Het Geheimzinnige Document MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND DE VERPLICHTE MID DAGSLUITING. Een adres van de drie Middenstandsbon den inzake de toepassing van Art. 6 der Winkelsluitingswet? De besturen van den KoninkL Nederl. Middenstandsbond, den Nederl. U.K. Mid denstandsbond en de Vereeniging van den Christel ij ken Handeldr. en Industr. Middenstand in Nederland hebben zich dezer dagen met 'n uitvoerig adres tot de voornaamste gemeenteraden des lands ge wend, naar aanleiding van de adresbewe ging, in verband met de toepassing van art. 6 der Winkelsluitingswet, ondernomen door de samenwerkende organisaties van handels-, kantoor- en winkelbediende. Daarin wordt o.m. het volgende opge merkt: „Het is juist, dat het Werktijdenbesluit voor winkels aan het winkelpersoneel een vrijen halven dag per week garandeert. Uit de geschiedenis der totstandkoming van art. 47, 2e lid sub e der Arbeidswet 1919, waarop art. 2 van genoemd Besluit steunt, blijkt echter ten duidelijkste, dat het de uitdrukkelijke wil van de regeering, bevestigd door de sanctie van den wetge ver, is geweest, om in dezen de eindbeslis sing inzake de keuze tusschen een voor- of namiddag aan den werkgever te laten." Met citaten uit de officieele stukken poogt het adres aan te toonen, dat uitslui tend het winkeliers-belang het criterium in dezen maw zijn, op grond waarvan de gemeenteraad kan beoordeelen, of er aan leiding bestaat om een verordening als be doeld in art. 6 der Winkelsluitingswet in het leven te roepen. „Is de juistheid dezer opvatting reeds af te leiden uit de Handelingen en uit de stukken, door de regeering met de Staten- Generaal gewisseld, kortelings heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid nog eens een duidelijke bevestiging hiervan gegeven, toen hij in zijn toespraak tot het 28ste Nationaal Middenstandscon gres te Zandvoort woordelijk zeide: „Bij de uitvoering van de Winkel sluitingswet doen zich kwesties voor, welke de Begeering nopen, zich het wezen van die wet helder voor oogen te stellen. Ik stel mij voor, mij daar bij goed in te scherpen het eigenlijke doel dier wet, n.l. een wet uitsluitend in het belang van. den middenstand. Ik Oeloof niet, dat ik verder behoef uit te leggen, bij welke kwestie dit met name duidelijk spreekt. Wij moe ten dit goede doel van de wet: be scherming van den winkelstand voor oogen houden." Op grond van het vorenstaande, hand haven de Bonden hun meenig, dat de aan wending van art. 6 der Winkelsluitingswet ten dienste van andere belangen dan die der winkeliers, i.e. die van het winkelper soneel, ontoelaatbaar en in strijd met strekking en geest van genoemd artikel is. „Wij betwijfelen dan ook ten zeerste, of een verordening ex. art. 6, tot stand gekomen tegen den wensch van 'cn plaat selijken winkelstand, wel Koninklijke goedkeuring zal erlangen en wij geven Uwen Baad dan ook in ernstige overwe ging daarmede wel rekening te houden.,, „Overigens zijn wij van meening, dat de personeelsorganisaties haar sociale ver langens op principieel onjuiste wijze trachten te verwezcr. ..ken. Hiervoren hebben wij uiteengezet, dat de Winkelslui tingswet ook naar de opvatting van den Minister - moet worden beschouwd als een stuk r iddenstandswetgeving, waarbij alzoo de personeelsbelangen niet in het geding zijn. Deze zouden eventueel kufinen worden gediend c!_ ^r wijziging of aanvul ling van de Arbeidswetgeving, zoodat de eenige juiste weg is, deze te bepleiten bij den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, c.q. bij de Staten-Generaal. De gemeenteraden hebben te dezen noch re gelend noch aanvullend een taak." fabrikanten en kleinhandels prijzen. Wettc'ijke maatregelen niet noodig geacht De commissie, verleden jaar van regee- ringswege ingesteld om onderzoek te doen naar bepaalde handelspractijken met na me het vaststellen van prijzen voor mer- kenartikelen door de fabrikanten, heeft thans haar rapport uitgebracht. De algemeene slotsom waartoe zij ge komen is, is ueze dat ten aanzien van het beginsel van handhaving van klc::.'~-n- delsprijzen voor merkenart:kelen geen vol doende argumenten kunnen aangevoerd worden voor inmenging in het recht van den fabrikant om zijn artikelen te verkoo- pen op voorwaarden die hem veroorloven de condities te noemen die voor den we derverkoop dezer artikelen moeten gel den. Men moet hieruit echter niet opmaken, aldus het rapport, dat de prijzen van het publiek gevraagd en de marge, aan den kleinhandelaar toegestaan, in alle geval len rede'ijk 'jn, maar de commissie kan in het geheel niet zeggen, dat de belangen van het publiek beter zouden gediend zijn door een wijziging der wet waardoor het vaststellen van prijzen voor merkenartike- len zou worden belet. De commissie is tot de conclusie geko men dat het opleggen van voorwaarden aan den klein- en den groothandel ten aanzien van de te vragen prijzen voor we derverkoop een zeer verbreide en toene mende practijk is onder fabrikanten en dat het gebruikelijk was om deze voor waarden zoo noodig te doen naleven door bedreiging met een indi- 'dueelen of geza- menlijken boycot of door een feitelijken boycot. Wat met name het verkoopen beneden den vastgestelden prijs in den tabakshan- del betreft acht de commissie ook hier geen wetswijziging noodig, r'ich. ver wacht zij heil van een doeltreffende orga nisatie en samenwerking van alle betrok ken greepe-n. Bovendien is er naar haar meening van het standpunt van het pu bliek iets voor te zeggen om de maatrege len tot handharing der klein-handelsprij- zen niet zoo straf te maken dat er nooit inbreuk op kan worden gemaakt. Zij be schouwt het stelsel van handhaving der prijzen niet als vrij van nadeelen van het standpunt van het publiek beschouwd, maar zij is niet overtuigd dat er als er een wijziging werd aangebracht in de wet eenige reden is om te meenen dat de be langen van het publiek beter gediend zou den zijn. KERKNIEUWS JUBILEA. pastoor colla. De feesten teir gelegenheid van het 40- jariig priesterfeest van den ZeerEerw. heer N. H. Cola, pastoor van de parochie van de H. Maria MagdaJena zijn Zaterdag avond op grootsohe wijze ingezet en alle pa rochianen hebben er aan meegewerkt. 'Na öm kwart over zeven door leden van het huddigingscoanité en Eerw. kapelaans aan het Centraal Station per auto te zijn afge haald, werd de jubilaris naar het Frederik Hendrikplantsoen gereden, waar een kleu rige eeresitoet stond opgesteld. Voorafgegaan door politie, ging voorop de B.K. Harmomiecluib „De Zaaier", die on derweg pittige marschen deed hooren. Hier op volgde een groep graaimeisjes en pad vinders, waarna de auto, waarin de jubila ris met zijn kapelaans gezeten was. Daar achter sloten zich 24 auto's aan, waarna het kerkbestuur en de besturen van alle sociale vereenigingen der parochie gezeten waren. Alle wagens waren van pauselijke vlaggen voorzien. Langs heel den weg stonden duizenden belangstellenden, die pastoor Oolia hartelijk toejuichten. Hierna volgde de plechtige inkomst in de rijk versierde kerk onder het zingen van een welkomstlied. De groote kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. Kapelaaai P. Aarts sprak hierna den jubilaris toe en bood het ge schenk der parochie aan, dat bestaat uit de betegeling der geheele kerk. Vervolgens werd door den jubilaris een kort Lof gecelebreerd. Gistermorgen heeft de jubilaris een plech tige Hoogmis gecelebreerd, 's Middags was er een buitengewone drukke receptie; 's avonds een plechtig Lof. PATER L. H. PERQUIN. De viering van het veertig-jarig priester feest van pater L. H. Perquin O.P., voorzit ter van den Katholieken Radio-Omroep is Zaterdagmorgen ingezet met een gezon gen H. Mis. door den jubilaris opgedragen in het feestelijk versierde „Torentje" aan den Singel. Het kerkje was geheel met geloovigen gevuld, onder wie zich bevonden Z.Ex. mr. T. J. Verschuur, Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid en verschillende hoofdbe stuursleden van den K. R. O. De geestelijke adviseur van den K.R.O., pastoor dr W. van Koeverden beklom na •het Evangelie den kansel oim den jubilaris toe te spreken, hem geluk te wenschen met zijn feest, daarna schetsend welk een a-pos tolasch en echt, priesterlijk werk pater Per quin heeft verricht en nog dagelijks ver richt, door Christus ook door den aether te doen eeren. Te halftwaalf ve-reenigden zich in het gebouw van den K.R.O. aan de Heeren gracht eer groot aantal hoofdbestuursle den en het pensoneei van den K.R.O. om getuige te rijn van de kinderhulde, den ju bilaris aan te bieden onder leiding van de verzorgsters van het lender half uurtje. In een leuk spreekkoor werd de R'adio- pastoor namens de 'oi.gd uit de verschillen de provincies gefeliciteerd, waarna de lof trompet werd gestoken op den K.'R'.Ozijn programma's en zijn medewerkers. De jubilaris, die evenals alle aanwezigen opgetogen was over de aardige hulde, dank te de leidsters van het kinderuurtje, de da mes mevr. S. Nuwenhudsv. d. Rijst. mevr. C. Ma-reesv d. Ven en mej. Lidw. Diepen- brock en vooral ook de kleine uitvoerder van het spreekkoor. Het kinderuurtje van den K.R.O. ver heugt zich in een algemeene sympathie bij de geheele Holla nd*ohe jeugd, ook de niet- Katholieken, dank zij de voortreffelijke wijze waaop het wordt verzorgd. De kinde ren voelen door den aetlier-afstand hier, dat er iemand tot hen spreekt met een hart. Met de belofte dat den leden van spreek koor een tractatie wachtten besloot pas-boor Perquim zijn toespraak. Daarna was het woord aan den onder voorzitter van den K.R.O., den heer G. W. Kamipsohoër o-m den priester-oprichter van den K.R.O. te huldigen en te danken voor zijn daad der oprioh'ting niet alleen, maar ook voor hetgeen hij daarna voora'l op gods- dien-stiggebied voor den K.R.O. heeft ge daan. Door de stichting van den K.R.O. op he,t juiste tijdstip hebt gij, aldus spr. een zegenrijk, maar ook hoogst verantwoorde lijk werk ondernomen. Gij zijt erin geslaagd den K.R.O. in den tijd van zes jaren zoover te brengen, dat hij t-hans een groote taak vervult, nationaal niet alleen, maar ook in ternationaal. De K.R.O., tegen welks oprichting velen ook Katholieken waren gekant is snel en sterk gegroeid en geniet thans aller sympathie. Spr. besloot zijn toespraak met de ont hulling van het door den beeldhouwer Aug. Falise vervaardigde borstbeeld van den jubilaris. Het opschrift luidt: Ter nagedachtenis aan het 40-jarig pries terjubileum van Pastoor L. H. Perquin O.P grondlegger van den Katholieken Radio- Omroep 15 Aug. 1891—15 Aug. 1931. Pater Perquin dankte voor het geschenk, dat la-tere geslachten zal herinneren aan den gevoerden strijd. Nadat namens het personeel de heer Kraner zijn gelukwenschon had aangebo den, was de feestelijkheid ten einde. Des middags werd een zeer drukke receptie ge houden. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 18 Augustus. Huizen, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzenddng. 8.009.15 Concert. 10.11.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.451.45 Ooneert A.O.V.-Trio (ffnuit, fa got, vleugel). I.452.00 Gramofoonpl. 2.003.00 V-rouwenuurtje. 3.003.30 Gramofoonpl. 4.007.00 Opera „Rigoletto" van Verdb op gramofoonpl. 7.007.30 H.G.H.A. Jacob: Onze moeder taal. 7.307.45 Verbondsik war tie r t j e 7.458.00 POlitieber. 8.00 Aansl. met de &t. Yi-tuskerk te Rus- sium. Kerkelijke plechtigheid vam de jaar vergadering der Liturgische Vereen in het Aartsbisdom Utrecht. 9.00 Avondvergadering in het St. Vitns- ge-bouw. KR O-orkest en Mannenkoor. C.a. 8.45 uur Nieuwsber. II.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsl. A VR O-Uitzendtiing. 8.00 Tijdsein, gramofoopnl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonpl. 10.3011.30 Concert H. Nieland (piano), J. Felderhof (riool). 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.00 Tijdsein. Concert door AVRO-Kwar- tet. Marie Olsen (zang). 2.002.30 Voor huisvrouwen. 3 003.30 Gramofoonpl. 3.304.00 E. Lutz spreekt over Caruso. 4.005.00 Aansl. Caré-Rest. .Royal" te Arnhem. Concert door de Hong Ka.pel Paid. 5.005.15 Gramofoonpl. 5.155.45 Baarnsoh Meisjeskoor. 5.456.00 Gramofoonpl. 6-007.00 Concert. Omroeporkest. 7.007.30 L. A de Lange: Motorloos vlie gen en zijn mogelijkheden in Nederitand. 7.308.15 Vervolg ooneert. 8.158.30 Gramofoonpl. 8*3010.00 VaudleviPe-iprogramma* 10.0010.15 Nieuwsber. 10.1511,00 Kovacs Lajos en zijn orkest'. 11.0012.00 Gramofoonpl. PATER B. H. M0LKENB0ER O.P. Den zeereerw. pa-ter lector B. H. Mo'.'kcn- boer O.P. is Zaterdag in het Dominicanen klooster te Huisis-en een grootsche huldiging ten deel gevallen bij gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest. In de stemmig versierde kloosterkapel droeg de zilveren jubilaris des morgens een plechtige H. Mis op, waarbij hij geassis teerd werd door den hoogeerw. pater Mag. B. Luyokx O.P., regens studii als diaken, den zeereerw. hooggel. pater P-ro-f. R. Jan sen, O.P., reetor-magnificus der Nijmeeg- sohe universiteit, a-ls subdiaken en door den zeereerw pater J. Nielen, prior vatn het •kl-ooster te Huis-sen, als presbyter-as-si-stens. Na de H. Mis laad een huldiging door de communiteit plaats, waarbij het woord werd gevoerd dioor den Provinciaal der Dominicanen den hoogeerw. pater Angelus J-urrius en door den prior van het klooster te Hui-ssen den zeereerw. pater J. Nielen. Daarna trad d-e gewijde feesteling naar buiten om, omstuwd door de geheele com muniteit o-p het voorplein vam het klooster de huldiging der Hui-ssensche bevolking in ontvang sit te nemen. De gilden van St. Gangu'phus en Laurentiu-s zwaaiden de vendels, gevolgd door de uitvoering van en kele liederen door het R.K. Mannenkoor „St. C-aecilia". Op de hem eigen geestdriftige wijze dankte pater Molkenboer voor deze hulde en wees er op hoe de Huissensche bevol king a-'s 't ware met het Dominicanenkloos ter is samengegroeid. Des middags om 3 uur werd een drukbe zochte receptie gehouden, waarbij op ondub belzinnige wijze tot uiting kwam hoevele vrienden en vereerders pater Molkenboer èn als priester èn als Vondelkenner zich verworven heeft. De rij der sprekers werd geopend door Dr. J. Ff M. Sterok uit Amsterdam, die het woord voerde namens een huldigingscomité, Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelspel. l.?0 Orkestconcert. 2.15 Televisie. 2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Ooneert, 4.50 Orkestooncert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Berichten. 7.00 Verslag van Cricketmatoh. 7.10 Concert door Strijkkwartet. 7.30 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.05 Derde bedrijf van „Tristan und Isolde" van Eftoh. Wagner. Uitz. uifc Bay- reuth. 10.20 Berichten. 10.35 Berichten. 10.40- -12.20 Dansmuziek. Brussel, 50S.5 en 338.2 M. 508,5 M.: 4.05 Uitz. van Tristan und Isolde". 6.00 Gramofoonpl. 6.50 Tweede aete van „Tristan und Isolde.'1 9.05 De-rde acte van „Tristan und Isolde". „R a d i o - P a r ij s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl I.25 G.ramofoonpL 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel. 10.20 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkestconcert. 4.20—5.40 Van de Festspiele te Beyrouth „Tristan und Isolde" van Rich. Wagner. 6.508.10 Vervolg „Tristan amd Isollde". 9.0510.20 Vervodg „Tristan und Isolde". 10.3512.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gra-irvifoonpL 10.3511.20 Gramofoonpl. II.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 OricestooncerL 4.20 Van de Festspiele te Bayreut-h: „Tristan und Isolde" va-n Rich. Wagner. In de pauze. Lezingen. samengesteld uit de talrijke vrienden en be wonderaars van den jubilaris. Dr. Stexck huldigde paiter Molkenboer in 't bijzonder als den grooten Vondel- en Dante-bewonde- raar en bood hem namen® het comité eeo enveloppe met inhoud aan, welk geschenk vergezeld ging van een boekwerk bevatten de de handteekenangen van hen, die to-t dit geschenk hadden bijgedragen. Onder deze handteekeningen bevonden zich de de namen van zeer vele geestelijke en we reldlijke autoriteiten uit het geheele land. De opdracht werd vervaardigd door prof. Huiib. Luns. Nadait de 'burgemeester van Hui-ssen, de heer W. He-lmiclh een woord van welgemeen de felicitatie tot den jubilaris had gericht herinnerde ir. Jos. Ouypers in welgekozen woorden aan de banden waarmede de fami lies Molkenboer en Ouypers sedert meer dan een eeuw aan elkaar verbonden zijn geweest. Aan het einde der receptie heeft Paiter Molkenboer aanvankelijk zeer ontroerd een rede gehouden om zijn dank uit te spreken o-ver de onverwachte en veel te grootsohe hulde die hem d-oor verschillende sprekers werd gebracht. Spr. wees er op, hoe hij in heit seminarie Ha-geveld bij de repetities van Vondels treurspelen va-n jongs af als het ware werd ingepalmd, door de over weldigende pracht van Vondel's woord. Met Vondel groot gebracht heeft de bestudee ring van de werken van Neerland'® groot- sten dichter hem niet alleen artistiek maar in het bijzender ook geestelijk genot ge schonken en het is hem steeds een genot naar de ziel geweest om door den dichter de schoonheid Gods aan de mensohen te hebben mogen openbaren. De dag werd besloten met een plechtig lof. Tientallen telegrammen en schriftelijke gelukwenschen van heinde en ver werden in den loop van den dag aan het klooster bezorgd'. FEUILLETON. door CHISTIAN HAUGEN. S) De ander zette zich aan een tafeltje in Alg's nabijheid en toen deze eindelijk op keek, zag hij zijn hoonend lachje. Naar alle waarschijnlijkheid liet Stenson hem dus door zijn spinonnen achtervolgen en Rodney dacht nu, dat Hope wel niet meer zou komen. Kwam hij toch, dan zou hij hem zeker voorbij gaan, alsof zij niet de minste relatie onderhield. Toch bleef hij tot vijf uur zitten, in de hoop dat de spion zou verdwijnen. Deze scheen echter al heel weinig haast te hebben, tenminste hij maakte 't zich recht gezellig en instal leerde zich achter een stapel tijdschriften, waarmede hij zich zeker tot laat in den avond zou kunnen amuseeren. Rodney gaf den moed op en reed met de ondergrondsche naar huis. De jonge man stapte in dezelfde coupé en deed ab soluut geen moeite om zich verborgen te houden. Toen Algy den sleutel in 't slot stak keek hij voorzichtig rond en zag, hoe de ander schijnbaar een onsmakelijke étalage stond te bewonderen. Hij trad binnen en vroeg aan Mrs. Jo nes of hij nog opgebeld was geworden. „Neen. Maar de meubelmaker Burns heeft een van zijn knechts gezonden, om uw schrijfbureau te halen." Algy verborg zijn verbazing zoo goed mogelijk. V. Het oude schrijfbureau. Hij had de laatste dagen geen moment aan zijn schrijfbureau gedacht en het was nu de eerste maal in zijn leven dat hij den naam Burns hoorde. Maar dat behoefde Mrs. Jones niet te weten want zij was van een spraakzame natuur en stond op zeer vertrouwelijken voet met de buur vrouwen. Rodney voelde er niets voor om het onderwerp van haar gesprek te worden en daarom deed hij alsof de ge schiedenis met zijn schrijfbureau hem vol komen koud liet. „Zoozoo", zei hij. „Ik dacht, dat zij 't morgen pas zouden komen halen. Hoe laat waren zij hier?" „Het zal zoo ongeveer één uur geweest zijn". „Dank u. 't Is in orde. Ik heb trek, Mrs. Jones. Denkt u over 'n half uur iets ge reed te hebben?" „Zeker ik zal er voor zorgen". En Algy stapte zijn kamer binnen. Midden in de ka mer bleef hij staan en staarde op de leege plek naast zijn boekenkast, waar zijn schrijfbureau gestaan had, als zocht hij daar een verklaring voor dit laatste onbe grijpelijke voorval. Toen begon hij vlug zijn beide kamers nader te onderzoeken. Er bleek verder hoegenaamd niets ont vreemd te zijn zelfs niets het losse geld dat in een der laden van het bureau be waard werd. Dit grapje had hij natuurlijk weer te danken aan Stenson. Een voor- treffelijki overwogen en uitgevoerde, dief stal. Maar wat, voor den drommei, wilde Stenson met zijn schrijfbureau? Algy liet zich zijn middagmaal goed smaken en toen hij bij de koffie een siga ret opstak had hij een oplossing gevonden, die hem zeer aannemelijk voorkwam. Het bureau had hij een jaar of acht geleden gekocht in een obscuur winkeltje van tweehandsch meubelen. Niet omdat hij 't zoo hard noodig had, maar enkel omdat, het zoo fraai en kunstig afgewerkt was en 't hem beter beviel dan zijn oud bureau, 'n erfstuk. Dit laatste diende sindsdien nu als bergplaats voor boorden, dassen, knoopjes en dergelijke dingen. Voor het antieke bureau had destijds de toen twin tigjarige Algy, drie pond betaald en wel voornamelijk, omdat het ouderwetsche meubelstuk in hooge mate z'n fantasie prikkelde. Nauwelijks stond 't op zijn ka mer of hij begon uren lang te zoeken naar geheime laden en verborgen testamenten Doch hij werd in z'n verwachtingen bitter teleurgesteld. Wel had hij een kunstig verborgen vakje ontdekt, doch daarin was niets verborgen geen brieven of kaarten of nadere aanduidingen van een plek waar zeeroovers honderden jaren geieden een schat begraven hadden. Hij vond niets dan stof en begon spijt te krijgen van den koop. Toch nam hij 't bureau in gebruik, borg er zijn bescheiden effecten in alsmede en kele geërfde juweelen van zijn moeder en andere zaken, waaraan hij gehecht was. Dodi hij had de vaste overtuiging, da: Stenson zijn bureau niet gestolen "nad, om deze dingen te bemachtigen. Het kwam Algy meer waarschijnlijk voor, dat het bureau nog 'n geheime lade bevatte, waarin iets van grooto waarde moest verborgen zijn. Stenson zou daar omtrent meer weten en had 't bureau op deze listige manier weten te bemachti gen. Intusschen drukte dit verlies hem in niet geringe mate, want nu was hij ongeveer z'n geheele vermogen kwijt, dat zijn bank- conto inbegrepen, ongeveer twee duizend pond bedroeg. Hij snelde reeds naar de telefoon om de politie in de zaak te betrekken, doch op 't laatste moment bezon hij zich. Hij her innerde zich het slot van Hope's brief. Van den kant der politie behoefden zij niet op steun te rekenen als 't tegen Sten son ging. Radeloos liep hij zijn kamer op en neer. Eindelijk, bij de derde sigaret, besloot hij den diefstal toch aan te geven, maar dan ook niet meer dan den diefstal. Hij had juist 't nummer aangevraagd, toen er op de deur geklopt werd en Mrs. Jones hem een pakket overhandigde. „Dit werd zoojuist voor u gebracht, Mr. Rodney en ik moest 't u direct brengen." Algy hing den hoorn weer aan den haak. „Wordt er op antwoord gewacht?", vroeg hij. „Neen, de man is al weer weg". Mrs. Jones verdween en Rodney opende haastig het pakket. Het bevatte alles, wat in zijn bureau ge legen had, niets ontbrak. Er was voor Rodney nu geen enkele aanleiding meer om de polite nog op te bellen. Hij had trouwens weinig lust om de politie zijn merkwaardige cn weinig geloofwaardige ervaringen van de laatste dagen te vertellen. Intusschen was nu duidelijk bewezen, dat 't Stenson niet om zijn geld te doen was en dat dus 't oude bureau, dat acht jaar lang in zijn kamer gestaan had toch een geheim in zich moest bergen waarom trent Stenson op de een of andere wijze ingelicht was. Mogelijk toch nog 'n aan duiding van een verborgen schat. Algy's vermoeden was dus inderdaad juist geweest, toen hij dat bureau kocht. Jammer dat hij destijds niet beter gezocht had. Maar 't was nu te laat en nimmer zou hij ervaren, welke ongelooflijke rijk dommen vandaar voor hem verloren waren gegaan. Hij wachtte nu nog vol ongeduld op het oogenblik, dat Cynthia zou opbellen; zij zou zeker omtrent menig duisterpunt op heldering kunnen geven. Het was echter pas zeven uur, hij moest dus nog een vol uur geduld hebben, om zich wat tot kalm te te dwingen, zette hij zich aan z'n oud schrijfbureau on trachtte te werken. Opeens ontdekte hij onder 't bovenste blad van een stapel papieren een aan hem geadresseerden brief: Mr. Algy Rodney, „Ik zag dat u vanmiddag van uw kan toor naar het restaurant achtervolgd werd en daar de betrokken persoon mij kent. kon ik mij niet aan onze afspraak houden In de hoop, dat u spoedig naar huis zoudt komen, ging ik naar de Sunnerstreet en wachtte op u tot vijr uur. Nu moet ik ech ter gaan en zie voorloopig geen kans om u te treffen. Zulks zal steeds met groote moeilijkheden gepaard gaan. Ik zal u schrijven, zoodra ik dat zonder al te veel risico kan wagen". Geoffrey Hope P.S. „Vernietig dezen brief". Het was dus juist gegaan zooals hij vei moed had. Den brief nog in de hand belde hij Mrs. Jones. (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9