R.H.ft KERKNIEUWS VRAGENBUS UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 RUIT-SOD|l zegt niets FABRIEK TE LEIDEN 7659 OEGSTGEEST. Afscheid kapelaan v. Schaik. Met leedwezen hebben Maandag de parochia nen vernomen, dat kapelaan v. Schaik Vrijdag de parochie gaat verlaten. Vier jaar lang heeft de kapelaan de geestelijke bediening hier uitgeoefend en de vele ver eenigingen waarvan hij adviseur is met raad en daad bijgestaan. Begrijpelijkerwijze voelt de parochie zich gedrongen den beminden kapelaan bij zijn vertrek een huldeblijk aan te bieden. Onder leiding van Pastoor de Vetter heeft zich daartoe een comité gevormd, die de huldiging, die Donderdagavond na het Lof plaats heeft in de groote zaal van het Vereenigingsgebouw St. Willibrord voor te bereiden. Deze afscheidsavond is niet alleen toe gankelijk voor de leden der vereenigingen doch iedere parochiaan wordt verwacht. Er zal gedurende de avond ook gele genheid gegeven worden den vertrekken- den kapelaan toe te spreken. Wij hebben in kapelaan vA Schaik leeren kennen en waardeeren een priester, wiens waarachtig meevoelen met anderen zich openbaarde in aangename omgangsvormen Daarom was hij bemind bij allen. Bemind ook in de gestichten „Ende geest" enz., waarin hij de zielzorg had. Ook de niet-Katholieken hier toonden hoogachting en waardeering voor dezen priester, zóódat in het begin van dit jaar van uit de gestichten een verzoek werd gericht tot den Bisschop van Haarlem, om kapelaan v. Schaik voor deze gestichten te mogen behouden. WOUBRUGGE. Vertrokken: K. Rlaagteijling naar Meerkerk. J. Strookman naar Barneveld. S. M. Dam naar Leiden. J. de Lange naar Rleinoo. Th. Tennen en gezin naar Pijnacker. C. W. Verwij naar Zoeterwou- de. M. de Eleijn naar A'Lphen en F. Tre- dici naar Den Haag. Ingekomen: P. Verbeij van Alkema- de. D. Twaalfhoven van Nieuwkoop. J. P. Meijers van Voorschoten. A. Di- scherl van Roding (D.) A. Langhout en gezin, M. Griffineen, C. van 't Wout en gezin van Alphen. D. J. van der Kist van Gouda. C. van Roeikel van Wassenaar. PRIESTER-JUBILARISSEN. Wij herinneren even aan de volgende jubilea: 40-jarig en op 16 Augustus Pastoor H. -ST. Colla te Amsterdam H. Maria Magdalena; rust. pastoor Ch. De- voghel, Heemstede; Pastoor W. Dirken te Rotterdam, H.H. Martelaren van Gorcum; Pastoor J. J. A. M. Krook, te H i 11 e g o m St. Martinus; rust. Pastoor N. Louridtz, te Ouderkerk a. d. Amstel; Deken J. M. Hellegers, te Alp hen a. d. Rijn; mgr. F. J. H. Evers, te 's-Graveuhage. 25-jarigen op 15 Augustus Pastoor N. J. Bakker, te Medemblik; Pastoor M. J. v. d. Burg, 't Veld; Pastoor L. J. Geldermans, Heinkenszand; Pastoor Th. de Haan, Maassluis; Pastoor F. Huf, Hoofddorp; Pastoor Janssen Schmidt, te Weere; Rector A. J. A. v. Kampen, Amsterdam, Piusgesticht; Pastoor J. W. J. Kampenhout, Meije-Zegveld: Pas toor A. Koopman, Den Helder; Pastoor J. W. B. Nagel, Assendelft; Dector H. J. M. Peperkorn, Amsterdam, St. Joannes de Deo; Pastoor H. Pie terse, Heer Hugo- waard; Pastoor J. C. Vijverberg, Lei den, St. Joseph! Pastoor J. J. Wieman, Edam; Pastoor G. C. de Wolf, Nederhorst Den Berg. Vraag: Welke is de kortste en meest geschikte weg per fiets van Hazerswoude naar Anna^Pauwlowna (N.-H.)? Antwoord: Hazerswoude, Alphen a. d. Rijn, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Ven neperdorp, Hillegom, Bennebroek, Haar lem, Schoten, Santpoort, Velsen, Bever wijk, Cast.ricum, Heiloo, Alkmaar, Koe dijk, Schoorldam, Krabbendam, St. Maar ten, Oude Sluis. Anna Paulowna. ALPHEN AAN DEN RIJN. MAST VAN SOHIP OMLAAG GESTORT. De schipper onmiddellijk gedood. Gisteren had aan boord van een schip dat gemeerd lag aan de scheepsbouwwerf „De Dageraad" alhier een droevig onge luk plaats, dat aan den 33-jarigen schip per A. Ozinga, gedomilicieerd te R'dam, het leven kostte. Door het breken eener staaldraad kwam de mast van 'het schip naar beneden zetten, waarbij de schipper aan het hoofd werd getroffen en een been braik. De spoedig ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat een vrouw met vier nog jeugdige kinderen achter. Concert. Door het muziekgezelschap „Crescendo" zal op Donderdag 13 dezer in de muziektent aan de Stationstraat des avonds te 8 uur een populair pro gramma worden uitgevoerd. AARLANDERVEEN. Pluimveevereeniging. Maandagavond hield de pluimveevereeniging „Eendracht" alhier een buitengewone algemeene le denvergadering in de localiteit van den heer N. Delfos. Door bedanken van den voorzitter, af wezigheid 2de voorzitter en vertrek se cretaris uit de gemeente, leidde de 2de secretaris, de heer D. de Vries, deze ver gadering. Deze heette allen welkom en verzocht de notulen voor te lezen, waar op geen aanmerkingen worden gemaakt. Als punt drie der agenda is aan de orde verkiezing van een voorzitter. Bij tweemaal herstemmen wordt gekozen de heer J. v. d. Lijn. Vervolgens koos men een nieuw bestuurslid in de plaats van den heer J. Affourtit. Na herstemming werd gekozen de heer C. Roos. De nieuw gekozen voorzitter Bedankte de vergade ring voor het in hem gestelde vertrou wen en hoopte in de toekomst veel voor de vereeniging te doen. Spr. hoopt op prettige wijze met bestuur en leden saam te werken. Ook de nieuw gekozen secre taris bedankt de vergadering voor zijn 'benoeming en hoopt zoo veel mogelijk in de voetsporen van zijn voorganger te treden. Hierna was er gelegenheid voor het opgeven van pluimvee voor een geza menlijke enting der dieren. Hiervan werd goed gebruik gemaakt. Men zal hiervoor een veearts raadplegen en niet zooals in sommige vereenigingen, zelf materiaal en entstof aanschaffen. Bij de rondvraag wordt voorgesteld, een volgende vergadering een kleine gra tis verloting te houden, hetwelk werd aangenomen. Na nog eenige vragen, waarin het reglement voorziet, sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst der aanwe zigen. HAZERSWOUDE. Personalia. Maandag slaagde te 'ö-Gravenhage mej. B. Slootweg aJhier voor leerares in de 'handwerken. ZEVENHOVEN. Ijzer in 't oog. De smid Verstoep had het ongeluk een stukje ijzer in een der oogen te krijgen, waarvoor hij naar het ziekenhuis- te Leiden moest worden overgebracht. BOSKOOP. Concert. Ondanks het regenachtige weder van Maandagavond, gaf de R. K. Harmonie „St. Caecilia" een concert in de muziektent aan de Burgem. Colijnstraat. Het programma, dat o.m. verschillende marschen vermeldde, werd zeer correct uitgevoerd. De belangstelling was dan ook, zooals gewoonlijk, groot. St. Caecilia mag wederom met voldoe ning terugzien op dezen goedgeslaagden muziekavond. Personalia. Voor het door de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen af genomen examen in boekhouden, slaagde de heer Jac. J. Vermeulen K.Mz., daartoe opgeleid door den heer J. A. G. Harmsen alhier. WOERDEN. Beurs met geld verloren. Toen Zon dagavond j.l. de ijsventer v. V. bij den IJsfabrikant P. kwam om af te reke nen, bemerkte hij, dat hij zijn beurs, waarin het geld zat, verloren was. Direct werd een onderzoek naar de verloren beurs inge steld, doch zonder resultaat. Weder thuis gekomen, meldde zich J. J., knecht bij den heer Karsdorp, alhier, aan, met de mededeeling, dat hij de beurs gevonden had. De eerlijke vinder werd beloond. Personalia. Voor het examen acte Fransch L. O. slaagden te Utrecht mej. F. v. Breukelen en de heer A. v. Breukelen, alhier. V.E.P. Zondag j.l. speelde V. E. P. II op de seriewedstrijden van M. S. V. te Montfoort. V. E. P. speelde in de finale tegen Condor III en verloor met 32. V. E. P. kwam in het bezit van den 2den prijs. Zwemclub. De Woerdensche Zwem- club geeft a.s. Zaterdag, in het bassin aan de Nieuwe Dijk een groot zwemfeest. Onderlinge Zwemwedstrijden (20 num mers) en een groote reddingsdemonstratie. Aanvang n.m. 3 uur. Winkelier gooit eigen ruiten in. De groote spiegelruit in de étalage van de fa. P. B. v. d. Bosch, in de Voorstraat, viel Maandagavond in gruis, doordat een groot rol zeil, die in de étalage stond, tegen de ruit aanviel. Dit is reeds de derde maal bij genoemde firma. Gelukkig was de ruit ver zekerd. Bouwen. Door den architect, den heer J. Baretta te Utrecht, is aan de aanne merscombinatie Griffioen en Hade] kamp alhier, opgedragen, het voor rekening van den heer M. Th. Verheul te Amsterdam bouwen van een winkelhuis alhier. Z0ETERW0UDE. Afscheid Kapelaan van Dael. Alle leden van het Patronaat worden ver zocht Donderdagavond 7 uur (oude. tijd) in het Patronaat te zijn, zooveel moge lijk in uniform. Ook de leden van de Sportvereeniging zoowel dames, adspiran- ten enz. moeten in sporttenue aanwezig zijn. Niemand kome te laat. Bij het afscheid van Kapelaan v. Dael zal blijken, hoe het werken van dezen zoo eenvoudigen priester, met groote gaven en groote arbeidskracht, in Zoeterwoude gewaardeerd is geworden! Sportdag A. S. C. In het verslag van den sportdag is onvermeld geble ven, dat de optocht op het terrein langs de eeretriibune een keurig défilé heèft gemaakt. Op de eeretribune hadden plaats genomen de hoogeerw. Deken, de wel- eerw. heer J. van Dael, de edelachtbare heer Burgemeester met zijne echtgenoote, de heer H. Smeets, gemeentesecretaris' en de wethouders Kompier en Noordman, de Patronaatscommissie, de juryleden, verdere genoodigden en de Sportcom- missie. Aan den optocht, naar de kerk werd ook deelgenomen door de gymnastiek vereniging „Lenig en Ving" van Oegst- geest. Toelatingsexamen Rijkstuinbouw(winter)- scholen. De wnd. directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van hen, die tot den cursus 19311932 van één der Rijks- tuinbouwwinter)scholen wenschen te mor den toegelaten, dat de data van aanmel ding voor de toelatingsxamens aan die in richtingen als volgt zijn vastgesteldRijks- tuinbouwwinterscholen wenschen te wor- of_uiterlijk op 5 September; Rijkstuinbouw- winterschool te Nijmegen vóór of uiterlijk op 12 SeptemberRij kstuinbouw wint er- school te Aalsmeer vóór of uiterlijk op 7 SeptemberRij kstuinbouw winterschool be Hoorn vóór of uiterlijk op 14 September; Rijkstuinbouwschool te Boskoop vóór of uiterlijk op 5 September; Rijkstuinbouw school te Lisse vóór of uiterlijk op 11 Sep tember 1931. Aanmelding bij den directeur der school, bij wien tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. Cursus tuinbouwvakonderwijzers voor de Bloembollenteelt. De wnd. directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bij voldoende deelneming begin November te Lisse een cursus ter opleiding van tuinbouwvakonderwijzers voor de bloembollenteelt geopend zal wor den. Voor bijzonderheden zie men „St.- crt." 154. INGEZONDEN STUKKEN Het nieuwe stadhuis te Leiden. Ieder Leidenaar, die belangstelling toont voor alles, wat in zijn omgeving gebeurt, zal met bewondering op onze Zaterdag- avondmarkt hebben gezien het werk, door twee werkloozen gemaakt. Dat mooie houtsnijwerk gaf een schit terend beeld van wat vaardige handen ma ken kunnen. Die mooie kerk deed mij on willekeurig denken aan ons afgebrand stadhuis en bracht mij voor den geest de prestatie van een lid van den N. R.-K. Volksbond, die, drie maandsu nadat het stadhuis was afgebrand, geheei uit eigen beweging een ontwerp geteeke id had voor een nieuw stadhuis. Velen heoben zijn tee- keningen gezien, toen ze in a der loka len van ons Bondsgebouw ten toon gesteld waren. De „Nieuwe Leidsche Courant" nam er een foto van op en schreef er een ver diend gunstig oordeel over. Als ik denk, hoe groot het offer van tijd geweest moet zijn voor dezen werk man, dan vraag ik me af: „Is een werk man nu eigenlijk wel in tel?" Mannen, tot oordeelen in staat. hoorde •k het werk prijzen, en toch, hoe weinig aandacht is er verder aan dit stuk werk geschonken. Nog eens de vraag: „Is een werkman wel in tel?" Zou het geen eer voor onze stad zijn en een zeldzaamheid, indien daar een bouw werk, ontworpen door een arbeider, ieders bewondering afdwong? Is dit doodzwijgen van zoo'n stuk werk nu een« uiting van onzen modernen tijd. De vraag moet me toch eindelijk eens van het hart: Nu tegenwoordig iemand, die een centimeter hooger springt dan een ander, die de voetbal eerder in het doel werkt, die vlugger loopt ip de afstar.ds-it, die zijn tegenstander tegen de vloer werkt in worstel- of bokswedstrijd, wordt be wierookt, is het nu door deze cultureele ontwikkeling, dat men geen waardeering heeft voor iemand, die ook toont iets te kunnen, te durven? Onze stadhuisplannen staan m het licht onzer belangstelling. Wat wij er van gehoord en gezien hebben bevredigde nog maar weinigen. Hoe komt het nu, dat dit. door een arbeider gemaakte bouwplan, hetwelk toch niet onbekend kan zijn aan ons Gemeentebestuur, geheel uit de be oordeeling der daartoe bevoegden gehou den wordt. Wie mij op deze vraag een antwoord kan geven mag op mijn dankbaarheid reke nen. U, geachte Redactie, dankend voor Uw gastvrijheid, met achting, B. K. Indien .mannen tot oordeelen in staat" bedoelde werk hebben geprezen, als een geschikt ontwerp voor een Raadhuis, dan ligt het op den weg dier mannen aan hun meening verdere ruchtbaarheid te geven. Indien echter die mannen dat werk hebben geloofd, als een proeve van tee kenkunst, die den arbeider-ontwerper eert, maar daarmede niet hebben bedoeld dat ontwerp te beschouwen als een architecto nisch model voor een nieuw Raadhuis, dan wordt den ontwerper geen onrecht aangedaan, als de belangstelling zich niet verder daadwerkelijk uit en dan is er hier geen reden voor de vraag, of de werkman nog wel in tel is Red. „L. Crt." WOLKENKRABBERS IN EEN RIVIER BEDDING. Waar Nederland trobsch op is. Het werk aan de Waalbrug te ZaltbommelAls wolkenkrabbers verrijzen de gewel dige pijlers in de bedding.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8