KAMERPLANTEN. Het begieten van Uw kamerplanten moet werkelijk met veel zorg geschie den. Men moet onderscheid maken tusschen de eene plant en de andere; de eene moet veel water en een ander zeer weinig water hebben en niet te dikwijls. Nu is het veelal de gewoonte van de vrouw des huizes hare planten zelf te behandelen. Dit is niet alleen goed, maar bijna noodzakelijk, daar dat werkje niet vandaag door die en mor gen door een ander kan gedaan wor den. Wanneer één en dezelfde persoon dit doet gebeurt het begieten regelma tig en met meer zorg. Toch moet men er wel degelijk kennis van hebben of de planten werkelijk iederen dag wa ter noodig hebben. Men moet zoo rtlaar niet eiken dag op een bepaald uur alle planten van de kamer begieten, zon der er rekening mede te houden dat de pot nog nat genoeg is en of een andere in dien tijd niet veel te droog staat. Er zijn planten die in den tijd van -veelde- rigen groei heel wat water noodig heb ben en in de rustperiode zeer gevoelig zijn voor vocht. Planten zijn net als kinderen. Zij moeten verzorgd en soms een beetje vertroeteld worden; ook wel eens een beetje voorbij gegaan, zooals men dat een kind doet, dat ondeugend geweest is. Wil men met kamerplanten werke lijk succes hebben, dan geldt dus als eerste regel er niet gedachteloos op los te gieten. Vooral vetplanten en cac- teeën vereischen een heele studie, daar ieder plantje afzonderlijk weer een variatie vraagt van 't begieten. ELLY. DE ZIJDEN TASCH. De zwart zijden tasch bedrukt met witte motieven is altijd zeer gekleed bij onze middagmantel. Onze teekening laat U zoo'n chique tasch zien. Van binnen zijn ze meestal gevoerd met witte moiré-zijde. Ook een portemon- naie eender als de tasch, hoort er in. vrouw bij een speciaal toilet zonder bezwaar een ring koopen, waarvan de kleuren in harmonie zijn met haar kleeding. Onze teekening toont U en kele modellen!" DE ZAKDOEK. Wij kunnen ons gewoon niet inden ken dat in vroeger eeuwen de zakdoek als een luxe-artikel werd beschouwd. Wij, moderne menschen, gewend aan de hygiënische samenleving, kunnen ons bijna niet voorstellen, dat de zak doek als een zekere overdaad was. Nu ja, eerlijk gezegd: is zij dat in zekere kringen nog wel en vooral bij de jeugd dier kringen is dit kenschetsend, zoo dat men daar aan een bepaalde anti pathie zou kunnen gaan gelooven. En, verre van luxe, is de zakdoek toch een specifiek gebruiksvoorwerp van groot nut en gemak. En niemand behoeft dat nuttige artikel te ontberen; het is zoo goedkoop, dat immers niemand er een weelde-artikel in kan zien. De luxe onzer zakdoeken bepaalt zich in hoofdzaak tot de fijnere stof en afwerking, met meer of minder kost baar kantwerk of borduursel. De bui tensporige luxe zooals in de 16e en 17e eeuw is verdwenen. De tijden zijn wel veranderd «en is er heden, in onze dagen zeer zeker sprake van uitge sproken luxe waar het onze geheele levenswijze en kleeding betreft; de overtollige luxe van de zakdoek is teruggebracht tot een meer practis:he elegance, zooals U op de teekening. die U er een 3-tal toonen, kunt zien. Frankrijk was het land waar de luxe in zakdoeken tot een dweeperige ex'asc werd opgevoerd. De dames droegen haar zakdoeken in overeenstemming met haar humeur. Vroolijke lichte kleu ren waren het bewijs van goed-gehu- meurdheid e»i aanmoediging voor de e.ventueele aanbidders; donkerder kleuren, zooals violet, mauve en bruin beduidden het tegenovergestelde; zoo dat de goed-ingewijde wel zoo verstan dig zal geweest zijn, de dames op dit tijdstip uit den weg te gaan! Welk een dwaasheid! En zulke hebben waar schijnlijk op de geschiedenis van Frankrijk een grooten invloed gehad! Want, het is bekend dat koningin Marie Antoinette groot gewicht hecht te aan de keuze harer zakdoekjes. Zij kon zich niet goed meer vereenigen met de domineerende vormen n.l. vier kante ronde en langwerpige. Zij gaf de voorkeur aan den vierkanten zakdoek toen zij haar wensch bij haar ge maal had uitgesproken, was het gevolg daarvan, dat er een edict van 2 Januari 1785 werd uitgevaardigd, waarin werd medegedeeld dat de lengte van den zakdoek gelijk moest zijn aan de breedte. En in modezaken richtte zich de ge heele wereld naar Frankrijk, dat is tot onze dagen nog zoo en dus kwamen overal de vierkante zakdoeken in ge bruik en dit is tot heden zoo gebleven. FRIXIA. wat zich heel prettig naar het lichaam voegt en dat het voordeel heeft niet aan de japon te hangen. Ook lingerie katoen voldoet wel of crêpe de chine, in teere kleuren afgezet met mooie TWEE MANTELPAKJES. kant in harmonieerende kleuren. Onze teekening laat U 'n compleet garnituur zien van zijden tricot in zacht groen afgezet met écru kant en met creme zijde geborduurd. (604 en 605.) Wie geen groote sommen voor zijn kleeren beschikbaar heeft, doet goed zich in elk geval een eenvoudig, min of meer sportief mantelpakje aan te schaffen, omdat het voor zoo vele ge legenheden dienst kan doen. Het model voor zoo'n costuum vindt men op bijgaande teekening: een grijze kasha is een uitnemende stof voor het doel. Men hoeft er geen andere gar neering op aan te brengen, dan een blank metalen ceintuur en een rood omboord kraagje op het lijfje blijft effen, terwijl de rok in drie dwarse banen verdeeld is. Het tweede model is iets chiquer beter gezegd: iets gekleeder, doordat als stof een zwart, halfzijden weefsel benut is. De rok is in verschillende breedten geplisseerd, terwijl het jasje, lichtelijk getailleerd, toch het „fanta- sie"-type heeft, met schuinen overslag en sluiting en verlengde sjaalkraag. De aparte blouse van witte zijde, gebor duurd met witte bloemmotief jes, wordt i n den rok gedragen: de laatste heeft te dien einde een vast ceintuurtje met kleine witte galalith gesp. STRANDKLEEDING VOOR KINDEREN. Dè vacanties zijn in vollen gang. Waar het mogelijk is gaan wij met de kinderen naar zee, want daar zijn ze toch het meest in hun element! Waar kunnen ze zóó heerlijk spelen, een spel dat nooit eentonig wordt, want het is vatbaar voor vele variaties! Wie dus naar zee gaat met de kin deren, doet goed er aan te denken bad d mee te nemen, en het liefst een de verscheidenheid, want de kosten ervan zijn gering en ge bezorgt den kinderen een heerlijken vacantietijd. Voor weinig geld zijn aardige badpak jes te maken en vooral die aardige moderne pyama's met jasje, die voor de kleuters bij uitstek geschikt zijn. Er worden levendige, helle kleuren voor genomen, want deze passen bij het levendige strandleven. Juist die jasjes van de pyama's zijn zoo practisch daar ze zóó aan te schieten zijn, als het kind zich warm gespeeld heeft. Het belet het te vlugge afkoelen, waardoor het kind kou zou kunnen vatten. Och, bederf toch vooral hun plezier niet door hun in kleeren te laten rond lobpen, die niet tegen wat ravotten en stoeien kunnen. Eenvoudige katoenen jurken en pakjes zijn het meest schikt. Een uitkomst zijn die kleur' echte katoentjes, waarop de zon geen invloed heeft, ook niet op den langen duur en waarop het meermalen was schen evenmin van invloed is. Daar het aan zee al spoedig frisch kan zijn, en het helaas lang niet alle dagen mooi weer is, is het noodzakelijk ook wat wollen goed mee te nemen, zooals een wollen mouwvest, een jum per, een mousseline jurkje. Een wollen blazer kan ook zeer van pas komen en staat nog aardig bovendien. Rood en blauw zijn wel „de" aangewezen kleu ren, maar bruin geeft een aard variatie op deze twee unie-kleuren. Bij de strandpakjes en -jurken be hoort een strandhoed van gebloemde stof. O, hoe flatteus staan deze gezel lige, slappe hoofdbedekkingen, die niet alleen zijn voor de sierlijkheid maar werkelijk goede diensten be wijzen bij al te felle zon. ONS ONDERGOED. Onze dessous vragen met de tegen woordige dunne stoffen der japonnen zeer onze aandacht. Meestal worden ze van gekleurde zijden tricot gemaakt MODERNE RINGEN. De moderne ringen zijn van verschil lende materialen gemaakt, druk be werkt en vaak voorzien van verschil lende ,,half-edelsteenen". Daar de aan schaffingsprijs niet zoo duur is, kan de Van alle op deze pagina voorko mende modellen, stellen wij papieren knippatronen beschikbaar a f 1.75 per stuk. Bij bestellingen moeten be halve het nummer der teekening, tevens de gewenschte maat duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in postzegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoen. Men adresseere: Redactie Damesru briek, Riouwstraat 157, Den Haag. De volgende maten op te geven: AB schouder. BC gebogen arm. C polswijdte. DE hals tot taille. EE taillewijdte. EF rok lengte. HH rondom heupen JK rug. TWEE EENVOUDIGE AVOND JAPONNEN. No. 568. Imet gerolde plooitjes die men even- Aan de Rivièra tegenwoordig ook I eens op rok en lijfje aantreft. voor-zomer-badplaats ziet men tel kens pogingen aanwenden, een meer eenvoudige avondmode in te voeren. De meeste modellen zijn zoodanig, dat ze ook als middagkleeding kunnen dienst doen, wat uit een gemaksoog punt bezien, zekere voordeelen heeft. Onze teekening toont U een voor beeld dezer mode in bois de rose crêpe de chine. Kenmerkend zijn de nieuwe klokken in den rok en een groot, puntig toeloopend en tot op de borst reikend midden-voor-strook. Het jasje heeft strooken bont langs de kor te mouwen en de revers zijn bewerkt No. 569. Een dergelijk model als het voorgaande zien we ook hier. Het is gemaakt van zwarte zijde met wit bont als garneering voor de mouwen. Rok en lijfje bestaan uit één stuk, doch het laatste bewerkt in den vorm van een heeren vest, waaraan zelfs de knoopen niet ontbreken en dat slechts schijn baar los over de rok valt. Deze heeft twee opgelegde zijpanden, die 10 c.M. onder den zoom van het vest beginnen en van onderen in wijde «lokken ein digen. Men lette tenslotte op de revers en sjaalkraag van het vest.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7