22ste Jaargang WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 No. 6966 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 2)e£eictoeh&@ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij Vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Sport-excessen. Nu als helden en heldinnen worden ge vierd velen, die een of anderen vorm van sport op een overdreven manier heb ben beoefend, en de krant van deze nieuws tijdingen haar lezers geregeld op de hoogte moet houden. Nu willen wij op deze plaats daartegenover stellen een ver maning, dezer dagen uitgesproken door Kardinaal Fa.ulhaber, aartsbisschop van Miinchen. Het turnen en de sport aldus de kar dinaal is niet los te maken van de al gemeen geldende regels voor moraal en godsdienst. Records mogen mooi zijn, doch zij mogen niet behaald worden ten koste van de lichamelijke en zedelijke gezond heid van den mensch. Een overdreven sportbeoefening is onnatuurlijk en dus schadelijk. Onverstandig is ook de open- ba-re turn-vertooningen van vrouwen en meisjes op de wedstrijden. Dit is niet het werk voor de zwakke vrouw. Waar man nen en vrouwen, de mannelijke en vrouwe lijke jeugd zich in onderlingen kamp me ten, krijgt men óf aan de eene zijde man vrouwen óf aan de andere zijde "vrouw- mannen, maar altijd krijgt men in ieder geval te zien armatuur en ontaarding, zegt de kardinaal. Deze vermaning is een herhaling van wat reeds zoo dikwijls is gezegd voor doovemans ooren. In de bestrijding van één bepaalden vorm van sport-excessen gaat, ons nu een voorbeeld worden gegeven door de sovjet- regeering in Rusland. Het schijnt, dat de Sovjetregeering het boksen over de geheele sovjet-unie wil ver bieden. Dat de bolsjewisten tegen het boksen waren en het niet als sportbeoefening be schouwden is reeds langen tijd bekend. Dat de sportautoriteiten in de sovjet-unie, de zoogenaamde „Opperste Raad voor Li chaamscultuur" thans het boksen verbie den willen, vindt zijn oorzaak in de boks wedstrijden, die zich dezer dagen in de fe deratieve sovjetrepubliek van Transkau- kasië, nl. in Tiflis en Baku hebben afge speeld. De bolsjewistische bladen drukken zich in deze aangelegenheid zeer scherp uit. Voor alles wordt beweerd, dat boksen on der géén beding sport is. Voor iederen echten sovjet sportman is het vreeselijk geweest op deze wedstrijden te Tiflis en Baku te kijken naar de met bloed bedekte proletariërs, ingeslagen neuzen, gebroken vingers, verminkte kinnen en opgezwollen oogen. Deze vorm van sport zoo zeggen de bladen verder moet voor eens en voor altijd verdwijnen, omdat de deelnemers zich lichamelijk verminken en.de toeschou wers demoraliseeren. Slechts in het leger en bij de politie mag in de toekomst het boksen nog geleerd worden als zelfverde- Het boksen in bet openbaar moet dan ook nadrukkelijk verboden worden al dus de sovjet-pers. En in ons land huldigde men dezer da gen een Van Klaveren, omdat hij harder stompen kan dan zijn Belgische tegenstan der AMERIKA ALGEMEENE STAKING OP CUBA. Sympathie-betuiging met trampersoneel. Om middernacht is voor geheel Cuba een algemeene staking afgekondigd, welke 24 uur zal duren. Het personeel der electri- sche centrales? en der autobussen neemt niet aan de staking deel. Het besluit is be doeld als een betuiging van sympathie met het trampersoneel, dat in staking is ge gaan ten einde een loonsverlaging te ver hinderen. Er zullen Woensdag geen bladen verschijnen. Te Havana is alles rustig; door de politie en de troepen zijn voor zorgsmaatregelen genomen. DUITSCHLAND RADIO-REDE VAN RIJKSKANSELIER BRüNING. Duitschlands nooden. Rijkskanselier dr. Brüning heeft gister avond een radio-rede gehouden, die door alle Duitsche zenders werd verspreid en, na vertaling in het Engelsch ook naar buitenlandsche, vooral Amerikaansche zenders werd gerelayeerd. De rijkskanselier verklaarde o.a.: Het Duitsche publiek heeft er recht' op, door de rijksregeering te worden ingelicht over de gebeurtenissen der laatste weken. Reeds zes weken geleden heb ik langs dezen weg tot het Duitsche volk gesproken en gewaarschuwd tegen de illusie, dat wij van vandaag op morgen van al onze noo den bevrijd zouden worden. De gebeurte nissen hebben mij in het gelijk gesteld. In die weken zijn van de banken voor milliar- den aan credieten op korten termijn ont trokken. Dit beteekende voor het Duitsche economische leven een plotseling en ge vaarlijk bloedverlies. Het Duitsche volk heeft deze zware be proeving met voorbeeldige rust gedragen. De Rijksdag heeft in overeenstemming met het verlangen der regeering afgezien vas een te vroege bijeenroeping. Juist daarom heeft het Duitsche publiek het recht op de hoogte gebracht te worden van hetgeen in de laatste weken is geschied. Het Hoover-plan is, wat zijn wezen lijken inhoud betreft, werkelijkheid gewos- den, al hebben de langdurige onderhande lingen veel van de gunstige uitwerking weggenomen. Dat in de afgeloopen we ken voor mi'iliarden aan credieten zijn te ruggetrokken beteekent, zooals ik reeds zeide, een aanzienlijk verlies voor de Duitsche volkshuishouding. Ernstige stoor nissen in het Duitsche economische leven waren daarvan het gevolg. Als resultaat van deze criss is echter een belangrijke stap voorwaarts te constateeren. Thans is n.l. de geheele wereld het er over eens, dat de volken nauw met elkaar verbonden zijn en dat een stagnatie in het organisme van een groot economisch land als Duitsch- land, niet. zonder ernstige gevolgen kan blijven voor het "buitenland. De bloei van Europa en van de wereld hangt er van af, of degenen, die door den oorlog vijanden werden, thans met bree- den blik die besluiten nemen, welke de gemeenschappelijke nood vereischt. Ik ben mij er zeer goed van bewust, aldus de rijkskanselier, welk een belangrijke rol in de toekomst zal beschoren zijn aan de vriendschappelijke en goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Om die reden hebben de Duitsche ministers gevolg gegeven aan een Fransche uitnoo- digng, waaraan de zeven-mogendheden- conferentie aansloot. Hierop volgde het bezoek der Britsche en Amerikaansche staatslieden aan Berlijn. Morgenavond be geef ik mij met dr. Curtius naar Rome. Wij hopen, dat de Duitsch-Fransche gedach- tenwisseling, die wij te Parijs zijn begon nen, bij het tegenbezoek der Fransche staatslieden aan Berlijn op openhartige wijze kan worden beëindigd. De resulta ten dezer besprekingen op buitenlandsch politiek gebied zijn natuurlijk slechts de eerste stap op den weg van een duurza me internationale samenwerking. SPANJE DE SPAANSCHE VAKBEWEGING. Socialistische dictatuur. In verband met de sociale en politiek- sociale conflicten, die Spanje in de laat ste weken in beroering houden, is het wellioht interessant, een en ander mede te deelen over de Spaansche vakbeweging. Op het oogenblik bestaan er in Spanje vier groote vakverbonden: de Socialisti sche Union General de trabajadores", de anarcho-communistische Confedercion na- cional de sindicatos libres" en de Katho lieke confederaciön nacional de sindicatos catolicos de bore.ros". Van de vier genoem de vakorganisaties is de socialistische al gemeene arbeidersunie, die 300.000 leden telt, en waarvan de tegenwoordige Spaan sche minister van arbed, Largo Caballero, nog steeds secretaris is, ongetwijfeld de machtigste. Dit is overigens niet te ver wonderen, daar geen enkele vakorganisa tie in Spanje zich zoo vrij heeft kunnen ontwikkelen als de socialistische. Zelfs tij dens de dictatuur van Primo de Rivera gold de socialistische vakorganisatie met de „Union patrótica", de door Primo ge stichte politieke partij, als de steunpilaar van Spanje. Merkwaardig is in -dit verband een van October 1928 gedateerd schrijven van een der meest vooraanstaande leden der „Union patriótica" aan den hoofdredacteur van de „Union Obrera", waarin het o.a. heet, dat „aan Primo de Rivera en aan Largo Caballero, aan den eerste als voor zitter van de patriotische unie en aan den tweede als leider van de algemeene arbei dersunie, de twee eenigste groote organi saties in Spanje, het tijdperk van wel vaart, vrede en prestige, dat wij thans ge nieten, te danken is. Het is overigens bekend, dat Primo de Rivera in alle groote politieke en sociale lichamen, zooals den raad van state, den raad van arbeid, de tusschentijdsche com missie der corporaties enz. steeds naast leden van zijn eigen partij ook leden der socialistische vakorganisaties benoemde. Ook thans nu de republiek in Spanje gevestigd is en de dictatuur tot het verle den behoort, heeft het toch nog wel een» den schijn, dat de Spaansche socialisten de dictatoriale begeerten, die zij van hun oude vrienden geërfd hebben, nog ma-ai moeilijk kunnen beteugelen. In den „Eco del Pueblo" van 31 Mei j.l., het officieele orgaan der Katholieke Spaansche vakvereenigingen, lezen wij n.l. het volgende: Het ministerie van arbeid is steeds een portefeuille geweest, die het socialisme tot zijn eigen voordeel en ten gunste van zijn tweelingzuster, de algemeene arbeiders unie, heeft weten uit te buiten. Men hield er absoluut geen rekening mee, dat er nog andere organisaties bestaan met een min of meer groot aantal leden, die zich niet achter den socialistischen wagen wilden spannen en er de voorkeur aan gaven zich onder de banieren van het Katholicisme te scharen. Tot nu toe zijn de Katholieke vakorga nisaties nooit anders dan indirect in de ver schillende commissies, met name in de „Co- mision interina de corporaciones" verte genwoordigd geweest. Ondanks deze tegen werking van socialistische zijde en ondanks wij moeten het hier eerlijkheidshalve be kennen den geringen steun, dien zij van de hooge kerkelijke autoriteiten ontving, telt de Katholieke vakorganisatie in Span je toch nog 45.000 leden. Verder dient men hier in aanmerking te nemen, dat de Ka tholieke „confederacion de sindicatos ca tolicos de obreros" eerst in 1919 werd op gericht op een algemeene vergadering te Madrid, waaraan de vertegenwoordigers van verschillende regionale en plaatselijke vakorganisaties deelnamen. Sinds 1920 is het nationaal verbond van Katholieke vakvereenigingen aangesloten bij het internationaal christelijk vakver bond, dat zijn zetel heeft te Utrecht en waarvan, zooals bekend, onze landgenoot P. J. S. Serrarens algemeen secretaris Hoewel het Katholieke- vakveftTond in de eerste jaren na haar aansluiting bij de christelijke internationale slechts weinig teekenen van leven gaf, was de omme keer, die in geheel Spanje door de stich ting der republiek werd teweeggebracht ook^ voor de Katholieke Spaansche vakor ganisatie, een nieuwe impuls, om met frisschen moed aan het werk te gaan. In een verklaring, die de Katholieke vakvereenigingen den 30sten April 1931 in den „Eco del Pueblo" publiceerden, heet het uitdrukkelijk: „Het nationale Ka tholieke vakverbond wil ook thans van de regeering der Spaansche republiek in naam der vrijheid het recht opeischen, om zich als^ wettelijk toegestane arbeidersorgani satie te ontwikkelen en zal tevens eischen, dat deze heilige vrijheid door het open baar gezag erkend en beschermd wordt. Wij eischen eveneens het recht op, zoo luidt deze verklaring verder, dat ons her haalde malen door vroegere regeeringen geweigerd werd, om in de officieele en of ficieuze organen, waarin de georganiseerde arbeiders vertegenwoordigd zijn, een aan onze organisatie beantwoordende vertegen woordiging te verkrijgen, wijl wij van meo- ning zijn en steeds geweest zijn, dat een groep burgers, die zich op de basis der wet stellen, het recht moet hebben, om zich door zijn eigen vertrouwensmannen te laten vertegenwoordigen. Behalve de Katholieke en de socialisti sche vakorganisaties, die wij hier thans in het kort hebben besproken, bestaan dan in Spanje nog het algemeen werkliedenver bond en het nationaal verbond van vrije vakvereenigingen. r* CHINA HET BEZIT DER MISSIE IN CHINA. Uit Shanghai wordt gemeld, dat een ver zoek van den daar wonenden Katholieken leider en president der Katholieke actie, Loe Psjoeng, aan den minister van bui tenlandsche zaken, betreffende verhinde ring van willekeurigen uitleg van artikel 5 van het voorloopig reglement ten op zichte van onroerende goederen der bui tenlandsche missies, volledig succes heeft behaald. Minister Nang antwoordde schriftelijk, dat bedoeld artikel geen terugwerkende kracht heeft. Derhalve kunnen de buiten landsche missie-huizen, ook wanneer zij grond of gebouwen aan derden verhuren en daarvoor vergoeding ontvangen, niet in de belasting worden aangeslagen. Tal van plaatselijke overheden hadden op grond van het bewuste artikel oude pacht- en huurovereenkomsten eenvoudig ongeldig verklaard en de missie zwaar be nadeeld. TSJEN MOET JAPAN VERLATEN. Uit Tokio wordt gemeld, dat aan Eugène Tsjen, die in 1927, toen de revolutionnaire regeering te Hankau aan het bewind was, het ambt van minister van Buitenlandsche Zaken bekleedde, tien dagen tijd is gege ven om Japan te verlaten. Men zal zich herinneren, dat Tsjen zich onlangs met een beweerde politieke missie naar Japan had begeven uit naar van de opstandige regeering te Canton. Men vermoedt, dat het besluit der Ja-pansche regeering is in gegeven door het streven, zich niet te men gen in de binnenlandsche politiek van China. DE TARIEFMUREN. Onze schoenenuitvoer naar Denemarken bedreigd? Bij de opening van de Deensche Jaar beurs te Frederica heeft de Deensche mi nister van Handel Hauge een opzien barende rede gehouden waaruit men in sommige kringen de conclusie trekt, dat Denemarken beschermende tariefmaatre- gelen overweegt. De minister betreurde het dat de Staten elkaar door tariefmuren barricadeeren, maar klagen helpt hier niet, en zoo wordt Denemarken eenvoudig gedwongen, ter bescherming van eigen bestaan, dingen te doen die men voor kort nog voor on mogelijk hield. Nader over deze toespelingen onder vraagd, antwoordde de minister ontwij kend. Men verwacht echter allereerst maatregelen ter bescherming van de Deen sche schoenen-industrie. Vooral ons land zal daardoor zijn getroffen, daar ongeveer de helft van onze sohoenexport door De nemarken wordt betrokken. GROOT INTERNATIONAAL ZANGCONCOURS. Medio 1932 te Amsterdam. Naar wij vernemen, zal de Amsterdam- sche Mannenzangvereeniging „Onderlinge Oefening", ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan medio 1932 te Amsterdam in het Concertgebouw een groot internatio naal zangconcours organiseeren. De jury zal internationaal zijn. Dirigen ten van deelnemende koren zullen van haar lidmaatschap zijn uitgesloten. Geslaagd is voor het examen nijver heidsonderwijs akte N. K. H. van Berkel, alhier. Aartshertog Otto hééft te Dinteloord de H. Mis gediend. Aartshertog van Ha'bsburg en zijn moeder vertoefden Zondag aan boord van een jacht te Dintelsas en woonden te Din teloord de H. Mis bij, waarbij Aartsher tog Otto als misdienaar fungeerde. Zij brachten ook een bezoe'k aan den Z.Eerw. heer Pastoor. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Radio-rede van rijkskanselier Brüning. Algemeene staking op Cuba. Onweersberichten ook uit het buiten land. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Het hevige onweer van gisteren. Doo- delijk getroffenen, o.w. een jongen bij Lei den. (Gem. Berichten, 2de blad, en Sbads- lste blad). De vliegongevallen op Waalhaven en bij Soesterberg (Gem. Beriohten, 2de blad). Tramwagen te Den Bosch omgekanteld; een dame gedood. Meerdere andere on gelukken met doodelijken aflopp. (Gem. Berichten, 2de blad). PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Ook aan den heer H. J. C. Venings, voor zitter der Centrale Reiskas van het R. K. Werkliedenverbond en leider van verschil lende bedevaarten naar Rome van het Ver bond, en aan den heer R. Liffers, directeur van het Reisbureau Rotala Neerlandica, is de zilveren onderscheiding „Bene Merenbi" verleend. Men vestigt er onze aandacht op, dat deze onderscheiding niet vereenzelvigd moet worden met de gewone Pauselijke on derscheiding „Bene Merenti", maar deze een bijzondere onderscheiding is in ver band met het jubeljaar. Een sympathieke daad van Minister Deckers. De minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, bezocht vorige week in het Mil. Hospitaa te 's-Gravenhage den sergeant der Jagers Snel, die onlangs tijdens een marsch werd aangereden. Gister bracht de minister een bezoek aan den marinier Diks, in het Mil. Hospi taal te Utrecht en aan den Kaderjand- stormer Timmer in het R.K. Ziekenhuis te Laren. De marinier Diks werd onlangs1 gewond door dat een motorrijder in een marchee- renden troep mariniers reed; de Kader- landstormer Timmer uit den Haag kreeg 'bij oefeningen in den omtrek van Laren een los geweerschot in de borst. Nieuw type visschersvaartuig. Een nieuw type visschersvaartuig, een motorkotter van groote afmetingen, heeft op het Noordzeekanaal een proefvlucht ge maakt, die uitstekend geslaagd mag hce- ten. Het vaartuig, dat een lengte heeft van 24 M. en 6 M. breed is, heeft een diepgang van 3 Meter. Het werd gebouwd op de werf „Vooruit" te Spaarndam. Het is uit gerust met een clymax 3 cyl. Dieselmotor van 220 P.K. Op den proeftocht werd een vaart bereikt van ca. 9 mijlen. Behalve den hoofdmotor bevindt zich aan boord een hulp- motor van 6 P.K. met direct gekoppelden dynamo, welke hulpmotor tevens voor hulp- luchtcompressie en hidplenspomp wordt ge bezigd. Het vaartuig is gebouwd voor de trawlervisscherij op de Noordzee. DE STERKE REGENBUIEN AAN HET EIND VAN DEN ZOMERSCHEN DINSDAG hebben op vele' plaatsen van ons land overstroomingen ver oorzaakt. De straten te Lei den werden in een meer her schapen. Het Stationsplein te Leiden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1