22ste Jaargang MAANDAG 20 JULI 1931 No. 6952 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE DUITSCHE FINANCIEELE CRISIS De Nationale Bedevaart naar Loordes BUITENLAND S)eÊcidócli^0ou^3mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het G-eillustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE CONFERENTIE VAN PARIJS. Weinig zeggende officieele communique's. DE DUITSCHERS MET GEJUICH BEGROET. Een geweldige menschenmenigte stond Zaterdagmiddag in de omgeving van het Gare du Nord te Parijs, om de aankomst af te wachten van den rijkskanselier Brü- ning en den minister van Buil enlandsche Zaken, Curtius, die om 2 uur 5 aldaar arri veerden, in gezelschap van den Duitschen gezant. Op hartelijke wijze werden de Duitsche staatslieden door Laval en Briand begroet. Toen de ministers in de expeditiezaal van het station arriveerden, die, evenals de omringende straten, door de politie, onder persoonlijke leiding van den prefect Chiappe, was afgezet, ging een luid hoera op. Er werd leve Duitschland, leve Frankrijk, leve Briand en leve de vrede geroepen, doch ook weerklonk eenig gefluit. Op verscheiden plaatsen werd het oordon van politieagenten doorbroken en slechts met moeite slaagden de heeren er in hun gereedstaande auto's te bereiken. Ook buiten het station viel de Duitsche delegatie een hartelijke ontvangst ten deel Langs de Rue de Dunkerque, waar het verkeer was stopgezet, reden de Duit- schers, die op hun tocht herhaaldelijk werden toegejuicht, naar de Duitsche am bassade. waar zij hun intrek namen. Er de den zich geen ongevallen voor en het wa,s evenmin noodig tot aanhouding over te Het eerste contact. Reeds om halfvier Zaterdagmiddag had het eerste contact in de Fransch-Duitsche besprekingen te Parijs plaats. Om dien tijd arriveerde dr. Brüning in gezelschap van den legatiesecretaris dr. Gert aan ïïet mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Zoodra Laval vernam, dat zijn Duitsche collega in aantocht was, begaf hij zich naar de deur van zijn kabinet, om den vertegenwoordi ger der Duitsche regeering te begroeten. De beide staatslieden drukten elkaar har telijk de hand en trokken zich vervolgens terug in het kabinet van den premier. Het onderhoud tusschen Brüning en Laval, dat onder vier oogen en zonder hulp van tol ken plaats had, duurde tot ongeveer 5 uur. Terwijl Brüning naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken reed, begaf minis ter Curtius zich naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Quai d'Or- sa, waar hij een bespreking had met mi nister Briand. Vervolgens begaven de bei de heeren zich, in gezelschap van Philippe Berthelot, naar het ministerie van Binnen landsche Zaken, waar, na afloop van het onderhoud tusschen Laval en Brüning, een ministerconferentie werd' gehouden. Cur tius, Briand, Piétri en Flandin bleven in een aan het kabinet van Laval aangren- zenden salon confereeren. Toen om 5 uur de bespreking tusschen Laval en Brüning was beëindigd, begaven, behalve de voor noemde heeren, zich ook nog onderstaats secretaris Frangois Poncet, de Duitsche gezant Von Hoesch, staatssecretaris Von Bülow en de secretaris-generaal van het rijksministêrie van Financiën, Von Krowick naar het kabinet van Laval, voor een uit voeriger bespreking. Amerika bijt nog niet De Duitsche onderhandelaars hebben Zaterdagavond van half 11 tot 1 uur des nachts nog een conferentie gehad met de Amerikaansche minister Stimson en Mel lon. Een communiqué werd niet verstrekt, maar volgens een Reuter bericht uit New- York zouden de besprekingen nog niet tot een gunstig resultaat hebben geleid. De Zondagsbesprekingen. Zondagochtend vroeg woonden de Duit sche ministers een vredes-mis bij, welke eenmaal per maand in de Notre-Dame wordt gecelebreerd. Om halftien bezocht daarop dr. Curtius den Britsohen minister van Buitenlandsche Zaken Henderson, waarna de beide ministers zich naar de algemeene conferentie begaven. Na afloop werd het volgende communi qué verstrekt aan de pers: „De president van den ministerraad La- val, omringd door den minister van Bui tenlandsche Zaken Briand, den minister van Financiën Flandin, den minister voor de Begrooting Piétri, onderstaatssecreta ris Frangois Poncet en den secretaris-ge neraal van het ministerie van Buitenland sche Zaken Philippe Berthelot, heeft in zijn kabinet de buitenlandsche staatslieden ont vangen. Aanwezig waren de heeren Hen derson en Lord Tyrrel (Engeland), Stimson, Mellon en Edge (Ver. Staten), dr. Biüning, dr. Curtius, Von Bülow, Von Hoesch, graaf Von Schwerin en Krosigk (Duitschland), Josjisawa (Japan), Grandi en Manzoni (Ita lië), Hymans, Francqui en Van Langenho- ven (België). „Minister-president Laval dankte de mi nisters en de buitenlandsche gedelegeer den, dat zij aan zijn oproep gehoor hadden gegeven, om samen de voorwaarden vast te stellen, waarop de Londensche confe rentie een aanvang zal nemen. Hij stelde hen op de hoogte van de onderhandelingen die de laatste dagen met de ministers Henderson en Stimson zijn gevoerd en voorts van de gisteren gehouden bespre kingen met de Duitsche ministers Brüning en Curtius. Tevens zinspeelde hij op- het door Frankrijk geopperde plan. „Dr. Brüning gaf daarop een korte, maar belangrijke uiteenzetting omtrent den hui- digen stand van Duitschlands economische en financieele crisis, en duidde de interna tionale maatregelen aan, die gewenscht schijnen om deze crisis op te lossen. „Vervolgens hebben de ministers Stim son, Henderson, Grandi en Hymans, bene vens de Japansche gezant doen uitkomen, hoe voldaan zij waren bij zulk een belang rijke voorbespreking aanwezig te kunnen zijn. Allen gaven de verzekering, dat hun regeeringen met de grootste zorgvuldigheid en sympathie zullen nagaan wat gedaan kan worden om hulp te bieden aan Duitsch land, welks moeilijkheden de stabiliteit der Europeesche economie raken. Even eens hebben zij uiting gegeven aan de hoop en de voldoening, welke de aanwezigheid der Duitsche ministers te Parijs en hun be sprekingen met de Fransche ministers hun inboezemen. „Op verzoek van Laval werd daarop in gemeen accoord vastgelegd, dat de confe rentie te Londen strikt beperkt zal blijven tot een onderzoek van Duitschlands finan cieele en economische crisis. Ten slotte gaf Laval uiting aan de hoop, dat het onder houd, dat de Fransche ministers 's middags met de Duitsche ministers zouden hebben, het welslagen der Londensche conferentie zou vergemakkelijken." Van Duitsche zijde wijst men er op, dat het belangrijkste punt in dit communiqué is, dat te Londen uitsluitend over finan cieele en economische kwesties zal worden gesproken en niet over politieke, zooals die der ontwaping. Het politieke deel van het debat bleef derhalve beperkt tot de uit sluitend Fransch-Duitsche Fransch-Duitsche besprekingen. Des middags om 4 uur begon in het Fransche ministerie van Financiën de Duitsch-Fransche conferentie. De conferen tie werd om 7 uur 20 afgebroken, en voort gezet na het diner, dat Briand den buiten- landschen staatslieden aanbood. Tegen 11 uur gisteravond werd, nadat de onderbroken 'Fransch-Duitsche besprekin gen weer waren voortgezet, een gemeen schappelijk communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: In een kortgeleden gepubliceerde bood schap heeft de Duitsche rijkskanselier den wensch uitgesproken in direct contact te treden met de Fransche regeering, teneinde middelen te zoeken om gemeenschappelijk aan de verbetering van de betrekkingen tusschen beide landen te kunnen werken. De Fransche regeering heeft hierop spontaan geantwoord, dat zij met genoeg doening een samenkomst tegemoet zag. In overeenstemming hiermee zijn de ver tegenwoordigers van de beide regeeringen op 18 en 19 Juli te Parijs bijeengekomen. Wij gaan inzoover accoord dat het be lang van deze bijeenkomst wordt erkend en dat wordt bevestigd, dat deze het begin moet beteekenen van een samenwerking vol vertrouwen. De rijkskanselier heeft de verschillende kanten van de crisis, waar onder zijn land lijdt, uiteengezet. De ver tegenwoordigers van de Fransche regeering verklaarden, onder erkenning van deze zware crisis, dat zij onder voorbehoud van zekere garanties en maatregelen voor de politieke geruststelling, bereid zijn, op een later tijdstip, de grondslagen voor een fi nancieele samenwerking, in internationaal kader te bespreken. De vertegenwoordigers van beide regee ringen hebben er echter reeds thans prijs op gesteld., hun wil toi «Itdrukking te bren gen om onderling, binnen de grenzen van het mogelijke, de voorwaarden voor een ef fectieve samenwerking op politiek en eco- onmisch gebied op te stellen. Zij zijn het er over eens geworden, om hun krachten te vereenigen, teneinde den goeden wil en het vertrouwen in een atmosfeer van rust en veiligheid te herstellen. Bevrediging in Duitsche regeeringskringen. Het gemeenschappelijk Duitsch-Fran sche communiqué van Zondagavond heeft in Duitsche regeeringskringen veel aan dacht getrokken. Men beschouwt het als een positief resultaat. Door dit eerste Fransch-Duitsche contract is een eerste ontspanning van de atmosfeer tot stand ge bracht. Naar Lenden. Zondagmiddag 4 uur zijn Henderson, Mellon en Simson, benevens Henderson's secretaris Selby uit Parijs naar Londen ver trokken. De Duitsche delegatie en ook de andere delegaties, zijn Maandagochtend 10 uur naar Londen vertrokken en zijn daar in den loop van den middag aangekomen. Naar men weet is het begin van de Londensche conferentie op Maandagavond 6 uur ge steld. Er zullen na de voorloopige conferentie in de kabinetszaal van het Lagerhuis be sprekingen worden gevoerd, waaraan niet uitsluitend de ministers der verschillende landen, maar ook financieele experts zul len deelnemen. Er is geen officieele agen da opgesteld, doch uit de officieele ver klaring, welke gisteravond te Parijs werd gepubliceerd, blijkt duidelijk, dat de bo- sprekingen beperkt zullen blijven tot den fipancieelen toestand van Duitschland en de stappen, welke moeten worden gedaan om dezen te verbeteren. Hieruit wordt af geleid dat andere kwesties, zooals het ont- wapeningsprobleem, de Oostenrijksch-Duit- sche tolunie en de bouw van een tweeden Duitsche kruiser niet ter conferentie zul len worden besproken. Allicht zullen deze kwesties echter niet- officieel door de ministers der verschillen de staten worden behandeld. Er wordt ech ter erkend, dat het noodig is plannen op t.e stellen, waardoor niet alleen Duitschland tijdelijk uit de moeilijkheden wordt gehol pen, doch ook wordt voorkomen, uat Duitschland zich over een of twee jaren op nieuw voor een dergelijken toestand ziet ge plaatst. LOURDES 17 Juli. Met vier treinen en ongeveer 1800 pel grims is de Nationale Bedevaart Dinsdag en Woensdag uit Roosendaal naar Lour des en Lisieux vertrokken onder leiding van de comitéleden der Nationale Bedevaart, Baron van Wijnbergen, Jkr. Ruys de Bee- ren brouck, Jhr. van Nispen tot Sevenaer en eenige courrierc van het reisbureau Rotala Neerlandica, de technische organi satrice van deze bedevaart. Vier treinen waren het, n.l. de witte trein ofwel de ziekentrein, waarin onge veer driehonderd liggende, zittende of beurtelingsche patiënten met tal van ver pleegsters en brancardiers een plaats von den, de oranjetrein, die Dinsdag reeds ver trok, omdat deze pelgrims ook Lisieux zou den aandoen en verder de roode trein en de blauwe trein, die linea recta, nu in den recordtijd van 26 uur naar Lourdes zouden stoomen. Woensdagmorgen werden de zieken in de witte trein gebracht, die twee dagen tevo ren mèt een keukenwagen en een bagage wagen, ingericht als voorraadwagen, geheel in orde is gebracht. De zieken vinden er met de zorgvuldige verpleging een gemak kelijke ligplaats. Voor het eerst is voor deze treinen voor Fransch materiaal gezorgd, zoodat de lange treinen er prachtig uitzien en de pelgrims, die den nach in den trein moeten doorbrengen uiterst tevreden zijn en op gewekt vertrekken. Donderdagmiddag arriveerde de laatste trein te Lourdes, waar op dit oogenblik meer dan 50.000 pelgrims uit verschillende landen bijeen zijn. Er zijn er uit Italië, Spanje, België, Oostenrijk, Ierland en Bo- hemen, die allen in de talrijke hotels hun verblijf hebben. Het is juist de laatste dag der Belgische bedevaart, een pelgrimage van 3000 men- schen, die Vrijdag weer vertrekken gaan. Dien eersten middag in Lourdes, de plechtigheden op de Esplanade te zien, het groote plein vóór de basiliek is indruk wekkend en ontroerend. In de wagentjes of op draagbaren wor den de zieken door de brancardiers naar het groote plein gebracht, waar zij binnen de omheining aan weerszijden een plaats krij gen. Er wordt gebeden hardop en luide, door verschillende priesters tegelijk. Dan nadert de processie, die intusschen vanaf de grot is uitgetrokken. De duizenden pel grims gaan zingend voorop met kaarsen in d.e hand, gesluierde bruiden, mannen met vaandels daartusschen en eindelijk de priester die Ons Heer draagt. Op de Es planade ontvangt iedere zieke apart de ze gen met het Allerheiligste onder de luide aanroepingen: Heer, dat ik zien moge, Heer, dat ik gaan moge, Heer, dien gij lief- hebt, is krank. Die aanblik is hartontroerend. Intusschen zijn onze zieken naar het hospitaal overgebracht en vinden daar van de dokters en verpleegsters een liefderijke verpleging. Het hospitaal ligt vlak bij de Basiliek en als de zieken naar buiten wor den gebracht en in hun wagentjes op den weg langs het hospitaal,overschaduwd door het geboomte mogen vertoeven, heb ben zij juist den blik op de prachtige Ba siliek die drie kerken boven elkaar telt, met aan weerszijden een prachtigen oprit naar boven, zoodat men boven op de eer ste kerk vanaf de balustrade van een prachtig uitzicht genieten kan. De plechtigheden van den volgenden dag zullen voor ons zijn. Dan lezen op de tal rijke altaren in de Basiliek, die van binnen geheel met groote marmeren tegels, allen hetzelfde en geschenken van dankbaarheid voor genezingen, is bedekt, den geheelen morgen al die priesters de H. Mis. Op die tegels staan in gouden letters den dank en de .namen der. dankbaren gegraveerd en bedekken muren en pilaren. Er hangen ook tallooze ex-voto's, dankbare geschenken van grooten en van eenvoudigen. Geschen ken, die getuigen van groote dankbaarheid zooals „Van een Moeder uit dank voor de behouden terugkeer van haar zoon uit den grooten wereldoorlog 19141918" en ande ren versierd met ordeteekenen als het Le gioen van Eer en anderen, die de schenker gerechtigd was te dragen. Onder de Hoogmis, die wordt opgedra gen door den Zeereerwaarden heer Rec tor Looymans, houdt Pater Paulus Hase O.F.M. uit Delft de eerste predicatie tot de Hollandsche pelgrims. De kerk is over vol en de pelgrims luisteren met aandacht op den eersten dag van hun verblijf in dit Dit nummer bestaat uit drie bladen Des middags gaat de mare door Lour des, dat des morgens bij het baden in de Piscine een pelgrim der Belgische Bede vaart genezen is. Het betrof een oorlogsinvalide, wiens beenen geheel verlamd waren en die ge heel moest worden gedragen. Als hij in de Piscine is gebaad en hij komt uit het bad, loopt hij. Maar gelukkig wordt in Lourdes van zulk een geval nooit ophef gemaakt, voor eerst om de nieuwsgierigheid van vreemde bezoekers, die zouden komen om zulk een genezing te zien niet te prikkelen en vooral ook om de genezing eerst overtuigend te doen constateeren en te zien of de genezing stand houdt. De man is dan ook weer direct in zijn zieken wagentje gezet en niemand hoort meer iets van deze genezing. Als de genezing werkelijk een feit is en deze man weer gaan kan, zal hij verschil lende malen door heel wat doktoren wor den onderzocht, dan zal hij het volgend jaar weer terug moeten komen om opnieuw onderzocht te worden. Tot zoolang wordt in ieder geval te Lourdes van geen wonder gesproken. Maar toch, alle pelgrims zijn er vol van. Men vertelt het elkander met tranen in de oogen en men verheugt zich met de Belgi sche pelgrims, die nu waarschijnlijk met een genezene naar huis zullen terugkeerden. En onwillekeurig denken wij eraan, wat de komende dagen ons zullen brengen, of ook wij de vreugde zullen beleven, dat een onzer zieken gezond zal terugkeeren. Maar ook zonder dat zullen deze zegen rijke dagen hen de troost brengen, die zij noodig hebben in hun moeilijk leven. Want eerst in Lourdes voelen wij goed, wat het beteekent gezond te zijn. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De besprekingen te Parijs. Omtrent de resultaten valt uit de communiqué's weinig op te maken. Fransch-Duitsche politieke en economische samenwerking? De Zeppelin vertrekt Vrijdag naar het Poolgebied. (Luchtvaart, 2de blad). De Nederl. Pelgrims in Lourdes. (1ste blad). BINNENLAND. Mededeelingen van de Fransche regee ring over de nieuwe regeling van de invoe ren van steenkool in Frankrijk. (3de blad). Wij geven een schouwing over de an nexatieplannen van Den Haag. (lste blad). De doorbraak der Amstelkade in 1928. Het vraagstuk van de kosten. (2de blad). Motorongeluk te Zegwaart; een doode. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Kaagweek. (Sport 2de blad). DUITSCHLAND DE GEVOLGEN VAN DE CRISIS. Speciale pasrechten voor de Duitschers. Zaterdagmiddag is een noodverordening inzake extra pasrechten door de Duitsche onderdanen te betalen bij vertrek naar het buitenland, gepubliceerd. Volgens dit de creet, wordt yoor elke ,reis van. een onder daan van het Rijk, die in liet Rijk zijn woonplaats of gewoon verblijf heeft, een toeslag van 100 mark geheven, welk be drag voor den aanvang van de reis bij de bevoegde pasautoriteiten moet worden vol daan. Deze bepaling geldt niet voor het kleine grensverkeer. Hij die zonder dit be drag vertrekt, wordt gestraft met 'n geld boete niet onder de 1000 mark of met ge- vangensstraf. De noodverordening treedt 22 Juli a.s. in werking en vervalt 1 Octo ber 1931. De Rijksregeering is gemachtigd haar vroeger vervallen te verklaren. De Schroeder Bank te Bremen staakt de betalingen. De Schroeder Bank te Bremen heeft een communique uitgegeven, waarin zij mededeelt, dat zij door de ernstige econo mische crisis gedwongen is hare loketten te sluiten. Arrestatie der gebroeders Lahusen. Er is thans een bevel van aanhouding uitgevaardigd tegen de gebroeders Karl en Heinz Lahusen, de directeuren van de Norddeutsche Wolle, daar de verdenking bestaat, dat zij de vlucht willen nemen. Zij zijn reeda in hechtenis genomen. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in de boeken van de onderneming is geknoeid en talrijke gefin geerde posten daarin voorkomen. Zooals bekend, heeft de deconfiture van de Norddeutsche Wolle de staking van be talingen bij de Danatbank veroorzaakt. RUSLAND. De agitatie voor wereldrevolutie. Terwijl in Rusland Stalin, blijkens zijn jongste redevoeringen, meer en meer kapi talistische allures aanneemt, wordt de agi tatie in het buitenland onder het motto „weg met het kapitalsme" dapper voort gezet. In den oproep tot agitatie op 1 Augustus door het West-Europeesch'e bureau der communistische internationale te Moskou gericht tot het wereldproletariaat, heet het, dat de revolutionnaire beweging in den strijd tegen de bourgeoisie toeneemt. Het kapitalistisch systeem is ingestort. Het Young-plan heeft geen stabilisatie van het wereldkapitaal gebracht en het Hoo- ver-plan beteekent slechts een poging, om de sterke revolutionnaire beweging in baar ontwikkeling tegen te houden. Het West-Europeesche bureau van de communistische internationale eischt, dat alle arbeiders- en communistische organi saties op 1 Augustus, ondanks politiever- boden, zullen demonstreeren tegen de bourgeoisie en tegen het kapitalisme en voor bescherming van de sovjet-unie.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1