DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Het Geheimzinnige Document ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT Overstroomingen. China, is een ongelukkig land. Eerst kwamen de vloedgolven van de elkaar in broederstrijd beoorlogende solda- tenbenden; alles werd plat getrapt, ver nield, vermoord, geplunderd. De legers van vriend en vijand golfden als eb en vloed over het land en wat de legers overlieten, viel in de handen der roode bandieten. Vooral die communistische benden tra-den onbarmhartig op en met afgrijzen hebben wij gelezen, hoe duizenden en nog eens dui zenden, bij geheele dorpen tegelijk, zijn af geslacht in een afschuwelijk bloedbad. Thans spoelt het water over den met bloed ge-drenkten bodem, en geweldige overstroomingen teisteren de toch al zoo zwaar beproefde landstreken. De oogst te velde wordt vernield en een nieuwe hon gersnood thaps niet door gebrek aan water, maar door water-overvloed staat voor de deur. Ziekten staan gereed om als een verpestende damp uit het troebele water op te stijgen en door de onzekere toestanden in het land, door volkomen ge brek aaii eenige organisatie, waarbij nog komt het absoluut gemis van behoorlijke verbindingswegen is het onmogelijk om de helpende hand uit te steken. Van pest, hongersnood en oorlog verlos 'ons, Heer. Nu wij het toch over ongelukken hebben, kunnen wij op deze pLaats wel even de aan dacht erop vestigen, dat thans eerst het juiste aantal slachtoffers van de ramp met de „St. Philjbert" is bekend geworden, n.L in totaal 452 personen. Referendum. Een ongeluk komt zelden alleen. In Duitschland heerschte een ongekende financieele crisis en om die nog een beetje zwaarder te maken, begon het op politiek gebied ook te rommelen. De nltra-linkschen (communisten) en ultra- rechtschen wilden de situatie uitbuiten en organiseerden een volksstemming m Prui sen met het doel; onmiddellijke ontbinding van den Prui%schen Landdag. Gelukkig en dit was weer een geluk bij een ongeluk mislukte de opzet. Er werden een paar millioen stemmen te wei nig uitgebracht, zoodat alles bij het oude blijft. Wij buitenlanders moeten ons van harte over het gebeurde verheugen, schrijft de „N. C. R.". Want dit was geen strijd meer tusschen partijen van links en rechts <ke ons niet aanging, doch een peiling naar de mate van gezond verstand en van ern- etigen wil om aan den opbouw van de we reld mede te werken, die de droevige om standigheden in Pruisen nog hadden over gelaten. Die peiling is uiterst bevredigend uitgevallen. De partijen, die hun aanhangers de in structie hadden gegeven om voor ontbin ding van den landdag te stemmen, hebben bij de rijksverkiezingen in September 1930 omstreeks 2% millioen stemmen meer kun nen mobiliseeren dan bij deze gelegenheid. Van verschillende kanten hoort men het vermoeden opperen, dat de communisten de referendumpartijen in den steek hebben gelaten, uit tegenzin om met den aarts vijand Hitier samen te werken. Doch dat schijnt toch niet het geval ge weest te zijn. Juist de groote belangsiel- ling der communisten is het beste bewijs, dat het referendum niet meer kon worden beschouwd als een poging om in Pruisen de coalitie van rechts te vervangen, maar dat de orde in Pruisen, en daarmede in hét- rijk, op het spel stond. Als de communisten in het referendum niet een uitgezochte mo gelijkheid hadden gezien om in troebel wa ter te visschen, dan ware er voor hen alle reden geweest om hun als „fascisten" door hen gehate en gevreesde doodsvijanden bij hun stormloop tegen de regeering te be strijden. Ook de houding der gematigde groepen, die voor het referendum zijn opgetreden, is ternauwernood begrijpelijk, als hen niet de „Katastrofen-Politik" (weigeren te beta len, er moge van komen wat er van komt) had aangelokt. Het heele avontuur is dan ook tenmin ste evenzeer een stormloop geweest tegen het tegenwoordig bewind in het Rijk als tegen de coalitie in Pruisen. Daarom is het bijzonder gelukkig, dat een opmerkelijk groot gedeelte van het Pruisische volk zijn medewerking daartoe heeft geweigerd. Terug uit Rome. Op den eigen dag van het referendum keerden dr. Brii- ning en dr. Curtius van Rome te Berlijn terug. Welke resultaten het bezoek der Duits-phe ministers aan Rome zal opleve ren, zal de toekomst moeten leeren. Maar een belangrijk resultaat is alreeds geble ken. Mussolini heeft de uitnoodiging om een tegenbezoek aan Berlijn to brengen aangenomen, en alleen Zich nog, blijkens het officieele communiqué, de vaststelling van den datum vau dit bezoek voorbehou den. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat Mus solini groote waarde hecht aan de voort- zetting van de besprekingen met den Dujt- schen Rijkskanselier. Want in de negen ja ren, dat Mussolini aan het hoofd van de Italiaansche regeering staat, heeft hij slechts enkele malen zijn land verlaten. Wij herinneren ons slechts zijn bezoek aan Lo carno. Maar we meenen, dat hij ook di rect na zijn optreden aan het hoofd der re geering buitenslands is gegaan. In elk ge val echter heeft hij na Locarno, de vlak bij Italië gelegen conferentiestad, zijn land niet meer verlaten. Het Volkenbondswerk te Genève liet hij steeds aan anderen ever en het is du» wel van bijzonder belang, dat hij nu besloten heeft de reis naar Berlijn te ondernemen. Dit besluit mag men be schouwen als een bevestiging van de be geerte naar een Italiaansck-Duitscha toena." dering en zal wel met in de laatste plaats in verband staan met het ontwapemngs- vraagstuk, voor welks bevredigende opio«*- sing Mussolini meer en meer als kampioen optreedt. Men mag dan ook wel aannemen, dat het vraagstuk der bewapeningsbeperking, een der voornaamste onderwerpen van gesprek van de Duitsche en Italiaansche staatslie den is geweest. Bij de komende internatio nale besprekingen hierover, gelijk bij de met te vermijden besprekingen over het vraagstuk van de herstel- en schuldenbe talingen, is de thans gebleken Duitsch- Italiaansche toenadering ongetwijfeld van bijzonder belang. Het Hoove r-p 1 a n. - De commissie van deskundigen, die te Londen beraad slaagde over de technische uitvoering -an het voorstel van president Hoover heeft deze week haar werk voltooid. Volgens een officieele verklaring heeft zij volledige overeenstemming bereikt betreffende wijze, waarop het denkbeeld van het mora torium zal worden toegepast. Wij zullen de technische besluiten, die de commissie heeft genomen, hier niet na der nog bespreken. Wat daarin de belang stelling van het publiek verdient is reeds zoo vaak en zoo in den breede behandeld, dat wij slechts oud nieuws zouden kunnen herhalen. Wel willen wij even de aandacht vesti gen op een opmerking van de JDuitsche re geering, dat zij zich nog. niet kon uitlaten over het toekomstige betaalvermogen van Duitschland. Deze opmerking heeft een die pere beteekenis. De waarheid is, dat de Duitschers meer dan ooit overtuigd zijn van de onvervul baarheid der betalingen volgens het plan- Young. Zij gelooven niet aan de mogelijk heid, om over een jaar die betalingen weer te hervatten, over twee jaar zelfs verhoogd met de uitgestelde betalingen, die dan ucel zullen uitmaken van het onvoorwaardehjke gedeelte van het plan-Young, waarvoor geen moratorium mogelijk is. Zoo denken de Duitschers, maar zij ge voelen er op het oogenblik niets voor de kat de bel aan te binden door het hardop te zeggen. Niemand wordt daardoor mis leid. De anderen weten immers toch wat de Duitschers denken; maar zij wenschen op dit oogenblik niet de lastige waarheid te hooren uitspreken. DE BUITEN OMLOOP GESTELDE GULDENS Dit zijn de borstbeelden van de guldens» die thans ongangbaar zijn. Zij kunnen tot en met 31 Augustus a.s. bij alle postkantoren» bijkantoren» hulppostkantoren en poststations ter inwisseling worden aangeboden. Met verwijzing naar de officieele be kendmakingen dienaangaande, wordt in herinnering gebracht, dat tot en met 31 Augustus a.s. de gelegenheid open staat tot inwisseling van de buiten omloop gestelde guldens; deze guldens dragen een vroeger jaartal dan 1920. De inwisseling kan geschieden bij alle postkantoren, bijpostkantoren, hulppost_ kantoren en poststations. Dit is het borstbeeld van den eenigen gulden» die gangbaar blijft. SPORT DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. DE NED. TWEE ZONDER STUURMAN EN VIER ZONDER STUURMAN KOMEN IN DEN EINDSTRIJD De acht in een halven eindstrijd. Men meldt uit Parijs aan het „Vad."'- Op den eersten dag van de Europeesche kampioenschappen heeft het weer, dat ons te Parijs steeds gunstig gezind geweest is, ook nu weer zijn volle medewerking verleend. Het water was vrijwel stil en slechts een lichte wind deed de vlaggen wapperen, Om maar dadelijk met het voornaamste te beginnen, kunnen wij zeggen, dat de eerste dag, wat Nederland betreft, niet ongunstig is geweest. De vier zonder stuurman van de Laak heeft, hoewel de ploeg in het begin van den strend werd aangevaren, waardoor tenslotte zeker meer dan een lengte verloren ging, daar na het bewijs geleverd van haar groote kracht door op afdoende wijze van Polen en België te winnen en zich daardoor in den eindstrijd te plaatsen. Zwitserland en Frankrijk, de num mers een en twee van de andere serie, maak ten een iets beteren tijd dan de Laak. Men mag er wel op vertrouwen, dat de Laak Zondag een nog korteren tijd zal maken. In de tweede plaats slaagden de twee zon der stuurman van Triton er in zich in den zwaren strijd tegen Italië en Polen tweede te plaatsen achter de Italianen. Het verschil was een tweetal lengten, doch als men ziet, dat de tijden in de andere heats veel slechter zijn, dan geeft dit vertrouwen, dat Triton zich ook wel in den eindstrijd zal weten te plaatsen. In de derde plaats Nereus. Deze ploeg kwam in een zeer sterke serie als laatste aan, doch reeds dadelijk kon men begrijpen, dat de strijd geen normaal verloop had gehad. Dat h'eek ook inderdaad het geval geweest te zijn in den hevigen strijd bij het begin trok de ploeg van Denemarken te veel naar binnen, waardoor zij in botsing kwam met Nederland, dat uitweek en daardoor tegen België aan kwam. Van de verwarring die hierdoor ont stond maakten Denemarken en Hongarije ge bruik om weg te loopen, waamede dus Neder land reeds na 500 M. vrijwel uit den strijd was. Men zag blijkbaar in, dat ophalen onmo gelijk was en roeide slechts kalm de baan af. Na afloop werd zoowel door België als Neder land geprotesteerd. Bij onderzoek van dit protest bleek, dat feitelijk alle vier de ploe gen fouten hadden gemaakt. De protesten werden daarom toegewezen en bepaald werd, dat Nederland en Begië beide in den halven eindstrijd zouden ltoroen. Bij loting werd toen vastgesteld, dat Nederland zou komen in de serie met Italië, Tsiecho-Slowakije en Dene marken. Erg gelukkig is deze indeeling niet, daar Italië en Denemarken den besten tijd hebben gemaakt, doch de acht van Nereus zal thans kunnen toonen waartoe zij in staat is. Men acht de ploeg sterk genoeg om zich in den eindstrijd te plaatsen. Tot zoover dus niets dan goed, het eenige onaangename is de nederlaag van Laga in de vier met stuurman. Laga heeft ditmaal een ongelukkigen dag gehad. De ploeg heetl veel minder geroeid dan bij de oefeningen en voor de nederlaag is dan ook geen enkele veront schuldiging aan te voeren. Het resultaat van den eersten dag is dus dat slechts één van onze ploegen is afgeval len, dat een ploeg in den halven eindstrijd komt op heden en dat twee ploegen, de beide onbestuurde ploegen, morgen in de beslissing zullen roeien. Voorloopig kan men dus tevre den zijn. De uitslagen luiden: Vier met stuurman: Eerste heat. 1. Zweden 6 min. 45 2/5 sec. 2. Polen 6 min. 49 2/5 sec. 3 Frankrijk 6 min. 53 3/5 6ec. 4. Spanje 6 min. 57 2/5 sec. Tweede heat: 1. Italië 6 min. 41 2/5 sec. 2. Hongarije 6 min. 50 sec. 3. België 6 min. 57 sec. 4. Tsjecho-Slowakije 7 min. 7 4/5 sec. Derde heat: 1. Denemarken 6 min. 42 sec. 2 Zwitserland 6 min. 49 3/5 sec. 3. Nederland 6 min. 57 2/5 sec. Aangezien de eerste en tweede aankomenden van elke heat in de halve beslissing komen, is de Nederlandsche ploeg voor dit nummer dus uitgeschakeld. Twee zonder stuurman, Eerste heat: 1. Frankrijk 7 min. 23 sec. 2. Denemarken 7 min. 33 3/5 sec. 3. België 7 min. 34 4/5 sec. Tweede heat: 1. Italië 7 min. 15 1/5 sec. 2. Nederland 7 min. 18 3/5 sec. 3. Polen 7 min. 40 sec. In de demi-finale komen nu Frankrijk, De nemarken, Italië en Nederland. Skiff. Eerste heat: 1. Italië 7 min. 13 sec. 2. Denemarken 7 mina 14 2/5 sec. 3. Tsjecho-Slo wakije 7 min. 25 sec. 4. Spanje 7 min. 43 3/5 Tweede heat: 1. Zwitserland 7 min. 15 1/5 sec. 2. Frankrijk 7 min. 16 2/5 sec. 3. Begië 7 min. 26 3/5 sec. Twee met stuurman, t. Frankrijk 7 min. 35 3/5 sec. 2. België 7 min. 46 1/5 sec. 3. Zwit serland 7 min. 52 sec. 4. Italië 7 min. 53 3/5 sec. 5. Polen 7 min. 56 sec. Vier zonder stuurman. Eerste heat: 1. Zwit serland 6 min. 38 sec, 2. Frankrijk 6 min. 39.2 sec. 3. Italië 6 min. 41 1/5 sec. Tweede heat: 1. Nederland 6 min. 41 2/5 sec. 2. Polen 6 min. 44 sec. 3. België 7 min. 8 1 '5 sec. Dubbel scull. Eerste heat: 1. Hongarije 6 min. 50 sec. 2. Zwitserland 6 min. 54 2/5 sec. 3 België 7 min. 2 1/5 sec. Tweede heat: 1. Italië 6 min. 49 1/5 sec. 2. Frankrijk 6 min. 59 3'5 sec. 3. Joego-Slavië 7 min. 14 1/5 sec. Achtriemsgieken Eerste heat: Denemarken en Hongarije dead heat 6 min. 6 4/5 sec. 2. België op 1 meter). 4. Nederland (op twee lengten). Aangezien België bij de wedstrijdcommis sie geprotesteerd heeft wegens het feit, dat de ploeg gehinderd werd. heeft de jury be slist, dat zoowel België als Nederland in de halve beslissing zullen uitkomen. Achtriemsgieken Tweede heat: 1. Italië 6 min. 2 2/5 sec. 2. Frankrijk 6 min. 6 2/5 sec. 3. Joego-Slavië 6 min. 10 3/5 sec. Derde heat: 1. Polen 6 min. 11 4/5 sec. 2. Tsjecho-Slowakije 6 min. 14 4/5 sec. 3. Zwit serland 6 min. 18 3/5 sec. WATERPOLO Nederlaagwedstrijden „De Zijl". Dinsdagavond a.s. om 8 uur speelt do Zijl I haar 3den nederlaagwedstrijd. Deze wedstrijd wordt gespeeld tegen den kam pioen van de afd. van de Zijl I, n.l. D.W.R.' I (Haarlem). Tevens speelt dien avond De Zijl II ccn vriendschappelijke» wedstrijd tegen D.W.R. II (ree. 3e klasse N.Z.B.). SCHERMEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE 0STENDE. Gisteren zijn te Ostende de interna tionale schermwedstrijden begonnen, waar aan ook Nederlandsche ploegen decl- neemen. De Ned. equipe A. won van België B. met 97 gew. partijen, 20 ontv. en 21 geg. treffers. De Ned. B.-ploeg werd door de Belg. A.-ploeg echter verslagen met 151. In de beslissingen om de derde en vierde plaats won België B. mot 13 partijen van Nederland B., 19 ontv. en 29 geg. treffers. In den eindstrijd sloeg de Belg. equipe A. de Nederl. A.-ploeg met 115, 17 ontv., 25 geg. treffers. DERDE BLAD PAG. 9 FEUILLETON. door CHISTIAN HAUGEN. Algy had zich reeds op een nieuwe ver rassing voorbereid, maar nu had hij zich vergist. Zij vertelde hem, dal hij even na half negen al opgebeld was geworden en dat na dien tijd. de telefoon geen oogen blik stil geweest was. Eindelijk had zij dan maar geantwoord. Een dame had 'n dringende boodschap voor hem, en toen zij hoorde, dat mr. Rodney nog niet thuis geweest wa-s dien avond, had zij zich zeer ongerust gemaakt. Toen zij voor 't laatst om elf uur weer opbelde had de huishoud ster gevraagd of zij de boodschap niet kon aannemen, maar daarvan wilde de da me niets weten. „Ik moest u alleen maar zeggen, dat Miss Cynthia opgebeld had", besloot zij haar relaas. Rodney gebruikte met veel appetijt z'n soeper en legde zich toen direct te bed. Toen hij nog eens over de gebeurtenissen van den gepasseerden dag nadacht, moest hij bekennen, dat de geheele zaak zoo ho peloos ingewikkeld en raadselachtig was geworden, dat hij aan een oplossing of zelfs maar eenig inzicht, niet meer durfde te denken. Het meest verbaasde hij er zich over dat zijn vijand hem niet aan stonds uit den weg had laten ruimen es. zoo gevaarlijke ontvoering op touw gezet had. Doch hij moest deze vragen, evenals de andere, onbeantwoord laten en hij sliep eindelijk in, vast als een marmot. IV. Een brief van Hope. Den volgenden ochtend was hij lang zoo enthousiast niet meer over zijn avontuur. In die paar dagen was 't hem volkomen over 't hoofd gegroeid en dat steeds maar in 't duister tasten kon hem allerminst bekoren. En hoe verder de situatie zich ontwikkelde, het werd steeds meer onbe grijpelijk voor hem. De moordaanslag had duidelijk bewezen, dat zijn vijand hem uit den weg trachtte te ruimen en hij kon zich dus op een herhaling voorbereiden. Maar inplaats daarvan hadden zij hem willen ontvoeren. Hadden deze twee gebeurtenissen in omgekeerde volgorde plaats gehad, dan zou er tenminste een logischen samenhang in te ontdekken zijn. Nu echter moest hij wel veronderstellen dat zijn geheimzinnige vijand zijn plannen gewijzigd had. Toen Algy zich op weg naar 't kantoor bevond, begon hij er al spijt van te krijgen, dat hij uit de auto ontvlucht en niet mee naar Wat-ford gereden was. Misschien had hij dan van aanschijn tot aanschijn tegenover zijn tegenstander komen te staan en was de oplossing van het raad sel spoedig gevonden geworden. Doch 't had ook minder gunstig uit kunnen val len en dan zou 't hem misschien 't leven gekost hebben. Er bleef nu nog slechts één mogelijkheid om achter 'fc geheim t« komen over: een onderhoud met de mys terieuze Cynthia. Den gehee'.en dag wacht te hij met spanning of zij niet zou opbel len of een briefje zou sturen. Met de middag-post kwamen twee brie ven aan zijn privé-adres. Een er van was van Cynthia. Dezen opendt hij 't eerst. Hij las: Mr. Algy Rodney, „Ik ben zeer ongerust geweest. Pas om twaalf uur 's nachts vernam ik iets van uw ontvoering. Wat ben ik blij, dat 't u ge lukt is te ontsnappen, de gevolgen zou den anders verschrikkelijk geweest zijn. Voorloopig behoeft u geen gewelddadi- gen dood te vreezen, maar wees voorzich tig, dat u hen niet opnieuw in handen valt. Om acht uur bel ik op." Uwe Cynthia. De tweede brief bezorgde hem een nieuwe verrassing. Het geheele epistel was getypt op een schrijfmachine zelfs de on- derteekening en luidde: Mr. Alg Rodney, „Wijl ik weet, dat Stenton ook u achter volgt, stel ik mij met u in verbinding, in de hoop, dat wij bondgenooten zullen worden in den strijd tegen onzen gemeen schappelijke vijand. Sinds meerdere jaren ben ik volkomen in zijn macht en uiterlijk draag ik mijn lot gelaten. Stenton meent zelfs op mij te kunnen rekenen en houdt mij voor onschadelijk. Met uw hulp hoop ik echter hem het tegendeel te kunnen be wijzen. Hij is te machtig en te gevaarlijk om alleen tegen hem den strijd op te nemen. Doch zoo u mij terzijde wil staan en geen gevaar ducht, dan kunnen wij misschien overwinnen. De kans is wel erg gering maar er is dan toch een kans. Ik ken hem goed en weet meer van hem dan wie ook. Al die jaren wachtte ik tevergeefs op een strijdmakker. Nu hoop ik op u. Het is mij nog niet volkomen duidelijk, waarom hij u achtervolgt. Wel weet ik, dat zijn eind doel uw dood is. Het is natuurlijk moge lijk, dat u ook in den strijd tegen hem het levn laat. Doch ook ik waar mijn leven. En mocht het resultaat in ons nadeel uit vallen, zoo is het toch altijd nog beter in een eerlijken kamp te vallen, dan lang zaam doodgemarteld te worden. Zooals ik reeds zei, wij hebben een kans. Hebt u moed genoeg om die kans waar te nemen, dan verzoek ik u om een onderhoud. Zorg om vier uur in het hotel Ritz aan de leestafel te zitten. Ik zal u daar ontmoeten, als Stenson's spionnen dat tenminste niet verhinderen. Verder wil ik u er nog op opmerkzaam maken, dat wij nimmer op eenigen bij stand van de politie behoeven te rekenen Stenson heeft veel invloed op Scotland Yard en als wij ons met dit instituut in verbinding stellen, zou hij daaromtrent den volgenden dag reeds ingelicht zijn. Het ce- volg zou voor ons noodlottig zijn. Dus Ritz om vier uur. Ik hoop dat ik in mijn verwachtingen niet teleurgesteld zal worden Geoffrey Hope. „Vernietig dezen brief. Stenson be schikt over ontelbare spionnen. Komt hem iets ter oore dan is alles verloren". Algy Rodney verbrandde beide brieven. Daarna zat hij geruimen tijd in diep ge peins verzonken. Hope's merkwaardige brief had aan het avontuur nieuwe factoren toegevoegd en hem eindelijk zij het heel vaag de om trekken van de hoofdfiguur laten zien. Stenton, zijn mysterieuze vijand, had tot nu toe in de schaduw van zijn ondoor grondelijk geheim gestaan. Nu wist hij niet alleen diens naam, maar kon hij zich ook eenigs.zins 'n voorstelling van zijn persoon vormen. Rodney aarzelde geen oogenblik maar was vastbesloten van de geboden gelegen heid tot een onderhoud met Hope gebruik te maken. De uren kropen hem zelfs al te traag om. Klokke vier trad hij 't restaurant bin nen en zette zich aan de leestafel. Hij be stelde een glas absinth on legde een cou rant voor zich neer, hield echter 't hoofd onafgebroken op den ingang gevestigd. Plots rukte hij snel de courant open, om er 't hoofd achter te verbergen. Een jonge man, dien hij op 't eerste ge zicht herkende van zijn nachtelijk avon tuur in de auto, kwam binnen en liep hem rakelings voorbij. Hij was een van Sten son's mannen, zijn bewaker in de luxueuso gevaneenis, dien hij even voor zijn ont vluchting gekneveld en geboeid had. Eén oogenblik schoot hem de gedachte door 't hoofd, dat deze jongeman en Hope wel eens een en dezelfde persoon konden zijn, maar even spoedig liet hij dit denkbeeld weer los, want uit den brief had hij den indruk gekregen, dat Hope beduidend ouder moest zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9