22ste Jaargang VRIJDAG 24 JULI 1931 No. 6956 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN NA DE LONDENSCHE CONFERENTIE BUITENLAND $e£eidAelie(2oti/Ya/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week ff 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen DE ZEVEN-MOGEND- HEDEN-CONFEREINTIE. IS ER IETS BEREIKT? De beide groote conferenties van Parijs en Londen zijn geëindigd. De meest illustere mannen van de groote politiek van drie continenten zijn bijeengeweest om maat regelen te beramen ter bezwering van de fina-ncieele crisis, welke de wereld teistert, en in ;t bijzonder acuut is geworden in Duitsehland. Uit Amerika waren zij gekomen, de ministers Mellon en Stimpson, en uit Japan, terwijl de kopstukken der Europeesche po litiek als de Franschen Briand en Laval, de Italiaan Grandi, de Belg Hijmans en de Engelschen MacDonald, Henderson en Snowden zware en langdurige besprekingen hielden met de Duitsche smeekelrngen Brüning en Curtius. Het lot van Europa stond op het spel. „Wij bevinden ons thans op een keerpunt in de geschiedenis der wereld", -zeide MaoDonald in zijn openingsrede van de Londensche conferentie. Hulp was dringend noodig, afdoende en spoedig. „De tijd is tegen ons en iedere dag vermeerdert het risico van een catastrophe waartegen men machteloos zou staan." Wie meenen mocht, dat 't illustere ge zelschap met een grootsch nobel gebaar de reddende hand zou hebben uitgestoken naar den Duitschen drenkeling, vergist zich deerlijk. De mannen der internatio nale politiek hebben den Duitschen Michel een klein zwemgordeltje toegeworpen en wachten nu rustig aan den wallekant af, of hij nu nog kopje onder zal gaan. Nie mand denkt eraan den in nood verkeeren- de uit het water te halen. Het tastbare resultaat. Het eenig tastbare resultaat van zooveel dagen confereeren en van al het heen- en weer gereis van zoovele ministers is niets anders geweest dan een aanbeveling van de diverse regeeringen aan de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel om het loopende crediet aan Duitsehland voorloopig (voor den tijd van 3 maanden) nog niet op te zeggen, waaraan natuurlijk gevolg zal worden gegeven, en verder een aanbeveling der regeeringen aan de parti culiere banken om eveneens hun credieten in Duitsehland te handhaven. Of de Ne- derlandsche en Zwitsersche banken, wier regeeringen ter conferentie genegeerd zijn, doch die niettemin een groot aandeel in de crediet-verleening aan Duitsehland heb ben, aan dezen wensch der schriele vreemde regeeringen gehoor zullen geven, staat nog te bezien. Men heeft uitgerekend, dat sinds de verkiezingen van Sept. jl. het buitenland ongeveer 4 milliard aan credieten heeft te ruggevorderd, waarvan niet minder dan 2.5 milliard gedurende de laatste 6 weken. Het bedrag der nog in Duitsehland uit staande credieten wordt geschat op 5 a 6 milliard. Dit geld zal dus wanneer alles goed gaat in Duitsehland blijven. Dat is het resultaat van Parijs en Lon den. Daarom zijn de ministers van zeven landen bijeen geweest. Wij hebben het bad gemaakt, waaruit het water wegstroomde, zeide de Amerikaansche minister Stimson. Alvorens nieuw versch water nieuwe credieten in het bad te gieten, moesten wij eerst zorgen, dat het oude water niet meer door de gaten weglekte. Ook de Fransche pers is tevreden en spreekt over het lijmen van lekke vaten, hetgeen al een heele prestatie wordt geacht. Nieuwe credieten zijn niet verstrekt. Ech ter zal een commissie van bankiers wor den gevormd door de Bank voor Interna tionale Betalingen, die de mogelijkheid van de verstrekking van nieuwe credieten on der de oogen zal zien. De conferentie te Londen heeft dus slechts een zeer voorloopige oplossing ge bracht. Brüning tevreden. Ofschoon dit resultaat ook in Rerlijn- sche politieke kringen niet al te hoog wordt aangeslagen, toont de Duitsche rijks kanselier Brüning zich tevreden over het geen hij heeft weten te bereiken. „De afloop der conferentie is zeer gun stig" verklaarde hij na de sluiting aan de Duitsche persvertegenwordigers. „Het ging om een intermediaire oplossing; een spoe dige oplossing, die op een langen termijn berekend was, hadden wij niet verwacht, en, zooals ik reeds in Parijs zeide, is het, afgezien van de technische moeilijkheden van een dergelijke internationale leening, die maandenlange voorbereidingen ver- eischt, van den aanvang af duidelijk ge weest, dat een overeenkomst over een der gelijke leening op het oogenblik tenminste tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk onmogelijk was. Het is bijv. doiidelijk, dat de Grondwet der V. S. het hun onmogelijk zou hebben gemaakt deel te nemen aan een leening op langen termijn. Daarbij komt de toestand der Londensche kapitaal markt, die een Duitsche leening op dit oogenblik volkomen uitsluit. „Daarom hebben wij er ons toe moeten beperken, dat le. het crediet van 100 mil- lioen dollar, dat 16 Aug. afloopt, verlengd werd met 3 maanden en 2e. hebben wij, waar het vooral op aankomt, ervoor ge zorgd, dat geen verdere credieten op kor ten termijn ingetrokken worden". Verder liet Brüning doorschemeren, dat het in elk geval mogelijk zou zijn later tot leeningen op langen termijn te komen. In het algemeen is men in regeerings- kringen te Washington tevreden met het resultaat der Londensche conferentie. Onderstaatssecretaris Castle verklaarde in een persconferentie, dat de conferentie de voornemens van Hoover in vollen om vang heeft verwezenlijkt. De beurs van New York daarentegen reageerde zeer pessimistisch evenals de Amsterdamsohe beurs. De meeste fondsen lagen gedrukt in de markt en konden onder beurstijd slechts een deel van hun koers verlies terugwinnen. De Duitsche leenin gen waren uitgesproken zwak. De Parijsche pers toont zich over het algemeen tevreden met het resultaat der Londensche conferentie. Men geeft toe, dat het resultaat wel is waar niet beantwoordt aan de verwachtin gen, doch niettemin is men er over vol daan, dat Frankrijk geen nieuwe credieten behoeft te openen en dat bet vraagstuk der garanties nog evenals te voren open blijft. Uit den toon der bladen blijkt dat men van Fransche zijde de Duitsche open bare meening wensoht te kalmeeren om niet eventueel den indruk te wekken alsof de onderhandelingen mislukt, zijn door de pntoeschietelijkheid der Fransche delega tie. Een verzuimde gelegenheid. De Engelsche „Times" noemt de Lon densche conferentie een verzuimde gele- Het blad acht het onnoodig, de teleur stelling te verbergen, die algemeen in En geland door dit magere resultaat van een conferentie, die zooveel ertoe had kunnen bijdragen om de wereld weer op den weg naar welvaart terug te brengen, is ge wekt. Het is niet moeilijk, de oorzaak van dit alles te vinden. Van begin af aan was de conferentie niet in de gelegenheid de principieels kwesties, die van elementair belang waren, te behandelen. Zoolang Ame rika een bespreking van de kwestie der oorlogsschulden en Frankrijk discussies over het herstelvraagstuk afwijst, zal geen permanente regeling voor de economische problemen van Duitsehland gevonden kun nen worden. Zoolang de lasten der herstel betaling in hun huidigen vorm op Duitseh land drukken, zal het onmogelijk zijn vol doende vertrouwen in de fina-ncieele toe komst van Duitsehland te krijgen, aldus de „Times" Zonder buitenlandsch kapitaal zal Duitsehland niet in staat zijn zijn eco nomisch leven te herstellen en de levens standaard zal er zoo achteruit gaan, dat het een gevaar voor de geheele overige weield beteekent. Het Engelsche blad heeft groot gelijk. Er is slechts één lichtpunt: uitstel be hoeft nog geen afstel te beteekenen. Ho pen wij, dat de bankierscommissie grondi ger werkt dan de ministersconferentie. EEN VOORLOOPIGE OPLOSSING. De slotzitting. HET COMMUNIQUé DER SLOTZITTING. Het officieele communiqué van de slot zitting der Londensche conferentie, welke gisteren te 12.20 uur gesloten werd, luidt als volgt: Het in den laatsten tijd in overmatigen omvang onttrekken van kapitaal aan Duitsehland heeft een acute, financieele crisis veroorzaakt. Deze opzeggingen zijn voornamelijk voortgekomen uit een gebrek aan vertrou wen, dat niet wordt-gerechtvaardigd door den economischen toestand van het land. Teneinde de handhaving van de finan cieele stabiliteit van Duitsehland, die van essentieel belang is voor de geheele we reld, te verzekeren, zijn de op de confe rentie vertegenwoordigde regeeringen be reid, om, voor zoover het in hun macht ligt, samen te werken tot herstel van het vertrouwen. De op de conferentie vertegenwoordig de regeeringen zijn bereid in haar respec tievelijke landen den financieelen instel lingen aan te bevelen de volgende voorstel len voor de onmiddellijke verlichting van de huidige situatie: lo. dat het door de centrale banken on langs onder auspiciën van de Bank voor in ternationale betalingen aan de Reichsbank verstrekte crediet van 100 millioen dollar op den vervaldag zal worden verlengd voor een tijdsduur van drie maanden; 2o. dat de bankinstellingen in de ver schillende landen gezamenlijk maatrege len zullen nemen, opdat de cred eten, die reeds in Duitsehland uitstaan gehandhaafd kunnen blijven. Voorts beveelt de conferentie aan, dat de bank voor internationale betalingen zat worden uitgenoodigd om zonder dralen een commissie te vormen van door de regee- geringen benoemde vertegenwoordigers van geïnteresseerde centrale banken, teneinde een onderzoek in te stellen naar den on- middellijken verderen credietnood van Duitsehland en ten einde de mogelijkheden te bestudeeren van converteering van een deel der credieten op korten termijn in credieten op langen termijn. De conferentie nam met belangstelling kennis van de mededeelingen van dr. Brü ning, met betrekking tot den gemeenschap- pelijken waarborg, die onlangs door de Duitsche industrie ter beschikking is ge steld voor het goud-disconto van de Reichs bank. De conferentie was van meening, dat een waarborg van dezen omvang het mogelijk maakt, een gezonde basis te vinden voor de hervatting van de normale werkzaamhe den voor het internationale credietwezen. De conferentie was voorts van meening, dat, wanneer de genoemde maatregelen zouden worden uitgevoerd, zij een basis zouden vormen voor een actie van meer permanenten aard. Het communiqué was geteekend door den voorzitter der conferentie, Ramsay MacDonald en den secretaris-generaal, Sir Maurice Hankey. De conferentie besloot tevens, dat de commissie van len, noodig voor de uitvoering van de voor stellen van president Hoover, inzake de opschorting der internationale schuldbeta lingen, gedurende een jaar in bijzonderhe den zal uitwerken. Amerikaansche banken ver plichten zich geen credieten in Duitsehland terug te trek ken. De gisteren door het Staatsdepartement te Washington gepubliceerde verklaring, dat de bankiers met het nieuwe Ameri kaansche plan zouden instemmen, werd heden nog aangevuld met de mededeeling, dat Senator Dwight Morrow, die indertijd firmant van Morgan was en nauwe betrek kingen met Wallstreet onderhoudt, op wensch van president Hoover twaalf leiden de Amerikaansche banken er toe heeft overgehaald, zich te verplichten geduren de de huidige crisis geen depots, voorschot ten of credieten uit Duitsehland terug te trekken. Als onderteekenaars dezer overeenkomst worden door de „Baltimore Sun" o.a. ge noemd: de Chase National City Bank, de Chatham Phoenix, de American Exchange en de Irving Trust Bank. Morgan Co. wordt niet genoemd. Verklaring van Laval over de bankierscommissie. De Fransche minister-president Laval heeft tijdens een onderhoud met persverte genwoordigers, dat ongeveer drie kwartier duurde, een verklaring afgelegd over de onderhandelingen van gisteren. Hij zeide o.m., dat de nieuwe bankiers commissie door de Bank voor Internatio nale Betalingen moest worden ingesteld. Deze commissie zal moeten waken over de instandhouding van de Duitsche stabili teit en de grootte van de buitenlandsche credieten in Duitsehland. Verder moet de commissie de omzetting van zekere credie ten op korten termijn in credieten op lan gen termijn bestudeeren. Dit plan is ge licht uit het voorstel van Stimson tot in stelling van een commissie van onderzoek, terwijl tevens hierdoor de bankiersconfe rentie, die van Duitsche zijde is voorge steld, overbodig kan worden. Laval bevestigde verder, dat de onder handelingen over een aanvullend crediet voor Duitsehland geen resultaat haddon opgeleverd. De slotclausule van het heden door de commissie van ministers van fi nanciën opgestelde protocol erkent ten volle wat tot dusverre reeds door Duitseh land in verband met de beteugeling van de crisis is gedaan b.v. het garantiecrediet der industrie. De aanvaarde formule is zoo gekozen, dat, volgens de meening van La- val, ook de Duits-che ministers er door te vreden gesteld zullen worden. Noodverordening op het be talingsverkeer. Gistermiddag heeft de Rijk&regeering n nieuwe noodverordening uitgevaardigd, waardoor het betalingsverkeer bij de ban ken voor den tijd van 24 tot 28 juli voor loopig geregeld wordt, op dezelfde wijze ongeveer als de bestaande regeling. De cre- dietinstellingen zijn gemachtigd zonder bijzonder opgave van bestemming uitbeta lingen te doen ten bedrage van hoogstens 10 pCt. op het oogenblik 5 pCt.) van het de posito op 24 Juli, en hoogstens tot een be drag van 200 (op het oogenblik 100 mark) wanneer het een rekening-courant betreft en tot dertig mark (op het oogenblik twintig mark) wanneer het spaarbankgeld betreft. Ook Rijkscredietbrieven kunnen tot een bedrag van tweehonderd mark worden uit betaald. Overgemaakt geld gedurende de bankvacantiedagen boven de vierduizend mark valt onder de nieuwe regeling. Voor uit het vervallen van wissels voort vloeiende verplichtingen en voor wissels, die op 22 Juli vervallen zouden zijn, mag dagelijks tot een bedrag van vijfduizend mark worden uitbetaald of anders een be drag, progressief berekend naar het gelang van grootte van den wissel en het aantal zichtdagen. Voorts zijn maatregelen getroffen om het accepteeren van geprotesteerde wissels mogelijk te maken. De bankvacantie ein digt heden, zoodat cheques weer gepresen teerd kunnen worden. Voor de uitbetaling van chèques gelden natuurlijk alle boven genoemde beperkingen van het betalings verkeer. Overigens blijven de bestaande bepalingen ongewijzigd en worden zij nog op sommige punten aangevuld. Alle niet direct noodzakelijke uitgaven uitgesteld. In het Rijksministerie van Financiën wordt er in verband met de kwestie van den kastoes'tand van het Rijk op gewezen, dat alles gedaan is om rekening te hou den met den huidigen noodtoestand. Alle niet direct noodzakelijke uitgaven zijn uitgesteld. Disconto-verhoogingen. De moeilijkheden van Duitsehland weer spiegelen zich ook op de geldmarkt van andere landen. Zoo is de Bank van En geland er toe moeten overgaan om het dis conto van 2J^ pet. tot 3K pet. te verhoo- gen. De goudverliezen van de Bank van Enge land zijn tengevolge van de aanzienlijke terugtrekkingen van buitenlandsche saldi uit Londen gedurende de laatste dagen dusdanig aangegroeid, dat een dergelijke stap geen verrassing meer kon wekken. De goudverliezen der Bank van Engeland sinds de laatst ingetreden scherpe daling van den Pondenkoers bedragen netto niet minder dan 17 mill., pond st., waardoor de goud reserve tot circa 147 mill. p. st. is vermin derd. Vervolgens heeft ook de Nationale Bank van Hongarije, het disconto van 7 tot 9 pet. verhoogd. Naar verklaard wordt, was de bank tot dezen maatregel gedwongen, door toenemende eischen, welke haar gesteld werden en door de overweging, dat het dis conto aangepast moet worden aan den toe stand van de internationale geldmarkt. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De slotzitting van de Londensche con ferentie. De onlusten te Sevilla. Hedenmorgen start van den Zeppelin voor zijn Noordpoolreis. (Luchtv., 2de blad) BINNENLAND. Noodlottige brand te Heenvliet. Drie kinderen om het leven gekomen. (Laatste Berichten). Bij Windestem is een auto over den kop geslagen. De twee inzittenden aan de ver wondingen overleden. (Gem. Berichten en Laatste Berichten). Drie boerenwoningen te Dalen afgebrand (Laatste Berichten). Nadere bijzonderheden betreffende de relletjes te Rotterdam. (Gem. Ber., 3de blad). VAN HET VATICAAN DE KARDINALEN ONTBODEN. Langdurige zitting ten Vaticane. De Paus heeft gistermorgen het college van kardinalen bijeengeroepen voor het houden van een bespreking in zijn particu liere bibliotheek. Gistermiddag kon het Vaticaansche staatssecretariaat nog geen enkele mede deeling omtrent den inhoud der besprekin gen in de zeer langdurige zitting geven. Naar verluidt, zou o.a. ook de toestand in Spanje een onderwerp van bespreking uitmaken. DUITSCHLAND HET BEZOEK AAN BERLIJN. Stimson Zaterdag, Mac Donald en Henderson Maandag. Ter bevoegder plaatse is bericht ontvan gen, dat staatsecretaris Stimson Zaterdag met de Duitsche delegatie te Berlijn aan komt, terwijl de Britsche premier en mi nister Henderson Maandag naar Berlijn zullen komen. FRANKRIJK PERET C.S. VRIJGESPROKEN. Door het Hooggerechtshof. De Senaat heeft gisteren in zijn hoeda nigheid van Hooggerechtshof Raoul Péret, Besnard, Favre en Vidal vrijgesproken van de beschuldigngen die in verband met de Oustric-affaire tegen hen waren inge bracht. Volgens inlichtingen uit zeer betrouw bare bron moest het Hooggerechtshof stemmen over drie kwesties, n.l. over de schulvraag in de Snia-affaire, over de vraag of Péret schuldig was in de affaire der advocaten en ten derde over de vraag of er reden bestond om artikel 175 van de Code Pénal toe te passen. Wat de eerste kwestie betrof, stemde het Hof met 207 tegen 55 stemmen voor vrijspraakde tweede vraag beantwoordde het Hof met 224 tegen 28 stemmen ontkennend, als mede de derde met 176 tegen 66 stemmen. BRITSCH-INDIE Twee Engelsche officieren in Indië aangevallen. Uit Bombay wordt gemeld: In den Pensjab-express werden twee Engelsche officeren in hun coupé overvallen en door dolksteken zwaar gewond. De overval had plaats in de nabijheid van Bhoesawal, een plaatsje ten noordoosten van Bombay. Reuter meldt nog nader uit Bhoesawal, dat de twee officieren sliepen toen de aan val gedaan werd. Men gelooft, dat de aan vallers na de daad van den rijdenden trein zijn gesprongen en in de wildernis ontkomen zijn. De eene officier is ernstig gewond, de ander is buiten gevaar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1