KERKNIEUWS ALLERLEI ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. S. V. „Meerburg" Zoeterwoude (H.R.) Voor de zomercompetitie voor junioren speelt Meerburg morgen om 1 uur op eigen terrein en wedstrijd tegen S.N.A. uit Stompwijk. Dat kan een spannend partijtje worden, waarvan de uitslag geheel onze ker is. We vertrouwen er op, dat de Meer- burgers zich ten volle zullen geven Den athleten wordt bekend gemaakt, dat volgende week te beginnen, de clubkam pioenschappen verwerkt zullen worden. Nadere mededeelingen volgen! Alle leden worden er op attent gemaakt, dat de jaarvergadering gehouden wordt op Woensdag, 19 Augustus a.s., dus niet op Dinsdag 18 Aug. In verband met het af sluiten der boeken, wordt iedereen ver zocht zijn (haar) achterstallige contributie te betalen. Dringend wordt men verzocht aan die verzoek gevolg te willen geven! Er heerscht onder onze leden een zekere ontstemming over een passage in het ver slag van de sportfeesten Zondag 1.1. te Zoeterwoude (dorp) gehouden. Blijkbaar heeft men zich niet alleen in onze vereeni- ging aan bedoelde passage geërgerd. R. K. S. V. „Leiden". Alleen onze junioren zullen morgen uit komen tegen O.V.V. Oegstgeest om den wedstrijd voor de zomercompetitie te spe len. A.s. Donderdagavond 20 Augustus zal in den R. K. Volksbond, Steenschuur, om halfnegen de algemeene jaarvergadering gehouden worden. Gezien de belangrijke punten van de agenda wordt niet alleen verzocht, doch sterk aangedrongen, dat alle leden boven de zeventien jaar aanwezig zullen zijn. De agenda voor de 9e jaarvergadering meldt o.m.: Jaarverslag secr.-penn.; inge komen stukken; verkiezing 4 bestuursleden. Aftredend de heeren Jac. Janson, Th. Kerk vliet, S. Brakel, C. Schmidt; allen herkies baar behalve de heer C. Schmidt (voor deze vacature worden graag candidaten schriftelijk ingewacht bij Jac. Janson, P. Kerkhof 30a). Benoeming kascommissie voor 1932. Bespreking a.s. lustrumviering. Datum vaststelling. Zeer belangrijk. Be spreking sportcostuum. Bespreking club avond en spaarkas. Zondag 23 Aug. zullen onze eerste elftal spelers de Volendammers kunnen verwach ten. Wij hopen, dat de eerste elftallers in vorm zijn, daar wij het reeds 2 maal tegen de Volendammers moesten afleggen. Het wordt tijd, dat nu dit blaadje eens omge keerd wordt. Nadere bijzonderheden zullen ook bekend gemaakt worden op de jaar vergadering of later in dit Dagblad. De bestuursleden worden verzocht a.s. Donderdag reeds om 8 uur aanwezig te zijn voor het houden van eenige besprekingen voor de jaarvergadering. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag zullen wederom een drietal elftallen in actie zijn. Het 3e elftal speelt een vriendschappelijken wedstrijd op eigen terrein tegen de Leidschendamsche studenten van Hageveld, wat een aar dige wedstrijd zal zijn. Om 1.15 uur speelt A. V. V. II voor de Serie tegen D. H. B. I. Dit belooft zeker een interessante en spannende wedstrijd te worden en wij zijn er van overtuigd, dat de A. V. V.'ers alles zul len moeten doen om succes te behalen, doch wij vertrouwen, dat het 2e elftal zijn uiterste best zal doen een behoor lijk resultaat te bereiken en zoo mogelijk 'beide punten te bemachtigen. Het le elftal speelt om 2.30 uur te gen een comb, van Gr. Floris 1 en 2 op het Gr. Floristerrein. Voor dezen wedstrijd, welke als afscheidswedstrijd geldt van Gr. Floris, welke club Veur gaat verlaten en een terrein in den Haag heeft gekregen, is een fraaie beker uit geloofd. Ook deze wedstrijd belooft al leszins het aankijken waard te zijn. Wij rekenen er op, dat het een mooie en faire wedstrijd worden zal, welke door de sterkste gewonnen wordt. IAWN-TENNIS HET BADGASTEN-T0URN0 0I TE N00RDWIJK. Op den tweeden dag van het tennistour- nood te Noordwijk aan Zee, is men, dank zij vooral het uitstekende weer, een heel eind in de goede richting opgeschoten. De uitslagen van den tweeden dag lui den als volgt Heerenenkelspel, tweede ronde: Damsté s>laat Toussaint 63 62; Verbeek slaat Leeksma 62 60; Daniel w. o.; T. de Mafctos slaat Broekmans 62 60; Schel ling slaat W. Smit 61 79 62; Stenfert Kroese w.o.; Drieman slaat Handley 62 62; Gravemeyer w.o.; F. Stradtmeijer elaat wun der Haar 61 68 63. Derde ronde: Hesselink slaat Parmen- tier 64 16 62; Van der Wel slaat de Koster 46 86 64; Weber slaat Gaar- landt 60 61; Dams té slaat van Helle- mondt 6—1 60; Verbeek slaat Daniel 62 62; Voute slaat Klauw ens 64 75; W. Hollander slaat T. de Mattos 62 64; Schelling slaat Waller 62 64; Drieman slaat Senfert Kroese 60 60; Bruns si. Gravemeyer 60 60; De Jong slaat van der Hagen 26 64 64; Smits van Waes- bergh slaat Stradtmeijer 86 62; Daniël slaat van de Ha. .ar 61 68 63. Kwart-eindstrijdVan der Wed el. Hes selink 60 64; Weber slaat Dams té 62 61; Verbeek slaat Teschmacher 61 86 Hollander slaat Voute 61 60; Smits v. Waesbergh slaat de Jong 62 61. Dames-enkelspel, tweede ronde: Mevr. van Tricht w. o.; jkvr. Beyma toe Kingma slaat mej. Ruygrok 64 75; mej. van Wieldrecht slaat mej. «Boekwijt 63 63; mej. Pabst slaat mevr. van der Wel 75 62; mevr. Wilkens slaat mej. W. van. Hasselt 63 62; mej. Moolenburg slaat mej. Smits van Waesbergfch 61 60; mej. H. Smits van Waesbergh w.o. Derde ronde: mej. van Wieldrecht slaat mej. Royaards 61 64; mej. Pabst- slaat mevr. Wilkens 63 62; mej. de Vilder slaat mej. Groenewegen 26 75 64; mej. Moolenbrugh slaat mej. Roos 62 46 97; mej. H. Smits van Waesbergh slaat mej. Van der Haar 60 62; mevr. Van Tricht slaat mej. Leeksma 62 61. Dame-s dubbelspel, eerste ronde: Mej. Moolenburgh en mej. Boekwijt w.o.; mevr. Elshout en mej. Kalis sl. mevr. van der Wel en mej. Z. van Hasselt 06 64 75. Tweede ronde: mej. Groenewegen en mej. Pa-stoor slaat mej. Van Vliet en mej. T. Rinkel 62 60: mej. van Waes bergh en mevr. Jonquière si'aa/n mej. Moo lenburgh en mej. Boekvijt 63 62; mevr. van Trioht en mevr. Waller slaan mevr. Elshout en mej. Kalis 61 97; mevr. van Lindonk en mevr. Lindonk slaan mej. J. Alsbach en mej. Galema 62 62: mevr. Dros erf mevr. Wilkins slaan mevr. Meehel en mej. S. Rinkel 60 61. Gemengd Dubbelspel, eerste ronde: mej. Stuimipel en Beulkeikna-n slaan mevr. Carp en jhr. Gevers 64 16 r3; mevr. Lin donk en Nel wan slaan mej. S. Heyers en Heiierman 61 6—1; mej. van Wieldrecht Daniel slaan mej. Wagner en Van Ha mel 57 62 6—3; mej. van der Haar en Toussaint slaan mevr. Hart en Eberwein 61 62; mej. Alsbach en van Hoogstra ten slaan mej. Moolenburgh en Juta 86 46 64; mej. Pabst en Heldring slaan mej. W. Leeksma en Leeksma 62 61 mevr. Meijer en Meijer slaan mej. Spleet- hoff en Uittenboogaart 64 61; mevr. Mechel en Tapnenbeck slaan mej. Ent'ho- ven en jhr. van Ben them v. d. Bergh 62 57 62; mevr. van Tricht erl Vriesen- dionp staan mi©j. Reimeke en Reineke 61 61; mej. Galema en .Schelling w.o. Derde ronde: mej. Mechel en Bruins slaan jkvr. Beyma toe Kingma en Jhr. Beyma toe Kingma 61 61: mej. Groe newegen en Van der Hagen w.o.; mej. Rooyards en Mullier slaan mej. Rudolf en n der Haar 61 63; mej. Kloosterman en Klauwens slaan mej. Stumpel en Breu- kelman 61 62; mej. Pabst en Heldring slaan mevr. Meyer en Meyer 61 60; vr. Dros en Weber slaan me-j. C. Smits van Waesbergh en NN. 60 60; mej. Ruygrok en A. Stradtmeyer slaan mej. Voete en A. Voete 62 61; mej. Van Hasselt en Hollander w. o. Vierde ronde: mej. Royaards en Mullier slaan mej. Kloosterman en Kla-uwens 61 6—n. Heerendubbelspel, eerste ronde: Ten Ca te en Van der Garde slaan Waller' en Meijer 63 62; Vriensendorp en Smits van Waesbergh slaan Damsté en Hesselink 62 62; Rchölvinck en Thé slaan van Hellemond en Edgar 26 60 62Van Toen en Kurpershoek slaan Stenfert Croe- e en Eberwein 46 61 61. Tweede ronde: Beim en Van Hamel sl. Modderman en C. J. Pel 86 61; Ben- them van der Bergh en Nelwan slaan H. Daniel en L. Daniel 64 63; Vos en Drie man slaan Volkmaas en Jansen 62 62; Schelling en Tesmacher slaan Heymans en D. Pel 61 64; Weber cn Toussaint slaan P. van der Rivière en Van Hoog straten 60 60; A. Stradtmeyer en T. Stradtmeyer slaan J. van der Haar en Juta 97 64; Verbeek en Luttjens slaan J. van de Rivière en Wensinck 60 61; Evers en v. d. Velde slaan Handley en Bijl 75 97; Hollander en Van Wel sl. Weyerman en Klauwens 62 119; Van der Hagen en Voute slaan De Koster en Dingeman 46 61 61. De bekende tooneelspeler LOUIS Lrrviö- PIJN is in den ouderdom van 55 jaar te Amsterdam overleden. BESLUITEN VAN HET HOOG WAARDIG EPISCOPAAT. Samenwerking met niet-Katholieke jeugd-vereenigingen. De Missiën in onze overzeesche gewesten. In „St. Janski." vinden we de volgen de besluiten gepubliceerd van het Hoog waardig Episcopaat: 1. De statuten van de Federatie „De Jonge Werkman" worden goedgekeurd. 2. Op de vragen van de Interdiocesane Jeugdcommissie werd geantwoord: Het Hoogw. Episcopaat heeft bezwaar tegen een permanent contact met jeugd bewegingen van andersdenkenden, maar niet tegen samenwerking voor bepaald omschreven doeleinden, zooals b.v. het verzamelen van statistische gegevens; het houden van enquêtes; het doen van publicaties, die het werk der jeugdvor- ming en de belangen der Nederlandsche Jeugd betreffen; het initiatief nemen tot en het leiden van acties van of voor de jeugd, mits deze door alle partijen ge zamenlijk en door ieder afzonderlijk wor den gewenscht en goedgekeurd•advisee- ren omtrent materieelen steun, en toe zicht houden op de wijze, waarop over heidssteun besteed wordt; het beschik baar stellen van hulpmiddelen voor de praktijk en het jeugdwerk. 3. De wijzigingen in de statuten van de vereeniging van leeraren „Sint Bona- yentura" worden met eenige veranderin gen goedgekeurd. 4. Het Hoog-w. Episcopaat heeft geen bezwaar, dat de federatie „Het Wit- Gele Kruis" en het „R. K. Limburgsche Groene Kruis" zich in verbinding stellen met de religieuzen, die zich bezig houden met bewaarschoolonderwijj, doch het Hoogw. Episcopaat meent zich te moeten onthouden, om in deze zelf op te treden. 5. Goedgekeurd wordt de benoeming van den Zeereerw. heer P. G. Groenen, prof. van het Seminarie te Warmond, tot Directeur van het Centraal Katholiek Indisch Bureau. 6. Het verzoek van de Indische Mis sie-Vereeniging tot het instellen van een afzonderlijken biddag voor de Missiën in de eigen Overzeesche Gewesten kan niet worden ingewilligd. Besloten wordt, dat op den algemeenen biddag, welke jaar lijks op den voorlaatsten Zondag van Oc tober wordt gehouden, de Indische Mis sie speciaal zal worden vermeld en aan bevolen. BENOEMINGEN Paters Franciscanen Benoemd tot leeraar aan het Missie-college „St. Franciscus Solanus" te Sittard pater Raymundus Terstappen O.F.M. te Maastricht. Pater Bartholomeus van Tilburg O.F.M, is overgeplaatst van Sittard naar het klooster te Venray en pater Hieronymus v. d. Berg O.F.M. Palestina, is benoemd tot leer- het Gymnasium te Megen. De behandeling van wonden. Als men niets anders bij de hand heeft, is het beste middel voor brandwonden olijfolie of zoete olie. In ieder geval moei de wond voor lucht beveiligd worden. Men moet brandwonden dioht houden met olie en doeken, welke van olie doortrokken zijn, totdat de dokter komt. Een droge lap met ruwe lijnolie is dikwijls ook goed. Iet>3 wat in elk huisgezin aanwezig be hoort te zijn, is pikrine zuur. Dit is bij eiken apotheek te verkrijgen en het beste middel tegen brandwonden. Men moet het op koude, natte doeken gebruiken en door den apotheker de hoeveelheid laten aan gaven. Wel moet men er voorzichtig mee zijn, daar het op kleeren en beddegoed leelijke, gele vlekken veroorzaakt. Als men een open wond heeft, moet de wond eerst worden gezuiverd, vóór er een verband op komt. Een wond, welke van buiten af ge neest en inwendig onzuiver is, veroorzaakt altijd moeilijkheid. Ook carbolzuur behoort in elke huisapotheek aanwezig te zijn. Wel moet men, als men dit koopt aan den apo theker vragen hoe of dit met ^vater ver mengd moet worden om het te kunnen ge bruiken, ter ontsmetting van wonden. Rei nig de wond van vuil met het oarbolwater; eerst daarna verbinden. Ingeval een wond erg bloedt, moet men het lichaamsdeel af wisselend in koud en heet water houden; dit zuivert tegelijkertijd. Het water moet telkens worden ververscht. Bind vervolgens een meermalen gevouwen stuk schoon lin nen om de gewonde plaats vast en houd het lichaamsdeel zoo hoog mogelijk. Als de wond schoon is, kan men er een weinig terpetijn op doen om het bloeden te stel pen. Is de snede erg diep, dan moet de wond eeist worden ghecht; maar dit is in ieder geval het werk va-D een dokter. Als iemand een ongeluk heeft gehad of brand wonden heeft opgeloopen, moet men altijd rekening houden met het feit, dat de pa tiënt een zenuwschok heeft gekregen. Houdt de patiënt dan kalm in bed met- warme kruiken als hij over koude klaagt, hetgeen dikwijls het geval is. Hij mag koud water drinken, dooh in geen geval koffie of thee; hierdoor wordt de patiënt immers uit den slaap gehouden. Geef hem voor eerst ook niet veel te eten. Vergeet nooit, dat een wond, van welken aard ook, zoo zuiver mogelijk moet worden gehouden. Gebruik dus altijd zuiver water met een of ander ontsmettingsmiddel erin en schoon verband, waarvoor men nooit nieuw linnen mag gebruiken. INGEZONDEN STUKKEN Iets uit de Raadsvergadering te Warmond Van je vrienden moet je 't hebben. In de op 6 Aug. j.l. gehouden vergade ring van den Raad der gemeente War mond werd ook behandeld de aanbieding door ongeteekende aan het gemeentebe stuur gedaan van een drietal Registers door hem samengesteld uit oorspronkelijke bronnen en officieele stukken, berustende deels in het Algemeen Rijks-Archief, het Leidsche Gemeente Archief, notarieele stukken en de nog voorhanden zijnde ar chivalia te Warmond, voor zoover dit de vorige eeuwen betreft, en, wat de latere tijden tot op heden betreft, uit de notulen boeken van den Raad. Het samenstellen van deze registers, een in 3 deelen gebon den manuscript van pl.m. 400 beschreven folio bladen, is door ondergeteekende met groote zorg, moeite en kosten verricht. En dit bevat niet de geschiedenis van War mond, doch een onderdeel daarvan, dat niet voor den druk of uitgaaf bestemd is. n.l. de geschiedenis en het bedrijf van de verschillende regeeringslichamen als Am bacht, Dorp, Civiele en Crimineele Recht bank. De heer van Stijn, onlangs weder lid van den Raad geworden, heeft reeds van 1913 tot 1927 zitting in den l\aad gehad en is een oud schoolkameraad van onder geteekende die in zijn jeugd met hem de openbare en eenige school hier bezocht. Daarom verzocht hij den heer Van Stijn, om voor te stellen hem een vergoe ding voor de gemaakte kosten toe te ken nen. De heer vafl Stijn, dit billijk vinden de, beloofde zulks, maar wenschte en dit terecht de aangeboden registers eerst in te zien. Na lezing daarvan verklaarde de heer van Stijn aan ondergeteekende, dat er on waarheden in stonden en dat hij zich be- leedigd gevoelde, omdat ik geschreven had, dat hij (in 1913) door de arbeiders was gekozen, n.l. dat hij candidaat van den R.-K. Volksbond was geweest, hetgeen niet waar was, daar hij door de R.-K. Kies vereeniging gekozen was en de Volks bond eerst twee jaar later was opgericht; dat ik van den heer van den Bos had ge schreven dat deze in het Westemde woon de terwijl deze toen in het huis woonde, dat thans het eigendom en de woonplaats van den heer van Stijn is aan de Dorp straat dat ik* een vroedvrouw of een veld wachter niet had vermeld, en dergelijke enormiteiten meer misschien. Dit alles werd in een vluchtig gesprek op een Zondagmiddag in de „Stad Rome" besproken. Thuis gekomen schreef ik den heer van Stijn onder meer, dat het woord onwaar heid te hard was, want dat dit altijd min of meer opzet inhield, hetgeen allerminst van mij mocht, gedacht of gezegd worden dat onjuistheid beter klonk, want dat het beste paard wel eens struikelde. En ver der: Dat het mij intusschen zeer verwonder de, dat hij zich beleedigd gevoelde door mijn onjuiste mededeeling, dat hij door de arbeiders was gekozen, daar deze toch geen revolutionairen of communisten waren dat ik zelf 12 jaar vroeger door de arbei ders werd gekozen; dat ik er altijd trotsch op geweest ben het vertrouwen van die menschen gehad te hebben; dat het lot van den Staat en de toekomst in de hand. van den arbeider ligt. Een ten slotte: Dat ik gaarne zou zien, dat hij mij zou mededeelen welke onjuistheden enz. in de registers voorkwamen. Hierop ontving ik ten antwoord, van den heer v. St., dat 't zijn taak niet was, om in het handschrift verandering te brengen, voordat het in den Raad was behandeld*; dat ik mij bezondigd had aan vergodin gen van sommige personen van wie wel wat anders te zeggen vieldat hij mij zijn steun niet kon toezeggen. Ik meende eerst onze correhpondentie in haar geheel mede te deelen en ook hoe 't eigenlijk met de verkiezing vao den heer van Stijn in 1913 toegegaan was, maar dit zou te lang worden. In het kort: de heeren Kruiseman en Heyl waren aftre dend. De R.-K. Kiesvereeniging koos den heer J. C. van der Voet (Protestant) de heer Heyl verkreeg 193, v. d. Voet 180 stem men. De heer v. d. Voet nam de benoeming niet aan. Toen stelde de R.-K. Kiesver. de heer van Stijn, die van de 320 geldige stemmen er 161 behaalde, dus met 1 stem juist genoeg om gekozen te zijn. En nu de behandeling van mijn aanbod in de Raadsvergadering. Het schijnt, dat niemand begrepen heeft, wat ik met het samenstellen van deze registers be oogde. De heer van Stijn, die mijns in ziens allerminst een bevoegd beoordee- laar over den inhoud van een dergelijk werk is, schijnt evenwel zelf anders ge dacht te hebben; dat blijkt wel uit het Raadsverslag. De heer van Stijn is lang geen domoor maar tot het beoordeelen van zulk een werk reikt zijn kennis niet. Elke archivaris of secretaris zou zeker anders hebben gesproken. De heer van Stijn is wel bespraakt en heeft de gave des woords en maakt daarvan gaarne gebruik, ook hier, en door geblaas over zedelijkheid enz. overblufte hij de andere Raadsleden, die uit bekrompheid of onkunde maar zwegen. Het spreekt nu wel vanzelf, dat iedereen, die dit verslag leest, gissingen maakt over die onzedelijkheid en die din gen die beter geweest waren in het ver geet te latenwaarde lezers, ik vermeld in die registers de vonnissen door de cri mineele rechtbank geveld en daaronder zijn die gaan over vergrijpen tegen de eer baarheid. Maar de heer van Stijn vergat dat die registers bestemd waren voor het emeente-archief, niet als lectuur voor kinderen of voor jonge meisjes van een kostschool, maar voor ontwikkelde men schen, die onderzoeken willen hoe in vroe ger dagen recht werd gesproken ©n hoe een gemeente werd bestuurd. W. C. H. MAOHEN. Kent gij het land waar de MELOENEN bloeien. Twee jeugdige liefhebbers genie ten van een heerlijk sohijfje meloen. Voor de TWENTHEKANALEN zullen meer dan 50 bruggen moeten worden ge bouwd. Deze zullen allen van eenzelfde type zijn, in gewapend beton met een overspanning van 45 m. Nieuw is ook de methode van werken, eerst de brug en dan het kanaal. De Voltooide brug met een gedeelte van het kanaaJ hij Almaa

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10