22ste Jaargang VRIJDAG 17 JULI 1931 No. 6950 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE DUITSCHE FINANCIEELE CRISIS BUITENLAND UIT DE OMGEVING 3)e£cicióclie6ou^aiit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij fooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. RIJKSKANSELIER BRüNING EN MINISTER CURTIUS NAAR PARIJS. Belangrijke conferenties te wachten. EEN INITIATIEF VAN FRANKRIJK. DE ATMOSFEER KLAART OP. Het schijnt, dat de besprekingen, welke gisteren te Parijs gevoerd zijn tusschen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Henderson en zijn Amerikaan- sche en Fransche collega's Stimson en Briand-, in tegenwoordigheid van den Fran- schen premier Laval een voorspoedig re sultaat hebben gehad. Vandaag komen deze ministers weer bijeen om gezamenlijk een voorstel tot het verleenen van steun aan Duitschland te formuleeren, dat La- val en Briand. vol vertrouwen zullen kunnen voorleggen aan het kabinet. Dit komt van daag bijeen en zal zich bezighouden met het probleem, dat het onderwerp der ver schillende conferenties was, namelijk de kwestie van een eventueele steunverleening aan Duitschland. Men hoopt dat een voor stel kan worden opgesteld, dat tegemoet komt aan Duitschlands moeilijkheden en tevens beantwoordt aan de redelijke ver langens van Frankrijk. Hedenavond zullen de Duitsche rijks kanselier dr. Brüning en de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken dr. Curtius naar Parijs vertrekken. Het feit, dat dr. Brüning en dr. Curtius zich naar Parijs zullen begeven, wordt in een mededeeling van Havas aangeduid als bewijs, dat de actie van internationale so lidariteit, die tot stand moet komen om Duitschland bij zijn financieel herstel bij te staan, klaarder vormen aanneemt. Het is overbodig, aldus Havas, de groote betee- kenis te onderstrepen van het feit, dat de Ver. Staten voor het eerst officieel verte genwoordigd zijn bij onderhandelingen, die in het bijzonder Europa betreffen. Na de komst van Brüning en Curtius op Zaterdag, zullen de besprekingen een posi tiever karakter krijgen en in verband met den ernst der situatie zullen zij, volgens Havas, onafgebroken voortduren tot er een principieel accoord. is bereikt. Op verzoek der Britsche regeering zul len de onderhandelingen daarna te Londen worden voortgezet en wel tusschen de mi nister van de staten, die het Young-plan hebben onderteekend, met een vertegen woordiger van Amerika. Hoe lang de onderhandelingen te Lon den zullen duren, is thans nog niet te zeg gen. Er zijn zooveel kwesties te bespre ken, dat de conferentie verscheiden dagen zal noodig hebben. Het is zelfs de vraag, zoo meldt Wolff, of de Duitsche rijkskanse lier zelf tot het einde zal blijven. In goed ingelichte kringen acht men het zeer goed mogelijk, dat hij wegens den gespannen toestand na eenige dagen weer te Berlijn zal terugkeeren en de besprekingen aan dr. Curtius overlaat. De Amerikaansche vertegenwoordiger op de conferentie te Londen zal de minis ter van buitenlandsche zaken Stimson zijn, terwijl ook de Amerikaansche minister van financiën Mellon de conferentie zal bij wonen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De geheele maand Juli beurssluiting? In Berlijnsche beurskringen houdt men het voor uitgesloten, dat de beurs reeds Maandag a.s. wederom geopend zal wor den. Men rekent er algemeen op, dat de beurs deze maand Juli in het geheel niet meer geopend zal worden; daarentegen houdt men het voor waarschijnlijk, dat in overeenstemming met de Rijksbank offi- cieele vaststelling van deviezen-noteerin gen van Maandag a.s. af zal plaats vinden. Het voltallige bestuur der Berlijnsche beurs zal Zaterdagavond bijeenkomen, ten einde nieuwe besluiten te nemen. Op de Berlijnsche productenbeurs wordt echter gepoogd, reeds deze maand nog le- verings-transacties af te kunnen sluiten, het is echter onwaarschijnlijk, dat men hierin zal slagen, zoolang de effectenbeurs gesloten blijft. De metaalbeurs blijft even eens gesloten. Het bestuur der metaalbeurs zal eveneens Zaterdagavond a.s. bijeenko men. Men verwacht dat dit bestuur zich bij de besluiten der effectenbeurs zal aanslui ten. Hoe de Berlijnsche bevolking haar geld besteedde. De vrees voor een waardedaling van het geld heeft tot gevolg gehad, dat de Berlijn sche bevolking deze week op groote schaal allerlei goederen heeft gekocht, tot den aankoop waarvan men anders niet zou zijn overgegaan. Vooral meubelen, kleeding- stukken, schoenen enz. werden gekocht; verder nog tapijten en pelterijen. De ge vraagde prijzen werden meestal zonder meer betaald. Vooral in textielgoederen vielen angstaankoopen waar te nemen, ter wijl het opviel, dat men in vele gevallen nu reeds goederen kocht, welke voor den a.s. winter bestemd zijn, dit gold vooral voor waardevolle stukken. In sommig© winkels kwam het publiek binnen, zonder dat het een bepaald doel tot koopen had, maar het wenschte alleen zijn geld in goederen te De drukte op de post kantoren. Op alle Duitsche postkantoren is giste ren de postchèquedienst hervat. Op alle kantoren heerschte, gelijk verwacht werd, groote drukte. Er is ongeveer 6 millioen mark meer uitbetaald dan op normale da gen. Bedragen tot 10.000 mark werden con tant, hoogere bedragen in rood© rijksbank- cheques uitbetaald. De rijkspost zal aan deze regeling vasthouden en ook in de toe komst aan alle verlangens van het publiek ten volle en zonder vertraging voldoen. Alleen het giroverkeer met het buiten land kan nog niet worden hervat, zoolang er geen officieele noteeringen van Duitsche beurzen zijn. Het betalingsverkeer gaat traag in zijn werk. Het betalingsverkeer in Berlijn kwam gisteren na opening der loketben slechts langzaam in werking. De banken hebben verklaard, dat zij op grond van de nood verordening slechts uitbetalingen verrich ten onder overlegging der loonlijsten. De juistheid der lijsten moet door de Berlijn sche Handelskamer bevestigd zijn. Dien tengevolge ontstond gisteren een groote drukte bij de Handelskamer. De uitbetalingen gingen zeer traag in hun werk. Andere uitbetalingen als voor loonen vonden niet plaats. Er heer3chte over het algemeen een eenigszins verwarde toestand. Ook de spaarbanken deden slechts in bepaalde gevallen uitbetalingen, o.a. eveneens bij salarissen en in geval van overlijden. Duitsche tuinbouw profiteert. In verband met de omstandigheid, dat vele buitenlandsche exporteurs slechts be reid zijn te leveren, wanneer betaling in hun eigen valuta plaats vindt, wijst de di rectie der Berlijnsche markthallen er op, dat zelfs bij een algeheel uitblijven der aanvoeren uit den vreemde de levensmid delenvoorziening der rijkshoofdstad niet in gevaar verkeert. Reeds Dinsdag waren buitenlandsche groente, fruit en boter nau welijks nog te verkrijgen; een deel der wa ren werd zelfs weer naar het land van her komst teruggezonden. Het rijksverbond voor den Duitschen tuinbouw heeft in ver bond hiermede aan de regeering een tele gram doen toekomen, waarin het verzoekt, iedere toewijzing van deviezen voor buiten landsche groente, fruit, zuidvruchten, bloe men en sierplanten te verbieden, daar de Duitsche tuinbouw en de Duitsche bloemen en plantenkweekers volkomen in staat zijn, de geheele behoefte van het Duitsche volk te dekken. Hetzelfde gold ten aanzien van de voor ziening van het Duitsche volk met zeevisch. De rijkscommissie voor de zeevisscherij deelt in dit verband mede, dat geen gebrek aa-n visch uit Duitsche vangsten behoeft te worden gevreesd. Deze verklaring werd af gelegd naar aanleiding van de omstandig heid, dat Deensche vischexporteurs te Hamburg hadden geweigerd, hun voorra den anders dan tegen betaling in Deensche kronen af te staan. De Duitsche gasten in de Nederlandsche badplaatsen. Wat den toestand van de Duitsche bad gasten in Scheveningen betreft, vernemen wij van de directie der Maatschappij Zee bad Scheveningen, dat van een exodus nog niets bemerkt wordt. De directie maakt het den Duitschen gasten zoo gemakkelijk mogelijk, wat een groot bedrijf eerder kan doen dan een kleiner bedrijf, maar iets bijzonders deed zich gedurende de laatste dagen niet voor. Van andere zijde vernamen wij, dat reeds lang vóór deze jongste crisis de Duitschers minder in Scheveningen kwa men dan voorheen. In het Hotel Witte Brug is momenteel geen Duitsche cliëntèle en er zijn ook geen afbestellingen. VOLKENBOND BELGIE'S BEWAPENING. De Belgische regeering heeft aan het secretariaat van den volkenbond mededee lingen verstrekt omtrent den stand der Belgische bewapening. De sterkte der troepen in België be draagt 70.000 man èn 4800 officieren, in de koloniën 17.000 man en 200 officieren. De luchtstrijdkrachten bestaan uit 280 man, 195 militaire- en 113 schoolvliegtui- gen. Het oorlogsmateriaal omvat o.a. 12 ge pantserde auto's. De diensttijd bedraagt 8 tot 14 maan den. FRANKRIJK FRANSCH—RUSSISCH HANDELS RELATIES. Wederzijdsch embargo opgeheven. Heden zullen tegelijk te Parijs en Moskou twee decreten worden gepubliceerd, waar bij wordt ingetrokken het Fransche de creet van 3 October, dat ten doel had den invoer in Frankrijk van bepaalde Russi sche producten te contingenteeren en het Russische decreet van 20 October, dat het zelfde doel had ten opzichte van Fransche producten. Door de nieuwe decreten wor den de geregelde economische betrekkin gen tusschen Frankrijk en Rusland her steld. RUSLAND. HET MISLUKTE VIJFJARENPLAN. De toebereidselen voor het tweede gereed! Terwijl na Stalin's jongste rede alge meen wordt aangenomen, ook in Rusland zelf, dat het vijfjaren-plan op een fiasco uitloopt, wordt thans uit Moskou gemeld, dat reeds de voorbereidingen voor het tot standbrengen van een tweede vijfjaren plan gereed zijn. Het nieuwe vijfjaren-plan zal binnenkort aan de plenaire vergadering van den executieven raad van de commu nistische partij ter bespreking worden voorgelegd. In het nieuwe vijfjaren-plan beoogt Sta lin verschillende verbeteringen, voorname lijk wat betreft een betere levensmiddelen voorziening voor de arbeiders. De zitting van den executieven raad zal midden Augustus in Moskou rlaats heb ben. CHINA SPANNING TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. Naar aanleiding van de onlusten op Korea. Uit Nanking wordt gemeld, dat het ant woord van Japan op de Chineesche nota in verband met de gebeurtenissen op Ko rea onbevredigend wordt geacht, omdat Japan wel zijn leedwezen uitspreekt, doch de verantwoordelijkheid en volledige scha devergoeding afwijst en slechts een finan- cieelen steun aan de benadeelden wil ver strekken. Een tweede Chineesche nota wordt voor bereid, waarin deugdelijke voorzorgsmaat regelen en volledige schadevergoedingen van door Chneezen geleden verliezen en voorts bestraffing van de verantwoorde lijke personen worden geëischt. Volgens bericht uit Shanghai wordt daar een actie ondernomen, om een boycot van Japansche koopwaren in het leven te roe pen, naar gezegd wordt, als represaille voor de onlusten op Korea. SASSENHEIM. Bloempjesdag. Woensdag 29 Juli zal ten bate van de reclasseeringsvereenigmg „Het Hoogland" een bloempjesdag worden gehouden. Medaillewedstrijden. Morgenavond worden op terrein Sporthoff weer twee door Ter Leede georganiseerde medaille wedstrijden gespeeld. De eerste vangt aan om half zes, tusschen Ter Leede I en de ploeg van de N. Z. H. T. M., daarna om 7 uur de tweede wedstrijd tusschen Ter Leede II en Kagia I. ALKEMADE. Eerste steenlegging watertoren. Donderdagmiddag heeft in tegenwoor digheid van het Algemeen Bestuur van de Stichting Drinkwaterleiding de Drie Ge meenten de eerste steenlegging plaats ge vonden van de watertoren te Roelofarends veen. Alvorens de plechtigheid te verrich ten nam de voorzitter van de Stichting, Burgemeester L. H. M. J. Vosters het woord. Spr. zeide het een aangename taak te vinden op deze plaats te staan, teneinde zooals het heet „den eersten steen" te leggen. In de letterlijke beteekenis van het woord zal dit dezen middag echter niet het geval zijn, aangezien, zooals men ziet, reeds verschillende duizenden steenen gemetseld zijn. Deze steen heeft echter de beteekenis van een gedenksteen. Spr. acht. het thans nog niet de tijd om uit te weiden over de voorgeschiedenis onzer eigen Drinkwaterleiding, op andere tijd en plaats zal daartoe nog gelegenheid genoeg zijn. Spr. wil echter thans hulde brengen aan de leden van het bestuur van de stich ting, die getoond hebben bekwame man nen te zijn en die reeds talrijke uren be steed hebben om de vele werkzaamheden, welke noodig waren, te verrichten. Spr. herinnert nog even in het kort aan cte moeilijkheden, die zioli aanvankelijk bij den bouw hebben voorgedaan, doch sur. en het bestuur zijn steeds van meening ge weest, dat juist aan het fundament de grootste zorg moest worden besteed. Dan brengt spr. nog hulde aan den aannemer en den uitvoerder, die met zoo groote be kwaamheid het bouwwerk hebben geleid. Vervolgens onthulde de Burgemeester den gedenksteen, waarop de namen van de leden en den secretaris van het dage- lijksch bestuur en de leden van het alge meen bestuur vermeld staan. Aan het einde van zijn rede zeide de Burgemeester, dat deze steen aan ieder, die in den loop der tijden dit terrein zou betreden, de namen vermeld zou zien van de mannen, die hun schouders gezet heb ben onder het belangrijke sociale werk van de drinkwatervoorziening der gemeen ten Alkemade, Leimuiden en Rijnsater- woude. Hierna vereenigden de bestuursleden zich op het gemeentehuis, terwijl de werk lieden een kleine gratificatie ontvingen en den verderen middag vrijaf kregen. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Belangrijke conferenties te Parijs en Londen in verband met de financieele cri sis van Duitschland. België publiceert zijn bewapeningscijfers. Spanning tusschen China en Japan. Noodlanding der Hongaarsche Oceaan vliegers 50 K.M. vóór Boedapest. (Luchtv., 3de blad). BINNENLAND. Onze uitvoer van steenkool voor Frank rijk met meer dan de helft verminderd. (2de blad). Het concours-hippique te Hoofddorp. (Sport 2de blad). Moet in Zoeterwoude de gemeenteraad opnieuw worden gekozen. (3de blad). HILLEGOM. Van den steiger gevallen. Bij een bouwwerk voor den heer Teeu- wen aan den Kennemerbeekweg had de metselaar W. Peet het ongeluk een mis stap te doen. Hij viel van den eersten stei ger en kreeg daarbij een kalkton op het lichaam. Met een paar gebroken ribben en enkele schrammen werd hij opgenomen en bij de familie T. binnengebracht. Nadat hem medische hulp was verleend kon hij naar zijn woning worden vervoerd. Zijn toestand is vrij gunstig. Arm gebroken. Gisteren kwam het 8- jarig dochtertje van den heer G. K. alhier spelende te vallen, waardoor een der ar men brak. Nadat Dr. Versluijs het eerste verband had gelegd, werd de arm in de Mariastichting te Haai-lem verder behan deld. 't Is verblijdend te mogen constateeren een besliste, positieve anti-oorlogsstemming onder héél het volk. Dat ons volk niet den oorlog wil, niet verlangt naar oorlog dat is een feit, waaraan niemand twijfelt. Doch in het petitionnement tegen den oorlog, door de Ned. Dagbladpers georga niseerd, wordt blijk gegeven van meer dan een niet-willen of niet-verlangen-naar daaruit spreekt de besliste en positieve wil, dat alles, wat mogelijk is, gedaan wordt, om den oorlog te voorkomen! Geen berusting in oorlogsgevaar, als in een absoluut onafwendbare noodzakelijk heid; geen aanvaarding van den oorlog, omdat er nu eenmaal in den loop der ge schiedenis oorlogen moeten zijn! Wij het Nederlandsche volk zullen deze besliste, positieve anti-oorlogsstem ming neerleggen in ons petitionnement aan de Ontwapeningsconferentie te Genève. En wij, Katholieken, willen voorop marcheeren in den vreedzamen strijd tegen den oorlog! Lezers van „De Leidsche Courant, zoo ge nog niet het petitionnement aan ons bu reau hebt ingezonden, doet het nog van- Men deelt ons mede, dat het aantal on- derteekeningen van het petitionnement voor Internationale Ontwapening van de Nederlandsche Dagbladpers steeg Donder dag 16 Juli met niet minder dan 140.000 tot ver boven het half millioen. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Adres: Naam: Adres: Adres: Naam: Adres: Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uitgenoo- digd bovenstaande verklaring te teekenen. Niemand behoort meer dan een handtee kening te stellen. De onderteekende verkjaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worde toegezonden aan: het bureau van „De Leidsche Courant". Frankeering 1 1/2 cenl üok kan zij worden bezorgd bij onze agenten. Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; n<: tuurlijk kan ook slechts één teekenen en de andere regels wit laten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1