MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 Onder voorzitterschap van den heer E. H. Chardon, wethouder en waarnemend burgemeester, vergaderde de Raad de zer gemeente op Vrijdagavond ten Raad- huize. De heer J. Lamens kwam later ter ver gadering. Bij loting werd uitgemaakt, dat bij den heer J. Moers de rondvraag begon. Na de gebruikelijke opening, voorlezing der notulen, die onveranderd werden vast gesteld. De mededeelingen bevatten ondermeer. Verslag Gezondheidscommisie over 1930; goedkeuringsbesl >n van Ged. Staten verzoek bestuur Cnr. School tot beschik baarstelling van gelden verandering van school, verzoek der gymnastiekvereeni- ging „Pro Patria" om een subsidie van 100. Wordt in handen gesteld van B. en W. omreden geen begrooting van inkom sten en uitgaven is overgelegd. Verzoek van de wedstrijdcommissie om beschikbaarstelling van een medaille voor de wedstrijden van den B. V. L. De heer J. D. P. van Duijvenbode zegt hier tegen te zijn. Met de stem van dezen tegen werd besloten een medaille beschikbaar te stellen. Hierna werd behandeld het schrijven van het bestuur der alg. woningbouwver- eeniging „Beter Wonen", houdende uitslag der gehouden aanbesteding met bericht of de gunning, behoudens goedkeuring Ged. Staten, kan geschieden aan den laagsten inschrijver, den heer J. van Os, alhier. Werd goedgekeurd met algemeene stem men. Aanleg nieuwe straat. Het schrijven van den heer Geers te Voorburg omtrent aanleg nieuwe straat wordt eerst behandeld in geheime zitting. Na heropening der openbare zitting werd besloten, nadat verschillende leden het woord hadden gevoerd, op het ver zoek gunstig te beschikken. Omtrent punt 4 der agenda, wijziging der begrooting 1931 om blanco crediet voor de installatie van den burgemeester werd door verschillende leden op- en aan merkingen gemaakt. Met 4 tegen 3 stem men werd besloten, het blanco crediet aan B. en W. toe te staan. Bij de rondvraag werd door den hee-r Lamens geïnformeerd naar het nieuwe urinoir. De voorzitter antwoordde, dat hieromtrent nog geen overeenstemming was bereikt met de gemeente Zoetermeer. De heer P. J. Smits stelde voor de paardenmarkt te verplaatsen van de Dorpstraat naar de Molenstraat. Van ver schillende kanten werden hiertegen bezwa ren aangevoerd. De paardenmarkt blijft op de Dorpsstraat. Hierna kreeg de voorz. het woord, die met een kort woord dank bracht aan den Raad voor de goede verstandhouding en de medewerking ondervonden in den tijd, dat hij de Raad presideerde. Hij hoopt, dat in de toekomst de verhoudingen zoo mogen blijven en veel in 't belang van de meente nog mag worden gedaan. In het bijzonder bracht hij een woord van dank aan zijn mede-wethouder, den heer A. J. M. van Well, voor de ondervonden steun en hulp, vooral den laatsten tijd. Na dit woord van afscheid van den heer Chardon, die wegens hoogen ouderdom niet meer in den Raad zal terugkeeren, nam de heer Van Well het woord en sprak het volgende: Een afscheid. Het zij mij vergund eenige hartelijke woorden van afscheid te richten aan mijn mede-wethouder, den heer E. H. Chardon, die op 74-jarigen leeftijd zijn post zal gaan verlaten. Mijnheer Chardon, indien ik .goed ben ingelicht, hebt U als Raadslid en later als wethouder der gemeente Zeg- VAN ZEGWAART waart een langen staat van dienst achter den rug. Uw intrede toch in den Raad on zer gemeente dateert reeds vanaf 1 Sep tember 1885, welke post u met een tus- schenpooze, 30 jaren tot op den huidigen dag hebt bekleed. Deze feiten spreken voor zich en zijn voor mij o.a. het bewijs, dat u het vertrou wen, hetwelk uwe partij in u heeft gesteld, niet hebt beschaamd. Ofschoon ik als wethouder slechts kor ten tijd het genoegen heb gehad met n te mogen samenwerken aan de belangen der gemeente Zegwaart. toch kunt u er van verzekerd zijn, dat ik steeds met zeer veel genoegen aan deze periode zal terug denken. Het verschil in leeftijd tusschen ons beiden is groot, n.l. 42 jaren, echter is dit allerminst een beletsel geweest tot prettige en eendrachtige samenwerking, want ondanks uw leeftijd beschikt n over een, als ik het zoo noemen mag, jeugdige voortvarendheid. Niet alleen vorderde de uitvoering van verschillende belangrijke besluiten juist in de laatste maanden door den Raad genomen uw volle aandacht en werkzaamheid, maar bovendien werd op uw schouders gelegd de verantwoorde lijke taak van loco-burgemeester onzer ge meente. Voor de uitnemende wijze waarop u zich van dezen dubbelen taak heeft ge kweten, verdient u den dank van de inge zetenen onzer gemeente in 't algemeen en van den Raad in 't bijzonder. Weth. Cahrdon, het zijn nog slechts en kele dagen, dat ik u met dezen titel kan toespreken, de tijd nadert dat u zich gaat terugtrekken uit het openbaar nolitieke leven. Langen tijd heeft u als een der eer sten op de bres gestaan ter verdediging van de belangen onzer gemeente en om deze reden zult u steeds met veel belang stelling volgen alle beraadslagingen, die de gemeenteraad in 't vervolg zal houden en de besluiten die naar aanleiding daar van zullen worden genomen. Ik wi. eindigen met den wensch, dat God u nog jaren zal sparen voor uwe fa milie, dat het u vergund moge zijn nog langen tijd van uw welverdiende rust in een goede gezondheid te kunnen genieten. De heer G. van Straalen memoreerde als oudste raadslid, dat hij 12 jaren met den scheidende als Raadslid had samen gewerkt. Was er wel eens verschil van meening, alles was goed bedoeld. De heer van Duyvenbode sprak het volgende: Een enkel woord wil ik toevoegen aan de waardeerende woorden door den ge- achten mede-wethouder gesproken. Dit is dan de laatste raadsvergadering, door u bijgewoond, en als waarnemend burge meester is ook zoo straks uw taak beëin digd. Het is moeilijk denkbaar een ge meentebestuur zonder de heer Chardon, maar uw hooge leeftijd heeft u genoopt het openbare politieke leven vaarwel te zeggen. Die rust zij u volgaarne gegund, want het openbare leven vereischt veel wanneer men zijn taak ernstig opvat en de ge meente is overtuigd, dat die ernst bij u aanwezig was, Verschil van levens- en wereldbeschouwing hebben er soms toe ge leid, dat een enkele maal onze meeningen botsten, maar de goede verstandhouding bleef. Met waardeering zal dan ook de herinnering voortleven omtrent de harmo nie, die er was, wanneer werkelijk belang rijke zaken onze gemeente betreffende werden behandeld. Het mag u een voldoening zijn, dat in den laatsten tijd ook onder uw leiding zulke voor onze gemeente zeer groote din gen hun beslag kregen. Deze nog meer te memoreeren is zeker overbodig. Moge het u gegeven zijn nog meerdere jaren in goe den welstand op ook uw werk te mogen terugzien naar wij wenschen, dat werk tot zegen onzer gemeente mag zijn. Dan kunt gij ook zeggen: mijn verblijf aldaar is niet vruchteloos geweest. Hierna sluiting der vergadering. VAN BEDELAAR TOT CIRCUS KONING. BIJ HET 10-JARIG BESTAAN VAN CIRCUS GLEICH. Een geweldige onderneming Spannende geschiedenissen interesseeren den n.enschen en daar het leven van Gleich, den Circuskoning, die heden in onze stad vertoeft, zelfs een meer dan spannende, een sensatio- neele geschiedenis is, meenen wij goed te doen, eens iets van dezen man en zijn bedrijf te ver tellen, een bedrijf, dat aan de spits der circus kunst staat. Bovendien is er een andere reden, namelijk, het 10-jarig bestaan van zijn „Geschaft", dat hij vandaag in Leiden viert en, daar wij ook bij een andere gelegenheid een verhaal gaven van het circusleven, meenden wij, deze prachtige gelegenheid ook nu niet te mogen laten voor bijgaan. Want om in een tijdsbestek van tien jaren van bedelmuzikant cirkuskoning te worden is toch wel een bewijs van een geweldige geest kracht en een geweldige energie. En het leek ons voor onze lezers belangrijk genoeg om bij dit circusjubileum de foto te publiceeren van dezen man, die, voordat hij op deze hoogte kwam, de heele wereld rond trok als muzikant, als kellner, strooper, kortom als een paria, een avonturier. Hij werd dirigent bij een circusorkest, waar door hij van Amerika naar Europa kon reizen en, toen een failliete cirsuseigenaar aan zijn chef twee gedresseerde paarden en een ge dresseerde ezel aanbood en deze ze niet heb ben wilde, kocht hij ze. Zoo was hij dan „cir cusdirecteur". En zelf schrijft hij: „Zoo begon ik; op jaarmarkten, kermissen en dergelijken, als mijn eerste pakknecht, tent opzichter, dirigent, artiest en reclamechef, al- Een gedenkwaardige gebeurtenis uit Sioux-hoofdman, overhandigt Gleich les in eigen persoon, dag en nacht, zomer en winter, bij wind en weer op de been, noch rust, noch duur, ten allen tijde bereid den strijd op te nemen tegen alles wat mij in mijn weg hinderen wilde. Deze eerste leerjaren en moei lijkste tijd, die ik mij nog wel vrijwillig op het lijf gehaald had, hebben mij zoo oneindig veel zakenkennis gegeven, dat ik het op het oogenblik gerust tegen iederen gespecialiseer- den arbeider kan opnemen!" Negentien volle jaren waren echter verloopen tusschen het tijd stip dat het kleine Juultje zijn goed vader- stadje Weilerbach door zijn avontuurlijke vlucht in oproer gebracht had en het tijdstip, dat de drie en dertigjarige jongeman zich als teeken zijner waardigheid van „directeur" de hooge hoed op het hoofd kon drukken, hetgeen, ondanks het feit, dat het een tweede handsch- je was, toch zeer plechtig geschiedde. Passen deed het voorwereldlijke monster van een Chapeauclaque zijn bezitter wel niet heele- maal, 't ding kon ook niet vooruit weten, dat het éénmaal zulk een eer zou genieten; toch wordt het gewrocht nog heden als een soort familiestuk in een vreeselijk mooie mahonie houten kast te pronk gesteld en héél soms, bij een uitgelezen bezoek, wordt hij eruit gehaald om in voorzichtige handen te worden rond- gegeven". Maar met die hooge hoed is het feit niet verklaard, hoe deze Gleich het klaarspeelde van „circusdirecteur" directeur van een circus te worden. Zelf sohijnt hij dit nimmer te hebben verklaard en wij meenen, dat hij dit zelf ook moeilijk zal hebben kunnen verklaren, omdat de energie die hij eenmaal had en die hijzelf niet kon analyseeren, daar ze één met hem was, hem gebracht heeft wpar hij nu is. Maar er zijn voorvallen, die teekenend zijn voor de wijze, waarop hij „er gekomen is", en zulk een voorval, klein maar teekenend, moge hier even worden gememoreerd. Op een heerlijken avond van den vorigen zomer gebeurde het, dat in Lyon, de hoofd stad van Zuid-Frankrijk, duizenden bedrijvige handen nogmaals voor het laatst aanpakten, om onder de oogen der talrijk toegestroomde menigte toeschouwers de bouw van het reu- zencircus Gleich te voleinden, daar binnen een uur de poorten dezer „Stad van honderd ten ten en duizend wonderen", zoo romantisch ge legen op het groote, tegen een heuvel gevleide Gleich's leven. White Eagle, de jonge 't waardigheidsteeken van stambroeder plein „Croix Rousse", voor de eerste maal ge opend zouden worden. Op dit oogenblik kwam de directeur van één der voornaamste Lyonsche couranten het plein opgewandeld in de richting van de hoofd tent, waar de geweldige machinerieën stonden en een goed gekleede man, maar druipend van transpiratie en vol olievlekken, een schroeven draaier rondzwaaide. Op de beleefde vraag: „Kunt u mij zeggen, waar ik den directeur Gleich kan vinden?...." antwoordde de ge waande mecanicien: „Een oogenblikje alstu blieft, dan breng ik u zelf bij hem" gaf daarop een paar korte wenken aan de andere mecaniciens en stapte midden over het plein met den bezoeker naar één van de elegante salonwagens toe en zei met een uitnoodigende zwaai tot den verbluften bezoeker: „Ik ben zelf de directeur Gleich. Neemt u mij alstu blieft niet kwalijk, dat ik in dit boefachtige civiel rondloop, maar, wanneer de nood aan den man is, dan moet je zelf ook wel eens aanpakken!" Dit voorval is typeerend voor het karakter van dezen man, die nu aan het hoofd staat van een reuzenonderneming, met honderden em ployés, ontelbare dieren en een rijkdom aan materiaal. En wat er aan organisatietalent vereischt wordt kan ieder begrijpen, die weet, dat na een avondvoorstelling in de eene stad, deze stad- op-zich van menschen, dieren en materiaal moet worden overgebracht naar ean andere 6tad, om daar reeds den volgenden avond weer een voorstelling te kunnen geven. En in die stad op zich zijn tal van naties vertegenwoordigd, die Gleich in die jaren om zich heeft verzameld. Reeds waren wij eens in de gelegenheid die dwarreling van volkeren te aanschouwen, man nen, beheerscht door dien Nomadengeest, die een circusartist eigen is. Er zijn menschen uit verre Zuidelijke lan den, Chineezen, Duitschers en Mexicanen, Rif- kabyten en Bedouïnen en onbewust hebben wij toch wel even bewondering voor dezen man en eerbied voor zijn werk, dat in tien jaren tot stand kwam. Zoo iemand moet een fascineerende per soonlijkheid zijn en hij is dat ook. En als je hem vraagt hoe hij het klaarspeelde om in tien jaar tijds van straatmuzikant directeur te wor den van een circus, dat den indruk maakt van een staat, in een staat, dan antwoordt hij: „Weet je, hoe je een tulband maakt? Heel eenvoudig: eerst maak je een gat en dan maak je om dat gat heen de koek en alles bij mekaar heb je dan een tulband. Op die manier maak je ook een circuskoning: Uit één ezel, twee paarden en een oude „hoogezije"." Meer kun je van z'n geheim niet te weten komen. Juist op den dag van het tienjarig feest geeft deze man met zijn geweldig circus zijn ope ningsvoorstelling in deze stad. En al weten nu reeds alle Leidenaars zij hebben het im mers overal reeds kunnen ervaren dat dit organisatietalent ook de kunst van reclame maken opperbest verstaat, wij zijn er toch van overtuigd, dat van zijn optreden in Leiden met belangstelling zal worden kennisgenomen. Want voor een man, wiens leven is een spannend verhaal, heerscht altijd nog belang stelling. De voorstellingen, die het tienjarig bestaan zijn van zijn onderneming inluiden, zullen dit wel bewijzen. Financiën en Economie N.V. Kaashandel Mij. Gouda. Aan het verslag ontleenen wij het vol gende Ook in het afgeloopen jaar had de kaas handel wederom met vele moeilijkheden le kampen. Een verbetering in de economische toestanden in onze afzetgebieden bleef uit, terwijl in vele landen de toenemende nei ging bestond, om de invoerrechten op ons product te verhoogen. Desondanks is het afzetgebied gehandhaafd en de directie is tevreden over de bereikte resultaten. De overeenkomsten met de Kaasverkoop-com binatie Noord-Holland-Gouda en de Coö peratieve Zuivel verkoopvereeniging Noord- Holland G.A. werden wederom vernieuwd. Dat de directie in dezen tijd van depres sie erin geslaagd is een zelfde resultaat als het vorig jaar te bereiken, pleit ook on getwijfeld voor de gezondheid der ven nootschap. De directie geeft in overweging de balans, winst en verliesrekening en winstverdeeling onveranderd goed te keu ren, waardoor de reserve tot 369.002 word;, opgevoerd en het dividend wordt vastge steld op 5^ «pet. Toelichting op de balans, winst en ver liesrekening per 30 April 1931. Gebouwen en terreinen, inventaris mo torbooten en inventaris van de kistenfa briek zijn gewaardeerd tegen kostprijs ver minderd met afschrijvingen. Op deze pos ten werd ook dit jaar behoorlijk afgeschre ven. De waardeering der aandeelen in an dere vennootschappen geschiedde wederom naar de intrinsieke waarde. Het bedrag van deze deelname bleef ongewijzigd. De voorraden komen voor een aanzienlijk lage-r bedrag op de balans voor dan verleden jaar, daar wij in verband met den algehee- len toestand geringere voorraden hebben opgeslagen. De taxatie dezer voorraden, die inmiddels grootendeels winstgevend ge plaatst zijn, is zeer voorzichtig geschied. De jonge kaas naar inkoopsprijzen en de oude kaas naar zoodanige prijzen, die een ruime winstmarge mogelijk maken. Tegen dubieuze crediteuren is op de gebruikelijke wijze ten volle gereserveerd. De balans vermeldt onder Debet: geb. en terr. ƒ745.000 (ƒ759.000); inventaris 157.000 (179.000); motorbooten ƒ17.000 onv.); inv. kistenfabr. 8000 10.000); aand-. in andere ondern. ƒ77.961 (onv.); vord. op gelieerde ondern. 77.961 125.232); voorr. 791.595 1.027.647); dub. debit, 1 (onv.); debit, ƒ886.016 923.877); banken 21.277, giro 3021, kas sier 567.266 (v. j. kas en bankiers ƒ283.651); kaas onk., int., loonen, huren, div. (nog te vorderen) 8587 10.719); kaas onk. (voorbet.) 10.560 (J 12.372) kas ƒ11.436. Credit. Kap. 2 mill. o(nv.), reserve 325.686 278.224), extra reserve 44.997 (onv.), onbet. div. 1935 780), depositc- credit. 642.945 654.785), credit, ƒ454.734 529.692), winst 182.425 188.024). Winst en verliesrekening vermeldt onder Credit: Expl. ƒ880.192 872.287), expi. huizen 8773 9060), div. aand. ondern. 14.833 30.651), (bovendien vorig jaar div. aand. venn. 18.261), onk. intr. sal., loo nen en grat. 630.946 666.903), reserve dub. debit, 28.231 13.096), afsch. 62.197 62.236), winst 182.425 188.024), te ver deden als volgt: dividend ƒ110.000 (onv.), tant. 18.104 19.518), belasting 11.005 11.042), reserve ƒ43.316 (ƒ47.462). VRAGENBUS Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Alphen naar Steenbergen? Hoe veel K.M.? Heb ik een rijwielkaart noodig en waar kan ik die bekomen? Welke is de kortste weg van Leiden naar Steenber gen? Antwoord: Alphen, Boskoop, Wad- dinxveen, Moordrecht, Gouderak, Ouder kerk, Krimpen a. d. Lek, Kinderdijk, Pa- pendrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moer dijk, Zevenbergen, Standdaardbuiten, Stampersgat, Steenbergen. Afstand 85 K.M. Op de Prov. wegen in N.-B. heeft u een rijwielkaart noodig. Deze kaart is voor buiten die provincie wonende personen kos teloos verkrijgbaar op de belastingkanto ren. Van Leiden is de route: Zoeterwoude, Zoetermeer, Bleiswijk, Hillegersberg, Rot terdam, Rijsoord naar Dordrecht enz. Deze route is iets langer dan over Numansdorp, doch het oponthoud op de ponten en veren is niet zoo groot. V raag: Bestaat er hier ter stede een vereeniging of bond van Banketbakkers- bedienden R.-K., zoo ja, hoe is dan 't adres? Antwoord: Een aparte banketbak kersgezellen-organisatie bestaat er niet. Deze categorie is ondergebracht in den R. K. Bond van Bakkers- Cacao-, Chocolade en Suikerbewerkers „St. Hubertus", Secre taris is de heer D. W. Klein, Sopbia- straat 27, Leiden. De heer en mevrouw J. Gleich, die vandaag het 10-jarig bestaan van hun Circus herdenken. De facade van het circus

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12