22ste Jaargang DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 No. 6971 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e Êcidóeli&Gou'fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per weetf2.50 por kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleins advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee laden. V Onverdraagzaamheid van het „Volk." De onverdraagzamheid, welke in het so ciaal-democratisch dagblad het „Volk" tot uiting komt, is dikwijls niet te verdra gen Zoo trof ons nu weer een verhaal met drie sensationeelo koppen er boven, onder elkaar, vet gedrukt. Wij zullen die koppen maar naast elkaar zetten, in kleinere let ters: „Het Zuiden beveelt zelfs tot in Delft". „Katholiek arbeider mag niet bij protestanten in de kost blijven". „Omgang met andersdenken is zonder meer verbo den." Wat er heeft plaats gevonden? Het vol gende; niets meer: Een jongeman 23 jaar komend uit Gennep heeft in Delft werk gekregen. Hij leeft daar, wellicht voor het eerst, geheel zelfstandig en in den vreemdeen nu heeft hij een kosthuis gekozen bij niet-Katholie ken. De pastoor van Gennep schrijft den jon geman een brief, welke in handen is geko men van het „Volk", dat uit dit vriend schappelijk en vaderlijk schrijven anti-ka tholieke munt wil slaanIn dien brief staat het verschrikkelijkeDe pastoor geeft daarin den jongeman den „welge- meenden raad", om een katholiek kosthuis te zoeken. En waarom Niet omdat deze pastoor die niet-katholieke menschen niet goed zou vinden; integendeel hij schrijft, te veronderstellen, dat ze goed zijn voor hem in alles, behalve in één ding: zij zul len n.l., vanzelfsprekend, niet een hulp en steun zijn, zoo schrijft de pastoor, „in het beleven van uw katholiek geloof". En dat acht de pastoor voor dezen jongen mensch, wiens leeftijd óók nog zulk een hulp en steun niet overbodig maakt, een niet gewenschte toestand. Iedereen kan den raad van den pastoor begrijpen, natuurlijk, omdat iedereen begrijpen kan, dat 't inderdaad voor het beleven van den Godsdienst, voor het vervullen van d© godsdienst-piichten, van veel beteekenis kan zijn, als de huiselijk© omgeving daartoe opwekt of althans daar aan herinnert. Maar het „Volk" schijnt dat niet t© be grijpen Het bovenstaande geeft wel een zeer overtuigend bewijs van de onverdraag zaamheid tegenover de Katholieken, waar door de „Volk"-redactie zich maar al te vaak laat leiden. DUITSCHLAND DE SCHIETPARTIJ TE BERLIJN. „Georganiseerde sluipmoord". Over de gebeurtenissen van Zondag op den Bülowplatz te Berlijn verneemt Wolff van het polizei-presidium, dat men, voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, te doen heeft met een sluipmoord op de beide commissarissen van politie. De bri gadier Willig, die bij dezelfde schietpar tij, waarbij de beide politiebeambten wer den gedood, zware verwondingen opliep, heeft bij zijn verhoor een uitvoerig relaas van het gebeurde gegeven. De commissaris Anlauf, aldus de briga dier, had maatregelen getroffen om sa menscholing op den Bülowplatz te vermij den. Vergezeld van commissaris Lenck en van bovengenoemden brigadier Willig con troleerde Anlauf de uitvoering door zijn beambten en kwam daarbij voorbij het Karl Liebknecht-huis. Beide commissaris sen liepen voorop, daarachter de brigadier. Plotseling hoorde laatstgenoemde achter zich de woorden: „Jij neemt „Schweine- backe", jij „Husar" en ik den ander". („Schweinebacke" is de bijnaam van com missaris Anlauf, „Husar" van brigadier Willig, terwijl de daders Lenck blijkbaar niet kenden). Onmiddellijk nadat deze woorden waren gesproken viel een aantal schoten; brigadier Willig greep direct zijn revolver en loste acht schoten naar achte den. Commissaris Anlauf was terstond dood, terwijl commissaris Lenck zich nog naar den ingang van den Babylon-bioscoop voortsleepte en daar bezweek. Willig werd ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Volgens de bevoegde politieautoriteiten bewijst het gebeurde op den Bülowplatz niet alleen, dat men hier te doen heeft met moord met voorbedachten rade, maar in verband met de vroegere moorden op po- litie-beambten wordt tevens bewezen ge acht, dat de onwettige roodfrontstrijders- bond een deel van zijn leden van vuurwa pens heeft voorzien en een militaire oplei ding geeft om politiebeambten neer te schieten. De politie geeft voorts nog een opsom ming van vroegere aanslagen op politiebe ambten en zegt, dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat men in al deze gevallen met moord heeft te doen. Commumstische terreurgroepen hebben zich tot taak ge steld de uitvoerende organen van den staat met de middelen van georganiseerdcu sluipmoord te bestrijden. De afzonderlijke terreurgroepen staan volgens de politie met elkaar in verbinding en volgen de be velen op van een centrale. Een belooning van 20.000 Mark is uitge loofd voor mededeelingen, welke er toe kunnen leiden, dat de terreurgroepen, haar leden en leiders ontdekt worden en gear resteerd kunnen worden. Zakelijke gege vens, die streng vertrouwelijk zullen wor den behandeld, neemt het Berlijnsche hoofdcommissariaat in ontvangst. Graf van doodgeschoten politie-beambte geschonden. Op schandelijke wijze hebben gistermid dag tot dusver onbekende personen het graf van den eind Mei te Berlijn doodge schoten opperwachtmeester der politie Zaenkert, geschonden. Men vond tegen halfvijf het graf omgewoeld, terwijl de da ders een marmeren steen op het graf had den geplaatst met het inschrift: „Rust m God, rood-front leeft!" De steen werd on middellijk in beslag genomen. Keulsch Hitlerianen-leider door communisten doodgeschoten. Gisternacht is te Keulen de leider van de nationaal-socialistische arbeiderspartij Hei ster in zijn woning door communisten Heister was voor zijn huisdeur met ecni- ge leden zijner organisatie in gesprek, toen een andere Stahlhelmer hen per fiets kwam waarschuwen, dat eenige communisten in aantocht waren, van wie er één een gela den revolver bij zich droeg. De communis ten poogden de deur te forceeren en toen dit niet lukte schoot een hunner door het raam naar binnen. De kogel trof Heister, die aan den overval hebben deelgenomen, de den moordenaar en acht communisten, die opslag dood was. De politie arresteer- NA DEN VOLKSENTSCHEID. Pruisens hervormingsplannen. De uitslag van den Volksentscheid, welke de positie van de Pruisische regeering tot het voorjaar heeft verzekerd, opent den Pruisischen minister-president Braun de mogelijkheid de hervormingsplannen, wel ke volgens zijn wil nog in den loop van den winter verwezenlijkt zullen worden, voort te zetten. Naar het nieuwsbureau der VJD.Z. ver neemt, zal op de eerste plaats het kiesrecht voor den Pruisischen landdag veranderd worden, met het doel, het omvangrijke Pruisische parlement belangrijk in te krim pen. Bij de steeds groeiende deelname aan de verkiezingen, welke zich de laatste jaren eindelijk bij de rijksdagverkiezingen en den Volksentscheid openbaarde, zou de Pruisische landdag, welke thans uit 450 af gevaardigden bestaat, zijn ledental tot bij na 600 zien stijgen. De Pruisische regeering wil een hervor ming van het kiesrecht voorstellen, welke het aantal afgevaardigden tot 300 of hoog stens 350 beperkt. Het ligt in de bedoeling een binnen dit kader liggend grootst aantal Pruisische af gevaardigden vast te stellen en daaruit het aantal stemmen te berekenen, dat voor een zetel wordt vereischt. Op deze wijze zou het aantal afgevaardigden stabiel blijven, terwijl het thans met de deelname aan de verkiezingen stijgen of dalen kan. Verdere plannen van den Pruisischen mi nister-president houden zich bezig met de rijkshervorming. Hij houdt het dualisme tusschen het rijk en Pruisen op den duur voor ondragelijk en wil pogen door onder handelingen met de betrokken rijksautori teiten zonder wetsverandering een soort be-stuursgemeenschap tusschen het rijk en Pruisen als voorloopster van een bestuur- recntelijke samenvatting te scheppen Hiervoor zouden allereerst de justitie en het binnenlandsch en landbouwkundig be stuur in aanmerking komen. Het ministerie van postzaken en van verkeer zouden samengesmolten kunnen worden. De taak van laatstgenoemd mi nisterie zou dan door een landbouwkundige afdeeling van het rijksministerie voor landbouw kunnen worden overgenomen. Na dezen voorbereidenden arbeid zou dan misschien volgens de meening der Prui sische regeering een Volksentscheid tot de finitieve oplossing van de rijkshervorming kans van slagen hebben. Stahlhelm zet den strijd voort. De Stahlhelm heeft over den uitslag van het volksreferendum in Pruisen het vol gende manifest uitgegeven: „De strijd gaat verder. Het Volksent scheid heeft een moreel succes voor het nationale front gebracht. Wij hadden 3.6 millioen stemmen bij het referendum over het Young-plan, 5.9 millioen bij het „Volks- begehren" voor den Landdag en thans bij het referendum stemden ongeveer 10 mil lioen kiezers voor onze eischen. En dat, terwijl de communisten tegen het parool van hun leiders in, bijna nergens naar de stembus zijn getogen. Op 8.8 millioen kie zers steunt op het oogenblik nog de hui dige Pruisische regeering. Dat zij niet meer overeenkomt met den wil van het volk is duidelijk bewezen. Dat het bereikte stemmental niet voldoende is voor een for meel succes, doet niets aan de beteekenis van het resultaat af. De „Stahlhelm zal dit onder de scherpste terreur en onder de sterkste beknotting van de grondwettelij ke vrijheid verkregen resultaat op staats rechtelijke gronden betwisten". DE GEWIJZIGDE PERSVERORDENING Meer centralisatie. Rijkspresident von Hindenburg heeft gis teravond de gewijzigde persverordening 011- derteekend. De belangrijkste wijziging is, dat voortaan nog alleen de Rijksregeering en de landenregeeringen het recht hebben opneming van bepaalde stukken in de bla den te eischen. Volgens de oorspronkelijke verordening konden ook kleinere overhe den zich op de verordening beroepen. Wat de landenregeeringen betreft, deze kunnen slechts gebruik maken van hun recht in overleg met de rijksregeering; ook om trent de bijzonderheden van de uitvoering in bepaalde gevallen zullen de rijksoverhe den de noodige bepalingen treffen. Verder is bepaald, dat omtrent de rechtmatigheid van een verbod om te ver schijnen telkens binnen vijf dagen na de uitvaardiging zal moeten beslist worden. Is er dan nog geen uitspraak, dan zal het verbod vanzelf vervallen en het verboden blad dus weer kunnen verschijnen. Ook zal men voortaan rekening houden met allerlei technische moeilijkheden van de bladen en met hun gewone manier van het opmaken en het presenteeren der copie. Wanneer de stukken waarvan opneming geëischt wordt bijzonder lang zijn, (meer dan 500 woorden volgens het reglement van uitvoering) zal er dienen betaald te worden. Van verdere verzachtingen der noodver ordening moet worden afgezien mede in verband en ten gevolge van de gebeurtenis sen op de Bülow-Platz van Zaterdagmid dag; er dienen in ieder geval nog een aan tal strenge uitzonderingsmaatregelen van kracht te blijven. Men heeft een eerlijke ontwapenings- politiek noodig, welke alle naties aan leiding geeft, haar weermacht tot politie sterkte in te krimpen. Op deze gedachte heeft Italië zijn voorstellen gebaseerd. Italië ie- bereid, de kleinste bewapenings- cijfers te aanvaarden zelfs hoogstens 10.000 geweren, als geen ander volk meer heeft. Mussolini besluit zijn artikel met de woorden: willen vrede en welstand te- rugkeeren, dan moet de wereld gebracht worden, tot een beter elkaar begrijpen. ITALIË WIJZE MUSSOLINI. Vredeswil, ontwapeningswil. In het Zondagnummer van de „Berli ner Börsencourier" heeft de Italiaansohe minister-president Mussolini een artikel gepubliceerd onder den titel „Dwang tot samenwerking", „De economische nood als vredesstiohter". In dit artikel wijst Mussoini er op, dat de groote mogendheden, dertien jaar na den grootsten aller oorlogen, zich ver eenigen tot een machtige en krachtige poging om een tijd van internationale rust te doen aanbreken. Weliswaar zijn aldus Mussolini, nog niet alle hinderpalen uit den weg ge ruimd, dooh men kan zich bemoedigd voelen, als men ziet, dat wij thans den wil hebben, een echt tijdperk van vrede te verwezenlijken. Als men zich dezen ommekeer na der tien jaar van geklets voor oogen stelt, zou men haast den dag zegenen, waarop eenige machten economisch ineenstortten, waardoor de wereld tot bezinning en het inzicht kwam dat heel dat dwazenspel met economischen ondergang onder den last der militaire uitgaven zou eindigen, als het zoo verder ging. De Italiaansohe minister-president be toogt dan verder, dat het streven naar een sterke zee- of landmacht, het zich zelf tot scheidsrechter opwerpen en de poging tot verwerving van een dominee- rende positie te land en ter zee niet meer geduld kan worden. Een dómineerende positie van een wil lekeurig land sohendt vroeger of later de handhaving van de verouderde me thode van het Europeesche evenwicht. JOEGO-SLAVIE DICTATUUR-WIJZIGING IN JOEGO-SLAVIë? Tegen 16 Augustus aangekondigd. De bijzondere correspondent van de „Evening Standard" te Zagreb meldt, dat hij van zeer betrouwbare zijde heeft vernomen, dat koning Alexander van Joegoslavië per proclamatie het einde van zijn koninklijke dictatuur zou aan kondigen. De parlementaire regeering zou haar taak op den tienden verjaardag van zijn troonsbestijging, te weten den 16den Augustus, hervatten. Het konink rijk der Serven, Kroaten en Slovenen zou dan een parlementair stelsel krijgen, dat tal van trekken met het Britsche driepartijenstelsel gemeen heeft. Er zal, aldus het bericht, een nieuwe regeerings- partij worden gevormd, welke den naam van nationalistische partij krijgt. De op positie zal bestaan uit twee zwakkere partijen, waarvan de voornaamste het oude radicale element zal vertegenwoor digen. Geloofsovertuigingen zullen bij de partijvorming geen rol spelen. Feitelijk zal, volgens genoemd blad, het nieuwe régime neerkomen op een nieu wen vorm van dictatuur, welke slechts in zooverre van de dictatuur van den koning afwijkt, dat ze meer constitutio neel is dan de vorige. De nieuwe regee- ringspartij zal namelijk zoo sterk zijn dat haar aanblijven voor minstens vier jaar verzekerd mag worden genoemd. De meerderheid van de nationalistisohe par tij in de Skoepsjtina zal zoo groot zijn, dat de uitslag van de eerste algemeene verkiezing, welke in October of begin November zal worden gehouden, reeds thans welhaast vaststaat. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De schietpartij op den Bülow-platz te Berlijn. Zal er in Joego-Slavië een wijziging komen in de dictatuur? De „Nautilus" naar Spitsbergen ver trokken. (Buiten'l. Beriohten, 2de blad). BINNENLAND. De Sociale Studieweek te Rolduc. (1ste blad). Raad van Beroep voor de bloembollen teelt. (L. en T., 1st© blad). Bij het zeilen te Zevenhuizen zijn twee personen verdronken. (Laatste Berichten). Ondertusschen zou de voorloopige na tionalistische regeering, aan het hoofd waarvan de huidige eerste minister, ge neraal Zjivkowitsj, zou staan, de teugels van het bewind in handen nemen. Het manifest van den koning van 16 Augus tus a.8. zou er den nadruk op leggen, dat de terugkeer tot een constitutioneelen re- geeringsvorm altijd in het voornemen van den koning heeft gelegen, sedert hij op het Servisch nieuwjaar van 1929 zijn staatsgreep heeft uitgevoerd. De vermoeienissen, verbonden aan het actief dictatorschap, zijn den koning te groot geweest en te gevaarlijk voor zijn gezondheid. Meer dan 2% jaar is hij de hardst werkende man van Joegosla/vië geweest. De huidige dictatuur eindigt, daar de koning nimmer het voornemen heeft gehad haar permanent te doen zijn, doch er slechts naar heeft gestreefd, het land een periode van politieke en economische rust te geven. Ongebwijfeld zal de nieuwe vorm der Joegoslavische regeering er toe bijdragen het koninkrijk verder te stabiliseeren en om het ver trouwen te vergrooten, dat voor buiten- landsche financieele hulp een eerste ver- eischte is. Naar gemeld wordt zal nog voor het einde van dit jaar, waarschijn lijk te Londen, een nieuwe Joegoslavi sche leening worden uitgegeven en er zijn, zoo zegt genoemde correspondent, voor dit doel reeds onderhandelingen gaande. i»Tel." EEN STUDIEWEEK OVER HET KAPITALISME. Een bovennatuurlijke afschuw tegen wantoestanden. - De leer der kerk over den woeker wordt totaal mis kend. In het buiten-kerkelijke te weinig katholiek. In Rolduc wordt gehouden de zevende Limburgsche Sociale Studieweek, uitgaan de van het Katholiek Limburgsch Werk liedenverbond, gewijd aan de bespreking van het kapitalisme. Er zijn 500 deelnemers; 200 aanvragen moesten wegens gebrek aan plaatsruimte worden afgewezen. Het gezelschap is gevarieerd: de minis ter-president en vele kamerleden, profes soren van universiteiten en seminaries, studenten, veel arbeiders. Zondagmiddag is de bijeenkomst ge opend door mgr. dr. Poels. Aan diens openingsrede ontleenen wij een passage, waarop wij graag heel bijzon der de aandacht richten. Ik zou den moed in de schoenen voelen zakken, als we 't van „de poli tiek" alléén moesten hebben. Mijn vertrouwen rust op de stille, onbaat zuchtige werkers en werksters voor de gemeenschap. Het heil moet komen van een in haar oor sprong bovennatuurlijke afschuw tegen wantoe standen. Hun geheimzinnige geest drift doortintelt de vrije maatschappij Dat is de stroom, dien God door de wereld zendt en die het onbereikbare mogelijk maakt. waarachtige, Christelijke liefde voor Alle medemenschen en voor ieder hunner in het bijzonder Wij hebben één zin De genezing, de redding der maatschap pij moet komen van een afschuw te gen de wantoestanden. Maar niet een af schuw, geboren uit mokkerij of afgunst, ontstaan uit het verlangen omer wat mee te verdienen: eer onder „het volk" of geld uit een baantje. Neen, afschuw, die in haar oorsprong bovennatuurlijk is; afschuw tegen de wantoestanden, omdat die wantoestanden klaarblijkelijk in strijd zijn met wat God wil, omdat die wantoe standen zoo pijnlijk aanbotsen tegen onze De eerste rede werd gehouden door prof. dr. F. Weve O.P., over „Ontstaan en ka. rakter der moderne maatschappij". De wantoestand, aldus de spreker waarin onze maatschappij verkeert heeft tot grondslag de onverzorgdheid van be paalde groepen voor wat aangaat de stof felijke goederen, waarover zij kunnen be- sohikken en de vrijheid, die voor de ge zonde ontwikkeling van de persoonlijkheid en van het gezin noodzakelijk zijn. Uit deze onverzorgdheid gebrek aan een gewaarborgd inkomen en aan de le vensgoederen, die den mensch toekomen volgen verschillende sociale en moreele tekorten, die de geheele samenleving zeer ernstig beinvloeden. De naaste oorzaak ligt in her alge meen in datgene, wat men genoemd hoeft het „kapitalisme", en waaronder men dan verstaat de grove misbruiken en gebreken, die het productie-stelsel van de laatste eeuwen aankleven. En hét middel om het, bedorven, karak ter van onze maatschappij te genezen, wees spreker aldus aanMenzalaller- eerst moeten werken op de verlevendiging van het ze- del ij ke bewustzijn. Inderdaad 't moet iedereen zoo dui delijk mogelijk zijn: zélfs de op zich best- geregelde maatschappij (wat onze maat schappij niet is!) zal ten slotte wéér in bedorvenheid ontaarden, als onder de leden dier maatschappij niet overheerscht een zedelijk bewustzijn! 's Avonds hield pater Veldman S.V.D. een oauserie over Rusland, waar hij lang als missionaris heeft vertoefd. Aan mgr. Nolens werd volgend telegrajn i gezonden:

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1