BINNENLAND VOOR DE VAGANTIE: 7165 RECHTZAKEN VRIJDAG 24 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft in zijn vergade ring van heden alle aanhangige wetsont werpen zonder stemming goedgekeurd en is daarna op zomerrecès gegaan. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland is Donderdag voortge zet met de verdere behandeling van het voorstel inzake de verbindingen van de Zuid-Hollandsche eilanden met het vaste land. Na verdere gedachtenwisseling werd het prae-advies z. h. st. aangenomen. Mevr. De VriesBruins maakt cenige opmerkingen over het voorstel Lot wijziging van polder- en waterschaps-reglomenten in verband met de Ambtenarenwet 1929. Zij komt op tegen de bepaling, dat de ".ouw bij huwelijk moet worden ontslagen. Spr. zegt niet, dat zij het gewenscht vindt, dat alle vrouwen bij huwelijk in functie blij ven, maar de beslissing daarover dient bij de vrouw zelf te blijven. Het voorstel wordt na discussie z. h. st. aangenomen. De voorzitter sluit de vergadering. DE TARWEWET. Meelvervoer niet geoorloofd, tenzij gedekt door een ver gunning. Bakkers moeten hun voorraad eerst opgebrui ken. Het regeeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet vestigt er nogmaals ern stig de aandacht op, dat het vervoeren en opslaan van ongemengd tarwemeel of tar webloem (zoogenaamd tarwemeel of tarwe bloem B) is verboden, doch dat in bepaal de gevallen en onder bepaalde voorwaar den vergunning tot vervoer en opslag kan worden verleend, waarvoor belanghebben den zich zullen moeten wenden tot de Ver- eeniging Nederlandsche Meelcentrale, voor- loopig gevestigd Trompstraat 73, Den Haag. Vervoer of opslag zonder vergunning kan ernstige bestraffing ten gevolge hebben. Handelaren in tarwemeel of tarwebloem B mogen dus van de bij hen aanwezige voorraden niet afleveren zonder vooraf ver kregen vergunning van de Meelcentrale. Zij moeten er daarbij echter op rekenen, dat vergunning tot aflevering van tarwe meel of tarwebloem B in geen geval wordt verleend voor aflevering aan bakkers en banketbakkers, die nog van dat meel of bloem in voorraad hebben. Het is dus noodzakelijk, dat handelaren, die vergunning wenschen tot het vervoer van dat meel of die bloem naar afnemers, bij hun aanvraag om die vergunning opge ven, voor wie het te leveren tarwemeel of tarwebloem B bestemd is. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat zij die geen lid zijn van een organisatie, zich zullen moeten aansluiten bij de Meel centrale. Toeslag op griesmeel tot 25 cent verminderd. Het re geeringsbureau had zich ver gist. Wie reeds te veel betaalde, krijgt zijn geld terug. Het is aan het regeeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet noodzakelijk gebleken, nogmaals er op te wijzen, dat de meening, als zou voor het vervoeren van in gevoerd griesmeel een toeslag van 2 gulden per 100 K.G. moeten worden betaald, on juist is aldus een mededeeling, die ons bereikt via het Corr. Bureau. Niet 2 gul den, doch slechts 25 cents per 100 K.G. moet worden betaald door hen, ten wier behoe ve het ingevoerde griesmeel wordt ver voerd of opgeslagen. Bij informatie is ons echter gebleken aldus het „Volk" dat.het regeeringsbu reau, na de in ons blad verschenen mede- deelingen over deze ongemotiveerden op slag, tot beter inzicht is gekomen. Men dacht daar namelijk, dat griesmeel werd gebruikt bij de bereiding van brood en door banketbakkers. Toen bleek, dat dit niet het geval is heeft men den toeslag van 2 teruggebracht tot 25 oent voor „admi- nis*tratiekosten". Degenen, die reeds aan den eisch hadden voldaan om ƒ2 per honderd kilo bij voor uitbetaling te storten, werden verrast met een brief van het regeeringsbureau, dat zij het teveel betaalde zouden terug ontvan gen. De verkeerde meening, waarover het regeeringsbureau spreekt, is dus een gevolg van ondeskundigheid op het regeeringsbu reau. Intusschen constateeren wij met voldoe ning, dat de niet op de Tarwewet steunen de toeslag aanzienlijk is verminderd. DE ZIEKTE VAN MGR. NOLENS. Voorloopig geen hervatting der Kamerwerkzaamheden. In aansluiting aan het bericht in „De Tijd" over de ziekte van Mgr. Nolens, ver nam „Ons Noorden" van welingelichte zijde, dat deze ziekte zich den laatsten tijd allerminst gunstig laat aanziea. Mgr. lijdt aan een ernstige leverkwaal en men zal teidege rekening moeten houden met het feit, dat voorloopig van een hervatting der Kamerwerkzaamheden geen sprake zal kunnen zijn. Reeds in Genève, waar Mgr. Nolens in ernstige mate door de kwaal werd aangetast, al hadden ingewijden reeds lang bespeurd, dat Mgr. niet goed was, moest hij zijn werkzaamheden voor een belangrijk deel uit handen geven, wat nog nooit gebeurd was. HET ONTWAPENINGS PETITIONNEMENT. De anderhalf millioen overschreden. Het bestuur der Vereeniging De Neder landsche Dagbladpers maakt bekend, dat het aantal onderteekemngen van het Peti tionnement voor Internationale Ontwape ning gisteren de 11/2 millioen heeft over schreden. Hun die nog nies hebben ge tee kend, wordt met den meesten aandrang verzocht, zulks alsnog ten spoedigste te doen. HET STEENZETTERSCONFLICT TE AMSTERDAM. Geen overeenstemming bereikt? De onderhandelingen tusschen N A. S. en den Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond tot bijlegging van het conflict E.M.O.S. E-M.M. schijnen toch nog weer op een mis lukking te zijn uitgeloopen Althans Donderdag zijn de vijandelijk heden hervat en moest weder politie-assis tentie worden ingeroepen. DE WAARDE VAN DE INVALIDITEITS WET. Voor de T. B. C.-bestrijding. Men schrijft ons: Hoewel de Invalidi teitswet nu oetjes aan 12 jaar in werking is en vele tienduizenden in den vorm van invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- en weezenrenten van deze wet profiteeren, is er toch nog onder vele loontrekkenden een groote mate van onverschilligheid voor hun rentekaart. Totdat zij opeens in de droeve noodzakelijkheid verkeeren een beroep op den Raad van Arbeid te moeten doen. Dan is de rentekaart, de polis hunner verzeke ring, plotseling een dierbaar document geworden. Wat nu de waarde der rentekaart be- teekent voor de T.B.C.-bestrijding moge blijken uit enkele cijfers. In het jaar 1927 werden 943 personen op grond van 't bezit eener rentekaart door de Raden van Ar beid uitgezonden naar diverse sanatoria voor T-B.C.-lijders. Dit uitzenden betee ken t, dat na een zorgvuldig onderzoek die personen bevonden werden te lijden aan T.B.C. in zoodanige mate dat hun validi teit d.w.z. hun werkkracht er door werd bedreigd. Na korter of langer tijd ver pleegd te zijn, werden zij uit de behan deling ontslagen. Eén jaar daarna dus in 1928 werd na gegaan, hoe die 943 personen het maak ten. Dit werd herhaald in 1929 en nog eens in 1930. Blijkens het laatste in 1930 inge stelde onderzoek waren er van die 943 2 overleden, 97 waren nog ziek. 33 waren wegens instorting opnieuw in behandeling, 132 waren tamelijk gezond, 654 waren gezond. In 70 pet. (immers 054 is 70 pet. van 943) der gevallen had de behandeling dus blij vend baat gebracht. Van de 1219 personen, die in 1928 zijn uitgezonden waren na 2 jaar dus in 1930 711 gezond te achten, dus 63 pet. en van de 1010 uitgezondenen in 1929 waren na één jaar 629, dus ook 63 pet. gezond. In ronde cijfers komt het dus hier op neer, dat gemiddeld 2/3 van de uitgezon denen hun werkkracht hadden herwon nen. Dit illustreert wel de groote waarde van de rentekaart voor de bestrijding van deze ééne ziekte. Men kan bovendien be handeld worden wegens het lijden aan een groot aantal andere ziekten, te veel om op te noemen, maar altijd ernstige, die de werkkracht dreigen te onderbijnen. Er is geen enkele stand in Nederland, ook niet de ambtenaarsstand, ook niet de werklieden in overheidsdienst, die in dit opzicht heeft wat de verzekerden krach tens de rentekaart hebben. Daarom kan een zorgvuldige behandeling van dit kost bare stuk, deze polis tegen de geldelijke gevolgen van veel leed, niet genoeg wor den'aanbevolen. EEN WAARSCHUWING. JUIST ONTVANGEN Nieuwe zendingen Strandsokjes in wit en gekleurd Blazers in roo^j bleu, enz. Badartikelen Alles ekitra^voordeelig Nieuwe HSuisep Voor Damesy» Kinderen Alpin Barats Voor flames pT Alle kleuren IU ÜU Haarl.straat hoek Donkersteeg 2-4-6 DE BEPERKING VAN DEN K0LENUITV0ER. De conferentie der mijndirecteuren te Parijs. De conferentie, welke Woensdag te Pat rijs pdaa/tis had en waartoe de Limburgisohe belanghebbenden waren uiitgenoodigd, heeft weiniig resultaat gehad. Op 27 Juli ajs. treedit, aooals reedis ge meld, de regeling, welke Dinsdag weid vastgesteld, ook voor Nederland in werking. In verband met de bezwaren, door de Lim- burgsche mijnindustrie ter conferentie naar voren gebracht, zal voor één maand, lioo- pende van 27 Juli27 Aug., nog een extra hoeveelheid van 30.000 ton keilen boven heit door de afgekondigde regeling toegestane quantum door de gezamenlijke Limburgisohe mijnen in Frankrijk mogien wooden inge voerd. Deze uitzonderingsbepaling is gelijk aan die, welke Donderdag j.l. voor België werd toegestaan. België zal nu één maand nog 60.000 ton extra mogen invoeren. In verband met bovenstaand bericht ver neemt de „L.K." nog, dat de maatregelen, vaststellende het percentage van de kolen- invoerbeperking, werden getroffen vóór de conferentie met de Limburgisohe mijndiiirec- ties pflJaats had. Men heeft gebracht hen tevreden te stel len door nog voor één maand een extra hoeveelheid kolen te te laten. Tot het einde toe, het blijkt nu wel, zijn de Neder-, landlsche belangen door Frankrijk wel zeer ach telloos voorbij gegaan. Noch aan de basis der invoerbeperking, noch aan. het percentage kon de conferentie va Woensdag meer iet-s veranderen. De slag is nu eindelijk gevallen, de slag, die het nioodig maakt, dat voor 5 pCt. der jaarproductie van onze Limburgisohe mijnen een ander afzetgebied worde gevonden. Landbouw-inspectie. Bij Kon. Besluit van 20 Juli 1931 is: I. G. J. Kakebeekc, te VGravenhage, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als inspecteur van den landbouw, benoemd tot adviseur van den landbouw; mr. J. J. Wintermans, te 's-Gravenhage, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als inspecteur van het landbouw onderwijs, tevens belast met de waarne ming van de functies^van inspecteur van bet zuivelwezen en van Rijkszuivelinspec- tcur, benoemd tot inspecteur van den landbouw en is hem als zoodanig ook ver der de waarneming opgedragen van 'de beide hiervóór bedoelde functies ir. D. S. Huizinga, te Roermond, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als Rijkslandbouwconsulent, benoemd tot inspecteur van het landbouwonderwijs, te vens hoofd van den binnenlandschen land- bouwvoorlichtingsdienst. Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout op Donderdag 23 Juli 1931 des namiddags te zeven uur. Tegenwoor dig 10 leden. Afwezig de heer C. v. d. Klauw. De voorzitter c#enfc de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting wor den voorgelezen en onveranderd gearres teerd. Aan de orde is: Ingekomen stukken. Diverse door Gedeputeerde Staten goed gekeurde raadsbesluiten worden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van N. Mei- land, waarbij hij bij den Gemeenteraad in beroep komt van een hem door B. en W. verleende bouwvergunning. De voorzitter merkt op, dat dit verzoek eigenlijk gesplitst moet worden in twee gedeelten. Ie. Wat de aangegeven rooilijn aangaat. De rooilijn is door den Raad bepaald en B. en W. hebben zich hier aan gehouden. Als B. en W. naar de meening van adres sant niet voldoende dispensatie hebben gegeven, dan is dit een zaak van uitvoering. Niet de Raad, maar B. en W. hebben hier te beslissen. 2e. Wat de vergunning tot het bouwen aangaat. De adressant heeft aan den voor zitter enkele bezwaren medegedeeld, die inderdaad redelijk zijn, zoo omtrent het aanbrengen eener deur en de plaatsing van de ramen in de schuur. B. en W. advisee- ren dan ook den Raad het verzoek van adressant ter zake in te willigen. Wat de verandering van den erker aangaat, die adressant wenscht, hiermede kunnen B. en W. niet accoord gaan. Wél hebben er B. en W. vrede mede, als in 't geheel geen erker wordt aangebracht. Conform het advies van B. en W. wordt besloten. Een ambtenarenreglement. Hierna komt aan de orde het voorstel vaii B. en W. tot vaststelling eener veror dening, regelende het hooren van vereeni- gingen voor ambtenaren in de gemeente. Volgens de verordening wordt gehoord schriftelijk en desverlangd mondeling iedere rechtpersoonlijkheid bezittende ver- eeniging, welke ten doel heeft ambtenaren in dienst der overheid te organiseeren ier behartiging hunner belangen, in het bij zonder wat de dienst- en arbeidsvoorwaar den betreft, in welke van haar bestaan door haar bestuur, onder toezending van een exemplaar der statuten, aan burgemeester en wethouders heeft kennis gegeven. De voorzitter zegt, dat krachtens deze redactie niet alleen de algemeen landelijke vereenigingen, maar ook de categorale ver- eenigirigen als Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, politiebonden enz. zullen wor den gehoord. De meerderheid van B. en W. meende deze redactie aldus te m-oeten vaststellen, maar spreker kan daarmede als minderheid niet accoord gaan. Naar spre kers meening dienen alleen de algemeen landelijke vereenigingen te worden ge hoord, daar hij van oordeel is, dat dit „hoo ren" zooveel mogelijk dient te worden be perkt. Spreker zet vervolgens het verschil tusschen een algemeen landelijke vereeni- ging en een categorale vereeniging uiteen. De Raad- is het intusschen ter zak© met de Wethouders eens en de door B. en W. voorgedragen verordening wordt bij accla matie aangenomen. De geloofsbrieven der nieuw gekozen 13 leden van den Gemeenteraad worden in handen gesteld van een commissie van drie leden, bestaande uit de heeren W. Tb. Lan- geveld, Jhr. J. H. Gevers en E. Oostdam Jac.zn., die na onderzoek bij monde van den heer Langeveld rapporteert tot toela ting. Dienovereenkomstig wordt besloten. Vastgesteld worden opnieuw de veror dening op het Beheer van het Grondbe drijf en de Verordening regelende de schat tingen, bedoeld in art. 16 der Verordening op het Grondbedrijf der Gemeente Noord wijkerhout, waarbij met de wenschen van Gedeputeerde Staten ter zake wordt reke ning gehouden. In de Electriciteitsbelasting Heerenweg ca. worden enkele veranderingen aange bracht, mede in verband met de opmerking van Ged. Staten, dat naar het oordeel van den Minister van Binnenlandsche Zaken de bijdrage, die van belanghebbenden wordt gevorderd niet meer dan 50 ten honderd van de ten laste der gemeente komende uitgaven mag bedragen. Op het verzoek van H. J. v. d. Woerdt om een bijdrage voor zijn kind, dat de Chris telijke U.L.O.-school te Noordwijk a. Zee bezoekt, wordt gunstig beschikt in dien zin, dat 50 pet. der kosten van de autobus zal worden gerestitiueerd. Alvorens over te gaan in geheim comité vraagt de voorzitter of nog iemand der raadsleden in openbare vergadering het woord verlangt. De heer L. M. v. Noordt vraagt om op de bochten der wegen strepen te doen zetten, opdat beter kan worden geconstateerd wie in overtreding is. De voorzitter zal dit in het College van B. en W. bespreken. De heer A. H. v. Noort vraagt om de Kortenbachstraat en het z.g. „Harde Pad" voor verkeer in een richting met auto's open te stellen. Voor verkeer in beide rich tingen is het „Harde Pad" te smal. B. en W. zullen dit overwegen. De heer van Parera zegt, dat enkele men- schen hun beerputten niet geledigd kunnen krijgen, zelfs al willen zij er geld voor be talen. Kan de Gemeente bier niet ingrij pen? De voorzitter zegt, dat voor enkele gevallen de gemeente moeilijk kan ingrij pen en een dienst instellen. In de Zilk heeft zich hetzelfde geval voorgedaan en hebben B. en W. iemand gevonden, die zich ho- reid verklaarde tegen een overeengekomen tarief de beerputten te ledigen. Mogelijk is die bereid het in het dorp ook te doen. B. en W. zullen in elk geval aandacht aan het geval sohenken. 's Winters kan de gemeente het wel doen, dan is het een goed klutsje voor de wer- keloozen, zegt de voorzitter. De heer A. H. van Noort zou in de Zee straat nog enkele lantaarns geplaatst wil len zien. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit zul len overwegen, doch dat de tijdsomstan digheden tot bezuiniging manen. Een incident de wereld uit. De heer Geerlings zegt, dat in de vorige raadszitting een scherp debat is gevoerd tusschen den voorzitter en den heer van Parera. Spreker wil daar nog even op te rug komen, 't was hem niet geheel duidelijk waar het om ging. De voorzitter zegt, dat, wat de kwestie der huizen aangaat zeer duidelijk is uiteen gezet, dat de bezwaren van den heer van Parera geen steek hielden, daar behoeft dus niet op te worden teruggekomen. Wat de bewering van den neer van Pa rera aangaat, dat spreker deel uit zou ma ken van de combinatie-Willemse, merkt de voorzitter op, dat dit niet waar is en dat de Raad hem op zijn woord heeft te geloo- ven. De heer van Parera zegt, dat hier een misverstand in het spel is. Spreker ver klaart nadrukkelijk niet in de vorige ver gadering gezegd te hebben, dat de voor zitter in de combinatie-Willemse zat. Spre ker heeft dit vroeger wel eens gezegd, doch dit later teruggenomen, doch de voorzitter heeft dit in de vorige vergadering weder naar voren gebracht. De heer Passchier zegt, dat de heer van Parera dit niet gezegd heeft, de heer Lan geveld is van oordeel dat de heer van Pa rera wel gezegd heeft, dat de voorzitter bij gemelde combinatie belang had. De voorzitter meent, dat juist is, dat deze zaak door hem het eerst op het ta pijt is gebracht. Doch spreker weet niet be ter, of de heer van Parera heeft dit in de vorige vergadering ondanks sprekers ontkenning volgehouden. Intusschen neemt spreker gaarne nota van de verkla ring van den heer van Parera, dat hij dit niet gezegd heeft. Het incident is hiermede uit de wereld. Afscheid van den heer Van Noort. Vervolgens houdt de voorzitter een korte toespraak, waarin hij op hartelijke wijze afscheid neemt van den heer A. H. van Nóort als raadslid. Spreker roemt de wijze waarop de heer A. H. v. Noort gedurende 12 jaren het raadslidmaatschap heeft uit geoefend. Spreker betreurt, dt de heer A. H. v. Noort de vergaderzaal zal verlaten èn voor de gemeente èn voor de werklieden, als wier afgevaardigde de heer van Noort fungeerde, èn voor den Raad, die in den heer van Noort een prettig en joviaal me delid verliest. De heer A. H. van Noort dankt den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. Hij zegt tevens dank aan den voorzitter, de wethouders en den secretaris voor de steeds ondervonden medewerking. Hij be treurt voor zich zelve zijn heengaan niet. wèl betreurt hij het, dat vooraanstaande menschen zich niet houden aan de gemaak te afspraken en hun eens gegeven woord niet gestand doen. De heer L. M. van Noort zegt, dat de heer A. H. van Noort met zijn trawanten heb ben getracht hem spreker en de heer Oostdam Jac.zn. als raadslid te wippen. Bij de vergadering waarbij die werd beslo ten is de heer A. H. van Noort tegenwoor dig geweest, als hij er niet gesproken heeft, dan heeft hij er bij gezeten als stroopop. De voorzitter verzocht den heer L. M. van Noort zich wat te matigen in zijn uit drukkingen, anders zal hij hem het woord moeten ontnemen. De heer A. H. v. Noort zou den heer L. M. v. Noort willen vragen of niet iedere groep het recht heeft bepaalde candidaten naar voren te schuiven, ook al zouden daar door enkele zittende raadsleden komen te vallen. Als dat niet mag, zou men geen ver kiezingen behooren te houden. Doch daar gaat het niet om. Het gaat er om of men schriftelijk verklaard heeft een benoeming bij voorkeurstemmen niet te zullen aan vaarden en het dan toch doet. De heer L. M. van Noort zegt, dat de kiezers zich duidelijk hebben verklaard, dat zij hem als hun afgevaardigde wenscli- ten en dat hij zich daarom verplicht ge voelt zitting te nemen. De heer E. Oostdam Jac.zn. begrijpt niet goed, dat de voorzitter dit debat, dal eigenlijk in de kiesvereeniging thuis hoort, toelaat. Spreker zal in de kiesvereeniging over deze kwestie nader het woord voeren, maar hier wil hij wel zeggen, dat, waar de kiezers zich zoo duidelijk hebben uitgespro ken, ieder het recht heeft om te doen en te laten, wat hij wil. De openbare vergadering wordt vervol gens gesloten en overgegaan wordt in ge heim comité ter behandeling van: Vast stelling kohier rioolgeld dienst 1931; Re clames bedrijfsbelasting dienst 1930; Vast stelling kohier Bedrijfsbelasting dienst 1931; Reclames schoolgeld en honderbelas ting, dienst 1930. Tegen het smokkelen van tabak enz. in Duitschland. Aangezien vele landgenooten, hetzij per trein dan wel per automobiel of motorrij wiel in dezen vaoantietijd naar Duitsch land reizen, komt het aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club gewenscht voor de aandacht te ves tigen op een waarschuwing welke het heeft ontvangen van den secretaris der Duitsc'he Automobiel Club. Tengevolge van den economischen toe stand heeft nl. de smokkelhandel aan de Duitsohe grens zulk een omvang aangeno men, dat van Duitsche zijde strenge be palingen noodig zijn geacht om daaraan paal en perk te stellen. In verband daar mede is met ingang van 16 Juli jl. een verordening in werking getreden, waarbij de hoeveelheid tabak, sigaren enz. wel ke tolvrij door reizigers mag worden inge voerd is verminderd. Sedert dien datum mag men voor eigen gebruik slechts meenemen hoogstens 50 gram rook- of pijptabak, 10 sigaren of 25 sigaretten, of, indien deze verpakt zijn, hoogstens 30 gram sigaren, sigaretten of pruimtabak. Op de naleving dezer bepalingen zal door de douane-beambten streng worden gelet. De malaise in den tuinbouw. In verband met de malaise in den tuin bouw had de algemeene vergadering van de Langendijker groentencentrale besloten, tot den minister van Arbeid, handel en Nijverheid het verzoek te richten voor vrij stelling van premiebetaling voor de socia le verzekeringswetten voor tuinders met een inkomen van minder dan 1200 's jaars De minister heeft thans bericht, dat hij zijn medewerking voor de daarvoor noodige wetswijzigng niet kan verleenen. De gemeenteraad van Gouda heeft overeenkomstig den uitdrukkelijken wensch van Ged. Staten, die van meening zijn, dat in de eerstkomende jaren niet kan worden volstaan met de thans geldende belasting heffingen, besloten het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeen-fondsbelasting te verhoogen van 73 tot 80. De gemeenteraad van Gouda heeft tot gemeente-ontvanger benoemd -den heer A. Klomp te Gouda. Burgemeester veroordeeld. Voor dien politierechter stond terecht de burgemeester vam Baexem, J. v. d. S., we gens beleediiging van een ambtenaar bij de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Verd. zou op het raadhuis tijdens een onderzoek met den rijksveldwachter J. R'., welk onderhoud onder vier oogen plaats had, dezen hebben toegevoegd: „Jij bent oneerlijk, want je hebt oneerlijke proces sen-verbaal opgemaakt." De rijksveldwach ter voelde zich hierdoor bed'eedigd en maak te proces-verbaal op. Verd-, die verdedigd werd door mr. P. Tripels, ontkendie zulks gezegd te hebben. Wel had hij tegen get. gezegd: „Men zou gaan gelooven, wat men in het dorp vertelt, dat je met twee maten meet." Het O.M. achtte het ten laste gelegde door het op ambtseed opgemaakte proces verbaal bewezen en eischte tegen verd. een geldboete van 200, subs. 30 dagen hech tenis. De politierechter, mr. Van der Grinten, wees dadelijk vonnis en veroordeelde dien burgemeester tot 25 boete subs, tien dagen hechtenis. „Tel."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5