UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS DONDERDAG 23 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 HILLEGOM. Eerste plechtige H. Mis. De weleerw. Frater S. Staats, die Zondag ji. va.ii Z.H. Exc. Mgr. J. Biermaras, bis schop van C-airgana, genera al-o verste der St. Joseph's Congregatie te Mill Hill de H. Priesterwijding heeft ontvangen, hoopt a.s. Zondag 26 Juli zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen in de St. Mantinuskerk. Het zad dius Zondag een plechtige feestdag zijn voor de parochianen van St. Martinus. De neomist zal Zaterdagavond zijn intrek nemen in de ouderlijke woning, hetgeen op zijn uitdrukkelijk verlangen zonder buiten gewone feestelijkheid zal plaats hebben. Zondagmorgen te 10 uuir zal de Neowist een plechtige H. Mis opdragen. De feest predikatie zad worden gehouden door Frater P. van deir Linden, van dezelfde congregatie en eveneens een zoon der parochie. Zondagmiddag oan 3 uur is er een plech tig lof het.welk gecelebreerd aal worden door den Neomist, terwijl er na het Lof dus van ongeveer kwart voor vier tot kwart over vijf, ten huize van den nieuwen Pries ter aan den Stationsweg 172 gelegenheid zal zijn felicitaties en gelukwenschen aan te bieden. Wij vertrouwen, dat alle parochianen Zondag en ook de nog voorafgaande dagen nog eens extra, den noemist in hunne gebe den zuilen gedenken. Aan de Stations we gbe woners zouden wij willen verzoeken a^s. Zondag de vlag uit te willen steken, getooid met pauselijke wim pel. Frater Staats is bestemd voor de Missie in Zuid-Afrika. „Herwonnen Levenskracht". Ajs. Zondag wordt de jaarlijksche speldjesdag gehouden voor Herwonnen Levenskracht. Het za-1 on getwijfeld overbodig zijn dit mooie, nutti ge en zeer noodzakelijke wenk aan te be velen. Met toestemming van den burgemeester raag reeds Zaterdagavond met den verkoop begonnen worden. Niemand verzuiime dus een bijdrage ai te staan. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanrijding. Het 10-jarig zoontje van den boekhandelaar v. d. B. was op de fiets op weg naar Leiden. Op den Leiderweg passeerde een auto en kwam een motorfiets aangereden. Tegelijk stak de jongen den weg over en werd door den motorrijder zoodanig aangereden, dat beiden in de sloot-, d'ie bijna droog was, geraakte. De motorrijder had geen letsel. De jongen had zich nogal be zeerd. Dr. T. uit Oegstgeest kwam juist aan gereden en bracht hem per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Ledden. Na daar verbonden te zijn kon hij weer naar Kat wijk teruggebracht worden. Concert. Op Maandag as. zal de mu- ziekvereeniging te Bijnaburg alhier in de tent aan de Nieuwe Comandeurslaan een instrumentaal concert geven. LISSE. Personalia. De dames M. Hulsbosch en M. van Wavemen alhier, leerlingen der Pont- school, Steenschuur 14, slaagden voor het examen in Ne/deriandsehe handelscorres pondentie vaai de Fed. Mercurius. Loting dienstplichtigen. Van de 77 in geschreven dienstplichtigen der lichting 1932 zijn voor deze gemeente slechts 4 dienstplichtigen vrijgeloot t.w. P. C. van der Meer, C. F. J. M. de Meulder, J. Noort en Th. H. A. van Noort. LANGERAAR. De L.T.B.-afdeeling. Naar wij verne men, heeft de Onder wijs-Ver eeniging van den L.T.B. zoch gericht tot den raad der gemeente Ter Aar, met het verzoek, om wel te willen bevorderen, dat de meisjes te La-ngeraar in het genot zullen worden ge steld van het Landbouwhuishoudonderwijs. De Onderwijs-Vereeniging van den L.T.B., die met Rijkssubsidie eerlang een leerares voor dit. doei ter plaatse za-1 kunnen aan stelen, verzoekt daarbij ook de steun va-n de gemeente Ter Aar. VOORHOUT. Loting dienstplichtigen. Van de 29 in geschreven dienstplichtigen der lichting 1932 zijn voor deze gemeente slechts 3 dienstplichtigen vrijgeloot t.w. G. C. Ker sten, J. P. Lakeeeman en Th. Langeveld. WARMOND. ETALAGEWEDSTRIJD .WINKELWEEK. De uitslag van den in deze geni. gehou den etalagewedstrijd tijdens de winkel week die uitging van het Gemeentelijk Bureau voor Vreemdelingenverkeer en gehouden tijdens de Kaagweek is als volgt: le prijs: etalage van den Heer G. Flint, (bab ij-artikelen), prijswinnaar Mej. van Dijk f 30.2e prijsetalage van Th. W. van Niekerk (banketbakkerij), prijswinnaai Jac. Oudshoorn f20.3e prijs: etalage van S. G. van Stijn (stoffeerderij), prijswin naar T. de Vogel f 10.4e prijs: etalage van H. Kortekaas (fruithandel), Annie v. Seggelen f 5. Met een toepasselijk woord werd de uit slag door den burgemeester bekend ge maaktwaarbij een woord van dank werd gebracht aan de Commissie voor de win kelweek voor hun gegeven steun. Muziekuitvoering „St. Mathias". - Bij ge legenheid der Kaagweek werd onder lei ding van den Heer G. Dik een welgeslaag de uitvoering gegeven op de gemeentelijke muziektent door de R.K. Harmonie ,J3t. Matbias". Steeds is 't een genoegen, aan te hooren de muziek der beide Warmondsche muziekvereenigingen. Een woord van hulde aan den directeur en muzikanten een extra woord van hul de aan den heer G ter Wiel voor de ge geven solo op z'n schuiftrombone, is echtei niet misplaatst. Dienstplicht. Aan A. M. L. van Delft dienstplichtige dzer gemeente van de lichting 1930 is bij ministerieele beschik king van 17 Juli j.l. voorgoed vrijstelling verleend van dienst wegens opleiding vooi geestelijk ambt. Verloren en gevonden voorwerpen. Bij de gemeentepolitie is aangifte ge daan va-n het verliezen, van 'n portefeuille inhoudende ongeveer f 60.Tegen beloo ning terug te bezorgen bij de gemeente politie. Eveneens is aangifte gedaan van het vinden van een bankbiljet van f 10. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School Julianastraat werd benoemd de heer J. de Kloet te Zegveld. Mej. M. Munting slaagde voor het exa men huishoudkundige. Bekroond. Het kinderkoor der Chr. Zang- vereeniging „Sursum Corda" behaalde op het gisteren te Heemstede gehouden concours een eersten prijs in de eerste afdeeling met 327 p. Aanvaring. Op de Gouwe had gisteren een aanvaring plaats tusschen een sleep van schipper S. te Bodegraven en den motorschip per v. d. Loo, doordat deze wil,Ie passeeren, terwijl geen voldoende ruimte bleek. Een der vletten werd aanzienlijk beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De kapelaan te water! Gistermorgen is kapelaan Koopman, toen zijneerw. vergezeld van twee misdienaars per rijwiel de West- kanaalweg passeerde, aldaar met zijn rijwiel in het kanaal gereden. Zijneerw. wist zich ge lukkig op het droge te helpen. Mede door de zorgen van den heer v, D. werd hij te diens huize van andere kleeren voorzien. Woningbouw. De uitbreiding dezer ge meente, voornamelijk in de buitenwijken, neemt nog steeds gestadig toe. Thans zullen weder aan de HofsichtstraatToussaintstraat een aantal woningen worden gebouwd. Kostelooze inenting. Woensdag 29 Juli zal wederom de gelegenheid zijn opengesteld voor kostelooze inenting en herinenting en voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam in het Raadhuis ;u de Raadhuisstraat, des nam. 2 uur; voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Westzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam, in het Raadhuis in de Raadhuisstraat des nam. 2 uur; voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de grensscheiding met Zwammerdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug in het huis der der Gemeente in de Julianastraat, des nam. 2 uur; en voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de gren6 van Ha- zerswoude in het Huis der Gemeente in de Julianastraat des voorm. 9 uur. Wij herinneren er belanghebbenden aan, dat het gewenscht is, dat bij de aanmelding de trouwboekjes der ouders of de geboorte-be wijzen der kinderen worden medegebracht. LEIDERDORP GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester. Aan wezig alle leden. De voorz. opent de vergadering met gebed. Na voorlezing der notulen, welke worden goed gekeurd, worden de ingekomen stukken be handeld. 1. Eenige goedgekeurde raadsbesluiten, die voor kennisgeving worden aangenomen; 2. het jaarverslag van den keuringsdienst van vee en vleesch over 1930; idem; 3. een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat na onderzoek, gebleken is, dat de berging van bet archief zeer vochtig is; het verdient aan beveling over te gaan tot inrichting van een drogere en tevens brandvrije archiefplaats. Voorgesteld wordt dit schrijven in handen van B en W. te stellen, om hierop later terug te komen. Aangenomen. 4. Een adres van de voetbalvereeniging O. D. I., waarin om vergunning wordt verzocht, op Zondag te mogen spelen. Voorgesteld wordt cp dit verzoek, om verschillende redenen, af wijzend te beschikken. Zoo besloten. Het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening werd door Ged. Staten terug gezonden, omdat de naam van den geldgever moest worden vermeld. Het besluit wordt aan gevuld. Aan de orde komt een voorstel tot intrek king van de machtiging van B. en W. tot het doen van burgerrechterlijke handelingen, ten gevolge van de gewijzigde Gemeentewet. Na toelichting wordt hiertoe besloten. Aan de afd. Leiderdorp van de Bijz. Vrijw. Landstorm wordt toegestaan een bedrag van 25.—. Besloten wordt, het laatste gedeelte van de Tielemanslaan te bestraten, indien daarom trent met de eigenaren overeenstemming kan worden bereikt. De geloofsbrieven worden vervolgens onder zocht, waarvoor als commissieleden worden aangewezen de heeren Vervark en Klaver. De voorz. schorst de vergadering. Na heropening hiervan brengt de commissie bij monde van den heer Klaver verslag uit en adviseert tot toe lating van de nieuw-gekozen leden van den Raad. Aldus besloten. Vastgesteld worden thans de vergoedingen in de exploitatie-kosten, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet voor de Bijzondere School over het jaar 1928, zijnde 33.50 per leerling, in totaal, na aftrek van het school geld 8933.48. Eenige wijzigingen in de begrooting 1931 worden aangebracht. Hierna bieden B. en W. de gemeente-reke ning over den dienst 1930 aan. Gewone dienst: inkomsten 112.017.07^, uitg. 91.183.33y3, batig saldo ƒ20.833.74. Kapitaal dienst: ink. J 25.250.31, uitg. 97.890.31, nadeelig saldo 72.640.—. Van de rondvraag wordt geen gebruik ge maakt. Hierna sluiting. ZEVENHOVEN Vlekziekte. De zoon van den veehouder C van Baren kreeg bij het inenten van var kens een weinig serum in de hand door de spuit. Het gevolg was, dat hij vlekziekte in dit lichaamsdeel kreeg, waardoor geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. NOORDEN Coop. Boerenleenbank. Tot bestuurslid van de Coöperatieve Boerenleenbank werd benoemd in de plaats van Jac, Groenendijk, die bedankte, de beer A. J. Smorenburg. Coop. Brandwaarborg-Maatschappij. Verschenen is het 23ste jaarverslag van de Coop. Brandwaarborg-Maatschappij Noorden- Nieuwkoop over het kalenderjaar 1930, waar uit wij het voornaamste memoreeren. Het aantal bestuursvergaderingen was 11 en ledenvergaderingen 2. Aan premie werd in 1930 ontvangen 9470.90, terwijl nog met inkomen 104.60. Aan renten van het uitstaand kapitaal ƒ2311.01. Het reservefonds bedroeg op 1 Januari 1930 53552.33. In 1930 werd een winst ge maakt van 6010.80 plus de winst van het boekjaar 1929 891.49, maakt een totale re serve op 31 December van 60454.82 Aan brandschaden werden betaald ƒ655.20, waarvan afgaat voor terugontvangen herverze kering 81.13, zoodat ten laste der maat schappij komt 574.07. Aan herverzekering werd betaald 2942.48. Het netto-voorceel over 1930 is: 5983.75^. Het verzekerd bedrag is 6.524.801.50. De toename van het verzekerd kapitaal en van het verzekerd aantal leden is niet vermeld. Het geld is belegd bij de Coöperatieve Boe renleenbank alhier in rekening-courant 26790.45, bij de gemeente Nieuwkoop 600 (een laatste termijn van de leening voor de motorspuit); bij de Raffeisenbank te Utrecht j 5000; bij de R.K. Kerk alhier 5000, bij de Gecombineerde Noordschebuurter en Voor- dijksche Polders 10.000, bij de Coop. Boe renleenbank alhier in deposito 10.000. De chauffeur van de motorspuit J. Pieter- sen Jzn., wonende onmiddellijk bij het spuit- huis heeft doorverbinding gekregen en is on der telefoonnummer 16 dag en nacht te berei ken en wel van uit Nieuwkoop door op te bel len bij Chr. de Graaf; van uit Zevenhoven aan het Gemeentehuis en van het Woerdensch Verlaat bij P. van Oudenallen. Burgemeester P. A. Th. van der Weijden bedankte in het afgeloopen jaar als bestuurs lid en werd benoemd tot eere-bestuurslid. Zijn plaats wordt thans ingenomen door A. Plomp uit Nieuwkoop. Vraag: F. S. te N. omtrent een erfe niskwestie. Antwoord: Uw broer zal het geleen de geld bij de verdeeling der erfenis moe ten inbrengen, d.w.z. bet geld moet weer in den boedel terugkeeren alvorens deze verdeeld wordt. Overtreft bet geleende geld zijn erfdeel, dan ontvangt bij natuur lijk niets meer, integendeel blijft hij voor het meerdere, de schuldenaar van de geza menlijke erfgenamen. Vraag: Ik ben vrijgeloot voor den dienst en zou gaarne naar den zeedienst tot wie moet ik mij wenden om in dienst te worden toegelaten? Antwoord: Wend u eerst eens tot de militaire autoriteiten aan de Morscbpoort- kazerne, die u alle gewenschte inlichtingen kunnen geven. Vraag: Wanneer Duitsche dienstmeis jes op vacantie naar Duitschland willen, moeten dan nog de reiskosten en kostgeld voor haar betaald worden. Antwoord: Wanneer men zelf op va cantie gaat en men stuurt het meisje naar huis, dan moeten de reiskosten betaald worden, evenals kostgeld; doch wanneer het meisje zelf naar huis wil, behoeven de reiskosten niet betaald te worden, be halve wanneer het tegendeel zou zijn afge sproken. Omtrent het geven van kostgeld geldt ook op de eerste plaats, wat is afge sproken. Wanneer vacantie is bedongen, wordt gewoonlijk kostgeld gegeven. In verband met bovenstaande vraag, ves tigen wij nog eens de aandacht op de nieu we Duitsche noodbepaling, waarbij 100 Mark betaald moet worden door iederen Duitschen onderdaan, die uit Duitschland naar het buitenland vertrekt. Dat kan moeilijkheden opleveren voor het Duit sche meisje, dat van haar vacantie terug keert. Zij zijn vrijgesteld van deze belas ting, wanneer zij aan de grens bij haar te rugkeer kunnen bewijzen, dat zij in ons land wonen en werken. In Den Haag en Amsterdam geven resp. Gezantschap en Consulaat die bewijzen af op vertoon van een verklaring van den werkgever, waarin het meisje met naam en van genoemd is. Gisteren heeft het Duitsche gezantschap er reeds een tweehonderd afgegeven. Maar hoe moet het met meisjes buiten die steden gaan? Op het Duitsche gezantschap deelde men ons mede, dat die meisjes kunnen volstaan met een bewijs van inschrijving in het be volkingsregister, dat men voor alle zeker heid kan laten legaliseeren in Amsterdam of Den Haag. Een enkel bewijs van inschrij ving acht men echter ook voldoende. Het gaat immers om een officieel be wijs, dat het meisje in ons land woont of werkt en slechts met vacantie uit Duitsch land vertrekt. De bemoeiingen van het Gezantschap in deze zijn kosteloos en gaan vlot. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Naam: Adres: Adres: Naar»: Naam: Adres: Adres: Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uitgenoo- digd bovenstaande verklaring te teekenen. Niemand behoort meer dan een handtee kening te stellen. De onderteekende verklaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worden toegezonden aan: het bureau van „De Leidsche Courant". Frankeering 11/2 cent. Ook kan zij worden bezorgd bij onze agenten. Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; na tuurlijk kan ook slecht3 één teekenen en de andere regels wit laten. De verbinding tusschen Noord en Zuid. DE BRUG OVER DE WAAL BIJ ZALTBOMMEL in wording. Aan de zijde van Waardenburg is% de stalen damwand voltooid, waarin het beton voor den eersten te water staande pijler wordt gestort. Het eerste gedeelte van den nieuwen RIJKSWEG ROTTERDAMDEN HAAG van de Blijdorpsche brug tot aan de Schie te Overschie, is voor het verkeer opengesteld voor wat betreft de richting van Rotterdam naar Den Haag. Het verkeer in de tegenovergestelde richting blijft den ouden weg volgen; daarvoor is een voorloopige brug over de Schie te Overschie ge bouwd, welke Woensdag geopend werd door den burgemeester van Over schie, den heer J. C. Baumann

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8