BINNENLAND Lichtzinnige Jeugd ONDERWIJS MAANDAG 20 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE INVOER VAN STEENKOOL IN FRANKRIJK. Mededeeling van de Fransche regeering. De Fransche regeering heeft aan de Ne- derlandsche regeering doen mededeelen, dat de nieuwe regeling van de invoeren van steenkool in Frankrijk, die a-ls uitzonde ringsmaatregel bedoelt, tijdelijk zal worden ingevoerd, in werking zal treden op 20 dezer voor de zendingen per spoor en op 27 dezer voor die over zee. De vermindering, toe te passen op de invoeren, is nog niet bepaald. Verre van wil lekeurig te zullen zijn, zal zij worden vast gesteld naar verhouding van de verminde ring, 'welke de Fransche productie onder gaat, zonder discriminatie tussohen de ver schillende Landen, die in Frankrijk invoe ren^ bovendien zal de Fransche regeering, teneinde zoo min mogelijk storing teweeg te brengen in den steenkolenhandel, al thans gedurende de eerste week, met vrij gevigheid vergunningen verleenen. Het is uitsluitend door noodzaak, dat de Fransche regeering, steeds verlangend tot «•en algemeene overeenstemming over het •teenkoolvia agstuk te geraken, dezen maat regel heeft moeten overnemen, teneinde de •essentieele belangen van de Fransche kolen- industrie, en in het bijzonder de kolenin- d'ustrie in het Saargebied, te waarborgen. Uit Maastricht schrijft men aan het „Handelsb lad Omtrent de vaststelling van het percen tage van de beperking van den invoer zou, naar men te bevoegder plaatse meende te ■vleten, pas Dinsdag te Parijs vergaderd worden, al zou de regeling merkwaardig genoeg reeds Maandag a.s. ingaan. Niet uitgesloten mag men het misschien achten, dat bij wijze van overgangsmaatre gel, om de beperking niet onmiddellijk ad hand te doen aankomen, een percentage van 12 pOt. zou gelden, iets wat volgens som mige berichten ten opzichte van den Bel gischen steenkoolinvoer reeds zou zijn toe gezegd. Voorts schijnt thans het plan te bestaan, het definitieve percentage 20 en niet 25 pOt. te doen worden. Ten slotte nog de vraag, of men te Parijs inderdaad voor het percentage der beper king den gemdddelen invoer over de laatste drie jaar als basis zal nemen, dan- wel of men daar alsnog bereid zou zijn, wat voor ons in elk geval eon niet onbelangrijk ver schil zou uitmalten, den invoer van 1930 te aanvaarden. Dit laatste is nog niet heele- maal uitgesloten. HET PERMANENTE HOF VAN INTERN. JUSTITIE. Onder groote belangstelling is hedenoch tend half elf in d,e groote rechtszaal van het Vredespaleis te 's-Gravenhage eenaan- vang gemaakt mek de behandeling voor het Permanente Hof van Internationale Justitie van de quaestie betreffende de Duits oh— Oosten-rij ksehe Tol-Urnie. STEENZETTERS-CONFLICT TE AMSTERDAM BEëINDIGD. Naar wij vernemen, heeft de Syndicalis tische Steenzetersgroep Emos te Amster dam Vrijdagavond een vergadering belegd ter bespreking van het steenzettersconflict. Op deze vergadering heeft o.m. de heer Sneevliet het woord gevoerd. Welke pre cies de besprekingen geweest zijn is niet bekend, doch naar verluidt is de daaruit getrokken conclusie geweest, dat Emos de katholieke Steenzettersgroep E.M.M. offi cieel heeft erkend.. Hierdoor zal dus, na een strijd van vele jaren, een periode van rust in het Amster- damsche steenzettesbedrijf aanbreken. On danks alle tegenwerking, verdachtmaking en geweldpleging hebben de katholieke steenzetters voet bij stuk gehouden en hun goed recht verdedigd. Daaraan is het te danken, dat thans een menschwaardiger toestand in het steenzettersbedrijf in treedt. Allerwegen zal dit feit met groo te vreugde worden vernomen. Wij vermoe den, dat toegeeflijkheid van Emos voor een deel te verklaren is uit de zwakke econo1 mische posite, welke deze organisaties hoe langer hoe meer is gaan innemen. Ook de positie van „De Tractor" moet naar ons ter oore kwam tamelijk zwak zijn. „Msbd." FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 64) Toen kwam ook uit, dat Despard een zeer donker verleden achter zich had. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie liet dan ook niet na hem ten voeten uit te schilderen tijdens de rechtszitting. Despard werd schuldig bevonden en ver oordeeld tot zeven jaar dwangarbeid. Veertien dagen later ontving Rupert Da le van de Kroon de officieele stukken voor z'n eerherstel. Z'n vriend Patterson wacht te hem op buiten de gevangenisgebouwen en was de eerste, die hem als vrij man be groette. De vrienden wisselden een krachti- gen handdruk, terwijl Patterson, zonder iets te kunnen zeggen, Rupert gemoede lijk op den schouder klopte. We hebben al heel wat meegemaakt, Dale, lachte hij. Ik dacht, toen wij naar Engeland teruggingen, dat we hier alles wel in 'n simpele, weldoende rust zouden aantreffen niet meer vechten voor le vensbehoud, geen sensaties meer. Doch ik was er naast, hé? In ieder geval, je bent juist op tijd gekomen, midden in het ge woel. Ik ben toch blij, dat ik je hier even heb opgewacht. Rupert hield Patterson's hand stevig omklemd. Jij bent m'n eenige vriend, zei hij aangedaan. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. De Landelijke Collectieve Arbeids overeenkomst. Tusschen den Bond van Ned. S-childers- patronos, den Ned. R.K. Bond van Schil- derspatroons „St. Lucas", den Ned. Bond van Christ. Schilderspatroons en den Ned. Schildersgezellenbond, den Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en den Ned. Christ. Bouwvakarbeidersbond is een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst gesloten, welke 28 Februari 1933 ten einde loopt. De voornaamste bepalingen zijn de vol gende De werknemer is in spoedeisohende ge vallen verplicht, langer te werken dan 48 uren pier week en 8 1/2 uur per dag, met inachtneming der bepalingen van de Ar beidswet. Hiervoor zal voor het tweede en derde uur, na den als normaal aangegeven arbeidsdag, 25 pGt. verhooging van en boven het uurloon worden betaald. Voor Zondagisarbeid en arbeid, verricht op 2den Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2den Pinksterdag, Kerstdagen, Nieuwjaarsdag en R.K. feestdagen, welke algemeen ter plaatse als Zondag worden gevierd, 100 pCt. en op Zaterdagmiddag na het beëindigen van den gewonen werktijd, zal 50 pOt. van en boven het uurloon worden uitbetaald. Werknemers kunnen niet tot werken worden verplicht op Zon-, algemeen erken de en Christ, feestdagen en R'.K. feestda gen, den Goeden Vrijdag en den ls ten Mei dag. De premie voor de ziekteverzekering is geheel door den werkgever verschuldigd. Zij mag niet door den werknemer op zijn loon in mindering worden gebracht, noch op andere wijze van den werknemer worden geind. Is 'het werk zóóver buiten de gemeente gelegen, dat men des avonds niet huis waarts kan ke-eren, dan wordt behoorlijk kost en logies verstrekt. De reiskosten ko men voor rekening van den patroon. Voor vergoeding van loon op Christ, feestdagen, te weten 2den Paaschdag, He melvaartsdag, 2den Pinksterdag, beide Kerstdagen en Nieuwjaar, benevens drie werkdagen vacantie per jaar, zal de werk gever wekelijks 3 pCt. van en boven het in de klasselijsten dezer overeenkomst vast gestelde loon der gezellen uitbetalen. Voor ddt bedrag worden door de bestu ren der werknemersorganisaties, in deze overeen komst genoemd, bons beschikbaar gesteld, die den gezellen bij het werkloon door de werkgevers moeten worden ver strekt. R.-K. TUINB0UWWINTERSCH00L TE BEVERWIJK. Officieele ingebruikneming op 1 October a.s. Reeds lang werd door vooraanstaande katholieke kweekers en handelaren in tuinbouwproducten de wensch geuit, dat er een school zou komen tot het volgen van middelbaar tuinbouwonderwijs, geba seerd op katholieken grondslag. Toen dan ook de R.-K. Onderwijsver- eeniging van den Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem den tijd rijp oor deelde om tof het stichten van een R.-K. Tuinbouwwinterschool over te gaan, kwa men reeds voor de bouw van de school was voltooid en het onderwijsprogramma was vastgesteld van verschillende zijden aan vragen om toelating binnen. Ten einde de ouders niet te leur te stel len, die er vast op gerekend hadden, dat reeds in 1930 de school klaar zou zijn, werd in November van het vorige jaar, de eerste wintercursus in eenige in bruikleen verkregen lokalen begonnen. Met den aanvang van den tweeden cur sus op 1 October a.s. zal de nieuwe school officieel in gebruik warden genomen. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem, heeft toegezegd per soonlijk het groote gebouwencomplex, waaruit de B.-K. Tuinbouwwinterschool be staat, te zullen inwijden. Het- gebouwencomplex bestaat uit School, Internaat en Broederhuis. De school heeft vijf ruime, prettige les lokalen, laboratorium, directeurskamer, leerarenkamer, donkere kamer en spreek kamer. Het internaat biedt gelegenheid voor huisvesting van 50 leerlingen en heeft be- Dat moet ook, zei Patterson, want ik ben je m'n leven verschuldigd. Want was jij er niet geweest, dan was ik nooit le vend uit de handen van die Murut's ge komen. Dat ouwe Murut-wijf had ongetwijfeld de latere feesten opgeluisterd met de res tanten van mijn schedel Het was 'n heerlijke ochtend in het voox-- jaar. Marjorie Dale en kapitein Jim Crich- ton trouwden in allen eenvoud en intimi teit te Princetown, onder den rook der ge bouwen, die een zoo groote rol hadden ge speeld in hun beider leven. Gevangene nummer 381 was Jim Crichton's getuige. Zoodra het jonge paar was vertrokken op de huwelijksveis, keerden Patterson, Rupert en John Dale naar Blackthorn-Farm terug. Hier werd een glas belegen bier ge ledigd op de gezondheid van de jongelie den. Het huis was nog steeds in zijn ouden toestand. Daarbuiten was het echter een chaos. De mijn, waar eenige maanden tevo ren nog zoo'n intense drukte heerschte, lag geheel verlaten. Het was 'n leelijke vlek op de schilderachtige heidelanden. Er heerschte 'n pijnlijke stilte. 3t Beste wat je kunt doen, Dale, zei Patterson, is weer naar Indië te gaan en je vader mee te nemen. Ga maar alleen, m'n jongen, zei de oude man, je zult wel succes hebben, daar ben ik van overtuigd. Ik geloof, dat we hier de mooiste tijden gehad hebben. Ik., ik ben te oud geworden. Ik zou je slechts tot last zijn. Rupert schudde echter z'n hoofd en lach to. halve twee groote frisschen slaapzalen, een recreatiezaal met biljart en leestafel, alsmede een ruime eetzaal, dien-keuken en ontvangkamer. De verzorging van het inter naat geschiedt door de Eerwaarde Broe ders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, terwijl in de avonduren de Broeders ook toezicht houden op de studie der leerlin gen. De huishoudelijke zorgen zijn toever trouwd aan de Eerw. Zusters van den Al lerheiligsten Verlosser. Het onderwijs bevat behalve de alge meen vormende vakken, de hoofdvakken bollen-, groente- en fruitteelt, terwijl ook aan het onderwijs in de handelsvakken bijzondere aandacht is besteed. Zoo wordt o.m. facultatief les gegeven in de drie mo derne talen, alsmede stenografie en machi- neschrijven. „Msbd." KRANKZINNIGENZORG. Een eigen provinciaal gesticht in Zuid- Holland niet noodig. Naar aanleiding van het overzicht uit de verslagen over 1930 van de krankzinnigien- en zwa-kzinnigenges'tichten worden in het rapport der commissie uit de Staten eeni ge vragen gesteld. Ten aanzien van Endegeest en Rozen burg werd gevraagd, of ook verklaard kon worden, waarom liet aantal ontvluchtingen in 1930 bij deze gestichten zoo groot was. Ged. Sta-ten antwoorden hierop, dat in het algemeen kan worden aangenomen, dat de onmiddellijke veiligheid van een groote stad het ontvluchten van patiënten bevor dert. Met betrekking tot het St. J oris-Gasthuis te Delft werd de aandacht gevestigd op het groote aantal overleden Zukl-Hollandsche patiënten. Ged. Sta-ten deelen dienaangaan de mede, dat het hooge jaarlijksche sterfte cijfer in dit gesticht kan worden verklaard uit de omstandigheid, dat de ouderdoms- psychosen in het gesticht een belangrijke rol spelen. Waar het accres der geesteskranken over 1930 in Zuid-Holland zoo groot is gebleken, vroeg een der leden, of aanhouding van het voorstel tot ter leen verstrekking van kapitaal voor uitbreiding van het gesticht Zon en Schild te Amersfoort niet gewenscht moet worden geacht, ter overweggn van de vraag, of de tijd niet gekomen is voor op lichting van een eigen provinciaal gesticht mede in verband met de groote afstanden tusschen de gestichten, waar de verpleeg den thans woren ondergebracht en de plaat sen hunner herkomst. Ged. ta-ten antwoorden hierop, dat, nu de provincie nog steeds van de zijde van particuliere vereenigimgen de noodige me dewerking ondervindt bij de vraag naar "uitbreiding van plaatsruimte in gestichten vóór krankzinningen, er geen reden bestaat om ten deze van koer5 te veranderen. In de laatste jaren wordt er naar gestreefd aan hefc afstanidsbezwaar zooveel mogelijk te gemoet te komen door te bevorderen, dat gestichten binnen het territoir der provin cie worden opgericht. Het gesticht Zon en Schlid ligt weliswaar in de gemeente Amersfoort, doch ligt niet ongunstig voor Zuid-Hollandsche patiën ten, met name is de afstand voor patiën ten uit het oostelijk deel der provicie niet groot. Op een andere vraag antwoorden Ged. Staten dat het aantal thans of in de naas te toekomst beschikbare vrouwenplaasen 279 bedraagt en het scheeppen van meer plaatsruimte niet urgent is. „DE TIJD". Naar het „Centrum".uit goede bron ver neemt heeft de directie van „De Spaarne stad" besloten eerlang de uitgave van de ochtendeditie van „De Tijd" te staken. In verband hiermede meldt men van uit Amsterdam aan de „Rs.": De berichten in de pers, dat de aan deelhoudersvergadering van de N.V. Druk kerij en Dagblad „De Tijd", besloten zou hebben tot overdracht van het Dagblad „De Tijd" aan de N.V. De Spaarnestad te Haarlem, zijn onjuist. Wij kunnen mede deelen, dat de onderhandelingen met De Spaarnestad nog altijd voortduren en dat er nog verscheidene moeilijkheden op te lossen zijn. Uit een en ander meenen wij te mogen concludeeren, dat het voortbestaan Ik ben heelemaal niet van plan u te verlaten, vader. We zijn nu lang genoeg van elkander verwijderd geweest. Boven dien ben ik niet van plan het ouwe huis te te verlaten en evenmin de oude mijn, voor zoover dit nog mogelijk is. In ieder geval, ik ben de verantwoordelijke persoon, daar ik het pek-erts heb ontdekt en de eerste was, die het tooverwoord „radium" heb geopperd. Wat moet er nu met de landerijen gebeuren? vroeg Patterson. De oude Dale legde den toestand haar fijn uit. Hij was de grootste aandeelhou der. Dien dag stonden de stukken op de beurs genoteerd voor een paar stuivers Het lijkt mij, dat de klap gevallen is op het moment, dat er werkelijk kans be stond radium te vinden, verklaarde Patter son. Ik sprak een dezer dagen met een der Duitsche ingenieurs mr. Dale u kent hem ongetwijfeld die destijds een der rapporten heeft samengesteld. Hij heeft zich toentertijd teruggetrokken, wijl hij epnige bezwaren scheen te hebben te gen mr. Despard en een paar van zijn kor nuiten, die achter de schermen werkten. Ik beweer niet, dat ik de zaak grondig ken, doch ik zou graag morgenochtend alles eens in oogenschouw nemen. Ik geloof, dat het geen kwaad zou kunnen, als we tracht ten op dien ingenieur Schwartz heet hij beslag te leggen en zijn oordeel te vragen. Ik heb zoo'n klein kapitaaltje bij elkander en ik voel er veel voor eens flink te „gokken ik denk er sterk over na een paar duizend aandeelen, koers drie stui vers per stuk, te koopën van een Engelsche radium-mijn Aldus deed Patterson. Ingenieur Schwartz UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Dinsdag 21 Jul». Huizen, 298 M. Uiitsl. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.0011.30 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje door Pas toor Perquin. 12.00—1.30 Concert KRO-Trio o. 1. v. P. Lusbenhouwer. I.302.00 Gramofoonplaten. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Gramofoonplaten. 4.306.00 Gramofoonplaten. 6.Ö0 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.307.15 Gramofoonplaten. 7.157.45 H. Klooster: Eén en ander over het geesteleven van den Javaan. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.1511.00 Aansl. met Sittard. Concert KR O-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Soliste: J. de Stuers (sopraan). II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uiitzendding. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Voorlezing door A. D. Hildebrand. 11.00 Van Dijks origineele Volendammers (Harmonica's). 11.45 Gramofoonplaten. 12.15 Concert AVRO-kwartet. 2.00 J. A. Lotgering: „Watertourisme tochtjes in ons land". 2.30 Zenderverzorging. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-voordracht door Egb. Veen. 4.30 Zang door het Koor van de Indus trieschool voor Meisje-s te Den Haag. 5.005.15 Gramofoonplaten. 5.157.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Schol te: Refreinzang. 7.00 W. P. F. v. Deventer: „Reizen". 7.45 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 8.15 Tholen en Van Lier. 8.30 Vervolg Omroeporkest. 9.00 Tholen en Van Lier (vervolg). 9.15 Vervolg concert Omroeporkest. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Radio-tooneel„Teveel taartjes schaadt", verhaal van P. G. Wodehouse voor de microfoon bewerkt. 10.4512.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concertorgelbespeling. 1.20 Licht orkestconcert. van „De Tijd" nog niet verzekerd is, zooals men tot dusver aannam. Wel schijnt, gezien de groote financieele moeilijkheden, vast te staan, dat in elk geval het ochtendblad verdwijnt. Katholieke kinderuitzending in het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, heeft naar „St. Ba-vo" meldt, benoemd tot geestelijk adviseur, v. d. Diocesane Ver. in het Bisdom Haarlem van Katholieke Kin deruitzending den weleerw. heer J. A. Voor ham te Amsterdam.. Te Haarlem is opgericht een R.K. C o p. Bo'uwvereeniging, waar van alle leden van de Volksbond lid kun nen zijn. De directie der Nederl. Spoorwegen overweegt, om op de lijn Schie- d a mH o ek van Holland z.g. eléctrrsche spoorwagons te laten rijden, die echter zullen getrokken worden door een lo comotief. De aftredende gouverneur-generaal van Nededandsch-Indië, jlur. mr. A. O. de Graeff zal zich in Nederland metter woon gaan vestigen in huize „Op Jt Zand" aan den Tetterode weg te Overveen, ge meente Bloemendaal. werd verzocht z'n oordeel te gevenop diens advies werd de maatschappij gere construeerd. Sir Regnald Crichton en John Dale hielden hun stukken vast en kochten er nog enkele bij. De nieuwe maatschappij nam het oude concern over, tegen nauwe lijks nominale waarde. Na zes maanden van harden, stoeren ar beid, van hoop en vrees, ontdekte men een laag pek-erts van vrij grooten omvang met radium-emanaties. De aandeelen van de „Blackthorn-Mijn" werden in de offi cieele beursnoteeringen opgenomen. In het begin was er eenige schommeling waar. te nemenze stegen echter vlug tot enkele shillings; nu liepen ze hooger en hooger, zoodat men een oogenblik dacht, dat het oude spel weer was ingezet. Dit was echter niet zoo. Patterson werk te hard en in alle bescheidenheid met ingenieur Schwartzzij ontdekten een nieuwe methoude voor de radium-extrac- tie, waardoor de oorspronkelijke onkosten met ongeveer vijftig procent werden ver minderd. Kort na de terugkomst van de jongelui die hun huwelijksreis eenigszins hadden verlengd was de toestand van dien aard, dat men niet meer bevreesd behoefde te zijn voor de toekomst. John Dale was in de wolken. Toen, bij wijze van spreken, de ratten het zinkende schip hadden verlaten, was hij alleen eigenaar van enkele duizenden waardelooze aandeelen. Spoedig stonden deze stukken ver boven pari. Toch houd ik er niet van, zei hij op z'n ouderwetsche manier. Het lijkt me, dat ik er feitelijk geen recht op heb. Al wat ik nu noodig heb is slechts 'n paar 2.25 Gramofoon. 4.20 Sonates voor cello en piano. 4.50 Concert. Trocadore-orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Leizing en Nieuwsber. 7.00 Orgelmuziek van Bach. 7.20 Lezing. 7.50 Variëbé. London Fluit-ensemble en solisten. 9.20 Nieuwsber. en Lezing. 10.00 Concert. 10.5512.20 Dansmuziek. La n g e n b e r g, 473 M. 7.258.20 Gramofoon. 10.3511.35 Gramofoon. 12.30, Gramofoon. 1.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Solistenconcert. 8.20 Dansmuziek. Werga-orkest. I. d. pau ze een hoorspel „Emil". „Radio Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoon. 12.50 Gramofoon. f I.25 Gramofoon. 6.50 Gramofoon. 8.20 „Aïda", opera van Verdi (gramo foon). Kalundborg, 1153 M. 8.50 Morgenwijding. 12.202.20 Concert (strijkensemble). 3.505.50, Orkestconcert. 8.20 Pianoconcert. 8.409.55 „Familietwist", hoorspel. 10.1011.10 Mandolineconcert. II.1012.50 Dansmuziek. Brussel, 338,2 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestooncert. 6.50 Gramofoon. 7.50 Vlaamsch nieuws. 8.20 Gramofoon. 9.20 Concert i. h. Casino van Knokke. 508.5 M.5.20 Orkestconcert. 7.20 Gramofoon. 8.20 Avond, gewijd a. d. Nationalen feest dag. Z e e s e ni 1635 M. ca. 7.007.50 Grainofoonpl. 10.5512.20 Berichen. 12.20 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten.. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 4.20 Concert. 5.208.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.35 „3000 Jahre Parlamente und Pro- zesse", historisch hoorspel van Frank Lichey. 10.5012.20 Instrumentaal cabaret door het Soarpa-orkest. V0LAPUK. De uitvinder 100 jaar geleden geboren. Zaterdag was hef 100 jaar geleden, dat pastoor Johann Martin Schleyer, de uitvin der van de wereldtaal „Volapük", geboren werd. Deze katholieke priester, kenner van meer dan 80 talen, gaf in 1879 aan de we reld een kunsttaal, welke bewezen heeft practisch bruikbaar te zijn. Volapük heeft in de jaren 18801900 een zeer grooten bloei gekend. In 1890 beston den o.a. 283 volapük-clubs, 25 volapiik-tijd- schriften, meer dan 300 volapük-boeken, 1600 in volapük gediplomeerde personen. Door verschillende oorzaken werd de volapük- beweging gestuit. Zij is echter weder in een nieuw stadium gekomen. Het getal aanhan gers van Volapük breidt zich uit. Voor en kele maanden is verschenen de zesde, door dr. A. de Jong opnieuw bewerkte uitgave van het groote WOrterbuch der Weltspra- che „Volapük", alsmede van denzelfden schrijver een VolapUk-grammatica, waarin de nieuwste verbeteringen zijn aangebracht. Pastoor J. M. Schleyer stierf te Konstanz op 16 Augustus 1912. Prof. Albert Sleumer in Godesberg a/d Rijn is hem als leider op gevolgd. „Hbld." pond per week, Rupert, die bij mij leeft en Marjorie, die gelukkig door het leven gaat. Dat heeft u toch allemaal, zei Pat terson lachend. En zoudt u zich ooit be zorgd maken in verband met uw weelde, dan geef ik u 'n goeden raad stap dan de deur uit, wandel even de East Dart over en koop aan de kantoren der mijn voor een paar duizend Pond Sterling radium, die ge dan aan een der Londenscho ziekenhuizen kunt schenken. Ze zullen deze kleinigheid best kunnen gebruiken voor duizenden, die menschelijkerwijze gesproken, alle hoop hebben laten varen. Wij kunnen hun den levensmoed teruggeven, Daleu behoeft zich over uw geld niet bezorgd te maken. Geld is dikwijls 'n lastig ding, docli men weet bij voorbaat, dat men het altijd op ieder uur van den dag ergens kan plaat sen dat is in ieder geval meer dan een arme ooit vermag! Dale gaf tóe, dat hij er nog nooit zóó over gedacht had. Hij heeft echter Patter son's raad opgevolgd en bevindt er zich wel bij. Hij slijt z'n dagen te Blackhorn-F-arm Devonshire, en leeft heel sober, terwijl hij z'n vrijen tijd besteed aldus zegt „men" met het teekenen van cheques voor lief dadige instellingen, wier adressen hij voor iedereen geheim houdt, behalve voor Ru pert. Ook Robert Despard leeft te Dartmoor echter niet te Blackthorn-Farm. Hij leeft op de kosten van zijn regeering voor het welzijn en de Veiligheid van zijn medemenschen achter slot en grendel. EINDE.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9