Wagens - Kindermeubelen enz. 109 HEDEN OPENING ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 EERSTE BLAD PAG. 3 VAN ONZE SPECIALE ETALAGE m in perceel Haariemmmerstraat De verkoop dezer artikelen geschiedt in onze Magazijnen HAARLEMMERSTRAAT 93-93150 (aan de overzijde) BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Aug. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 765.4 te Janmaven. laagste barometerst.: 738.8 te Valencia. Verwachting tot den avond van 16 Aug.: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Wes- telijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt Waarschijnlijk regenbuien. Weinig veran dering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR! 17.8 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur: 18.5 gr. en 12 uur 19 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 17.5 en 12 uur 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.56 uur tot Zondagmorgen 5.12 uur; van. Zondagna middag 8.55 uur tot Maandagmorgen 5.13 uur. HOOGSTE WATERSTAND. Hoog water te Katwijk aan Zee op Zondag 16 Aug. voorm. 5.17 uur en nam. 5.38 uur; op Maandag 17 Aug. voorm. 5.59 uur en nam. 6.20 uur. beweren,, dat Vondel's werken onaange roerd en onopengesneden in onze stoffige boekenkast blijven sluimeren, eenzelfde ge tuigenis mag Pater Molken boer ook gege ven worden ten opzichte van D&nte. Hij schreef artikelen over „Dante en de Dominicanen", „Dante en Vondel", over de Dante-vertaling van Hage broers, over „Dante en Bellarminus". Naast het gescn re ven woord, benutte hij niet minder boeiend bet gesproken woord om in tal van ontroe rende en geestdriftige voordrachten den grooten Florentijnschen dichter aan het ka tholieke volk bekend te maken. Maar bo ven dit alles staat de meesterlijke mouo- graphie, welke bij hi Dante's jubeljaar over den dichter verschijnen deed, wellicht het rijpste werk van Molkcnboer's rijken eu veelzijdigen geest, en dat geprezen wordt als het gaafste Dantewerk, dat ooit in de Nederlandsche letterwereld is verschenen. Met piëteit verzamelde Molkenboer de „Letterkundige opstellen" van wijlen den conscientieuzen Mgr. A. M. C. van Oooili, en deed deze voorafgaan van een door hem geschetst levensbeeld van den eerbiedwaar- digen schrijver, dat alleen reeds de moeite van deze uitgave loont. Met nog inniger piëteit schonk Paier Molkenboer ons "het ontroerende Leven van zijn gevierden ordebroeder Pater Vinoen- tius de Groot, den eersten buitengewonen Hoogleeraar in de Thomistische Philoso phic aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Meer dan een ander toch weet. Pater Molkenboer de beteekenis te schat ten van een zieleleider onder studenten, hij die zelf al zoovele jaren de geestelijke lei der en moderator is van de studenten aan de Rijkslandbouwhoogeschool te Wagemn- gen. Pater Molkenboer vijf en twintig jaar priester Bij al zijn veelzijdigen wetenschappelij- ken literairen en kunsthistorischen arboirl is Pater Molkenboer in en voor alles pries ter geweest en gebleven. Hoezeer studie en wetenschap ook steeds beslag op hem legden, nooit deed zijn Overheid tevergeefs een beroep op hem, al9 men in den priesterlijken wijn gaard een arbeider te kort kwam. Talloos zijn de retraites, missies, tri duüms, vastenmeditaties, welke door Pa ter Molkenboer in deze vijf en twintig ja- r<jn zijn gehouden. Duizenden en duizel den, geestelijken zoowel als leeken, heeft hij met zijn welsprekend en apostolisch woord ontroerd en gesticht. Hij heeft de „eloquentia sacra", de ge wijde welsprekendheid niet alleen theore tisch gedoceerd, maar ze ook tallooze ma len op voortreffelijke wijze de ficto gede monstreerd. Vijf en twintig jaren geleden, ter gele genheid van zijn eerste blijde priesterfeest, had. een van zijn kunstzinnige broers hot menu voor het familienoenmaal symbolisch verlucht met een appelboom in bloesem. Aan den levensboom van Pater Molken boer hebben de vruchten zich wel zegen rijk gezet, en thans op zijn zilveren feest lacht ons het gave, gouden ooft van zijn rijken priesterlijken arbeid bekorend en welbehaaglijk tegen. Audiëntie. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem ral Maandag en Donderdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. RECHTZAKEN Brand in kazerne gesticht. De krijgsraad te Den Bosch veroordeel de gisteren den 20-jarigen J. M. O., gebo ren te Valburg, wachtmeester van de trein afdeeling der eerste artillegiebrigade, tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en ontslag uit den dienst, zonder ontzetting uit de be voegdheid om bij de gewapende macht te- dienen, wegens het feit, dat hij op 16 April van dit jaar in Den Haag opzettelijk brand heeft gesticht in een der stallen der Alexan- derkazerne en op 28 April op een der ka mers dier kazerne. Beklaagde had ook in de kazerne choco lade en sigaren ontvreemd. STADSNIEUWS „KONINGINNEDAG". Oproep aan alle eigenaars van vaartuigen. Door het bestuur der Vereeniging „Ko ninginnedag" is volgende oproep rondge zonden. Door dezen deeien wij U mede, dat op Maandag 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin- ging een verlichting zal plaats hebben van het plantsoen met schijnwerpers (diep- straiers), terwijl o pdiverse punten Ben- gaalsch vuur zal worden ontstoken. Aanvangende 8.30 uur zal een door het Gemeentebestuur aangeboden concert worden gegeven door het Harmonieorps „De Post". Het best uur van „Koninginnedag" doet een beroep op alle watersport-beoefenaars, te komen spelevaren in de Singelgraoht tusschen Hooge Rijndijk en Rustieke brug (v. Disselbrug). De verlichting van div. markante pun ten van het plantsoen zal des te feërieker zijn, indien zich in de Sin gel gracht een groot aantal cano's en andore met lam pions e.d. verlichte vaartuigen bewegen. Zoo mogelijk zou guitaar- en mandoline- muziek er ten zeerste toe kunnen bijdra gen het geheel een Venetiaansch aanzien te geven. Waar niet alle bezilters van vaartui gen ons bekend zijn, doen wij naast een dringend beroep op deelname tevens een beroep op uwe welwillendheid anderen tot deelname op te wekken. Met het oog op een goede repeling za gen wij gaarne zoo spoedig mogelijk opga ve van deelnemers tegemoet. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 4608. Spaarbank voor Noordwijk en Omstreken. Noordwijk, Voor straat 36. Uitlr. Comm.: P. A, Alkemade, Noordwijk. N. Comm.: W. S. van dei- Meer, Noordwijk. Voor het examen ter verkrijging van het Zangers-Diploma, uitgereikt door de Ned. Sint-Gregoriusvereeniging, slaagden de heeren, W. Goddijn, A. Sommers. Dijssel- bloeni, A. Kohlbeck en A. van Mill, allen van het Sint Petruskoor alhier. De aan het examen voorafgaande cursus ..erd geleid door den heer P. M. van Vel- zen, directeur-organist van het St. Pe truskoor, terwijl het examen werd afgeno men door een commissie onder presidium van den zeereerw. heer Pastoor Th. M. .Beukers. Naar wij vernemen zal de groentijd van het Leidsch Studenten Corps dit jaar 15 September a.s. aanvangen en veertien da gen duren. Mej. M. v. Harte velt slaagde te Den Haag voor het E.N.S.A.I.D.-diploma cou peuse en mej. M. J. M. Pouw voor costu- mière, beiden alhier, leerlingen van mevr. Kouw-de Rooze. Naar wij vernemen zal op Dinsdag n.s. van 1112 uur een gratis concert gegeven worden op de Beestenmarkt door de geza menlijke kapellen van het circus Gleich, onder leiding van kapelmeester Busch. Verder verzocht men ons mede te Joe len, dat de voor verkoop van entree-kaar ten plaats heeft bij den heer Zierikzee, Nieuwe Rijn 63, tel. 197. BIOSCOPEN. Casino. „Kairo, Schipbreukelingen, Hallo. MexicoZiehier het programma van bo vengenoemd theater. „Kairo" is een filmpje met mooie natuur opnamen. „Schipbreukelingen" voert ons naar een eenzaam eiland in de Zuidzee, op welk eiland we aantreffen Richard van Buuren, Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Apólonia Jacoba, d. v. A. Vermeer en M. v. d. Linden. Rei nier Filippus, z. van H. C. de Wissel en M. Kemp. Wilhelmina, d. van M. Laudhoul en W. Kralt. Suzanna Elizabeth, d. van .1. J. van der Krogt en C. M. Zomer. Jaci- ba Clasina, d. van J. G. G. Gordijn en J van der Berg. Johannes, z. van P. vah Vliet en M. J. Zitman. Ondertrouwd: A. A. M. Martiju jra. 21 j. en C. J. Devilee jd. 26 j. M. Vlas blom jm. 25 j. en M. G. van Ingen Scho nau jd. 26 j. Overleden: J. B. Kalis Volker vr. 33 j. W. Lankhaar dr. 4 mnd. J. van der Boon zn. 22 j. C. Ouwehand zn. 7 wkn. H. van der Vegte m. 66 j. diens verloofde en een half krankzinnigen Portugees. Ze hebben alle hoop laten va ren ocit dit oord te kunnen verlaten. Toch wordt eerst de vrouw, later de man ver lost. Deze film is toelaatbaar slechts voor volwassen personen, die levenservaring ge noeg zullen hebben om -zich niet te stou ten aan iets, wat ook in het gewone leven dikwijls voorkomt en dat hier eindigt- met een christelijk huwelijk. ..Hallo Mexico!" is een operettefilm, die veel heeft van een revue vol bonte tufereelen eng rappig spel, een film, die iemand den heelen avond bezig houdt en het publiek doet schateren van lachen. Grappig vooral is het spel van Bert Whecler als professor Bird en Robert Woolsey als zijn assistent Sparrow. Mu ziek en zang zijn in deze film goed ver zorgd en noodigen uit tot een bezoek. Nog eens: een programma uitsluitend voor volwassen personen. Luxor. Het programma, dat deze week voor de pauze wordt gegeven door de direclie van het Luxor-Theater, is van veelzijdige sa menstelling. Een aantal korte, doch aar dige films volgen elkander op en naast de Vrijwillige Brandweer neemt de Stom me van Portici een ^eel bijzondere plaats in. Beide zijn aardige kluchten en vooral de moderne Stomme van Portici doet de aanwezigen herhaaldelijk schateren van het lachen. Na de pauze gaat als hoofdfilm: „D-trein 13 heeft vertraging", een UFA-toonfilm van sensatie en spanning. Het scenario voor deze rolprent is heel goed gevonden en niet minder goed uit gewerkt. D-trein 13 heeft vertraging, om dat het baanvak versperd is wegens een spoorweg-aanslag, bedoeld op den presi dent van een olieconcern. Dit is op zich* ze If niet zooveel bijzonders, doch dit is te meer het geval met hetgeen zich afspeelt in de drie uur, die tijdens die vertraging verloopen en gedurende welke een jonge man, die hoopt op eèh avontuurtje, gewik keld wordt in het complot van den mis- dadigen treinaanslag. Hoe hij, onwetend voor de justitie, oorzaak is van de aan houding der daders, laat deze emotionoelo film duidelijk zien. De ontknooping ervan zullen we niet verklappen. De velen, die gisteravond aanwezig waren, hebben er van genoten en niemand late deze film voorbijgaan zonder haar te hebben gezien. Trianon. Op den verjaardag van Trianon" komt de directie steeds met een bijzonder feest programma. Deze week waarin her dacht' wordt het vier jarig bestaan draait City-lights. Er heeft over deze be roemde fiim reeds een voorbespreking in de krant gestaan. We kunne in deze lofprij zing op deze grappige en goede film dus kort zijn. Het is een echter Charley Cha plin-film: dwaas en daas en toch met een tikje sentimentaliteit. De tragedie van het ingeslikte fluitje o.a. en de bokswedstrijd zijn meesterlijk gespeeld. Indrukwekkend is het verhaal van Bird's tocht naar de Zuidpool. Dit verhaal uit de eindelooze stille witte ijsvelden, is even spannend als de best geënsceneerde film. Voor deze beide groote, zéér bezienswaar dige, films, draaie enkele kleinere, o.a. een vermakelijke teekenfilm en een inte ressant journaal. Het programma van „Trianon" kan in deze jubileum-week niet alleen worden goedgekeurd, doch zeker worden aanbevo len. LAATSTE BERICHTEN De toestand van Herkuleyns. Naar ons bij informatie in het Binnen gasthuis hedenmorgen werd medegedeeld is de toestand van den motor renner He.rku- Leyns, die Donderdagavond in hot Stadion ernstig werd gewond, heden goed. Omtrent de toestand van de beide ande re patiënten de Koning en Bootsma, die in het Wilhelmina-gasthvus worden verpleegd, vernemen wij, dat de toestand van beiden vooruitgaande is. PATER L. H. PERQUIN 0. P. Heden vierde pastoor L. H. Perquin O. P. voorzitter van den K.R.O. zijn 40-jarig priesterfeest. Hedenmorgen werd een H. Mis van dank baarheid opgedragen in de kerk van de H. Thomas van Aquino te Amsterdam, waar onder een korte toespraak van pastoor D. v. Coeverden. In heit gebouw van den K.R.O. op de Heerengraoiht had daarna een kinderhauLde plaats. Tensotte werd den jubilaris namens de leden van bet bestuur van de K.R.O. zijn borstbeeld aangeibodeh. Dit bronzen borstbeeld, dat is vervaardigd door den beeld'buower August Falise, zal worden gep'aatst in de studio te Hilversum. Hedenmiddag houdt de jubilaris receptie. FELLE BRAND TE UTRECHT. Ongeveer om half 4 in den afgeloopen naeht is een felle uitslaande brand uitge broken in de drukkerij van de firma Van Boekhoven aan de Begijnestraat te Utrecht Het bleek al spoedig, dat het hier een ernstigen brand gold, die aanvankelijk groot gevaar opleverde voor het geheele daar liggende huizenblok. Het vuur, dat was ontdekt door een kok van het naast gelegen tehuis van het Leger des Heils, had spoedig een grooten omvang aangen> men. en het werd geheel door een huizen blok ingesloten. De brandweer was spoe dig met drie spuiten ter plaatse, waarvan er evenwel één geen dienst behoefde te doen. Door tal van omliggende huizen en vanaf de daken der huizen werd door een groot aantal slangen een enorme hoeveel heid Singel water in de vuurzee geworpen. In een uur tijd was het grootste gevaar ge weken. Omstreeks 5 uur kon een deel van het materiaal inrukken. Om 9 uur heden morgen was men nog met de nablussching bezig. De drukkerij en de zetterij van de firma Van Boekhoven zijn geheel uitge brand. De naastliggende huizen bleven ge spaard. Omtrent do oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Het blusschings- werk, dat onder leiding stond van den commandant D. S. Vleming, word media gade geslagen door den burgemeester, eenigc wethouders en den waarnemend hoofd-commissaris van politie. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Men meldt uit Zwolle: Hedenochtend te ruim 10 uur heeft op het kruispunt WezepHattemerbr^ek na bij de IJselbrug een botsing plaats gehad tusschen twee luxe auto's, waarvan één auto uit Zwolle, bestuurd door den heer Jacobs uit deze gemeente. Hierin zaten twee personen. De andere wagen was met vier personen bezet, waaronder tweo da mes, en werd bestuurd door graaf van Bylandt uit Oldebroek. Laatstgenoemde auto, die een snelheid had van ongeveer 80 km. en vermoedelijk geen signaal heeft gegeven, greep den wagen van den heer J., die een vaart had van 35 km., waardoor laatstgenoemde wagen in de .sloot terecht kwam. De inzittenden kwamen er evenwel zonder letsel af. De auto van Graaf van Bylandt kwam tegen een boom terecht en werd zoo goed als geheel vernield. De heer Van Bylnndt kreeg ernstige verwondingen en werd per auto van een dokter uit Ol debroek naar zijn woning vervoerd. TELEGRAMMEN Verwacht te kort op de Pruisische begrooting. BERLIJN. 15 Augustus (V.D.) Volgens de „Bör&enlcurieir" verwacht men voor Prui sen voor het jaar 1931 op de gewone be groot lug een teikort van ongeveer 350 mil- lioen mark. In het Pruisische ministerie van financiën i<s men in verband hiermede be/in- voorstellen tot bezuiniging uit te wenken. Geestelijke aan de Spaansche grens gearresteerd. PARIJS, 15 Aug. (V.D.). Uit Madrid wordt gemeld, dat de politie aan do Spaansoh-Fransche grens een hoogge plaatst geestelijke heeft gearresteerd, die door den bisschop van Toledo naar Spanje was gezonden om den verbunnen kardinaal Segura in alle kerkelijke kwesties te ver vangen. Op de terugreis van Frankrijk, waar hij een bezoek aan kardinaal Segura had gebracht, werd de geestelijke aan de grens door de Spaansche politie gearres teerd. Er zouden belangrijke documenten in zijn bezit zijn gevonden. Aanslag op een bankdirecteur. BERLIJN, 15 Augustus (V.D.) Vrijdag middag werd, volgens een berioht uiit Lahr in Baden op den 40-jarigen direoteur van een spaarbank dr. Meister een revolve.r- aanslag gepleegd. De handelaar Emil Koh'er uit Friedenhewn bij Lahr verscheen voor het loket der bank en wilde den direc teur spreken. Tijdens het gesprek trok Kohier plotseling een revol-ver en sohoot op Meister, die levensgevaarlijk gewond werd. Kohier werd gearresteerd. De dader had des morgens den directeur van de spa aba nik eenige malen oipgebeld en ge zegd, dat hij hem wilde sipreken, om hem te kunnen doodsohieten. Casino: Luxor: Trianon: BIOSCOPEN. Voor volwassenen. Goedgekeurd. Goedgekeurd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Aug. Groentenveiling. Per 100 stuks": andijvie 0.40—1.10, kro'en 1 —2, komkommers 1—3.50, bloemkool I 7.5016, bloemkool II 16, groene kool 34, meloenen 629, pieterselie 0.50 1.kropsalade 0.401.90, selderie 0.50—1.bleekselderie 0.20—0.25, uien 1.10—2.10, wortelen 3.109.90, perzi ken 418, per 100 kilo: kroten 24, snijboonen 10—21, stokboonen 18—26. stanrboonen 611, postelein 58, spi nazie 69, 15 Aug. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (controle) 1.45 prima bocrenboter 1.30—1.40, goede boe- renboter 1.201.35 per kg. Aangevoerd -15 achtste en 7 zestiende, vaten, wegende 970 kg. Handel goed. Eieren. Totale aanvoer 5374 stuks. Do prijzen warenkippeneieren 4.50—5.30 en eendeneieren 1.00—.4.60 per 100 stuks. Handel matig. Turfmarkt van 10 tot en met 15 Aug. Aangevoerd 100.000 stuks lange turf, prijs 7—8 per 1000 stuks. VEUR, 14 Aug. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 2.103.2e soort 0.?01.20, 3e soort 50 cent, wankl. 12 stek 10 cer.t; gele komkommers le soor 3 1.90, 2e soort 22.60, 3e soort 0.50 1.stek 10 cent, kropsla 0.501.30, peen 5.307.bloemkool 6.509.10, 2e soort f 35.30, tomalen (<mid.) 4.90—5.70 gr. ronde 4—4.10, 2e soort 4.105.10, 3e soort 22.80, bonken 3<1, rijp 35, andijvie 0.501.10, spinazie 3651 cent, rabarber 13, postelein 67.80, snij boonen 1419, spereieboonen 12—15, prei 12, selderie 11.60, peulen 14 —19, peren 3041, meloenen IS59, druiven 31—32. KATWIJK a. cl. RIJN, 14 Aug. Groen- tonvoiling. Eigenheimers per kist van 25 kg. 1.202.peen per 100 bos 6.50 9.60, bloemkool late soort per 100 8.30— 13.80. Aanvoer: 570 kisten aardappelen, 7400 bos peen, 7000 bloemkool. ALPHEN a. d. RIJN, 14 Aug. Groenten veiling. Per 100 kg.: heerenboonen 812 snijboonen 12—21, postelein 4—6, per 100 bos: kroten 23, uien 22.50, an dijvie 1—2; per 100 stuks: kropsla 1/3 3.20, kropsla II 1, komkommers I 4 6.50, bloemkool I 814, bloemkool II 4 savoyekool 66.50, rocdekool 6, meloe nen 19—46. Eierenveiling. Aanvoer 11800 stuks, kippeneieren 3.804.S0, eendeneieren 3.50 en kalkoeneicn 6.per 100 stuks. BOSKOOP, 14 Aug. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Kilham 25—15 cent, Ophelia 9—15 cent, Golden Ophelia 1027 cent, Marcel Rouyer 1018 cent, Hadlcy 40—79 cent, Claudius Pernet 12—35 cent, Columbia 1850 cent, Butterfly 11— 25 cent, Mac Keiler 13—29 cent, Wilh. Kor- des 1223 cent, Mad. Jules Bouché 814 cent, Rosalandia 284S cent, Florex 3650 rent, Else l'oulsen 3845 cent, Edith He len 3952 cent, Gloria mundi 2350 cent, Germania 914 cent, Orange perflection 1020 cent, Polyantharozen 1015 cent. Diversen: Dahlia's grootbloemig 1527 cent, idem kleinbloemig 15 cent, Gladiolen 39 cent, Lelies tigrinum 1840 cent, Cle matis Durandi 35 cent, Anjers 13—27 cent, Tritoma 18 cent, Roode lelies 70 cent, witte lelies 90 cent, Gerbera 40—51 cent, Clema tis Prins Hendrik 2.002.50. TER AAR, 14 Aug. Centrale Veiling. Snijboonen 0.252.10, stokprincessen 1 1.40, dubbele stamboonen 7090 cent, witte pronkers 4070 cent, augurken: fijn 6.408.00, fijnbasterd 2.903.70, bas terd 1.602.25, grof 1.201.55, bom men 35 cent, knorrels 55 cent, bloemkool 15 cent. WOERDEN, 14 Aug. Groentenveiling. Stamprincessen 8.517 cent, ctokprinces- sen 1723 cent, snijboonen 9.526 cent, pronkboonen 9.513.5 cent, postelein 3.5 9.5 cent per kg.; komkommers 23 cent en meloenen 1842.cent per stuk; augurken A 32 cent per kg; andijvie 1 cent, bloem kool 1 cent, roodekool 5.5 cent, savoyekool 4.5 cent en spitskool 2.5 cent per stuk; rru- barber 5 cent, kroten 1 cent, uien 3 cent on wortelen 8.5 cent per bos; fruit: N. H. Suikerpeer I 3.57 cent, idem II 2.54 cent, Oomskinderen I 3638 cent, idem II 2931 cent, Dirkjespeer I 5.59.5 oent, idem II 1.53.5 cent, Keswick I 1820 ot., idem II 14 cent, extra 24 cent, Claps Favo rite I 22—23 cent, idem II 14.5 cent. Lord Suffield extra 24 cent, idem I 13 cent, idem II 7 cent; Precose de Trevonne 14 cent, Yellow Transparant I 48 cent, idem II 41 cent per kg.; kroosjes -2 cent, blauwe prui men 18 cent, aardbeien 25 cent, roodebae- sen 23 oent, frambozen 29 cent, perziken 36 cent t>er stuk.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3