22ste Jaargang ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 No. 6975 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeadeD 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling vaD 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Een reactionaire meening. In „De Socialistische Gids" heeft Vlie- gen een artikel gewijd aan Banning's boek over Jaurès, en Brautigam heeft in dezelf de aflevering geschreven over wijlen prof. Molengraaff. In beide artikelen is „een voorname be handeling met een lofwaardige bevattelijk heid" vereenigd, aldus constateert iemand, wiens naam we straks zullen noe men, maar deze laat dan op zijn lofprijzing van beide socialistische voormannen, poli tici en schrijvers, deze „ernstige vraag" volgen Als deze zelfde Vliegen en deze zelfde Brautigam nu eens vandaag niet de mannen waren, die zij zijn, maar jongetjes van twaalf jaar in pre cies dezelfde omstandigheden, waarin zij toenmaals verkeerd hebben, wat zou er dan met hen gebeuren? Zou de een nóg naar de zetterij gaan en de ander naar zee en zouden zij zichzelf herschapen tot de mannen van be- teekenis en de nuttige -werkers in de arbeidersbeweging, die zij geworden zijn Of zouden zij als extoo-veelbeloven- de-kinderen op de een of andere de mocratische wijze naar een H. B. S. of gymnasium zijn gestuurd met de gratis-boeken onder den arm? En zou men hen dan op dezelfde wijze naar de universiteit hebben gestuurd, om dat ze in elk geval moesten „studee- ren", uit hoofde hunner bijzondere be gaafdheid En zouden ze dan in de andere wereld even geslaagd zijn als dat nu in hun eigen wereld het geval geweest is Wie is deze reactionair, die wezen lijk in alle ernst- zoo cynisch schrijft over de „de een of andere democratische wijze", waarop arbeiderskinderen naar H. B. S. of Gymnasium en TJniveristeit wor den gezonden. 't Isde Oproerige Krabbelaar in het „Volk", A. B. Kleerekooper En nu leze men verder. De schrijver is nog wel zoo vriendelijk, om te waardee- ren „de beste bedoelingen", die er bij voor zitten, om „aan begaafde arbeiderskinde ren, die geen studie kunnen bekostigen"' „volle kansen" te geven voor een intellec- tueele vorming; maar met het waardeeren van die bedoelingen houdt 't dan toch ook op: Het is alles mooi en goed, het geven van volle kansen aan begaafde arbei derskinderen, die geen studie kunnen bekostigen. Maar de hemel beware een arbeidersklasse, waarvan ook met de beste bedoelingen de room wordt afgeschept en tusschen de bourgeoisie verdwijnt, alsof niet het proletariaat zelf zijn begaafdste kinderen het eer ste noodig en daarop ook de eerste rechten had De lezer stelle zich 'ns een oogenblik voor de kokende verontwaardiging, die er zou opbruischen uit de kringen der geestver wanten van A. B. K., indien van z.g. burgerlijke zijde met een dergelijke rede neering het bezoeken van H. B. S. of gym nasium voor arbeiderskinderen ook maar eenigermate zou worden bemoeilijkt! En deze verontwaardiging zou niet onge grond zijn. De beschouwing van den heer Kleere kooper toch is buitengewoon oppervlak kig! Zéker 't k&n gebeuren en 't gebeurt ook feitelijk, dat kinderen uit de arbeiders- klase, die gaan studeeren, hun klasse met haar nooden en behoeften, met haar rede lijke wenschen en eischen gaan vergeten. Maar dat behoeft toch niet te geschieden en is toch gelukkig ook niet altijd zóó 't Kan évenzeer gebeuren en 't gebeurt ook évenzeer feitelijk, dat kinderen uit de arbeidersklasse, die zonder wetenschappe lijke opleiding vooruit komen in de maat schappij die b.v. Kamerlid worden hun klasse vergeten. Doch men zal in dit feit toch ook geen aanleiding vinden, om te verzuchten, dat de hemel de arbeiders en voor beware, dat hun kinderen hooger en zoo mogelijk veel hooger stijgen op den maatschappelijken ladder, dan waarop de arbeidersklasse staat! Als we hier even hetreactionaire geschrijf van den heer Kleerekooper signa- leeren, dan moeten wij er toch nog iets aan toevoegen, om niet verkeerd te worden begrepen. Wij meenen, dat 't gaan naar H. B. S. of gymnasium, om later al dan niet verder te studeeren, heusch niet behoeft te worden aangemoedigd. Ook begaafde kinderen kunnen, als zij na voldoende lagere-school- ontwikkeling een vak kiezen, later in de maatschappij een positie verwerven, die henzelf bevredigt en anderen tot nut is. En wij erkennen ook, dat een „maatschappe lijk milieu", waarin de kinderen verkeeren, het gaan studeeren en het ambieeren van een zekere maatschappelijke positie onge- wenscht of minder gewenscht kan maken. De ouders moeten zich vooral in onzen tijd wel heel goed bedenken, voordat zij hun kinderen bestemmen voor de studie, om later wat „beters" in de maaitschappij te wordenhun verwachtingen zouden wel 'ns een tegenovergesteld resultaat kunnen hebben. Wij hebben hier alleen willen zeggen, dat arbeiderskinderen niet van de studie mogen worden teruggehouden om de over weging, die de „Oproerige Krabbelaar" aangeeft, en die wij niet anders kunnen zien dan als een reactionaire meening. BUITENLAND FRANKRIJK HET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN. Toch uitgesteld. Minister-president Laval heeft met be trekking tot het bezoek aan Berlijn aan de pers de volgende mededeeling ver strekt Gistermiddag heeft Laval von Hoesch opnieuw ontvangen en hem medegedeeld, dat de geneesheeren professor Vaquiz en dr. Marx, die de opdracht hebben rap port uit te brengen over den gezond heidstoestand van minister Briand, wel met zeer groote bevrediging een voor uitgang hebben vastgesteld, die iederen dag bijdraagt tot het algemeen herstel van den minister van buitenlandsche za ken, doch tevens te kennen hebben ge geven, dat zij hem voor het vertrek naar Genève geen onderbreking van zijn rust kuur op het land kunnen toestaan, welke rust hem voor den tijd van een maand is voorgeschreven en na zoo korten tijd niet onderbroken kan worden door een inspannende officieele reis naar Berlijn. Onder deze omstandigheden waren mi nister-president La.val en gezant von Hoesch op de overweging, dat de deelne ming van Briand aan dit bezoek onont beerlijk is, het er over eens, dat de reis van de Fransche ministers naar Berlijn uitgesteld zal worden tot een datum, die zoo dicht mogelijk bij het einde van de vergadering van den Volkenbond zal lig- ITALIE ERNSTIGE INCIDENTEN TE VERONA Tusschen infanterie en fascisten-militie. Het te Parijs verschijnende anti-fas cistische blad „Italia" mjiakt melding van ernstige incidenten, die eenigen tijd ge leden in Verona hebben plaats gehad, doch waarvan in de Italiaansche bladen geen melding is gemaakt, terwijl aan de buitenlandsche journalisten dringend is verzocht, hierover niets te pu'bliceeren. Een soldaat van het te Verona in gar nizoen liggende infanterie-regiment had een officier van de militie op straat niet gesalueerd. De militie-officier hield den soldaat staande, die beweerde, dat hij den officier niet gezien had, waarop de officier hem in het gezicht sloeg met de woorden: „Dat zal jou en je kameraden leeren, om de officieren van de militie te zien en te groeten". Toevallig passeerde juist een kapitein van het regiment, waartoe de soldaat be hoorde, die, verontwaardigd over het schouwspel, de opmerking uitte, dat dit niet de manier was om militairen te be handelen. De militie-officier antwoordde daarop, dat hij geen opmerkingen verwachtte en dat hij bereid was, den kapitein op de zelfde wijze te behandelen. Inderdaad hief de militie-officier de hand op en sloeg den kapitein in het ge zicht. Deze trok daarop zijn revolver en vuurde, met het gevolg, dat de zwart- hemd, door twee kogels getroffen, neer viel. Een uur later begonnen groepen van re fascistische militie door de stad te trekken, waarbij zij alle infanterie-offi- cieren en soldaten, die zij ontmoetten, smadelijk bejegenden. De infanterie, door de bevolking aan gemoedigd, wist echter de militie naar haar kazerne terug te drijven. Des avonds ondernamen de fascisten echter onder leiding van hun officieren een groote straf-expeditie. Met geweren gewapend trokken zij naar de St. Zeno- kazerne, waar het infanterie-regiment is ondergebracht, en begonnen daar te schieten. De soldaten in de kazerne beantwoord den het vuur en stelden zelfs machine geweren op, toen de fascisten de poort van de kazerne trachten te rammeien om binnen te dringen. Eerst toen de machinegeweren begon nen te werken, sloegen de aanvallers op de vlucht. LITAUEN PROCES-WOLDEMARAS BEGINT MAANDAG. Ex-dictator beticht van revolutieplannen. Maandag a.s-. zal prof. Woldemaras, de vroegere dictator van Litauen, te zamen met 23 zijner aanhangers voor den krijgs raad terecht staan wegens hoogverraad. In de aanklacht worden Woldemaras en zijn mede'beklaagden er van beschuldigd, te hebben behoord /cot een geheim ver bond, dat ben doel had door een ge wa penden opstand de regeering ten val te brengen. De revolutie zou midden Juni 1930 door het garnizoen van Kowno wor den aangevangen. Tegelijkertijd zou de staatspresident Smetona op een feest in de Litausche badplaats aan de Oostzee, Polangen, door officieren van het garni zoen uit Memel worden gevangen geno men. Aan de officieren van het garnizoen te Schaulen was de taak toegedacht Wol demaras uit zijn verbanningsoord Pla- tellen, waar hij na zijn val door de nieu we regeering gevangen gehouden werd, te bevrijden en naar Polangen te bren gen. Hier zou de staatspresident met ge weld gedwongen worden Woldemaras- de vorming van een nieuwe regeering op te dragen. Deze plannen kwamen ter ken nis van de geheime Litausche politie, die den staatspresident waarschuwde, zoodat deze zijn deelneming aan de feestelijk heden te Polangen afzegde. Tegelijkertijd greep de regeering in en nam de helpers van Woldemaras gevangen. Verder wordt Woldemaras er van be schuldigd organisator te zijn van ver schillende aanslagen, in het bijzonder den aanslag op den chef der geheime politie Rusteika, waarbij deze zwaar gewond werd. Het proces, dat eenige weken zal duren, zal met gesloten deuren plaats hebben. Prof. Woldemaras kwam, zooals- bekend, na de militaire putsch in December 1926 aan bet hoofd der Litausche regeering. In September 1929 werd hij, nadat er onoverkomelijke moeilijkheden in zijn ka binet waren gerezen, door zijn eigen partij ten val gebracht. Daar Woldemaras na zijn val een levendige propaganda tegen de nieuwe regeering ontwikkelde, werd hij in Juli 1930 gearresteerd, en naar het landgoed Platellen in de na bijheid van de Litausch-Memelsche grens verbannen. Hier heeft hij de plannen voor een omwenteling uitgewerkt. Volgens het strafrechtboek van Litauen kan aan Wol demaras en zijn medebeklaagden in dit proces de doodstraf worden opgelegd. CHINA Volkstelling. Het Chineesoh ministerie van bkmen- lancLsohe zaken heeft dezer dagen de resul- tten bekend gemaakt van de jongste volks telling. Zooals daaruit blijkt tellt de Ohineesche republiek op het oogenblik 474.787.000 inwoners. Hierbij wordt echter opgemerkt dat er in de binnenlanden van China nog altijd uit gestrekte gebieden zijn. die nog niet door zocht zijn en tot nu toe als volkomen on- toegianke'.tijk beschouwd moeten worden. De volkstelling die in 1926 werd gehou den vermeldde 15 mil'ioen inwoners meer dan de jongste telling Men moet hierbij eohter in aanmerking nemen, dat de telling 1 van 1926 zeer onnauwkeurig is gehouden. BRITSCH-INDIL DE TWEEDE RONDE TAFEL CONFERENTIE. Waarom Gandhi niet gaat. In politieke kringen wordt het besluit der Congres-partij a.ls een slag voor de oon- ferentie besöhouwd, omdat nu de grootste partij in Inddë niet vertegenwoordigd zal zijn. Niettemin zal de conferentie haar ar beid op de voorgenomen wijze voortzetten. Het besluit van het bestuur der Congres- partij i-s het gevolg van een reeks grieven, die door Gandihi waren geuit over de wijze, waarop de landbelastmg in Goejerat is ge ïnd. Hij beweert, dat deze inning met dwang is gepaard gegaan en het bedrag van 144.000 pond sterling verre te boven gaat, dat de autoriteiten krachtens het accoord van Delhi in Goejerat zouden innen en waarbij Gandhi haar zelfs behulpzaam zou zijn. Gand'hi legde zijn grieven voor aan den gouverneur ran Bombay, sir Ernest Hot-son, dtoch in het antwoord van den gouverneur aan den mahatma. werd verklaard, dat de plaatselijke regeering bij de inning der land belasting op de gewone wettige wijze is te werk gegaan en dat er derhalve geen sprake is van schending der overeenkomst van Delhi. Op Gandhi's verzoek om terug betaling van het te veel geinde werd niet ingegaan. Daarop heeft de mahatma zich tot den onderkoning gewend, die blijkens de ver klaring van het congres-bestuur hetzelfde standpunt heeft ingeomnen als sir Ernest Hotson. Alsnog bemiddeling? Na een nachtelijk onderhoud ran een uur met Gandhi van de bekende bemidde laars Tej Bahadoer Saproe en Jayakar (beiden gedelegeerden op de eerste ronde- tafel-oonferentie, die tijdens Gandhi's ge vangenschap met dezen namens lord Irvvin hebben onderhandeld), hebben dezen een telegram aan den onderkoning gezonden, waarvan de inhoud strikt geheim wondt gehouden. Er wordt groot gewicht gehecht aan een resolutie, gistermorgen door het oongreshe- stuiur aangenomen, volgens welke de voor zitter Vallaibhai gemachtigd wordt namens het bestuur oip te treden voor het geval een plotselinge crisis geen tijd zou overlaten om het bestuur bijeen te roepen. Een tweede resolutie welke aangenomen werd luidt dat het besluit om niet deel te nemen aan de ronde-tafel-conferentie niet moet worden uitgelegd a-ls een einde ma kend aan het acooord van Delhi. Daarom wordt in de resolutie aan alle congres-or ganisaties en congresleden gevraagd zioh te blijven houden aan de voorwaarden van dit acooord. De onderhandelingen om de oongrespartij alsnog te veroorloven deel te nemen aan de ronde-tafel-conferentie worden in bevoegde kringen nog geenszins als geëindigd be schouwd. Men meent te weten dat er pogingen worden gedaan om het congresbestuur er toe te brengen zijn besluit inzake niet-deel- neming te herzien. De onderkoning en de waarnemende gou verneur van Bombay zouden bereid zijn de gevallen van schending van het pact van Delhi te onderzoeken. AMERIKA ULTIMATUM AAN MACHADO. Hij zou binnen 72 uur moeten aftreden. Door het hoofdkwartier der opstandelin gen op Cuba wordt gemeld, dat ex-president Menocal, de leider der rebellen, een ultima tum heeft gericht tot president Machado, waarin wordt geëisoht dat Maohado bin nen 72 uur zal aftreden en anders de gevol gen zal moeten dragen. Tegelijkertijd malken de regeerings/troe- pen melding ran talrijke overwinningen. Zij voorspellen, dat de opstand Zondag a.s. onderdrukt zal zijn. Menoca-l is met zeven zijner metgezellen in de streek ten westen van Pinar del Rio; Mechado blijft te Santa Clara, waarheen troepen en munitie gezonden zijn. Aan de vliegtuigen der regeeringstroepen is op dracht gegeven, de stellingen der opstande lingen te verkennen, doch deze niet t-e bom barde-enen. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. H. G. Hopman 1 Na een langdurig lijden overleed op 52-jarigen leeftijd in het Diaconessenhuis te Haarlem de heer H. G. Hopman, Dir. der N.V. P. Hopman en Zn., bloemisten aan de Weeresteinstraat alhier. I Met hem is heengegaan een groot va-k- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Te Verona zouden ernstige incidenten hebben plaats gehad. Maandag begint te Kowno het proce* tegen Woldemaras, den vroegeren dictator van Litauen. D-trein BazelParijs beschoten. (Bui- tenl. Berichten, 4de blad). BINNENLAND. Ir. H. P. Maas Geesteranus overleden. (4de blad). Weer een slachtoffer van de zee te Sche- veningen. (Gem. Ber., 4de blad). Verschillende verkeersongelukken. (Gem. Ber., 4de blad). Brand in een drukkerij te Utrecnt. (Laatste Ber.). De Europeesche roeikampioenschappen te Parijs. (Sport, 3de blad). man, die met energie en stoere wils kracht de zaak heeft groot gemaakt, die vele en moeizame reizen heeft volbracht om het product der streek in het buiten land afzetgebied te verschaffen. Misschien heeft de overledene zelfs in dezen te veel van zijn gezondheid gevergd. Bij al dat werken, dat geschiedde met pijnlijke nauwgezetheid wist do overle dene zich nog nuttig te maken voor het organisatieleven. Hij was voorzitter eener Patroonsvereeniging in het Bloembollen- bedrijf, eveneens gedurende jaren van de Gladiolenvereeniging. In de afdeeling Hillegom der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur luisterde men gaarne naar zijn wenken en meermalen vertegenwoordigde hij de afdeeeling bij de Alg. Vergaderin gen. Voor het personeel was hij een uitne mend patroon, die open oog had voor de nooden van zijn menschen en die hun ijver en trouwe plichtsbetrachting wist te waardeeren. Hij ruste in vrede. Geboren: d. van G. Griekspoor Janssen d. van M. PosthumaMai land z. van C. A. CoenenWarmer dam z. van H. J. Evers-Jansen d. van P. C. ZethofZuiderduin d. van M. P. S. van der Vegtede Tombe d. van M. C. ImanseDenaijere z. van E. M. van UldenLeenen z. van R. J. M. DuijsSchilpzand. Ondertrouwd: L. M. Verbeek en M. Oosthoek P. Romeijn en J. H. van der Lubbe A. G. Teeuwen en E. van der Hulst C. J. de Koning en A. P. van der Hoogt. STOMPWIJK. De Harddraverijen. Noch enkele dagen en wij zijn weer aan de veel besproken feestdagen, die jaarlijks in de buurtscha-p Stompwijk zoo luisterrijk ggevierd worden. De eerste dag (Woensdag) belooft weer veel wat betreft de paardensport, want de inschrijvingen der beide dra verijen zijn belangrijk, daar het beste materiaal, dat op de korte baan uitkomt, zijn ingeschreven, voornamelijk uit Noord Holland. De tweede dag (Donderdag) zal dit jaar ook zeer belangrijk zijn. Allereerst de kinderfeesten en ringrijden met fiet sen, maar voornamelijk de namiddag. Dan zal er een nationale ringrijderij gehouden worden met paard en tilbury, dus ook voor paren buiten de gemeente. Wij ver trouwen op groote deelname, want het bestuur heeft zeven prachtige prijzen ge kocht van hooge waarde. Wanneer er minder dan 20 paren deelnemen, zijn er vijf prijzen, minder dan dertig zes prij zen, en dertig of meer zeven prijzen. Dus spoor een ieder aan, opdat er niet een prijs ingehouden behoeft te worden. Die er belang in stelt kan de prijzen bezichtigen voor het raam bij het Café „Blesse Paard". Tot slot zal er 's avonds een pracht bioscoopvoorstelling gegeven worden, wat weer iets nieuws is. Men wordt er aan herinnerd, dat al leen kinderen beneden de 16 jaar vrij toegang hebben tot het terrein, waar streng op gelet zal worden. Dus voorziet j u vroegtijdig van goedkoopere kaarten I bij den heer L. van Eijk (Poststation).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1