22ste Jaargang WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1931 No. 6972 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 U GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 LE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee Iaden. Deken J. M. HELLEGERS. De Zeereerw. Heer J. M. Hellegers; De ken en Pastoor te Alphen aap den Rijn, herdenkt Zondag 16 Aug. den veertigsten verjaardag zijner heilige Priesterwijding. 24 Januari 1867 te Schoonhoven geboren, werd Zijneerw. 16 Aug. 1891 op vier en twintigjargen leeftijd tot Priester gewijd. Reeds 19 Aug. d.a.v. kwam zijn benoeming tot kapelaan te Velsen, daarna werd hij achtereenvolgens aangesteld tot Conrec tor aan het Weeshuis te Rotterdam en Kapelaan te Dordrecht. Op 3 Oct. 1896 volgde de benoeming tot leeraar aan het Seminarie Hageveld. 's-Heerenhoek in Zeeland zag hem 1 Mei 1908 voor 't eerst als Pastoor, en sinds 13 Sept. 1913 verheugt zich Alphen aan den Rijn er over, in hem te bezitten een Pastoor en Deken, die weet wat de tijd met zijn nooden en zorgen vraagt van de tegenwoordige Priesters. En daarom viert de parochie van Sint Bonifacius gul en hartelijk zijn feest. Sinds 18 jaren ondervinden wij zijn zorg op alle gebied; opvoeding en onderwijs, school en kerk, jeugd en ouderdom, niets is uitgeslo ten. Opgegroeid in zijn jeugd temidden van een tijd met andere eischen en vormen dan de tegenwoordige, is Deken Hellegers een Priester die in zijn oudere jaren toch den niéuwen tijd wil begrijpen en, als die jonge en nieuwe tijd op z'n deur klopt, dan is het altijd „binnen" en wordt er frank en vrij gepraat, besproken engedaan. Moge het hem en zijn parochianen gege ven zijn, nog lange en vruchtbare jaren sa men te werken in een wederkeerig begrij pen en steunen. „Zoo zal zijn volk de schat bewaren zijns eigendoms, door niets gekrenkt van Jt gene zijn hert en geest den volke schenkt." (Guido Gezelle). 't Is ons een eere-plicht, onze eerbiedige gelukwenschen te voegen bij bovenstaande korte en kernachtige karakterschets van den Jubilaris. In de parochies van het Dekenaat Al phen a. di. Rijn en speciaal te Alphen a. d. Rijn is „De Leidsche Courant" het katho lieke dagblad. En in den loop der jaren is in onze kolommen zoo herhaaldelijk ge bleken de waarheid van wat hierboven staat geschreven, n.l. dat Deken Hellegers den nieuwen tijd wil begrijpen; hij geeft zijn daadwerkelijke belangstelling voor al les, wat onze tijd aan katholieke actie vraagt. En met die nauwkeurige, conscientieuse oplettendheid die vroeger den Hageveld- schen leeraar kenmerkte volgt hij het katholieke leven tot in de kleinste, dikwijls schijnbaar onbeduidende bijzonderheden. Moge aan Deken Hellegers nog vele ze genrijke jaren van priesterlijken arbeid ge schonken zijn! Het feestprogramma. Aan den vooravond van den feestdag wordt de jubilaris pl.m. 6.45 uur aan de grens der Parochie begroet door het feestcomité, waarna te 7 uur de plechtige ontvangst volgt in de kerk met een wel komstwoord van een der kapelaans en 'n kort Lof. Zondag 16 Augustus jubilaris om halftien een plechtige mis op. Om half één kinderlaubade in den tuin van de pastorie, onder leiding van den heer J. Böckling en met medewerking van tamboers en pijpers en van de Har monie „Leo XIII". Te 1 uur vangt de re ceptie aan, om 2 uur wordt het feestge schenk der parochianen aangeboden. Om 7 uur in de kerk een plechtig danklof. Deze eerste feestdag wordt besloten met een concert van de Harmonie „Leo XIII" in den tuin der pastorie. Maandag 17, Dinsdag 18 en Woensdag 19 Aug. zal telkens een avondfeest wor den gegeven, door het feestcomité den De ken en zijn parochianen aangeboden. Op gevoerd wordt dan het oratorium „Die Heilige Caecilia" voor groot gemengd koor, orkest, en levende beelden. Woens dag 26 Augustus beginnen de feestelijkhe den voor de kinderen. Dinsdag is er schoolfeest. Ter gelegenheid waarvan om 5 uur de operette „Goudmuiltje" wordt op gevoerd, en de geschenken der kleinen aan den jubilaris worden aangeboden. Donderdag 27 en Vrijdag 38 Aug. wordt 's avonds 8 uur de oprette-opvoering her haald. Donderdags voor de ouders der me dewerkende kinderen en de hoogste klas sen der scholen. Vrijdag voor bezitters van toegangskaarten. DUITSCHLAND DE RIJKSBANK VERLAAGT WEDEROM HAAR DISCONTO. Verklaring van dr. Luther. De Rijksbank heeft met ingang van he den Woensdag 12 Augustus het disconto van 15 tot 10 pet. en de beleeningsrente van 20 tot 15 pet. verlaagd. In de gisteren gehouden zitting van de Centrale Commissie van de Rijksbank gaf de voorzitter, Rijksbankpresident dr. La ther een verklaring van de ingrijpende dis contoregeling van 1 Augustus. De ingrijpende maatregelen tot regeling van het discontotarief, waartoe op dien da tum werd besloten, hadden uitgesproken een voorbereidende regeling van hel ge- heele betalingsverkeer ten doel en waren een middel om de circulatie te vergemakke lijken. De verwachtingen zijn ten deze vol komen bevredigd. De overgang naar eeu normaal bankverkeer is tot stand gekomen, zonder noemenswaardige uitbreidingen van het crediet bij de Rijksbank tot uitbreiding van de betaalmiddelen. Zooals de bankstaat per 7 Augustus Ie zien geeft, zijn de beleggingen bij de Reichsbank weer met R.M. 122 millioen en de geheele hoeveelheid in omloop zijnde betalingsmiddelen met R.M. 107 millioen toegenomen. Ook de heropening der Spaar banken heeft geen storing verwekt, waar voor nochtans werd gevreesd. Daar thans een merkbare ontspanning in het economisch leven is ingetreden, meent de Rijksbank, dat voor den loop der gebeurtenissen niet anders dan tegemoet komend kan zijn, wanneer het disconto, dat thans noodgedwongen een hoogte van 15 p'ct. heeft bereikt, weer tot 10 pot. en de beleeningsrente eveneens weer tot 15 pcc. wordt verlaagd. In de huidige omstandigheden staat meer dan ooit de bedoeling voor, om de lasten, die nog steeds op het bedrijfsleven rusten, zoo mogelijk ook door verdere d'S- contoverlagingen, te verlichten. Nog een beslissing inzake de beurzenherepening. Haar verder verluidt, heeft de Centrale Commissie zich tevens uitgesproken over de mogelijkheid tot heropening der beurs. In de verklaring der Commissie dienaan gaande wordt opgemerkt, dat een verlaging van de nog te hooge noteering voor belee ningsrente, welke thans op 15 pet. is vast gesteld, wenschelijk is, voordat de beurzen wederom worden heropend, daar deze te hooge beleeningsrente op den beurshandel absoluut verlammend moet werken. Besluiten werden in deze richting nog niet genomen, maar men neemt aan, dat de 'Rijksbank binnenkort een voorstel zal doen om de beleeningsrente tot 12 pet. te ver lagen. Wat de heropèning der beurs betreft, neemt men aan, dat dit niet voor 19 Augus tus zal zijn. De Pruisische minister van handel heeft de besturen van alle Duitsche beurzen uit- genoodigd tot een heden Woensdag te houden bijeenkomst in het Pruisische mi- sterie van Handel. Het doel dezer bijeen komst is het nemen van een besluit inzake de heropening der Duitsche effectenbeur zen of Over de Aogelijkhedeu, waaronder een heropening eventueel zou kunnen ge schieden. GRONDWETSDAG IN DUITSCHLAND. Plechtige bijeenkomst in den rijksdag. Gistermiddag om twaalf uur begon in den rijksdag de plechtige bijeenkomst tot viering van den grondwetsdag. Ook rijks president vón Hindenburg was daarbij tegenwoordig. Rijksminister dr. Dietrich, die de feest rede hield, herdacht vooral Freiherr vo.n Stein, den grondlegger van de Duitsche eenheid en wees in dit verband op de nood zakelijkheid, om ook in de moeilijke tijden van thans de eenheid te bewaren, daar dit voor de toekomst van het Duitsche volk beslissend zal zijn. Politie-beambten te Dortmund overvallen. Gistermiddag werden twee politiebe ambten op den Steinplatz te Dortmund aangevallen door een man. Terwijl hij riep „Dit is de wraak voor onzen kameraad", bracht hij een der beambten met een groot zakmes een diepen steek in den rug toe. De tweede beamte wilde deu aanvaller tegenhouden, doch werd hierb j aan de hand gewond. Nietitemin slaagde men er in, den man het mes te ontrukken De politiemannen, die inmiddels van een collega hulp hadden ontvangen, zagen zich omringd door een menigte, die een dreigen de houding aannam. Na aankomst van versterkingen werd de rust evenwel her steld. PROTOCOL TE LONDEN GETEEKEND. Hoe Duitschland wordt ontlast. De te Londen gevoerde beraadslagingen der deskundigen over de uitvoering in het Hoover-plan in de practijk zijn gisteren ge ëindigd met de onderteekening van een rapport en een protocol. Het protocol werd onderteekend door alle betreffende regeo- ringen, met uitzondering van Joegoslavië en de Ver. Staten; wat laatstgenoemd land betreft dient gewacht te worden op de of- ficieele goedkeuring de voorstellen van Hoover door het Congres. Het pra-ctische resultaat der overeen komst komt hierop neer, dat Duitschland gedurende het Hoover-jaar wordt ontlast van de betaling van 1.593.676. 276 Mark. Voor dit bedrag wordt tot 1 Juli 1933 een renteloos uitstel verleend, waarna het in tien gelijke jaarlijksche termijnen met in achtneming van een rentevoet van 3 pet. zal worden terugbetaald. Gedurende het Hoover-jaar zullen onge wijzigd voortgang vinden: de betalingen op den dienst der Dawes- en der Young-lee- ning, alsmede de betaling aan de Ver. Sta ten op grond van de beslissingen der mixed claims-commission voor de Amerikaan sclie onderdanen, die recht hebben op schade loosstelling, en voorts de betaling op grond var de Duitsch-Belgische Markenovereen komst. Alles te zamen beloopt dit ongeveer 200 millioen Mark. Bij de beraadslagingen van het comré is de Fransch-Amerikaansche overeenkomst van 6 Juli 1931 in zake de uitvoering van het Hooverplan als uitgangspunt aangeno men. Deze overeenkomst bepaalt, dat in plaats van de betaling op het onuitstelbare gedeelte van de annuïteit, gedurende hec Hoover-jaar (hoewel deze betaling formoel wordt voorgezet) aan de Duitsche rijks spoorwegen schuldbrieven worden verstrekt ten bedrage van 45 millioen Mark per maand; de terugbetaling en de verplich ting tot rentevergoeding geschiedt onder dezlefde voorwaarden als die, welke voor de uitgestelde annuïteit gelden. De details dezer regeling zijn neergelegd in een bij voegsel, bij het protocol. De betalingen, welke Duitschland van 1 Juli 1932 af zal moeten doen, zullen met worden uitgesteld. De Duitsche regeering heeft echter in het algemeen te kennen ge geven, dat zij zich niet uitspreekt over de vraag, welke betalingen Duitschland in de toekomst zal kunnen dragen, mede met het oog op het feit, dat de kwestie der beta lingscapaciteit niet tot de competentie van het comité behoort. De weg blijft derhalve open om deze kwestie bij latere gedachten- wisselingen over het herstelvraagstuk ter sprake te brengen. Het moeilijke probleem der leveringen in natura is opgelost door het vaststellen van zekere fundamenteele principes, wel ker toepassing in de practijk aan de com missarissen voor de leveringen in natura t.e Parijs zal worden toevertrouwd. Hierbij is in de eerste plaat-s met nadruk bepaald, dat het volbrengen der leveringen in na tura gedurende het Hoover-jaar geen las ten mag meebrengen voor de Duitsche be grooting en het economische leven van Duitschland niet nadeelig mag beïnvloe den. De credieten voor leveringen in natura welke op het oogenblik bij de Bank voor Internationale Betalingen beschikbaar zijn, j moeten, voor zoover toereikend, gebezigd j worden voor het ten uitvoer leggen \an I reeds goedgekeurde contracten. De credi- teur-mogendheden hebben zich verplicht zooveel mogelijk middelen te vinden om het uitstellen van loopende contracten te ver mijden. Wanneer de voorhanden crediet- middelen verbruikt zijn, en er geen andore financieringsmogelijkheden bestaan, kun nen de crediteuren-regeeringen de uitvoe ring van goedgekeurde contracten tot 30 Juni 1932 uitstellen. De voorhanden midde- len zullen voldoende zijn om een deel van de reeds goedgekeurde contracten te doen uitvoeren en het is te verwachten, dat het gezamenlijke streven van alel betrokkenen er toe zal leiden, dat de ernstige nad-ee- len, welke een plotseling ingrijpen zou kun nen opleveren, vermeden zullen worden. Het protocol werd onmiddellijk na de on derteekening van kracht. Tot de Bank voor Internationale Betalingen is het verzoek gericht de noodige maatregelen te nemen voor de uitvoering. FRANKRIJK HET FRANSCHE BEZOEK AAN BERLIJN TOCH UITGESTELD? Het is zeer waarschijnlijk, dat de mi nister-president Laval en de minister van buitenlandsche zaken Briand de reis naar Berlijn niet zullen ondernemen voor de eerste zitting van den volkenbond, welke begin September te Genève plaats heeft. Dit korte uitstel zal den vertegenwoor digers van Duitschland en Frankrijk bij den volkenbond gelegenheid geven, zich te onderhouden over bepaalde problemen, welke beide landen betreffen, en welker oplossing later in Berlijn de gelegenheid zal openen tot een uitvoerige gedachtenwis- seling. OOSTENRIJK OOK OOSTENRIJK IN NOOD. Een beroep op den Volkenbond. De Oostenrijksche regeering heeft aan den secretaris-generaal van den volken bond een schrijven gericht, strekkende om de moeilijkheden van dit land op econo misch en financieel gebied te doen onder zoeken en middelen te doen beramen om deze moeilijkheden op te lossen. In antwoord op dit beroep zullen Ave nol en de directeur van de financieele af- deeling, Loveday zich binnen enkele da gen naar Weenen begeven. SPANJE STEEDS NIEUWE STAKINGEN IN SPANJE. De Madrileensche bakkers zijn plotse ling in staking gegaan. De regeering heeft oogenblikkelijk het geheele stakingscomité gearresteerd. De broodvoorziening van de stad wordt verzekerd door de bakkers van het leger. De bemanningen van 180 visschersvaar- tuigen te Barcelona hebben het werk neer gelegd; zij eischen verhooging der gages. Naar voorts uit Bilbao wordt gemeld, is het aldaar gisteravond laat tot relle tjes gekomen. Omstreeks elf uur verzamel de zich een groot aantal personen voor het gebouw van de „Gaceta del Norte", het katholieke orgaan der stad. De me nigte begoot het gebouw met petroleum en stak het vervolgens in brand. Nadat de politie tusschenbeide was gekomen, konden de brandstichter-s worden ver jaagd. Het blusschingswerk is nog aan den VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Hoover-plan thans geregeld. Desbe treffend protocol te Londen onderteekend. Disconto-verlaging in Duitschland. Groote overstroomingsramp in China. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BRITSCH-INDIE GANDHI NIET NAAR LONDEN? Gandhi seinde gisteren den onderkoning, dat het moeilijk voor hem zou zijn naai Londen te gaan. In de kringen van het congres meent men te weten, dat Gandhi eer ontevreden is over den brief welken Hotson, den waarnemend gouverneur van Bombay hem zond, betreffende de betaling van fonds belasting. GRATIS RIJWIELPLAATJES. Voor per 1 Augustus steuntrekkende werkloozen. Door den minister is bepaald, dat arbeiders, die op 1 Augustus j.l. lie pen in een steunregeling, goedgekeurd door den minister van Binnenlandsohe Zaken en L., dan wel op dien datum ge plaatst waren bij een van rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing wan neer na onderzoek door B. en W. blijkt, dat de betrokken arbeiders in den regel gebruik maken van een rijwiel van overheidswege een belastingplaatje kun nen krijgen, waarvoor de gemeenten van rijkswege een evenredige subsidie ont vangen. Arbeiders, die dus werkloos waren vóór 1 Augustus en weer voor dien da tum werk hebben gevonden, of die na 1 Augustus werkloos worden, vallen niet onder de regeling. AMBTENARENREGLEMENT EN ARBEIDSOVEREENKOMSTEN- BESLUIT. Op 1 September a.s. zullen als vrucht van het georganiseerd overleg in ambte narenzaken, twee algemeene maatregelen van bestuur, berustende op do ambte narenwet, in werking treden, te weten: het ambtenarenreglement en het arbeids- overeenkomstenfoesluit, welk laatste be rust op art. 134 van de Ambtenarenwet, krachtens hetwelk de positie van de per sonen, in rijksdienst werkzaam op ar beidscontract, afzonderlijk zal worden ge regeld. In dit arbeidsöverèenkomsbenbo- sluit is in de eerste plaats bepaald, voor welke categorieën van dienstbetrekkin gen aanstelling op arbeidscontract voor taan mogelijk zal zijn; de grenzen zijn hierbij tamelijk eng getrokken. Verder bevat dit besluit eeen omschrij ving van de rechten en plichten der ar beidscontracten, terwijl hun zekerheid voor de toekomst wordt gegeven, bij ge breke van pensioenibepalingen voor deze categorie, door de bepaling, dat van 'hun loon jaarlijks 4 pet. zal worden ingehou den, welk bedrag hun bij het eindigen van de dienstbetrekking anders dan b'ij overgang in rijksdienst, zal worden te rugbetaald, vermeerderd met 4 pet. rente op rente, alsmede met 2 pet. van hun loon jaarlijks, indien zij in de Invalidi teitswet vallen, en met 4 pet. van hun loon, indien zulks niet het geval is. PHILIPS IN FRANKRIJK. Een nieuwe mij. samen met de Comp. des Lampes opgericht. In aansluiting aan vorige berichten, vol gens welke Philips in Frankrijk contact zou zoeken met haar voornaamste concur rent, de Comp. des Lampes, voor den ver deren afzet van haar gloeilampen wordt thans aan do „Fr. Ztg." gemeld, dat de bedoelde overeenkomst lot stand is geko men. Zooals verwacht was, behouden de beide deelnemers hun volledige financieele zelfstandigheid. De productie van beide firma's wordt echter ingebracht in een nieuwe mij., de „Febriques Réunies dos Lampes Elcotriques" met een aanvanke lijk kapitaal van fr. 20 millioen. Ten aan zien van den afzet worden de bestaande afspraken, die betrekking hadden op de contingenten en de prijzen, nog versterkt. De Comp. des Lampes heeft tegelijkertijd haar productie-programma uitgebreid door het fabriceeren van automobiellampon. Ten aanzien van radiolampan werd een overeenkomst met de Generaal Electric gesloten. De Comp. des Lampes, die een kapitaal heeft van fr. 80 millioen, levert 20 pet. van de Fransche gloeilampen-productie. Drankverkoop in Warenhuizen. Het bestuur van „Horecaf" heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, een adres gezonden, waarin naar aanleiding van het feit, dat het meer en meer in gebruik begint te komen, dat door gemeentebesturen een verlof voor den ver koop van alcoholhoudende dranken an deren dan sterken drank verleend wordt aan manufacturenmagazijnen, speelgoed winkels en andere winkelbedrijven, de hooge en krachtige tusschenkomst van den minister wordt verzocht ten einde een ge lijke en rechtvaardige wetstoepassing te verkrijgen voor allen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1