoe het niet bej'egend moet worden. In een artikel over de mentaliteit der hedendaagsche jeugd, dat Pater G. La- mers S.J. schreef voor „Dux" komen o.m. de volgende opmerkingen voor: „Dat streven naar een betere toekomst, naar een ideale werkelijkheid, waarin zij (de jeugd) en alles om haar heen beter zal zijn dan thans, dat soort idealisme gaan de oudern vaak beschouwen als verregaan de snoeverij en pocherij, eigenwijsheid en zelfoverschatting. En toch vergeten ze den psychologischen kant niet van dit puberteits-idealisme 1 De jeugd put er de kracht uit, om de teleurstellingen van de eerste kennismaking met „het volle leven", met „de volwassenen" te kunnen dragen. Wanneer ze voor het eerst in aanraking komt met de hardheid en ruwheid van 't werkelijke leven, wanneer ze de groote gebreken in alle menschen ziet en al die kleinzieligheden dan is het dit idealis me, dat haar voor vertwijfeling bewaart. Laten we dat idealisme dus niet bespot ten, niet stuk slaan. Er is al heel wat „Zoudt u mij nog één vraag willen be antwoorden, Miss Cynthia „Zaker", antwoordde zij op ietwat ver wonderden toon, „als ik maar kan". „Dat kunt u beslst. Ik zou namelijk graag willen weten waarom u, die mij eigenlijk niet kent, zooveel voor mij doet, hoewel u zich daardoor de grootste onaan genaamheden op den hals kunt halen." „Ik zal 't u zeggen. Enkel en alleen, omdat ik Stenton haat en ik alles te baat neem, om mij op hem te wreken", ant- woorde zij vlug. „Bovendien", ging zij op weifelenden toon verder, „bovendien heb ik al meer over u gehoord en u ook al eens 'n paar malen gezienMaar nu moet ik afbellen. Goeden nacht". „Goeden nacht, Miss Cynthia". Gaarne had Algy nog langer naar deze diepe, klankrijke stem geluisterd. En ook brandde hem de vraag op de lippen, of hij nu niet spoedig in de gelegenheid zou zijn om haar ook eens te zien. Helaas ging dat nu niet meer. Hij was na dit telefoongesprek in een bijzonder goede stemming. Haar stem scheen een bijz ndere uitwerking op hem te hebben en ook was hij blij, dat hij voor- loopig tenminste met rust zou worden ge laten. De laatste acht en veertig uur had hij meer dan genoeg sensatie beleefd. Voor het verdere gedeelte van den avond zou hij het zich eens echt gezellig maken en zoo min mogelijk denken aan alles wat met mr. Stenton in verband stond. Hij haalde een flesch whisky uit een kast en een fraai geslepen glas, dat hij alleen maar gebruikte bij feestelijke gele genheden. Dan belde hij Mrs. Jones voor een flesch ijskoud sodawater, mengde zich op het kleine rooktafeltje voor den 10.00 Persberichten. Daarna: Zang en piano. Orkest. 11.15 Gramofoonplaten. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Gramofoonplaten. 1.05 Orgelconcert. I.502.50 Orkestconcert. 3.50 Concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.25 Berichten. 7.00 Concert. Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 10.00 Berichten en Lezing. 10.35 Orkestconcert. II.2012.20 Dansmuziek. Brussel, 508,5 en 338,2 M. 508,5 M.: 5.20 Concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert en zang. 9.20 Orkestconcert en zang. Viool en cello. 338,2 M.5.20 Concert. Orkest en cello. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. Uitvoering van de Op. „Carmen" van Bizet. „Radio Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Concert. Viool en piano. 9.50 Gramofoonplaten. Opera „Paljas" van Leoncavallo. Kalundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en voordracht. 5.205.50 Gramofoonplaten. 8.20—9.30 Orkestconcert en zang. 9.3010.00 Orkestconcert en voordracht. 10.1511.15 Concert. Guitaar-trio. II.1512.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 11.0012.05 Gramofoonplaten. 12.20 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20—10.00 Concert, Orkest en koor. 10.25 Berichten. Daarna tot 12.20: Orkest concert. idealisme bij jonge menschen gedood door de kilheid en de onaandoenlijkheid van ouderen. Hoe vaak moeten ze t hooren: Och, als je ouder en „wijzer" wordt, zul je wel anders praten dan loop je niet zoo hard meer. *'t is ook eigenlijk de moeite niet waard, om je voor die dingen zoo druk te maken, enz. enz. enz. En als we dit nog durven zeggen op wat medelijdenden toon, met een fijn lachje van „we weten beter" om den mond, dan mist het zijn uitwerking niet bij de massa onrijpendan wordt velerlei jonge, veelbelovende actie lamgeslagen dan maakt gij van die idealisten óf revo- lutionnairen óf maatschappelijke wrakken en slappelingen. Maar gij weet u te verontschuldigen: gij hebt immers „levenservaring" en gij hebt zóóveel teleurstellingen in eigen le ven moeten boeten, en daarom meent ge, dat het een liefdedienst is, de jeugd te waarschuwen.dat ze zich toch niet te veel door haar idealisme moeten laten leiden. O, gepleisterde gravenO, onbe- grijpelijken O, onmenschkundigen Neen, dooft nooit het idealisme uit bij de jeugd, of gij dooft eens en voor goed alle mogelijkheden van ontwikkeling en vooruitgang voor haar zelf, voor haar ge luk en dat der komende maatschappij. Immer en altijd is in de rijpende jeugd- ziel strijd gevoerd tusschen realisme en idealisme: tusschen hetgeen opheft en naar boven trekten hetgeen naar be neden voert. Dit te eerbiedigen en dit te leiden is de verantwoordelijke taak der ouderen en geen andere." divan een goede whisky, nam een prettig boek uit de boekenkast, stak een heerlijke sigaret op en strekte zich uit op den divan. Maar het zou niet lang duren. Onwillekeurig viel zijn oog op de leege plek, waar zijn bureau gestaan haden hij had een idee. Misschien kon hij toch nog het geheim achterhalen. De kans was zeker niet groot, maar was in ieder geval voorhanden. En hij besloot naar den uitdragerswinkel te gaan, waar hij aol^t jaar geleden het meu belstuk gekocht had. Mogelijk kon hij daar inlichtingen omtrent den vroegeren eige naar inwinnen. Veèl hoop had hij wel niet, het was al zoolang geleden en de man had er niet naar uit gezien of hij zich bijzonder voor den persoon van kooper of verkoo- per interesseerde. Maar misschien hield hij er wel een boek op na, waarin althans de grootere stukken genoteerd werden. Hot was al half negen, hij moest zich dus haasten als hij er tenminste vandaag nog werk van wilde maken. Morgen zou hij er wel geen tijd voor hebben, want met die nasporingen zou toch zeker een paar uur gemoeid zijn. Ook het adres wist hij niet meer, zelfs geen straat of huisnum mer, enkel maar de wijk. Hij dronk z'n glas leeg en trok z'n oud ste colbert aan. Hij wilde zoo weinig mo gelijk de aandacht trekken van de min of meer dronken matrozen en dokwerkers en andere lichtschuwe elementen de de kroeg jes in East India Doek bezochten. Hij nam de ondergrondsche tot East India en sloeg toen de Kingstreet in. Na 'n half uur de kleine, smalle straatjes door kruist te hebben, vond hij het bewuste huis, doch het tweedehandsch winkeltje was er niet meer. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5