DE R. K. KIESVEREENIGING TE NOORDWIJKERHOUT. UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 4 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 zing kan hij hier niet terugkeeren. Hij dankt burgemeester, wethouders, raads leden voor hun vriendschappelijke samen werking en de bode-concierge voor zijn bijzondere zorg. Bij de rondvraag zegt de heer v. Doorn dat de gemeente aan de N.V. Thermoge- nisohe fabriek in 1929 de sóm van f 27000 heeft cadeau gedaan. Hij doet het voor stel dit besluit nu in te trekken. De nieu we raad moet deze zaak maar opnieuw •behandelen. We kunnen geen eeuwigdu rende offerte doen. Weth. Zon zegt dat binnen zeer kor ten tijd het besluit der fabriek zal vallen. De vereen, van Nederl. Gemeenten heeft zich er voor gespannen. Volgend jaar Juli moet de destructor gaan werken. Het zou groote dwaasheid zijn het in 1929 geno men besluit nu in tc trekken. Andere gemeenten zooals Bodegraven of Alfen zouden de fabriek gaarne nebben. De heer de Wit is het eens met de heer v. Doorn. Hij is nog steeds1 bang voor de stank. De heer Rooseboom is het niet met den heer v. Doorn eens. Onderhan delingen met de regeering zijn nu gaande. Een besluit tot intrekking zou onze toe stand verzwakken. Grif geeft hij toe dat de grond veel te duur was. We moeten nu echter het voorstel handhaven. De heer v. d. Bosch meent dat de nieuwe raad ook altijd nog kan intrekken. Weth. Kalsbeek heeft indertijd tegen het voorstel gestemd, niet vanwege den stank, maar omdat hij geen vertrouwen had in deze N.V. Heden heeft hij echter volkomen vertrouwen. Hij heeft bijge woond de vergadering van Nederl. Ge meenten in Scheveningen. Daar is geble ken, dat deze verceniging geregeld met den Minister en de N.V. confereert. Ken tering is er ten gunste van te verwach ten steun van de regeering. Bij een ge ringe subsidie (f 300 a f 400) van de ge meenten aan de N.V. zzal de zaak volgens de accountants rendabel zijn. 't Zou heel ongeschikt zijn hot toen genomen besluit in te trekken. Het voorstel van Doorn wordt verwor pen. Voor de heeren van Doorn, de Wit en H. Brunt. Nadat de heer Zon die 4 jaar en de heer Kalsbeek die 8 jaar wethouder ge weest zijn voor de medewerking bedankt hebben, wordt deze vergadering gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Concert. Gisterenavond gaf de Har monie" te Rijnsburg een concert in de mu ziektent aan de C om mand eu rela an alhier. De verschil'ende nummers werden door de muziekliefhebbers met- aandacht gevolgd. Het bekende euvel, dat de jeugd en zelfs de meer opgeschoten jeugd door hun bedrij vigheid het dien ernstiigen toehoorders dik wijls onaangenaam maakt, deed zich weer voor. Waneer zal men de onbehoorlijkheden hiervan eerus gaan inzien? N00RDWIJK. Personalia. Door Burgemeester en wethouders is opgemaakt de volgende voordracht voor onderwijzeres aan de nieu we openbare school: 1. Mej. Achsen te 's Gravenzande; 2. Mej. Koolhaas te Nooid- wijk; 3. Mej. Wezeman te Exloermond. Onderwijs. Burgemeester en wethou ders stellen aan den raad voor medewer king te verleenen tot het uitbreiden van „De school met den Bijbel" met een zeven de lokaal. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagmiddag te 4 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Mededee- lingen. 3. Vaststelling notulen. 4. Onder zoek geloofsbrieven. 5. Uitspraak inzake jaarlijks of 5-jaarl. gemeenteverslag. 6. Be noeming 2 commissarissen spaarbank. 7. Huldeblijk aan den heer J. Kloos. 8. Ver zoek ontslag mej. A. J. de Grave als onder wijzeres a. d. O. L. Sohool te Noordwijk aan Zee. 9. Voorzieningen in verband met onderwijzend personeel nieuwe O. L. School, benoeming onderwijzeres enz. 10. Aanvraag art. 72 L. O. Wet voor school met den Bij bel. 1. Aanvraag art. 13 L. O. Wet aan J. de Wit. 12. Goedkeuring begrooting school- artsendienst 1932. 13. Verzoek Feikema om terugbetaling kosten gasleiding. 14. Voor stel tot maken van brug Woensdagsche- watering. 15. Voorstellen tot verbouwing van de teekensohool, voorziening kantoor ruimten gemeente-diensten enz. 16. Aan koop lorrie-spoor. 17. Verbetering gedeelte J. Kroonsweg. 18. Wijziging Verord. tot af sluiting van wegen voor motorverkeer met betrekking tot Egmonderstraat, Was sen.straat en J. Kroonsweg. 19. Wijziging uitbreidingsplan Noord-Zijderpolder, straat- aanleg en uitgifte bouwgronden. 20. Be stemming tweede woning in het Langeveld tot ambtswoning voor terrein werker-hui p- machinist bij de Waterleiding. 21. Adre9 R. K. Bond St. Paulus inzake overwerkver goeding 1929 chef-machinist Waterleiding bedrijf. 22. Wijziging instructie gemeente ontvanger. 23. a. Vaststelling zekerheids stelling waarnemend Gemeente-ontvanger; b. Benoeming waarnemend gemeente-ont vanger; c. Beëediging waarnemend ge meente-ontvanger. 24. a. Verhuring gron den in het Langeveld; b. Verhuring tecl- land in Noord-Zijderpolder. 25. Ingebruik- geving grond aan Nieuwe Zeeweg. TER AAR. St. Joseph Gezellen. De Gezellen-leden worden eir aan heirin,ne<rd, dat Woensdag a.s. des te half acht de maandeildjiksche verplichte vergadering is. Alle leden wor den natuurlijk verwacht, en evenals de vo rige vergadering, zal het ook bij deze aan belangrijkheid niet ontbreken. Dus allen present Gemeente-opzichter. De heer C. Schra- verus, onze Sl-jarige gemeente-opzichter, is voornemens per 1 Nov. a.s. ontslag aan te vragen. GEMEENTERAAD. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de lichtcommissie prijs heeft gevraagd voor de straatverlichting aan de Dwarskade aan den heer A. v. Eijk. De heer A. v. Eijk heeft de prijs ingezonden en deze bedraagt 103. De voorzitter zegt, dat dit nogal meevalt en stelt voor hiertoe te besluiten. Aange nomen. Onderzoek geloofsbrieven. De voorzitter vraagt de heeren v. Dijk en Post de inge komen brieven te controleeren. Na eenige kleine opmerkingen worden zij in orde be vonden en door den raad goedgekeurd. Voorstel om geheel of gedeeltelijk terug te komen op 't besluit van 2 Juli 1931, waarbij enkele uitgaven van de School met den Bijbel niet voor vergoeding in aanmerking zijn gekomen. De voorzitter deelt mede, een onderhoud gehad te hebben met het hoofd der school en daardoor overtuigd te zijn, dat de kosten van aanvrage der ko ninklijke goedkeuring en van het drukken der reglementen moeten worden vergoed. Wat evenwel de aanschaffing van een ra diotoestel betreft, onthielden Burgemeester en Wethouders zich van advies, daar op dit punt geen koninklijke beslissing bestaat. Het schoolbestuur erkent, dat bij een bui tengewone aanvrage van gelden voor ver andering van inrichting volgens art. 72 een radiotoestel niet in aanmerking komt als gaande buiten de normale eischen, doch voor de besteding van de gewone jaarlijksche vergoeding beroept het bestuur zich op zijn vrijheid om die gelden naar eigen inzicht voor de schooi te besteden. Dat de school 710.46 beneden het beschikbare bedrag is gebleven, achtte de heer Post een gevolg van het feit, dat de school nieuw is. De heeren Steenveld en Eisberg vonden bet een flinke bezuiniging. Het voorstel van laatstgenoemde werd met 5 tegen 2 stem men verworpen, zoodat nu Ged. Staten zui len moeten beslissen. Behandeling rekening, dienst 930. De voorzitter leest de inkomsten en uitgaven voor van 1930. Het batig saldo over 930 be draagt 1127.29. Wordt goedgekeurd. Inrichten van een gelegenheid voor af zondering en verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten. De voorzitter deeit mede, dat hij inlichtingen heeft ingewon nen aan 't Oude en Nieuwe Gasthuis. Om zelf over te gaan om een inrichting te bou wen, is voor de gemeente onaannemelijk, de kosten van een gebouw, waar zeven pa tiënten verpleegd kunnen worden, komen op 25.000. Nu de directeur van 't O. en N. Gasthuis de kosten heeft opgegeven en wel met de bepaling: tot en met 2500 inwoners hebben zij recht op een bed en j per inwoner 6 cent en 2.50 per dag aU er I een patiënt verpleegd wordt. Er gaan stemmen op, die de verpleegkosten kuimen accepteeren, maar de 6 cent per persoon komt ieder jaar terug. De voorzitter zegt, dat als de raad besluit hierop in te gaan, dit voor den tijd J is van veertig jaar, maar stelt voor nog geen beslissing te nemen. De voorzitter wil probeeren om aan het bestuur van het Gasthuis te vragen, bij verpleging de 2.50 te betalen. De heer Eisberg vraagt, of er in Leiden geen inrichting aan 't Academisch Zieken huis verbonden is. De voorzitter zegt, niet te weten of er voor zulke gevallen een ba rak beschikbaar is. De voorzitter stelt voor om bij 't Hippolytusgest-icht te Delft en t Academisch Ziekenhuis te Leiden te onder zoeken, of hier gelegenheid tot verpleging bestaat en wat de kosten zijn. Wordt aan gehouden om eerst te onderzoeken. Borg stelling van den administrateur der G. E. B. De voorzitter zegt, dat de administra teur zelf geen borg mag zijn, maar hiervoor vereenigingen bestaan en ook wel Raiffei- senbanken. Er is een bank in Den Haag, die voor zulke doeleinden werkt. Besloten wordt bij deze vereeniging aan te sluiten. De voorzitter deelt mede, nog enkele stuk ken te hebben maar, voor gesloten zitting. Voor de rondvraag aan de orde komt, deeit de voorz. mede, dat hij den raad voorstelt de opcenten der personeele belasting mot 20 opcenten te verhoogen, hetgeen f 000 voor de gemeente scheelt. Indien het tekort rijst zal het pet. der inkomstenbelasting verhoogd moeten worden. De raad kan zich met dit voorstel vereenigen. Niets meer voor de rondvrag, gat de rad over tot geheime zitting. WARMOND. Raadsleden. Alle nieuwbenoemde raadsleden hebben medegedeeld hun be noeming aan' te nemen. Hun geloofsbrieven zullen in de vergadering van 6 Augustus a.s. worden onderzocht. Opening Sportterrein. Het sportter rein van de R.K. Voetbal ver eeniging St. Mathias alhier zal op 16 Augustus a.s. of ficieel worden geopend. De R.K. muziek ver eeniging zal hierbij hare medewerking ver leenen terwijl meergenoemde opening zal plaats vinden in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten waaronder ook af gevaardigden van het gemeentebestuur. Verloren. Bij de politie alhier is aan gifte gedaan van het verliezen van een gou den broche en een parelsnoer. G eb or en: Johannes Corneli®, zoon van N. van Dam en C. Zevenhoven. Jo hannes Adrianus Gerardus. zoon van A. M. Sohakenbosoh en A. H. v. Leeuwen. Ja- ooba, dochter van J. v. d. Sleet en J. Ver- does. Bastiaa-n FLorenz, zoon van H. B. Oskam en D. van Beek. Lydia, dochter van H. Handgraaf en M. F. van Houten. Gijsbertha Hendrika, dochter van H. Hand- graaf en M. F. van Houten. Getrouwd. D. Sopr j.m. oud 24 jaar I en M.A. de Groot j.d. oud 21 jaar. O v e r 1 e d e'nJohannes Bekker, oud 83 j jaar, weduwnaar van A. Hartveld. J. J. J A. Kaandorp, oud drie maanden, zoon van N. W. Kaandorp en A. Waasdorp. NOORDWIJK AAN ZEE. Winkelweek. Al zijn de omstandig heden in onze badplaats niet geheel flo rissant, toch heeft onze Middenstand het weder aangedurft ook dit jaar een win kelweek te organiseeren, welke heden avond zal geopend worden. Tijdens de winkelweek zullen diverse attracties plaats hebben, als vuurwerk, lampion-optocht en oefeningen van de Noordwijksohe Reddingsbrigade. Deze laatste zullen plaats hebben a.s. Zater dagmiddag te half vier. Gevestigd: Fam. G. J. Kloekke van Amsterdam thans- Voorstraat 22; G. M. A. Alkemade van Culemborg thans Voorstraat 56; G. M. Smits van Haarlem thans Langeveld 29; A. M. Leurs van Haarlem thans Langeveld 29; M. Sante roos van Katwijk thans Zwarteweg 20; J. v. Eijk van Alphen a.d. Rijn thans Wil- helminastr. 2; A. Westphal van den Haag thans Pickéweg 5. Vertrok ken: A. Noordendorp, Kinderjuffr. naar Enschedeschestr. 89, Hengelo; Fam. D. de Jong, Caféhouder naar Veerstraat 10, Gouda; D. Veldt, Leeraar naar le Pietersburgstr. 73, den Haag; E. Brandsma naar Fr. Romanus- weg 6, Maastricht; E. Haazenoot, Ver pleegster naar Banierstr. 97b, Rotterdam. Geboren: Arie z. van D. v. 't Wout en N. Guijt; Maria Helena d. van M. Ha- zenoot en C. v. d. Luijt; Cornelis z. van A. C. Bulk en P. Barnhoorn; Teunis z. van E. A. Achterberg en J. A. Kasssn- berg. Ondertrouwd: N. Passchier 23 j. en E. Houwaart 23 j. Getrouwd: J. Hoogeveen 23 j. en B. A. v. d. Voort 19 jaar. Overleden: Maria Anna H-uiber- dina v. Weise 91 jaar, wed. van L. R. H. Dobbelmann; Petrus Adrianus Alkemade 80 jaar geh. met M. Jonkheer; Neeltje v. d. Weijden 75 jaar, wed van A. Boot; Jo hanna Antoinette Gelissen 71 jaar. UITHOORN. Zwemdemonstratie. De bad- en zwem- vereeniging ,,'t Zijdelmeer" gaf Zateidag 1 Aug. een demonstratie van de kundighe den harer leerlingen, met welwillende me dewerking van de Amsterdamsche Red dingsbrigade (A.R.B.). Wie als zwemliefhebber of als nieuws gierige naar de zwemkunst dien micidug naar het door bovengenoemde vereeniging georganiseerde zwemfeest toog, om daar overtuigd te worden van het groote zwein- genot, maar tevens van het groote nut van het zwemmen, is niet in zijn verwachtingen teleurgesteld. Het warme zonnetje speel de op het water, het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" luisterde het feest door eenige nummers op, vlaggen wapperden, bloemen sierden de witte wanden van het houten zwembasin. Van de zijde van het bestuur was alles in 't werk gesteld om het feest schitterend te doen slagen. Het aantal deelnemers voor de verschillende attracties liet evenwel te wenschen ovor. Misschien lag de oorzaak in de mooie num mers, die de A.R.B. te zien gaf dus uit schroom. Want er waren toeschouwers m overvloed en velen in badcostuum. Toch hebben de deelnmers getoond, dat zij goed geoefend waren. Mej. fciparnaaij verwierf den len prijs vrije slag 80 M. in min. 37 2/5 sec.; 2e prijs mej. T. Bruynes in 1 min 42 2/5 sec., 3e prijs mej. D. Verwoerd in 1 min. 49 sec. Van de heeren verwierf den len prijs vrije slag 80 M. in 1 mm. 39 3/5 sec. W. Strijland, 2e prijs F. W. Fölker 1 min. 40 3/5 sec., 3e prijs P. v. Vliet Jac.z. 1 min 59 2/5 sec. Bijzonder aantrekkelijk waren de de monstraties der A.R.B. Zij gaven weer de verschillende voorbeelden waarmee ge zwommen kon worden, de verschillende grepen, die toegepast werden bij het red den van drenkelingen en tevens enkele ko- misohe voordrachten, die de gespannen aandacht weder veranderde in een lustige lach. Na de demonstraties werden bij en in café Hogerwerf de prijzen uitgereikt. Voorwaar een goed geslaagde dag. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gewestelijke Landstormbijeenkomst. Op verzoek van de gewestelijke Land stormcommissie „Zuid-Holland; West" heeft zich, onder eere-voorzitterschap van dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, en burgemeester van Alphen a.d. Rijn, een werkcomité ge vormd, ter voorbereiding van een Gewes telijken Landstormavond, die op Donder dagavond 20 Augustus a.s. gehouden zal worden op de terreinen van de Martha- Stichting alhier. Hoewel de plannen voor dezen avond nog niet geheel vast staan, kan reeds medegedeeld worden, dat de terreinen van de Martha-Stichting met z.g. vetpot jes en met lampions verlioht zullen wor den en dat gerekend wordt op een toe loop van 2000 a 3000 bezoekers. Voor de auto's en autobussen uit het gewest zal een parkeerterrein worden ingericht. Kind te water. Zondagmiddag ge raakte langs de Westkanaalweg een 5 jarig kind van de G. in een sloot te wa ter. De moeder, die het ongeval bemerkte begaf zich onmiddellijk te water en slaag de er in de kleine te redden. Zij moest evenwel zelf door anderen weer op hol droge worden geholpen. G e b o re nJacobus Johannes, z. van H. W. de Wit en Th. M. Straathof. Jo hannes, z. van C. Idenburg en A. Hendriks. Jannetje, d. van J. Vlasveld en M. E. Harte.veld. Hubcrtha, d. van W. Hoogen- doorn en H. A. Kok. Lubbigje, d. van J. Fikse en Cbr. van Dijk. Marijtje Johan na, d. van G. Kam'-ade en M. Been Hen- drikus Antomdus Maria, z. van Th. van Veen en W. H. A. Kalker. Getrouwd: G. F. Wamelink, 28 jr. en J. W. Tolk 32 jaar. M. Zijlstra 23 jaar en L. de Vcs 19 jaar..W. A. M. Dijkman 24 jaar en KL W. Zeik veld 22 jaar. Ov er leden: G. Tit, eohtgen. van J. A. v. d. Meij 56 jaar. Maria Bailverib, eohtgen. van G. Bezuyen 54 jaar. J. Iden burg 2 dagen jm. AARLANDERVEEN. Bazar Naaikrans. Naar wij van de dames van de naaikrans alhier vernemen zullen zij in het laatst van Augustus 'n bazar houden. Veel succes! Stationsverlichting. Vorige week is het station van de Holl. Spoorwegen al hier van electriciteit voorzien, hetgeen in veel opzichten een verbetering is, daar de verlichting nog a-1 primitief was. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. Kasper, heeft dezer dagen zijn arbeid bij de Nederlandsohe Spoorwegen mogen neerleggen, om van zijn pensioen i te gaan genieten. De heer Kasper heeft 33 dienstjaren bij de spoorwegen, waarvan 16 jaren te Aarlanderveen als boom- en brugwachter. In diens plaats is nu aangesteld de heer J. Schuit, thans in gelijke betrekking te Haarlem. Congres te Utrecht. Ook het Fanfare j corps „Door samenwerking sterk" zal aan I het congres te Utrecht op 6 September deelnemen. BODEGRAVEN. Auto-ongelukken. Zaterdagmiddag werd een auto door een hem voorbijrij dende wagen aangereden, met het gevolg dat eerstgenoemde in de sloot rerocht kwam. De inzittende heer en dame, wer den door de Wedu naar het ziekenhuis te Leiden gebracht. Vooral de heer zal i wel eenige tijd daarin moeten blijven. VEUR. Geboren: Jacoba, d. van T. Spa en J. v. Weizen. Adrianus, z. van F. J. Hooij- mans en M. A. v. Wingerden. Petrus Theodorus Franciscus, z. van P. v. Oosten en H. D. C. Heemskerk. Petronella Cor nelia Maria, d. van F. J. v. Heiningen en E. J. Waaijer. VOORHOUT. Bouwvergunningen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben de na volgende bouwvergunningen verleend: a. aan den heer Chr. van Leeuwen, tot het bouwen van een broeikas langs de Boekhorstlaan b. aan den heer G. Haver, tot het bou wen van een warenhuis langs de Frank van Borselenlaan c. aan het R. K. Kerkbestuur tot het bouwen van een Patronaat langs de Hoofdstraat; d. aan den heer H. L. Lindeboom tot het verbouwen van zijn woon-winkelhuis langs de Hoofdstraat; en e. aan den heer W. D. Th. van Werkho ven tot het bouwen van een dubbel-woo.n- huis langs den 's-Gravendamschen weg. Maandagmiddag was de arbeider D. te Nieuwerbrug de heg aan het knippen, toen hij door een auto werd overreden. Zwaar gewond en met gebroken been werd hij naar huis vervoerd. Rijvereeniging. Alhier werden pogin gen aangewend om te komen tot oprich ting van een landelijke rijvereeniging. Dinsdag a.s. zal tet dien einde een ver gadering plaats hebben. Z0ETERW0UDE. A.S.C. Bij het verschijnen van het officieele programma is onvermeld geble ven dat de dag begonnen wordt met een H. Mi*' tot intentie van de leden en wel doeners van A.S.C., waaronder alge-m. H. Communie, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Alle sportlui worden daart,oe-uit- genoodigd. Ook de voetballeden, die op dien dag niet in actie komen, worden des morgens verwacht. De commissie voor de regeling van de Schenkelloop verzocht ons het publiek at tent te maken, dat voor het goede verloop van de wedstrijd de weg zooveel mogelijk vrij wordt gehouden; op het weggedeelte vanaf de Schoutenbrug tot aan de Pasto rie der Ned. Herv. Gemeente kan geen enkele persoon blijven staan. Het publiek wordt verzocht de geheele weg vrij te laten en zich op te stellen in de gras bermen en op de Dorpstraat op het voet pad dicht langs de huizen en achter de •boomen. De commissie vertrouwd dat het pu bliek zal begrijpen dat na een start van 40 hardloopers de weg toch reeds' te smal is en dat alles moet gedaan worden voor een ordelijk verloop. De oommissie van ontvangst verzoekt bij de verzorging van een „blijde intocht" te willen medewerken door de vlaggen uit te steken, maar dan ook weer zoo dat de Schenkelloop niet door laag hangende vlaggen gehinderd wordt. Omtrent de geschonken bekroningen kan vermeld worden dat naast de Kape laan van Dael-wissel'beker, geschonken zijn medailles door Deken Jansen, Pastoor Klaverweyden en Meijer, een zilveren lauwerkrans- door den Burgemeester. Van de organisaties werïïen medailles ontvan gen van de Par. Jeugdraad, Turnkring Leiden, St. Joseph-Gezellen en van „de Hanze". Hierbij komen nog de vele me dailles van particulieren zoodat de be kroningen bijna verzorgd zijn. Een paar medailles die A.S.C. tekort komt, worden nog verwacht. St. Joseph-Gezellenvereeniging. Door aftreding van den heer C. v. d. Krogt, is een verkiezing gehouden voor een nieuwe Senior. Gekozen is de 'heer G. v. d. Zon. Gaarne willen wij aan het verzoek van de St. Joseph-Gez. voldoen en bij het af scheid van den heer C. v. d. Krogt alB Senior een woord van hulde brengen voor de toewijding en ijver, waarmede de aftredende Senior zijn taak gedurende 3 jaar heeft vervuld en waarmede de op bloei van de Gezellenvereeniging zoo zeer is bevorderd. Vooral in onzen tijd waarin zoo vaak geklaagd wordt, dat jonge mensohen hun pliohten tegenover de Roomsche organi saties zoo slecht begrijpen en volbrengen mag deze „staat van dienst" niet onver meld blijven. De Raad van Bestuur is uitgebreid met een lid waartoe is benoemd de heer Godefr. van Leeuwen Adr.zn. Een opgewonden vergadering over het royement van een lid. ZEVENHOVEN. Bouwen. Den bouw van een nieuwe boerderij voor den heer A. Breed ijk is opgedragen aan de heeren H. Janmaat en C. van Dijk, beiden te Nieuw veen. Gisteravond vergaderde de R.-K. Kies- vereenigng „Recht en Orde" om halfne- gen in het hotel van den heer G. v. d. Togl aan de Zeestraat. Er was een talrijk publiek aanwezig. De voorzitter, de heer H. Langeveld, opende deze vergadering met den Christe- lijken Groet. Vervolgens gaf deze het woord aan den heer J. R. Zonneveld, secretaris der ver eeniging tot het voorlezen der notulen. Na de voorlezing daarvan maakt de heer van Dijk de opmerking, dat hij in de notulen iets miste over hetgeen de heer A. H. van Noort de vorige maal gezegd had betreffende de aftreding van leden. Maar na eenige opheldering werden do notulen verder vastgesteld. Hierna verzocht de voorzitter degenen, die geen lid van de kiesvereeniging waren zich te verwijderen, daar dan meer vrij uit gesproken kon worden. Een fout van het bestuur. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde punt 3 der agenda en wel het voor stel van het bestuur om den heer L. M. van Noort als lid van de R.-K. Kiesver eeniging te royeeren. Spreker zeide, dat punt 3 foutief was, daar volgens het reglement de royee ring door het bestuur zelf moet geschie den met beroep op de ledenvergadering. Het was dan, zoo zeide spreker, reeds door het bestuur geschied en werd in de bestuursvergadering bij stemming met 1 stem tegen aangenomen. Er ontstond nu een geweldig rumoer in de zaal, daar volgens veler mcening do heer L. M. van Noort reeds bedankt had als lid van de kiesvereeniging en dus van royement geen sprake kon zijn. „Een troep kleine jongens". De heer P. M. Warmerdam zeide, dat het wel een troepje kleine jongens geleek om met zoo'n voorstel aan te komen. Er klonken hierop weer stemmen in de zaal, die het hadden over het wegjagen van het bestuur. Eindelijk had de voorzitter het woord, en zeide, dal de heer L. M. van Noort schriftelijk bedankt had. In het reglement is niet omschreven, of na bedanken roye ment nog mogelijk is. Het bestuur stuurt" op een royement aan, omdat het toch niet aangaat dat de heer L. M. van Noort als lid kan bedanken en eenigen tijd later weer als lid kan toetreden. Na royement is dat niet mogelijk. De beslissing berust dus bij het bestuur. De heer Braun zeide, dat volgens het reglement do heer van Noort vóór 1 Aug. moest bedanken en dus heeft bedoeld per soon overeenkomstig dat reglement gehan deld en er is geen spel tusschen te krij gen. Het bestuur blijft von meening, dat deu heer L. M. van Noort geroyeerd moet wor den. De voorzitter kwam echter met het voor stel van dezen avond op punt 3 niet meer door te gaan, doch van alle zijden werd hem toegeschreeuwd, dat wel terdege dit punt behandeld moest worden. De heer Braun kreeg nu hot woord en zeide, dat al hetgeen gebeurd .was, te wijten is aan het stelsel der kiesvereeniging. We hebben, aldus spreker, den tijd ge had, dat we gedwongen werden, maar mijn heer de voorzitter, dat is nu voorbij, we la ten ons niet meer dwingen. Het is bewe zen, dat ook in het „donkere" Zuiden het stelsel der kiesvereeniging van nul en gee nerlei waarde wordt geacht. In alle om liggende plaatsen behalve in Voorhout en Lissie is geen enkele verkiezing verloopen volgens het stelsel der kiesvereeniging. Maar gelukkig heeft de wetgever er in voorzien, door te bepalen, dat iedere staatsburger een vrije stem heeft. En het is nu gebleken, dat de heer L. M. van Noort gewild is als raadslid. Applaus in de zaal.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7