WAAROM KOOPT U BIJ WAALS 100 GOEDKOOP? UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS Agenda ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 WAALS HAARLEMMERSTRAAT 130-136 Om „goedkoop" te koopen, moet, het woord zegt het zelf, het gekochte op de eerata plaits „goed" zijn. Wat U bij WAALS koopt, is niet alleen goed, doch ontegenzeggelijk „het beste". Door bij WAALS te koopen, mDa&^U geld. Door veel bij WAALS te koopen spaart U sommen, en kunt U de schoonheid en kwaliteit van hetgeen U ian^chaft^fCven Uw eigen verwachting opvoeren. BIJ WAALS BESTEEDT U MINDER GELD VOOR MEER EN BETER flOED, DAT IS GOEDKOOP. MANUFACTUREN CONFECTIE MEUBELEN TAPIJTEN GORDIJNEN BEDDEN -^DEKENS COMPLETE WONINGINRICHTING LEIDSCHENDAM. De Hanze. Woensdagavond te 8 uur hield de R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" te Leidschendam een leden vergadering in het Patronaat. De voorz. opende de vergadering met den chr. groet en heet allen hartelijk welkom. Het spijt hem, dat deze zoo be langrijke vergadering zoo slecht is be zocht, doch hoopt en vertrouwt, dat de besprekingen zullen zijn in het belang en tot nut der Leidschendamsche Hanze. De notulen worden gelezen en onver anderd onder dank goedgekeurd. De voorz. heet den geestelijken advi seur, kap. Pronk, die inmiddels ter ver gadering is gekomen, hartelijk welkom. Naar aanleiding der notulen deelt de voorz. mede, dat de borden inzake vent- verbod reeds zijn geplaatst en dat ook het adresboek reeds gereed is, wat wer kelijk schitterend en mooi is uitgevoerd. De voorz. deelt mede, dat het bestuur der Wilhelminavereen. heeft geweigerd de medewerking te vragen van de Hanze inzake etalagewedstrijd bij de a.s. fees ten, enkel omdat de Hanze een R. K. organisatie is. Alleen de voorz. der Wilh. vereeniging heeft aangedrongen de me dewerking der Hanze te verzoeken. Na mens de vereeniging spreekt de voorz. zijn afkeuring uit over de houding der Wilh.-vereeniging. De heer Willemse wil een motie indienen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de houding de zer vereeniging, of een schrijven fe rich ten. Na enkele besrpekingen wordt be sloten de Wilh.-vereeniging een schrijven te zenden. Inzake viering 20-jarig bestaan der vereeniging deelt de voorz. mede, dat het plan bestaat de feestviering te doen plaats hebben, als volgt. Des morgens H. Mis met alg. H. Communie voor de leden en hun vrouwen, hierna gemeenschappe lijk ontbijt in het Patronaat en 's avonds feestavond. Ook is het de bedoeling voor de kinderen der leden een feestje te ge ven en wel op Zondagmiddag of een middag in de week. Het feest zal ge houden worden op het einde van No vember; een en ander wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. Aangezien er geen nieuwe leden aan wezig zijn, vervalt het punt installatie van nieuwe leden. Het door het bestuur vastgestelde ad vies aan B. en W. betreffende verorde ning Winkelsluiting wordt goedgekeurd. Inzake een excursie naar Rotterdam wordt besloten een circulaire aan de le den te zenden, waarop ingevuld lean wor den, of men hieraan wil deelnemen. Bij de rondvrvaag wijdt de voorz. woorden van hulde en dank aan den Geestelijken Adviseur kap. Pronk, die Leidschendam gaat verlaten, voor het vele werk door hem verricht, inzonder heid ook voor de Hanze. Hij betreurt het, dat zijneerw. Leidschendam gaat verla ten, doch hij kan Leidschendam met een blij hart vaarwel zeggen, als hij op zijn veel en vruchtbaar werk terugziet. Hij hoopt, dat zijneerw. nog vele jaren met vrucht moge werkzaam zijn en ook in Rotterdam evenals te Leidschendam een prettige werkkring moge vinden. Als blijk van waardeering en dankbaarheid biedt de voorz. hem een mooi cadeau aan. Kap. Pronk dankt bewogen voor de hulde en dank hem gebracht en dankt ook voor de prettige samenwerking en wenscht allen Gods- besten zegen. Van de rondvrvaag wordt een ruim gebruik gemaakt, de vragers worden al len naar genoegen beantwoordt. De voorz. sluit dan met een woord van dank en een opwekking tot mede werking deze geanimeerde vergadering met den Chr. groet. ROELOFARENDSVEEN Crisistoestand. Donderdagavond is in de S». Pancratiuszaal alhier een gecombineerde vergadering gehouden van de besturen der groote vereenigingen in deze plaats, n.l. Mid denstand, Tuinderspatroons, Arbeidersbond en Volksbond, van welke laatste vereeniging bet initiatie» tot deze vergadering was uitgegaan. Daarom werd door den heer Gortzak als voorzitter van den Volksbond, de vergadering geopend en na een woord van welkom zette hij het doel van de bijeenkomst uiteen, n.l. te pogen door gemeenschappelijke samenwerking van de verschillende groepen tenminste te trachten de gevolgen van de huidige crisis tot een zoo gering mogelijken omvang terug te brengen. Van verschillende zijden werd het moeilijke vraagstuk belicht en besproken. De algemeene toestand is duister en hu'p zal moeten worden gezocht, maar op welke ma nier men tot een doeltreffende oplossing kan komen, daarop wist niemand een definitief antwoord te geven. Naar werkverruiming zal moeten worden gestreefd, en vooral ook, hoe de tuindersstand op een goede wijze in de gelegenheid te stellen om het vele werk, wat er zeker bij haar is, te kunnen laten verrichten Daar men echter tot geen conclusie kon ko men, werd er op aangedrongen, dat ieder be stuur bij eigen leden de zaak ter sprake zou brengen, om dan, als er een voorstel is ge vonden, wat voor algemeene samenwerking vatbaar is, daaraan mee te doen. Met den christel. groet werd de vergader1'- gesloten. RIJNSBURG. Tuinbouw. De aanvoer blijft nog steeds van groote beteekenis. Het zijn de eigen heimers, blanke en blauwe en de bloemkool waaruit de aanvoer bestaat en die ook nog maar in matige kwantums komen. Voor eigenheimers als voorheen niet veel vraag met prijzen van 2.403.60 per 100 kg. De bloemkool is door de warmte van vorige week nog geen erge beste kwaliteit. De prijs is sindsdien wel iets verbeterd en varieert voor 1ste soort van 4.306.10, 2e soort gaat bijna geheel voor zouterij te gen 1.10—1.00 per 100. De bloemkoolge wassen zijn in het algemeen maar matig te noemen. Bloemenhandel. Betaald werd voor snijbloempen per 100 sbuiksGodesia 3040 oenlt. Zinna 70—1.10. Anjers rood en rose 1.40—1.80. Pompon Dahlia 's 40—60 cent. Groote Dahlia's 1.401.00. Soabiosa 4060 cent. Lelie's wat 6.008.00. Le id e's rood 4.004.80. OonviJli's 4060 oent. Asters rood 2030 oent. ld. wilt 40 50 cent.. Id. blauw 3040 oent. Gladiolen: Fiat 6070 cent. America 20 30 cent. Halley 1015 cent. Willy Wa.gman 2030 oent. Edison 3040 oent. LimaouJee 3045 oent. Flaming Sword 3035 ct. Odin 2030 oent. Crimson Ylow 3040 cent. Vogjht '2035 oent. Wilbrink 1015 cent. Ja- coba 6075 oent. Oranje Brilliant 3035 cent. Snijbloemen per 100 bos: Sta bice geel 4.006.00. Idem Wauw 3.604.20. Gele Chrysanten 3.804.90. Rozen per bos van 20 stuk. Pern et 30 40 cent. Miss Edith Helen 801.10. Lan- dia 3040 oent. Ophelia 4050 cent. Golden Ophelda 4050 cent. Hadley 4080 oent. Butterfly 4050 oent. WASSENAAR. Weg naar de Wassenaarsche Slag. De A.N.W.B en de K.N.A.C. hebben ai-eh gewend tot het ook eg e van B. en W. van de gemeente Wassenaar met een verzoek, om gelet op de mare van het verkeer langs den weg naar de Wassenaarsche Slag den aanleg van een rijwielpad langs dien weg te bevorderen. Zoowel de ve-ilighed van het rij wie'.verkeer a's die yan het snelverkeer zullen dioor het tot stand komen van een zoodanig rijwielpad ten zeerste worden ver hoogd. Voorts hebiben genoemde vereeni gingen verzocht om het daarheen te willen leiden, dat het fijne materiaal (split en zand) dpat zich tihains aan de kanten van dien weg bevindt, en dat vooral in de in gravingen het rij'wiei'.veirkeer l'angs de weg kanten belemmert, zal worden verwijderd. W0UBRUGGE. Geboren Nicolaas, zoon van B. J. Kool en C. van der Sluis Jan Pieter, zoon van P. Groot en Antje Binnendijk. Gehuwd: J. C. Sehoonderwoerd -jm. 33 jaar en J. M. van den Berg jd. 27 jaar. Overleden Antje Binnendijk echt- genoote van P. Groot 27 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN. Tuinavond Bijz. Vrijw. Landstorm. Het officieele programma van het tuin feest van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm alhier op de terreinen van de Martha-Slichting op Donderdag 20 Aug. a.s. aanvangende half acht luidt als volgt: 7.308 uur. Concert te geven door de Chr. Muziek vereeniging „Arti et Religioni" 8.810 uur. .Welkomstwoord van den voor zitter van de afd. Alphen aan den Rijn van den B. V. L. kapelaan H. J. L. M. Sondaal. 8.108.30 uur. Gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus gevolgd door zanguit voering van de R.-K. Zangvereeniging „O. B. K." 8.308.45 uur. Toespraak van den heer D. ten Ga-te Brouwer, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, lid van de Gew. Landstormcom missie „Zuid-Holland West". Onderwerp: Landstorm en Vaderland. 8.45—9.15 pauze. 9.15—8.35 uur. Taptoe, te blazen door de Trompetters van het 6e Regiment Veld-Art. te Leiden, onder leiding van den wachtmeester-staftrompet- ter A. Geskes. 8.25—9.40. Toespraak van den heer J. E. Boddens Hosang, burge meester van Woubrugge. Onderwerp: Oran je en Vaderland. 9.4010.05 uur. Zang uitvoering „O. B. K.". 10.0510.30 uur. Concert te geven door de R.-K. Harmonie Leo XIII. 10.30 uur. Openluchtfilm. Jubileum. Onze plaatsgenoot J. va.n Eganond, herdenkt 27 Augustus den dag, dat hij 25 jaa-r werkzaam is geweest bij de firma L. Jongenburger, kalk zand steen fa briek „Grijpestein" alhier. Perendieven. Door den heer S. werd bij de politie aangifte gedaan, dat uit een hem toebehoorende fruitkas, perziken zijn ontvreemd, terwijl tevens een bezoek werd gebracht aan zijn boomgaard, waaruit een hoeveelheid peren werden ontvreemd. Gevonden voorwerpen. 1 belasting plaatje 1931. 1 slot met sleutel. 1 zil veren broche met bruine steentjes 1 nik kel heerenihoriloge. Ingekomen van Bodegraven Wille- mijntje van Asselt. dienstbode, Steekterweg 32. Sassenheim J. van der Laan, timmer man, 's Molenaars-buurt 49. Amsterdam Ge-rardona- J. Bakker, zonder, Hooftstraat 102. Boskoop Aartje van Tol, eohtge- noote van C. Koblenzweij, zonder, Jan Nieu- wenih. straat. 22. Ma u-rik Anna de Kruijf, zonder, Raadwijkstraat 10. Ze'hem Geur tje Valk, zonder, Raadhuisstraat 44. Gouda J. van der Nagel, metselaar, Vinke- buurt 17. Vertrokken naar Gouda. Cor. Ke- telstr. 39, Gerritje van Wijngaarden, zon der, Vinkeb-uurt 30. Leiden, Oude Rijn 25 Oathaóna Bothnia, eohtgenoote van E. Wolt- huiizen zo/nder, Hoorn 111. Oegistgeest, Wet.h. Spaargarenstr. 22, G. van Da-m en geziini, filliaaJlhoudei, v. Roetselaerstir. 7'b riod. Boskoop, E. Hagen en gezin, boom- kweeker, Groeneweg 35. Duitsehland Fre^senbüttei, Anm Eillmors, zonder, Wil- temstraat 12. Duitsoh'and Rüdi Soheu- noman, metselaar, Willem-straat 12. Voor hout Oaitharina M. Wijsman, diiiensitbode, K/aadhuii&straat 2S1. NIEUWKOOP. Bekroond. De Christelijke Zangver eeniging De Lof stem" behaalde op het concours te Hilligersiberg een le prijs in de derde afdeeling met 325 punten, KOUDEKERK Personalia. De heer F. J. van der Voorde, onderwijzer aan de O. L. School alhier, Is in gelijke betrekking benoemd aan de O. L. School te Reeuwijk. T.b.c.-bestrijding In den loop der volgen de week zal door eenige dames een bloempjes dag worden gehouden ten bate van het T.B.C.- Fonds van den Chr. Nat. Werkmansbond al hier. Geboren: Arie z. van R. A. Meijer en J. M. Harteveld Bastiaan Dirk z. van B. de Wit en F. Wijma Trijntje Anna d. van G. L. Morsink en A. de Waal. NIEUWVEEN. Zeldzame cactus. Bij den postkantoor- houder, den heer F. v. Vliet alhier, staat een zeldzame Cactus in volden bloei. Het is een „Witten fli'o". De plant heeft 9 bloe men tegelijk in bloei, met de knoppen er bij krijgt de plant meer da.n *20 bloemkel ken, welke een zmiver witte kli&ur met een ontelbaar getal meeldraden hebben; e'ike kelk heeft een dioor-snede van 22 cM. 's Avonds verspreidt de bloemenpracht een aangename geur, welke het gehee'ie huis vervuld. Z0ETERW0UDE (H00GE RIJNDIJK). EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Gisteravond togen de parochianen, voor wien het maar eenigszins mogelijk was, naar de kerk om getuigen te zijn van de plechtige intocht van den jongen Priester- missionaris, Pater Vlasveld. De omgeving der kerk was in vlaggen- tooi, en in feestelijke stemming betraden allen het kerkgebouw. In reine bloemen weelde prijkten de "altaren. Twee groote rijen van bruidjes werden in keurige orde opgesteld in afwachting van het plechtig oogenbik, waarop een zoon der parochie die in deze kerk was gedoopt en aangeno men. thans als priester-missionaris zijn intrede zou doen. Een ieder gevoelde dat er iets grootsch ging gebeuren. Onder feestelijke accoorden van het or gel en klokken-gelui betrad de jonge Priester het kerkgebouw. Voorafgegaan door de misdienaars en begeleid door de geestelijken ging de Neomist door de rijen van bruidjes, als door een levende bloemengang. Onder het zingen van een welkomstlied naar den voet van het schoon-versierde altaar. Hierna werde door de Neomist een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij assis teerde den zeereerw. heer Pastoor I. J. M. Meijer als diaken en den zeereerw. heer Th. Westgeest, rector van het klooster „De Goede Herder" als sub-diaken. Onder het zingen van een danklied werd de Neomist door de rijen van bruidjes met bloemen en palmen uitgeleide gedaan, om de avond in zijne ouderlijke woning door te brengen. Hedenmorgen te 10 uur werd door den jongen Priester-missionaris zijn plechtige eerste H. Mis aan God opgedragen, daar bij geassisteerd door den zeereerw. heer I. J. M. Meijer, Pastoor der parochie, als presbyter-assistens, den zeereerw. heer rector Westgeest als diaken en den zeer eerw. pater dr. van Rooyen als sub-diaken. De feestpredikatie werd gehouden door Pater J. Schuur, leeraar aan de Aposto lische School te Driehuis. Tot tekst had spr. gekozen: „Ik zal de ziel van mijn priester met zoetheid overladen." Op verzoek van den Neomist werden de liturgische gezangen alle in 't Grego- riaansch uitgevoerd. Het. koor van de Kruisheeren heeft aan dit verzoek voldaan en op keurige wijze uitgevoerd de VlIIe Missa In Testis Duplicibus 5 (de Angelus). Hedenmiddag zal van half drie tot vier uur receptie in de gymnastiekzaal van het Patronaat worden gehouden en heden avond te half 7 Plechtig Lof met den Lofzang „Te Deum". Na hei Lof lied van hulde aan onzen Neomist. Hierna zal door de diverse vereenigingen voor pater Vlas veld en familie in de gymnastiekzaal een feestavond worden gegeven. De uitvoering hiervan zal worden her haald op Zondagavond, toegankelijk alleen voor gehuwden en op Dinsdagavond toe gankelijk voor ongehuwden. WOERDEN. Het jongenskoor naar Artis. Donder dag maakte het jongenskoor „J«ibi!late Deo" weer haar jaarlijksch uitstapje. Nadat 's morgens om half zeven eerst de H. Mis was bijgewoond, vertrok men met vier groo te autobussen van den ooidernemer, den heer van Rooyen alhier, met r uturn 70 jon gens, om kwart over zeven naar Amster dam. In Amsterdam aangekomen werd eerst in een hotel ontbeten, daarna ging men naar de Artis, alwaar een poosje werd door gebracht, vandaar ging de reis naar Eriika, bij Buizen, waar de speeltuin .,Oud Naar- den aan Zee" werd bezocht, daar vandaan puften -de jongens naar Doorn, naar de speeltuin ,,'t Tolhuis" waar men tot onge veer acht uur verbleef en boen ging men weer full speed huiswaartis alwaar ze om tien uur arriveerden De jongens gingen., na deze zeer 'genoegelijke dag, zeer voldaan naar huis. ZEVENHOVEN. Geboren: Johannes Petrus z. van G. Rijneker en A. v. d. Ham. Overleden: Maagje van Os echtgen. van G. Heikamp Sr. 71 j. P. LECTOR B. H. M0LKENB0ER O.P. Bij zijn zilveren Priesterfeest. Pater H. Hermans O.P. schrijft in de „Maasbode": Onder de jubileerende priesters, die he den hun 25-jarig priesterschap herdenken, behoort mede de bekende Dominicaner pa ter Gemard Hilarius Molkenboer, Lector aan de Katholieke Universtteit te Nijme gen, Professor in de Eloquentia Sacra in het Studiehuis der Paters Dominicanen, te Huissen. Pater Molkenboer vijf en twintig jaar priester, beteekent ook vijf en twintig jaar van rijken en rijpen priesterlijken arbeid, vijf en twintig jaar onvermoeide deelname, aan het Katholieke cultuurloven in Neder land. Pater Molkenboer is een kind van arhis- tieken huize. Vader Molkenboer was de Directeur van de Rijksnormaalschool voor Teekenonderwijs, zijn moeder een Derkin deren, zuster van wijlen den grooten An- toon Derkinderen, Directeur van de Rijks academie voor Beeldende Kunsten, te Am sterdam Als jongere broer van Antoon en Theo Molkenboer, de bekende heeldende kunste naars, mag Pater Bernard Hilarius zeker niet als de minst begaafde aangerekend worden. Welsprekend redenaar, communicatief spreker, charmeerend causeur van onge meen e geestigheid, dichter, schrijver, lite ratuurkenner, heeft Pater Molkenboer stijl weten te geven aan zijn buitenmate werk zaam leven. Niet 't minst als Vondel-kenner. Zoo al niet geboren in de Vondelstad, hij zag. naar wij meenen, in 1879 te Leeuwarden het levenslicht woonde hij toch al als opgroeiend kind in de schaduw van Von dels standbeeld. De liefde en vereering voor Vader Von del zaten Pater Molkenboer van jongs af al in het bloed. Toen hij als jong student van het Semi narie Hageveld naar het St. Dominicus col lege te Nijmegen kwam, om zijn Dominica nerroeping te preciseeren, bracht hij van Hageveld, waar de Vondelspelen van ouds in eere werden gehouden, zijn liefde voor Vondel mee. Als andere studenten van zijn leeftijd hun verstrooiing en ontspanning zochten bij sport en spel, zag men Bernard Molken boer gedurende den recreatietijd gewoon lijk met de kleine Roelants' uitgave van Vondels werken aandachtig lezend en me- moreerend op en neer wandelen. Zelfs in zijn dagelijkse he conversatie plaatste Bernard Molkenboer zijn geestige en kernige Vondelteksten. In 1899 trad Bernard Molkenboer onder den naam van Hilarius ook de keuze van zijn kloosternaam karakteriseert dezen altijd blijmoedigen mensch in de Orde van Sint Dominicus, waar hij naast rijn gedegen philosophische en theologische stu diën hij haalde ook zijn lectoraat in >1p Godgeleerdheid al zijn vrijen tijd be steedde aan zijn lievelingsstudie, nationale en algemeene literatuur en kunstgeschie denis, meer speciaal de twee grootste Ka tholieke dichterfiguren Vondel en Dante. die beide zijn volgend leven geteekend heb ben. Nog jong deed hij zich kennen als een fijnvoelend dichter, maar mogelijk was 't. juist- zijn eerbiedig ontzag voor dichters als Vondel en Dante, dat hem bescheiden bij een enkele uitgave van eigen verzen zich deed bepalen. Zijn overheid, die zijn kunstzinnige nei gingen te apprecieeren wist, stelde hem na zijn priesterwijding gaarne in de gelegen heid eenige paren te Rome zijn cultuur historische studiën te volmaken. Hier werd al spoedig het prachtig ge illustreerd standaardwerk geboren over de „Roomsche Schoonheid", welke hij in dp Eeuwige Stad mocht aanschouwen en door leven. En dat is niet het eenige volumineuso bewijs, dat Pater Molkenboer zijn kostbaar verblijf te Rome zich ten nutte heeft ge maakt. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonds van 7.308.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Meiboom, Wertz, Niemer, en Nieuwzwaag (ten hui ze van dr. Sohreuder). De Zondagsdienst der huisartsen wordt te üegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 A u g. a. s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telefoon 1313. Uit zijn Romeinschen tijd, althans zeker uit zijn Romeinsche reminiscenties, die on uitputtelijk schijnen, dateeren zijn artike len in „De Katholiek", „Van onzen Tijd en „De Beiaard" over „Schreierstoren in Ita lië", „de Sixtijnsche Kapel", zijn uitvoerige, later afzonderlijk verschenen studie ovct de Spaansche Kapel te Florence, „de Scnil der van de Spaanseh Kapelfresco's te Flo rence", „de Invloed van de Italiaansche Letteren op de onze tot 1600", „Savonorola enz. Maar ook Vader VonJel bleef hij in Ro me trouw, al begon begrijpelijkerwijs onder de Italiaansche luchten Dante hem zeer sterk tot zich te trekken. In de „Corriere d'Italia" nam hij ridder lijk de verdediging op van Vondel tegen dr. Fr. van Eeden in „La Lettra Atura Olandese", terwijl hij kort te voren in het. Spaansche tijdschrift „Ideales Revivt.o scientific» literaria" van zijn onverzwakte liefde voor un poeta catolico de Holanda had getuigd. In het vaderland teruggekeerd en be noemd tot professor in de Dogmatiek in het studiehuis zijner Orde te Huissen, be gon Pater Molkenboer zijn reeks van Von delstudies te publiceeren, waardoor hij zich zelf reeds den Vondelleerstoel creëer de, die hem eenige jaren later bij de stich ting van de Katholieke Universiteit zoo eervol als aan den eerstgeroepene zou wor den aangeboden. In „de Katholiek" en vervolgens in „de Beiaard", het. prachtige katholieke tijd schrift, dab Molkenboer met dr. Goravl Brom, dr. Hoogveld en dr. Schrijnen in 1916 reeds als een geestelijken voorlooper \m de Katholieke Universiteit stichtte, ver schenen van zijn hand de artikelen over „de Bronnen der Altaargeheimenissen", „de heerlijckheit der Kercke", „Apollion en Iva in Vondel's Lucifer", „het Lucifersmotief in Vondel's werk", „Vondel voor onzen tijd" en tal van andere Vondel-artikelen in di verse kranten en tijdschriften. Beeds vroeger was bij Paul Brand te Bussum een bundel „Vondelschetsen" ver schenen, jeugdwerk van suggestieve boko ring in den trant, van Thym's Vondel-por tretten. 't Wa-s dan ook zeker een gelukkige ge dachte, welke hier bij Pater Molkenboer's zilveren feest dankbaar mag worden geme moreerd, dat Mgr. Dr. J. Hoogveld., .'«ie zoovele jaren Pater Molkenboer's toegeae gen studievriend was en door het Door luchtig Episcopaat was aangewezen zich met de oprichting van de katholieke Uni versiteit te belasten, aan Pater Molken boer het voorstel deed aan de nieuwe Uni versiteit op te treden als Lector voor een specialen leerstoel voor de Vondelstudie. En deze benoeming mag zeker worden beschouwd als een dankbare erkenning van zijn vele Vondel-verdiensten en als de be kroning van zijn werkzaam en toegewijd leven, aan de vereering van onzen katho lieken dichtervorst besteed. Wij herinneren ons persoonlijk hoe, toen het Hofstadtooneel eenige jaren gele-len voor onze Volksuniversiteiten Vondel* „Leeuwendalers" ging spelen, de directie Lector Molkenboer inviteerde haar in deze te willen voorlichten met zijn veelzijdige kennis. Molkenboer kwam naar Den Haag en gaf voor directie, regisseurs en art-ïtf- ten een paar uur college over de „Leeuwen dalers", met plannen en tooneelvormen, zooals het vroeger gespeeld was en Vondel 5t zich had gedacht, en dat op zulk oen boeien-de wijs, dat verschillende vergrijs de artisten ons opgetogen de verzekering gaven nog nimmer in hun leven zoo'n inte ressante, leerzame voorstudie en inleiding tot een stuk te hebben meegemaakt. Zag Pater Molkenboer zich door de nog altijd betreurde opheffing van het. prach tige tijdschrift „de Beiaard" een hem zoo welkom podium ontgaan, hij aarzelde «niet. zelf een speciaal Vondel-tijdschrift., Je „Vondelkroniek" te stichten, waarbij bij zich met de beste Vondelkenners uit den lande wist te omringen. Op zijn beurt zag hij zich het leeuwen aandeel opgedragen bij de zoo pas ver schijnende nieuwe critische en verklaren-'!»* uitgave van de „Werken van Vondel" be zorgd door de bekende Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lectuur to Amster dam. Mag Pater Molkenboer dan ook de eer voor zich opeischen, dat hij dooi zijn levenswerk meer dan wie ook in ome V&- derlandsche letterkunde Vondel tot ons volk heeft nader gebracht, zóó, dat een Jo- han van Vloten moeilijk meer zou kunnen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2