JU ALLERLEI Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN UIT DE OMGEVING TELEGRAMMEN ZATERDAG 18 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Juli 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 768.9 te la Coruna. Laagste barometerst.: 743.8 te Kinn. Verwachting tot den avond van 19 Juli: Aanvankelijk krachtige tot matige Wes telijke wind. Gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen regen. Later tijdelijk krui pende en afnemende windmet toenemen de bewolking en regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR: 16.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagomrgen 9.41 uur tot Zondagmorgen 4.31 uur; van Zondagnamid dag 9.40 uur tot Maandagochtend 4.32 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 19.5 en 12 uur 19.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur: 18, 12 uur 18 gr. C. HOOGSTE WATERSTAND. Hoogwater te Katwijk aan Zee op Zondag 19 Juli voorm. 6.20 en nam. 6.44 uur; Maandag 20 Juli voorm. 7.07 en nam. 7.31 uur. EEN WARE GESCHIEDENIS. Donderdag, 30 Juli. vertrekt wederom de Leidsche Processie naar Brielle, naar het Martelveld der H.H. Martelaren van Gor- kum. Het bijzondere van deze bedevaart is voorzeker wel de geschiedkundige zeker-; heid, die men heeft over het leven, lijden en sterven der Martelaren. Is er bij ande re heiligen dikwijls veel, wat verborgen blijft, zooals men dat noemt „in de nevelen der historie", of wat er bij gemaakt is door een vrome drang naar versiering en opsmukking van een of anderen volkshei lige, hier bij onze Hollandsche Martelaren is alles geschiedkundig, vaststaand en be trouwbaar. De bronnen waaruit we hun leven en marteling kennen, zijn dan ook eerste klas werk. Bij een levensbeschrijving hebben we, wat 'de betrouwbaarheid betreft, vóór al les de vraag te stellen: „Wie is er de schrijver van?" Heeft hij geleefd in den tijd of op de plaats der marteling? Is hij betrouwbaar in zijn mededeelin- gen? In dien tijd werden er geen verslagge vers gezonden, die voor hun couranten de gebeurtenissen hebben „verslaan" er was geen Radio die het gebeurde door den aether overal bekend maakte. Toch hebben we mededeelingen van uit stekende getuigen. De eerste levensbeschrijver van de Mar telaren is Petrus Opmeer. Hij schreef over de 129 Martelaren die over 6 jaren tijd alleen in Holland gemar teld werden. En onder hun levensbeschrij ving komt ook voor die der 19 Martelaren van Gorkum. Hij leefde tussohen de jaren 1526 en 1594. In 1572 waren de Martelaren van Gorkum gemarteld. Hij was dus een tijd genoot van hen. Hij staat bekend als een groot geleerde en betrouwbaar schrijver. De tweede levensbeschrijver is Willem Es ti us. Van Moederszijde was de H. Martelaar Nicolaas Pieck zijn oom. Deze nu gaf met zijn broer Rutger Es- tius het leven en de marteldood uit van de 19 Martelaren. Zij waren beide in Gorkum geboren, en Rutger had ook tijdens de gevangename der Heiligen in Gorkum gewoond. Deze Rutger verzamelde het materiaal, dat noodig was om een soliede levensbeschrij ving samen te stellen. Hij ging expres de plaatsen af, waar de verschillende men- schen woonden, die bij de terechtstelling waren tegenwoordig geweest, haalde over al de gegevens vandaan uit Brielle en Gor kum en Dordrecht etc. Zijn jongere Broer Willem, die onder- fcusschen President geworden was aan het Priesterseminarie te Doornik, rangschikte al die gegevens en gaf in 1603 te Doornik de levensgeschiedenis der Martelaren uit. De derde levensbeschrijver is Pontus Heutenis. Deze was in 1561 kanunnik te Gorkum. In 1572 werd hij zelf met de andere Pries ters en Kloosterlingen van Gorkum op transport gesteld naar Brielle. Ook voor Hem gold het woord, dat Christus sprak tot zijn Apostelen: „De geest is wel gewillig, maar het vleesch is zwak" en zoo viel hij reeds af bij het eer ste verhoor. Pontus werd nu secretaris van Lumey. Wij hebben dus een eerste klas getuige, die met eigen oogen gezien, met eigen ooren gehoord heeft. Gods barmhar tigheid is zonder grenzen en in de Zuide lijke Nederlanden heeft hq boe «waardig heid gedaan en als boete en eerherstel dan ook geschreven het levensgedicht op de 19 H.H. Martelaren. De Warmondsohe Hoogleeraar in de kerkgeschiedenis Prof. Smit heeft dit handschrift gevonden op de Bibliotheek der Paters Franciscanen te Weert. Zóó is dus alles, wat van onze H.H. Martelaren bekend is, een betrouwbaar stuk geschiedenis. En Rome, dat altijd uiterst voorzichtig te werk gaat, heeft na ernstig onderzoek deze 3 bronnen ook benut om den dood dier martelaren te erkennen, als een held haftige strijd voor het H. Geloof. 24 November 1674 wei-den zij zalig ver klaard door Paus Clemens IX en 29 Juni 1867 werden zij heilig verklaard door Paus Pius IX. Wanneer straks de gelegenheid geboden wordt, om daar in Brielle, de plaats van hun marteling, onze groote Hollandsche Heiligen te vereeren, lezen we dan eerst nog eens in het pelgrimsboekje hun helden dood. En we zullen zien dat het echte Holland sche Heiligen geweest zijn, zonder veel vertoon en franje, eenvoudig en stil hun plicht gedaan tot in den dood! Gemeentelijke Haogere Burgerschool. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: L. G. Apol, H. Arnoldus, J. A. Bende-gom, P. J. Bezooijen, H. Boerstra, J. L. Roenee, Mar. M. Boon, P. Brouwer, J. Cahen, E. H. J. Cunaeus, G. Delfos, W. Dikkers, W. R. Drooglever Fortuijn, L. van Duuren, W. P. C. van Dijk, J. S. Eavier, C. Filippo, J. L. Flinterman, E. Fijlstra, T. van Gel der, H. F. Gescher, H. A. L. de Haas, E. A. van der Harst, C. E. van der Hoog, J. J. Houtkamp, Joh. Huysman, Joost Huys- man, W. H. van der Jagt, A. de Jong. Corn. A. van der Kloot, D. Knuttel, M. Koolhaas, J. L. Krol, Douwa. Krop, E. E Kuijntjes, A. J. Los, E. W. Manuel, K. P. Marlet, A. Mellenbergh, J. W. C. Meijer, Wilha. E. Monné, Jansje Nout, F. W J Oosterhof, Const. Rademaker, M. Roep, Suz. H. Roodhuyzen, Corn. J. Root, F. J. Simons, B. Sloos, Gath. W. Straatman, A. J. Tol, A. Trippenzee, R. Tweehuyseu, J. P. Turion, Ineke W. Verhaar, Anna S. Ver- straaben, G. van der Wiel, G. van der Wijk, S. H. Wijnnobel, Cath. J. van der Zanden, P. van 't Zelfde; tot de tweede klasse: D. Auër, C. J. de Graaff tot de derde klasse: P. Plu; tot de vierde klasse: Trees C. Marlet, J. M. Pijnacker Hordijk; tot de vierde klasse ,oeconomische af- deeling: Lenie Verhaar; tot de vijfde klasse: F. B. Sanders. Voor het examen Hoofdacte is te 's Graven- hage geslaagd de heer W. J. de Tombe, alhier. Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd de heer W. A. Ginsel, alhier, als administratief ambtenaar bij bet Binnenlandsch Bestuur. «Ito BIOSCOPEN. Trianon. Het is voor bioscoop-directies maar ook voor hen alléén een gelukkige omstandig heid, dat onze korte zomer zoo wintersch van aard is. Bij mooi weer is het bioscoop-bezoek miniem; maar als de regen langs de ruiten drupt, is de „ciné" een welkome afleiding in de lange zomeravonden. Dat bleek ook giste renavond in Trianon. De zaal was goed bezet, er het heeft er de schijn van of de directie vooraf gewaarschuwd was: ,,goed bioscoop- weer op komst", want „Trianon" had voor een extra-aardig programma gezorgd. Zelden komt het maar voor, dat, als een auto-ongeluk plaats heeft, er juist een film- fotograaf bij de hand is om het moment van de botsing te verfilmen. Op de rolprent ziet men wel veel gefingeerde ongelukkigen, maar geen „echte". Echte auto-ongelukken kan men thans in de bioscoop meemaken bij de auto-rennen, waar drie, vier auto's tegen elkaar opbotsen en hals-over-kop in den graskant tuimelen. Alles in bittere ernst; men houdt bij het zien ervan zijn hart vast! Ook de andere opnamen van het journaal zijn deze week bizonder geslaagd. Een aardig-sentimenteele film is „Een hemel op aarde". Het verhaal is zoo afgezaagd mo gelijk: een charmant „poffertjes-bakkerinnetje" verheft en verlooft zich met een chauffeur die geen chauffeur blijkt te zijn, maar een schat rijke jongeman. Doch al is het onderwerp wat afgezaagd, het is nog steeds aantrekkelijk, vooral als Vilma Banky de hoofdrol speelt. Een heerlijke film geestig en origineel is ,,'t Cafétje", waarin de man met de hanglip Maurice Chevalier zijn grootste triomfen viert Het is geen wonder, dat Maurits in zoo hoog aanzien staat bij het vrouwelijk publiek; hij is een onnavolgbaar geestig tooneelspeler. In al lerlei situaties treedt hij in deze film op (lees slechts de advertentie!) en overal doet hij zich op zijn jolige Fransche manier gelden. Een film, die bij het publiek „inslaat". Luxor. In het programma voor deze week gaat als hoofdfilm „het Gele Masker" Li-San, de heer- scher van Machina, haakt naar roem en macht. Om hiertoe te komen acht hij het noodig den befaamden Ynag Sing-diamant, die eeuwen ge leden uit Manchina geroofd werd, terug te winnen. Want volgens de legende heeft de be zitter van den diamant ook het lot van Man china in handen. De beroemde steen bevindt zich in den Tower te Londen, waar hij samen met de andere kroonjuweelen bewaard en streng bewaakt wordt, Li-San begeeft zich naar Londen en weet, dank zij allerlei intriges zijn doel te bereiken. Hij weet daar een En- gelschman van voornamen huize, onder zijn in vloed te brengen, wat hem niet moeilijk valt, daar de jonge man, die een tweelingbroeder is van een luitenant John Cam, tengevolge van zijn losbandig leven veel schulden heeft. Li-San raakt natuurlijk verliefd op de ver loofde van den luitenant en besluit niet alleen den diamant, maar ook haar naar Manchina mede te nemen, hetgeen natuurlijk, dank zij de bakande fümavonturea ook geschiedt. Na zeer veel wederwaardigheden, waarbij zelfs een luchtgevecht met een vliegmachine niet wordt versmaad, weet de luitenant ten slotte aan het hoofd van een afdeeling soldaten het paleis van Li-San binnen te dringen, zijn meisje en den beroemden steen uit diens han den te verlossen en zijn broeder van een wis sen dood te redden Een zeer spannende film, waarin het komi sche element niet is verwaarloosd. Om eenige overbodige scenes daarin voorkomende, maar meer nog om de voor de pauze vertoonde film „De moord op het dak" moeten wij ernstig voorbehoud voor volwassenen maken voor dit overigens niet onaardige programma. Casino. Berichten reeds in een groot deel onzer vorige op.age geplaatst. Kostelooze rijwielmerken 19311932. De Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Leiden, 2de kantoor, houdt voor de behandeling van aanvragen voor kostelooze rijwielbelasring merken 19311932 extra zittingen ten kan tore Langebrug 20 op Woensdag 22 Juli, Woensdag 29 Juli en Maandag 3 Augustus van 6 tot 7 uur nam. R.K. MIDDENSTANDSBOND. Telegram aan den Paus. Dezer dagen vergaderde te Utrecht he<t Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond. De bijeenkomst was voor een groot deel gewijd aan de voorbereiding van het Con gres van den Ned. R.K. Middenstansbond op 8 tot 18 September a.s. te VenJo. Tot plaatsvervangend bestuurslid voor de Middenstand'sonderlinge werd gekozen de heer H. G. J. van de Saaid te Arnhem. Besloten werd het volgende telegram te zenden aan Z.H. den Paus: „Nog diep onder den indruk van het rich tinggevend woord, dat Uwe Heiligheid heeft willen spreken bij de herdenking der uit vaardiging van „Rerum Novarum" zijn de leden van den Ned. R.K. Middenstands bond smartelijk getroffen door den Uwe Hei ligheid opgedrongen strijd tot verdediging van de rechten der zielen en der Kerk. Wij zeggen Uwe Heiligheid innig dank voor de leering in dit hachelijk tijdsge wricht gegeven ter oplossing van de maat schappelijke vraagstukken. Wij vereenigen ons met Uwe Heiligheid in het streven naa-r herstel der maatschap pelijke orde en in den strijd voor de rech ten der Kerk en wij bidden Gods overvloe- digen zegen in dezen ure van beproeving Een Afrikaansch dorp van melaatschen. Uit Natal in Zuid-Afrika wordt gemeld: Einjanyana wordt beschouwd a-ls een der best bestuurde melaatschendorpen van Afrika. De zieken leven daar in gemeen schap, werken zooveel hun mogelijk is en ontvangen geld voor hun arbeid. Het ge- heele dorp wordt bestuurd door melaat schen, die ook alle openbare ambten, (po litieagent, burgemeester, enz.) bekleeden. DE DUITSCHE FINANCIEELE CRISIS. De conferentie van Parijs. LONDEN, 18 Juli. (V.D.). De corres pondent te Washington van de „Morning Post", verklaart, dat men aldaar een En- gelsch tegenvoorstel tegenover de Fran sche eischen verwacht. Hieromtrent zou den uitvoerige telefonische besprekingen hebben plaats gehad tusschen Montague Norman, den gouverneur van de Bank van Engeland, en eenige vooraanstaande ban kiers uit Wallstreet. De Amerikaansche regeering zou n.l. weigeren, de Fransche voorstellen serieus te nemen. De Washingtonsche correspondent van de „Times" meldt hieromtrent, dat de Ame rikaansche regeering gelooft, dat voor de pantserkruiserkwestie een compromis kan worden gevonden, dat zoowel beperkingen voor Duitschland als voor Frankrijk in houdt. Overigens is Amerika tegen elke poging om Duitschland vernederende voor waarden op te dringen en wel voorname lijk afgezien van alle andere redenen ■- met het oog op de gevolgen hiervan op den binnenlandschen politieken toestand in Duitschland en het gevaar voor de Brü- ning-regeering. Anderzijds is Amerika ook tegen elke Duitsche poging om Frankrijk te isoleeren. Men gelooft, dat zonder Fransche mede werking geen hoop op politieke of econo mische veiligheid voor Europa bestaat. PARIJS, 18 Juli. (V. D.). De Duitsche ambassadeur te Parijs von Hoesch is den Duitschen minister tegemoet gereisd tot aan de Fransch-Belgische grens. De Berlijnsche beurs blijft gesloten. BERLIJN, 18 Juli. (V.D.). Het beursbe- stuur heeft hedenmiddag besloten, in ver band met de besprekingen in het geldver keer de heropening van de Berlijnsche LEIDEN. Geboren: Joanna Christina Maria d. van G. J. Peek fen C. J. van Breenen Hendrik z. van R. H. Schipper en A. Noordervliet Geertje d. van H. Vijl- •brief en T. Verbeek Aaltje d. van A. Vreeken en J. Bik. BIOSCOPEN. Casino: Voor volwassenen. Luxor: Voor volwassenen. Trianon: Voor iederen leeftijd. beurs voorloopig uit te stellen. Zoodra het geldverkeer weer is toegestaan, zal over de heropening van de beurs een besluit worden genomen. De productenbeurzen zullen onbeperkte wijze zooals tot nu toe geopend blij yen. Een sensationeele Deensche maatregel. KOPENHAGEN, 18 Juli V.D. Uit Ko penhagen komt het sensationeele bericht, dat de Deensche groote banken onder lei ding van de Deensche Nationale Bank heb ben bes'oten alle Duitsche deposito's bij de Deensche banken vast te houden, zoo lang de Duitsche noodverordening van kracht, blijft. De Duitsche deposito's in De nemarken zouden op deze wijze als waar borg dienen voor de Deensche marktgoede- ren in Duitschland. Politiken valt deze maatregel heftig aan en zegt, dat deze ertoe zal bijdragen de Deensche bankwereld in discrediet tc bren gen, daar Denemarken met deze maatregel geheel alleen staat. De maatregel is des te erger, omdat Duitschland een goede k'ant van de Deensche landbouwproducten is, zoo dat Denemarken, wanneer Duitschland als tegenmaatregel geen boter koopt, zijn over schot aa.n boter op de reeds overvoerde markten in Engeland moet brengen hetgeen een groote daling der bote rpr ij zen tot ge volg zal hebben. Relletjes uiteen gedreven met traangasbommen. KOBLENZ, 18 Juli. (V.D.). Gisteravond ontstonden in de Kastorstrasse, waar ïeeds twee avonden communistische rel letjes hebben plaats gevonden, opnieuw "volksoploopen. De politie zette de straat en de zij-straten af, en dreef, om nieuwe relletjes te voorkomen, de menigte uiteen met traangasbommen. Weer vuurgevechten met de politie te Gelsenkirchen. GELSENK1RCHEN 18 Juli. (V.D.) In den afgeloopen nacht ontstonden in ver scheidene straten te Gelsenkirchen weder om botsingen tusschen communisten en politie. Van beide zijden werd geschoten Op den hoek van de Margareten- en Elora- strasse, waar zich een groote menigte com munisten had verzameld, moest de poiilie van huur vuurwapens gebruik maken, waarbij een hunner een schot in den buik, een ander een schot in de knie en drie een schot in den arm kregen. De twee eersten zijn levensgevaarlijk gewond. Zij werden naar het katholieke ziekenhuis vervoerd, waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. In den loop van den nacht ont dekte de politie nog twee gewonden, die in het communistische volksgebouw verbur gen werden gehouden. In totaal werden in •aen afgeloopen nacht 33 personen gearres teerd. Door het krachtig optreden van de Schuppo, geassisteerd door recherche-per soneel, was de rust tegen één uur geheel hersteld. Men verwacht in den loop van heden nog eenige arrestaties. De „Nautilus" vervolgt zijn Poolreis. KOPENHAGEN 18 Juil. (V.D.) Naar uit Bergen wordt gemeld, wordt de „Nautilus" tegen de helft van de volgende week aldaar vei wacht. Daar zal de onderzeeboot onge veer 5 dagen blijven liggen en dan recht streeks naar Spitsbergen gaan, zonder een andere haven aan te loopon. LEIDEN. 18 Juli. Eieren. Aanvoer 533e stuks. Kipeiern 44.60, eendeieren 3.504.20. Handel goed. 17 Juli. Groentenveilinf*. Per 100 stuks andijvie ƒ0.401.50, kroten ƒ1.803, kom kommers 15, bloemkool I 513.80, id. II 15, roode kool 1012, meloenen 40 60 ct., pieterselie 0.701.40, kropsalade 0.50—1.40, selderie ƒ0.80—1.50, wortelen ƒ3.10—8.90, perziken 5—25, Per 100 kilo: sn-boonen 2836, stokboonen 3541, stam boonen 1825, tuinboonen 1825, tuin- boonen 57, doperwten 1232, peulen 1030, postelin 48, spinazie 37, aardappelen 37. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Londen 12.037/lf5 New York -2.481 .g Parijs 9.73'/g Brussel 34 59 Zwitserland 48.30 Milaan 12.96 Oslo 66.271/^ Kopenhagen 66.271/2 Stockholm 66.35 Weenen 34.871/2 Praag 7.361/2 Boedapest 43.271/«? De hoofdfilm „Ratten der wereldstad" is een buitengewoon spannende en goed gespeelde film, die ons voert in de misdadigerswereld van een groote stad. Een hotelrat pleegt dief stal in de kamer van zen dame, en als deze hem betrapt, ontneemt hij haar het leven. Hij wordt achtervolgd en komt in de kamer van een arts terecht, die hem neerslaat en de ge stolen juweelen ontwringt met het doel ze aan de eigenares terug te geven. Bij deze ge legenheid wordt hij door den hotel-detective ge zien, voor den moordenaar gehouden, gearres teerd en ter dood veroordeeld. De verloofde van den dokter weet er achter te komen, wie de werkelijke moordenaar is, veinst vriend schap voor hem en weet op verrassende wijze een armbandhorloge van hem los te krijgen, dat aan de vermoorde dame toebehoorde. Dit legt ze de justitie over en bewijze, dat de dok ter onschuldig is, die dan ook wordt vrijgela, ten, terwijl de moordenaar zijn straf niet ont gaat. Voor de pauze een dolle klucht, die ieder aan het lachen maakt, gevolgd door een goede Wild-Westfilm: „De strijd om Diamant A", met welken naam een ranch bedoeld wordt. In deze film wordt op gepaste wijze geknokt en geschoten, zooals het in zulke rolprenten verwacht wordt. De hoofdpersonen houden t publiek voortdurend in spanning en de afloop valt uit, zooals het behoort: Ieder volwassene, die Casino deze week be zoekt, zal het met ons eens zijn, dat de direc tie gezorgd heeft voor een goed en boeiend programma. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: 5785. J. M. Corts, Alkemade, Nieuwe Wetering C. 73. Brood-, koek- en banketbakkerij. E.: J. M. Corts, Akemade. 5784. Bern, van Velzen, Voorhout, Hoofdstraat 94, slagerij (gemengd bedrijf). E.B. M. L. van Velzen, Voorhout. 5783. Visser's Luxe Autoverhuur, Lei den, Haagweg 52. E.: J. Mieremet, echt- genoote van D. S. Ph. Visser, Leiden (H. V.) (O. K.) Gevolm.D. S. Ph. Visser, Leiden. W ij z i g i n g: 2661. Visser's Rijwiel handel, Leiden, Morschstraat 7. Uittr. E.: J. Mieremet, echtgenoote van D. S. Ph. Visser, Leiden, d.d. 1 Juli 1931. Wijz. handelsn. thans: B. Sjouke. 2689. Wed. A. C. van der Zijden, Voor hout, Hoofdstraat 94. slagerij. Uittr. E. Wed. A. M. van der Zijden-Volgering, Voorhout, d.d. 13 Juli 1931. Wijz. handels naam thans: Bern. van Velzen. 1933. Coop. Brandwaarborg Maatschap pij NoordenNieuwkoop G. A. Nieuw koop, Noorden, Wijk B. 93. De statuten zijn gewijzigd. LEIMUIDEN. Kinderlijkje gevonden. Op het terrein onder deze gemeente, waarop het vuil der gemeente Haarlem gestort wordt, is bij het uitladen tusschen de uit Haarlem komende vuilnis, aange troffen een in staat van ontbinding ver- keerend lijkje van een pas geboren kind. Het lijkje is door de politie in beslag ge nomen. De politie stelt een onderzoek in. Het kattenhuis in Madrid. De Spanjaarden houden over het alge meen veel van dieren. Bij hun stierenge vechten gaat het er wild en bloeddorstig naar toe. Maar voor enkele huisdieren koesteren zij een bijzondere voorliefdeZoo b.v. voor de poesen. Men kan een Spaan- sche gemakkelijk tot tranen roeren, als men haar het treurig lot van een poesje vertelt. Een Spaansche dame, die mij eens een bezoek bracht, maakte mij attent op een klein wondje op den kop van mijn poes. „Daar moet direct voor gezorgd worden. U moet er morgen mee naar den dierenarts gaan". Het was maar een kleine schram, die mijn kat opgeloopen had in de gewone Maart-schermutselingen. Zulke krabben genezen meestal vanzelf. In Madrid heeft deze groote voorliefde voor het kattengeslacht een buitengewonen omvang aangenomen. Men publiceerde hartroerende artikelen over de ellendige toestanden van de katten, die in Madrid rondzwierven. Men legde er den nadruk op, dat er zooveel katten waren, die geen meester hadden. De pers bracht verdere berichten over de verlatenheid van deze dieren. De zoogenaamde publieke meening was daar zeer door getroffen en verlangde afdoende maatregelen. De ellende der werkelozen in Europa scheen lang niet zoo erg, want daar gaat het om.... menschen, die zich tenslotte zelf nog kunnen verwe ren. In Amerika sterven zij weliswaar van honger, maar dat beschouwt men als een treurig iets, waaraan toch niets te veran deren is. De katten kunnen zich niet ver dedigen, zegt men. Van honger sterven zij niet zoo gauw want de kat is een geboren dievegge. Zij stelen zelfs op plaatsen, waar- men het onbegrijpelijk vindt. Zij voeren halsbrekende klauterpartijen uit, als ze er een stukje worst mee kunnen bemachtigen. Dus behoeft men om de poes eigenlijk geen tranen te vergieten. Maar in Madrid er barmt men zich in dit geval ook over het onverstandig vee. Daar heeft men een kat tenhuis opgericht, naar het voorbeeld van verschillende andere steden in het buiten land, die ook hun eigen „kattenhospita len" bezitten. Zelfs in Keulen moet iemand zoo'n tehuis voor katten opgericht hebben. In Madrid heeft men echter de zaak in het groot aangepakt. Er werd een bestuur ge kozen, dat dit katteninstituut zal beheeren. Niet minder dan 18 achtbare heeren heb ben zitting in dit bestuur. De pers heeft daar dezer dagen seri eus nota van genomen. De namen van alle heeren werden vermeld. Aan werk zal het hun niet ontbreken. Menig rondzwervende kat zal onder bescherming van achttien Caballeros gesteld worden. Het hart der goedhartige Spaansche dames zal ontroerd, worden, wanneer zij al deze zorgen aanschouwen! De dieren krijgen het langzamerhand goedAlleen de men schen gaat het slecht. Wellicht zullen de dieren zich op een goeden dag eens over de menschen ontfermen cn zullen de kal- ten een tehuis oprichten voor hun oude ge brekkige meesters!

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3