PUtftOL WOENSDAG 22 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BINNENLAND PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van ZuitL-Hollani kwamen heden in vergadering bijeen in het gebouw der Tweede Kamer, onder voorzitterschap van jhr. mr. H. A. v. Kar- uebeek. De vergadering werd te 11 uur geopend. Aan de orde was de bespreking van het verslag omtrent den toestand van de pro vincie in 1930. Het verslag wordt z.h.s. goedgekeurd. De heer v. Duin (K.K.) betreurt, dat af wijzend is* beschikt op het verzoek om sub sidie van den Ned. R. K. Politiebond St. Michael voor de te Js-Hertogenbosch ge vestigde politie vakschool. Spr. wijst er op, dat van deze school verschillende cursussen gevestigd zijn in Zuid-Holland, o.a. in den Haag en Leiden. Een goede vakopleiding van politiemannen is wel degelijk een pro vinciaal belang, vooral voor Zuid-Holland met zijn toenemend vreemdelingenverkeer. De heer H e u k e 1 s (A.R.) antwoordt, dat Gedeputeerden op het standpunt blij ven staan, dat hier geen taak ligt voor de provincie, in 1923 is op deuzelfden gioud een verzoek om subsidie afgewezen van den Alg. Ned. Politiebond. De provincie immers heeft geen eigen politie. Ware dit wel zoo, dan zou wijziging van het stand punt overweging verdienen. Spr. adviseert tot aanvaarding van het afwijzend prae- advies. De heer Van Duin repliceert pn dient een motie in, vragende terugneming van het prae-advies en Ged. Staten uitnoodi- gende, te zijner tijd met een voorstel tot toekenning van subsidie te komen. De voorzitter acht ook deze manier van behandeling onjuist. Het gaat alleen om het prae-advies. De heer Van Duin neemt zijn motie terug, waarna het prae-advies wordt aan genomen met 62 tegen 11 stemmen. De heer v. Zadelhoff (S.D.) verde digt het voorstel om 300 gulden subsidie te verleenen aan het te 's-Gravenhage te hou den congres voor de behandeling van vat£- opleidingsvraagstukken. Voor het vakon derwijs acht spr. dit congres vanvee] nut. Bij het vakonderwijs is de provincie nauw betrokken. Tot aan de inwerkingtreding der nieuwe nijverheidsonderwijswet gaf de Provincie steeds subsidie. Daarmede is er kend het belang, dat de Provincie heeft bij dit onderwijs. Van enkele zijden wordt dit voorstel be streden. De heer Heukels (A.R.) verdedigt na der namens Ged. Staten het voorstel. Ook in 1918 is er steun verleend voor een der gelijk congres. Er zijn dus oude banden. Ook na tot standkorning der Nijverheids onderwijswet heeft de provincie nog we] bemoeiing, ook financieele, met het Nij verheidsonderwijs. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Verschillende punten van de agenda wer den vervolgens zonder beraadslaging of stemming aangenomen, o.m. een voorstel tot 't vernieuwen van de Geestbrug. De heer De B ra u w (A.R.) maakt eeni- ge opmerkingen naar aanleiding van het reglement voor de provinciale wegen. Art. 4 bepaalt, dat motorrijtuigen „met in rust gebrachte motor" niet onbeheerd mogen staan op bepaalde wegen. Spr. wijst erop, dat deze bepaling tot verwarring aanlei ding geeft. Want de bedoeling kan men er in lezen, dat motorrijtuigen met gaande mo tor wel onbeheerd mogen blijven. Dit wordt, echter verboden door het motor- en rijwiel reglement (art. 25). Spr. dient daarom een amendement in om de woorden „met in rust gebrachte motor" te schrappen. De heer Von Fisenne (R-K.) ant woordt, dat deze bepaling bedoeld is, wer kende naast bet Motor- en Rijwielregle ment. Met het oog op de toekomstige juris prudentie is het gewenscht, dat deze woor den behouden blijven. Het amendement wordt aangenomen met 46 tegen 20 stemmen Verkoop van grond in Leiden. Na eenige discussie kwam in stemming een motie-Bosman, om aan te houden een voorstel tot verkoop van provincialen grond onder de gemeente Leiden aan G. P. J. Paardekooper te Uegstgeest. Deze grond ligt aan het Verbindingskanaal aan de spoorlijn LeidenUtrecht, is ongeveer 4 H.A. groot en is voor 17000 gld. per H.A. te koop geboden. Er is n.l. ingekomen een schrijven van de gemeente Leiden, dat deze gemeente den grond wil koopen tegen den prijs, die is vastgesteld, of tegen een anderen alsnog door deskundigen vast te stellen prijs. De heer Bosman (V.B.) meent, dat de grond te goedkoop verkocht wordt aan den gegadigde, den heer Paardekooper. De heer Borghols (R.K.) bestrijdt dit. Na de weinige activiteit van Leiden de gemeente Leiden is langen tijd in de gelegenheid geweest den grond te koopen is het gewenscht, mede te gaan met het voorstel van Gedeputeerden. De heer Ter Laan (S.D.) verklaart, dat de soc.-dem. fractie niet mede kan gaan met dezen verkoop van grond. Spr. had de zaak nog eens willen bekijken, maar nu geen uitstel is verleend, moet deze fractie tegenstemmen. Het voorste] van Gedeputeerde Staten om tot verkoop over te gaan, wordt aan genomen met 39 tegen 25 stemmen. Mevr. De V r i e s-B ruins (S.D.) op pert bezwaren tegen het voorste] tot het ter leen verstrekken van'kapitaal aan de ver. Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw en Geesteszieken, gevestigd te Amersfoort. Spreekster meent, dat dit voorstei in de verkeerde richting gaat, n.l. het steeds meer plaatsen beschikbaar stellen in par ticuliere gestichten. Indertijd zijn er pian- nen geweest tot stichting van een Provin ciaal krankzinnigengesticht. De vergadering wordt hierop verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. NACHTARBEID IN BAKKERIJEN. NIEUWE REGELING. De middelgroote bakkerijen. De minister van Aibeid, H. en N. heeft bij den Iloogen Raad van Arbeid aanhan gig gemaakt een voorontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakke rijen. Aan een commissie uit den Raad zal wor den opgedragen omtrent dit wetsontwerp prae-advies uit te brengen. Vervroeging van het aanvangs- uur. De minister heeft zich bereid verklaard door het bevorderen van een wijziging der Arbeidswet aan de uk het bedrijf zelf naar voren gekomen wenschen in dier voege te gemoet te komen, dat op verzoek van vak verenigingen van werkgevers en arbeiders in het broodbakkersbedrijf het tijdstip van aanvang van den bakkersarbeid in bepaal de gemeenten of gedee'ten van gemeenten, waar normaal eerst te zes uur v.m. met dien arbeid mag worden begonnen, voor ai e broodbakkerijen met één uur ve - vrcegd kan worden. Hiermedé heeft de Centrale Bed^'fscommissie zich in hoofd- z?nk vereenigd. De in het voorontwerp vervatte regeling heeft ten doel, de Arbeidswet in dien zin te wijzigen. Een desbetreffende vergunning zal gel den voor een gemeente of een gedeelte eener gemeente en niet voor een onderne ming of groe-p van ondernemingen. Zoowel georganiseerde als niet-georga niseerde werkgevers zullen e.r dus gebruik van kun nen maken. Mei het. oog op de plaatselijke concurrentie in dit bedrijf zou anders een niet te motiveeren ongelijke behandeling worden geschapen. Het ligt in de bedoeling van de vakver- eenigingen van werknemers en van arbei ders, de vergunning aan te vragen voor ge meenten waar een collectieve arbeidsover eenkomst ges-loten is. Op dit oogenblik is deze reeds van kracht te Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Zaandam, Hilversum, Leeuwarden, Groningen, Zwol le, Almelo. Enschedé en Vlissingen, terwijl daarover besprekingen gaande zijn te Alk maar, Haarlem, Leiden, Delft, Dordrecht, Arnhem, Deventer en Zutphen. Indien de voorgestelde wettelijke voor ziening tot stand komt, zal dus reeds spoe dig in zeer veel gevallen aan de moeilijkhe den, die in de middelgroote bakkerijen met minder dan zes gezellen bestaan, kunnen worden tegemoet gekomen, terwijl het min of meer in de hand van het bedrijf ze;f wordt gelegd om door onderling overleg ook elders eenzelfde resultaat te bereiken. Het ontwerp-verdrag van Ge- nève. Bij deze gelegenheid heeft de minister tevens overwogen, of het aanbeveling ver dient, de bepalingen der Arbeidswet in overeenstemming te brengen met het ont werp-verdrag van Genève (1925) betreffende den nachtarbeid in bakkerijen. Het heeft tot nu toe als een beginsel in onze wetgeving gegolden, dat de vrijheid van den patroon om te werken, wanneer hij wil. a leen dan behoort te worden aangetast, wanneer zeer "hP'-e ^edenen daartoe nopen danig heeft gegolden de onmogelijkheid om tot een behoorlijke regeling van alge- meene bedrijfsbelangen te komen, wanneer een deel der bedrijfsgenooten zich daaraan kan onttrekken. Nu is noch van de bestaan de regeling krachtens art. 38 der Arbeids wet, noch van de vrijheid van den banket bakkerspatroon om 's nachts te werken "s de ervaring eenig gev storing van bedrijfsbelangen te duchten. Ook met het oog op de internationale con currentie, waardoor de bescherming der ar beiders zou kunnen worden geschaad, is het ontwerp-verdrag van geen beteekeni-s. Het belang, dat Nederland zooveel mo gelijk door toetreding tot ontwerp-verdra- gen den arbeid der internationale organi satie steunt, onderschat de minister niet, maar het dienen daarvan zou hij in dit ge val te duur gekocht achten door een nieu we en voor de behoeften van ons land ge heel onnoodige inbreuk op de patroons-vrij heid te ma-ken. Hij vindt daarom geen aanleiding tot het doen van voorstellen ten einde de Arbeids wet in overeenstemming te brengen met het ontwerp-verdrag. Het ligt voorts in zijn voornemen, om, wanneer de behandeling van het tot wets ontwerp geworden voorontwerp in de Staten Generaal is afgeloopen, de noodige stappen te doen om tot intrekking van het wetsont werp, houdende voorbehoud der bevoegd heid van toetreding tot het ontwerp-ver drag, te geraken. HET 0NTWAPENINGS. PETITIONNEMENT. Het bestuur van de Vereen, de Neder landsche Dagbladpers deelt mede, dat gis teren 212.502 ondertekeningen voor het petitionnement voor internationale ontwa pening binnenkwamen. Dit is het hoogste totaal, dat op één dag werd bereikt. Het totaal-generaal overschrijdt thans aanzienlijk de 1.300.00. Wij zulen onze lezers, die nog niet moch ten hebben geteekend, morgen weer daar toe in de gelegenheid stellen door weer het petitionnement in ons blad af te drukken. Nederlandsche Jaarbeurs. Het Juli-nummer van „De Jaarbeurs", orgaan van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland., bevat een aankondiging van de 25e Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 8 t. m. 17 September te Utrecht zal worden gehouden. De bouw van het derde jaarbeursgebouw geeft de redactie aanleiding een historisch overzicht te geven van het plein Vreden- burg, waarop van 528577 het kasteel Vre- denburg heeft gestaan. De rubriek „Jaarbeurzen in het buiten- land" bevat mededeelingen betreffende in het buitenland gevestigde zuster-instellin- gen der Nederlandsche Jaarbeurs. DE WERKTIJD IN WINKELS. Tijdens vacantie van personeel. Op de vragen van den heer Drop, be treffende de ingevolge ministerieele be schikking van 5 Juni j.l. door de districts hoofden der Arbeidsinspectie gedurende dit jaar te verleenen vergunning tot ver lenging van den duur der werkweek aan hoofden of bestuurders van winkels, wier personeel een vacantie van een week of lan ger achtereen met behoud van loon geniet, heeft minister Verschuur geantwoord, dat hij bedoelde beschikking aan de districts hoofden der Arbeidsinspectie machtiging is gegeven, om gedurende dit jaar aan hoofden of bestuurders van binnen hun res sort gelegen winkels, die het daarin werk zame personeel een vacantie van een week of langer achtereen met gehoud van loon geven, gedurende ten hoogste 10 weken te vergunnen, dat in die winkels arbeiders van 16 jaar of ouder arbeid verrichten in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 2, eerste lid, cn 3 van het Werktijdenbe sluit voor winkels 1929, met dien verstande, dat behoudens in de gevallen, waarin krachtens dit Werktijdenbesluit een lan gere arbeidsduur is toegestaan, niet langer arbeid wordt verricht dan: door mannen en vrouwen gedurende ten hoogste 9y2 uur per dag en 58 uur per week, door jeugdi ge personen van 16 jaar of ouder geduren de ten hoogste 9}4 uur per dag en 55 uren per week. Teneinde op de draagwijdte dier be schikking het juiste licht te doen vallen, wijst de minister er op: le. dat het hier niet betreft een vergun ning voor een groep van ondernemingen, maar een machtiging aan de districts hoofden 2e. dat de in de beschikking genoemde grens van 58'^ (55) uur per week een maxi mum is; 3e. dat de individueelë arbeiders in geen enkelen winkel langer dan gedurende 8 weken overeenkomstig een vergunning, als hier bedoeld, mogen werken. De minister stemt niet toe, dat het ver leenen van vergunningen, als in de be schikking bedoeld, in strijd zou zijn, zooal niet met de letter, dan toch met de be doeling van het Werktijdenbesluit voor winkels 1929. Het voornaamste motief voor de rege ling bestond hierin, dat de gang van zaken in vele ondernemingen zou worden ont wricht, wanneer ook tijdens de afwezigheid, vaïi het vacantie genietend personeel aan het achterblijvende gereduceerde personeel een halve dag per week vrijaf moest wor den gegeven. Voor den minister bestaat er geen en kele aanleiding, om intrekking der be schikking in overweging te nemen. De reis van H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, zal H. M. de Konin gin, Zaterdag over een week, 1 Augustus, van haar buitenlandsche reis, in Nederland terugkeeren. H. M. begeeft zich dan naar Soestdijk, in verband met den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op 2 Augustus. R.K. Bond van Bouwpatroons. Te Enschede is gisteren de 13e algemee nt jaariijksche vergadering van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons gehouden onder voorzitterschap van den heer H. J. L. Klein Schiphorst te Haarlem. Vertegen woordigd waren 33 afdeelingen, uitbren gende 108 stemmen. Het hoofdbestuur en afdeelingsbestuur van Enschede is gister middag officieel ten stadhuize door B. en W. van Enschede ontvangen. Medegedeeld werd, dat de bond thans 54 afd. telt met 1340 leden. Tot bestuursleden zijn gekozen de hee- ren W. F. W. v. d. Wagte te Nijmegen, W. J. Jorna te Leeuwarden, Joh. Apeldoorn te Alkmaar, P. Rombouts te Eindhoven en F. v. Overveld te Roosendaal. Tot lid van de orgaancommissie is gekozen de heer C. v. 't Hullenaar te Utrecht. In de vergadering werd door den heer van Haaren (Rotterdam rapport uitge bracht van 't onderzoek naar de bestaans mogelijkheid van een r.-k. middelbare technische school. Ze is tot de conclusie gekomen, dat een 3-jarige cursus voor aan nemers in Tilburg mogelijk is, met een be paling der leeftijdsgrens van 16 jaar, met een driejarige H.B.S. of dergelijke oplei ding, met een bedrag van f 150 studiekos ten per jaar. De commissie, permanent verklaard, zal met het hoofdbestuur de plannen verder onder de oogen zien. Ook zal het hoofdbestuur de kwestie van kin derbijslag in studie nemen en voorstellen dienaangaande in de volgende jaarverga dering aan de orde stellen. De vergadering, die werd bijgewoond door Z.H. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbis schop van Utrecht, wordt vandaag voort gezet. De uitvoermoeilijkheden voor onze kolenijnen. Uit welingelichten kring verneemt de „Limb. Korier," dat Frankrijk Donderdag j.l. met België een definitieve regeling omtrent den invoer van kolen heeft afge sloten. Deze regeling zou veel gunstiger zijn dan die,* welke tot dusver bij onge wijzigde toepassing der regeling, voor Ne derland zou gelden. Op grond daarvan gelooft het blad dat de Limburgsche mijndirecties te Parijs heden nog wel iets kunnen bereiken. De nieuwe rijksweg RotterdamRijswijk. Het gedeelte van den nieuwen rijksweg van Rijswijk naar Rotterdam onder de ge meente Overschie, tusschen K.M. 17.700 en K.M. 19.210, is gisteren voor het verkeer in de richting Rotterdam—Overschie openge steld. Dit gedeelte van den nieuwen rijks weg is ingedeeld in de eerste klase. Het is gesloten verklaard voor alle vervoer in de richting Overschie—Rotterdam. STADSNIEUWS R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Diploma's. Het diploma „Huishoudkundige" werd be haald door de dames: A. M. Beelen en H. M. E Vreeken te Lisse; A. Th. L. Doove, Rotter dam; B. E. Kobus, Katwijk a. d. Rijn; M. J. C. v. d. Linden, Leiden; A. L. Maaskant, Bode graven; M. A. M. Moenking, Bussum; M. A. Munting, Alphen a. d. Rijn; A. H. M. Nieu- wenhuis, Oldenzaal; M. H. Pickée, Rijswijk; J. Ruhaak, Wassenaar; A. A. J. M. Schlatman, Oegstgeest; E. M. J. Schoenmaker, Deventer; H. C. M. Verdegaal, Voorhout; A. v. d. Zwet, Leiderdorp. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" werd behaald door de dames: A. H. Berg, Sassenheim; M. A. Geene en P. Meiman, Lei den. Geslaagd voor het examen Lingerie en Cos- tuumnaaien, de dames: B. M. van der Hoeven, Zoeterwoude; I. Kiss, Sassenheim; C. Kuperus en J. M. van Valderen, Leiden; C. C. Niers- man, Voorschoten. Geslaagd voor t examen Costuumnaaien de dames: M. Noordermeer, Sassenheim; M. M. van der Plas Noordwijk-binnen; W. van Rij, Oegstgeest; M. C. van der Valk, Zoeterwoude; E. Sijpestein, Leiden; W. Weststeyn, Rijnzater- woude. Geslaagd voor het examen van den drie-ja rigen Middagcursus de dames: A. Doeswijk, A. Limburg, J. Meyer, K. Strom, W. van Wis sen en G. Lekkerkerker, Voorschoten; A. Grif fioen, Oegstgeest; G. Hoogeveen, E. Mulder, J. van Tol, L. van der Ven, Leiden; J. Nagle- gaal en J. van der Zeyden, Leiderdorp; G. Vogelaar, Zoeterwoude; M. van der Weyden, Noordwijk-binnen; A. Braat, Leiderdorp. Geslaagd voor het examen Costumière, de dames: S. van Berkel, G. Mugge en M. Mugge, N Zaalberg, Leiden; C. van Breda en E. de Wit, Voorschoten; A, van Varik en M. van Varik, Leiderdorp. Geslaagd voor het examen van den drie jarigen volledigen avondcursus, de dames: J. Jongeleen, H. Oostdam, C. van der Post, H. Singeling en E. Uljee, Leiden; W. de Haas, Leiderdorp. Opleiding leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: C. H M. van Emmerik, Overveen; J. C. van Op- zeeland, Haarlem; J. G. Gasner, Enschedé; Zr. Magdalena, Lisse; J. Westerman, Leiden en C. H. J. Greitemann, Tiel. Niet bevorderd: 1. Opleiding leerares Koken en Voedingsleer. Van de eerste naar tweede klasse werden be vorderd de dames: Zr. Claverine, Lisse; Zr. Eleonora Voorhout; Zr. Francine, Kerkrade; C. H. J. M. 'Kortmann, Zoeterwoude; C. A. Veeger, Nijmegen; S. M. Kok, Leiden. Niet be vorderd: 3. Opleiding „Huishoudkundige". Van de eer ste naar de tweede klasse werden bevorderd: de dames: H. Blom, Oegstgeest; G. van Horn, Hilversum; A. Langemeyer, Heemstede; M. Schellekens, Den Haag; G. Schouten, Alkmaar, C. Wijtenburg, A. Brouwers, I. van der Most van Speyk en J. G. van Ulden, Leiden; A. Meys, Scheveningen; Zr. Gertudo en Zr. Ber nardo, Steyl; P. Boot, Zoeterwoude; I. Hil- dernisse, Alphen a. d. Rijn; M. ten Thij, En schedé; Th. Wachters, Groningen; A. Leyen, Wassenaar; J. van Kampenhout (praktisch ge deelte). Voorwaardelijk: 1. Opleiding „Hulp in de Huishouding". Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd de dames: K. van Amerongen: M. Driessen, R. Karstens, H van der Linden, M. de Vries, te Leiden; W. Jagers, Rijpwetering; C Leenen, Warmond. Niet bevorderd: 1; voor waardelijk: 2. Van den Dagvoorbereidende Cursus naar de Linnennaaistersklasse I werden bevorderd: T. Bemelman, J. Brandt, L. v. Harteveld, H. Hee- rius, L. Impelmans, C. van Latum, M. Rietho ven, T. Soupart, H. Vreeburg, T. Merbis, M. Hamelink, Leiden; F. Bonnet, B. van de Putte, A Schrijvers, Oegstgeest; R. Mulder, Rijns burg; R. Zwetsloot, Warmond; J. de Jong, J. van der Wal on L. Koote, Leiderdorp; A. Sienstra. Katwijk aan Zee; D. Taanman, Voor schoten en G. Rozestraten, Alphen a. d. Rijn. Niet bevorderd: 8. Van de Linnennaaistersklasse I naar II wer den bevorderd: J. Kuipers, A. de Rooy, Oegst geest; C. Laamens, Leidschendam; T. van Noort, Leiden; A. Warmerdam, N. W. Hout, C Schoorl, Lisse, Niet bevorderd: 1. Van de Middagcursus I naar II werden be vorderd: H. Aanhane, M. Oudshoorn, Katwijk a d. Rijn; A. Cuilenbnrg, C. Groenewegen, J. Mens, Voorschoten; M. van Ulden, A. van der Wiel, A. de Haas, M. Rijkelijkhuizen, L. van der Kaay, M. van de Sterre, A. Loef, M. Boom, Leiden; T. Warmerdam, N. W. Hout, M. Grim bergen, Rijnsburg; C. Mulder, Rijnsburg; A. Hoogeveen, Noordwijk. Van de Middagcursus II naar II werden be vorderd: G. Anes, E. de Jong, J. Schrijvers, M. Thoolen, T. van de Voort, A. Zaalberg, J. Zaal berg, F. Koet, A. Overdevest, Leiden; G. Los, Leiderdorp; W, Los, A. van de Nieuwendijk, I. v. d. Nieuwendijk, Voorschoten; A. van Schie, Katwijk a. Zee; L. Kasbergen, Oegst geest, Van den drie-jarigen Volledigen Avondcur sus werden bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: G. Hansen, C. Massaar, W. Massaar, C van Rijn, S. de Ru, E. Uljee, J. Varkevis- ser, A. Siera, allen Leiden- Niet bevorderd: 2. Van de 2de naar de 3de klasse werden be vorderd: A. van der Kaay, R. van Kampen, A. Klein, N. Owel, C. Vogelsang, G. Lut, Leiden. Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Aan het eerste jaarverslag van het comité tot instandhouding van een consultatiebureau voor moeilijke kinderen, hier ter stede, ontlee- nen wij het volgende: Op initiatief van dr. Querido is bovengemeld ccmité opgericht. Daarin namen zitting de hee- ren: G. Bakema, hoofd eener bijzondere lage re school; W. A. Bodewes, hoofd eener bijzon dere Lagere School; mr. E. J. M. H. Bolsius, voorzitter van den Voogdijraad; J. Brederveld, onderwijzer aan een bijzondere lagere school; ar. M. D. Horst, directeur van den Gemeentel. Geneeskundigen Dienst; W. Koops Azn.. hoofd eener openbare lagere school; ds. D. Kuilman, predikant der Ned. Herv. Gemeente; R. G. Uacanfie Een heerlijke tijd van ontspanning en dit vooral wanneer gij weet gewapend te zijn tegen door zitten, zonnebrand,! smetten en stukloopen, In Uw koffen of fi^tstasrfh aanwezig is een (loos of jlufp^Van de heerlijk verzachtende en genezend^*/ In doozen van 30, 60 en 90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Gemeentelijke Aankondigingen AFSLUITING PASSAGE LANGS DEN OUDEN RIJN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeène /'kennis, dat in verband met de uitvoering' tan riolee- ringswerken, de Oude Y'iA» Stegen tus schen de Hooigracht er* de Heerengracht, met ingang van Woenstfcg 22 Juli a.s. tot na/dere aankondiging voor alle rijverkeer, ook met handwagens, zal zijn afgesloten en dat de stremming van het rijverkeer over de Haarlemmerstraat met ingang van dien datum zal zijn opgeheven. Hinderwet. Burgemeester en f Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissiifg-.,op het verzoek van van P. P. Devilee om vergunning tot het oprichten van een ondeï^ro^Rsche bewaar plaats voor benzine op het perceel aan de Leliestraat is verdaagd. Agenda LEIDEN. Woensdag. R. K. Tooneelclub M. E. S. A., te 8.15 uur. Allen aanwezig en op tijd. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Juli a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, N. "Rijn 18, telefoon 523. Al»e soorten ifPlverzeker-rfigen fJ 7089 Meijer, commissaris van Politie; G. J. van der Ploeg, hoofd eener bijzondere lagere school; pastoor G. A. Smit, voorganger van de Oud- Katholieke Kerk, voorzitter Armenraad; mr. P A. van Toorenburg, secretaris van den Ar menraad; mej. W. van der Velden, pl. secre taresse van den Voogdijraad; P. C. G. A. Wijk- mans, ambtenaar der Kinderwetten. In de eerste vergadering, welke gehouden werd den 13den November 1929, hield dr. Querido, geneesheer van de gestichten Ende geest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" te Oegst geest op verzoek van den Armenraad alhier een voordracht over: „Moeilijke kinderen als maatschappelijk probleem". In deze voordracht bepleitte hij het werk van een consultatiebureau voor moeilijke kin deren en wees hij er op, dat zulk een bureau eerst dan goed werken kan, indien het samen werkt met Kinderpolitie, „Pro Juventute", Voogdijraad en andere lichamen, die zich met k nderen bezighouden. Door deze lezing gaf hij den stoot tot de oprichting van het comité. De eerste vergade- r;ng, die door pastoor G A. Smit, voorzitter van den Armenraad, werd geleid, vond plaats den 29sten Maart 1930. Daarna werd een dagelijksch bestuur be noemd, bestaande uit de heer ds. D. Kuilman, voorzitter, mejuffrouw M. van der Velden, se cretaresse, den heer G. J. van der Ploeg, pen ningmeester en het adviseerend lid dr. A. Querido. Inmiddels werd door het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde aan het consultatie bureau de beschikking gegeven over enkele lo kaliteiten in de Boerhaavestraat en 150 ge schonken voor de installatie. Dr. Querido heeft aldaar geregeld zitting ge houden, eiken Woensdagmiddag van half 2 tot 3 uur en zich zeer veel moeite getroost in het belang van de vele kinderen, over wie hij werd geraadpleegd. Een verslag van zijn werkzaamheden heeft hij uitgebracht ter vergadering van 14 Fe- biuari 1931. Het is gebleken, dat deze arbeid door vele instellingen en ouders op hoogen prijs wordt gesteld. Naar aanleiding van de adviezen van het Bureau zijn herhaalde malen ten aanzien van minderjarigen maatregelen in hun belang In het eerste jaar is reeds gebleken, dat het Bureau zeer nuttig werk verricht. In de maand Mei moest dr. Querido wegens zijn benoeming tot geneesheer te Amsterdam, zijn ontslag nemen. Het Comité is hem zeer erkentelijk voor zijn initiatief en voor zijn onvermoeide zorgen in het belang van het kind. Dr. van Stipriaan Luiscius, 2e geneesheer aan de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" te Oegstgeest. heeft zich be reid verklaard de plaats van dr. Querido in te nemen en het Comité heeft hem daartoe aan gesteld in haar vergadering van 16 Mei 1.1, Op den duur zal het werk alleen met vrucht kunnen worden voortgezet, indien de belang hebbende organisaties ook financieel het werk steunen. De voorzitter met dr. van Stipriaan Luiscius bezochten op 3 J uni 1.1. den wethouder, ten einde hem te stemmen voor de subsidie-aan vrage aan de gemeente Leiden. De wethouder deelde hen mede, dat deze kans van slagen had, indien eerst een geldelijke basis gelegen was. Hiertoe worden pogingen gedaan.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2