tegen IJZEN IN HET RIJK DER GLADIOLEN VRIJDAG 31 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HAARLEMMERSTRAAT 130-138 P WAALS HAARLEMMERSTRAAT 130-136 ZATERDAG dus morgenochtend begint onze BIJZONDERE UITVER^loP jfegen- SERIEPRtlZEN. Werkelijk bijzonder is ook voor U deze Uitverkoop, omdat door ons nieuwe Serie-systeem bijna alle artikelen tegen ongekende lage^prijze^i v^br U verki>tjgt>aar zijn. Onze Etalage's zijn ingedeeld in: 7328 Sense's van 25 cf., 50 cf., 75 et., De artikelen welke niet onder deze serie's vallen, als b.v. bijzondere verlaging gedurende deze Uitverkoop aangeboden. Fl. I-, FE. 1.50, FE. 2.-, FI. 2.50 en f 5.- KARPETTEN, MEUBELEN, BEDDEN, DEKENS en dergelijke, worden met een INTERNAT. GLADIOLUS-TENTOONSTELLING IN KRELAGEHUIS TE HAARLEM. 31 Juli2 Augustus. HET Deze Giadiolusteiitoonst-elling is de grootste en mooiste wat etaleering betrefl welke ooit in Europa, misschien wel op de wereld gehouden isStellig zijn er nim mer zulke mooie en groote bloemen in de allernieuwste kleuren gebracht. Duizenden en duizenden bloemen geven in een har monische schikking een kleurenspel om nooit te vergeten en zijn geplaatst in een schitterenden aanleg door den heer C Thim te Amsterdam ontworpen In de hal exposeert de heer C. Thim, bloemenwinkelier te Amsterdam, op smaakvolle wijze twee interieurs. Hier toont de etaleur, de bloemsierkunstenaar wat met Gladiolus te bereiken is. Hoe kunst- zinnig is het arrangement met de roomgele Gladiolus onder het kunstlicht. De fraaie meubelen zijn van de fa. M. Das v.h. fa. Peddemors te Haarlem. In de beurszaal links de beste verschei denheden uit de grootbloemigen primulinus- klasse. Hier staat het neusje van de za-tn en de jury zal straks uitmaken, welke de beste zijn. Welke is uw favoriet? In de beurszaal rechts vervolgend al lereerst de schitterende stand van de N.V. de Groot en Co. te H i 11 e g o m, in bui tengewoon smaakvolle opstelling. Hier zien we de reuzenkelken van 1520 c.M. in doorsnede, gegroeid op Nederlandschen bodem. Het zijn de allernieuwste aanwin sten, Frilled Champion, oranjerood met ge kartelde randen, Queen of the Glads, al lerfraaist rose. Bright ling, warm zalm oranje, Amabilis, oranje. Peerless Pink, zuiver rise, St. Gothard als sneeuw zoo wit, Cream Cloud, inderdaad een wolk van crème, en nog tal van andere vragen de aandacht, N.V. P. Bijvoet en Co. te Overveen, heeft zeer veel bijgedragen tot het suc ces van deze tentoonstelling. Niet alleen beslaat haar inzending een groot gedeelte van den zijkant, maar ook in het midden demonstreert zij de bruikbaarheid van de Gladiolus. Langs den zijkant voor een hekwerk, dat heel goed in de nissen past, plaatste zij fraaie bloemstukken van Gla diolus primulinus. Dit zijn Gladiolen met het mooie kapje boven de stamper en meeldraden. Heel mooie verscheidenheden zijn: Pink Pearl, levendig roce, Leda, warm rose. Lilac Favorite, even fraai als lila der Cattleya's of Orchideeën, Safrano, helder geel en Copernicus, tintelend oranje. Tusschen beurszaal en restaurant zien we de fa. Leopold Frietsch te Bastatt, Duitschland, die ook gewonnen heeft Gladness, door hem Freude genoemd, met vurig scharlaken «kleur. Aric koperkleurig en Schmetterling, licht geel zijn eveneens mooi. De groote Schilder aan 't werk. We gaan weer de beurszaal in en staan bewonderend stil voor de imposante groep van de N.V. Konijnenburg en Mark te N o o r d w ij k. Hier wist de groote Schil der schijnbaar geen raad met al zijn ver ven, want alle kleuren zijn hier vertegen woordigd. Zoo zien we Bleu Triomphator, zeer groot, grijsblauw, Pelegrina, diep vio- letbaluw, Oberschlssien, geel, Schwaben- madcheu, zacht rose, Bamona, oranjerood met donkere vleo Nocturno diep kastan jebruin, Erica Morini, steenrood, en alle tinten in hemelsblauw tot purper, van het zuiverste wit tot geel en oranje, van zacht rose tot diep bruin enz. Het is een groep zooals nog nooit ter wereld ver toond is. De fa. P. van Deursen te S&ssenheim laat een kleinere groep handelssoorten zien, waarbij Prins van Oostenrijk, helder oranje, Jacoba van Beyeren, paars, Pfit- zers Andenken, wit enz. Er naast laat de zelfde firma een collectie zaailingen zien. Wat is dat Daa? was een beeldhouwer aan het werk, die in zuivere lijnen een poort houwde en in dezelfde stijl pilasters, en daar kwam een bloemsierkunstenaar, die er voor de N.V. K. Velthuys en Co. te H i 11 e g o m bloemen op plaatste, zoo fx-aai harmonieerend als slechts mogelijk was. Het is een stuk werk, dat door dui zenden en duizenden bewonderd moet wor den. In het midden de haast groengele Boi Soleil, op de pilasters de vuurroods Gladness, vooraan de de purperen Purpu rea, de mauve Marmora, de oranje Prin ses Astrid, enz. Iets mooiers op het ge bied van bloemschikkunst is nog niet ver toond. We gaan door en zien een kleine, maar magnifiek opgestelde groep van den beer D. Heero Gzn. te W ij k a a n Duin. Het zijn handelssoorten, maar moet men niet :n extase komen voor zulke manden met Baron van Wijnbergen, Lady Boreel, Ave Maria, Gladness, Boi Soleil, enz.? Welke is de mooiste? Thans krijgen we een merkwaardige groep van nieuwe Gladiolen geïntrodu ceerd na 1928. Welke is de mooiste? Spe ciaal vestigen we de aandacht op Good Hope, van de fa. P. J. van der Ploeg te Heemskerk. De eenige dubbele Gla- diolus ter tentoonstelling. De fa. C. P. Alkemade Czn. te Noord- w ij k, die een zeer grooi deel van de Gla- diolen won, welke thans in de culturen voorkomen, kwam ook nu uit met haar aanwinsten, zooals: White Cross, wit, Lilaran, lila, Prof. v. Slogteren, rose, Ani- tra, lila, Extase, rose met wit, enz. Het was een verzameling uit de rijke colleclie van Neei land's grootste Gladiolenzaaier. De N.V. gebrs. Bijvoet te Overveen, liet ook fraaie handelssoorten in magni fieke opstelling zien. De meest opvallende waren: Lady Boreel, Rcsette, Carolus Clusius, Ödin. Interessant is de volgende groep van de N.V. K. Velthuys en Co. te H i 11 e g o m, bestaande uit verscheidenheden uit de nanus, Colvillei en Heraut-Gladiolen. Dit zijn vroegbloeiende, tamelijk laagblijvende rassen. Hoe vreemd doen deze familiele den aan in den grooten kring. Ze doen denken aan kaboutertjes. Het midden der zaal is nog een groote bloemenzee. Op den voorgrond de groot- bloemige verscheidenheden der N.V. P- Bijvoet en Co. te Overveen, en weer staan we bewonderend te staren naar de buitengewone kunstzin van onze kwpe- kers en bloemschikkers Hoe juist is elke verscheidenheid een plaats gegeven Windsor, zacht rose. Rembrandt, rosewit met roode vlek, Baron van Wijnbergen, rose, rood, Norma, zacht rose, Rosabella, zalmrose, Helvetia, rose met witte vlek, Queen of the Beds, diep rood, zij allen verdienen groote belangstelling. In het midden exposeert de fa. Wilhelm Pfitzer te Fellbacli bel Stuttgart, Duitschland en we nemen gaarne den hoed voor hem af. Wat hij reeds in de Gladiolen bracht is ongeëvenaard, zoowel wat kleur als vorm betreft. We herinneren aan de zeer groote Pfitzer's Triumph, met reus achtige bloemen van 20 c.M. in doorsnede, en de onvergetelijke blauwe in de groep van de N.V. Konijnenburg en Mark ge noemd. Jungfrau v. Orleans, wit, Wolfgang von Goethe, frambozenrood, Ludwig von Beethoven, mauve, Marchen, rose, Mohren- kenig, zwart bruin, en tal van zaailingen. Buitengewoon is het middenstuk dat blijk geeft van den rijkdom tegenwoordig in de Gladiolen aanwezig. Er achter treffen we de N.V. de Buy ter en Zoon te Noordwijk aan, die liefst 275 nieuwe zaailingen exposeert! Ook laat dezelfde firma een groote groep handels- verscheidenheden zien. Tenslotte nog een mooie groep Gladiolus primulinus van den heer Johs. Captein te Heemstede. Hoe sierlijk zijn deze Gla diolen! Voor vaasvulling onverbeterlijk. White Lady, wit, Xanthia, oranje, Eurv- dice, rose, en Souvenir, geel zijn heel mooi. Niet vergeten mogen we een woord van hulde te brengen aan den bekwamen ar rangeur, den heer C. Thim te Amsterdam, die op zoo lofwaardige wijze de aanleg van de zaal verzorgde. DE OPENING. Hedenmiddag had in het Krelagehuis de officieele opening der tentoonstelling plaats door den commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Jhr. Bóell. Het welkomstwoord werd gesproken door den vice-voorzitter der Nederland- sche Gladiolusvereeniging, den heer Leo J. W. Bijvoet uit Overveen. Na de buitenlandscke gasten toegespro ken te hebben, richtte spr. een welkom tot alle genoodigden. Dat mij deze eervolle taak te beurt valt, aldus spr., heeft een droevige reden. De voorzitter der Vereeniging, de heer Her man Hopman, is niet in ons midden, om dat een ernstige ziekte hem reeds zeer langen tijd uit ons midden verwijderd houdt. Met des te meer leedwezen missen wij hem heden hier als wij bedenken, dat hij tegelijk met het 20-jarig bestaan onzer Vereeniging, welk feit wij meenden te moe ten herdenken door het hduden eener in ternationale tentoonstelling, de heer Hop man de functie van voorzitter vanaf de oprichting met groote toewijding heeft be kleed. Spr. verwelkomde voorts den Commis saris der Koningin, den Burgemeester van Haarlem en het Eere-comité. Het is aan den heer K. Velthuis, dat spr. gaarne een bijzonder woord van welkom wilde toeroepen als lid van het bestuur, want hier doet zich het zeldzame geval voor, dat met de viering van het 20-jarig beslaan der Vereeniging, de heer Velthuis tegelijkertijd het feit herdenkt, dat hij vooi 20 jaar als vice-voorzitter werd gekozen, om 2 jaar later de functie van secretans- penningmeester te bekleeden, welke functie hij tot op heden nog steeds vervult. Welkom voorts allen, die op eenigerlei wijze onze Vereeniging hebben gesteund in het verleden of onlangs, toen de plan nen voor de tentoonstelling vasten vorin begonnen aan te nemen. Onze eerbiedige dank gaat uit naar H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder, welke door het beschikbaar stel len van eere-medaiiles met Hare Beelte nissen, blijken hebben willen geven van medeleven met de Ned. Gladiolencultuur. Van vele kanten zijn door particulieren en bedrijven prachtige medailles aan de jury beschikbaar gesteld, waarvoor namens onze Vereeniging hartelijk dank wordt be tuigd. Deze belangstelling legde den inzenders en den tentoonstellingscommissie zware verplichtingen op. Mocht naar uw oordeel de moeilijke taak naar behooren zijn volbracht, dan komt een belangrijk deel van de eer daarvoor toe aan üen algemeen technisch leider en ont werper van de opstelling, den heer O. Thim uit Amsterdam. Tevens past mij dan een woord van bij zonderen dank voor het vele administra tieve werk verrioht door de heeren Bijl van Duivenbode en Voors als secretarissen van het Tentoonstellings-comitè. Ten slotte nog een woord van dank aan de heeren juryleden, die deze omvang rijke en moeilijke taak met zooveel belang stelling hebben willen aanvaarden. Was het artikel Gladiolen tot voor be trekkelijk weinige jaren nog niet van groo te beteekenis in het bloembollenvak, en werd de cultuur en handel daarvan slechts dcor weinigen uitgeoefend, dit heeft zich vooral in de laatste jaren sterk gewijzigd. De belangstelling van het publiek zoowel in het Binnen- als Buitenland deed de vraag toenemen. Een gevolg, dat de cul tuur uitgebreid werd, meerderen zich op den teelt gingen toeleggen, maar wat van groote beieekenis is, men zag tevens ir, clat men meest trachten de bloemen te ver- oeteren. Er is door de bekende winnaars van nieuwigheden, als het ware gewedijverd om nieuwere en beters kleuren door selec tie te krijgen. In samenwerking met de American Gla diolus Society, The British Gladiolus So ciety, De Algem. Vereeniging van Bloem bollencultuur en de Ned. Glad. Vereeniging, zijn lijsten samengesteld en in boekvorm verschenen, waarin de soortennamen met kleurbeschrijving en de namen van de win naars voorkomen. Deze samenwerking is noodig gebleken om naam ver warring te voorkomen en tevens tot eene uniforme kieurbeschrijving te komen. Wij hopen, dat alle van het groote belang overtuigd zullen zijn en dat op aller medewerking in deze in den toekomst mag gerekend worden. Het contract ter bestrijding van den han del in afgesneden Gladiolenbloemen is mede een onderdeel van onze Vereeniging en werd ingesteld om de cultuur te bescher men. Het groote nut hiervan werd door zeer velen ingezien, een zeer kleine min derheid meende deze actie niet te moeten steunen. Dat deze organisatie reden van bestaan heeft moge blijken uit de volgende cijfers Waren er bijv. in het eerste jaar Mei 1919 191 onderteekenaars van het contract, ultimo December 1921 was dit aantal geste gen tot 759. In December 1925 was het aan tal 1926, terwijl ultimo December 1930 5089 contractanten geteekend hadden. Zelfs dit jaar valt weder eene toename te con- stateeren en hebben wij het aantal bereikt van 5310 op 20 Juli. Dit geeft tevens een klein beeld van het groote aantal beoefena ren der teelt van Gladiolen. Naast de uitbreiding der cultuur kwam nog een andere factor naar voren en wel de in voor korte jaren opgetreden en zoo gevroesde Gladiolenziekte. Werd in het begin te weinig acht op dit gevaar geslagen, nu is men van de ernst doordrongen. In Canada en Amerika was men ons reeds voorgegaan en werd met groote zorg naar een middel ter bestrijding gezocht. Wij mogen in dezen den naam van Dr. Drayton niet ongenoemd laten. Zijn bezoek in Holland voor enkele jaren werd op hoogen prijs gesteld en zijn lezing over de bestrijding der ziekten werd met groote aandacht gevolgd. In samenwerking met het Phytopathologisch instituut te Wa- geningen en het Laboratorium te Lisse onder leiding van Prof. dr. v. Slogteren, hoopt men tot een afdoend middel ter be strijding dezer gevaarlijke ziekte te komen en worden uitgebreide proeven genomen. Ik hoop, besloot spr., dat deze eerste In ternationale Tentoonstelling in Nederland, gehouden naar onze meening als de meest waardige wijze van het 20-jarig bestaan on zer Vereeniging, jaren in aangename her innering moge blijven en in het belang van de beoefenaren van de Gladiolen-cultuur gehouden moge zijn- De commissaris der Koningin in de Pro vincie 'Noord-Holland, Jhr. Böell, sprak daarna een kort openingswoord, waarna-de tentoonstelling werd bezichtigd. WELKOMSTGROET AAN H. M. DE KONINGIN VAN DE INTERNAT. GL ADIOLUSTENTOONSTELLIN G TE HAARLEM. Wanneer niet het tijdstip, waarop deze tentoonstelling plaats vindt, samengevallen was met de terugkomst van de Koninklijke familie van hare buibenlandsche reis en met de verjaardag van H. M. de koningin- Moeder, dan zou de waarschijnlijkheid groot zijn geweest, dat het één of meer leden der Koninklijke familie zou hebben behaagd, de tentoonstelling met een be zoek te vereeren. Gedachtig aan de groote belangstelling, die telkenmale bij tentoon stellingen de Koninklijke familie aan den dag legt, het bestuur der Nederlandsche Gladiolus Vereeniging op de gedachte ge komen, om H. M. en de Koninklijke familie bij haar terugkomst in den lande een groet te zenden van de tentoonstelling, waarvoor reeds blijken van Koninklijke belangstel ling zijn gegeven. Om uiting te geven aan de gevoelens va-n gehechtheid en erkentelijkheid, die er lo ven in den kring der Nederlandsche Gla dioluskweekers is, door de zorgen van de Tentoonstellingscommissie, op Zaterdag morgen ten paleize van H. M. de Koningin- Moeder te Soestdijk wordt bezorgd een bloemstuk van Gladiolen, vervaardigd door den Baarnschen bloemist-winkelier Bruide gom. STADSNIEUWS PROCESSIE NAAR BRIELLE. Gisteren is de jaarlijksc-he bedevaart naar de H. H. Martelaren van Gorkum te Brielle gehouden, begunstigd door uitste kend weer. Het was de laatste maal dat do plechtigheden gehouden werden in de zeer leelijke houten kapel. De geweldige fundeeringen van beton, die men reeds aan 't leggen was, spraken van de grootere luisterrijker kerk, die hier zal gaan verrij zen. Waar in 1572 op 1 April de oude paro- ohiekerk van Brielle verwoest was, daar zal nu gebouwd worden de nieuwe votief kerk ter eere van de Heiligen, die in de onmiddellijke nabijheid hiervan gemarteld waren. Met ongeveer 350 pelgrims, van wie de meesten kwamen uit Voorburg, Wassenaar Zoetenvoude en Hoogmade, trokken de Leidsch processie om kwart vóór elf voor de laatste maal de oude Martelarenka- pel binnen. De plechtige Hoogmis werd gecelebreerd door den hoogeerw. Deken van Leiden met assistentie van dc weleerw. heeren Gudde kapelaan te Leiden en v. Dael ka pelaan te Zoeterwoude. De Liturgische gezangen werden uitge voerd door het jongenskoor van de Mon Pèrekerk onder leiding van kapelaan Nieveen v. Dijkum Zooals immer was de uitvoering der gezangen af. Gezongen werd de 3-stemmige Mis van P. Piel. Onder de Hoogmis sprak de Pastoor van Brielle een opwekkend woord om mee te helpen bouwen de nieuwe kerk ter ecre van de Martelaren. De daarna gehouden collecte bracht 125.op. Na de Hoogmis preekte kapelaan Nie veen van Dijkum. Z.E. hield een vurige lof rede op de Martelaren als de helden die onverschrokken den goeden strijd gestre den hadden. In hun leven waren zij zwak ke, zondige mensohen geweest, maar in het uur der beproeving waren zij omkleed met kracht uit den hooge en hielden sta-nd als weleer Sint Paulus: „in koude en naaktheid, in kerker en veel slagen". Hij spoorde aan vooral in deze ernstige tijden te zijn wat de martelaren eenmaal waren: heldenfiguren van jongens en meisjes, mannen en vrouwen. Daarop staat de be looning, die de Martelaren nu reeds zoo veel eeuwen genieten: „Aan hem, die de overwinning behaalt, zal ik geven met Mij te zetelen op den troon". Eerbiedig vereerden de pelgrims hierna de overblijfselen der Martelaren onder het zingen van het aangegeven lied. 's Middags om half 2 begon de tocht naar het Martelveld waar kapelaan Gudde de gedenkrede uitsprak. De eerw. spreker bracht in herinnering wat wij aan de Mar telaren te danken hebben. Wanneer de Paus vandaag katholiek Nederland prijst Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter a'gemeene/kennii^ dat T. Koet, te Leiden, een verzoek heeft/ingediend te-r bekoming vaai vergu/ning yoor den ver koop van sterken drink in f het klein, uit sluitend aan logeeresten, 'in het perceel Oude Vest No. 97, aliiier. AUG. L. REIMERINGDrt Weth l.o.-Buirgeme ester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Juli 1931. Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de R.' K. Coöperatieve bakkerij en verbruiksvereeniging „Een dracht" U.A. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een broodbakker ij op het perceel aan de Marnixstraat hoek Molen straat; b. de Coöperatieve drukkerij Luctor et Emergo en rechtverkrijgpMen\ tot het oprichten van een drukkerijfin hel perceel Nieuwsteeg no.. 9: e- de fii^ia Gfebrs. La- feber en rechtverkrijgenden \jot het op richten van een j^iipgrij ingiet perceel Oude Vest no.^flfxK' F. Vfi Sijssen en rechtverkrijgenden,' tot het/opnlfc'hten van een wasscherij in'hetf perci'el ï^faredijk no. 131e. B. H. Rutgers erf reofitverkrijgen- den tot het uitbreiden cartonnage- fabriek in het pe^eel Galgewajer no. 15; f L. Zuiderveld/Jr. en recljKérkrijgenden tot het opric'ljien van egrfschietinriohting in het peroèel Brees£/aat no. 16; g. de Leidsch e Coöperatieve Brood'bakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruit" U.A. en rechtverkrijgefTaen tot het oprichten van een brood-, beschuit- en koekfabriek in het perceel Korevaarstraat no. 3C; h. de N.V. American Petroleum Company en recht verkrijgenden tot het oprichten van een inrichting voor opslag en overtappen van petroleum en benzine op het perceel Zijl singel no. 36; i. P. P. Devilé en rechtver krijgenden tot het oprichten van een on dergrond sche bewaarplaats voor benzine met twee bovengrondsche aftappompen bij en op het perceel aan de Leliestraat. Agenda Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avonds var» 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot e nmet Zondag 2 Augustus a. s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. om zijn gehoorzaamheid aan de voorschrif ten van Bome, om zijn liefde voor de Eucharistie, dan hebben wij hiervoor dank te brengen aan onze Hollandsche Martela ren. Want juist voor deze twee groote dog ma's van 't Geloof hebben zij den Martel dood ondergaan. Zijneerw. sloot met de pelgrims op te wekken tot dankbaarheid. Hierna begon het plechtig Lof met Proces sie over de Martelplaats. Onder leiding van kapelaan Nieveen v. Dijkum werden de volgende gezangen uitgevoerd: Panis Angelicus van Casoiolini, Sanctorum men tis van Thermignon, Gaudent in coelis van den directeur der Schola, Magnificat van Ravanellu, Begina coeli jubila van Prac- torius. Onder de Processie werd gezongen het Pange lingua van Ravanello. Het be hoeft geen vermelding, hoe de uitvoering van de muziek bijdroeg tot grooter luister van de bedevaart. Het Lof werd gecelebreerd door den zeereerw. Pastoor Klaverweijden O.S.Cr., met assistentie van Pater Meckina, onge schoeid Karmeliet en kapelaan Hoek uit Voorschoten. Met de processie waren aan wezig, behalve de bovengenoemde eerw. heeren Pastoor Wiemers uit Wassenaar en Pastoor Borsboom uit Hoogmade. Na een kort Lof in de parochiekerk sloot de processietocht. Langs alle lijnen, die maar te berijden waren, kwamen de bedevaartgangers om 8.20 weer in Leiden. Door de zeer nauwe hals, als van een trechter, werd de groote menschenmonigte stuk voor stuk op het Stationsplein geheveld.' Moge het volg - nd jaar, wanneer de nieuwe kerk klaar is, het aantal pelgrims verdubbeld zijn! Naar aanleiding van het gisteren door ons gemeld, ongeluk nabij de Pauwlaan te Wassenaar, waarvan een te Den Haag wo nend Leidsch student het slachtoffer werd, heeft de sociëteit van bet L.S.C. de vlag halfstok geheschen en heeft het oonp® een 14 daagsche rouw aangenomen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2