LUCHTVAART DONDERDAG 23 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 SCHAKEN EUWE—CAPABLANCA. De zesde partij remise. Gistermiddag is de zesde partij gespeeld in de feestzaal van het Palace-Hotel te Scheveningen, welke voor een dergelijken kamp uitstekend geschikt is. De talrijke aanhangers van Euwe had den na den eenigszins teleurstellenden af loop van de vorige partij, waarin Euwe door schitterend spel zijn tegenstander benauw de oogenblikken bezorgde, thans alle hoop gevestigd op deze partij, daar Euwe im mers weder de witte stukken zou hantee- ren. Euwe hield zich aan de d4-opening en Capablanca aan den zet Pf6, toch werd het niet de Nimzowitsch-variant van de twee de en vierde partij. Ook in deze partij bracht Euwe zijn d- pion naar de vijfde rij en opnieuw streefde hij naar verwikkelingen, doch dit is nu een maal niet naar den zin van Capablanca, die het liefst in kalm vaarwater verkeert. En de Cubaan zag kans de partij belang rijk te vereenvoudigen door gedwongen ruil van de kleine officieren, waardoor de par tij reeds bij den 18den zet een remise-ach- tig aanzien had. Twee zetten later stelde Capa remise voor, do oh Euwe wenschte nog verder te spelen, toen echter eenige zetten daarna ook de kasteelen van het bord wa ren verdwenen, achtte ook Euwe verder strijden nutteloos. De laatste vier partijen worden alle in Amsterdam gespeeld in de Militiezaal, de zevende a.s. Vrijdag, aanvang 5 uur. Bogoljoebof-'variant. Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: J. R. Capablanca 1. d2d4, Pg8ffi; 2. o2cé, e7e6; 3. Pgl—f3, bVb6; 4. g2—g3, Lc8—bl; 5. Lfl— g2, Lf8b4t (Toch een Nimzowitsch-va- riant). 6. Lel—d2, Lb4xd2t: E. Ddlxd2 (Ve len geven hier de voorkeur aan Pblxd2, maar.volgens dr. Euwe is het sterker met de dame terug te nemen, omdat het paard op c3 hoort). 8. Pblc3, Pf6e4; 9. Pc3x e4, Lb7xe4; 10. d4d5 (Een echte Euwe- zet. Evenals in de tweede partij maakt, hij gebruik van de gelegenheid om het veld d5 te bezetten); 9Dd8e7; 11. 00 Tf8c8! (Over dezen zet dacht Capa ge- ruimen tijd na. Hij heeft thans 44 min. ge bruikt en Euwe 22 min.); 12. d5xe6, d7xe6; 13. Tfldl (Wit heeft nu zonder twijfel de beste stelling, maar het voordeel is niet zoodanig, dat men daaruit een ge volgtrekking zou kunnen maken. 14. Dd2 f4. f7—f5; 15. Pf3e5, Pc6xe5). 16. Df4xe5 Wit kan niet eerst 16. Lg2xe4 spelen, we gens Pe5g6. 16Le4xg2; 17. Kglx g2, Ta8d8. (De groote spanning is plotse ling opgeheven. Hieraan herkent men den Cubaan, die steeds naar vereenvoudiging streeft). 18. e2e4, f5xe4; 19. De5xe4, c7 c5. (Hier stelde Capa remise voor, maar Euwe wilde nog verder spelen). 20. De4c6 Dc7—f6; 21. Tdlxd8, Te8xd8; 22. Tal—el, eGe5; 23. Dc6— e4, Td8—d2; 24. Tel—e2, Td2xe2; 25. De4xe2. Remise. HET T0URN00I TE PRAAG. Woensdagmorgen werden de afgebroken partijen voortgezet en wel met de volgen de resultaten: 8ste ronde: Italië slaat Frankrijk met 2.5—1.5. 10de ronde: Tsjecho-Slowakije slaat Zwitserland met 31. 12de ronde: Tsjecho-Slowakije slaat Roe menië met 3.50.5; Engeland slaat Ame rika met 2.51.5 (Sultan Khan maakt re mise met Kashdan, evenals Yates met Marshall); Letland slaat Italië met 31; Frankrijk slaat Spanje met 2.51.5, (Goï- mayo remise met Aljeehin); Oostenrijk slaat Zwitserland met 2.51.5; Polen slaat Hongarije met 3.50.5 (Przepiorka maakt remise met dr. Vajda); Nederland slaat Zuid-Slavië met 2.51.5 (Weenink slaat dr. Alztalos in een spel van 80 zetten); Li- tauen slaat Denemarken met 40; Duitsch landZweden 1.51.5 (1). 13de ronde: Polen slaat Tsjecho-Slowa kije met 2.51.5; Amerika slaat Italië met 3.5—0.5 (Cashdan maakt remise met Ro- sello); Hongarije slaat Denemarken met 3.50.5; Oostenrijk slaat Spanje met 2.5 0.5 (1); DuitschlandZuid Slavië 21 (1). 14de ronde: Tsjecho-Slowakijè slaat Denemarken met 40; Polen slaat Frank rijk met 3.50.5; Oostenrijk slaat Roeme nië met 40; Duitschland slaat Litauen met 2.51.5 (Bogoljubof slaat Mikenas); Italië slaat Noorwegen met 3.50.5; Zuid- Slavië slaat Zwitserland met 2.51.5 (dr. Vidmar slaat Johner); Amerika slaat Ne derland met 2.51.5 (Weenink maakt re mise met Cashdan in een spel van 60 zet ten, Addicks maakt remise met Steiner). Gistermiddag is de 15de ronde ge speeld OostenrijkPolen 21 (1); Grünfeld maakt remise met Rubinstein en Spiell- mann met Tartakower; ZwedenRoeme nië 2.50.5 (1); AmerikaDuitschland 11 (2); Kashdan hangt met Bogoljoebof en Marshall met Ahues; LitauenZwitser land 1—3; Zuid-Slavië—Spanje 20 (2); dr. Vidmar slaat Golrnayo, Pirts slaat So- ler; Tsjecho-SlowakijeLetland 1.51.5 (1); Flohr remise tegen Mattison; Enge landItalië 2.50.5 (1); Sultan Khan maakt remise met Rossello, Yates slaat Monticelli; NoorwegenNederland 0.5 1.5 (2); Hanssen hangt tegen Noteboom; v. d. Bosch slaat Halvarsen, Addicks maakt remise met Hovind en Gulbrandsen hangt tegen van Doesburg; FrankrijkDenemar ken 21 (1); dr. Aljeehin slaat Andersen. Stand na de 15e ronde: TsjechoSlowa kije 37.5 (1); Oostenrijk 37 (2); Polen 37 (1); Amerika 36.5 (2); Letland 35.5 (1); Zuid-Slavië 34 (3); Zweden 34 (2); Duitsch land 33.5 (4); Hongarije 31.5; Engeland 30.5 (2), Nederland 28.5 (2): Zwitserland 25.5; Frankrijk 25 (1); Litauen 22.5; Roemenië 21.5 (1); Italië 19.5 (1); Denemarken 17.5 (1); Spanje 10.5 (3); Noorwegen 8 (2). Een „luchtaanval" op Londen. Maandagnacht heeft tijdens de manoeuvres van de koninklijke luchtstrijdkrachten een luchtaanval op Londen, „de hoofdstad der rcode partij" plaats gehad, welke uitgevoerd werd door borabardeervliegtuigen van de blauwe partij. Door de ongunstige weersomstandigheden werden de moeilijkheden van de manoeuvres nog vergroot. Verscheidene aanvallers werden door de roode verdedigers ingehaald met het resultaat, dat volgens den scheidsrechter eenige vliegtuigen als vernietigd moesten wor den beschouwd, terwijl andere geoordeeld werden een noodlanding te hebben moeten ma ken. Voorts stelde de scheidsrechter vast, dat 2 bombardeervliegtuigen doorgedrongen wa ren tot de regeeringsgebouwen en 2 ton bom men hadden laten vallen, waardoor natuur lijk altijd verondersteld groote schade aan de regeeringsgebouwen aangericht was. Later werden 6 bombardeereskaders door de roode strijdkrachten achterhaald en in een gevecht gewikkeld. Luchtroutes in West-Afrika. Sir Alan Coblam is gisteren per watervlieg tuig uil Londen vertrokken voor een vlucht boven Belgisch Congo, ten doel hebbende een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor luchtroutes in West-Afrika. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstige autobotsing. Twee vrachtwagens tegen elkaar. Op den rijksweg Weert-Maarheeze kwa men een geladen vachtauto der steenfa briek Wessem en een vrachtauto der firma Opbroek-Horn uit tegenovergestelde rich ting. De eerste wilde een kar passeeren en op dat oogenblik naderde de tweede vrachtauto, die elkaar door de kar niet hadden kunnen zien. Een botsing was on vermijdelijk, en trots het remmen, reden zij in volle vaart tegen de langs den weg staande boomen. De chauffeur van O. werd terzijde uit de cabine geslingerd en be kwam slechts onbeteekenend letsel. De chauffeur der steenfabriek werd zeer ernstig gewond en moest, eerst in het Gast huis te Weert en daarna in het ziekenhuis te Roermond worden opgenomen. Zijn toe stand is slecht. Beide vrachtwagens zijn totaal vernield. Motor met zijspanwagen te water. Gisteravond reed op den O.Z. Voorburg wal te Amsterdam een motor met zijspan; in den zijspanwagen wa,s een persoon ge zeten. Tijdens het rijden sprong een derde persoon, een vriend van de twee anderen, op de duozitting van den motor. De be stuurder raakte hierdoor zijn stuur kwijt, wat tengevolge had, dat hij in het water van den O.Z. Voorburgwal terecht kwam, vlak bij de Hoogstraat. Een drietal perso nen,, daar aanwezig, sprong onmiddellijk gekleed te water en het gelukte hun, de drie drenkelingen op het droge te brengen. Twee hunner voelden zich onwel en werden door de politie naar het Binnengasthuis ver voerd, alwaar zij ter observatie werden op genomen. De derde kon zich naar huis be geven. De motor en zijspan bleven voorloopig in het water liggen, omdat eerst uitgemaakt moest worden, voor wiens rekening de brandweer het voertuig uilt het water moest halen. Tusschen voor. en achter, wielen Gistermiddag is op den Rijksstraatweg bij den overweg der Spoorwegen te Castn- oum, een ernstig ongeluk gebeurd. Ter plaatse stond een groote auto van de A.T.O, voor de neergelaten boomen. Toen de chauffeur den wagen weer op gang bracht zag hij niet, dat het 12-jarig zoontje van den heer A. Al, dat op zijn rijwiel naast de auto reed, zijn evenwicht verloor en tus schen voor- en achterwielen van den wa gen terecht kwam. Een der achterwie'en ging *t ventje over het onderlichaam. Met ernstige fracturen is hij naar het nabij- zijnde seinhuis gebracht, waar een genees heer hem verbond. Daarna is het knaapje naar het ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. Autobotsing. 10.000 eieren verloren. Gister geraakte een der gemeentelijke B. autobussen uit Amsterdam ter hoogte van de Fokkerfabrieken te Oostzaan in bot sing met een vrachtauto, bestuurd door W. O., eierhandelaa-r uit Oostzaan. De chauf feur der bus reed den auto van achteren aan. met het gevolg, dat de auto vernield werd. De geheele voorraad eieren, ongeveer 10.000 stuks ging verloren. De handelaar werd eenigszins verwond. De auto was ver zekerd, doch de voorraad eieren niet. Een en ander veroorzaakte eenige ve t raging i n den autobusdienst. Padvinder in een dolk gevallen. GistermamJiddag is de Amsterdamse he pa-vinder J. A-, die gekampeerd was op den Ravenberg te Beek bij Nijmegen, door een ernstig ongeluk getroffen. De jongeman liep in een zandkuil op den Westerakker en viel met zijn onderlichaam in een open dolk. De jongen werd ernstig gewond en tijdelijk verbonden door dr. Koch. IJligs werd hij naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijme gen over ge bracht, waor hij spoedig werd ge opereerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Men hoopt hem nog in leven te houden. Voet afgekneld. Bij het binnenkomen in de haven van Urk is de knecht J. van der W diepe uit De- demsvaart, aan boord van het schip Riwal, schipper De Jonge, van Zwartsluis, met. een voet tusschen een staaldraad en een bolder bekneld geraakt. De voet werd boven den enkel afgeknepen. Nadat het lichaamsdeel door een geeesheer was afgebonden, is de oglukkige per motorbotter naar Zwolle ver voerd. Vergiftig gas in een laboratorium. Enkele werksters hadden gistermorgen in de Kweekschool voor Onderwijzers aan de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam bezig met het schoonmaken van het op de hoogste verdieping gelegen laboratorium. Plotseling gooide een van hen een fleschje om, dat gevuld was met een vergiftigd gas, brolium genaamd. De in het lokaal aanwe zige amunuensis kreeg het fleschje op den voet, waardoor dit lichaamsdeel gewond werd. Onmiddellijk verspreidde zich het ver giftige gas door het lokaal, zoodat allen, die zich daarin bevonden, overhaast de vlocht namen. De brandweer werd gewaar schuwd, en toen deze arriveerde drongen enkele brandwaohts, die een gasmasker droegen, in het vertrek door, waarvan zij de ramen openzetten De schadelijke dam pen waren daarop spoedig weggetrokken. RUMOERIGE DAG IN ROTTERDAM. Gistermorgen is het in de Tuinderstraat te Rotterdam tot ernstige incidenten ge komen, naar aanleiding van de uitzetting uit zijn woning van een der bewoners, die de aanvoerder is van een 30-tal huurders in het zelfde blok, die sinds eenige weken hebben geweigerd huur te betalen op grond van het feit, dat hun huur zal wor den verhoogd. Het was bekend geworden, dat de bewo ner V., op grond van een vonnis van den kantonrechter gistermorgen uit zijn woning zou worden gezet. Er was veel belangstel ling in de straat, van communistische zijde werd in de buurt groote agitatie gevoerd om de uitzetting te verhinderen. Aanvankelijk slaagde de deurwaarder er niet in zich toegang tot de woning te ver schaffen. Omstreeks 11 uur heeft de politie zich echter toegang tot de woning ver schaft. Twee deurwaarders zijn daarop be gonnen zelf de woning te ontruimen. Toen de eerste meubelen op straat kwa men, drongen de verschillende menschen die door de politie uit de woning waren verwijderd-, samen in een poort, die toegang geeft tot een achter de woning gelegen hokje. Twee agenten slaagden er niet in deze poort te ontruimen, waarop de com missaris van politie aan 2 bereden agen ten last gaf de poort te ontruimen. Deze hebben met de blanke sabel in de hand hun paarden door de poort gejaagd. Daarbij werden verschillende harde klap pen uitgedeeld. Even later verscheen een oude man, gedragen door 2 anderen, die een ernstige hoofdwonde had opgeloopen. Toen men dit zag, ontstond groote beweging. Dakpannen werden naar beneden gegooid-, terwijl het publiek in de straat drong. De politie heeft taen een zeer krachtige charge moeten uitvoeren en daarbij herhaalde ma len in de lucht geschoten. Een der schoten drong door eenige deu ren van een woning, waarachter zich ver schillende personen bevonden. Bij de charge is nog een tweede man gewond, die een blessure aan den rechterschouder kreeg. Daarna heeft de uitzetting plaa's gevonden. Den geheelen middag is het om de Tuin derstraat zeer rumoerig gebleven. Een man doodgeschoten. Gisteravond om 10 uur zijn de relletjes weer wat heviger geworden. Er werd met steenen gegooid en de politie heeft daarop een charge in de Ma-uritsetraat uitgevoerd. Daarbij werden ter schrikaanjaging revol verschoten gelost. Een der menschen in de straat is door een revolverschot in de borst geraak en was op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis gebracht. He gebeurde heeft-, onda-nnks het late uur groote consternatie verwekt en de rust. die tijdedijk hersteld scheen, is door het gebeurde weer ge-heel verstoord. Nog kan worden gemeld, dat de betrok ken rechercheur, de agent W. van de afdee- ling Speciale Diensten, in het duister niet heeft gezien, dat er iemand was geraakt. Het was zijn bedoeling om wanneer de jongens, na herhaalde sommatie nog met steenen bleven gooien, na nog een schot in de lucht te hebben gelost, een der jon gens in de beenen te schieten. Later op het hoofdbureau heeft men hem tot zijn ontzetting mede moeten deelen, dat hij iemand had doodgeschoten. Onmiddellijk is door inspecteur Hess van den justitieelen dienst van het bureau aan de Witte de Wittstraat een onderzoek in gesteld. Verschillende getuigen werden ge hoord. Er hebben zich nl. een 8-tal men schen aan het bureau gemeld, die iets had den gezien, terwijl later op straat ook nog vier personen werden gehoord. Al doze menschen hebben gelijkluidende verklarin gen afgelegd, die' ook kloppen met de le zing der politie. KOFFER MET BEBLOEDE KLEEREN GEVONDEN. Verband met den moord op het Rokin? Een zeer zonderlinge historie houdt op dit oogenblik de aandacht der Amsterdam- scke politie in spanning. J.l. Maandag kwam de echlgenoot-e van een caféhouder aau het Rokin van vaean- tie thuis en bij die gelegenheid probeerde men een koffertje, dat een gast twee maan den geleden had laten staan te openen met een koffersleutel. Dit gelukte inderdaad, doch groot was de ontsteltenis van den caféhouder, toen hij ontdekte, dat het kof fertje een pak met bloedvlekken besmeur de kleeren bevatte. Het „Volk" geeft een heel verhaal van de voorgeschiedenis van deze ontdekking. Het kotiertje is achtergelaten door een 30- jarigen man. die op 21 Mei j.l. in het café „Het Pontje" verscheen en daar gedurende twee dagen heeft gelogeerd-. De man is die twee dagen bijna de straat niet op geweest en is ten slotte spoorloos weer verdwenen, zonder zijn rekening betaald te hebben. De politie is van deze zaak in kennis ge steld en deze heeft de zaak nauwkeurig in onderzoek genomen. De caféhouder had het vermoeden geop perd, dat deze geheimzinnige verdwijning wel eens verband kon houden met den moord op het Rokin. De politie verklaarde echter, dat hier van absoluut niet-s te zeggen valt. Er zijn zeker reeds honderd menschen bij de poli tie geweest, die beweerden, dat zij deze geheimzinnige zaak tot oplossing zouden kunnen brengen. Men tast echter nog volko men in het duist-er. In ieder geval is het niet waarschijnlijk, dat de eigenaar van het koffertje iets met den Rokin-moord uit staande heeft gehad. De moord op het Ro kin werd gepleegd op 4 Mei en eerst 17 dageu later is de geheimzinnige onbe kende opgedoken. De politie kon overigens niets definitiefs mededeelen, daar het onderzoek nog niet beëindigd is. Vermoedelijk geval van sabotage. Een vermoedelijk geval van sabotage is geconstateerd bij het kolenbedrijf van een Anthraciefc Mij., gevestigd aan de Panama kade in het Oostelijk havengebied (Riot- landen) te Amsterdam. Toen men het be drijf des ochtends in werking stelde, ont stond er, naar de „Tel." meldt, kortsluiting, blijkende o.a. uit een zwaren regen van vonken bij een bepaald punt in de voedings kabels voor een groote kraan en de andere installaties der inrichting. De kraan kon niet in beweging worden gebracht en er ontstond verder een stagnatie in het ge heele bedrijf. Dadelijk werd een grondig onderzoek ingesteld en toen bleek, dat er eenige kabels zoodanig, opzettelijk blijk baar, verlegd waren, dat het ernstige euvel van kortsluiting wel ontstaan moest. Die zeer baldadig of misdadig geachte werk moet gedurende den nacht uitgevoerd zijn, want dan zijn altijd de betreffende kabels stroomloos. De schuldigen zouden derhalve met den aard van het bedrijf op de hoogie geweest zijn. Men denkt dan ook aan sabo tage, weshalve van het gebeurde kennis ge geven werd aan de politie. Door de recher che van het bureau Kattenburg is een na der onderzoek ingesteld, om te trachten de daders op het spoor te komen. Naar het blad vernam, is het nadeel, veroorzaakt door de kortsluiting zelve, niet groot. Wel is er natuurlijk eenige bedrijfsschade, daar het herstellen der stoornis vrij veel tijd ge vorderd heeft. Goede vangst. Te Schoonhoven Ls aangehouden de boe renknecht v. d. W. uiit Steefkork, die zich te Schoonhoven heeft uitgegeven voor boek houder van een zuivelfabriek en bij een horlogemaker drie anmbaindhoidage s op zicht haalde, die hij niet terugbracht. Ook was hij in het bezit van een fiets, in huur koop gekocht te Lexmond, waarop hij nog gen enkele penning betaa'd ha-d. Aan de gevolgen overleden. De d-rie-en-twintigjarige gehuwde vrouw P. te Kerkrade, die zich Maandag in brand heeft gestoken, is Disdaga-vond in het R.K. Ziekenhuis aldaar overleden. Vechtpartij te Castricum. Twee arbeiders werkzaam aan den rijks straatweg te Castricum waren gistermor- der zich er tusschen mengde en om tot nu toe onbekende redenen den arbeider A. Philipsen van Halfweg met een schop zoo danig op het hoofd sloeg, dat spoedige overbrenging naar het ziekenhuis te Alk maar noodzakelijk bleek. De toestand van Philipsen is niet van levensgevaar ontbloot. De dader is door de politie aangehouden. Een onderzoek wordt ingesteld. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. RUSSISCHE PRINS OMGEKOMEN Nederlandsch student mede-slachtoffer? Prins George Grassof, een zoon van wijlen groothertog Michael Alexander van Rusland en prinses Brassof, is Dinsdagavond j.l. om hel leven gekomen als gevolg van een auto ongeval bij Sens in het Fransche departement Yonne. De prins, die met een vriend, naar ge meld wordt een jong Nederlandsch student, op weg was naar Cannes, geraakte op den vochtigen weg de macht over hel stuur kwijt, zoodat de auto tegen een boom botste. Ook de metgezel van den prins kwam hierbij om het leven. 's Prinsen vader, groothertog Michael, werd in 1917 tot Russisch troonopvolger benoemd. Den volgenden dag deed hij echter weer af stand als zoodanig. Een jaar later werd hij vermoord. Fabriek in asch gelegd. Een houtskoolfabriek te Verviers, werd ge heel door brand verwoest. De schade bedraagt 4 millioen francs. De oorzaak van den brand is onbekend. Een Rijksweer-opslagplaats verbrand. Gistermorgen om 10 uur ontstond brand in een opslagplaats van de Reichswehr te Stet tin, waar 110 ton hooi waren geborgen. Ondanks het onmiddellijk ingrijpen van de vrijwillige brandweer van Altdamm en van afdeelingen van de Reichswehr, is de berg plaats tot den grond toe afgebrand. Er bestaat nog altijd gevaar, dat andere, in de nabijheid gelegen proviandgebouwen door het vuur zullen worden aangetast. De brandweer van Stettin staat gereed om op het eerste sein onmiddellijk ter assistentie uit te rukken. Vernielende regens in Canada. Hevige regens in het Oosten van Quebec hebben den oogst zoo goed als vernield en den hooivoorraad beschadigd. Sommige gewassen zijn letterlijk in het water verdronken. In het dorp Straymond is de rivier buiten de oevers getreden en moeten honderden ge zinnen hun woningen verlaten. Aanslag op Bombay's Gouverneur. Uit Poona wordt gemeld: Een student heeft twee schoten gelost op Sir John Hotson, lid der regeering van Bombay en waarnemend gouverneur van Bombay, die een bezoek bracht aan de hoogeschool. Sir John Hotson is op wonderlijke wijze aan den dood ontsnapt: een metalen knoop stuitte den loop van den eer sten kogel, die anders boven het hart terecht zou zijn gekomen. Het tweede schot miste. Hotson maakte zichzelf van zijn aanvaller meester, die in de gevangenis werd opgesloten en op wien nog een geladen revolver werd ge vonden. Proeven met explosieve stoffen. Aan boord van bet oorlogsschip „Marlbo rough" zijn belangrijke proeven genomen met explosieve stoffen. De „Marlbourough" is het eenige steenkool stokende oorlogsschip welks lot bij het Lon- densch vlootverdrag werd bezegeld. De admiraliteit tracht gegevens te verza melen, die er zullen toe bijdragen zulke ern stige beschadigingen te voorkomen als door ontploffingen in oorlogsschepen tijdens den grooten oorlog werden aangericht. Op een sein werd een hoeveelheid kruit tusschen de dekken tot ontploffing gebracht, om een granaat van groote ontploffingskracht tot springen te brengen. De slag der ontplof fing werd verscheidene mijlen ver gehoord, terwijl rookwolken uit het dek opstegen. Zes groote sleenbooten lagen gereed om hulp te bieden indien de „Marlbourough" zou dreigen te zinken, doch deze hulp was niet noodig. Deskundigen inzake sterke ontploffingsmid delen, wilden voorzien van gasmaskers en zuurstoffen het schip naderen doch moesten wegens de hitte hun inspectie opschorten tot des namiddags. Een eerste onderzoek bracht aan het licht, dat de dekken en walerbedichte schotten wa ren kromgetrokken doch er was geen water in het schip binnengedrongen. Stijgende criminaliteit onder du Brttsche jeugd. De snelle toeneming van het aantal jeugd- misdrijven in Engeland is volgens de autori teiten hoofdzakelijk te wijten aan den inv'ued van den oorlog en het verslappen van het ouderlijk gezag gedurende de groote interna tionale worsteling Vooral de jongens en meisjes van 16 *ot 21 en ook van 21 tot 30 schijnen meer misdadigers te zijn dan 25 jaar geleden het geval is ge weest. Volgens de officieele cijfers over 1929, die onlangs bekend zijn geworden, zijn er van dc 800 gevangenen In de gevangenis te Wands worth meer dan de helft onder de 27, jonge mannen dus die tijdens den wereldoorlog nog kinderen waren. „De menschen", zoo verklaarde de leider van deze inrichting, „schijnen tegenwoordig te meenen, dat zij zonder eenige verantwoorde lijkheid kunnen leven. Deze idee brengt hen in dc cel. De ongeneigdheid zwaren arbeid te verrichten, doet de rest; de verleiding van ge makkelijk te verkrijgen geld heeft er voor ge zorgd, dat zich achter menig overigens veel belovend jongmensch de gevangenispoorten hebben gesloten. Ook de tegenwoordige werk loosheid zal er wel iets toe bijdragen, al is het niet veel". Een bekend opvoedkundige verklaarde, dat et geen twijfel aan bestond, of de oorlog voor de groeiende roekeloosheid van het jonge volk verantwoordelijk was vooral van die jongelieden, die auto's stelen en kleine dief stallen en heroovingen plegen. Niet alleen dat de oorlog de vaders aan de gezinnen onttrok, juist op het oogenblik, dat ?e voor het welzijn dezer jongelieden het slechtst konden worden gemijt, bovendien wekte die tijd een geest van onverschilligheid en verzet op tegen wet en discipline. „Zoo slecht als in Amerika is de jeugd hier vel niet, verklaarde men, maar wij schijnen toch denzelfden weg op te gaan". Werkelijk de toekomst ziet er voor Engeland duister uit. Beroep op den geest van keizer Meijl Vijf en twintig Japansche verminkte oud strijders, die op grond van de huidige wetten geen recht hebben op ondersteuning, hebben zich Maandagmorgen naar het graf van kei zer Meijl begeven, waar zij gedurende 72 uur willen vasten en bidden. Zij vertegenwoordi gen ook degenen, die in hetzelfde lot verkee- ren. De voortdurende regen vermindert hun geloof niet, dat een openlijk beroep op den geest van den keizer hun nood zal lenigen. Zes personen zijn reeds door uitputting in zwijm gevallen, doch de anderen houden vol.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7