22ste Jaargang ZATERDAG 18 JULI 1931 No. 6951 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND WAT ZAL DE UITSLAG VAN PARIJS ZIJN? S)e£cicbcli^(Bou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Lelden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraa verhuur, koop en verkoop f 0.50. regeL waar* huur en Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Voor Ds. Lingbeek c.s. Er zijn menschen als- ds. Lingbeek e.d. die zich ergeren aan het feit, dat kloos- terlingen-onderwijzers(ressein) meer ver-1 dienen, dan zij voor hun eigen onderhoud noodig hebben. Dat is ook wel het geval bij heel veel anderen. Maar het overschot van de sala rissen der kloosterlingen wordt besteed voor godsdienstige, charitatieve en andere cultureele stichtingen der Katholieken. En dat is het erge! Doch misschien kunnen wij ds. Lingbeek c.s. over die ergernis heen helpen, als wij aan zijn rechtvaardigheidszin en billijk heidsgevoel een ander feit voorhouden, dat hem ontegenzeggelijk ook, en nog veel meer, moet grieven. Het feit, dat wij bedoelen, is de vorming der aanstaande „geestelijken", de opleiding van theologische studenten. Wij veroorloven ons, het volgend staatje onder zijn aandacht te brengen: Met aantal studenten in de protestant- sche theologie bedraagt thans 832. Volgens de „Mededeelingen" van de N. C. S. V. zijn zij als volgt verdeeld: Amsterdam Stedelijk Univ. 39, Amster dam Vrije Univ. 273, Groningen 55, Kam pen 164, Leiden 103, Utrecht 198 en naar de verschillende studiejaren: Ie jaar 133, 2e jaar 138, 3e jaar 147, 4e jaar 113, 5e jaar 74, totaal der rest 301. Volgens het Jaarboek van het Kath. Centraal Bureau waren er in Nederland op 1 Januari 1930 niet minder dan 2480 studenten, verdeeld over 55 Groot-Semi naria; op ditzelfde tijdstip telden de 53 klein-Seminaria en Latijnsche scholen in ons land 7101 leerlingen. Nu vergelijke men eens het aantal theo logische studenten aan de openbare uni versiteiten (de Vrije Universiteit valt er buiten) met het aantal theologische studen ten aan Katholieke groot-seminaria. De opleiding van deze laatsten kost het Rijk niets! Voor de opleiding van de theologische studenten aan de openbare universiteiten worden tonnen gouds uit Rijks schatkist geput! De opleiding van katholieke geestelijken is een belang voor ongeveer een derde van ons volk. Bij de vorming van de dominé's aan de openbare universiteiten heeft niet meer dan een deel der Protestantsche bevol king belang. Een man als ds. Lingbeek voelt deze tegenstelling. Ze zal hem hinderen zóó zelfs, dat bij zijn ergernis over de kloosterlingen-sala rissen vergeet! V De jongeren. Niet over de „jongeren" niet over de „jongeren" in de kunst, ook niet over de „jongeren" in de politiek, waarover (over de „jongeren" in de politiek) al zooveel vooral quantitatiefzooveel is gezegd en geschreven. Over de jongeren, zonder aanhalingstee- kens, over de rijpende jeugd. Daarover lazen we een en ander in een verslag van de deze week gehouden alg. synode der Ned. Herv. Kerk, in welke sy node o.m. verslag werd uitgebracht door de legerpredikanten. En in dit verslag wordt o.m. gezegd: Wij meenen op te merken, dat de jon geren eensdeels verder af komen te staan van het kerkelijk leven, wat bij en voor velen beteekent een bedenkelijk ver vreemden van en afsterven aan de we reld der geestelijke dingen, anderdeels dat velen hunner zich wenden met ver diepten ernst tot de vraag naUr den zin van het leven, of zij ook mochten vinden een grondstelling, een rugsteun, een toe vlucht voor hun leven. Er zijn er velen, die trachten den angst voor een zinledig bestaan te verbergen achter het masker van bezinningloos levensgenot; maar er blijken steeds meer te komen, bij wie de vraag naar den zin van het leven is ont waakt of wil ontwaken, de vraag naar het Eeuwige, naar God en van wier zie len uitgaan „pijlen van verlangen naar den anderen oever". Hier wordt o.i. scherp aangeduid een on der de jongeren werkelijk bestaande tegen stelling. 't Is een tegenstelling, welke men, ook moet constateeren bij de jongeren onder de Katholieken met dit verschil, dat daar de tweede categorie, de jongeren met blijden levensernst, niet „vragen naar den zin van het leven, of zij ook mochten vinden een grondstelling, een rug steun, een toevlucht voor hun leven", maar het leven kennen en een grondstellig, een rugsteun, een toevlucht voor het leven be zitten in den Katholieken Godsdienst en het Katholiek-Godsdienstig leven. Onze katholieke jeugdbeweging is er op gericht om deze laatste categorie jongeren uit te breiden tot een zoo groot mogelijken kring, opdat later op dezer daadwerke lijk katholiek leven zal worden ge bouwd een waarlijk Christelijke maat schappij VOLKENBOND TOLUNIE-GESCHIL VOOR HET HAAGSCHE HOF. Onderhoud met de Duitsche en Oostenrijksche agenten. Gisterochtend zijn met een nachttrein uit Berlijn te s-Gravenhage aangekomen prof. dr. Bruns, de agent der Duitsche re geering en prof. dr. Erich Kaufmann, de agent der Oostenrijksche regeering voor de behandeling der Tolunie voor het Per manente Hof van Internationale Justitie. Donderdagavond is reeds aangekomen de gezantschapsraad dr. Benzier, die de be handeling dezer aangelegenheid zal bijwo nen als „waarnemer" van het Duitsche mi nisterie van Buitenlandsohe Zaken. Gistermiddag had een redacteur van net Nederlandsch correspondentiebureau voor dagbladen in het Oranje-hotel te Soheve- ningen een onderhoud met deze heeren. De eerste vraag, welke den Duitschen vertegenwoordigers werd gesteld, betrof den huidigen toestand in Duitschland. „Rustig en waardig" zeide prof. Kauf mann. „Natuurlijk zijn er groote verliezen geleden, maar de bevolking draagt het voorbeeldig. Nieuws kan ik u echter niet brengen". „Verwacht u een oplossing door de on derhandelingen te Parijs?" Dr. Benzier antwoordde: „Ik hoop het. Wij vertrouwen op de Engelschen en Ame rikanen. Dezen hebben de neiging ons te helpen. Hiermede wil ik absoluut niet zeg gen, dat Frankrijk ons niet goed gezind is of niet van goeden wil zou zijn. Maar de Franschen zijn een spaarzaam volk; het is geen volk van kooplieden. Zij besluiten niet en beschouwen een zaak niet „kaufmannisch". De Engelschen en Ameri kanen daarentegen zijn handelsvolken. Zij kunnen iets afhandelen en zij weten ook iets op te offeren als het noodig is. Deze psychologie is duidelijk tot uiting geko men bij het Hoover-plan en ook thans be merken en ondervinden wij dit weer. Het Duitsche volk verstaat deze psychologie niet en daarom trekt men wel eens de con clusies, dat het ontbreekt aan goeden wil om ons te helpen. Om deze reden is het zeer gelukkig, dat Brüning en Curtius in Parijs de Engelschen en Amerikanen vin den. Men zal dan waarschijnlijk wel tot „zaken" komen. Politieke voorwaarden zijn echter abso luut uitgesloten". Inmiddels werd het gesprek gebracht op de Tolunie. Gevraagd wérd of deze kwes tie in Duitschland nog wel van groot be lang werd geacht, gezien de ontwikkeling der verhoudingen in de laatste weken. Hierop werd geantwoord, dat de kwestie van de Tolunie voor het Haagsche Hof uit sluitend van de zuiver-juridisehe zijde zal worden bezien. Het betreft hier een strijd om het recht, en deze is van belang, hoe ook de politieke constellatie moge zijn. De agenten der regeeringen treden hier in volle vrijheid op, los van politieke en economische vraagstukken. Deze komen eerst weer aan de orde in September te Genève, wanneer het Hof zal beslist hebben, dat het recht inderdaad aan de zijde van Duitschland en Oosten rijk is. Hier in Den Haag zal echter slechts de vraag tusschen de rechtgeleerden worden uitgevochten. De practische beteekenis van de kwestie komt dan later weer aan de orde. BELGIE COMMUNISTEN-RELLETJES IN BELGIE. Tegen werkwillige textielarbeiders. Ernstige incidenten hebben zich Donder dagavond voorgedaan te Wervicq in Bel gië, toen daar een autobus met werkwilli ge textielarbeiders terugkeerde. Tweehon derd communisten hadden barricades opge worpen en bombardeerden de autobus, toen deze versoheen, met flesschen en andere projectielen. De bestuurder reed door, docb verscheiden inzittenden werden gewond. Gendarmes verschenen op het tooneel der relletjes, doch ook zij werden met steenen bekogeld. Nadat zij versterking hadden ontvangen, werden de barricades bestormd, waarbij tal van gendarmes' door steenwor pen gewond werden. Er hadden veertig ar restaties plaats, waarvan zeven werden gehandhaafd. Om tien uur was de rust weer teruggekeerd. Strenge maatregelen zullen worden getroffen om in de toekomst dergelijke incidenten te vermijden. SPANJE ONRUST IN CARTAGENA. De arbeidersbevolking te Cartagena is ontvreden over het-feit, dat de burgemees ter niet voldoende doet om de werkloos heid te lenigen. In verband hiermede trok ken gisteren 4000 arbeiders naar het stad huis. De burgemeester verklaarde niet in s-taat te zijn het werkloosheidsprobleem op te lossen, waarop de arbeiders het stadhuis gingen plunderen. Men verwacht het aftre den van den burgemeester en vreest, dat heden een algemeene staking zal uitbreken. Uit Madrid wordt gemeld, dat ondanks de strenge bewaking steeds meer daden van sabotage op de telefoonlijnen plaats hebben. CHINA 400.000 PERSONEN IN TWEE JAAR GEDOOD. Door communisten en bandieten. Volgens een officieele verklaiing zijn in twee districten' van de provincie Hoenan alleen in de laatste twee jaar 395.155 perso nen door communisten en bandieten ge dood. Verschillende steden, die eerst door re- geeringstroepen ingenomen waren, vervol gens weer door communisten heroverd werden etc. hebben op deze wijze meer dan de helft van het aantal inwoners ver loren. HET PLAN VAN FRANKRIJK. Duitschland staat voor moeilijke beslissingen. HET FRANSCHE PROJECT. De geheele Fransche pers verwacht met spanning de aankomst van de Duitsche mi nistens Dr. Brüning en Dr. Curtius te Pa rijs, waar zij heden aankomen. Inmiddels put men zich uit gissingen om trent de besluiten van den ministerraad, die in. elk geval voor hulpverleemng echter ga ranties van Duitschland verwacht. Volgens een aantal bladen zou men in principe heb- besloten Duitschland door de Bank van En geland, Amerika, Italië en België en welke derale Reservebanken een orediet van 500 milioen dollar boe te staan ter veiligstelling van de mark. Dit orediet zou dan later worden omge zet in een leening van dezelfde grootte, waaraan zouden deelnemen Frankrijk, En- gelad Amerika, Italië en België en welke leening in tien jaren aflosbaar zou zijn. Een nog in te stellen commissie zou toezicht houden op de aflossing van de leening, die door de Bank voor Internationale Betalin gen zou worden uitgegeven. Volgens de „Excelsior" bestaat het Fran-sohe plan uit vijf hoofdpunten, die betrekking hebben op de Fransche hulpverleening en de door Frankrijk geëischte garantie. Volgens deze punten zullen de Europeescthe groote mo gendheden en Amerika de Bank voor In ternationale betalingen de voor Duitsch- land noodige credieten ter beschikking moe ten stellen. De Internationale Bank zal deze credie ten aan Duitschland leenen. Zij zullen wor den gegarandeerd door de gewone inkom sten van het rijk. De rijksregeering heeft daarentegen de verplichting gedurende een bepaalde peri ode niets te doen wat het vertrouwen zou kunnen schokken en wat aanleiding zou kunnen zijn voor verzwakking van de markt. De eerste FranschDuitsche onderhandelingen. Rijkskanselier dr. Ba-üning en rijksmini ster dr. Ourtius zullen, naar Havas meldt, heden namiddag om vier uur door minister president La-val en de ministers van zijn kabinet ontvangen worden. Alsdan zullen de eerste besprekingen plaats hebben. De onderhandelingen van Zondag zullen een meer algemeen karakter hebben en be halve de Duitschers zullen daaraan ook deelnemen de Amerikaansche en Engelsche ministers, terwijl ook de Italiaansche mi nister van buitenlandsohe zaken is uitge- noodigd. Deze onderhandelingen zullen waarschijn lijk niet langer duren dan tot Maadagooh- tend, daar de Engelsche regeering Maandag avond te Londen de conferentie der rege-e- ringen over den door de Duitsche crisis geschapen toestand wil openen. Het spreekt mtusschep. van zelf, dat de voorgenomen Londensche conferentie slechts doel heeft, indien te Parijs een voorloopige pirinoipaeele overeenstemming tusschen de Duitsche en de Fransche mini sters over de voorwaarden van Frankrijks medewerking aan het financieele herstel van Duitschland is bereikt. Voor zware beslissingen. Het Duitsche rijkskabinet is gisteravond om zes uur bijeen gekomen, o.a. om te be raadslagen over de vraagstukken, die ver band houden met de reis van dr. Brüning en dr. Ourtius naar Parijs. In een officieus bericht wordt verklaard, dat men in de kringen van het rijkskabinet de beteekenis van de reis volkomen beseft. Het resultaat daarvan zal beslissend zijn voor de ontwikkeling van de wisselkoersen, als in de eerstvolgende weken de bankza ken weer een meer normaal karakter zullen hebben. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Vandaag vangen de onderhandelingen aan te Parijs. Onaannemelijke Fransche politieke eischen. Weer een nieuwe nood verordening in Duitschland. De Tol-unie-kwestie voor het Haagsche Hof. BINNENLAND. Het griesmeel 15 pet. in prijs verhoogd. (3de blad). De Kaagweek. (4de blad en 1ste blad). Eerste-steenlegging nieuw Graalhuis on der Vogelenzang. blad). Verklaard word't, dat de Duitsche regee ring nog geen kennis draagt van voorwaar den of bepaalde plannen, zooals die in de Parijsche bladen aangeduid zijn. In poli tieke kringen twijfelt men er natuurlijk niet aan, dat de Fransche ministers den rijks kanselier en den Duitschen minister van 'buitenlandsohe zaken wenschen zullen voor leggen, die de Duitsche staatslieden voor zeer moeilijke en verantwoordelijke beslis singen zullen stellen. De uitnoodigmg voor de reis naar Parijs is gistermorgen officieel ontvangen. Zij was in zeer hoffelijke en voorkomende bewoor dingen gesteld en de Fransche regeering verzoekt den Duitschen heeren, zich als haar gasten te beschouwen. Om redenen van doelmatigheid zal de Duitsche delegatie echter haar intrek in het Duitsche gezantschap nemen. De kwestie der politieke eischen. Naar Reuter uit Londen meldt, wordt het z.g. Fransche aanbod, om aan een Leening van honderd millioen pond sterling deel te nemen op' voorwaarde dat Frankrijk een soort van controle op het Duitsche douane regiem zal kunnen uitoefenen, in politieke kringen te Londen druk besproken. Tegen dat voorstel worden bezwaren ge maakt en men is van meening, dat het in zijn tegenwoordigen vorm nauwelijks door de Britsche regeering kan worden aange nomen. De Amerikaansche minister. Stimson had gister een telefonisch on derhoud met Hoover en Castle. Hij stelde hen op de hoogte van de gebeurtenissen in Europa en zette uiteen welke de houding van Frankrijk is inzake aan Duitschland te stellen politieke eischen. Men geeft duidelijk te vers-taan, dat het standpunt, dat Frankrijk op het oo-genblik inneemt, indien het te Londen wo-rdt ge- PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Naam: Naam: Naam: Adres: Adres: Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uitgenoo- digd bovenstaande verklaring te teekenen. Niemand behoort meer dan een handteekening te stellen. De. onderteekende verklaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worden toegezonden aan: het bureau van „De Leidsche Courant". Frankeering 1 1/2 cent. Ook kan zij worden bezorgd bij onze agenten. Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; na tuurlijk kan ook slechts één teekenen en de andere regels wit laten. Verklaring van den schijver Erich Maria Remarque, naar aanlei ding van het Petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers. Ik beveel het Petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers ten krachtigste aan. Het streven er van is immers ook mijn levenswerk. Bovendien is het op het psycho logisch juiste oogenblik ondernomen. Er zou geen sprake meer kunnen zijn van een „volgenden oorlog", wanneer de men schen thans beseften, hoe die zijn zou. Een volgende oorlog zou niet de oorlog der loopgraven zijn, maar de oorlog tegen de bevolkingen in het „Hinterland", tegen de mannen, vrouwen en kinderen in de steden en dorpen, ver achter het front. Londen, Parijs en Berlijn zouden door middel van de moderne oorlogstechniek van de aarde weggevaagd worden. Nie mand zou zich storen aan het verbod van het gebruik van gifgassen en andere dui- velsche uitvindingen. Laten wij ons niet meer in gedachten ophouden bij den vorigen oorlog. Laat ons wat een volgende oorlog voor de menschheid zou beteekenen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1