MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 oE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 PASTOOR F. P. J. HU F. Het 25-jarig priesterjubilé van den zeer- eerw. heer F. P. J. Huf te Hoofddorp is op uitdrukkelijk verzoek van den jubilaris al leen kerke.ijk en verder m intiemen kring gevierd. Om 10 uur Zaterdagmorgen droeg de ju bilaris een plechtige Hoogmis oip met as sistentie van zijn heerbroer den weleerw. heer A. E. C. Huf, rector te Sassenheim als diaken en den eerw. heer pastoor M. J. J. Hammers van Leidschendam als sub-dia ken. In het priesterkoor was aanwezig de zeereerw. heer J. H A. Thus, pastoor te Sassenheim. De belangstelling der paroohianen bij deze H. Mis was zeer groot. 't Zangkoor versterkt met zangers der kerk te Nieuw- Vennep voerde op verdienstelijke wijze een meerstemmige Mis uit en tot slot de pries tercantate van Haag. Van 12 tot 1 uur werd in de R.K. school een druk bezochte receptie gehouden. Een plecht;g lof besloot om hailf drie de kerke lijke viering. Pastoor Huf ontving nog ve'e gelukwen- sohen in den vorm van telegrammen, ter wijl ook eenige fraaie bloemstukken wer den toegezonden. RECTOR H. J. M. PEEPERKORN. Zaterdag herdacht de ZeerEerw. heer H. J. M. Peeperkorn, rector der Broeders van St. Johannes de Deo, te Amsterdam, den dag, dat hij voor 25 jaar de H. Priesterwij ding ontving. Des middags van 3 tot 4 uur had de jubila.ris talrijke vrienden en beken den aan het huis der Eerw. Broeders aan de Keizersgracht te ontvangen. Onder de belangstellenden bevonden zich de HoogEerw. deken. dr. G. C. van Noort en verschillende pastoors der stad. Van den generaal-overste der Broeders was een hartelijk schrijven ingekomen. Maandag ochtend zal de jubilaris in de kapel der Broeders, om 10 uur, een plechtige Hoog mis opdragen. Rector P. Wijtenburg. De zeereerw. heer P. Wijtenburg, oud- Deken van Gouda, thans rector van het St. Josep'h-paviljoen aldaar, heeft een zware operatie ondergaan, die uitstekend is ge slaagd. De patiënt maakt het naar omstan digheden goed. Rector Wijtenburg is lijdende aan een nierziekte. GEMENGDE BERICHTEÏT ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Ernstig auto-ongeluk bij Ede. Eén doode, drie gewonden. Gisteravond ongeveer half zes heeft eeen ernstig angeval plaats gehad bij De Klomp op den Rijksstraatweg. Tijdens een geweldige onweersbui, waardoor de weg glad was, sloeg een luxe auto uit Rotterdam bij het passee- ren van een andere auto over den kop en werd zoo goed als geheeel vernield. Be halve de bestuurder, die er vrij goed af kwam, waren nog wier personen in de auto gezeten. Van deze werd mevr. Drees uit Rotterdam uit den wagen ge slingerd en op slag gedood. Van de drie andere inzittenden werd de heer Hey- koop, eveneens uit Rotterdam ernstig ge wond opgenomen, terwijl mevr. de Vaal en de echtgenoote van den heer H. won- d^ aan hoofd en armen bekwamen. Dr. de Waard uit de Klomp verleende de eerste geneeskundige hulp. De heer H. werd per ziekenauto naar Rotterdam overgebracht. De gewonde dames mej. de V. en mevr. H. H. konden na verbonden te zijn haar reis met eeen andere auto voortzetten. De commissaris van politie van Ede, de heer H. P. J. Hulsman was spoedig na het ongeval aanwezig. Persoonlijk re gelde deze het verkeer in de file van auto's, die zich langzamerhand gevormd had. Ook de marechaussee van Veenen- daal en de gemeentepolitie waren weldra ter plaatse. De zwaar beschadigde auto werd nadat verbaal was opgemaakt door een kraanwagen naar Ede gesleept. Doodelijk auto-ongeluk. Zaterdagmiddag werd de 56-jarige A. Mulder uit Cranenburg door een autobus van den dienst EnschedeHaaksbergen aangereden en zwaar gewond opgenomen. Hij werd naar het ziekenhuis te En schede overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Het slachtoffer was gehuwd. Vrachtauto tegen boom. Gisternacht te half drie is een Duit- sche vrachauto met 5 personen uit Mjjl- heim op den Paterswoldschenweg te Gro ningen tegen een boom gebotst, doordat de chauffeur, die reeds onderweg was van Zaterdagmorgen vier uur door slaap ovremand werd. Zijn 24-jarige zoon, de heer L. Schönberger vloog door de voor ruit en werd ernstig aan het hoofd ge wond. De vier andere inzittenden wer den niet noemenswaard gewond. Alleen een dame moest zich onder dokters be handeling stellen. De heer S. werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De auto was op weeg naar Adorp in de provincie Groningen. Botsing tusschen auto en motor. Op het kruispunt CzarniastraatCzaar Peterstraat te Zaandam kwam gistermor gen een luxe auto uit Haarlem in bot sing met een motorrijwiel, bestuurd door den rijder Maarschalk uit L i s s e, waarbij zijn 27-jarige echtgenoote op de duo zat. De laatste geraakte bij deze botsing be kneld. Zij werd naar het Gemeentelijk Ziekenhuis overgebracht, waar haar voet moest worden afgezet. De heer M. be kwam lichte verwondingen. De motor werd beschadigd. De inzittenden van de auto kwamen met den schrik vrij. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door een trein gegrepen. Drie Franschen ernstig gewond. Zaterdagavond omstreeks half zeven is een auto, waarin drie Franschen waren gezeten, op den onbewaakten overweg nabij Oosthuizen (N.-H.) door een motor- trein gegrepen. De auto werd geheel vernield, terwijl de inzittenden ernstige verwondingen bekwamen. ONTPLOFFING OP DE „ORANJE NASSAU". Een stoker doodelijk gewond. Zaterdagmiddag is aan boord van de „Zeeland'-boot „Oranje-Nassau", juist vóór het vertrek uit Vlissingen, in de ketelruimte een buis gesprongen, waar door de 62-jarige stoker M. v. Z. uit Sou burg zulke ernstige brandwonden opliep, dat hij nog denzelfden avond in het St. Joseph-ziekenhuis overleed. Een water man, die in het ketelruim aanwezig was, liep minder ernstige brandwonden op. De uitstroomende stoom drong tot in de salons aan het dek, wat onder de on geveer vierhonderd passagiers een pa niekstemming teweeg bracht. Tengevolge van dit ongeval kon de „Oranje-Nassau" niet uitvaren en moest worden gewacht op de komst van de „Meoklenburg", welke om zes uur uit En geland binnenliep. Op dit schip werden passagier?' en post overgebracht naar Engeland. SLACHTOFFERS VAN DE ZEE. Twee personen te Scheveningen verdronken. Gistermiddag ongeveer drie uur zijn aan het stille strand te Scheveningen, nabij de Wieringerstraat, twee jeugdige typografen de 21-jarige H. M. en de 18- jarige S. C. K., beiden afkomstig uit Utrecht bij het zwemmen verdronken. Beiden geraakten op een gegeven oogenblik in een z.g. mui. Ondanks de pogingen van de vele baders mocht het niet gelukken hen te redden. Een van de slachtoffers dreef verder zee in; de andere kon worden gegrepen, doch de levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Even later spoelde ook het lijk van het tweede slachtoffer aan. Door den Gem. Gen. Dienst werden de lijkijen naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Jeugdleider te 's-Gravezande verdronken. Gistermiddag is de 27-jarige 'W. Jan sen uit Schiedam, leider eener R. K. Jeugdcentrale, bij het zwemmen nabij de Delftlandsche hoofden onder de gemeente 's-Gravenzande verdronken. Drie perso nen van het gezelschap hebben nog te vergeefs getracht J. te redden. Na een kwartier spoelde het lijk aan. Leden van de Rotterdamsche en Hoeksche Red dingsbrigade pasten anderhalf uur kunst matige ademhaling toe, doch deze po gingen mochten niet baten. Dr. Boogaard constateerde ten slotte den dood. Het stoffelijk overschot is naar de algemeene begraafplaats te Hoek van Holland over gebracht. Door de zee verrast. Twee Duitsche dames, die zich te Hoek van Holland op den Noorderpier hadden begeven, werden door het rijzende wa ter verrast en moesten hun toevlucht op den vuurtoren zoeken. Door schipper J. Slis en twee man van de reddingboot werden zij met de reddingvlet uit hun benarde positie verlost en in de berg- haven aan land gebracht. Door den stroom meegetrokken. Zaterdagmiddag waren te IJmuiden aan het strand bezuiden de zuiderpier twee dames aan het baden, die zich te ver in zee hadden begeven. Zij werden door den stroom meegetrokken en zouden zeker verdronken zijn indien hun hache lijke positie niet was opgemerkt door een heer, die daar ook aan het baden was. Deze wist bij de dames te komen, doch hij had niet de kracht om met beiden het strand te bereiken. Op het strand had men echter zijn reddingspoging ge zien en enkele personen begaven zich in zee door elkaar een hand te geven en zoo een keten te vormen. Men wist de dames en den heer te redden. De dames hadden al heel wat water binnen ge kregen, doch bleken later met den schrik te zijn vrijgekomen. Verdronken. Zaterdag is het 3-jarig dochtertje vaoi H. v. d. L. te Sauwerd onder de ge meente Groningen in de gracht welke langs de borederij loopt, gevallen en jammerlijk verdronken. In een hek gevallen. Het zoontje van H. B., uit de Brond- geeststraat, te Nijmegen, dat Donderdag bij het spelen met zijn onderlichaam in de punt van een hek was gevallen, is gisteren aan de gevolgen overleden. Tragisch. De knecht van de wed. V. te Hoeve laken ging Zaterdagmorgen met kar en hond naar het weiland. Plotseling kwam de hond thuis en men vond dit vreemd, daar de knecht achterbleef. Men ging op zoek en vond den knecht docd onder de kar liggen. BRANDEN. De brand te Utrecht. De ge zette winterdienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen ver nield. Zooals gemeld, is bij den brand in de drukkerij van de fa. van Boekhoven te Utrecht een massa zetsel verloren ge gaan. Daaronder behoort ook het zetsel, dat grootendeels gereed was voor de winterdienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen. Daarvan kon niets worden gered. Zaterdagmorgen tien uur werd nog steeds water gegeven op de nog smeu lende resten van de verwoeste zetterij met o ver drukinrich ting. Aangezien het kantoor en de drukkerij voor het vuur gespaard bleven, heeft het personeel grootendeels den arbeid kunnen voort zetten. Een nacht van branden te Vlaar- dinger-Ambacht. Kwaadwillig heid in het spel? Zaterdagnacht is te Vlaardinger-Am- bacht op een drietal plaatsen brand uit gebroken. 's Avonds om half elf brak de eerste brand uit in de hooischuur van den veehouder J. Romeyn aan den Ke- thelweg. Vorig jaar was de hooiberg bij Romeyn op 20 Augustus geheel afge brand en pas sinds enkele woken was de nieuwe hooischuur gereed. Deze hooi schuur werd geheel een prooi der vlam men. De voorraad hooi ging verloren. Deze brand was nog niet geheel ge- bluscht toen om elf uur brand uitbrak bij J. Sonneveld op het Nieuwland. Hier werden twee hooibergen een prooi der vlammen. De brandweer van Vlaardin- ger-Ambacht moest bijgestaan worden door de spuiten van Vlaardingen, zoodat in het geheel, met 6 spuiten werd ge werkt. Toen deze brand gebluscht was en men de spuiten juist opgeborgen had bfak om half twee brand uit bij den vee houder K. Chardon aan den Holy weg. Hier werd ook de hooiberg een prooi der vlammen. Het is zoo goed als zeker dat bij al deze branden kwaadwillighied in het spel is-, te meer daar we van een an deren boer vernamen dat ook bij hem vreemden op het erf zijn geweest. Men heeft het spoor van de daders echter nog niet .kunnen vinden. De scha de bij de drie veehouders wordt door verzekering gedekt. „Msbd." Brand te Strijp. Kwaadwillig heid in 't spel? Gisternacht is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer W. van Grootel, aan de Hurkschesrtaat te Strijp. De boerderij is totaal afgebrandook de inboedel, het huisraad met modei-ne land bouwwerktuigen werd een prooi der vlam men. Een brandkast met een belangrijk bedrag en de polis der verzekering is- in tact gebleven. De bewoners bemerkten den brand pas, toen nagenoeg het geheele pand in lichte laaie stond, zoodat zij zich zelf met moeite konden redden. Nauwelijks was de brand een uur aan den gang, of in een schuur van een ge meenteboerderij in de Engelsbergenstraat nog geen 100 meter hier vandaan,bleek evveneens brand ontstaan Ie zijn. De brandweer wist hier het vuur spoedig te blusschen, doch tegenover den brand in de Hurkschestraat stond ze wegens ge brek aan water machteloos. Den geheelen nacht en een groot ge deelte van den morgen heeft het vuur gebrand. De brand trok vele toeschouwers. De aangerichte schade wordt door ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, maar hoe langer hoe meer begint men aan kwaadwilligheid te denken, aan gezien te Strijp den laatsten tijd opval lend vele branden voorkomen. „Mndmrg." Brand te Scheveningen. Werk plaatsen van reederij uitgebrand. Zaterdagmiddag werd de Haagsche brandweer gealarmeerd voor een uit slaande brand in het perceel Visschersha- venweeg 313 te Scheveningen, waar de werkplaatsen zijn gevestigd van de ree derij Jan den Duik en Zn. De vermoedelijke oorzaak van den brand, welke de werkplaatsen nagenoeg geheel in asch legde, moet gezccht wor den in het broeien van netten, die daar ter plaatse in een bad worden geolied en dan op elkaar worden gestapeld. Twee motorspuiten, onder leiding van den dienstdoenden inspecteur, slaagde er in den brand tot het complex werkplaat sen te beperken. NOODWEER IN NOORD-BRABANT. Een hevige hagelbui heeft bij 's-Graven- moer zeer ernstige schade aangericht. Zaterdagmiddag omstreeks half zes heeft te 's-Gravenmoer en in de omge ving een hevige hagelbui buitengewoon veel schade aangericht aan de fruitkwee- kerijen, groetenkweekenjen en bloemiste rijen. Een uur na de bui lag op vele plaat sen de hagel nog een voet hoog. Het vee in de weiden heeft duchtig te lijden gehad. Nader wordt gemeld: Nabij Oosterhout heeft Zaterdagmiddag omstreeks half vijf een noodweer gewoed. De bui kwam van het Westen en dreef in Noordelijke richting, keerde daarna terug om in grooter hevigheid zich bo ven 's-Gravenmoer en omgeving te ont lasten. De lucht was pikzwart, en het was zoo donker, dat men de lampen in de huizen moest opsteken. Er vielen geweldige hagelkorrels, som migen hadden een middellijn van onges veer vier centimeter. De hagel viel zoo dicht, dat men op sommige plaatsen geen tien meter vooruit kon zien. Er zijn bij 's-Gravenmoer verscheidene tuinderijen en bloemisterijen, die voor duizenden gul dens schade oplieepen. Niets was verze kerd. Groote voorraden bloemen, die voor verzending naar eene veiling in pot ten gereed stonden, werden vernield. Van alle planten bleven alleen de kale sten gels over. Duizenden geraniums', horten sia's, chrysanten, enz. worden geheel ver nield. De arbeid van een geheel jaar werd vernietigd. Evenzoo was het met de groenten in de tuinderijen. De boo- nen, waarvoor de oogsttijd juist was aan gebroken, gingen geheel verloren. Vele tuinders hebben niets meer om mee naar de veiling te gaan. De weg is bezaaid met boombladeren, die zijn afgerukt. De hagelbui was zoo hevig, dat zelfs enkele koeien in de weide door de groote, dicht opeen vallende ijskogels werden gewond. De bui ging vergezeld van een ruk wind, die enkele boomen ontwortelde en op een boerderij een hooipers door een gevel van het huis druktee. Andere boo men werden door den bliksem getroffen. Het noodweer was van zeer plaatse lijken aard. In het naburige Dongen, dat nog geen twee kilometer van 's-Graven moer verwijderd ligt, is niets gemerkt en konden de landbouwers gewoon aan het werk blijven. Alles was binnen een half uur afgeloopen. Nog langen tijd bleef de hagel op vele plaatsen liggen. Naar wij vernemen, zijn reeds bespre kingen gaande met den landbouwconsu- lent om een steunregeling in het leven te roepen voor hen, die het meeste door het noodweer zijn getroffen. NOODWEER BOVEN NIJMEGEN. Tal van straten blank. Zaterdagmiddag en -avond hebben bo ven Nijmegen en omgeving verscheidene onweersbuien gewoed. Tegen half tien bereikte het noodweer zijn hoogtepunt. Het onweer ging op dat tijdstip gepaard met* een wolkbreuk, waardoor geweldige watermasma's op de stad werden uitge stort. Tal van straten werden in woest- stroomende rivieren herschapen en heb water stroomde van de hoog gelegen ge deelten van de stad naar beneden, zoo dat in de benedenstad een ware inun datie plaats vond, waardoor ook ver schillende huizen en kelders onder wa ter liepen. In de stad zelf heeft het onweer geen brand noch persoonlijke ongelukken ver oorzaakt. In Lent daarentegen heeft het hemelvuur groote schade aangericht. De bliksem sloeg op het bovengrondsch elec- trisch net, waardoor het dorp gedeelte lijk in duisternis gehuld werd. Dit was ook het geval met den weg naar het Nij- meegsche veer, waardoor groot ongerief werd veroorzaakt. Het café „De Zon" aan den Waaldijk van de firma Jacobs en Roelofs werd door den bliksem ge troffen. Het hemelvuur sloeg op een grooten schoorsteen, die uit elkaar geslagen werd. De steenbrobken kwamen op de straat neer; het dak werd gedeeltelijk vernield, door den schoorsteen sloeg de bliksem in het café, waardoor groote verwoesting werd aangericht. De electriciteitsmeter werd van den wand geslagen. Het tele foontoestel werd vernield en de gelag kamer werd door het rondstuivende roet geheel zwart, gemaakt. De aanwezige gasten schrokken natuuidijk hevig, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook ontstond geen brand. De zware regenval heeft ook onder de te veld staande gewassen in de Betuwe nogal schade aangericht. Moordlustig minnaar aangehouden. Zaterdagnacht trof een surveilleerend agent van politie in een portiek aan de Hoogstraat te Rotterdam een man, die zich daar op verdachte wijze ophield en bij nadering van den agent de vlucht nam. Hij liep in de armen van twee agen ten, die hem naar het politiebureau aan den Oppert overbrachten. Daar bleek dat hij de 27-jarige koopman r. B. was. Bij fouilleering werd een met zeven scherpe patronen geladen revolver en een groot slagersmes op hem gevonden. Waarschijnlijk heeft de man staan wachten op de 24-jarige mej. C. H., uit de Schoutenstraat met wie hij een tijd lang ongeoorloofde relaties heeft onder houden, die door de vrouw verbroken werden. Hij heeft haar daarna een aan tal dreigbrieven geschreven. Hij is voorloopig in bewaring gesteld. Dr. H.NANNING'S HAEMOF^RRIN Bloed vonmend^^sterKingsmiddel. f 2.60 p. Vijtéui, 1.60 p Vz flesch 7773 ONWEDER BOVEN HET GOOI. Tijdens het hevige onweder dat gister middag boven het Gooi gewoed heeft, zijn op den Hilversumschen Meent vier pin ken, die dicht bij elkaar stonden door eenzelfden bliksemstraal gedood. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. OVERSTROOMINGSRAMP IN CHINA. Tien millioen menschen van hun haard steden verdreven. China wordt door een catastrofale over strooming geteisterd doordat de rivier de Jangtse buiten haar oevers is getreden. Door de overstroomingen van den Yangt- se zijn naar schatting niet minder dan 31 millioen personen zwaar getroffen,aldus een bericht van den Amerikaanschen ge zant te Peking aan het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Washington. Het aantal Chineezen, die hun huizen hebben moeten verlaten, kan op tien millioen wor den geschat. Het Amerikaansche consulaat te Haukau gelooft, dat het aantal personen, dat ver dronken is, verscheiden duizenden bedraagt. De schade aan den katoenoogst toege bracht, wordt op meer dan zeven millioen pond sterling geraamd. Het aantal vluch. telingen in de groote steden bedraagt 220.000. In de afgeloopen 24 uur is het water in de buurt van Hankau nog 45 c.M. gestegen. Een pakhuis van vijf verdiepingen hoog tn de Japansche concessie staat op het punt in te storten. Door het sneeuwwater van de Thibet-gebergten stijgt het water nog sneller. Men gelooft, dat alleen de hechtste buitenlandsche gebouwen in staat zullen zijn aan de kracht van het water weer stand te bieden. Haukau is geheel in duisternis gedom peld, daar de toevoer van electriciteit ge heel is stopgezet. Drie bruggen van deu Pe- king-Hankau spoorweg zijn weggeslagen en bijna een kilometer van de spoorbaan staat onder water. Er wordt reeds over gespro ken, dat de geheele buitenlandsche kolonie de stad Haukau zal verlaten, in het bij zonder met het oog op de anti-buitenlaad- sche houding der Chineezen. VREESELIJKE ZIEKTE EPIDEMIE IN ZUID-MEXIC0 Twee honderd kinderen overleden. In Zuid-Mexico zijn na de geweldige re gens besmettelijke ziekten uitgebroken. In een dorp zijn 200 kinderen overleden. De overstrooming kwam zoo plotseling, dat de bevolking er door in haar slaap werd ver rast. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. AUTOBOTSING IN FRANKRIJK. Zes dooden, twaalf gewonden. Een autobus, waarin leden van een mu ziekcorps gezeten waren, die een tocht naar Verdun maakten, is door een anderen auto, die wilde passeeren, aangereden. De auto bus werd omvergeworpen en geraakte in brand. Zes personen kwamen hierbij om het leven; twaalf andere liepen verwondin gen op. AUTO-ONGELUK BIJ GLATZ. 45 gewonden. De aanhangwagen van een vrachtauto, waarop 45 personen waren gezeten, is- in een bocht op het traject Hochrosen Glatz omgeslagen waarbij hij over meer dan 100 meter werd meegesleurd. Alle inzittenden, leden van een gym- nastiekvereeniging uit Breslau, werden in een greppel geslingerd, waarbij zij ver wondingen opliepen. Tien personen wer den zwaar gewond. Voor het leven van drie hiervan wordt gevreesd. De gewon den zijn in het ziekenhuis opgenomen. SYNAGOGE IN BRAND GEVLOGEN. Door inslaan van de bliksem. Gistermiddag tegen 5 uur kon men te Eberswalde een merkwaardig natuurver schijnsel waarnemen. Tijdens een onweer vormde zich een bolbliksem, die de syna goge trof en met een luiden slag uiteen- sprong. Eenigen tijd daarna stond de koepel van de synagoge in lichter laaie. Spoedig breidde het vuur zich uit tot de gebeds- en altaarruimte, welke even eens geheel uitbrandden. De brandweer van Eberswalde en omgeving snelde om- middellijk te hulp en slaagde er na eenige uren werken in de omliggende gebouwen te behouden. De synagoge is bijna geheel uitgebrand. Tevens werd veel water schade aangericht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10