KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING MAANDAG 20 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongen doodgereden. Te Oudorp Is het 2-jarig zoontje van den kleermaker v. A. bij het spele op straat onder een vrachtauto geraakt en overre den. Na korten tijd is het kind aan de ge volgen overleden. 9 Auto-ongeval te Apeldoorn. Een ernstig gewonde. Zaterdag heeft te Apeldoorn een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon zeer zwaar werd gewond. Per auto waren de twee gebroeders E. en J. L., benevens de heer A. W. uit Apel doorn, aan het toeren, toen zij op de •Brinklaan, ter hoogte van de Tuinstraat, tegen een langs den weg staanden boom opreden. Door den schok, welke zoo hevig was dat de boom afknapte, werd de be stuurder J. L. uit dc auto geslingerd en bekwam vrij ernstige blessuren. De heer A. W. kwam onder de auto terecht en werd in zorgwekkenden toestand naar heb zie kenhuis te Apeldoorn vervoerd. E L. kwam er zonder verwondingen af. Uit het polite-onderzoek bleek, dat de drie inzittenden des middags vele café's hadden bezocht en onder den invloed van sterken drank verkeerden. De auto werd totaal vernield. De bestuur der E.*L. werd door de politie in hechte nis genomen. 's Avonds laat ontvingen wij bericht van het ziekenhuis, dat A. W. nog niet tot be wustzijn was gekomen. Botsing tusschen twee auto's. Chauffeur ernstig gewond. Op den weg tusschen Laren en Baarn heeft Zaterdag een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een taxi-chauffeur vervoer de in zijn wagen een heer en twee da mes naar Amsterdam, toen uit de rich ting Amsterdam met groote snelheid een auto naderde, waarin een heer en een meisje waren gezeten. Waarschijnlijk door onachtzaamheid van den laat sten wagen zijn de beide auto's tegen elkaar gebotst. De taxi-chauffeur trachtte nog te rem men, doch kon een ongeluk niet meer voorkomen. Een der dames in de taxi bekwam een mondblessure. De üit de richting Amsterdam komende auto sloeg over den kop. De chauffeur moest in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Baarn worden vervoerd. De over den kop geslagen auto moet wel met zeer grgoote snelheid hebban gereden, want hij kwam op 20 a 30 M. van die plaats waar het ongeluk ge beurde terecht. Motorongeluk op een kruispunt. Zaterdagmiddag ca. 5 uur heeft op het beruchte kruispunt van den rijksstraat weg Den BoschEindhoven met den weg St. OedenrodeBest een aanrijding plaats gehad tusschen een motor en een bestelauto. Volgens ooggetuigen is het ongeluk te wijten aan den motorrijder, die met veel te groote snelheid de zijweg van St. Dedenrode passeerde. Een aanrijding met een auto komende van den zijweg van St. Oedenröde was niet te vermijden. De motorrijder A. W. uit Eindhoven, 24 jaar oud, had twee gapende wonden aan het hoofd bekomen, terwijl de duo- zitter uit Eindhoven er met eenige schrammen afkwam. Door twee vaandrigs, die bij het on geluk aanwezig waren, werd een nood verband gelegd, terwijl tevens door hen werd gezorgd, dat een geestelijke en dok ter werden gewaarschuwd. Wegens z'n zorgwekkenden toestand moest de motor rijder op advies van den dokter naar het ziekengast'huis te Eindhoven vervoerd worden. Auto tegen een boom. Tengevolge van het slippen reed Zon dagavond op den Rijsbergschen weg te Prinoenhage een luxe auto in volle vaart tegeen een boom. De inzittenden, mej. S. uit Meppel werd inwendig zwaar ge wond. Mej. W. liep eenige lichte verwon dingen op, terwijl de heer E. eveneens uit Amsterdam afkomstig, een ernstige schedelbreuk bekwam. Allen werden over gebracht naar het St. Ignatius-Zieken- huis, waar de heer E. korten tijd daar na overleed. Door de gladheid van den we' geslipt. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte nabij Nederhagen te Yelp dc auto van den heer Schotsman, directeur van de Emaillefabriek de IJsel bij het uitwijken voor een andere auto en reed tegen een boom. De heer Schotsman werd licht gewond, doch zijn vrouw werd tamelijk ernstig gewond. De auto werd geheel vernield. Jongen verdronken. Sinds Zondagmorgen werd uit de ouder-' lijke woning aan de Spoorstraat te Gouda de 5-jarige A. Ruygrok vermist. Het ventje was bij het eten niet thuis geko men. Aanvankelijk gaf men er niet veel aandacht aan. Pas 's middags rees on gerustheid. Men begon in de stad te zoe ken. De politie is daarop Zondagavond om half tien gewaarschuwd. Daar men het ventie het laatst aan den waterkant van den Kattensingel nabij de Kleiwegs- brug had zien spelen is dc politie met behulp van eenige burgers, dat gedeelte onder grooten toeloop van het publiek gaan afdreggen. Om middernacht werd 'het. lijkje, dat bekneld zat tusschen de walbescboeiing en een kolensehuit, opge haald. Hoe het ongeluk precies gebeurd is, is onbekend, daar niemand er iets van heeft gezien. Het lijkje is naar de ouderlijke woning gebracht. BRANDEN. Houtzagerij te Boxtel in lichte laaie. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in de houtzagerij en schaverij van den aan nemer, den beer A. van der Heijden te Boxtel. De bewoners der bovenwoning konden zich slechts met moeite redden. De brandweer, die met zes stralen water gaf, wist de belendende panden die reeds door het vuur waren aangetast te behouden. Het gebouw is geheel uitgebrand en alle voorraden hout, bouwmaterialen en ma chines zijn vernield. De schade is gedeelte lijk door verzekering gedekt. Kunsthandel te Nijmegen uitgebrand. Zaterdagavond brak brand uit in de magazijnen van den Antiquiteiten- en Kunsthandel Faassen in de Eerste Wal- straat te Nijmegen. De brand is vermoede lijk ontstaan, doordat meubelmakers on voorzichtig omgingen met vuur. De brand bare inboedel, bestaande uit antieke ameu blementen en kunstvoorwerpen, die een waarde van ruim 16.000 vertegenwoor digden, stond weldra in lichte laaie. Toen de brandweer met drie spuiten wa ter gaf werd men het vuur geleidelijk mees ter. Het drie verdiepingen hooge bouw is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Het ge bouw was eigendom van de N.V. „Olga". LICHTE AARDBEVING GECONSTATEERD. in de buurtschap Klein-Amsterdam. In de buurtschap Klein-Amsterdam bij Voorst is Vrijdagnacht door een groot aantal personen een lichte aardbeving ge constateerd. Het geleek op een golvende beweging in den grond. De bewoners kre gen het gevoel alsof de woningen werden opgebeurd. Enkele personen constateerden een op en neer gaande beweging van hun bedden. VLIEGFIETS DIE NIET KON VLIEGEN. Buis van het toestel doorgesneden. Uit Bussum meldt de „Courant": De Bussumsohe Fokkers hebben sinds hun nachtelijke vlucht van eenige maanden geleden geen demonstratie met hun vliegfiets gegeven. Die koude expeditie eindigde toen in den kruin van een spar- reboom. Thans zou op klaarlichten dag en ten overstaan van ieder die getuige wensohte te zijn een vlucht boven de boomlooze heide tusschen Bussum en La ren worden gehouden. De geheele week is het toestel op een weiland achter' den Brediusweg te bezichtigen geweest en negen honderd Bussumers hebben tegen betaling van een kwartje hun bewon dering voor de knappe plaatsgeriooten met den toepasselijken, beroemden naam mogen uiten. Bijna drie duizend mensohen hebben zich Zondagmiddag op de hei gelegerd om de opstijging bij te wonen. Deze zou te drie uur plaatst hebben; tegen half vier groeide het aantal fietsers nog steeds aan; jongens lieten een paar vliegers op en vele vliegen zoemden om ons heen, maar van vliegfietsers of fiets vliegers was niets te bekennen. Gelukkig koesterde de zon de menigte, waardoor het onge duld niet tot ergernis keerde; men dren telde heen en weder, steeds naar den Bussumschen horizon turende, lag op de reeds paarsende heide te schertsen en •hielp mede aan het opwerpen van aller lei onderstellingen. Er kwamen berichten van menschen die een grooten vracht auto met zes gebroeders Fokker hadden zien rijden, dus nu zou de machine wor den gehaald.... Aangezien dc vliegfiets niet naar ons kwam besloten we naar de vliegfiets te gaan. Eerst naar de Veldheimerlaan waar de geheele familie, verspreid woont. We troffen een paar broeders en andere ver wanten die mededeelden dat de machine nog aan den Brediusweg stond. Een liet los dat er van vliegen wel niets zou komen. „Ze hebben de buizen doorge zaagd". Wie de „ze" waren, wist men niet. Maar het. was bij de politie aange geven. Voor we naar het expositieterrein op den Brediusweg reden, gingen we even bij de politie aan. Tnderdaad bleek daar Aangifte te zijn gedaan. Om kwart over twee was de misdaad ontdekt; gister avond was de machine nog geïnspecteerd. Tn een hooge schuur van plaatijzer op een grasveld, dat door struikgewas van den Brediusweg en de .Jan Toebacklaan is gescheiden, troffen wij een der ge broeders (den melksliiter) bii het toestel aan. De buis- om welks einden de voor wielen moeten wentelen en die het gehee le raamwerk moet bijeenhouden was doorgesneden. Keurig doorgesneden, aan beide kanten, een vakman bad bet niet beter kunnen doen. Het toestel zelf was niet- geschonden. Van vliegen kon dus niets komen, en de vele Bussummers, die langen tijd op de heide gewacht hadden, moesten ten slotte onverrichter zake terugkeeren. En thans wacht men maar op een volgende proefneming. Inbraken te Arnhem. Vrijdagavond tusschen half zeven en acht uur is een inbraak gepleegd in de azijn- en mosterdfabriek „Het Hert" aan de Hofstraat te Arnhem, welke fabriek in het begin van dit jaar geheel is uit gebrand, doch sedert kort weer in wer king was. Men heeft zich aan de achterzijde van het gebouw door het stukslaan van een ruit toegang verschaft en is op dezelfde manier het privé-kantoor van den eige naar den heer Heitman binnengedron gen. Uit het kantoor werd een automa tisch pistool mede genomen, doch voor zoover kon worden nagegaan wordt er verder niets vermist. Geld was er zoo goed als niet aanwezig, omdat de heer H. de gewoonte heeft de kas 's avonds mede naar huis te nemen. Voorts is- Zondagnacht inbraak ge pleegd in een heerenhuis aan den Jans binnensingel, eveneens door het inslaan van een ruit. De bewoners herinneren zich wel eenig lawaai te hebben gehoord, doch hebben daaraan verder geen aan dacht geschonken. Toen ze evenwel ontwaakten, bemerk ten ze tot hun schrik dat een of meer ongenoode gasten een bezoek aan hun woning hadden gebracht en dat uit een geldkistje, dat men opengebroken vond een bedrag van ongeveer 100o was ver dwenen. Onmiddellijk werd de politie van een en ander op de hoogte gesteld, doch het onderzoek heeft tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. Geldkist verdwenen. Vrijdag kwam een winkelier te Almelo tot de ontdekking, dat zijn geldkistje, in houdende ongeveer 725, dat zich bevon den had in een kamer, achter den winkel, spoorloos was verdwenen. Vermoed wordt, dat iemand, die met den plaatselijken toe stand goed op de hoogte moet zijn, zich door insluiping van het kistje heeft mees ter gemaakt. Ambtenaar aangevallen. Zaterdag is te Amsterdam, naar het „Hbld." meldt, wéér een ambtenaar van den Maatschappfclijken Steun aangevallen. Ditmaal gebeurde het in de Wijttenbach- straat. Toen de ambtenaar op weg was naar het bureau in die straat, grepen eeni ge mannen hem aan. Zij beweerden, dat hij hun onrechtmatig steun had onthouden. De ambtenaar verweerde zich terdege en kon den aanval weerstaan tot even la ter een inspecteur van politie en eenige agenten hem kwamen ontzetten. De mannen richtten nu hun aanval op de politie. Ook vrouwen namen aan den strijd deel. Een vrouw heeft een agent in het been gebeten. Spoedig beheerschte de politie den toestand. Drie aanranders zijn naar. het politiebureau geleid. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt terzake van verzet en mishandeling. De politie ver spreidde de menigte, die tot eenige hon derden was aangegroeid. De ïjrond in het been van den agent is gedesinfecteerd, waarna de politieman zijn dienst kon hervatten. Stroopers aangehouden. Door de Hillegersbergsche politie zijn twee personen aangehouden, die door een anderen burger werden achtervolgd. Met deze aanhouding "is de politie in het bezit gekomen van een paar stroopers die den laatsten tijd de Bei'gscheplassen onveilig maakten. Zaterdagmorgen om acht uur waren zij weer op de Plas aan het schieten, toen een bewoner van een der landhuisjes zag, hoe zij het schot met succes richtten op een koppel daar zwemmende eenden. Per boot. ging de bewoner van het landhuisje op hen af, doch de stroopers namen de beenen. Achter de boerderij van den heer P. aan den Straatweg verlieten zij hun boot na eerst de geschoten- buit en hun jachtgeweer in het water te hebben ge gooid. Op den Straatweg echter liep.en zij in handen van de politie. Men had te doen met den 38-jarigen J. K. en den 20-jari- gen C. B. L. beiden wonende te Rotter dam. De boot en de geschoten eenden werden in beslag genomen. Later is het jachtgeweer opgevischt. De eenden, een paar mooie bergeenden varen eigendom van den heer L., die de dieren voor ver fraaiing van zijn park had aangekocht. De beide stroopers worden er verder nog van verdacht, zich ook schuldig te hebben gemaakt aan vernieling en diefstal. „Msbd." BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. JAPANSCHE EN CHINEESCHE SCHEPEN VERGAAN. 54 dooden. Uit Tokio word't gemeld: In een storm is een Ja.pan.sch stoomschip vergaan, 23 leden van de bemanning kwamen* om het leven. Uit Nanking wordt gemeld: Sedert giste ren is een Chineesch stoomschip met zijn bemanning van 31 koppen zoek. Men ver moedt-, dat het in den storm is vergaan. HITTEGOLF IN HET NOORDEN DER V. S. Vele dooden. De sinds drie dagen heerschende hitte golf heeft, te Chicago reeds' den dood van twintig personen veroorzaakt. In Minnesota en Noor-Dako'to zijn dertien en in Wis- oosin zestien personen tengevolge van de warmte overleden. Uit Windsor (Ontario) wordt gemeld, dat in het district aldaar vier personen ten gevolge van de hitte zijn bezweken. AARDSCHOKKEN EN NOODWEER IN ZUID-MEXICO. Het zuidelijke geedeei'te van Mexico is, volgens te Londen binnengekomen berich ten in de laatste 24 uuir door hevige aard schokken gepaard gaande met buitenge woon zwaren regenval geteisterd. Verschil lende steden zijn door de gezwollen rivie ren overstroomd, talrijke personen zijn ver dronken. Nadere bijzonderheden ontbreken. Noodweer boven Frankfurt a Main. Gisteravond heeft voor de derde maal een hevig noodweer gewoed boven Frank fort. a. Main. Tusschen 5 en 6 uur ontlaad de zich in de streek van K'eioenbach een wolkbreuk, waardoor groote deelen van het land in meertjes werden herschapen. Tn enkele minuten lag overal het, koren ver pletterd Beken zwollen tot geweldige stroo men aan en in vele huizen stonden de be nedenverdiepingen spoedig onder water. Veel schade werd ook aangericht door met het water meegesleepte takken en boom stammen. Op veischillene plaatsen werden bruggen stuk geslagen. 540 HUIZEN AFGEBRAND. Ruim 3000 personen dakloos. Vrijdag is in een woonhuis in de gemeen te Vazecz (Tsjecho Slowakije) brand ont staan De brandweer slaagde er in 't vuur binnen korten tijd meester te worden, doch de opstekende wind joeg de vlammen op nieuw op en verspreidde ze zoo snel, dat bin nen korten tijd bijna alle 581 huizen der gemeente in iichte laaie stonden. In totaal zijn 540 huizen met alle bijigebouwen afge brand. Meer dan 2000 personen zijn dakloos geworden. De schade wordt geschat op ruim 15 millioen Tsjechische kronen. Nader wordt gemeld: De brand, die bij na het geheele dorp Vaszecz verwoest heeft, heeft geduurd zonder onderbreking tot Za terdagavond. In totaal zijn zes menschen- levens verloren gegaan. 4 kinderen, die al leen waren, verbrandden, evenals twee man nen, die tijdens de reddingswerkzaamhe den bewusteloos werden en in de vlammen vielen. Alle have en goed der inwoners, 130 koeien, 120 paarden en 160 varkens, bene vens vele landbouwgereedschappen en ma chines werden een prooi der vlammen. Vol gens schattingen bedraagt de schade 35 millioen kronen, waarvan slechts 5 pCt. door verzekering is gedekt. In totaal zijn 3400 personen dakloos geworden. Levensmiddelen en 20 wagons met hout voor barakken voor pnderbreiiigiqg der be volking zijn reeds op den plaats des onheils aangekomen. Over den oorzaak van de- brand is nog niets bekend, doch men ver moedt, dat brandstichting in het spel is, aangezien het vuur op 3 verschillende plaat sen tegelijk uitbarstte. Een brandweerauto stortte onderweg naar de brand in een sloot, waarbij 5 brandweerlieden licht en 2 zwaar gewond werden. IJBREKER „MALYGIN" VERTROKKEN NAAR DE POOLSTREKEN. Met 12 000 brieven aan boord voor de „Graf Zeppelin". Uit Moskou wordt gemeld: De ijs-breker „Madygin" is Zaterdagavond! zijn reis naar de Poolstreken begonnen. Er bevinden zich aan boord behalve eenige buitenlandsche passagiers ook vertegenwoordigers van de Russische en buitenlandsche pers. De ijs- breker neemt 12.000 brieven mede, welke door de „Graf Zeppelin" tijdens haar Pool reis aan boord zullen worden genomen. Afscheidsfeest Missionarissen te Steyl. Uit Rome wordt door de generale lei ding der Paters van het Goddelijk Woord (Steyl-U-den) bericht, dat het. afscheids feest der Missionarissen dit jaar zal plaats hebben te Steyl op Zondag 2 Augustus a.s. De Paters die dan het missiekruis zullen ontvangen, zijn als volgt over de verschil lende missiegebieden dezer Paters ver deeld: Naar Argentinië 3 paters en 2 broeders; naar Chili 2 paters en 1 broeder na Bra zilië 4 paters en 1 broedernaar China, Sjantoeng, 8 paters en 3 broeders; Kan- soe 3 paters; Sinkjang 2 paters; Honau 3 paters en 2 broeders naar Japan 4 pa ters en 2 broeders naar de Philippijnen 5 paters en 2 broeders; naar Oost-niei'w- Guinea 3 paters en 5 broeders; naar Mid den-Nieuw Guinea 1 pater en 3 broeders; naar Britsch-Indië, Indore. 1 pater; naar Ned. Oost Indië, Apost. Vie. der Kleine Soenda-eilanden 9 paters: P. H. Bader, P. P. van Berkel, P. J. van der Heyden. P. A. van der Hogen, P. B. Lucas, P. H. Kre- mers, P. H. Somhorst, P. J. Tol, P. C'. Mo lenaar; en 3 broeders: Br. Edelhert, H. DuschekBr. Augustinus, W. Grobben en Br. Coenradus, W. Thuis. De eerste groep missionarissen van Flo- res vertekt met de „Jan Pietersoon Coen" op 14 September a.s. van Genua, naar hun missiegebied in Ned. Oost-Indië, het Apos tolaat Vicariaat der Kleine Soenda-eilan den. Pastoor P. H. Jaspers, t Zaterdagochtend te 7 uur is in den leef tijd van 63 jaar vrij plotseling overleden de weleerw, heer P. H. Jaspers, pastoor van Liessel. De overledene, werd geboren in 1868. In 1894 ontving hij de H. Priester wijding. In 1914 werd hij benoemd tot pas toor der parochie van den H. Willibror- dus te Liessel. ALKEMADE Tent vermist. Bij de gemeentepolitie is door een leerling van het Amsterdamsch Ly ceum aangifte gedaan van vermissing van een kampeertent, welke hij den 14den Juli aan het Kagermeer had opgeslagen, teneinde geduren de de Kaagweek daarin te kampeeren. Deze tent heeft twee dagen onbeheerd gestaan en was bij zijn wederkomst verdwenen. Ook de daarin opgeborgen dekens, benevens enkele boeken en andere voorwerpen worden vermist. Geboren: Gerardus Johannes z. van J. M Corts en R. Roos Jacoba Catharina Geertruda d. van F. P. Huigsloot en J. A. Walraven Johannes Henricus z. van H. Ves- seur en L. C. van Wieringen Anna Maria d van L. P. J. M. van Akkeren en G. M. C. Nefkens Jacobus Theodorus z. van Jac. v. d Meer en H. C. Disseldorp. Overleden: Willem Verhoog 69 j. HAARLEMMERMEER Geboren: Maria Petronella d. van H. Glas en J. Jansen Jacobus z. van P. Bok horst en W. Zorge Maria d. van J. A. van Kempen en A. P. van Putten Maria Catha rina d. van P. A. Mangnus en K. Oorthuis Theodorus z. van N. B. Bakker en B. Scheun- hage; Anton z. en Stijntje d. tweeling van W. van Steenis en H. Bochoven Johanna The- resia d. van G. G. Mesman en J. M. van Duin Maria Johanna d. van D. L. Aangeenbrug en G. A. Philippo Lubbertus Arnoldus z. van J. I. de Muijnck en T. Zeijlemaker Ger- rit z. van W. Cornelisse en C. C. Reijnders Gerrit z. van A. de Vogel en J. de Vreugd levenlooze zoon van J. Bensschop en A. Pan- nekoek. Ondertrouwd: J. G. Tichelaar 25 j. en A van den Oever 24 j. K. Kuijers 28 j. en G Meester 22 j. 3 P. v. Meel 24 j. en A. C. Schilders 22 j. P. van Elderen 25 j en C. Kamer 25 j. Getrouwd: J. J. van der Veldt 32 j. en M. J. Dam 22 j. J. Ridder 24 j. en L Win ding-24 j. J. van der Meer 37 j. en K. A. van der Meulen 17 j, M. Bakker 24 j. en A. M. Zandtman 22 j. Overleden: Emmetje Hoogendoorn 94 j. wed. van C. Groot Adrianus Weijers 90 j. wedr. van Th. Brama. KATWIJK Bedankt. Naar we uit betrouwbare bron vernemen heeft de heer J. v. Duyn, 15 Juni 1.1. als no. 3 der C.H.-lijst gekozen als lid van den Raad, voor die (her) benoeming bedankt. Opvolger voor den heer v. Duyn is de heer W. Kulk. NOORDWIJK Personalia. Voor het Mulo-examen (di ploma A) is geslaagd M. C. v. d. Broek. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Mej. Corry W. M. Vosters,, leerlinge van het pensionnaat St. Catharinen- burg te Oisterwijk heeft met goed gevolg af gelegd het eind-examen U. L. O. STOMPWIJK Polderbestuur. De ingelanden van den Tedingerbroekpolder hebben goedgekeurd een voorstel van het polderbestuur om een deel van den in den polder gelegen Broekweg voor 2500 over te doen aan de gemeente. VEUR Personalia. Voor het examen hoofdacte is geslaagd de heer J. Huisman. - "^2* Zeg, jongen, heb je gevochten? Neen, wij zijn gisteren verhuisd en ik heb de kat gedragen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10