VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 WIELRENNEN ERNSTIG ONGELUK BIJ HET MOTOR- RENNEN OP DE STADIONBAAN. HERKULYNS VLIEGT TUSSCHEN HET PUBLIEK. Eon internationaal programma. Faucheux, Sawall en Van Eg- mond winnen. Gisteravond hadden bij gunstig weer op de Stadion baan zeer interessante en be langrijke wielerwedstrijden plaats, die zich in een groote belangstelling mochten verheugen. Niemand minder dan Sawall, Krewer, Gras sin, Lacquehay, Schlebaum en Blekemolen versohenen als stayers aan den start, ter wijl niet alleen Moeskops, Faucheux en Michard, maar ook wederom B. Leene, v. d. Linden en Van Egmond eenige sprints reden. Bovendien werd dit programma nog aangevuld door een motorrace tusschen Herkuleyns en Soenius en een 10 km.-race voor amateurs, zoodat van 'n klinkend pro gramma mocht worden gesproken. Begonnen werd met een 10 km.-race voor amateurs, waarvoor 28 renners aan de start verschenen. Dieternian reed buitengewoon vinnig en ondernam telkens uitloop-pogingen, totdat hij tenslotte met Buis en Van Daal een goede 100 m. voorsprong kreeg.. In de laat ste ronde moest Van Daal het opgeven, zoodat de sprint ging tussohen Dieterman en Buis, welke door Dieterman, die toch nog genoeg kracht over bleek te hebben met een straatlengte werd gewonnen. In de eerste rit tusschen Herkulyns en Soenius had Herkulyns direct een goede voorsprong en reeds spoedig hadden de renners een groote snelheid, die nog steeds werd opgevoerd. Nadat vijf van de acht ronden waren gereden had Soenius al een goed stuk ingeloopen. Met een geweldige snelheid vlogen de renners door de bocht. Met 'n snelheid van ongeveer 120 km. kon Herkulyns reeds bij het ingaan der bocht niet meer bijsturen, hij reed met die snel heid langs de balustrade en kon niet meer omlaag, totdat hij bij het uitkomen der bocht de balustrade raakte. De motor sloeg tegen een lichtmast, waarvan de stukken afsloegen, Herkulyns schoot tus schen het publiek, waarbij hij tevens eeni ge toeschouwers verwondde. Herkulyns werd met gebroken beenen en een hoofdwonde opgenomen en naar het Binnengasthuis vervoerd. Van twee toe schouwers, die door Herkulyns werden ge raakt, bekwam een een lichte hoofdwonde, terwijl de ander een hersenschudding be kwam en naar het Wilhelminagasthuis moest worden overgebracht. Na het oponthoud, dat dit ongeval had veroorzaakt, werden de wedstrijden voort gezet. De le rit van den sprintwedstrijd tus sohen Leene, v. d. Linden en Van Egmond bracht na Rijswijk wederom een overwin ning van Leene, die op 50 m. binnendoor ging en v. Egmond gedecideerd sloeg. v. d. Linden werd tweede. Hierna kwamen Michard, Faucheux en Moeskops aan den start. Moeskops ver koos de derde plaats, die hij hield tot bij het uitkomen van de voorlaatste bocht, waar hij omhoog ging en plongeerde. Hij ging de andere twee voorbij en wist met groote krachtsinspanning met een half wiel te winnen, de laatste 200 m. in den fraaien tijd van 12.2 sec. De eerste manohe over veertig km. bracht de renners in deze volgorde aan den start: De Graaf, Krewer, Blekemolen, Schlebaum, Lacquehay, Sawall, en Grassin. Krewer neemt direct de kop, gevolgd door Schlebaum, die direct in flink tempo rijden, zoodat eenigen ac'hterra-ken. Lacquehay doet een aanval op Schle baum, maar wordt teruggewezen, de vol gende ronde moet Schlebaum hem echter laten gaan. De volgorde wisselt iedere minuut, zoo dat de rit buitengewoon aantrekkelijk is. Er wordt in flink tempo gereden en na 22 ronden is de volgorde Krewer, Lacquehay, Sawall, Grassin, de Graaf, Schlebaum, Ble kemolen. Lacquehay valt tevergeefs Krewer aan, wat hem de tweede plaats kost, die door Sawall wordt ingenomen. Even later zit Blekemolen weer vier achter Sawall. De afstand tusschen Krewer aan de kop en Schlebaum aan de staart is slechts een halve baan en de volgorde blijft steeds wisselen. Zoo wisselen Sawall en Lacque hay voortdurend de 2e en 3e plaats en ieder op zijn beurt doet aanvallen op Kre wer, die voorloopig alles terugstuurt. Ein delijk gelukt het Sawall in de 58e ronde Krewer los te trappen, die nu meteen op de voorlaatste plaats komt. Blekemolen heeft intusschen de derde plaats weer veroverd en jaagt Lacquehay op Sawall af, waarbij hij zelf komt te zwemmen. Te gen het einde waagt Lacquehay nog een aanval op Sawall, maar zonder resultaat. Hij eindigt als 2e 20 m. achter Sawall. De 2e rit tusschen Leene, v. d. Linden en van Egmond bracht Van Egmond, die het op een lange sprint liet aankomen de overwinning. In de tweede rit tusschen Moeskops, Faucheux en Michard verkoos Moeskops -weer de laatste plaats, die hij na eenig balanceeren kreeg. Weer poogde Piet te plangeeren uit de vooidaatste bocht, maar nu kreeg hij geen kans Michard te pas9ee- De derde rit van Egmond, Leene en v. d. Linden werd weer een lange sprint. Eg mond werd ingesloten, maar kroop er voor bij de laatste bocht uit en passeerde nog het eerst de eindstreep. Leene protesteer de echter wegens hinderen. In de derde rit voor profs koos Moes kops weer de laatste plaats, om later de tweede plaats te zoeken. Uit de voorlaat ste bocht ging Moeskops ineens binnen- ZWEMMEN ZWEMWEDSTRIJDEN VAN ,.DE ZIJL." DE ASPIRANT- EN POLITIE- WEDSTRIJDEN. A. J. v. d. Berg legt opneuw beslag op den Trianonbeker. Het drieledige zwemfeest van de zworri- vereeniging „De Zijl" is ten einde en het was: lest best. „De Zijl" moge het ook dit jaar met de onderlinge en nationale wedstrijden niet hebben getroffen wat betreft het weer, gis teren was het butien verwachting goed. Het zonnetje deed zich gisteren nog eens extra gevoelen, het had het water gelukkig nog iets doen op loopen en, al wa-s de tem peratuur over het algemeen wat frisch, er was geen reden tot klagen en men mag over het slot van het seizoen tevreden zijn. Ook de deelname zoowel als de belang stelling gaf reden tot tevredenheid en zoo is het in alle opzichten een waardig slot ge worden. Het wedstrijdprogramma bestond uit. niet minder dan vijftien nummers, dat ge lukkig zeer vlot werd afgewerkt, 't Was dan ook nauwelijks half negen, toen de baannummers ten einde waren, zoodat er nog slechts restten een demonstratie schoonspringen en een waterpolowedstnjd. Het programma was trouwens vol afwis seling. Nu eens waren de adspiranten aan het woord dan weer de politiemannen. Het verschil der gemaakte tijden deed ook nu weer duidelijk uitkomen van hoeveel belang het is zoo vroeg mogelijk te begin nen met het zwemmen leeren. En niet ge noeg kan er aangedrongen worden, dat ook de politie-agenten zich zooveel moge lijk zullen toeleggen op het zwemmen. Over jaren, vele jaren misschien, zullen we zoo ver zijn, dat het zwemmen verplichtend zal worden gesteld voor politie-mannen. Hulde aan degenen, die hun taak te dien opzicht ook thans' reeds begrijpen, alle vooroordeelen op zij zetten en zich met animo wijden aan de kunst van het zwem men. De adspiranten van de Zijl hebben mot animo gestreden. Er schuilen inderdaad veelbelovende krachten onder en de leiding zal goed doen toe te zien, dat de beste onder hen worden opgekweekt, opdat zij later de ouderen op waardige wijze kun nen vervangen, terwijl de jeugdige zwem mers tegelijkertijd gewaarschuwd mogen zijn over overmoed. Dit blijkt noodig, waar b.v. in het num mer 50 M. rugslag D. Kraayenbrink werd geslagen door H. Kapaan, doordat eerst genoemde in den beginne zich niet vol doende gaf. Ook de meisjes weerden zich geducht. Dit bleek b.v. in het nummer 25 M. school slag voor meisjes beneden 12 jaar, waar van de twee eerstaankomenden betere rij den maakten dan nummer één van de jon gens van dien leeftijd, die dit jaar zwem men hebben geleerd. Bij de oudere meisjes was de deelname niet zoo groot en dus de concurrentie niet zoo sterk. Ali v. d. Mark kwam steeds als eerste aan, doch zou bij sterker tegenstandsters nog wel betere tij den gemaakt hebben. Bij de politie-nummers viel het verschil tusschen nieuwelingen en seniores nogal sterk op. In het nummer 50 M. sch-ooislag deden de nieuwelingen er meer dan een minuut over. Voortdurende training alleen zal hier de noodige verbetering kunnen brengen. In ditzelfde nummer voor de se niores kwamen drie goede zwemmers aan den start, n.l. v. d. Ham, Troost en v. d. Berg. Troost nam dadelijk de leding, ter wijl v. d. Ham eenigen tijd de tweede plaats bezet houdt. Dan komt v. d. Berg opzetten en passeert hij v. d. Ham, doch Troost bleef de leiding behouden en won met 4/5 sec. verschil. Het nummer 50 M. rugslag werd met mi niem verschil gewonnen door v. d. Hem vóór v. d. Berg. De strijd om den Trianon-wjsselbeker in het nummer in uniform gekleed reddend zwemmen 30 M., waarvan 10 M. met dren keling, bracht vier deelnemers aan den start. A. v. d. Berg, de houder van den be ker, wist ook nu weer als eerste aan te ko- door weg. Michard en Faucheux volgden echter onmiddellijk om hem het laatste rechte einde voorbij te gaan. Piet zag zich geslagen en ging voor het einde opzitten Faucheux was iets sneller dan Michard en ging het eerst over de eindstreep, daarmee tevens den wedstrijd winnend. De laatste 200 m. had hij gereden in 12 sec. Als slot van het programma werd nog maals 40 km. achter motoren gereden. De start was nu: Grassin, Sawall, Lacquehay, Schlebaum, Blekemolen, Krewer, De Graaf. Lacquehay neemt meteen de tweed-s plaats over van Sawall. Na 0 ronden neemt Sawall in één rush Lacquehay en Grassin, terwijl Schlebaum bovendien Lacquehay nog van de 3e plaats verdringt; de Graaf krijgt even iat-er een lap van Sawall. Evenals in de le manche wordt er ook nu door de gangmakers zeer gevaarlijk gere den door elkaar rakelings te passeeren, waaraan vooral Kaser en Jubi zich be zondigen. Blekemolen passeert Lacquehay nadat deze Schlebaum heeft losgespurt. Krewer heeft zich intusschen prachtig van de 6e plaats naar de 3e opgewerkt, maar zakt even later weer af. Ook Sdilebaum heeft intusschen een lap gehad. Na 32 ron den is Schlebaum doorgereden en rust een paar rondjes uit, zoodat- hij met 4 ronden achterstand op de laatste plaats komt. Sa wall, Grassin en Lacquehay handhaven zich voorloopig als de eerste drie. Plotse ling echter neemt Grassin bij verrassing de kop en Sawall gelukt het niet dien te heroveren, zoodat de Duitsche kampioen nu a-ls tweede eindigt. men. Troost werd gediskwalificeerd, wijl hij den drenkeling niet in kopgreep ver voerde en zijslag zwom. Na de baannummers werden de aanwezi gen vergast op een demonstratie schoon springen van den kampioen van Neder land J. Stot-ijn van de H.Z. en P.C., die achtereenvolgens de volgende sprongen uitvoerde: zweefd-uik met aanloop, snoek- duik met aanloop, salto, 1 Y salto voorover, dubbele salto voorover, Auerbach hoek- duik, Auerbach salto, salto uit stand rug waarts en als toegift een komischen, de Shimmy sprong. Op een enkele sprong na liet de afwer king weinig te wenschen over en de aan wezigen waren er dan ook zeer enthousiast over, terwijl de voorzitter van de Zijl, de heer F. v. d. Mark, aan het einde den hoer Stotijn hartelijk dankzegde voor hetgeen hij te aanschouwen had gegeven, terwijl hij er den wensch aan toevoegde, dat hij do Ned. kleuren bij de Europeesche kam pioenschappen in Parijs zou mogen hoog houden. Hierna werd door de Zijl de tweede no- derlaag waterpolowedstrijd gespeeld. Te genpartij was de Alphensche Zwemclub, kampioen van de derde klasse B. De Leidenaars waren dezen wedstrijd heel goed op dreef, waartegenover de Al- phenaren een stevig spel ontplooiden, wat hun menige vrije worp kostte. Door Kramp was het spoedig 10; Snoeker maakte daarna 20, doch de scheidsrechter annu leerde dit doelpunt ten onrechte. Alphen bracht het niet verder dan enkele scholen over doel en een corner, die niets op-e- verde. Na de rust bleef de Zijl haar over wicht behouden, hetgeen dcor twee doel punten van Kramp en Snoeker werd. uitge drukt, zoodat de Zijl met 30 won. De uitslagen luiden: 50 M. schoolslag jongens: 1. D. Kraayen brink 45 2/5 sec., 2. W. van Weizen 45 3/5 sec., 3. J. van Strien 48 sec., 4. A. Fiezema 50 sec. 50 M. schoolslag L. P. S. V.-nieuwelin- gen: 1. B. Schilder 1 min. 13/5 sec., 2. P. Verkerk 1 min. 3 1/5 sec., 3. P. Eveleens 1 min. 4 1/5 sec. Troostprijs J. Zwart. 50 M. schoolslag L.P.S.V.-seniores1. P. Troost 52 sec., 2. A. J. v. d. Berg 52 4/5 see., 3. G. H. v. d. Ham 56 3/5 sec. 50 M. vrije slag meisjes: 1. Ali v. d. Mark in 45 3/5 sec-, 2. Willie Setten v. d. Meer m 1 min. 9 3/5 sec. 25 M. schoolslag meisjes t/m. 12 jaar: 1. Tine Bronsgeest in 28 2/5 sec., 2. Rietje v. d. Tuin in 32 2/5 sec., 3. Marie Berenfen- ger in 34 1/5 sec. 25 M. schoolslag jongens t/m. 12 jaar: 1. J. v. d. Mark 33 2/5 sec., 2. F. Vlieland 35 sec., 3. D. Vlieland. 37 1/5 sec. 50 M. vrije slag jongens: 1. D. Kraayen brink 35 2/5 sec., 2. W. van Weizen 39 4 5 sec., 3. H. Kapaan 40 sec., 4. B. van Leeu wen 40 4/5 sec. 50 M. rugslag L.P.S.V.: 1. G. H. v. d. Ham in 56 4/5 sec., 2. A. J. v. d. Berg in 57 sec3. P. Troost in 1 min. 0 sec., 4 P. Straathof in 1 min. 7 2/5 sec. 50 M. rugslag meisjes: 1. Ali v. d. Mark in 53 1-5 sec., 2. Jannie v. d. Berg in 1 mm. 13 2/5 sec. 50 M. rugsiag jongens: 1. H. Kapaan in 50 sec., 2. D. Kraayenbrink in 51 sec., 3. B. van Leeuwen in 56 sec. 50 M. schoolslag meisjes: 1. Annie Ka paan in 57 sec., 2. Willy Setten v. d. Meer in 1 min. 3 4/5 sec. 50 M. Handicap jongens: 1. B. v. d. Hoe ven in 1 min. 3 3/5 sec., 2. D. Kraayenbriut in 1 min. 4 sec., 3. J. van Strien in 1 min. 5 sec. 30 M. gekleed zwemmen in uniform L.P. S. V., waarvan 15 M. met drenkeling: 1. A. J. v. d. Berg in 45 1/5 sec., 2. Barendsen in 1 min. 1 sec., .3. P. Eveleens in I min. 3 sec.; P. Troost (50 4/5 sec.) gediskw. AVaterpolo: De ZijlAlphen 30. Voor den aanvang van den waterpolo wedstrijd sprak de voorzitter van de L.P. S.V., de heer H. Frank, als gebruik, een woord van dank tot het bestuur van De Zijl, speciaal tot den heer v. d. Mark, die wederom zoo bereidwillig was zijn mede werking te willen verleenen tot het doen houden van deze wedstrijden. Voorts bracht hij dank aan den Commissaris van politie, den heer Meyer, voor diens aanwezigheid en de van hem ondervonden medewerking, om het politie-personeel in de gelegenheid te stellen aan de wedstrijden deel te ne men. De uitslagen luiden: Sprint voor amateurs: 1. Van Egmond 5 punten, 2. B. Leene 6 punten, 3. v. d. Linden 7 punten. Sprint voor professionals: 1. Faucheux 5 punten, 2. Michard 6 punten, 3 Moeskops 7 punten. S t a y e r s w e d s t r ij d 2 x 40 km.1. Sawall 3 punten, 2. Lacquehay 5 punten, 3. Grassin 6 punten, 4. Blekemolen 9 pun ten, 5. Krewer 10 punten, 6. Schlebaum 10 punten, 7. De Graaf 13 punten. LAWN-TENNIS BADGASTENT0URN00I TE NOORDWIJK. Het aantal deelnemers aan het jaar- lijksche bad gasten tournooi der Noordwijk- sche Sport'vereemgHig is ditmaal wel bij zonder groot en de heer Toussaint zal al zijn talenten als wedstrijdleider noodig hebben om het omvangrijke programma tijdig af te werken. Gelukkig bracht de in zet uitstekend tennisweer, zoodat al da delijk kon -worden opgeschoten. Hieronder volgen de uitslagen van den eersten dag. Heerenenkelspel, eerste ronde: Hollan der slaat Meijer 62 62; Teixeira de Mattos slaat Vos 6—3 6—2; Smit slaat O. Stradtmeijev 6—0 62; Broekman w. o. Tweede ronde: Pavmentier slaat Mod derman 75 26 61; De Koster slaat air. J. Pel 6—3 36 62; Web er slaat A. Stradtmeijer 61 63; Gaar land t slaat. Wytenbogaard 62 61Van Hellmondt slaat Oosterhout 64 63; Teschmacher slaat D. Pel 63 64; Tappenbeck slaat Werkman 46 60 6I; Klauwens slaat II. Stradtmeijer 86 63; Walle slaat van Toen 62 62; Nedwan slaat van Ben- them van den Bergh 60 60; Beun slaat Volhmars 63 61; Bruins slaat Janssen 61 63; van der Hagen slaat van Hamel 6—1 63; Smits van Waesberghe slaat Vorst 61 75; Daniel slaat van de Ri viere 60 63; van der Haar slaat Rei- neke 63 61; Leyenaar slaat We ij er mans 6—0 63; P. Pel w.o.; van der Wel slaat Eberwein 63 57 62; de Jong slaat Heijmans 61 61; Hollander slaat Jute 6—2 9—7. Derde ronde: Teschmacher slaat Tap- penbeek 64 62; Leyenaar slaat Pel 62 C0; Nel wan slaat Beun 60 60. Damesenkelspel, eerste ronde: mevr. De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagmiddag te 2 uur. Voorzitter de burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na ope ning der vergadering met het gebruikelijke ge bed worden de notulen van de vorige verga dering gelezen en onveranderd vastgesteld. Agenda: lo. Voorloopige vaststelling ge meenterekening, dienstjaar 1930. De voorz. doet voorlezing van het rapport der commis sie van onderzoek van de gemeenterekening voor het dienstjaar 1930, waaruit blijkt dat het onderzoek geen aanleiding heeft gegeven tot het maken van opmerkingen. De bij de reke ning aangetroffen bescheiden stemden overeen met de bedragen in de rekening vermeld. De Commissie brengt een woord van dank aan het College van B. en W. voor de wijze waarop het financieel beheer over 1930 wederom is gevoerd geworden en waardoor de de rekening voor wat betreft den gewonen dienst een ba tig slot aanwijst van 54.697.76. Zij stelt den Raad voor de rekening onveranderd vast te stellen. Daar geen der leden het woord over de rekening verlangt wordt deze als volgt vastgesteld: gewone dienst: werkelijke inkom sten ƒ218.325.25, werkelijke uitg. 163.627 49. Batig saldo 54.697.76. Kapitaaldienst: werke lijke uitgaven 63,833.42. Werkelijke inkom sten 48.746.59. Nadeelig saldo 15.086.83. De beide wethouders onthielden zich van mede stemmen. Naar aanleiding van de rekening deelt de voorz. mede, dat B. en W. voorstellen van het batige saldo 25.000 te reserveeren. De heer Rietbroek vraagt of de gekweekte rente van de reserve ook aan de reserve ten goede komt. De voorz. antwoordt dat van de reserve buitengewone werken worden betaald, waarvoor geleend moet worden. De rente die gesteld kan worden op 4y. pet. komt alzoo ten goede van het dienstjaar, waarop de uit gaaf was geplaatst, zoodat de post rente daar door minder komt te bedragen. Spr. acht dit de juiste wijze van belegging der reserve. De heer Rotteveel vraagt of het een vereischte is, dat het kapitaal waaronder de reserve is be grepen bij de Bank voor Ned. Gemeenten moet worden belegd, want deze bank geeft slechts 2 Y pet. De heer de Jong, wethouder, heeft deze zaak in het college van B. en W. besproken en z.i. is spr. ervoor dat de gekweekte rente van de reserve afzonderlijk wordt gehouden, ten einde te kunnen zien hoe de reserve zich ontwikkeld. De voorz. merkt op, dat deze zaak bij de be handeling van de gemeente-begrooting voor 1932 nader onder de oogen kan worden ge zien. De heer de Koning wijst op de zware belastingen in dezen drukkenden tijd en geeft vervolgens B. en W. in overweging op de vol gende begrooting een post uit te trekken voor werkverschaffing. De voorz. antwoordt dat B. en W. steeds een waakzaam oog hebben waar het de werkverschaffing betreft. Dit jaar werd de post werkverschaffing van 1000 met 6000 verhoogd. 2o. Vaststelling van een raadsbesluit, waar bij de gemeente zich ten behoeve van de Pro vincie Zuid-Holland borg stelt voor de betaling van rente en aflossing van een door de stich ting Drinkwaterleiding de Drie Gemeenten voor den bouw en eersten aanleg der water leiding en bijbehoorende werken te sluiten geldleening. De voorz. deelt mede, dat genoemde Stich ting op 1 September e.k. met de provincie Zuid-Holland een geldleening zal aangaan, groot 300.000 ten behoeve van de waterlei ding. Deze leening kan slechts worden geslo ten indien overeenkomstig art, III van de ge meenschappelijke regeling elke gemeente val lende onder het gebied der stichting zich borg stelt voor de betaling van rente en aflossing. B en W. stellen den Raad dan ook voor zich garant te stellen. De heer Heemskerk vraagt boe groot de garantie voor de gemeente Alke made zal komen te bedragen. De voorz. ant woordt plm. 180.000. De heer Los vraagt of de Stichting de volle 300.000 noodig heeft, waarop de voorz. antwoordt, dat dit nog niet met zekerheid valt te zeggen. Het eventueel overschot willen de drie gemeenten gaarne hebben voor geldleening. daar zij nergens goedkooper terecht kunnen i Z. h. st. wordt het raadsbesluit vastgesteld. 3o. Verhuring van een woonhuis staande te Oude Wetering. De voorz. deelt mede, dat de huur van de woning A 197 nog steeds stilzwij gend is doorgeloopen. Ten einde te voldoen aan het voorschrift neergelegd in art. 228 der Gemeentewet stellen B. en W. voor de verhu ring van deze woning op naam te zetten van den tegenwoordigen bewoner. Na een opmer king van de heeren Rotteveel en Bontje wordt z.h.st. het voorstel van B. en W. aangenomen. 4o. Reclames schoolgeld. Deze worden af gehandeld overeenkomstig voorstel van B. en W. 5o. Voorstel van B. en W. om van gemeen tewege een uurwerk in den watertoren aan te brengen. De voorz. merkt op, dat in de raads vergadering van 27 Juli ""'oor den heer P. de Jong, weth., het idee gt ^pperd werd om in den watertoren een uurwerk aan te brengen. B. en W, hebben deze zaak onderzocht en heb- hij bij een tweetal zeer bekend staande firma's op gebied van torenuurwerken een prijsopgaaf gevraagd. De firma Eijsbouts uit Asten wil Jockin slaat mej. Speelhoff 61 62; mej. Boekwyr slaat mej. Kalis 75 63; mej. Pabst slaat mej. van Vliet 6/0 62; mej. van der Wel slaat mej. Reineke 62, 63; mevr. Wilkens slaat fraulein Pan van Wieldrecht 61 62. Tweede ronde: mej. van Lindonk slaat mej. van Hasselt 63 64; mevr. Mechel slaat mej. Wagner 6—4 46 75; mevr. DrosCanters slaat mevr. Eenden'burg 6—0 60; mej. Groenewegen slaat mej. Cohen 61 60; mej. Roos slaat mej. Ter Kuile 61 61mej. van der Haar slaat mevr. Elshorst 46 63 119; mej. Leeks- ma slaat mej. Sobn 63 6—0; mej. De Vilder slaat mevr. van Lindonk 63 63; mej. Rooyaards slaat mevrouw Jockin 6—4 7—5. Derde ronde: mevr. Dros—Canters slaat mevr. Mechel 61 64. VAN ALKEMADE een uurwerk met drie wijzerplaten leveren voor 1404 en de firma van de Kerkhof uit Aarle Rixtel doet een offerte voor een uur werk met één wijzerplaat ad 600 en drie wij zerplaten ad 1225. B. en W. achten in ver band met de hooge kosten het beter slechts een uurwerk met één wijzerplaat aan te bren gen. De heer Heemskerk staat er paf van dat in dezen crisistijd B. en W. met een dergelijk voorstel durven komen, want hij beschouwt deze uitgaaf als een luxe. Z.i. zijn er nog tal van andere zaken, als schoeiingen, verbetering van wegen, electrische verlichting die dringen der zijn dan het aanbrengen van een uurwerk. Spr. kan dan ook zijn stem aan dit voorstel niet even. Dq heer Rotteveel is het eens dat de tijden niet best zijn, doch de meening van den heer Heemskerk dat aanschaffing van een uurwerk in den toren een luxe is, kan hij niet deelen. Het gebouw dat veel geld heeft gekost en een sieraad is voor de plaats, staat er nu eenmaal en de gelegenheid om een uurwerk aan te brengen is er nu. Het nageslacht zal het jam mer vinden als er geen uurwerk zou komen. Spr. zal daarom voor het voorstel stemmen, doch hij is tegen het aanbrengen van één wij zerplaat, omdat slechts een deel van de bevol king hiervan profiteert. De heer Los is het met den heer Heemskerk eens. Ook spr. acht het beter de gelden voor nuttiger dingen te besteden. Spr, kan dan ook met het voorstel niet meegaan. De heer van Dooren acht de aanschaffing geen luxe. Er is in de gemeente geen gemeen telijk uurwerk, terwijl de behoefte hieraan z.i. groot is. Spr. vraagt den voorz. of 't technisch kan nu slechts één wijzrplaat aan te brengen en later nog twee. De voorz. antwoordt, dat zulks technisch mogelijk is. De heer de Koning is eveneens een tegenstander voor het voteeren der gelden in dezen benarden tijd. Spr. zou er veel voor gevoelen met het uurwerk te wachten totdat de tijden beter zijn. Technisch behoeft dit z.i. geen bezwaar te zijn. De heer de Jong, weth., wist dat zijn gedaan voorstel onkosten mede zou brengen. Spr. acht de uitgaaf geen luxe en vindt het jammer dat door den heer Rotteveel de opmerking gemaakt is, als zou de Veen alleen van het uurwerk profiteeren. Spr. was oorspronkelijk een voorstander voor het aanbrengen van drie wijzerplaten, doch wegens de hooge kosten kon hij ook meegaan met één wijzerplaat. Ook de heer van der Geest, wet houder, beschouwde het aanbrengen van een uurwerk niet als een luxe, want deze wilde zelfs drie wijzerplaten in den toren aange bracht zien. De voorz. wil ook nog gaarne even zijn meening zeggen. Spr. had niet kunnen den ken dat tegen het voorstel van B. en W. zoo veel oppositie zou wezen, want toen de wet houder de Jon'g het voorstel in de vorige ver gadering deed, was er niet één lid van den Raad, die zelf maar een teeken van afkeuring gaf. Spr. dacht dan ook niet anders dan dat de Raad spontaan voor het voorstel van B. en W. zou hebben gestemd. Dat de watertoren in Roelofarendsveen staat, is een toevallige bij komstigheid, de toren had evengoed gestaan kunnen hebben te Oude-Wetering en dan wa ren B. en W. eveneens met dit voorstel ge komen. De voorz. vraagt of er leden zijn die het voorstel van den heer Heemskerk wen schen te ondersteunen. De heer de Koning is voor het voorstel van den heer Heemskerk en wil wachten tot betere tijden. De voorz. merkt op, dat de Heemskerk dit niet heeft voorge steld. De heeft He.mskerk neemt het voorstel van den heer de Koning over, welk voorstel nog wordt ondersteund door de heeren van Rijn en Los. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 65 stemmen. Tegen de heeren Horsman, de Jong, Rotteveel, van Dooren en Rietbroek, Rondvraag. De heer Los vraagt hoe het af- geloopen is met de waterleidingplannen in de scholen. De voorz. antwoordt dat de inspec teur na de vacantie de zaak zal opnemen. De heer van Rijn wijst op den heg bij Borst te Rijpwetering, die noodig geknipt moet worden. De voorz. zal hiervoor zorgen. De heer Hors man wijst op een lantaarn die defect is. De voorz. antwoordt, dat Leiden hiermede reeds in kennis is gesteld. De heer de Koning brengt onder de aandacht van den voorz. dat de in gezeten en herhaaldelijk klagen over de ven ters, die zeer brutaal tegen het publiek optre den. De voorz. zegt onderzoek toe. Aan het eind der vergadering wil de voorz. een kort woord spreken, want behoudens bui tengewone omstandigheden is deze vergade ring de laatste die de Raad in zijn oude sa menstelling meemaakt. Spr. dankt de leden voor de in de 4 afgeloo- pen jaren ondervonden steun. Een speciaal woord van dank en afscheid richt de voorz. tot de heeren van der Geest, Horsman en van Rijn, die niet meer in den Raad op 1 Septem ber zullen terugkeeren. Spr. hoopt, dat de le den de aangenaamste herinneringen met zich mee naar huis mogen nemen en wenscht hen zoowel voor hun zelf als voor hun gezin alle goeds toe. De heer Los dankte namens de leden voor de waardeerende woorden door den voorz. gesproken en hoopt dat de nieuwe raad op dezelfde prettige wijze met den voorz, zal m'ogen samenwerken aan de behartiging der gemeentebelangen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6