UIT DE PERS KERKNIEUWS DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE SCHOENEN MET DE 0RIGINEELE GOOD YEAR Z00LEN zijn bijna niet duurder dan leder, is viermaal zoo sterk en een groot voordeel is dat ze door iederen schoenmaker kunnen gerepareerd worden, omdat de binnen- en tusschenzoolen van prima leder vervaardigd zijn. 7703 In groote verscheidenheid verkWjgbaar jbij H. SIMONIS, Haarl.strV.l38y Tel. 699 Rb ZJÈftX P.S. Een zeer Wi r( LiIiiiIlI groote collectie -jB- IIHO'MMHIIH in Schoenen BSSt--- vERHQOOirtG KÖfl voeten, plat- en fiSProLVr knokvoeten. UMQWmsBeeS—WÊÊ £NVOORVOET VERH00GIN6 DE GEHUWDE VROUW IN DIENSTBETREKKING. EEN LIBERAAL BLAD VOOR ONTSLAG BIJ HUWELIJK. Dezer dagen hebben wij gepubliceerd het voorstel van B. en W. van 's Gravenhage. met betrekking tot huwende ambtenares sen. De kern daarvan was, dat bijzon dere gevallen daargelaten gemeenie- ambtenaressen, die in het huwelijk treden, eervol zullen worden ontslagen. Dat voorstel was gegrond op deze mo tieven ten eerste, de gehuwde vrouw hoort in het huisgezin; ten tweede, de gehuwde vrouw heeft een groote arbeidsverzuim en dit benadeelt het gemeente-belang; ten derde, het is onrechtvaardig (vooral tegenwoordig) om aan bepaalde gezinnen een dubbel inkomen te verschaffen. De liberale Avondpost acht deze motieven stuk voor stuk volkomen juist en begroet het voorstel dan ook met groote ingenomenheid. „De gedwongen uithuizigheid der vrouw, die haar dubbele taak onmogelijk goed kan vervullen, en zeker niet wanneer zij kindo ren heeft (wat zij, een nieuw kwaad, mot het oog op haar functie zal trachten te voorkomen) is een groot maatschappelijk euvel. Het dubbele gezinsinkomen is niet alleen een onrechtvaardigheid op-zich-zelf, maar bovendien een struikelblok voor an deren om in bepaalde functies te worden benoemd: de gehuwde ambtenares is op de arbeidsmarkt niet alleen een concurren te voor de ongehuwde vrouw, die in haar onderhoud moet voorzien, en niet alleen voor den man, die een bestaan zoekt, maar zij belemmert ook de huwelijksmogelijkheid en positieverbetering voor andere vrou wen, wier verloofden en echtgenooten vaak de kans op benoeming en promotie ver traagd of ontnomen wordt. Hoe men het ook beschouwt, de ge huwde vrouw is in het bedrijfs- en beroeps leven een volstrekte abnormaliteit, en haar terug-plaatsing in het. gezin om ideëele, so ciale en economische redenen een nood wendigheid. Zeker: in bijzondere omstandigheden kan haar benoeming gerechtvaardigd worden. Wij denken slechts aan de mogelijkheid, dat zij kostwinster is. Niemand zal haar dan van benoeming willen uitsluiten en het voor stel van B. en W. houdt die dan ook open. Het gaat hier om den algemeenen regel. Intus'schen vreezen wij, dat het voorstel niet zal worden aangenomen. De sociaal democraten, de vrijzinnig-democraten, de communisten ende liberalen zullen er wel tegen stemmen, en dan staat de verwer ping vast. In dit verband wijzen wij er op. dat het voorstel gedaan is door de meer derheid van het college. Wie zijn dat? Men mag aannemen dat de Burgemeester en de wethouders de Wilde -en Quant er vóór zijn, de wethouders Drees en Vrijenhoek er te gen. Heeft de liberale wethouder van der Meulen zich bij eerstgenoemden gevoegd? Alleen dan is er een werkelijke meerder heid kunnen ontstaan. Zoo ja dan verheu gen wij ons daarover tan zeerste. We weten natuurlijk wel, dat de liberalen tegen dit voorstel vermoedelijk een beroep tullen doen op de vrijheids-gedachte, doch 111 dit geval wraken wij zulk een beroep. Wie met miskenning van andere groote belangen, van het vrijheidsbeginsel een dogma maakt, handelt niet liberaal. Thorbecke, de onster felijke liberale staatsman en apostel van het gemeenschapsbeginsel, heeft zijn ge- heele leven betoogd, dat boven het reent en het belang van den enkeling, gaan, het recht en het belang der gemeenschap. Met het oog op dit laatste is het Haagsche voorstel volkomen gerechtvaardigd. Het is een merkwaardig verschijnsel door'ons vaak geconstateerd, dat vele liberalen het in hun hart met de in dit artikel ontwik kelde stelling eens zijn en met leede oogen en zelfs met sterken weerzin het optreden der gehuwde vrouw op de arbeidsmarkt aanschouwen, maar er niet rond voor dur ven uitkomen en zich door de dogmatische vrijheids-profeben met permissie zoo'n beet je laten overduvelen. Al achten wij dus de kansen van het voorstel niet bijster groot, wij willen de meerderheid van B. en W. onze waardce- ring voor de indiening er van niet onthou den. Het zou een zegen zijn, vooral in onzen tijd, nu zoo-vele verhoudingen ontwricht worden en het gezins-leven, van ouds de luister en de kracht van ons volk, meer en meer verslapt, indien de gehuwde beroeps arbeidster onverbiddellijk werd terugge wezen naar de plaats waar zij hoort. Over heid en particulieren zouden daartoe moe ten samenwerken. Maar wij zijn waarlijk niet zulke illusionisten om te gelooven, dat een dergelijke wensch in vervulling zal gaan. Doch al blijve het voorstel van hot Haagsche college dan slechts een gelegen heid om te getuigen, wij verheugen er oru over. En betreuren daarbij, dat ook in libe ralen kring het juiste inzicht, als gevolg van een dogmatisch toegepast vrijheids- principe, veelal zoek is". PATERS VAN DEN H. GEEST. Een Nederlandsche Provincie. De congregatie van de paters van den H. Geest heeft den Nederland® chen tak, waar-van de eerste nederzetting in 1904 te Weerd gesticht werd, thans tot eigenmach tige provincie verheven. Tot eersten provin ciaal weid benoemd de Hoog-Eerw. pater Bernardus Hilborst, geboortig uit Amster dam die tot nu toe verbonden was aan de Belgische Provincie, waar hij oprichter en eetrste overste was van het Philosophioum te Bonseoours (Henegouwen). Bovenstaand besluit werd reeds sinds eenigen tijd tegemoet gezien, door de dege lijke en voorspoedige ontwikkeling der Ne derlandsche huizen reeds sinds een jaar de volledige opleiding tot priester- en broeder- miissionaris binnen eigen grenzen had ge bracht. Het aantal provincies, die geen an der doel hebben dan werving en opleiding van aspirant-misjsdonar.ssen voor de 31 mis siegebieden der Congregatie, is zoodoende tot negen gestegen. Buiten Nederland vin den wij haar thans gevestigd in Frankrijk, Duitschland, België, Engeland. Ierland, Po len, Portugal en Vereenigde Staten, terwijl ook Rome, Freiburg (Zw.) en St.. Alexandre le Oatineau (Canada) afzonderlijke studie huizen dezer paters heibben. Het totaal as piranten bedroeg bij den aanvang van vorig schooljaar 2.908. De jonge Nederlandsche provincie gaal met zeer veel hoop op de toekomst dit nieu we tijdperk van haar geschiedenis tegemoet. Tegelijkertijd is in Rome ook de kwestie reeds aanhangig van een eigen missiege bied in Afrika voor de Hollia-ndsche missi onarissen dezer provincie, die tot nu ver spreid werkzaam waren. Dut zal de kroon op het werk zijn. Z. H. EXC. MGR. DR. J. 0. SMIT. Zaterdag 15 Augustus zal Z. H. Exc. Mgr. dr. J. O. Smit zijn zilveren priesterfeest vieren. Dien dag zal Mgr. zich te Lourdes bevin den in gezelschap van zijn heerbroer kape laan A. G. Smit uit Utrecht. Daarna zal Mgr. naar Nederland komen om in de fa miliekring zijn priesterfeest te herden ten. Mgr. Smit werd te Deventer geboren 19 Februari 1883 en priester gewijd 15 Augus tus 1906. 13 Maart 1922 werd hij benoemd tot Vi caris Apostolicus van Noorwegen en 29 Juni van dat jaar te Deventer Bisschop geconsa creerd door Mgr. H. v. d. Wetering met as sistentie van Mgr. Callier en Mgr. Diepen. 6 October 1928 werd Mgr. Smit beroe pen naar Rome, alwaar hij de waardigheid bekleedt van Consultor van de H. Congre gatie der Propaganda en Kanunnik van Si Pieter. SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. Zomercompetitie voor junioren. Programma voor Zondag 16 Aug.: AM. A.: O. V. V— Leiclen (J. de Vrind); S. J. C.—V. V. B. (G. E. Bakker). Afd. B: MeerburgS. N. A. (J. Righart v. Gelder). Aanvang der wedstrijden 1 uur. Programma voor Zondag 23 Aug.: Afd. A.: V. V. B.O. V. V.; Leiden Afd. B: A .S. C— Meerburg. De competitieleider, P. J. A. DE VRIND. via de Zuiderzee Amsterdam te bereiken, welke stad ook het doel is van hen, die den Rijn blijven volgen. Op Zondag 16 Augustus zal in de hoofdstad het gezel schap weer volledig zijn. Wanneer men kano-materiaal en verdere uitrusting beziet, dan gaat men onwille keurig vergelijken met wat Nederland op dit gebied presteert. Hier voornamelijk jongensvermaak, daar een goed georgani seerde vorm van toerisme voor volwasse nen; hoewel ook in Nederland dc toestand al begin te veranderen gezien de thans ge vormde „Kring" van 9 kano-vereenigingen, welke nu is gevormd en die ijverig propa ganda voor deze sport maakt. De DuitschlandNederland-tocht is in overleg met haar georganiseerd en zal voor de kano-sport een mooie propaganda zijn. ATHLETIEK dik stond, zagen wij het eerst verschijnen de A. R. C. looper W. Bergshoef. De offi- cieele uitslag luidt: 1. „A. R. C." 7 min. 49.8 sec.; 2. „Alphia" 7 min. 58.8 sec.; 3. „Wilskracht" 8 min. 1.8 sec.; 4. „Alphen" en 5; „Hygiea". De winnende ploeg bestond uit de heo- ren: D. Vonk, A. Groenenberg, Th. Godb- help, H. Kruijt, F. J. Oosterman, W. J. Bergshoef, K. Sohmal en A. Bergshoef. Onmiddellijk na den wedstrijd had de prijsuitreiking plaats in de muziektent aan de Stationsstraat, naar welke plaats zich eveneens weer veel publiek had be geven. De prijsuitreiking werd verricht door den heer D. Soeteman, voorzitter der regelingscommissie, die er op wees, dat in Alphen de interesse voor de sport niet bijster groot is. 't Meerendeel gaat niet zien naar de beoefening der sport, ook niet op werkda^ gen. Daarom was het wel goed gezien van de gymnastiekverg. „Hygiea" het init-ia-- tief te nemen voor dezen eersten Estafet te-loop „Dwars door Alphen", om zoodoen de heel velen te dwingen naar deze mooie sport te kijken en daardoor allicht vele vooroordeelen weg te nemen. Ja de voor- oordeelen tegen de sport zijn hier helaas wel groot te noemen. We hopen dan ook van harte, dat de veelzijdige athletiek, die den mensoh veredelt, drankmisbruik be perkt, enz., ook dezen avond vruchten zal afwerpen voor de sportbeoefening in Alphen. iSpr. brengt o.m. een woord van dank aan burgemeester dr. H. J. Lovink, die den fraaien wisselbeker beschikbaar stelde, en aan den heer M. P. Bakker, gymnastiek- leeraar te Leiden, die de technische lei ding op zich nam en zich keurig van z'n. taak heeft gekweten. Na deze toespraak en complimentaties volg de de eigenlijke uitreiking der prijzen, die met een driewerf hoera door de winnende vereenigingen, gevolgd door een repliek van een driewerf hoera voor de regelings- oommissie, in ontvangst werden genomen. Deze eerste estafetteloop kan bijzonder goed geslaagd heeten, waarop de ontwer pers „Hygiea" regelingsconimissie en do technische leider, de heer M. P. Bakker, zeer zeker met genoegen kunnen terugzien Rest ons nog te vermelden, dat de zilveren wissel'beker genaamd „Dr. Lovink-beker" drie jaren achter elkaar door dezelfde ver- eeniging moet worden gewonnen of 5 keer in totaal, terwijl door een belangstellenden sportvriend nog een drietal herinnerings medailles werden beschikbaar gesteld, wel ke eerst later aan de overige deelnemende vereenigingen zullen worden uitgereikt. WIELRENNEN Leidscbe Ren- en Toeristvereen. „Swift". In plaats van de recordrit over 18.6 km. is er gisteravond een wedstrijd gereden over 40 km. Deze verandering vonden de Swift-leden zeker aangenaam, want van do A en B- klassers waren er 8 renners aan den start verschenen. Spoedig was alles zoo geregeld, dat de heer Velt/huizen het sein tot ver trekken kon geven. Gelijkertijd vertrokken de heeren B. Verschoor en H. Riethoven als controleur. In het bijzonder waren het J. Verschoor en D. Ramp, die steeds poogden zich van hun concurrenten los le maken, wat hun dan ook op den duur gelukte. Totdat zij op een gegeven oogenblik voor den spoor wegovergang moesten wachten. Hier was het, dat de achterblijvers zich weer bij do kopstukken aansloten. Dit was echter de zen heeren niet naar den zin en zij zetten er weer alles op om weg te loopen. Dit lukte nu spoediger dan den eersten keer en zij gingen weer gezamenlijk op den eind streep aan. Hierbij was het J. Verschoor, die als eerste den eindstreep passeerde met een halve wiel lengte gevolgd door D. Ramp, 3e J. van Wezel, 4e E. Sladek, 5e F. W. Hoogendijk, 6e H. de Hoode. C. Stra- ver en A. List moesten wegens pech den strijd opgeven. De gemaakte tijd was 1 uur 1 min. 8 sec. De Juniorenrit, die direct na de A en B- klassers werd gehouden over een afstand van 15 km., heeft een overwinning gebracht aan C. den Uijl, gevolgd als 2e door R. Riethoven, 3e J. Riethoven, tijd 26 min. WATERPOLO Geen Nederlandsche poloploeg naar de Europeesche kampioenschappen. De waterpolo-commissie van den Neder- landschen Zw ombond heeft besloten om geen Nederlandsche poloploeg naar de wedstrijden om de Europeesche kampioen schappen die te Parijs gehouden zullen worden, af te vaardigen. Het is namelijk gebleken dat Zweden en Engeland eveneens niet inschreven. Aangezien Duitschland, Frankrijk, Hon garije en België deelnemen, die allen ster ker zijn dan de ploeg die ons land even tueel zou afvaardigen, zou Nederland al dadelijk in de eerste ronde afvallen, welke kans niet zou hebben bestaan als Enge land en Zweden ook van de partij waren geweest. Deze geringe kans op succes, gepaard aan de belangrijke financieele offers heb ben tot het besluit geleid om geen zeven tal af te vaardigen. Wel zullen enkele zwemsters en sohoon- springers(sters) deelnemen; eveneens komt een Nederlandsoh jeugdzevental uit. De Nederlandsche jeugdploeg tegen Frankrijk, die a. s. Zaterdag te Tourelies speelt, is als volgt samengesteld: A. H. Veenstra (het Y) doel; E. G. In- genluiff (H. Z. en P. C.), H. A. B. Hazen berg (Y), J. van Oostrom Soede (Het Y), achter; F. v. d. Kamp (Dolfijn), J. van Daatselaar (U. Z. C.), F. v. d. Bosch (Het Y), vóór. Reserve: J. Uitendaal (H. P. V.). Voorts komen op de personeele nummers uit: 100 m. vrije slag, E. G. Ingenluiff en J. van Oestrom Soede; 100 m. rugslag, F. v. d. Kamp en A. C. v. d. Meer; 200 m. schoolslag, Jongbloed en van Woerkom. De heer J. C. den Boer (Gouda) maakt als leider den tocht mee. WATERSPORT DU ITSCHE KANOVAARDERS IN NEDERLAND. Maandag zijn van Bullay aan den Moezel 120 personen in 80 vouwbooten vertrokken voor het maken van een tocht door Ne derland. Dinsdagavond arriveerden de kanovaarders te Arnhem waar zij kam peerden. Een groep van 70 deelnemers was even tevoren den IJssel afgegaan om R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". In de bestuursvergadering van 10 Aug. is besloten, dat Teijlingen een athletiek-af- deeling zal oprichten. A.s. Vrijdagavond om 8.30 uur, worden alle leden, welke voor athletiek gevoelen, ter vergadering ver wacht, doch niet alleen leden maar ook diegenen, die nog geen lid zijn, zoodat de toegang voor elk vrij is. Wij verwachten dan minstens een hon derdtal personen. De heer W. de Zwager uit Haarlem zal dien avond tegenwoordig zijn om over de athletiek te spreken, zoo dat wij zeker verwachten dat niet één Teij- linger wegblijft! Eerste estafetteloop „Dwars door Alphen". Onder buitengewoon veel belangstelling bad gisteravond bovengenoemde eerste estafetteloop over 8 x 400 m. plaats. Hoe wel Pluvius meermalen dreigde, was de weersgesteldheid voor een dergelijken wedstrijd voor de deelnemers zeer goed te noemen. Deelgenomen werd door de na volgende vereenigingen: de gymnastiek- vereenigingen „Hygiea" die het initiatief tot het organiseeren van dezen wedstrijd nam de R. IC. Gymnastiek-ver. „Wils kracht" en de voetbal vereenigingen „A. R. C.", „Alphia" en „Alphen". Niet alleen aan de startplaats in de Stevinstraat had den zich tegen half acht honderden belang stellenden opgesteld, doch langs het ge- heele parcours bestond een buitengewone belangstelling, wat voor de deelnemende loopers vooral bij de wisselpunten dikwijls zeer hinderlijk was. Over het- geheel was de regeling tip top in orde, dank zij zeer ze ker ook de getroffen verkeersmaatregelen van den Inspecteur van Politie, den heer Van Beek, met zijn mannen. Zooals boven reeds gemeld blijkt het publiek met een dergelijke sport hier nog niet bijzonder bekend, anders had men de deelnemers zeker niet zoo veel last veroorzaakt door de baan te pa-sseeren. Klokke half acht had de start, plaats. Direct na het startsein nam A. R. C. de leiding, die deze het geheele parcours wist te behouden, op sommige trajecten was zij soms 50 meter voor. Ook „Alphia" zette de spurt er in, terwijl „Hygiea" door een incident van één der deelnemers in het 3e traject doordat deze kwam te vallen een grooten achterstand verkreeg. Aan de finish, waar eveneens het publiek rijen ATLAS GESTEUND. De groenachtige-Atlas die de Aarde torst op het dak van het Konnklijk Paleis te Amsterdam, wordt ge restaureerd. Het beeld is van een steiger voorzien en het lijkt of Atlas een steuntje noodig heeft om zijn zware last te torsen DE NIEUWE MAASBRUG TE MAASTRICHT. Een brokje van 30.000 K.G. voor de stalen overspanning van den doorgang voor de scheepvaart van de nieuwe brug over de Maas te Maastricht. Hierboven het plaatsen van een der gebogen eindstukken

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5