BUITENL. BERICHTEN NED OOST-INDIE DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 maakt vechtsomkeert en verdwijnt in een wolk van stof en benzinerook. Doodbedaard wordt wederom het lijvige zoek ter hand genomen, en na eenig zoe ken begint de Duitscher te rekenen en te tellen en te cijferen. De Hollandsche fietser staat ongedul dig en in spanning te wachten op 't resul taat van deze gewichtig-doenerij. Eindelijk klinkt het ernstig en met een triomfantelijken glans in de oogen van de lippen van den Republikeinschen grens beambte: „Sie mussen genau 4 1/2 Pfennig Zoll be- zahlenaber weil nicht wéniger als 5 Pfennig erhoben werden darf, können Sie weiterfahren. Gute Reise." De controle had juist een half uur ge duurd. ONGELUKKEN. DE WATERSNOOD IN CHINA. Bij Hankau alleen reeds 8000 personen verdronken? AIlleen in de omgeving van Hankau moe ten reeds SOOO personen zijn verdronken. Het water heeft dien hoogsten stand sinds zestig jaar bereiik/t. Naar United Press meldit, wordt de scha de, die de oiverstroomiingen in de provin cies Hoenan, Hoepeh, Kiangsi, Ivianigsoe en Anhwei heeft aangericht, op 200 milli- oen Mexicaansohe dollars geschat. De re geering zal een lieenimg van millioen dol'ar uitgeven, om de gelden voor de eerste hulp verleen in g te verkrijgen. Ook Sjangtoeng ernstig bedreigd. Nieuwe zware stortregens, die vergezeld gingen van krachtige windvlagen hebben den nood in de door de overstroomingen geteisterde gebieden van China weder doen stijgen. Als gevolg van den aanhoudenden regenval is de Gele (Rivier wederom ge zworen, zoodat de onlangs aangelegde dij ken /ijn bezweken en 500 woningen door de neerstortende watermassa werden vernield. Verscheiden bewoners konden zioh niet tij dig redidien, daar de dijkdoorbraak geheel onverwacht kwam, en zijn in hun 'huizen verdronken. Door de overstrooming van het Groote Kanaal is de Loenghai-Tientsin-spoorweg bij Sinpoek.au overstroomd. Verder wordt ook de provincie Sjangtoeng door het was sen van de Gele Rivier ernstig bedreigd. Op de beurs te Sjanghai is de rijstprijs met veertig procent gestegen, als gevolg van de verwoesting der rijstgewassen in dc o v enstro om in gage bieden. REEKS AUTO-ONGEVALLEN IN DU ITSCHLAND. In verschillende deden van Duitsch- land hebben gisteren auto-ongelukken plaats gehad, waarvan een-der ernstigste dat op den straatweg van Aschersleben Hoym was. Een dokter uit Aschersleben reed mét zijn auto op een troep fietsende meisjes. Twee hunner kwamen te vallen en werden zoo ernstig gewond, dat zij kort daarop overleden. De in den auto mederij- dende zoon van den dokter werd door de verbrijzelde voorruit vrij ernstig aan het gelaat gewond. De dokter reed, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren door, doch kon in Frose door de politie worden gearresteerd. Gebleken is, dat de dokter onder den invloed van sterken drank verkeerde. Een ander ernstig ongeval had plaats in de nabijheid van Feuchteen auto uit Neurenberg reejj, waarschijnlijk als gevolg van een defect aan de reminrichting, te gen een boom. De wagen sloeg over den kop, doch kwam op zijn wielen in een sloot terecht. Twee kooplieden uit Neu renberg kwamen om het leven, terwijl een derde ernstig gewond werd. Een vierde inzittende, de sportsman Leucht, werd licht gewond. Ip de nabijheid van Endorf in Beieren is voorts dr. Eckener, die zich met zijn vrouw en dochter in de bergen bevindt, een ongeval overkomen. Zijn auto kwam in botsing met een vrachtwagen, die om ver werd geworpen. De auto van dr. Ecke ner, die zelf stuurde, is licht beschadigd bij de botsing werd niemand gewond. Bij het nazetten van een smokkel-auto in de straten van Aaken is gisteravond een voorbijganger, doodgeschoten. Het slacht offer was op weg naar huis en liep met andere jongelui op de straat, waar een po- litie-auto de smokkelaars vervolgde. Een der schoten, die door de politie agenten op den smokkelauto werden afge vuurd, ketste tegen een steen en trof daarna den voorbijganger. Noodlottige weddenschap. Te Walsum (bij Hamborn) ging de 30-ja rige Leo Zdun een weddenschap aan, dat men zijn hoofd niet omlaag zou kunnen drukken. Vier mannen die aan hem gingen hangen, gelukte het inderdaad ook niet, het hoofd naar de borst omlaag te drukken. Eerst toen een vijfde en zesde man te hulp kwamen kon Zdun zijn hoofd niet meer mhoog houden Hij zeeg ineen en het bleek lat zijn halswervel gebroken waren. Hij werd naar een ziekenhuis overge bracht, waar hij spoedig daarna is over leden. Moeilijke redding in tie bergen. Maandag is een Duitsche toerist bij het zoeken naar Edelweiss op de Kardisfluh in het Bregenzer Wald verdwaald. Aan de noordzijde kon hij voor-, noch achterwaarts, zoodat hij den nacht in de bergen moest doorbrengen. Dinsdagmorgen vroeg werd pas zijn hulpgeroep gehoord. Een reddings- colonne ging er op uit, doch moest zonder resultaat terugkeeren, daar zij den toerist niet kon bereiken. Dinsdagavond is bij he viger. regenval een tweede hulpexpeditie onder leiding van een inspecteur der gen darmerie uitgetrokken. Toen de inspecteur, Dueringer, gistermorgen vroeg in de buurt van den toerist kwam, stortte hij, waar schijnlijk door het losraken van een stuk steen ongeveer 200 meter neer en werd verpletterd. Twee andere leden der red dingsexpeditie bevinden zich thans nog in de omgeving van den toerist. Ook zij kun- en voor- noch achterwaarts. DE TREINAANSLAG BIJ JUTERBOG. NAAR OPHELDERING? Belangrijke sporen die gevolgd worden. Volgens het blad „Tempo" is de politie een groengelen auto op het spoor gekomen die in den nacht van den treinaanslag bij Jiiterbog is gezien en waarin twee perso nen gezeten waren, op één van wie het signalement van den vermoedelijken da der paste, die materiaal bij een installa teur in de Friedrichsstrasse heeft gekocht. De auto moet te Berlijn thuis behooren. Voorts leidt nog een spoor naar Wies- baden. Een motoi-rijder heeft n.l. bij de politie aldaar aangfte gedaan, dat een on bekende man hem te Maagdenburg ver zocht hem mede te nemen naar Mainz. De motorrijder heeft aan dit verzoek voldaan, doch te Wiesbaden-Bierich is de onbekende plotseling van het motorrijwiel gesprongen en verdwenen. Uit het signalement, dat de motorrijder gaf, meent de politie te kunnen afleiden, dat de man wellicht één der daders van den aanslag is geweest. Hij had o.a. een actentasch met werktuigen bij zich. De lersche ex-officier gevonden. Het onderzoek naar den spoorwegaan slag bij Jütcrbog op den D-trein Bazel Berlijn is weer een flink stuk gevoidcrd. Den Berlijnschen commissaris van poli tie, Lissigkeit, is het namelijk gelukt in den loop van dezen nacht een vroegeren lerschen officier op te sporen, die tot on geveer drie maanden geleden inderdaad „achter Potsdam", namelijk .e Caputh, heeft gewoond. Zooals men zich zal herinneren, heeft de onbekende, die eind vulge week in een Berlijnschen winkel voor e'ectnsche installaties het materiaal voor den aon- slag op den D-trein heelt gekoch1-, den eigenaar der zaak verteld, dat hij eei> voormalig Iersch officier was en achter Potsdam in een huisje met drie kamers woonde. Thans is de verrassende omstandigheid gebleken, dat de hedennacht opgespoor de Ier, een zekere Carnell, inderdaad tot den 15en Maart van dio jaar te Caputh in de Ringstrasse ra een tuinhuisje dat drie kamers telt, heeft gewoond. Carnell' leefde daar samen met een Deensche ze kere Olga F. Beiden 'cef'ien zeer terug getrokken, hadden bijna geen omgang met de bewoners van hst plaatsje en gol den algemeen ais zeer neite lieden. De beroeps-bezigneid van Carnell be stond hierin, dat hij bij een 'irma voor draadlooze apparaten te Berlijn, een post als Engelsch correspondent bekleedde, doch hij gaf deze betrekking ongeveer een jaar geleden om onbekende redenen op. Hij sprak zeer goed Duitsch, bijna zon der accent, terwijl de man, die in den vin kei voor electrische installaties te Berlijn, verscheen, gebroken Duit sen sprak. Ook de persoonlijke beschrijving, door den eigenaar der zaak gegeven klopt niet met het uiterlijk van Carnell. zoodat de/e in elk geval liet. degene is, die het mate riaal Zaterdag heeft getocht. Of hij soms iets met den aans'ag heeft uit te staan moet nog uitgemaakt warden. Duistere punten. Tijdens het verhoor door commissaris Lissigkeit in het politiepresidium ontken de Carnell iets met don aanslag uitstaan de te hebben, doch op vcrschiliend'è gron den zal hij voorloopig in hechtenis wor den gehouden, daar veel wat zijn per soon betreft, duister schijnt. Beeds gedurende zijn verblijf te Caputh was liet den autoriteiten aldaar, opgeval len, dat hij, nooit ondanks herhaalde waarschuwingen, zijn bij de politie liggen- den pas heeft afgehaald en alle ambte lijke aanwijzingen met dc grootste noncha lance veronachtzaamde. Verder werd na zijn vertrek uit Caputh bekend, dat door de firma bij welke hij tijdelijk werkzaam was, zekere nasporin gen naar hem werden gedaan. Toen kwam uit dat Carnell en zijn gezellin, hoewel zij te Caputh op zeer bescheiden voet leefden, plotseling te Berlijn een luxueuze woning met vijf kamers in de Hardenberg- strasse bij den Berlijnschen dierentuin van een architect, die in den zomer in zijn landhuis nabij Berlijn woont, overnamen. Vanwaar Carnell. wiens wettelijke vrouw met twee kinderen te Vohwinkel bij Elberfeld moet wonen, de middelen ge kregen heeft tot deze aanzienlijke verbe tering van zijn woongelegenheid is tot nog toe, niet duidelijk. Thans wordt eerst onderzocht, of hij wel een voormalig Iersch officier is. Vol gens zijn pas is hij echter den 8en Febr. 1S98 te Worthing in Engeland geboren. NIEUWE AANSLAG OP EEN TREIN. In den nacht van Woensdag is op het traject Züllichau-Löbau tusschen Kontopp en Boyadel een aanslag gepleegd op een personentrein. Door tot nu toe onbekend gebleven daders is een groot stuk rots steen op de rails gelegd. De zware ma chine van den trein schoof den steen op zij zoodat een ongeluk werd voorkomen. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. Het vermoeden dat* de aanslag uit politieke overwegingen zou zijn gepleegd, is nog niet bevestigd. OOK WEER TREINAANSLAGEN IN ROEMENIE. Twee daders gegrepen. De aanslagen op de Roemeensche spoor wegen zijn nog steeds niet ten einde. In de buurt van de stad Ja'blanitza in het Banaat hebben Woensdag vier gewapende individiu- en een overval gepleegd op den sneltrein Temesvar-Boekarest. Het is hun gelukt tot het postrijtudg door te dringen en eenige pakkketten te rooven. Aangezien het per soneel van den trein ongewapend was, slaagden de roovers er in ra het donker te verdwijnen. Een der positpaketten hebben zij op hun vlucht verloren. In Zudd-Bessarabië is op een personen trein een aanslag gepleegd Men had eenige dwarsliggers verwijderd. De trein kon even wel nog bijtijds tot stilstand worden ge bracht. Op het traject Boekarest-Sina-j'a zijn een baanwachter en een soldaat door gendar mes verrast toen zij onder de rails een kuil wilden graven. Zij zijn bedden gearre steerd. Hevige aardbeving op N.-Guinea. Eerst thans is bericht ontvangen van den districtscommissaris van Eit-ape op Nieuw Guinea, dat daar op 7 Augustus j.l. een hevige aardbeving heeft plaats gehad. De aardbeving duurde veertig seconden en de natrillingen ervan waren den vol genden morgen nog merkbaar. Hoewel groote materieele schade werd veroorzaakt, zijn geen menschenlevens te betreuren. Sneeuw in de Beiersche Allgau. In de Beiersche Allgau bewoog de tem peratuur zich gistermorgen op talrijke plaatsen om het nulpunt. In de bergen is nieuwe sneeuw gevallen, en wel tot be neden de ijsgrens. Pest-epidemie in Irak. Passagiers uit Irak, die te Cairo landen, moeten zich aan een streng medisch on derzoek onderwerpen in verband met de pest-epidemie, welke in Irak heerscht. VIER JONGELUI VERMOORD DOOR BANDIETEN. Verbrande lijken gevonden. Op een stillen weg bij het dorpje Wilnis in de buurt van Detroit (Michigan) vond een farmer in een automobiel de verbran de lijken van twee meisjes en twee jon gens tusschen vijftien en zeventien jaar oud. In een greppel langs den weg ontdek te men de sporen van een hevige worste ling. De politie heeft een onderzoek inge steld en is tot de conclusie gekomen, dat de vier jongelui, die een pleiziertochtje maak ten, door bandieten moeten zijn overvallen. Vermoedelijk hebben zij een sluip kroeg, een dier geheime drmkgelegenheden, bezocht en zijn daarna gevolgd door personen, die kwaad in den zin hadden, waarna een wor steling is ontstaan. Kassier van Bank te Glasgow vermoord. De kassier van het filiaal van een groote bank te Glasgow is gistermiddag vermoord. Uit de kas is een bedrag van 1500 pond sterling gestolen. Moord en brandstichting te Lindau. Te Kramnitz bij Lindau brak eergisteren brand uit in een schuur, eigendom van den landeigenaar Rosenkranz. Bij het blus- schingswerk vond de brandweer het lijk van de 21-jarige vrouw Mallwitz, die bij den landeigenaar in dienst was. Het lijk was in een deken gewikkeld en gedeelte lijk verbrand. Uit het onderzoek bleek, dat de schedel van de vrouw door een slag met een bijl was gespleten, terwijl op het lichaam verscheiden steekwonden werden gevonden. Een losse arbeider, die met de familie Mallwitz in onmin leefde is, als verdacht van den moord gearres teerd. Gelukkige gevangenen. De chef van het Zweedsche gevangenis wezen, de heer E. Wijkmark, deelt mede, dat het aantal straf ge vangenen in de zo mermaanden van dit jaar aanmerkelijk af genomen is. Eén der hoofdoorzaken van deze ver mindering is, dat een zeker aantal st-at- gevangenen uit de strafgevangenis is over gebracht naar het krankzinnigengesticht, waar zij meer thuis behoorden. Een gevolg hiervan is, dat het huidige aantal straf gevangenen in Zweden 198-1 bedraagt, tegen 2113 verleden jaar. In de wintermaanden en met name De cember stijgt gewoonlijk het getal gevan genen, want velen die om de een of andere reden tot een geldstraf veroordeeld zijn, geven er de voorkeur aan haar uit te zit ten, daar de gevangenis hen voor de koude beschut en hun tevens een goede behande ling waarborgt, terwijl vele armen zonder huis of haard een ellendig leven in de vnj heid leiden. Den laatsten tijd bestaat ook het stre ven om hen, die geldstraffen uitzitten, tij dens de Kerstdagen naar huis te la.en gaan. Een bloemenfonds voor leninging van den nood. Tien jaar geleden stichtte de zuster van den Zweedschen onderzoekingsreiziger Sven Hedin, Alma Hedin, een bloemen fonds. Bij begrafenissen en dergelijke moest men zoo meende zij geen geld uit geven voor bloemen, maar het geld be schikbaar stellen voor de noodlijdende me deburgers. Uit het geld, dat dit fonds heelt opgebracht, heeft men te Stockholm thans twee huizen gebouwd, die verschillende kamers bevatten, die tegen zeer lagen pr.js ter beschikking van arme menschen ge steld kunnen worden. EEN AMOKMAKER. Vier personen gedood. De correspondent van het „Soer. Hbl." te Makassar meldt over het amokgeval te Tombolo nog liet volgende: Een lniandsch politie-agent, kreeg in hot huis, waar hij te Tombolo logeerde, op een gegeven oogenblik heftige ruzie met den eigenaar en werd toen mata gla-p. Hij ve! den huiseigenaar aan en doodde hem. De mantripolitie Roeroek van Makassar, die ra hetzelfde huis aanwezig was, wilde blijk baar den huiseigenaar helpen en werd eveneens door den man overhoop gestoken en met 18 steken en houwen afgemaakt. Hij overleed onmiddellijk. Toevallig wa ren ook ter plaatse de heer Van Driei, ge zaghebber van Sind-jal en de houtvester, de heer Helgeson Hanser van Makassar. Bei den snelden op het rumoer toe en trachtten den politie-agent te overmeesteren. De man echter, totaal maloe en met in de eene hand een badik en in de andere een kle wang, wilde ook hen te lijf, waarna cie heer Van Driel hem met een parabellum pistool door den arm schoot, teneinde hem machteloos te maken. Toen dit niet hielp schoot hij hem op korten afstand op zij door zijn hoofd. Ook dit schot bleek niet direct doodelijk te zijn, daar de heer Van Driel nog een derde ma al moest schieten, waarbij zijn revolver uieb afging. De amokmaker zag toen nog kans den heer van Driel, die reeds vier steken te pakken had, nog een vijfden houw over zijn linkerpols te geven, waarbij de slagader voor drievierde gedeelte werd doorgesne den. De heer Helgeson Hanser, die zich blijk baar even omgedraaid had, kreeg nog een steek in den rug, waarna de heer Van Driel den onverlaat, met een ander pistool dwars door het hoofd schoot. Eerst toen was het gedaan. Maar welk een toonecl! Drie dooden en twee zwaar gewonden. Di rect nadat men te Makassar in kennis was gesteld van het gebeurde, vertrokken van daar politie, benevens dr. Weijnen per auto via Malino naar Tombolo. Na de meest noodzakelijke hulp aan de zwaar-gewonden te hebben verleend, aan vaardde dr. Weijnen met de zwaar gewon de heeren Van Driel en Helgeson Hanser en het lijk van den mantri-politie, den zwa- ren terugtocht. Hoe dit tot Malino gegaan is, kan men zich voorstellen. Daarna in het donker per auto terug naar Makassar, waarbij dr. Wëijnen het klaar speelde om den heer Hanser vier uren lang in zijn armen en op zijn beenen m de auto vast te houden. Het was n.l. gebleken, dat de heer Hanser in de long was geraakt en men vreesde voor zijn leven. De heer Van Driel met drie steken in de nabijheid van zijn oogen was zoo verstandig geweest zijn linkerarm, waarvan de slagader bijna geheel was doorgesneden af te binden en in de ongeveer 6 uren, dat op hulp werd gewacht, dit verband enkele malen los Ie maken en het bloed opnieuw te laten stroo men, teneinde te voorkomen, dat de arm afstierf. Hieraan is het dan ook te danken, dat de heer Van Driel zijn linkerarm niet be hoeft te missen. En zoo kwam deze droeve stoet in het militaire hospitaal te Makassar aan. Niettegenstaande den voor dr. Weij nen wel zeer afmattenden rit, werd -ie heer Hanser natuurlijk direct geholpen en getracht werd het bloed uit de long te pom pen. Inderdaad gaf dit het slachtoffer ver lichting. Het heeft echter niet mogen baten. Den volgenden morgen is de heer Helgeson Han ser, nog slechts ongeveer 10 maanden in Indië en te Makassar, overleden, zoodat er als gevolg van deze amokpartij vier doo den gevallen waren. Tijdens de overstrooming: „Goeie he mel, wat moeten de menschen nu wel den ken van mijn krachttoeren!" DE GEVAREN VAN HET STRAND Niemand zal er ongevoelig voor blijven, wanneer hij leest de tallooze offers meestal jonge levens die de zee ieder jaar opeischt. Ook dit jaar zijn weer vele jonge menschen verdronken en de zomer is nog niet ten einde. Is daar niets aan te doen? Kan er niets gedaan worden, om hen, die zich wil len verfrissehen door een bad aan onze stranden, te waarschuwen en van goeden raad te dienen? Ik kan twee namen noemen van beken de personen, die een speciale studie maak ten van de getijden en stroomingen aan onze kust. Ten eerste Ir. Felix Ortt, die ruim 30 jaar geleden de grondlegger was van de berekening onzer getijden. De door hem gelegde grondslagen worden thans nog nagenoeg ongewijzigd benut bij de samen stelling der getijtafels. En ten tweede de thans overleden badarts van Zandvoort dr. Varekamp. Eerstgenoemde heeft in het tijdschrift „De Wandelaar" van Juni 1930 een zeer lezeswaardig artikel geschreven over het baden in zee. Hij heeft er op gewezen, dat aan onze Noordzeekust de vloedstroom van Zuid naar Noord en de ebstroom in omge keerde richting gaat, dat de eerste ster ker is dan de laatste, dat beide stroomen evenwijdig aan de kust loopen, zoodat er geen sprake van is (zooals meestal wordt gedacht) dat de vloedstroom van uit zee naar land gaat en de ebstroom omge keerd, waardoor dan de ebstroom de ba ders naar zeer zou trekken. Voorts, dat ebstroom en eb (laag wa ter) evenmin als vloedstroom en vloed (hoog water) samengaan. De vloedstroom gaat ongeveer van 3 uur vóór het uur van hoogwater tot 3 uur daarna Noordwaarts en de ebstroom van 3 uur na hoogwater tot 3 uur na laagwater Zuidwaarts. Met deze stroomen heeft de bader, die vlak bij de kust blijft, niets en de zwemmer weinig te maken. Het gevaarlijkst zijn de „muien". Dit zijn de trekgaten, dwars door de banken heen waardoor bij eb het water van het zwin (dat is de lange strook water tus schen de banken en het strand) naar zee trekt. Daar ontstaat dan een sterke stroom en een geul in het zand. Komt nu een zwem mer in een mui, dan zal hij pogen om naar het strand te komen, doch hij kan niet te gen den stroom op, hoezeer hij zich ook inspant. Hij wordt zenuwachtig, verdub- beidt zijn pogingenvruchteloos. Hij kan niet meer en verdrinkt. Dat kan den besten zwemmer overkomen. Kent hij daarentegen het gevaar, dan laat hij zich kalm afdrijven. De stroom verliest in het zwin voor de tweede zand bank zijn kracht en de zwemmer kan, rustig zwemmende buiten de mui om het strand bereiken. Bij wassend water is er geen trek naar zee door de mui, dus bestaat het gevaai niet. Toch is dit geen bewijs, dat het zwem men bij wassend water altijd veilig is. Bij N.-W. wind wordt het water tegen het strand opgestuwd en de vloed wordt dus hooger dan zonder wind. Die opstuwing heeft haar grens; want door de eigen zwaarte, trekt liet water weer naar zee terug. Er ontstaat zoodoende een bo- venstroom in de richting van zee naar land en een onderstroom naar zee toe. Men kan dit voelen, als men zich met N.-W.- wind laat drijven; men drijft dan op den bovenstroom naar land toe, doch gaat men staan, dan voelt men den sterken druk zeewaarts. Bij landwind, Oostenwind, is het precies omgekeerd. Dan voert de wind het boven water naar zee en is de onderstroom land waarts gericht. Daarom is het bij Oosten wind niet zoo prettig baden. De onder stroom gaat dan over het zand, is troebel, doet kwallen enz. aandrijven wier aanra king zeer onaangenaam kan zijn. Het zwemmen is bij een flinken N.-W.- wind dus het minst gevaarlijk, omdat men door wind en bovenstroom naar den wal wordt gedreven. Alleen voor baders en voor hen, die niet zwemmen kunnen is er gevaar, dat de gol ven hen omverwerpen en zij door den on derstroom, die naar zee voert, van de been worden getrokken. De zwemmer, die- bij landwind en hij vallend water in een mui komt, is er het ergst aan toe. Dit is in het kort. wat Felix Ortt in zijn artikel mededeelt. Hij dringt er sterk op aan, dat het boekje van dr. Varekamp „Veilig baden en zwemmen in zee" op ruime schaal zal worden verspreid. Üe tweede druk is bij S. W. Melcior te Amers foort verschenen en kost 50 cents. Hoe het ook zij, laten de gemeentebe sturen of andere lichamen aan onze Noord zeekust toch zorgen, dat overal duidelijk de noodige wenken voor het zwemmen en baden in zee worden bekend gemaakt, op dat er niet telken jare zooveel jonge men schen als slachtoffers van de zee het le ven laten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10