3)e £eidddieGoti/&Mtt 22ste Jaargang DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 No. 6977 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling vaD 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee laden. V Stad en Platteland. Wij willen hier 'ns overnemen het begin van een vers, uit De Gemeenschap, van To Hölscher: Ach ja, God moet je wel halen, stad, Met je rook die verduistert de zon En met je grimmige menschen-kooien van staal en gewapend beton. Met je hart van krotten en met je krans van landhuizen daarom-heen. Waar nergens plaats meer voor kinderen is na twee voor de luxe, of één. Ach ja, God moet je wel haten, stad met je sneer voor Zijn streng gebod. Waar de armoe een lastig onkruid is, en geld en een wagen: God. Waar onberoerde kinderen gaan. naar fabrieken; en prille mond de woorden leert die hem maken tot afzichtelijk brekende wond. Maar tóch kan God je niet haten, stad, en vernielen in hellevuurw Om het kromme oudje in de hoek van de kerk, al in 't vroege morgen-uur; Om het naaistertje met haar gebogen rug en haar lichtje voor 't Heilig Hart; Om de priester met de versleten toog, gevend, miskend en gesard En om het kind, dat z'n eenige cent voor de negertjes geven wou En het Zustertje van het wit-gele kruis, dat zielig fietst door de kou. Wij zouden in dit vers eenige, naar onze bescheiden meening, aesthetisch-zwakke re gels kunnen aanwijzenwij zouden kunnen gaan verklaren, waarom wij het wel wat érg sterk uitgedrukt vinden, dat God de stad moet haten, om de rook, die uit de fabrieks-schoorsteenen wolkt, en om de huizen van staal en gewapend beton Maar dat ligt niet in onze bedoeling. Wij willen liever de aandacht er op richten, dat in dit vers waarlijk schoon wordt gesteld de tegenstelling tusschen de schijn van grootheid in de stad en de zedelijke groot heid van menschen, die, in die stad levend, waarachtige schoonheid in zich ronddragen, maar als in de drukte verloren raken. Voor de „Avondpost" is bovenstaand vers aanleiding, om te wijzen op de tegen stelling tusschen stad en platteland. En het blad schrijft in een hoofdartikel o.m.: Ja zoo zijner zeker wel „recht vaardigen" in de stad, in de groote stad. En God zal, naar het oude woord, die stad dan ook wel sparen. Maar toch durven wij de stelling aan, dat de stad vérder van God leeft dan het dorp, het platle-land. Rainer Maria Rilke, de fijne en vrome geest, heeft zijn afkeer van de stad fel uit gezegd. En hij had geen ongelijk. De maalstroom der groote stad voert verder af van het geestelijke, het in nerlijke, het religieuse leven, dan het kalme, eenvoudige, zuivere dorps-be staan. Op het platteland is niet dat kolkende en kokende jacht-levenniet die aflei ding van él dat oppervlakkige vermaak. Op het platteland, met de ongereptheid der natuur, de schoonheid van den hemel, is er meer innerlijk levenMaar óók in de stad kan dat innerlijk leven bestaan Ook in de stad kén de mensch geestelijk hooren levenEn er zijn er, Goddank, velen die, óók in de groote stad. God zien en BUITENLAND ENGELAND BEZUINIGING OP DE STAATS UITGAVEN. De „Big five" bijeen. Met den nachttrein uit het Schotsche Lossiemouth vertrokken, arriveerde MacDo- nald. gistermorgen te Londen, 's Middags nam hij deel aan de besprekingen van de uit vijf ministers bestaandwe bezuinigmgs commissie. De andere leden der commissie de „big five" Snowden, Henderson, Graham en Thomas- hadden, eveneens hun vacarhe onderbroken en waren uit verschillende deelen van Engeland naar de hoofdstad ge komen. Vermoedelijk is de commissie in staan Woensdag het ontwerp van haar bezuiui- gingsprogram voor te leggen aan het voltal lige kabinet, terwijl het parlement dan eind Augustus voor een buitengewone zit ting zal worden bijeengeroepen. Donderdag zullen de ministers de fi- nancieele positie uiteenzetten aan den al- gemeenen raad van het vakvereenigings- congres en den Uitvoerenden Raad van de Labour-Party. Waarschijnlijk zullen de mi nisters eveneens overleg plegen met de lei ders der conservatieve en liberale partij nopens de plannen van het kabinet. Volgens de „Evening Standard" wil de commissie de volgende maatregelen aanbe velen: Vermindering der groote staatsuitgaven, met inbegrip van die voor leger, vloot en luchtmacht; sterke besnoeiing der uitgaven voor het onderwijs; verlaging der verzekeringsbedragen, ge volgd door een verlaging der werkloozen uitkeering; uitstel van den aanleg van wegen; verlaging van de honoraria der minis ters en parlementsleden; besparingen bij de posterijen. Zoodra overeenstemming nopens de be langrijkste maatregelen is bereikt, zal de regeering een overeenkomstig manifest uit vaardigen. In parlementaire kringen der Labour- partij vreest men, dat de regeering haar toevlucht zal nemen tot bezuinigingsmaat regelen, welke in strijd zijn met de partij politiek. Ook betwijfelt men, of de conser vatieven hun belofte zullen houden, om de positie niet uit te buiten voor partij politieke doeleinden. Intusschen bestaat er een meeningsver- «chil over de vraag, of het zwaartepunt moet worden gelegd op de bezuinigings- politiek dan wel op de belastingverhooging. De conservatieven zouden het tot hun stel regel maken, dat meer door bezuinigingen dan door nieuwe belastingen moet wotden gewonnen. Ook de liberale „Star" stelt zich op dit standpunt. SLECHT JAAR VOOR DEN ENGELSCHEN OOGST. Enorme regenschade. De „Morning Post" publiceert een over zicht van de schade, die gedurende de laatste dagen door den voortdurende regen aan den oogst in Engeland is toegebracht en verklaart, dat, wanneer de regen niet spoedig ophoudt, dat jaar een rampjaar voor den Engelschen landbouw zal worden. Alle berichten, vooral uit Oost- en West- Engeland, wijzen er op, dat de velden sinds weken groote meren gelijken en dat reeds thans het graan totaal verloren is. Ook met den aardappeloogst staat het slecht, mede doordat de met aardappelen beplante op pervlakte met uitzondering van het vorige jaar, het kleinst is sinds 1916. SCANDINAVIË GESPANNEN TOESTAND TE OSLO. Groote arbeidsconflicten gevreesd. De arbeidersorganisaties hebben de ar bitrale uitspraak van den rijksbemiddeiaar afgewezen, waardoor te Oslo een zekere crisisstemming is ontstaan, omdat men het uitbreken van groote arbeidsconflicten vreest. Uit een oogpunt van veiligheid is de wo ning van den bemiddelaar door politie be waakt, naar hij mededeelt tegen zijn eigen zin. De revolutionnaire vakvereenigingen hebben verschillende vergaderingen uitge schreven en overal is de politiebewaking versterkt. Aangezien communistische arbeiders een poging hebben gedaan om het vakvereeni- gingsgebouw, waar het bestuur van li«t Noorsche Vakverbond vergaderde, te be stormen, is de politie op alles voorbereid. Behalve de industrieën, waar reeds ge staakt wordt, of de uitsluiting is afgekon digd, worden door het nieuwe conflict alle buiten Oslo gelegen drukkerijen der bur gerlijke dagbladen en alle wijnhandels be trokken bij de staking. LITAUEN HET PROCES VAN DEN EX-DICTATOR Zijn verwaarloosd uiterlijk laat geen foto's toe. In de laatste dagen heeft de Litausche geheime politie verscheidene personen, on der wie beklaagden in het Woldemaras- proces, leden van de verboden organisatie „De IJzeren Wolf" en de leider ervan 31e- soraiti3, die tot aan het begin van het pro ces tegen borgstelling in vrijheid verkeer de, gearresteerd. Van wei-ingelichte zijde verluidt, dat deze arrestaties in verband zouden staan met het ontdekken van een complot, dat ten doel had, Woldemaras bij zijn aankomst te Kowno opnieuw tot dicta tor uit te roepen. Woldemaras is gisteren met drie dagen verlof uit zijn verbanningsoord onder ster ke bewaking aangekomen. Hij ziet er ziek en zeer verouderd uit. Hij was ongeschoren, zijn haar hing lang en verward tot bijna op zijn schouders en zijn kleeding was on verzorgd. Hij verzocht den persfotografen om, in verband metr zijn onverzorgd uiter lijk, geen foto's te willen maken. CHINA DE ONTZETTENDE WATERSNOOD. Amerikaansche koren gevraagd. In verband met de ontzettehden waters nood heeft de Ohiüeesche regeering van heb staatsdepartementte Washington ge vraagd, hoeveel koren dit op crediet zou kunnen leveren ten behoeve der talloozë slachtoffers. BRITSCH-INDIE COMPLOT IN BRITSCH-INDIE. De plaatselijke politie te Cawnpore heeft iets ontdekt, dat veel weg heeft van een revolutionnair complot, en dat in ver band staat met het bezoek, hetwelk de onderkoning Maandag aan Cawnpore zal brengen. De politie heeft aan de grens der stad een auto in beslag genomen met granaten en andere explosieve stoffen. Tevens heeft een algemeen bekend re volutionnair met drie van zijn gezellen gearresteerd. Relletjes tusschen Mohammedanen en Hindoes te Madras. Gistermorgen hadden weer botsingen tusschen Mohammedanen en Hindoes plaats. Een groot aantal Mohammedanen verzamelde zich, gewapend met stokken, in de voornaamste straat en viel de voor bijgangers aan. De spoedige komst der po litie wist echter ernstige onlusten te voor komen. Kalmte heerscht thans in de stad. AMERIKA TOT WELVAART DOOR PRODUCTIE BEPERKING. Krasse maatregelen in de petroleum en katoen. In het petrol eumgebied van West-Texas het grootste van de wereld, is hedenmor gen de staat van beleg afgekondigd. Deze maatregel is genomen door gou verneur Sterling, teneinde tot het sluiten van een aantal bronnen te geraken om op deze wijze de overproductie te verminde ren. Achthonderd soldaten hebben de ter reinen bezet en zij waken er voor, dat de dagelijksche productie van 738.000 barrels tot 270.513 barrels vermindert. De gouverneur van den staat New Orle ans heeft aan de andere gouverneurs, se natoren en congresleden van katoen-pro- duceerende staten gevraagd, a.s. Vrijdag te New Orleans bijeen te komen, om het plan te bespreken om een wet uit te vaar digen om het uitbreiden der katoenpro ductie te verbieden. De gouverneur van New Orleans heeft voorspeld, dat binnen 14 dagen de wel vaart zal terugkeeren, als deze wet onmid dellijk wordt uitgevaardigd. Verminderde belastinginkomsten. Gedurende het belastingjaar, eindigende op 30 Juni 1931, het eerste voorjaar, waarin de economische depressie haar invloed ten volte deed gelden, zijn de inkomsten uit de Amerikaansche belastingen met 600 milli- oen dollar gedaald. De totaile opbrengst be droeg 2.428.228.700 dollar. Hiervan kwam alleen uit de inkomstenbelasting een be drag van 1.860.040.400 dollar of een vermin dering met 550.000.000 dollar. Onderdrukking van den opstand op Cuba. Door den Oubaanschen generalen staf wordt medegedeeld, dat patrouilles cavalerie en infanterie in alle richtingen door Cuba zijn getrokken en hebben vastgesteld, dat aan de revolutie een einde is gekomen be halve in de provincie Santa Clara. De chef van den staf, generaal Herrara, deelt mede, dat de soldaten thans een einde zullen ma ken aan het verblijf in de bergen van Sier ra Morena van de overblijvende rebellen. UIT DE OMGEVING WASSENAAR. HET ST. WILLIBRORDUS-PENSION. De gestichten voor „ouden van dagen" rijzen de laatste jaren als paddestoelen uit den grond. Ieder dorp heeft welhaast zijn eigen „gesticht", waarvan de meeste d i- rect de liefdadigheid beoefenen, andere dit doelwit langs een omweg bereiken. Tot die stichtingen, welke de „indirec te liefdadigheid" beoefenen, behoort ook het prachtige, zeer modern en comfortabel ingerichte St. Willibrordus-pension, staan de bij de kerk te Wassenaar-Dorp. Dit gesticht is niet veel meer dan een flat_met een Roomsch tintje. Maar door de inkomsten, welke deze flat oplevert, hoopt het armbestuur op ruimer schaal dan de laatse jaren mogelijk was, de ar men der parochie te kunnen onderhouden. Door de verdeeling van Wassenaar in drie parochies, zijn de rijkste deelen van de oude parochie afgekaapt. De armlasti gen, die hoofdzakelijk in het Dorp wonen, bleven voor rekening van het armbestuur van St. Willibrotd, dat evenwel een be langrijk deel van zijn inkomsten moest missen. Het armbestuur heeft daarom naar een middel uitgezien, om deze leegte in de porteiftonnaie weer aan te zuiveren en daartoe gekozen het exploiteeren van een flat. Het gebouw, ontworpen door het archi tecten- en ingenieursbureau J. Th. Wou ters, maakt een kloeken, schoonen in druk. Het werd aangenomen door de N.V. Venhoven en Evers te Heemstede en uit gevoerd door de firma Leienaar uit Den Haag; hoofdopzichter was de heer P. de Bruyn, dagelijksch opzichter de heer P. v. d. Klauw, beiden te Wassenaar. De tech nische installatie in zulk gebouw een gewichtig onderdeel werd ontworpen door ir. F. A. M. v. Schaik. De kosten van het gesticht, de grond in begrepen, bedragen 675.000. De bouw heeft 15 maanden geduurd. De totale oppervlakte van gebouw en tui nen is 12175 M2. Het gebouw is berekend op 150 men schen voor de helft is het reeds bezet. De kamers zijn ruim en van alle gemakken voorzienbadkamers, telefooncel en huis telefoon bevinden zich op iedere verdie ping. Liften, brandvrije trappen, centrale verwarming, geluid-loos signaal-systeem kortom alles wat bij zulk een modern flat gebouw behoort, is in de puntjes verzorgd. Ook de keuken is volgens de laatste eischen uitgevoerd en van de nieuwste machinale hulpmiddelen voorzien. Dien keukens bevinden zich op iedere verdie ping en staan door midden van spijsliften met elkaar in verbinding. Voor de verzorging der pension-gasten zijn 7 Zusters van de Congregatie der Zusters van Barmhartigheid van Boxmeer aanwezig, die in hun taak worden bijge staan door 9 dienstboden. Een klein gedeelte van het gebouw is bestemd voor de armlastigen der paro chie, verdeeld in een mannen- en vrouwen- afdeeling, ieder met een eigen zaal en met slaapzalen. Het is ons niet duidelijk, waar om in tegenstelling met andere gestich ten hier niet voor de kostelooze gasten een klein, eigen kamertje is ingericht. Dit is wel bet geval voor de gehuwde arm lastigen, die over een flinke zit-slaapka- mer beschikken. Het middelpunt van het gebouw vormt de kapel eenvoudig in baksteen ga- houden, maar stemmig en rustig van lijn. Met betrekkelijk weinig kosten is hier veel bereikt. Treffend is de symboliek, gelegd in de draagsteenen van de vier dak-spanten; in deze steenen van tcrra-cotta, die het dak dragen, zijn aan weersijden de zinnebeel- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Te Loncfen is de bezuinigingscommissie bijeengekomen om te beraadslagen over een vermindering der staatsuitgaven. Weer een aanslag op een spoorlijn. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Op het Beneden-Zurichermeer heeft een bootongeluk plaats gehad, waarbij zeven personen zijn verdronken. (Telegrammen). BINNENLAND. De Rijksmiddelen (2de blad). Uitsluiting in de bouwvakken te Am sterdam. (2de blad). den der vier Evangelisten, de dragers van het geloof, aangebracht. Bijzondere belangstelling verdient de tuin, een park gelijk, waarin met veel toe wijding en overleg rotstuinen, waterpar tijen e.d. zijn aangelegd. Ongetwijfeld zal het Willibrordus-pen sion zich over gasten niet te beklagen hebben. Moge het gebouw flink rendabel zijn, opdat het armbestuur met vrijgevig heid zijn schoone taak voor de hulpbehoe venden kan verrichten. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Donderdag, 's morgens te 9 3/4 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Ont heffing voorschriften Bouwverordening. 3. Reclame schoolgeld. 4. Aanwijzing deel Oostdorperweg tot bouwstraat. 5. Advies inzake jaarweddenregeling Burgemees- ster, Secretarissen en Ontvangers. 6. Be naming van wegen. 7. Wijziging instructie Gemeente-Ontvanger. 8. Benoeming plaasvervangend Gemeente-Ontvanger. 9. Aanvulling Salarisverordening. 10 Herzie ning Verordening georganiseerd overleg en Ambtenaren-Reglement. 11. Voorstel tot aanstelling van een boventallige leer kracht aan de Openbare U. L. O School. 12. Ontslagaanvrage secretaris Burgerlijk Armbestuur. 13. Voorstel wachtgeld ver vangende vergoeding bij ontslag aan se cretaris Burgerlijk Armbestuur, Correspon dent en Controleur Werkloozenkassen. 14. Aanleg verbindingsweg tusschen Rijks straatweg en Raaphorstlaan. 15. Wijziging begrooting 1931. 16. Uitbreiding Gasbui- zennet. 17. Aankoop van grond voor straataanleg van Wed. de Bode. 18. Voor schot woningbouw aan de Vereeniging St. Willibrordus." 19. Bespreking aankoop ter rein voor duinpark. Jubileum. Op 22 Aug. a.s. viert de heer J. C. Beuk alhier zijn 25-jarig jubileum al? organist van de parochiekerk St. Willibror dus. Enkele jaren na zijn benoeming als oi ganist, is de heer Beuk mede benoemd lot directeur van genoemd zangkoor. De mu zikale talenten van den heer Beuk zijn van algemeene bekendheid, niet alleen te Was senaar doch ook ver daar buiten. In den Korenbond St. Willibrordus b.v. maakt men gaarne gebruik van zijn adviezen en zelfs tot in het Westland is de jubilaris de' ge vierde man. Het leiden van Directeuren en Zangerscursussen aldaar getuigt hier van. Het zal de heer Beuk bij zijn jubileum niet aan belangstelling ontbreken. Razzia in de duinen. In een der laat ste nachten heeft de politie een razzia ge houden in de duinen onder deze gemeente, met het gevolg, dait een groot aantal perso nen werd verdreven. Aangereden. De vrachtauto van B. al hier is op de Rusit- en Vrewgdiaan in een booht gesl'dipt. De juist passeerde wielrijder R., eveneens van hier werd door den bak getroffen en tegen den weg geslingerd. Met een gebro ken arm en inwendige kneuzingen is R. op genomen en na behandeling ter plaatse overgebracht naar het academisch zieken huis te Leiden. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van Percijn is een Engelsohiman die bij een touristengeze-Lsohap behoorde, door achte loos O'versiteken van den weg, aangereden door een motorrijder, 'ES. uit Amsterdam. De Engelschman werd aan een der beenen ver wond en is naar het ziekenhuis aan den Zuid wal in Den Haag overgebracht. Geboren: Trijntje, d. v. J. Twigt A. de Geus. Nicolaas, z. v. G. Remmers waalW. van Leeuwen. Martha Maria, d. v. S. Boer—A. G. 'Ktompelberg. Ger trude. d. van J. D. WoutersG. E. Sohiitz. Adria-nus Petrus, z. v. J. P. C. Bakker J. van de Reep. Ingrid Jessie, d. v. A. W. VosC. I. Maaldrink. Overleden. CaLharina Maria Vink, 73 jaren, echtgenoote van H Dirkzwager. Onder trouwd: J. W. HündC. M. von der Haar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1