22ste Jaargang DONDERDAG 16 JULI 1931 No. 6949 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND OUDERS, 3)e Êcicbelie 0ouAati£ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE OPVOEDING VAN HET MEISJE TOT VROUW. De Gemeentelijke Meisjes H. B. S. te Leiden viert deze week haar gouden be- staansfeest, een feit, dat inderdaad een herdenking waard is. En mèt deze herdenking komt tegelijk weer 5ns naar voren het nog altijd moei lijke vraagstuk over de opvoeding van het meisje tot vrouw. Het nog altijd moeilijke vraagstuk, schrij ven wij. Want, was het vijftig jaar geleden voor velen een open vraag wat een meisje op een school voor middelbaar of hooger onderwijs moest doen, de omstandigheden, door de vrouwen-emancipatie veroorzaakt, hebben niet alle voor-oordeelen uit den weg weten te ruimen en nog is het vraag stuk der opvoeding van het jonge meisje een brandende kwestie. Gelukkig wie ten aanzien daarvan blijk geeft van helder en gezond verstand. Nie mand, die het bestaan van een Meisjes H. B. S. tegenwoordig als iets bijzonders zal beschouwen, maar een andere vraag is, of nu maar alle meisjes in staat geacht moe ten worden de H. B. S. te doorloopen, om opgeleid te worden tot een zelfstandige, positie. H. B. S. te Leiden mag zich verheugen in een goeden naam, want zij maakt een tijdperk van grooten bloei door. Voor een niet onbelangrijk/ deel mag dit worden toegeschreven aan de bekwame lei ding van de voortreffelijke directrice. Wij hebben gisteren, in eenigszins bc- knopten vorm, weergegeven hetgeen de di rectrice ter gelegenheid van het gouden bestaansfeest harer school heeft gezegd in Een enkele passage daarvan willen we hier nog eens memoreeren, omdat daaruit blijkt het gezond oordeel der directrice over de opvoeding van het meisje tot vrouw. Wij citeer en: „Emancipatie en coëducatie brachten de vrouw en, volgens spr., ook de maat schappij een heel eind verder, maar de tijd leerde ook, dat bij vele vrouwen de krachten te kort schoten voor het vol brengen van wat zij zelf als recht hadden gewild en gewenscht en wat anderen nu als plicht van haar eischen. Naar spr.s meening kan slechts een klein deel der vrouwen, wat aanleg van verstand en wat karakter betreft, stu- deeren, alleen staan in de. wereld in een verantwoordelijke positie en toch zoo evenwichtig en gelukkig zijn, dat er van haar warmte en kracht uitgaat. De combinatie echtgenoote-moeder en werkende vrouw acht spr. allerminst ge lukkig: het schept een conflict van plich ten waartegen slechts weinigen zullen zijn opgewassen. Het meerendeel der meisjes zal weer moeten worden opgeleid, deels voor alge- meene ontwikkeling, deels voor de taak van buisvrouw en a.s. moeder. Haar waarde zal niet worden bepaald naar het geld, dat ze verdient, doch naar het geld, dat ze door haar practischen zin en toe wijding niet uitgeeft. Dat is geen terug gang naar het verleden, doch een correc tie op de emancipatie en na-oorlogsche invloeden". Dat zijn „mannen"-woorden, door een vrouw gesproken. Mogen zij hoog opklinken boven de feest stemming, waarin de feestvierende H. B. S.- meisjes en haar ouders deze dagen leven. Het meisje opvoeden voor de taak van huisvrouw en a.s. moeders! Kan het beter gezegd worden? Moge dit woord van de kundige direc trice weerklank vinden bij allen, die wil len begrijpen, dat een dergelijke opvoeding van het meisje geen teruggang is naar het verleden, toen het vooroordeel der men- schen een hoogere opleiding voor het meis je onherroepelijk afwees. Intusschen, gelukgewenscht de school, die zich in het bezit van zulk een leidster mag verheugen; gelukgewenscht ook de Gemeente, die een harer voornaamste scho len geleid weet door een vrouw van zulk helder inzicht. DUITSCHLAND DE DUITSCHE CRISIS. DUITSCHLAND MOET EERST ZICH ZELF HELPEN. Poovere resultaten. Als men na al het geconfereer de balan3 gaat opmaken van hetgeen bereikt is, dan zijn de resultaten teleurstellend. De verschillende vooraanstaande leiders der circulatiebanken, n.l. dr. Luther, Mon tague Norman en Mirêt zijn weder uit Ba zel teruggekeerd. Blijkbaar zijn de bespre kingen aldaar dus beëindigd, althans voorloopig gestaakt. Succesvol kunnen de onderhandelingen nog niet genoemd worden. Het eenige, dat bereikt werd, is de verlenging van het herdisconto-crediet voor de Rijksbank van 100 millioen p.st. Dat Duitschland hier mede niet gered is, is duidelijk. Immers het beteekent hier slechts een prolongee- ren van een crediet dat reeds voor ver schillende doeleinden aangewend was. Over nieuwe middelen heeft Duitschland dus nog niet de beschikking gekregen. Ongetwijfeld zijn de leiders der buiten- landsche circulatiebanken de meening toe gedaan, dat Duitschland zelf eerst afdoen de maatregelen moet treffen om het ver trouwen in het binnenland te herstellen. Zonder een sluitende begrooting, zonder een juiste leeningspolitiek en zonder po litieke rust in het binnenland, zou elke hulp van hét buitenland onvruchtbaar zijn. Eerst moet het kwaad uitgeroeid worden, dat tot de crisis en het wantrou wen in het laad zelf geleid heeft om dan op gezonde basis met behulp van het buitenland tot 'n nieuw politiek en econo misch leven te komen. Nieuwe maatregelen. Schijnt er voorloopig van de zijde der buitenlandsche regeeringen en circulatie banken geen positieve hulp te komen op dagen, van des te meer belang zijn daar om de maatregelen, welke Duitschland zelf treft. In verband met het plan om de Duit- sche banken heden weer geleidelijk aan open te stellen, is gisteren een nieuwe noodverordening afgekondigd, welke be paalt Artikel 1. Dat zoodanige betaalmid delen of vorderingen in buitenlandsche valuta slechts door de Rijksbank of djor worven en slechts aan de Rijksbank of door haar tusschenkomst mogen worden afgegeven. De Rijksbank bezit het recht, de bevoegdheid tot aan- en verkoop aan andere credietinstellingen te verstrekken en uitzonderingen toe te staan. Artikel 2. Dat termijnzaken in bui tenlandsche betaalmiddelen of vorderin gen in buitenlandsche valuta of in edele metalen in buitenlandsche betaalnndue- len verboden zijn. Artikel 3. Dat uitbetalingen en ad viezen van cheques en wissels eveneens worden beschouwd als betaalmiddelen in buitenlandsche valuta in den 2in dezer ver ordening, dat vorderingen in buitenland sche valuta zoodanige zijn, waarbij de schuldeischer betaling in effectieve buiten landsche valuta kan verlangen, echter niet buitenlandsche waardepapieren. Artikel 4. Dat de handel met buiten landsche tegen birmenlandsche betaalmid delen niet mag geschieden tegen koersen, die hooger zijn dan de laatst-bekende offi- cieele Berlijnsche koersen. Artikel 5. Regelt de afwikkeling der zaken in buitenlandsche betaalmiddelen 'en de hoogte der officieele noteeringen. Behalve de maatregelen in deze nood verordening genoemd, is de Duitsche Rijks bank overgegaan tot verhooging van haar disconto van 7 pot. tot 10 pet. en van de beleeningsrente van 8 pet. tot 15 pet., ter wijl de gouddekking voor de rijksmark van 40 pet. tot 30 pet. werd verlaagd. Heropening der banken. De leden der Stempelvereinigung te Ber lijn hebben besloten vandaag alleen geld bedragen voor loonbetaling enz. uit te be talen aan firma's welke vroeger reeds daar voor in aanmerking kwamen. De hierbij vereischte loonlijsten moeten daarenboven voorzien zijn van het stempel der betrok ken Kamer van Koophandel. De leden der Stempelvereinigung hebben verder beslo ten eenige wijzigingen in het rentetarief aan te brengen. In de kantoren der Berlijn sche grootbanken werd nog gisteravond laat druk gewerkt. De directies van alle banken waren alle voltallig aanwezig om de laatste schikkingen te treffen voor he denochtend, wanneer alle banken met uit zondering echter van de Danatbank weder om haar loketten hebben geopend. De belastingen. Officieel wordt medegedeeld: De huidi ge economische moeilijkheden hebben in ze kere mate geleid tot een storing in de be taling van de belastingen. Een dergelijke storing dient in het alge meen belang met alle middelen te worden bestreden. Juist in tijden als de huidige moet er bijzondere waarde aan gehecht worden, dat een ieder aan zijn belasting verplichtingen zoo strikt mogelijk voldoet. Indien de verschuldigde belastingen niet regelmatig binnenkomen, zullen, zooals ge woonlijk, de gebruikelijke maatregelen daartegen na waarschuwing worden ge troffen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat ook, ondanks de beide sluitingsdagen van de banken, spaarkassen en girokantoren, het overmaken van belastinggelden te al len tijde geschieden kan. Dit geldt ook voor de houders van een banksaldo bij de Darmstaedter und Na tional Bank. De onvoorwaardelijke annuïteit. Volgens een officieus bericht heeft Duitschland gisteren het bedrag der on voorwaardelijke annuïteit bij de Bank voor internationale betalingen te Bazel gestort. Overeenkomstig de Fransch-Amerikaan- sche overeenkomst betreffende het plan van president Hoover is dit bedrag ter stond ter beschikking van de Duitsche spoorwegen gesteld. DUITSCHE UITTOCHT UIT BELGIE. Marken worden niet ingewisseld. Van de Belgische zeekust, die van ouds her een groote aantrekkingskracht voor de Duitschers heeft gehad, heeft een ware te rugtocht naar het vaderland plaats. De banken en wisselkantoren in België blijven weigeren marken tegen francs in te wisselen en honderden malen moeten de filialen der groote Brusselsche banken in Oostende en elders het telegram van het hoofdkantoor laten zien, waarin uitdruk kelijk wordt verboden marken te acceplee- ren. De moeilijkheden, die als gevolg hiervan ontstaan, zijn voor vele badgasten en reizi gers zeer groot. Vooral Knocke, Heyst en Blankenberghe ondervinden een noodlottige invloed van de gebeurtenissen in Duitschland. Er zijn pen sions die in een dag geheel door alle be woners waren verlaten en in Blanken berghe vreest men zelfs voor een cata strofe. Dinsdag werden aldaar niet minder dan 500 spoorkaartjes naar Duitschland af gegeven, terwijl niemand uit Duitschland arriveerde, zoodat gevreesd wordt, dat deze week bijna geen enkele Duitscker aan de Belgische kust zal, zijn achtergebleven. FRANKRIJK VL00TBEPERKING. Overeenstemming te Parijs? Naar, volgens te Parijs binnengekomen berichten, verluidt, is tusschen de Fransche regeering, Henderson, Stimson, en de Ita- liaansche regeering overeenstemming be reikt inzake het opheffen van het Fransche pantserkruiserprogram, op voorwaarde, dat Duitschland voor dien zijn pantsersc'ne- penprogram opgeeft. ENGELAND MACDONALD VRIJDAG DOOR DE LUCHT NAAR BERLIJN. Tusschenlanding te Rotterdam. Minister-president MacDonald zal, naar thans vaststaat, Vrijdag a.s. per vliegtuig naar Berlijn vertrekken. Het toestel, waar mede hij de reis zal maken, zal door twee andere vliegtuigen - worden begeleid. De drie vliegtuigen zullen des ochtends om 10 uur te Hendon opstijgen en om 12 uur 30 min. te Rotterdam een tusschenlanding ma ken. Tegen halfdrie wordt wederom uit Rotterdam gestart. Om circa halfzeven des avonds worden de toestellen op het vlieg veld Tempelhof verwacht. Op de terugreis, welke Maandag a.s. plaats heeft, wordt dezelfde route gevolgd. ITALIË FASCISTISCH PROTEST. Beleedigend voor het Vaticaan. Gistermiddag is te Rome onder voorzit terschap van Mussolini het directorium der fascistische partij bijeengekomen, dat naar aanleiding van de onlangs gepubli ceerde pauselijke encycliek drie verklarin gen heeft aangenomen. 1. Het directorium der fascistische par tij protesteert met de grootst mogelijke beslistheid tegen de beweringen der ency cliek, volgens welke de fascistische eed uit overwegingen van bezorgdheid voor 't bestaan, de loopbaan of het leven der be trokkenen wordt afgelegd. De fascisten hebben het bewijs geleverd, dat zij afstand weten te doen van bestaan, loopbaan en leven, wanneer dit voor het vaderland of de fascistische revolutie noodzakelijk is. Om die reden wordt de ernstige beleedi- ging van de hand gewezen, waarmee is ge tracht, hun reeds door offers bewezen trouw neer te halen. 2. Het directorium der fascistische partij wijst met verontwaardiging, gegrond op nauwkeurige kennis der feiten, de bewering van het Vaticaan van de hand, volgens weke de vrijmetselaars hun aan zien in de partij zouden hebben herwon nen. Het directorium der fascistische partij is waakzaam, teneinde te vermijden, dat de oude restanten der democratisch-liberale vrijmetselaarskringen opnieuw actief zou den worden. Het directorium constateert in dit verband het ongehoorde bondge nootschap, dat noodgedwongen tusschen het Vaticaan en de vrijmetselarij is ont staan, die thans door hun gemeenschap- pelijken haat tegen den fascistischen staat bijeen worden gehouden. 3. Het directorium der fascistische partij protesteert tegen de leugens en kant zich tegen de beweringen, die in een uit Vaticaansche bron afkomstige buitenland sche nota tegen de fascistische jongens- vereenigingen, Balilla, zijn vervat en het verklaart, dat het aan niemand mag wor den toegestaan, een groote organisatie zwart te maken, voor welke duizenden zorgzaam gekozen fascisten, duizenden on derwijzers der openbare scholen en twee duizend kapelaans werkzaam zijn, een or ganisatie welke beoogt diegenen te vor men, die de fascistische revolutie zullen voortzetten. Bij punt 1 is aan te teekenen, schrijft de „Msbd.", dat de H. Vader in de encycliek gezegd heeft, „dat de inschrijving in de partij voor zeer velen de voorwaarde is van hun carrière, van hun brood en van hun bestaan". Zoo men dus geen fascist is welk fascist-zijn het afleggen van den eed insluit kan men geen carrière ma ken en geen bestaan verwerven. Dit is heel iets anders, dan hetgeen den H. Va der in den mond wordt gelegd. Dat er intusschen zeer velen zullen zijn, die alleen uit „vrees voor hun boterham" den eed zullen afleggen, valt gereedelijk aan te nemen, maar wordt door den Paus niet gezegd. Bij punt 2 valt op te merken, dat wie de encycliek des Pausen heeft gelezen, waar in niet de fascistische partij als zoodanig wordt veroordeeld, maar datgene, wat in het program en de actie der partij als strijdig met de Katholieke leer en de Ka tholieke practijk moet worden beschouwd, terwijl 's Pausen liefdevolle vergevingsge zindheid duidelijk blijkt, het woord „haat tegen de fascistischen staat" als een laster lijke beleediging jegens den Paus zal moe ten aanmerken. Dit nummer bestaat uit twee laden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De financieele crisis in Duitschland. Maatregelen van de Duitsche regeering om zichzelf te helpen, nu hulp uit het buiten land uitblijft. Er zou voorwaardelijke overeenstemming bereikt zijn inzake de vlootbeperking tus schen Frankrijk en Italië. Een beleedigend fascistisch protest te gen het Vaticaan. BINNENLAND. De Bisschop van Haarlem sticht een mo derne jongens-organisatie. (Binnonl., 2de blad). De massa-vergiftiging te Erica. (Gem. Ber., 2de blad). Het verdrinkingsgeval op Ameland ver borg een echtelijk drama. (Gem., Ber., 2e blad). LEIDEN. Het goudenfeest der Meisjes H. B. S. De feestvergadering in den Foyer. (2de blad). Het eerste gedeelte der wedstrijden van de Zijl gisteravond gehouden. (Sport, 2de blad). SPANJE SPANJE'S WANORDE. Nieuwe botsingen. Na afloop van een communistische ver gadering te Madrid, trachtten da deelne mers gisteren in optocht naar het parle mentsgebouw op te rukken, om de zitting te verstoren. De politie kon niet verhinderen, dat de communisten met steenen werpen naar de telefooncentrale, waarbij een inspecteur van politie en verschillende politie-agen- ten werden gewond. Later wist de politie de orde te herstellen. In de telefoonstaking is nog steeds geen verandering gekomen. De sabotage duurt onverminderd voort. Dinsdag was Barce lona telefonisch niet te bereiken. In ver schillende dorpen van Andaluzië duren de moeilijkheden voort. De kapitein-bevelvoerder van Barcelona werd telegrafisch van Madrid uit van zijn post ontheven. doet uw plicht in het belang van uw kinderen en teekent het Petition nement van de Neder- landsche Dagbladpers PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. OOSTENRIJK DE MERKURBANK SLUIT HAAR LOKETTEN. Na overleg met den Oostenrijkschen minister van financiën en met goedkeu ring van de Oostenrijksche nationale bank heeft de Merkurbank te Weenen besloten haar loketten voorloopig te sluiten. De regeering deelt( echter mede, dat zij aan de Merkurbank geen moratorium kan toestaan. De Merkurbank kan bij de Na- i tionale Bank van Oostenrijk crediet en op I onderpand opnemen tot een totaal bedrag I van schilling 8 millioen. Naam: Naam: Adres: Adres: Alle Nederlanders, mannen en vrouwen, boven 18 jaar, worden dringend uitgenoo- digd bovenstaande verklaring te teekenen. Niemand behoort meer dan een handtee kening te stellen. De ondertrekende verklaring kan worden bezorgd bij of in open enveloppe worde toegezonden aan: het bureau van „De Leidsche Courant". Frankeering 1 1/2 een: Ook kan zij woiden bezorgd bij onze agenten. Er bestaat gelegenheid, om één formulier door vier personen te doen teekenen; m tuurlijk kan ook slechts één teekenen en de andere regels wit laten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1