Veertig-jarig Priesterfeest van Deken J. M. HELLEGERS MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ALPHEN AAN DEN RIJN. Daarom hebben de priesters uw gebed noodig opdat zij het verheven ambt kun nen vervullen, dat God hen heeft opge legd. Hierna werd het plechtig H. Misoffer voortgezet, dat door talrijke geloovigen in eerbied werd bijgewoond. Na de H. Mis zong het zangkoor op even voortreffelijke wijze de driestem mige cantate „Priesterglorie" van L. A. Dobbelsteen. De kinderaubade. Bijzonder aardig en treffend was de kinderaübade, die daarna om half één den jubileerenden herder in den tuin der pastorie werd bereid. Alle heeren gees telijken, die in de kerk aanwezig waren geweest, waren ook hier aanwezig. Bege leid door de muziek der Harmonie „Leo XIII" marcheerden de kinderen den tuin in, voorop de patronaatsjongens in hun keurig patronaatscostuum en marchee- rend door den tuin zongen zij onder lei ding van den heer J. Böckling en be leid door de muziek der harmonie c vroolijk marschlied op de vroolijke wijze van: Tim, tarn, tam naar den Dam. Vervolgens werd staande voor den ju bilaris een aardig feestlied gezongen. Hierna sprak de Deken de kinderen toe om hen hartelijk te danken voor deze hulde, waarvoor hij hen de volgende week een prettig feest toezegde. Toen schalde door den tuin een „Lang zal hij leven" en werd tot slot een muzi- kalen rondgang door den tuin gemaakt. De hulde der parochie. In de gerestaureerde en prachtig ver sierde zaal der St. Josephgezellenver- eeniging had daarna de hulde der pa rochianen plaats in 't bijzijn van alle aanwezige eerwaarde heeren geestelijken en familieleden van den jubilaris. Als voorgift werd door de gemengde zang- Het veertigjarig Prieshterfeest van den hoogeerw. heer Deken J. M. Hellegers is Zaterdag en Zondag op grootsche wijze gevierd. Op den vooravond van het feest, Zater dag dus, werd de jubilaris in met vlaggen gesierde auto's van het station te Leiden afgehaald door zijn broer, emeritus-pastoor Hellegers, door kapelaan H. J. L. M. Son- dael en kapelaan H. Koopman, en de twee oudste leden van het kerkbestuur, de hee ren J. de Wit en C. den Dubbelden. Twee motorrijders reden voor de auto's uit en zorgden voor ruim baan. Aan de grens der parochie werd de De ken opgewacht door de overige leden van het feestcomité. De jubilaris en het feestcomité stapten hier over in rijtuigen, waarna men door de straten van de Hooge Zijde naar de kerk reed. Een groote menigte belangstellenden had zich aan den ingang van de Kerk straat opgesteld. Door een honderden-twintig leden van de Sportvereen. Wilskracht" en door de Patronaats jongens in costuum werd langs den oprijweg naar de kerk een eerewacht gevormd. Een heir van bruidjes en misdienaars wachtte den Deken voor de kerk op, om hem, terwijl alle parochianen een welkomst lied zongen naar het hoogaltaar te gelei den. Altaar en kerk waren prachtig ver sierd. Het blanke altaar was getooid met donkerraade bloemen tusschen veel groen. Aan de pilaren in schip en koor waren rijke bloemwaaiers in rose en wit beves tigd in het miden der kerk hingen kleu rige linten af. Door den voorzitter van het feestcomité, kapelaan Sondaal, werd een welkomst woord gesproken. Spr. kon zich indenken, hoe op dit oogenblik de jubilaris in herin nering teruggevoerd werd naar het land van zijn jeugd, naar den vooravond van zijn priesterwijding. Allen zijn er van overtuigd, dat Godj hem in de afgeloopen ja-ren veel geluk en veel heerlijks heeft geschonken. Allen zijn dankbaar voor het vele goeds in hem geschonken. De paro chianen kunnen dien dank het best toonen, door den herder gehoorzaamheid tè belo ven in al hetgeen hij van hen aal vragen, wat voor hen goed en zalig is. De jubilaris, waarbij geassisteerd door de weleerw. heeren Sondaal en Hellegers als diaken en sub-diaken en den weleerw. heer Koopmans als ceremoniarius, oele- breerde hierna een plechtig Lof. In het priesterkoor hadden plaats geno men Pastoor Sprenger uit Leimuiden, Pastoor Breukel en Pater v. Vliet O.F.M., oud-plaatsgenooten. Na het Lof werd in den tuin der pasto rie door de Harmonie „Leo XIII" een se renade gebracht. De plechtigheden op Zondag. Nadat Zondagmorgen zoo goed als alle parochianen van Alphen tot intentie van hun jubileerenden herder ter H. Tafel waren genaderd had om 10 uur de plech tige Hoogmis plaats. De jubilaris zelf had als feestgave aan de armen van alle gezindten een som gelds geschonken. Door de feestelijk bevlagde straten van het stadje begaven de Alphenaars zich vóór dien tijd naar de kerk waar de De ken zou worden ontvangen en hem een „blijde incomste" zou worden bereid. En prompt 10 uur trad de feestelijke stoet het kerkgebouw binnen. Voorop de 30 zangertjes der Schola Cantorum in roode toga en superpli, daarachter 100 bruidjes, allen in 't wit gekleed, met bloemen in de handen en bloemen in het haar. Hierna kwamen de leden van het feestcomité, dien den jubilaris voor afgingen en tenslotte de geestelijkheid. En terwijl Deken Hellegers door de kerk schreed zongen de parochianen hem toe het welkomstlied: Nu, richten onze oogen Zich naar den Herder heen. Hierna droeg de jubilaris het H. Mis offer op, geassisteerd door de zeereerw. heeren em.-pastoor A. Hellegers als pres- byter-assistens, pastoor F. Cornet van Hoofddorp als diaken, kapelaan J. Lips uit Botterdam als subdiaken, terwijl kapelaan H. Koopman als ceremoniarius fungeerde. Cantores waren pater H. van Vliet, O.F.M. en kapelaan H. Sondaal. De zangertjes der Schola Cantorum zongen op het priesterkoor de Grego- xiaansche gezangen onder leiding van den heer J. J. C. Böckling, terwijl het zang koor de vaste gezangen zong der drie stemmige Missa in onore di S. Pietro Orseolo, onder leiding van den direc teur S. van Leeuwen. Op het priesterkoor hadden plaats ge nomen prof. P. Heskes van Warmond, pastoor P. Breukel uit Frankrijk en pas toor F. A. Keet uit Bodegraven. Na het Evangelie besteeg pastoor F. Keet den kansel tot het houden der feestpredicatie, waarvoor hij gekozen had de woorden van den Psalmist: „Geluk kig het volk dat het jubelen kent". Gelukkig zijt gij, aldus de gewijde re denaar, omdat gij heden jubelt met uw herder, die nu voor 40 jaar door God tot priester werd gezalfd. Hedenmorgen zijt ge voor hem ter H. Tafel genaderd en hebt gij voor hem uw gebeden gestort. Maar indien de bloe men van het feest verwelkt zullen zijn, moet de eerbied blijven voor den her der, den plaatsbekleeder van Jezus Christus. Dat is ook de eerste reden waarom de Katholiek eerbied moet hebben voor zijn priesters. Christus kwam op aarde in zijn stof felijk omhulsel voor het verheven werk der verlossing. En als opvolgers der Apostelen zetten de priesters dat werk voort. Ego elegi vosIk heb U uitverkoren opdat gij gaan zoudt en vruchten voort brengen. Derhalve is de priester een andere Christus, want: Wie zal opstijgen tot het altaar des Heeeren, wie zal verschijnen in Zijn H. Plaats? Niemand dan hij, die geroepen is, zooals Aaron. En voor wie komt de priester. Hij kamt voor allen zonder onderscheid. Hij iff een mensch uit menschen genomen, opdat hij medelijden zou hebben met de schare. Hij komt om den weg der waar heid te leeren, hij waarschuwt U voor de vijanden, die uw ziel belagen. Hij zuivert den mensch van den vlek der erfzonde en hergeeft hem het kleed der heiligmakende genade. De priester is als de barmhar tige Samaritaan, die olie giet in de won den der ziel. Maar vooral is hij een an dere Christus in de H. Offerande, waar hij is de middelaar tusschen God en de menschen. Ook de Priester heeft zijn kruisen en moeilijkheden. „Zij hebben mij vervolgd, zij zullen ook *U vervolgen". „Er zal een dag komen, dat men meent een Gode welgevallig werk te doen, als zij IJ dooden". TER VIERING VAN HET JUBILEUM VAN DEN DEKEN WORDT HEDENAVOND EEN ORATORIUM UIT GEVOERD. EEN PHOTO, GENOMEN OP DE GENERALE REPETITIE DE DEKEN GING ZATERDAGAVOND TUSSCHEN EEN EEREWACHT DE KERK BINNEN vereeniging „O. B. K." onder leiding van den heer Th. v. Niekerk op voortreffelijke wijze meerstemmig de cantate „Ad mui tos annos" gezongen waarna een der le den de heer H. Bruines van de gelegen heid gebruik maakte om namens „O. B. K." een geschenk aan te bieden, n.l. een zilveren taartschep. Hierna kwam de officieele huldiging der vereenigingen eerst goed los. Namens de St. Josephgezellen- vereeniging sprak de heer C. J. Ponsioen, woorden van gelukwensch, waarbij hij als geschenk een kapstok met kleed aanbood. V oor de misdienaars sprak de jongeheer Ch. van der Putte, die een wensch opzegde en een schemerlamp aan bood. De heer H. Jollie sprak namens de Stille Omgang en overhandigde daarbij een pakket met verrassingen. De woordvoerder van den R. K. Volks bond was de heer Ch. Ruyssenaars, die met woorden van gelukwensch een prach tig H. Hartbeeld aanbod. Namens de Hanze sprak de heer C. Y. Ponsioen, die als geschenk een prach tige mand bloemen overhandigde. Gelukwenschen en een mand bloemen werden eveneens aangeboden door den heer L. van Beek, namens het M o b i 1 i- satiekruis. De heer A. Bedegeld sprak gelukwen schen namens de sportvereeniging „A1- phensche Boys" als geschenk daarbij een bloementafel aanbiedend. Voor de Mariaver een i ging sprak mej. van Egmond, die bij de geluk wenschen een mooie rieten bloemen- standaard vol bloemen aanbood. Hierna trad de heer J. van 't. Sant naar voren om namens de B. K. Bond van Ziekenhuisv er pleging „St. Damianus" een zilveren couvert aan te bieden. Voor het St. Franciscuspatro- n a a t sprak de jongenheer H. van Deu ren onder aanbieding van een schilderij in gouden lijst voorstellende de geboorte van Christus. Hierbij sloot zich nog aan als di recteur van het patronaat en mede na mens de patronaatscommissie kapelaan H. Sondaal, die eveneens den jubilaris ge- lukwenschte en daarbij mededeelde, dat verder als cadeau voor den Deken van dit feest een film werd gemaakt. Namens de B. K. Sportvereeni ging Wilskracht" sprak de heer C. Y. Ponsioen, die als geschenk een uit voering van „Wilskracht" op 23 Augustus annonceerde en daarvoor nu reeds aan den jubilaris een keurig uitgevoerd pro gramma overhandigde. Voor de St. Vincentiusver- eeniging sprak de heer F. van Hofwe gen en namens de L. T. B. de heer S. van Leeuwen. Als geschenk was reeds een groote palm bezorgd. De heer W. van der Lauw sprak vervol gens namens de Harmonie „Leo XIII", die zeide dat de Harmonie had ge meend den jubilaris geen passender ge schenk te kunnen geven dan haar volle medewerking op dit feest. De heer H. S. van der Putte huldigde vervolgens den jubilaris namens de R. K. Kiesvereeniging en namens de D. V. van onderwijzers Aar en Amstelkringde heer J. Fok king, die daarbij een klok aanbood. En nog was hiermede de stroom van gelukwenschen niet ten einde, want hier na kwamen nog namens het gemeen tebestuur de wethouders van Leeu wen en Herngreen en secretaris, de heer Salverda, namens de Gewestelijke Landstormcommissie de bur gemeester van Woubrugge de edelachtb. heer Bodden Hosang, het zangkoor, dat bij monde van den heer S. van Leeuwen een bloemstuk aanbood, de heer van Beek, in specteur van polite te Alphen aan den Rijn, de zeereerw. heeren P. J. Bonnet, pastoor te Langeraar, F. J. van Nes, pas toor Nieuwveen, Th. Loomans, pastoor te Hoek van Holland, J. G. Onel, pastoor te Roelofarendsveen, P. J. de Kok, pastoor te Zilk en de weleerw. heeren kapelaans J. H. van Kessel te Bodegraven en N. Bijl te Roelofarendsveen. Namens de clubder j ongeren sprak nog Antoon Korver, die als ge schenk een oud-tinnen aschbak overhan digde. Ten slotte voerde de voorzitter van het feestcomité kap. H. Sondaal namens alle parochianen het- woord. Hij vertelde hoe hij bij zijn rondgang bij alle parochianen door zulk een groot medeleven met dit feest getroffen was, dat hieruit bleek do groote liefde der parochianen voor hun herder. Allen, groot en klein, hadden gaar ne hun gaven geschonken en het resultaat was, dat thans als geschenk der parochie den jubilaris kan worden aangeboden een bedrag van 1650, wa-t in 165 gouden tien tjes op een kussen de zin vormde: „Hulde aan onzen Pastoor". Op iedere toespraak, die gehouden was had de jubilaris reeds op pakkende, soms tijds geestige wijze geantwoord en nu nam hij wederom het woord om allen hartelijk te bedanken voor dit cadeau, dat vooral in dezen bedrukten tijd spreekt van een groote liefde voor den pastoor. De deken dankte vooral de beide kape laans zijn broer en zijn zuster voor alles wat zij steeds voor hem hadden gedaan. Spr. hoopt dat alle parochianen ver trouwen blijven stellen in hun pastoor, waar hij kan, zal hij hen helpen. Spr. dankt allen vooral voor hun gebe den en hoopt daarbij, dat zijn gebeden voor de parochanen ook in verhooring mo gen gaan. Hierna werd spontaan een „Lang zal hij leven" gevolgd door een driemaal her haalden juichkreet aangeheven, waarna de stroom van gelukwenschen eerst goed los kwam. Een onafzienbare stroom van paro chianen en vooraanstaande Alphenaren kwamen den jubileerenden Herder per soonlijk gelukwenschen onder wie wij opmerkten een deputatie der Ned. Herv. Kerk, de voorganger der Israëlietische gemeente, de stationschef, de heer Kool haas, dr. van Nieuwenhuyzen, notaris R. van den Berg en vele anderen en het was ver na den vastgcstelden tijd, dat deze offi cieele huldiging een einde nam. De dag werd besloten met een plech tig danklof te 7 uur in de parochiekerk, opgedragen door den jubilaris met de zelfde assistent^. Tijdens het Lof be steeg de zeereerw. Deken den kansel, om naar aanleiding van het woord van den H. Paulus in treffende bewoordingen dank te brengen aan God voor de onver diende groote genaden hem in het H. Priesterschap geschonken. Doch ook ten opzichte der parochia nen zeide spr. den plicht te hebben tot hen een hartelijk dankwoord te richten, omdat zij van de stoffelijke gaven, wel'ko God hen schonk hun priester lieten me- dedeelen. Spr. besluit met den wensch, dat hij de jaren, die God hem nog schenken zal een waardig priester moge zijn en dat de pa rochianen steeds volgzaam zullen zijn aan hun priesters, waarvoor hij Gods zegen af bidt voor hen en hunne kindoren tot in lengte van dagen. Het zangkoor voerde op voortreffelijke wijze de meerstemmige gezangen uit. Met het zingen van het danklied door alle aanwezigen werd dit zoozeer ge slaagde feest op waardige wijze besloten. Tot slot werd door de R. K. Harmonie „Leo XIII" in den tuin der pastorie een schitterend geslaagd concert gegeven, dat door honderden belangstellenden werd bijgewoond.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5