ZATERDAG IS AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 BINNENLAND TARWEWET EN BIETENPRIJS. Vasthouden aan de grondprijs verzocht. Het hoofdbestuur der Holl. Mij. voor Landbouw heeft aan het Kon. Ned. Land bouw Comité een wat het zelf noemt „krassen" brief gezonden, waarin er met kracht op wordt aangedrongen, om „vast te houden aan een grondprijs der suikerbieten van 15 per 100 K.G. 14 pet. en de regeering te wijzen op de noodzakelijkheid, de bietenregeling vóór 1 October bekend te maken, omdat an ders de Tarwewet in gevaar komt". Maar tevens wordt aan het Kon. Ned. Landbouw Comité verzocht, dezen brief door te zenden aan den minister van binnenlandsche zaken. NIET TOEGELATEN RAADSLEDEN. De strijd om twaalf Raadsleden in Noord-Brabant beslecht. Ged. Staten van Noord-Brabant namen beslissing inzake toelating en niet-toeia- ting van twaalf raadsleden. Besloten werd tot handhaving van het raadsbe sluit tot toelating in den Bosschen ge nt penteraad van het lid F. van Meer wijk, thans wethouder, secretaris van den Armenraad. Ged. Staten overwogen, o.m. dat er wel eenig verband bestaat tus- schen Armenraad en gemeente, doch geenszins dat de Armenraad aan het ge meentebestuur ondergeschikt zoude zijn. Er is dus geen b^ówaa? tegen, dat de heer van Meeiwijk secretaris Dlijft van den Armenraad Besloten werd voorts tot toelating van de raadsleden mr. K. van Hóoff te Vught, E. Kiepe te Berg-n op Zoom, P. Dolleman te Berlicum; J. van der Stappen te Heesch; A. Vissenberg te Hoeven en J. Sanders te Uden. Tot niet-toelating werd beslist van de heeren W. Gebbink te Cromvoirt, A. van der Heijden te Heesch, O. v. d. Kieboom te Raamsdonksveer, P. v. d. Eijnden te Stiphout en B. de Koning te den. Ged. Staten besloten af te wijzen het verzoek van het raadslid Kuypers te Den Bosch tot hertelling der uitgebrachte stemmen van da laatste verkiezing voor leden van den gemeenteraad. Het bezwaar van den heer Kuypers hield in, dat door de uitlatingen van voorzitters en leden van eenige stem- bureaux zou zijn gebleken, dat ten aan zien van het geldig en ongeldig verkla ren van stembiljetten niet naar gelijken maatstaf zou zijn geoordeeld. Ged. Staten overwegen o.m., dat met deze vage be weringen is volstaan, doch niet is be weerd veel minder bewezen dat daarbij zou zijn gehandeld in strijd met de Kieswet. DE ARTSEN IJ BEREID KUNST. Een nieuwe wettelijke regeling. Het apothekersbedrijf is momenteel ge regeld bij de wet betreffende de uitoefe ning der artsenijbereidkunde, welke wet dateert van 1 Juni 1865 en sindsdien bij herhaling ir gewijzigd en aangevuld. Sedertdien en speciaal in de laatste jaren heeft het apothekersbedrijf zooveel verandering ondergaan, dat de tegenwoor dige regeling geheel onvoldoende is ge worden. Met het oog hierop heeft de re geering thans het ontwerp van een nieu we wet betreffende de uitoefening van dee artsenijbereidkunst ontworpen en bij de Tweede Kamer ingediend. Wil men een goeden grondslag leggen voor een nieuwe regeling, dan zal men moeten aangeven, welke geneesmiddelen ook door niet-apothekers mogen worden verkocht. Art. 2 van het ontwerp geeft een zoodanige regeling; dit artikel be paalt, dat geneesmiddelen en artsenijen kunnen worden aangewezen, waarvan het ter aflevering in voorraad hebben of afleveren niet geacht wordt te zijn uit oefening van de artsenijbereidkunst. Apotheker en drogist moeten ieder op eigen terrein blijven. Een wettelijke regeling van het dro- gistenbedrijf wordt niet gewenscht ge acht. De positie van den apothekersassistent wordt niet ingrijpend gewijzigd; alleen worden door de nieuwe artikelen de ver houding tusschen den apotheker en zijn assistent en de verplichtingen van dien assistent nauwkeuriger geformuleerd. Aan den herhaaldelijk van apothekers- zijde uitgeoefenden aandrang, om te be palen dat eeen apotheker zijn bedrijf al leen voor persoonlijke rekening mag uit oefenen, is niet tegemoetgekomen. Van den regel, dat een apotheker de verant woordelijkheid voor slechts één apo theek mag dragen, zal in zeer bijzondere gevallen knnen worden afgeweken. Het instituut van den apotheekhou denden geneeskundige blijft voortbe staan. Met het oog op den steeds' toenemen- den handel in verpakte geneesmiddelen is de bepaling opgenomen, dat bij alge- meenen maatregel van bestuur de invoer in het vrije verkeer van eenig verpakt geneesmiddel of artsenij, dat schadelijk voor de gezondheid kan worden geacht, kan worden verboden. Verder kan worden verboden de openlijke aankondiging van bepaalde verpakte geneesmiddelen of artsenijen als geschikt voor genezing, le niging of voorkoming van ziekte. Ten slotte opent het ontwerp de mo gelijkheid, na procedure, den apotheker tijdelijk of voorgoed 2ijn bevoegdheid te ontnemen. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Dr. Van der Waerden „Pleit bezorger der Werkgevers? Gaan we naar de 40-uren- week. In „De Socialistische Gids" hebben eerst het Tweede Kamerlid dr. Van der Waer den, en als antwoord daarop de heer De la Bella, secretaris van het N. V. V., ge3ohre- ven over de verkorting van den arbeidstijd Van der Waerden acht de leuze van ver korting van de arbeidsweek tot 40 uren on voldoende doordacht. Bezonnen studie en economische overweging zullen volgens Van der Waerden zeer noodig zijn, wil men niet in oeverlooze politiek vervallen. Voor al in en tijdperk van laagconjunctuur schijnt het een hoogst gevaarlijk experi ment algemeene verkorting van den ar beidsduur te willen invoeren, zegt Van der Waerden. De la Bella kwam daartegen op. Dat er groote moeilijkheden te overwinnen zullen zijn, ontkent hij niet. De secretaris van het N. V. V. krijgt nu steun van den heer Henri Polak, die in het „Weekblad" van de diamantbewerkers o.m. het volgende schrijft: „Men zal zich wellicht herinneren, dat ik eenige maanden geleden in een radio rede vrijwel hetzelfde heb betoogd. Het doet mij daarom een genoegen, dat een ge zaghebbend man als De la Bella mijne zienswijze toegedaan is. Doch bovenal ver heugt'het mij, dat hij opkomt tegen dorre mechanische en gerationaliseerde uitingen, als die van dr. Van der Waerdpn, die spre kende gelijkenis vertoonen met hetgeen de werkgevers en hunne pleitbezorgers, de burgerlijke economisten, een eeuw lang hebben aangevoerd, en nog steeds aanvoe ren, tegen elke voorgenomen sociale her vorming. Volgens Van der Waerden moeten „stu die en overweging" uitmaken, of „de pro ductie met een ingrijpende verkorting (van den arbeidsduur) gebaat zou zijn." Let wel: de productie. Hoe het met den producent, den arbei der gesteld is, dat schijnt er minder op aan te komen. Terecht zegt De la Bella: men kan ook te economisch wezen. Men kan zoodanig opgaan in economische studie, zoodanig de techniek aanbidden als de godheid van dezen tijd en van komende tijden, in zulke mate mechanisatie en rationalisatie zien als het begin en einde van alle wijsheid, dat men vergeet dat er ook menschen zijn, arbeiders, die aanspraak mogen maken np althans een redelijk bestaan, op wat levens vreugde en geluk." Verder schrijft de heer Polak nog het volgende „Zeker, er moeten geen onberaden stap pen worden gedaan; geen middelen wor den aangewend, die erger zouden kunnen zijn dan de kwaal; geen fantastische eischen worden gesteld; geen onmogelijk heden worden gevorderd. Maar een ar beidsweek van 40 uren is, gezien de ver anderingen, die zich in de nijverheid heb ben voltrokken en welker einde waarlijk niet in zicht is, behoort niet tot deze cate gorieën. Zij is zeer wel mogelijk en zij is bovendien geboden, wil men zich althans eenigermate ontdoen van de schrikkelijke legioenen der werkloozen. Bovendien geve men zich wel rekenschap van den ernst der tijden, waarin wij leven. „Studie" en „overweging" zijn goed, on ontbeerlijk zelfs. Maar als een man op het punt staat te verdrinken, gaat men niet op den wal debatteeren over de beste wijze om zijne levensgeesten op te wekken als hij op de eene of andere manier uit het water geraakt, doch men grijpt elk middel aan om hem te redden vóór de levensgeest ge weken is. Het is thans geen tijd om te studeeren en te overwegen, doch om te handelen. Rome ging verloren terwijl de Senaat be- VLIEGTUIG BESTUURDERS. Commissie van advies benoemd. Thans is bij ministerieele beschikking ingesteld de reeds aangekondigde com missie van advies, welke zal zijn belast met het algemeen toezicht op de oplei ding tot bestuurder van verkeersvliegtui gen, de regeering zal dienen van raad en voorstellen tot haar zal kunnen richten omtrent de ten aanzien van het met die opleiding beoogde doel te treffen maat regelen. In de commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, de heer II. Ch. E. van Ede van der Pais, inspecteur bij den Lucht vaartdienst te 's-Gravenhagetot leden de heeren M. J. van Alphen de Veer, in specteur van het nijverheidsonderwijs te 's-Gra venhageP. H. Gallé, lid van het college van commissarissen van de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam; A. Plesman, directeur van de N.V. Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën, met dien ver stande, dat laatstgenoemde zich zal kun nen doen vertegenwoordigen door A. S. Thomson, chef van den vliegdienst dier maatschappij en W. C. J. Versteegh, ka pitein-vlieger bij de luchtvaartafdeeling. Landgoed „Rooswijck" geveild. Het landgoed „Rooswijck" is gisteren te Velsen in zestig perceelen in veiling gebracht met een totaal opbrengst van 263.157. Het kasteel, met den omlig- genden 13 H.A. tuin- en boschgrond, al leen, bracht 50.000 op en werd gekocht door den heer J. J. de Cler te Leiden. Aanstaanden Donderdag zal de toeslag worden gehouden. GRATIS RIJWIELPLAATJES. Misbruik van roode reclame. We troffen in het „Volk" ondersta-a*d stukje: Resultaat van ingrijpen N.V.V. Het bestuur van het N.V.V. schrijft ons: „Ten vervolge op wat reeds in de af- geloopen week in het „Volk" en „De Strijd" is gepubliceerd, kunnen wij me- dedeelen, dat de besprekingen in de con tactcommissie, het volgende resultaat hebben opgeleverd: Er is bepaald, dat arbeiders, die op 1 Augustus j.l. liepen in een steunregeling, goedgekeurd door den minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw, dan wel op dien datum geplaatst waren bij een van rijkswege gesubsidieerde werk verschaffing wanneer na onderzoek door B. en W. blijkt, dat de betrokken arbei ders in den regel gebruik maken van een rijwiel van overheidswege een belas tingplaatje kunnen krijgen, waarvoor de gemeenten van rijkswege een evenredige subsidie ontvangen. Arbeiders, die dus werkloos waren vóór 1 Augustus, en weer voor. dien datum werk hebben gevonden, of die na 1 Aug. werkloos worden, vallen niet onder de re geling." De „Volksrant" informeerde bij het Ka tholieke lid der contact-commissie, den heer Nijkamp, met de vraag, waarom het be stuur van het N.V.V. deze mededeeling kon doen, terwijl de andere in de contact commissie vertegenwoordigde vak-centra les dat niet. deden! De heer Nijkamp deelde mee, dat het be richt op zichzelf juist. Maandag 10- Aug. werd hem door één der ambtenaren van Binnenlandsche Zaken telefonisch een zelfde mededeeling gedaan. Hij verzocht toen dien ambtenaar deze mededeeling in de geheele pers te publiceeren, vooral ook om allen, wien 't aangaat, op de hoogte te brengen. De ambtenaar voelde daar voor, zou nog even met een anderen ambtenaar overleg plegen. Dinsdag 11 Augustus kreeg hij afschrift van een aan de gemeentebesturen gezon den schrijven betreffende deze aangele genheid. De heer Nijkamp deelde verder mee, dat hij op de eerstvolgende vergadering in- formeeren zou of ieder voor zich alles kan publiceeren. van het in de contacts-com- misssie behandelde en in het blad waarin hij verkiest. Het „Volk" noemt de genomen beslis sing een resultaat van het ingrijpen van het N.V.V. Dat is een misleidende metho de. Dit is resultaat van do besprekingen in de contact-commissie. Door- de katholieken is indertijd in de contact-commissie het eerst gepleit voor verbetering van den kindertoeslag. Ten slotte is, na herhaalden aandrang onzer zijds, daarin ook verbetering gekomen. Wij hebben dit toen niet uitgebazuind als resultaat van de actie van het R.K. Werk liedenverbond. Wij waren van oordeel, dat de contact-commissie er is om zooveel mogelijk verbetering te brengen voor de menschen in de werkverschaffingen en steunregelingen. Moet het echter een vliegenafvangerij worden, dan zullen we overwegen onze houding te herzien. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN. De verkorte werktijd en bijbetalingen. De N.V. Philip's Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft de volgende circulaire tot haar personeel gericht: In het begin van het jaar hebben wij, door de algeheele werldcrisis daartoe ge dwongen, voor verschillende afdeelingen den werktijd tot 40 uur verkort, waar door het ons toen mogelijk gemaakt werd, een groot aantal werknemers, die wij anders hadden moeten ontslaan in dienst te houden. Wij koesterden daarbij de hoop, dat. de omstandigheden zich zoodanig zouden wijzigen, dat wij tegen den winter weer langer zouden kunnen werken en dat de bijbetalingen van 40 tot 42 uren in verband daaimede een tijdelijk karakter zouden dragen. Tot ons leedwezen valt thans echter te consiateeieu, dat in de algemeen heer- schende economische crisis' intusschen nog geen verbetering is ingetreden. Zouden wij thans voor de afdeelingen, die 40 uren werken, overgaan tot een uit breiding van den werktijd, dan zou deze slechts gepaard kunnen gaan met een dienovereenkomstige inkrimping van heb personeel, hetwelk momenteel nog 12.795 personen omvat. Hoewel een volle werkweek van 48 uren voor de onderneming economisch natuur lijk veel gunstiger is dan een verkorte werkweek, hebben wij, in het belang van onze arbeiders, toch gemeend te moeten besluiten voor die afdeelingen, die momenteel korter werken, dien ver korten wertijd voórloopig nog te handha ven, waardoor het ons mogelijk is om vooral in dezen slechten tijd meer ar beiders in onzen dienst te houden. Als gevolg van hét bovenstaande heb ben wij opnieuw onder de oogen moeten zien of en in hoeverre aan de arbeiders een zekere bijbetaling boven de 40 uren zou moeten blijven plaats vinden. Welis waar is het ons, zij het ook met groote in spanning, mogen gelukken, door productie- vergrooting de werkweek reeds op te voe ren, doch een aantal afdeelingen werkt nog steeds 40 uren per week. Waar nu gebleken is, dat de bedoelde bijbetalingen voor deze afdeelingen niet van zulk een tijdelijken aard zouden zijn als aanvankelijk werd gehoopt, komt het ons. met het oog op de daaruit voortsprui tende hooge lasten niet gewenscht voor deze in haar vollen omvang te blijven toe passen. Wij hebben derhalve besloten ze (ingaande 21 Augustus) voorloopig alleen te handhaven voor onze gehuwde arbeiders en voor hen, die wegens kostwinnerschaps door ons met hen worden gelijkgesteld. Wij hopen, dat de omstandigheden het ons mogelijk zullen maken, door productie- vergrooting de werkweek ook voor do overige afdeelingen geleidelijk uit te brei den waardoor 't nadeel, dat deze gewijzig de toepassing van de bijbetalingsregeling voor sommige arbeiders oplevert, automa tisch zal komen te vervallen. De butenlanders, welke bij de N.V. Phi lips ontslagen worden en zijn, krijgen, naar omstandihgedon, een maand loon ex tra uitgekeerd, terwijl zij de reis naar do Heimat geheel vergoed krijgen, indien zij binnen het half jaar afreizen. Voor de ge meente Eindhoven is deze maatregel ze ker een uitkomst in do toch al moeilijke tijden. IR. H. P. MAAS GEESTERANUS. f Gistermorgen is te Utrecht overleden, 63 jaar oud, de heer ir. H. P. Maas Geesto- ranus, hoofdingenieur, chef van den Dienst van Weg en Werken bij de Nederlandsche Spoorwegen. Hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op Maandagmiddag om één uur op de be graafplaats aan den Brandenburgerweg te De Bilt. Met groote ontroering werd gistermor gen in ingenieurskringen der Nederland- sche Spoorwegen het overlijden vernomen van ir.Maas Geesteranus, die wegens zijn bijzondere bekwaamheden, humaniteit cn beminnelijk karakter, door allen, die met hem in aanraking kwamen, werd geacht. Een hartkwaal maakte een einde aan een eervolle loopbaan, die grootendeels te Am sterdam werd afgelegd en eerst sinds 1921, toen de fusie der Spoorwegen tot stand Ras gekomen, te Utrecht haar voltooiing vond. Het belangrijkste werk van ir. Maas Geesteranus als jong ingenieur in de hoofd stad is geweest de reorganisatie van de be veiliging der Spoorwegen (Hollandsche Spoor), die voornamelijk het seinwezen be trof. Hij volgde den heer Taurel op, onder wiens bewind een begin met deze reorgani satie was gemaakt, en volbracht de hem opgedragen taak zóó uitstekend, dat hij la ter bij het combineeren van diensten, be halve het seinwezen, ook het onderhoud en de bewaking van den bovenbouw van don spoorweg onder zijn beheer kreeg. Na zijn overplaatsing naar Utrecht in 1921, werd „Weg en Werken" gesplitst, waarbij aan ir. Maas als chef dezer af'iee- ling de verzorging van den bovenbouw (be drijf) werd toevertrouwd, terwijl dr. ir. G. W. van Heulekom zich in gelijke funclio belast 'zag met „nieuwe werken". Sinds zijn vestiging te Utrecht heeft ir. Maas zich uit verschillende functies liet openbaar leven betreffende, teruggetrok ken. Alleen bleef hij lid van den raad van beheer van de Nederlandsche Jaarbeurs, welk instituut in hem een toegewijd en trouw bestuurder verliest. Enkele dagen slechts is de heer Maas Geesteranus ongesteld geweest; een onge steldheid, die zich niet ernstig liet aan zien en die gevblgd zou worden door een kuur in Nauheim. Gistermorgen om ha!f- acht echter is hij na hevige benauwdheden, die een gevolg waren van een slechte hnrt- werking, in zijn woning te Utrecht over leden. Met den heer Maas Geesteranus is heen gegaan een hoogstaand man, van groote technische bekwaamheden, een zeer loyaal en beminnelijk karakter, die niet alleen in spoorwegkringen, maar ook daarbuiten zeer gewaardeerd werd. „Handelsblad". J. W. Roozen. f Gistermorgen te negen uur droeg pastoor G. van Niekerk in zijn parochiekerk to Overveen een plechtige gezongen H. Mi" van Requiem op voor de zielerust van den heer J. W. Roozen. Z.Eerw. werd daarbij geassiteerd door pater Th. Esser O.S.A. en pater J. T. M. Dekkers O.F.M. Om kwart over tien werd het stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof te Overveen door pastoor van Niekerk ter aarde besteld. Daarbij waren o.a. tegenwoordig be stuursleden van de vereeniging voor Bloem bollencultuur en van den Bond van Bloem bollenhandelaren, benevens bestuursleden en leden van het Scheidsgerecht, het be stuur der R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" en van de Tuinbouwonderlingo. Nadat het stoffelijk overschot in do groeve was neergelaten, werden twee kran sen van de Alg. Ver. van Bloembollencul tuur en van den Bond van Bloembollenhan delaren op het graf gelegd. Agenten zonder sabel. Bij wijze van proef doen thans de Am- sterdamsche politie-agenten van 's mor gens 6 tot 's middags 2 uur dienst zonder sabel. Slaagt de proef, dan zal binnenkort de sabel worden afgeschaft. Na den wa penstok verdwijnt nu dus qle sabel, in den onzichtbaar gedragen gummistok en de revolver houdt de agent voldoende be wapening over. Goedkoope reis. De Ned. Spoorwegen hebben een goed koope reis georganiseerd per trein en per boot naar Urk en Kampen van de stations Rotterdam D. P., Schiedam, Delft, Den Haag H.S.M.. Leiden, Haarlem. Utrecht C.S., Hilversum, Amersfoort, Amsterdam C.S., Zaandam, Wormerveer, Uitgeest, Alk maar en Hoorn (per trein) naar Enkhuizen en terug op Zondag 23 Au. a.s. KALENDER DER WEEK N.B. Als niet a-nders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. De Prefatie van Maria (invullen: En U om de ten Hemelop neming). ZONDAG 16 Aug. Feestdag v d. H. Jo achim, Vader der Allerh. Maagd. 12e Zon dag na Pinksteren. Mis: Dispersit. 2e ge bed en laatste Evange'e v. d. Zondag. Kleur: Wit. „Verheug u H. Joachim, want uit uw dooh- ter is ons (God) de Zoon geboren." (Kerk Get.) MAANDAG 17 Aug. Mis v. d. H. Jeroen, Martelaar. Eerste Pastoor van Noordwijk: Laetabitur (Zie in het Feesteigen, v.h. Bis dom). 2e gebed v.d. H. Hyacinthus, Belij der; 3e v.h. octaaf van Maria's ten Hemel opneming; 4e v. d. ootaafdag v. d. H. Laiu- renitius (uit eigen Mis op 17 Aug.) Kleur: Rood. De adellijke oudeais van Jeroen vertrouw den de godsdienstige en wetenschappelijke vorming va-n hun deugdzamen en godsdien- st.igen zoon toe aan buitenlands cihe bekwa me en vrome mannen. Naar zijn vaderland (Scotland) teruggekeerd, arbeidde Jeroen ijverig aan het geestelijk heil zijner land- genooten. Priester gewijd sitak hij, hot voor beeld volgend van St. Wilibrord en gezel len, naar ons vaderland over. De H. Hun ger, Bisschop van Utrecht wees hem als arbeidsveld Noordwijk. Bij den inval der woests Noorsche benden in het rustige Noordwijk, werd natuurlijk ook do pastoor gevangen genomen. Voor den Noorsohen hoofdman be'ieed Jeroen onverschrokken zijn geloof in Jezus Christus en standvastig weigerde hij te offeren aan de afgoden. Daarop volgden vreeselijke martelingen, welke de hei-ige met blijdschap op het ge laat verduurde en eindelijk het doodvonnis, dat door onthoofding werd voltrokken den ITen Aug. 856. DINSDAG 18 Aug. Feest v. verheffing v. d. relikwie v. d. H. Bavo. Mis: Gaudeamus 2e gebed v.h. octaaf van Maria's ten Hemel opneming; 3e v. d. H. Agapitus, Martelaar. Kleur: Wit. Om aan het meeningsverschil van het volk over het graf v. d. II. Bavo een einde te maken, opende Ereboklus, abt van een klooster te Gent, de graftombe, waarin volgens sommigen het stoffelijk overschot moest rusten. Hij vond ook werkelijk het lichaam van den heilige en stelde het ten toon aan het samengestroomde volk. Daar na werd het in een mooie kist go egd en naar de St. Bavokerk overgebracht. Van deze verheffing wordt vandaag in ons Bisdom de gedachtenis gevierd. WOENSDAG 19 Aug. Mis v. d. H. Jo annes Eudes, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf. Kleur: Wit. In 1601 weid de H. Joannes geboren in Norimundië. Nog jong werd hij Oratoria an. In 1926 ontving hij de H Priesterwijding te Parijs en werd missdeprediker. Bij dat Apos tolisch \ve,rk werd het hem duidelijk, dat een, par och ie geestelijkheid noodig was omi den goeden geest onder het volk te bewaren en daarom stichtte hij in 1643 een Congre gatie (de Eudisten) onder den Naam van Jesus en Maria, welke Congregatie groote verdiensten heeft verworven voor de oplei ding van de geestelijkheid en de missiepre- diking. Joannes stichtte ook een Congrega tie genoemd „de Zusters van O.L. Vrouw van Liefde" we'ke bijzonder zorgde voor de gevallen, maar goed willende meisjes en vrouwen. Algemeene bekendheid heeft do heilige zioh verworven door zijne geschrif ten en predikaties, waardoor hij bevorder de de devotie tot de H.H. Haren van Jesus en Maria.. De Heilige stierf 19 Augustus 1860. DONDERDAG 20 Aug. Mis v. d. H. Ber- nardus. Abt: In medio. 2e gebed v. h. oc taaf. Kleur: Wit. De heilige van dezen dag was als gehuwde vrouw een toonbeeld van echtelijke deugd. Alles deed zij om het 'even van haren ge maal, baron de Chantal, te veraangenamen en wijdde hare zorgen aan de opvoeding van hare kinderen. Weduwe geworden, (haar gemaal werd door een kogel der ja gers doode'ijk getroffen) besteedde zij al haren tijd aan de opvoeding der kinderen, aan gebed en huislijken arbeid. Een voor beeld was zij van Christelijke naastenliefde. Zoo had zij steeds bij zioh aan huis een zieke, wien zij alle, ook de nederigste dien sten bewees. Door de Voorzienigheid Gods kwam zij onder dc leiding v. d. H. Franciscns win Sales, die haar geheel naar zijn geest vorm de en haar zoo geschikt maakte tot stich teres van de Orde der zusters van O.L. Vrouw Bezoeking. ZATERDAG 22 Aug. Octaafdag van het feest van Maria's ten Hemelopneming. Mis: Gaudeamus (als op 15 Aug). 2e gebod v. d Vigilie v. d. H. Bartholomeüs; 3e v. d. II.II. Timotheus, IILppolytus en Symphorianus, Martelaren; 4e voor den Paus Kleur: Wit. Ook is geoorloofd dé H. Mis v. d. Vigilie: Ego auteim. Geen Gloria. 2e gebed v. h. oc taaf; 3e v. d. II.H. Martelaren; 4e voor den Paus. Geen Oredo.' Kleur: Paars. „Maria heeft het beste deel verkoren, dat haar niet zal ontnomen worden in eeuwigheid" (Co-mmunio). IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRAN CISCANEN. Al'!es als in bovenstaande kalender, be halve: MAANDAG Mis v. d. H. Rochus, Belij der: Justus. Gebeden als boven. DINSDAG Mis v. d. Z Z. Beatrix van Silva en Paula van Montaldi, Maagden: Virgincs. Gebeden als boven. WOENSDAG Mis v. d. H. Lodewijk, Bis schop en Belijder: Statuit 2e gebed v. h. octaaf 3e v. d. H. Agapitus. ZATERDAG Mis v. d. zeven vreugden van Maria: Ego autem (al.een in stille H.H. Missen) 2e gebed v. d. Vigilie; 3e v. d. H.H Timotheus enz. Prefatie van Maria (invul en: En U om de vreugden). Amsterdam. ALB. M. KOK, pr.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11