LUCHTVAART UIT DE OMGEVING DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 MILITAIR VLIEGTUIG GEVALLEN. De piloot licht gewond. Gistermiddag, ongeveer vier uur, is bij het vliegkamp De Kooy in de buurt van Den Helder een vliegongeluk gebeurd. De korporaal-vlieger Reumerman startte met een Fokkerverkenner T. L. I., evenwel met den wind mede, waardoor hij niet vol doende hoogte kon krijgen. In het Noord- Hollandsch Kanaal, in de onmiddellijke na bijheid waarvan het vliegkamp is gelegen, ligt een schip, dat als krabbenmeelfabriek is ingericht. De piloot trachtte zijn toestel over dit schip heen te krijgen, doch botste daarbij tegen den hoogen ijzeren schoor steen. Het vliegtuig sloeg over den kop, vloog over den dijk, die langs het kanaal ligt en kwam terecht in de daarachter ge legen schorren. Het toestel is vrijwel geheel vernield. De piloot moest naar het marinehospitaal te Den Helder worden overgebracht, daar hij vermoedelijk een knieschijf gebroken heeft. Het ongeluk is dus, de materieele schade buiten beschouwing gelaten, nog betrekke lijk goed afgeloopen. EEN VLIEGER AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Uit zee opgepikt. De Hondureesche vlieger Capt. Lisandro Garay, die Zondag uit New York vertrok voor een nonstopvlucht naar Tegucigalpa in Honduras, moest tengevolge van een plotseling opgestoken storm op zee landen. In uitgeputten toestand werd hij vele uren later door de bemanning van het s.s. „Bi- boco" gered. De aviateur was er zoodanig aan toe, dat hij aanvankelijk geen woord kon uit brengen. Later toen hij aan boord van het s.s. „Biboco"' was .opgeknapt vertelde hij o. a. het volgende: „Toen ik Zondagnacht, overvallen door den storm plotseling op zee moest dalen, bleef mij niets anders over dan boven op het toestel te klimmen en te wachten tot den volgenden ochtend. Maar ook toen heb ik nog uren en uren rondgedobberd voor dat ik werd opgemerkt. Na ongeveer 50 bange uren, waarin ik de hoop op redding reeds eenige keeren had opgegeven, te heb ben doorleefd, ontdekte ik plotseling, niet ver van mij af, een schip. Met alle kracht die in mij was schreeuwde ik om hulp doch mijn stem ging verloren in het ge raas van den wind, die weer tot een storm dreigde aan te groeien. Men zag mij niet en weer wachtte ik uren lang.Eindelijk, toen mijn krachten uitgeput raakten en ik meende den dood niet meer te zullen ont- loopen bracht uw schip mij nieuwe hoop en nieuwe kracht. Met een stuk doek dat ik van één der vleugels van mijn toestel had afgerukt zwaaide ik rond en gelukkig, dat werd gezien. Het was mijn redding." Cylinder van Cramer's toestel gevonden? Gisteravond heeft men aan het strand bij Hirtshals (Jutland) een aangespoelde metalen cylinder gevonden. De cylinder schijnt niet lang in het water te hebben, gelegen. Het is niet uitgesloten, dat hij afkomstig is van den Amerikaanschen vlie ger Cramer. RIJNZATERWOUDE GEMEENTERAAD. De heer Van Tol heeft te weinig verstand van geloofsbrieven. Afwezig met kennisgeving de heer A. Bik. Voorzit ter de heer S. J. Visser, loco-bur- De notulen van de vorige vergadering worden door den ammtenaar ter secretarie voorgelezen en door de vergadering worden goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde onder zoek der geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid van den raad. De heeren Van Tol, Di9seldorp en Compeer worden ver zocht in de commissie van onderzoek zit ting te wilflen nemen. De heer Van Tol wil deze benoeming niet aannemen, omdat hij zijn inziens te weinig verstand van geloofsbrieven heeft. In zijn plaats treedt de heer A. van der Knijff. De oommi&sie adviseert na het onder zoek tot toelating. De heeren Van Tol en H. A. de Bruin zeggen dat zij tegen de toelating zijn omdat zij zich met de tegenwoordige samenstelling van den raad niet kunnen vereenigen. De heer Compeer vraagt om de redenen mede te deelen. Genoemde heeren doen dit echter niet. Met drie tegen 2 stemmen wordt daarna tot de toelating besloten. Op voorsted van den heer Oompaan wordt besloten de verbetering van de o.la. uit te stellen tot het oogenblik dat. ook de waterleiding wordt aangelegd. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan ran een geldleening groot 4500 met de Bank va-n Ned. Gemeenten tégen een rente van 4 1/2 pCt. 's jaars af te lossen in 25 jaar voor het eerst op 31 Dec. 1932. De commissie die de rekening heeft nage zien, verklaart bij monde van den heer Van Tol dat alles in orde bevonden is en dat de stukken terdege nagezien zijn. De raad besliuit daarna de rekening vast te stellen. Inkomsten gewone dienst op 32.147,52. Uitgaven 28.391.60. Batig slot al'zoo 3755.92. Inkomsten Ka-piit-aaldien-st 338.53. Uit ga ven 131.08. Ba tig slot al zoo 202.50. De Voorzitter sluit daarna deze korte ver gadering. GEMEENTERAAD VAN TER AAR De Raad dezer Gemeente kwam in open bare zitting bijeen. Afwezig met kennis geving de heer Kammeraat. Voorz. Jhr. de Muralt, Burgemeester. De voorz. opent de vergadering met ge bed, en deelt allereerst mede, dat door hem als voorzitter van het Centr. Stembureau, wegens bedanken als zoodanig door mevr. Post^Uiterweer, tot lid van den Raad be noemd is verklaard de heer P. A. Post. Nadat vervolgens de notulen der vori ge verga-dering door den secretaris, den heer B. Hoogenboom, waren voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld, kwamen in behan deling een aantal ingezonden stukken, waarvan wij vermelden: 1. Een tweetal adressen van het R. K. Schoolbestuur te Langeraar om gelden uit de gemeentekas te willen beschikbaar stel len voor het aanschaffen van gordijnen en vergoeding van huur voor de noodzakelijke in gebruikneming van een gedeelte van de bewaarschool te Langeaar wegens plaats gebrek. Besloten werd, dat B. en W. t.z.t. met voorstellen zullen komen. 2. Begrooting van de Keuringsdienst van Waren over het jaar 1932, waarbij het aandeel voor de Gemeente Ter-Aar op 433.36 wordt geraamd, welk stuk voor kennisgeving werd aangenomen. 3. Schrijven van het Gemeentebestuur van Nieuwveen, waarbij gevoegd ontwerp- instructie voor het personeel vau de Vleeschkeuringsdienst. Met de inhoud van een en ander ver klaarde de Raad zich accoord, evenwel met uitzondering van de vaststelling van het salaris van den Hulpkeurmeester op ƒ2100. Alle leden waren van gevoelen, dat het aan- vangsalaris op 1800 moet blijven vastge steld. 4. Een verzoek van de Chr. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn om een bijdrage in het exploitatie-tekort dier school. Het verzoek werd met algemeene stemmen afgewezen. Ambtenaren-reglement. Volgde een langdurige bespreking over het ontwerp Ambtenaren reglement, het welk, nadat daarin, enkele wijzigingen wa ren aangebracht met algemeene stemmen werd vastgesteld. De winkelsluiting. In behandeling kwam vervolgens een voorstel van B. en W. tot afwijking van de bepalingen der Winkelsluitingswet, be helzende: A. Het sluitingsuur van barbiers en kap perswinkels voor zoover het de Zaterdag en daarmede gelijk te stellen dagen be- vak van 1 April tot 1 October, en voor zoo vak van lApril tot 1 October, en voor zoo veel andere werkdagen betreft op 11 uur van 1 April tot 1 October, en 10 uur van 1 Oct. tot 1 April. B. Het sluitingsuur voor de overige win kels op Zaterdag te stellen op 11 uur vau 1 April tot 1 October. De bespreking van dit voorstel nam ge- ruimen tijd in beslag, doch tenslotte be sloot de Raad het voorstel van B. en W. aldus vast te stellen. Een punt van behandeling maakte het voorts uit of moet worden afgeweken van de in de Wet geschapen mogelijkheid tot het openstellen van bepaalde winkels op Zondag. De heer Hendrikse gaf als zijn meening te kennen, dat alle winkels op Zondag behooren te worden gesloten. De heer v. d. Weijden meende, dat, waar de café's des Zondags open zijn en deze vaak op de winkels zijn aangewezen bij on verwachts bezoek, het raadzaam is de in de wet gestelde mogelijkheid te handhaven. De heer Kroon vond dat, nu sommige winkels op Zondag mogen openblijven, dit nog geenszins zegt, dat de betreffende winkeliers daartoe verplicht zijn. Nadat nog eenigen tijd was gediscus sieerd, besloot de Raad met 91 stemmen (de heer Hendrikse) geen verandering in de wettelijke bepalingen ten dien opzichte te brengen. Cursus in Landbouwhuishoud- kunde. B. 3n W. stelden voor om te besluiten; dat het geven van Landbouwhuishoudcn- derwijs in de Gemeente noodzakelijk is, in gevolge Art. 25 der Nijverheidsonderwijs wet. Dit in verband met een verzoek van de R. K. Vereen, tot verschaffing van Onder wijs ten behoeve van den Land- en Tuinbou wenden stand. De voorz. lichtte het voorstel uitvoerig toe en is na een onderhoud met den voorz. dezer vereeniging tot de conclusie geko men, dat dit onderwijs in een behoefte zal voorzien. Aangezien het Rijk 70 pet. in de netto kosten bijdraagt, zal de Gemeente de overige 30 pet. moeten restitueeren, waar van het bedrag pl.m. 300 per cursus zal bedragen. De heer Kroon kon niet met het voor stel van B. en W. meegaan, gezien de bo langstelling voor dergelijke cursussen in andere gemeenten. Ook de heer J. v. Vliet Jzn., verwacht weinig resultaten en vond de kosten te hoog, waarbij de heer P. Hoogervorst zich aansloot. De heer v. d. Weijden verdedigde het voorstel van B. en W. en stelde het be lang, dat uit dergelijke cursussen kan voort vloeien scherp in het licht. Na nog geruimen tijd hierover te heb ben beraadslaagd, werd het voorstel in stemming gebracht, waarbij de stemmen staakten. Tegen stemden de heeren Hoo gervorst, Kroon, Hendrikse, van Vliet en Apeldoorn. Over dit voorstel zal dus in de eerstvolgende vergadering opnieuw wor den gestemd. Met ingang van 1 Januari 1932 werden hierop tot hulpbrugwachters benoemd de heeren L. Koets en P Blom. Hierna bracht de heer van Apeldoorn namens de commissie van onderzoek der gemeenterekening rapport uit. Spr. bracht op de eerste plaats hulde aan de gemeente ontvanger voor de keurige wijze waarop hij de financieele administratie heeft gevoerd. Overigens gaf de rekening, aldus spr., geen aanleiding tot opmerkingen, waarna de Raad met algemeene stemmen deze rekening vaststelde. Na enkele wijzigingen in de begrooting 1931 kwam de rondvraag. De heer v. d. Weijden verzocht bizon der zorg te willen besteden aan het. dicht maken van de slinken en gaten, ontstaan door het aanleggen der waterleidingbuizen. De heer Kroon verzocht inlichtingen m. b. t. de verstrekte onderstand aan een be jaarde armlastige, welke door den voorz. tot genoegen werden verstrekt. De heer Hoogervorst vestigde opnieuw de aandacht op de gevaarlijke paaltjes na bij Pulmot, waarbij de voorz., indien mo gelijk, maatregelen toezegde. Tenslotte sprak de voorz. gevoelvolle af scheidswoorden tot de scheidende Raadsle den, de heeren Kammaraat en v. Vliet. Hierna sluiting. Het gasbedrijf. Uit het gepubliceerde verslag van het gasbedrijf blijkt dat dit jaar werden afge leverd 1.089.660 kuib. M. gas, verdeeld als volgt: licht-, kook- en verwarmingsgas 459.054 kuib. M.; munt.gas 413.869 kub. M. indusbriega-s 100.516 kub. M.; straatverlich ting 39.506 kub. M.; fabriek en directeurs woning 31.262 kub. M condensator, aan wijzing en verlies 36.453 kub. M. De grootste etmaallevering bedroeg op 24 December 3.730 kub. M.; de kleinsde etmaallevering bedroeg o-p 19 Juni 2.075 kub. M. Het aantal inwoners der gemeen te was op 31 Dec. 1930 8.478, zoodat het ver bruik per inwoner was 128.52 kub. M. (vorig jaar 131.22). Het gemiddeld jaarverbruik over een gewone meter bedroeg 841 kub. M.; over den muntmeter 478 kub. M. tegen resp. 897 en 506 kub. M. in 1929 Op 1 Januari stonden gastoestellen in huur 174; verstrekt over de 46 tweepits4 drie-pits en 8 éénpits- comforen; 2 vierpibsfornuizen en 4 Rak oventjes, samen 64, dus totaal 238 stuks. Teruggenomen zijn: 1 tweepitscomfoor en een bakoventje. In eigendom aan huurders overgegaan volgens art. 5 der voorwaarden van in huur- geving van gastoestellen 64 stuks, zoodat op 31 Dec. in huur uitstonden 172 toe stellen. Als industriegasverbruikers wanen aan gesloten: 1 broodba'kkerij met 2 gas ovens; 3 banketbakkersovens3 gasmotoren, resp. 8, 6 en 5 P.K. (In de gasfabriek) 1 slagersketel, 1 strijk- inrichting, 1 café-restaurant, 1 visohibakke- rij, 1 rookerij, 2 drukkerijen, 1 vleeschwa- ren -en oonservenfabriek en diverse bolden kokerijen. Tot 1 Juli gold de gasprijstarief 1929. De gasprijs werd daarna voor huishoudelijke doeleinden op 9 cent per kub. M. gesteld. Aan hen die minstens 360 kub. M. per jaar verbruiken, was naar keuze een vastrecht in rekening gebracht geworden van 4 cent per kub. M. over het verbruik in 1929 en een prijs van 4 1/2 cent per kub. M. voor alle verbruikte kub. meters. De prijs van verwarmingsgas werd 4 1/2 cent, voor indusbriegas bleef het 7 cent per kub. M. of 5 cent met een vastrecht van 60.per jaar. De prijs van het muntgas was gelijk aan die van het gewone gas. De gaspenningen werden betaald me-t 12 cent, uit het ver schil wordt de installaitiehuur ad 20 cent per maand bestreden. Zoowel de gewone als de penningmun- ten werden om de 3 maanden opgenomen. Voortgegaan werd met de inning van het verschuldigde over de gewone meters door vaste maand el ijkscihe bedragen met afre kening na vedoop van een jaar. De voorraad cokes was o-p 1 Januari 1930 306 1/2 H.L. Gemaakt werden in 1930 39.550 H.L. tezamen 39.856 1/2 H.L. Verkocht werd 21.680 1/2 H.L.; gebruikt voor verwarming- ovens 14.399 H.L.; gebruikt voor stoomke tel 214 H.L.; ingemeten door geklopte co kes 5 pCt. is 1.0SS H.L., zoodat de voorraad op 31 Dec. bedroeg 2 475 H.L Het grootste gedeelte der cokes werd af genomen door plaatselijke handelaren, eveneens de parelcokes, terwijl de bries meest naar buiten werd verkocht. Voor de straatverlichting werden bijge plaatst 8 lantaarns en wel 1 in de Kapel straat, 1 in de Veldhorstst.raat, 2 op de Ach terweg, 2 op de Vuursteeg, 1 in de Tulpen- straat en 1 in de Prins ess es tra at. Het aan- tail uitstaande gewone gasmeters vermeer derden met 32 en het aan'tal muntmeters met 50, zoodat op 31 Dec. uitstonden 729 gewone en 891 muntmeters. Uit het finantieel overzicht blijkt dat de winst die overbleef over de volgende be- heers ver ordening vastgestelde afschrijvin gen ad 16.000.25 en de rentevergoeding aan de gemeente ad 7.417.51 zou bedragen 18.867.64 1/2. Door de commissie werd voorgesteld hiervan als extra afschrijving te bestemmen 18.850.en het restant zijnde 17.64 1/2 te storten in het reserve fonds dat hierdoor zou stijgen tot 24.581.32. De finantieele resultaten zijn dus alles zins gunstig te noemen en het bedrijf kan met gerustheid de toekomst, tegemoet gaan, al mag de gasafgifte n>et in die mate toe nemen als wel verwacht zou kunnen worden. Aldus besluit de commissie dit overzicht! OEGSTGEEST. Afscheid kap. v. Schaik. Het comité verzocht ons nog mede te deelen, dat het zeer op prijs zal worden geste-'d ijndien de parochianen, die de huldiging van kap. van Schaik hedenavond willen bijwonen, tijdig aanwezig kunnen zijn. De opening der bij eenkomst geschiedt om kwartier over acht DE KWAKEL. Dubbel ongeval. Toen A H. sanid al hier, werkzaamheden verrichtte aan een dakgoot van een boerderij in de Nd. Leg- meer, gleed de ladder onderuit en kwam hij te vallen o<p een hek, zoodat één der punten door de hand ging. Toen hij daarna- per fiets huiswaarts keerde, werd hij op den 'Ringdijk door een motorrijder, die waarschijnlijk zijn stuur kwijt raakte tengevolge va-n den slechten weg, aangereden. Beide berijders kwamen te vallen, maar bekwamen geen letsel. Alleen de fiets werd aan het voorwiel deerlijk gehavend. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert Vrijdag a.s. des namiddags te 8 uur zomertijd. Agenda. 1. Notulen; 2. Aanbieding ge meente rekening 1930; 3. Garantieverklaring waterleiding; 4. Voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de verplich ting tot aansluiting aan de drinkwaterlei ding; 5. Oomptabel besluit; 6. Vaststelling ambtenarenreglement; 7. Ontheffing Hon denbelasting. N00RDWIJK AAN ZEE. Winkelweek. Door de goede voorbe reiding en spontane medewerking der win keliers kan de Noordwijksche Winkeliers- vereeniging op de gehouden Winkelweek met genoegen terugzien. Dinsdagavond is deze winkelweek beëindigd met een schit terend vuurwerk, waarbij Pluvius e-ch- te>r zijn sluizen blijkbaar geheel ge opend had, want tijdens het reeds ver vroegde vuurwerk, stroomde het water van den hemel en hebben de honderden kijklustigen een nat pak opgeloopen. De extra- verrassing, welke o.p het programma stond, kon door de regen geen doorgang vinden. Na afloop kwamen de winkeliers met hun bestuur in het- Oranje Hoitel bij een, voor de offioieele sluiting en uitreiking der prijzen. De voorzitter de heer v. Wely opende deze bijeenkomst met een hartelij>k welkom aan allen en in het bijzonder aan den voor zitter van Zeebad, den heer A. Vermeulen en den afgevaardigden van den Winkediers- vereenaging te Oegstgeest. Met genoegen kon spr. consta-teeren, d-at de goed geslaag de winkelweek, zoowel voor inwoners als voor de gasten een zeer gewilde attractie is geweest,, hetwelk voor het bestuur een drijfveer zal zijn om ook volgend jaar weder een dergelijke week te organi-seeren, zoo mogelijk met nog meer at-t-ractie's als nu, voor het welzijn van den winkelstand en tot- gr-ootma-king onzer badplaats. Sp-r. bracht dank aan de .,Ectho der Duinen". Vreemde lingenverkeer en Reddingsbrigade voor hun welwillende mede-werking gedurende deze week en sprak de wensch uit. dat deze aan gename sa-menwerking bestendigd moge worden, waardoor zeker het verblijf in Noordwijk: den ga-sten steeds aangenamer zal worden. Hij verwachtte ook in de toe komst meerdere medewerking van de inge zeten-en, daar het nu no-g tijdens de Lam pion-optocht is voorgekomen, dat de opge schoten jeugd opzettelijk lampions der gas ten hebben vernield. De voorzitter van de afd. Oegstgeest bracht na-mens zijn afd. dank voor de ui-tnoodiging en sprak de wensch uit dat de afd. Noordwijk steeds meer activiteit mag ontplooien tot welzijn van winkeliers en badplaats. Onder een toe passelijk woord reikte hierna de voorzitter de behaalde prijzen uit, hetwelk met een menig hoera gepaard ging. De heer R'oos bracht hierna nog dank aan Hotel- en Pen sionhouders en verschillende badgasten voor de bijdragen gegeven voor het vuurwerk, hetwelk zeer op prijs wordt gesteld. In een gezellig samenzijn werden er nog ver scheidene speeches gehouden, waaruit wel een goede saamhoorigheid sprak. WASSENAAR. DE DUBBELE RAAD. De namen der gekozenen. Uitslag verkiezing commissie uit de in gezetenen ter beoordeeling van het an nexatieplan. Aantal kiezers 5813. .Uitgebrachte stemmen 4709. Geldige stemmen 4439, waarvan op: Lijst 1: Christ.-Hist. en Anti-Rev. 1254; lijst 2: Vrijz. Partijen 971lijst 3 S. D. A. P. 442 lijst 4: R.-K. Staatspartij 1772. De kiesdeeler is 341 6/13; 75 pet. 256 5/52 Aantal te vervullen plaatsen 13. Gekozen zijn 4 Chr. Hist, en Anti-Rev., de heeren F. A. van der Heijden, J. O. Ligtvoet-, A. Prins en B. Broekema, allen tegenstanders; 3 Vrijz. Partijen, de heeren mr. P. B. H. van Croin Soeters, D. P. van Wageningen, Ir. F. W. 't Hooft, allen te genstanders1 S.D.A.P., de heer C. M. Simonsz, voorstander; 5. R.-K., do hee ren H. G. Hendriks, L. A. F. Prins, A. Ber- bee, P. M. Wesseling en L. A. v. d. Berg, allen tegenstanders. Tuinbouwvereeniging. De Tuinbouw- vereeniging Wassenaar en Omstreken hield Dinsdagavond in het- Wapen van Leiden haar maandelijksche ledenverga dering. Door den voorzitter, den heer A. G. van Tol werd de bijeenkomst met een kort woord geopend. De voorzitter doet mededeeling, dat de uitgeschreven excursie naar Oostduin niet was doorgegaan doordat de eigenares hiertegen bezwaren had om haar bijzon dere redenen. Daar de tijd te kort was om ieder deelnemer hiervan mededeeling te doen, temeer daar er bij was gezegd zegt het voort, zoodat niet b ^kend was wie er al zouden deelnemen, is men op het afge sproken punt toch bijeengekomen en heeft men de tuinen en kassen van de Haag- j sche Dierentuin met een bezoek vereert hetgeen ook zeer de moeite is waard ge weest. KAPITAAL. Op initiatief van de firma Helle brekers, die reeds 1000 .beschik baar stelde, zal een half millioen gulden worden verzameld voor een groote reclamecampagne voor het Nederlandsch fabrikaat. 't I-s in deze zware tijden Een moedgevend prachtidee, En ik hoop op het berichtje: Heel de industrie doet mee! !t Is het Hollandsche karakter, Dat bij grootste tegenspoed Hoofd en hart der Nederlanders Nooit en nooit versagen moet. Zie, de eerste goede schrede Op dat va-derlandsche pad, Is gezet door Hellebrekers, Van ons nationale nat. Zie, de eerste duizend gulden Van 't bedrag zijn al present, En het spreekwoord van het schaapje En de dam is welbekend-. Werkeloozen, denkt eens even Zonder herrie en kabaal, Nimmer krijgt gij zuik een rente Van eens anders kapitaal. En wij weten het heel zeker, Heel de industrie doet mee, Want waar anders blijft d-e leuze Van ons oud „Je maintiendrai"2 TROUBADOUR. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat het bestuur voorstelt niet toe te tre den als lid van het anti-annexatie-comité om een drietal redenen, t.w. dat men meent dat de ver. een neutrale vereeni ging is, men ieders gevoelens moet vrij la ten, vervolgens dat de kwestie van an nexatie bereids door de Kiesvereenigingen is ter hand genomen en ten slot-te dat deze toetreding ook financieele offers eischt hetgeen de kas momenteel zeer slecht kan missen, terwijl door al of niet toe treding toch geen nieuwe gezichstpunten zullen naar voren komen daar hierover ten voeten uit reeds werd gepubliceerd. Dit voorstel heeft aller instemming en zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van het bestuur aangenomen. Het candidaat-lid de heer W. v. d. Kooy wordt in .stemming gebracht en met alge meene stemmen toegelaten. Door den voorzitter worden vervolgens tot jury-leden ter keuring van het inge- zondene voor de uitgeschreven prijsvraag en voor het puntenstelsel benoemd, de heeren D. de Gans, R. Laarman en M. Sjouke. Hierop brengt de secretaris een alsnog ingekomen mondeling verzoek naar voren van de gecombineerde Wassen. Midden stand, hierop neerkomende dat in de a.s. te houden winkelweek ook een eere-poort al worden gepjlaatst benevens palen met bloembakken. Nu is de vraag aan deze tuinbouwvereeniging en evenzoo aan de Kon. Mij. van Tutinbouw en Plantkunde, om gezamenlijk voor weinig of zoo goed koop mogelijk voor versiering met bloemen en planten te zorgen. De vergadering is ook hier van oor deel dat dit niet op den weg dezer ver eeniging ligt als zoodanig en men niet on der de duiven wenscht te schieten van de Middenstandsleden-bloemisten, wier werk dit- in de eerste plaats is. Ook aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Hierop brengt de jury verslag uit. Zij had gemeend voor de prijsvraag, luidende het mooiste stuk bloemwerk (eigen werk door tuinknechts) geen onderscheid te mogen maken en aan alle drie de inzen dingen t.w. mand met dahlia's door C. van Tol; mand met- rozen, door C. v. Ful pen en Krans door J. Sietinga ieder een 2e prijs toe te kennen. Voor de prijsvraag Anjers werden toege kend aan de heeren van Fulpen en H. Kooyman resp. 2e en 3e prijs. Hierna wordt de op Woensdag 19 Aug a.s. te houden excursie naar de omstreken van Haarlem besproken. Eerst zal wor den bezocht de buitenplaats de Harten kamp en vervolgens Huize Karlol terwijl het verdere program zal bevatten een bezoek aan Velsen-IJmuiden enz. Beslo ten wordt per Vios deze reis te onderne men. De vragenbus bevat de vraag hoe er gehandeld moet worden met gezaaide gé- raniums om vertakte planten te krijgen of om de bloei te bevorderen. Den raad wordt gegeven te stekken om volgend jaar bloem te krijgen of ze met pot boven den grond te zetten. Het blijkt evenwel geen gewoon verschijnsel dat deze zaailingen nu nog geen bloem geven doch eerst half of laatst van September. Bij de rondvraag brengt de heer Laar man naar voren dat vele bewoonsters van villas uit park De Kieviet en omgeving gaarne zouden dien dat de vereeniging het- nitiatief zou nemen tot het houden van een cursus voor volwassenen in onderhou den van tuin en zaaien van bloemen en planten, meer bedoeld als handleiding bij zaaien en planten, zulks om zich door deze wames in den tuin bezig te kunnen hou den. Uit de vergadering komt naar voren dat „Huis te Lande" te Rijswijk in een derge lijke cursus voorziet. Uiteengezet werd dat- het juist de be doeling was een dergelijke cursus te doen houden b.v. in de Kievietschool of omge ving. Nadat hierover nog wat werd gesproken zegt de voorz. toe, dat het bestuur een en ander zal bespreken en met voorstellen in de eerstvolgende vergadering komen. Hierna sluit deze functionaris deze zeer geanimeerde vergadering.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6