GEMENGDE BERICHTEN BUITENL. BERICHTEN NED OOST-INDIE WOENSDAG 15 JULI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IN HET GROOT ZIEKENHUIS TE 's BOSCH heeft gistermid dag in een loods een brand gewoed, die door de brandweer gelukkig spoedig bedwongen werd. Zusters en verpleegsters slaan het blusschingswerk gade. RECEPTIE. Ter gelegenheid van den Franschen nationalen feestdag is gistermiddag ten huize van den Franschen gezant te Den Haag een receptie gehouden. V.l.n.r.: de schilder van Wely, de gezanten van Cuba, Tsjecho Slowakije en Griekenland. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Bij het passeeren geslipt. Auto-bestuurder gedood. Gistermiddag heeft op den straatweg WierdenNij verdal een ernstig auto-on geval plaats gehad. De heer J. L. B. uit Zwolle, technisch ambtenaar bij den Rijks waterstaat, reed per luxe auto op dezen weg, toen de wagen bij het passeeren van een andere auto slipte en tegen een boom aan den linkerkant van den weg reed. De auto werd totaal vernield. De inzittende B. werd uit den wagen geslingerd en be kwam zware verwondingen. Dr. Moquette uit Nijverdal verleende de eerste genees kundige hulp, doch een half uur later over leed B. ter plaatse aan de bekomen ver wondingen. Een onderzoek wordt ingesteld. Door een stoomtram aange reden. Arbeider ernstig gewond. De arbeider A. S. uit Appingedam, die op de fiets van zijn werk kwam, is giste ren le half zes bij Farmsum op brug 15 over het Eemskanaal door een stoomtram van Oostelijk Groningen aangereden. Ern stig gewond werd de ongelukkige opgeno men en nadat de doctoren Winkler Prins en Rutgers uit Delfzijl de eerste hulp had den verleend, werd S, per auto naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. Vol gens ooggetuigen treft den machinist van de tram geen schuld. Auto-ongeluk te Vught. Gisterenmiddag werd een motorrijder, die uit der ichting Helvoirt kwam in de Taaistraat te Vught in de flank gereden door den auto van den heer R. uit den Bosch,die den motorrijder had moeten laten voorgaan. Het motorrijwiel werd een 30-tal meters meegesleeut en geraakte in brand. De motorrijder bekwam zware kneuzingen en is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. De duorijder kwam er met eenige ontvellingen af. Het motorrijwiel is totaal vernield. Aan de gevolgen overleden. Naar wij vernemen, is E. H. uit Ede, die bij een motorongeluk nabij Harskamp zwaar gewond werd, gisternacht aan de gevolgen overleden. Verdronken. Te De Bilt is gistermiddag het 5 1/2-jarig zoontje van den heer v. d. H. die met eenige vriendjes op het landgoed „Vollen- hove" aan het spelen was, te water ge raakt en verdronken. De politie die met het ongeval in kennis werd gesteld, was spoedig ter plaatse. Toepassing van kunst matige ademhaling mocht niet meer ba ten. De ontboden dokter kon slechts den dood constateeren. Gistermorgen omstreeks 11 uur is de 22- jarige mejuffrouw C. Kreuk uit Wassenaar bij het baden nabij het eiland Brienenoord in de Nieuwe Maas te Rotterdam verdron ken. De bokser Van Klaveren, die met een paar collega's op het eiland traint is haar nagesprongen. Na korten tijd is het lijk opgehaald. Ernstige val. Maandagmiddag stortte de 28-jarige on gehuwde monteur J. W., wonende in de Victor de Stuerstraat te Maastricht, die op den Lage Kanaaldijk bezig was een leiding te leggen voor de Radio-Centrale van een 10 M. hoog dak naar beneden en brak bei de beenen, .terwijl een van zijn voe ten versplinterd werd. In zorgwekken- den toestand is hij door den G. G. D. over gebracht naar het ziekenhuis. In een boon gestikt. Het ongeveer 3-jarig zoontje van den heer van W. te Julianadorp slikte een boon' in, welke in de luchtpijp terecht kwam. Na hevige benauwdheid is het kind, dat naar het ziekenhuis werd vervoerd, daar over leden. Nekkramp. Bij Veen wouden (Fr.) is een geval van nekkramp geconstateerd. De paiënte, een meisje van 8 jaar, is naar een ziekenhuis overgebracht. BRANDEN. Brand op het terrein van het Bossche Groote Ziekenhuis. Gisternamiddag ontstond te s-Hertogen- bosch brand in den stal van het Groot Zie- kengasthuis, op ongeveer 30 meter van het ziekenhuis gelegen. Een drietal varkens, eenige vaten licht brandbare vloeistoffen en de automatische telefooncentrale wist men tijdig in veiligheid te brengen. Het vuur greep intusschen snel om zich meen en hoewel binnen vijf minuten na het alarm de politie met twee slagen op de waterleiding water gaf en een kwartier la ter de kleine motorspuit mede het vuur aantasttte brandde het oude gebouw ge heel uit. Verzekering dekt de schade. De burgemeester en verschillende autoriteiten waren op het terrein van den brand. In het ziekenhuis zelf ontstond eenige consterna tie. De brandschel in het Burger* Weeshuis te Amsterdam afge- loopen. Gistermiddag 5 uur. toen de Kalverstraat te A'dam het dagelijksche beeld vertoonde van wandelende en winkelende menschen, klonken in eens het geloei van brandweer sirenes en belgeluid. Drie motorladders, vier motorspuiten en een manschappenwa- ge-n kwamen met groote vaart de drukke straat binnenrijden, om te stoppen voor de poort van het Burgerweeshuis in de Kal verstraat. Of er brand was? Uiterlijk viel er niets waar te nemen, de mannen stonden voor de gesloten poort, en het duurde nog eenige oogenblikken alvorens werd open gedaan. Eenmaal binnengekomen, stonden ze voor de verbaasde directie, die van het heele geval niets begreep. Enkele oogen blikken te voren had de brandweer het weeshuis opgescheld per telefoon met de mededeeling, dat de brandweer onderweg was. Een onderzoek bij den huisbrandmelder wees uit, dat deze door onbekende oorzaak uit zichzelf was gaan afloopen. Daar de melding op de seinzaal ontvangen werd van een gemeentelijk gebouw uit, waarin veel personen aanwezig waren, werd groot alarm gemaakt en met acht voertuigen uit gerukt. TWEE OUDE MENSCHEN BEWUSTELOOS GESLAGEN. De daders bij hun werk gestoord. Gisteravond is het dorp Nuenen, waar op het oogenblik kermis wordt gevierd, in opschudding gebracht door een brutalen overval op klaarlichten dag. Omstreeks half zeven drongen twee jonge mannen in de woning van den ruim tachtig-jarigen landbouwer J. van B., die met zijn even eens ruim tachtig-jarige echtgenoote alleen woont in een kleine boerenhofstede aan een zijweg van den weg NuenenEindho ven, binnen. De indringers overvielen de beide oudjes en hebben hen met een hard voorwerp, waarvan de aard nog niet vast staat, bewusteloos geslagen. De oudjes wisten evenwel nog om hulp te roepen, wat tot gevolg had dat de land bouwer Jansen, die op de nabijgelegen boe renhofstede woont, te hulp snelde. Toen hij de woning binnenging, gingen de beide onverlaten er van door. Zij sprongen op hun fiets en reden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep onmiddellijk ook een fiets en begon ondanks het feit, dat een der beide mannen hem met een revolver be dreigde, de achtervolging. Hij heeft deze echter moeten opgeven, omdat de ketting van zijn rijwiel brak. Onmiddellijk werden de politie en de marechaussee van den overval in kennis gesteld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. F. J. Anderegg werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Hij behandelde de beide oudjes, die vrij ernstig aan het hoofd waren gewond. Direct levensgevaar be stond er niet. Van B. en zijn vrouw zijn voorloopig ver bonden en onder bewaking in hun huisje gebleven. Zij zullen heden naar het zieken huis te Eindhoven worden overgebracht. Voor zoover kon worden nagegaan is er in het huisje, doordat de indringers ge stoord werden, niets gestolen. De geldkist werd onaangeroerd gevonden. Het was be kend dat de oude landbouwer van B., on danks het feit dat hij in een kleine hof stede woont, er goed bij zat. De vermoedelijke daders zijn bij de ma rechaussee bekend. Het zijn de drie en twintig-jarige L. van D. en de twintig-jari ge L. P. K. In den loop va-n den avond beeft de marechaussee, geholpen door de poli tie, alle pogingen in het werk gesteld om beide jonge mannen op te sporen. Een der schuldigen aange houden. Gisteravond laat is een der vermoede lijke daders van den roofoverval te Nuenen, de drie en twintig-jarige L. v. D., te Eind hoven gearresteerd. Ook de tweede verdachte gearresteerd. Beiden weer op vrije voeten gesteld. Tegen half elf gisteravond werd ook de tweede verdachte, de 20-jarige L. P. Klok gieters, op straat aangehouden. Beide ver dachten ontkenden echter iets met den overval te maken te hebben en gaven een alibi op, dat bij onderzoek juist bleek te zijn. Verschillende getuigen bevestigden, dat de beide mannen zich tegen zeven uur, toen de overval plaats vond, op het kermis terrein te Nuenen hadden bevonden. Te gen twaalf uur zijn zij wederom in vrijheid gesteld. Politie en marechaussee zetten het onderzoek in andere richting voort. ROOFOVERVAL TE WITTEM. De daders gearresteerd. De heer R. uit Amsterdam aldus meldt de Limburger Koerier die Zater dagnacht met den laatsten trein te öchin op Geul arriveerde om zich naar Epe te begeven, om aldaar zijn vacantiedagen door te brengen, werd omstreeks 2 uur voorbij Partij-Wittem in den nacht overvallen en met een mes bedreigd onder de bedrei ging: „ik steek je dood, wanneer je 't geld niet afgeeft". De heer R., die zich met zijn stok zoolang verdedigde, tot hij maar een kort stuk meer in de hand had, werd over weldigd, op den grond geworpen en van 't- geld, n.l. 115, drie bankbiljetten van 25 en vier van tien, beroofd. De heer R., die wilde terugkeeren om de politie in Gulpen te waarschuwen, vond 't tweetal langs den weg zitten, dat hem met den dood bedreigde indien hij niet terug ging. Gelukkig kwam de heer R. den wachtmeester Stams tegen, aan wie hij den overval vertelde. De wachtmeester Stams kon nog denzelfden nacht de daders, een zekeren P. te Partij-Wittem en een ze keren V. te Gulpen uit hun bed halen en naar de marechausseekazerne brengen, waar de daders reeds gedeeltelijk beken den. Het geld is echter nog zoek. GEHEIMZINNIG GEVAL. Een meisje dood op een slaapkamer aangetroffen. De correspondent van de „Msb. meldt: Maandagmorgen kwam ons ter oore, dat in de Trompstraat te Apeldoorn een 18-ja- rig meisje vermoord was door iemand uit de gemeente Epe. Nadere inlichtingen kon den toen niet verstrekt worden. Het is ko men vast te staan, dat de 18-jarige mej. W., dien avond met een zekeren v. P. uit Ernst tegen 9 uur des avonds de woning aan de Trompstraat is binnen getreden. Toen te half tien haar zuster thuis kwam, ontmoet te die in de gang v. P., die tot haar zei: „ga maar gauw naar boven, je zuster is bewusteloos". Op de slaapkamer vond zij haar zuster dood tegen het ledikant in zit tende houding. Eerst dacht zij aan wur ging, doch dit bleek niet het geval te zijn. Toen zij de politie wilde opbellen voegde v. P. haar toe: „als je dat durft doen, maak ik je kapot", v. P. maakte van de gelegen heid, dat de ouders thuis kwamen, gebruik en nam de vlucht. Dr. N. S. Hermanides kon slechts den dood constateeren. Dr. J. Hermanides verrichtte Maandagmorgen den lijkschouw en oordeelde het noodig de Justitie in kennis te stellen met het mis drijf. Het parket uit Zutphen hield Maan dagavond de gerechtelijke schouwing. De vermoedelijke dader is door de politie aan gehouden. P. moet reeds geruimen tijd om gang met de verslagene hebben gehad, waar de familie zich steeds tegen verzette. DE AANSLAG TE DEN HAAG. De toestand van den notaris. Naar wij vernemen i6 de toestand van notaris Morra, op wien gisterochtend een moordaanslag is gepleegd in zijn woning aan de Jan van Nassaustraat 25, minder ernstig dan het zich aanvankelijk liet aan zien. BELANGRIJKE SLEEPORDER. Een dok van 1700 ton naar Nieuw-Zeeland. Men seint uit Londen d.d. 14 dezer: Het sleepen van een groot dok, bestemd van de Tyne (Engeland) voor Wellington in Nieuw-Zeeland is opgedragen aan Smit en Go.'s Int. Sleepdienst te Rotterdam. Verwacht wordt-, dat men ongeveer ze ven maanden voor deze reis een tocht van 13500 mijl zal noodig hebben. Ge varen wordt via Gibraltar, Ned.-Indië en langs de kust van Queensland. De sleepbooten zullen waarschijnlijk korten tijd te Batavia de reis onderbre ken, teneinde in het droogdok de rompen van zeewier te ontdoen en opnieuw te verven. Gedurende de gansche reis zullen de sleepbooten voortdurend in draadlooze verbinding staan met haar hoofdkantoor. Naar de „Msbd." verneemt betreft het een droogdok van 17.000 ton draagvermo gen waarvan de verzekeringswaarde 180.000 pond sterling zal bedragen. Gaat alles goed dan hoopt men begin Februari de be stemming te bereiken. Zijn vader gestoken. Te Culemborg had een ongehuwde zoon zijn vader, die dikwijls te diep in het glaasje kijkt, onderdak verleend. Een klein poosje ging het goed, maar Maandag moet de man zijn zoon gesard hebben deze heeft hem toen in opgewonden toe stand met een mes in den buik gestoken. In de veronderstelling, dat hij zijn vader vermoord had, liep hij naar den commis saris van politie. De wonde bleek echter niet Van ernstigen aard te zijn; na in het ziekenhuis verbonden te zijn, kon de va der weer vertrekken. De zoon is gisteravond tot verder on derzoek naar Tiel overgebracht. Echtpaar verdacht van brandstichting. Eenigen tijd geleden ontstond in een boe- renbehuizing te Epe brand, waarbij de ge- heele inboedel verloren ging. Achteraf is gebleken, dat de bewoners eenige waarde volle inventarisstukken bij buren hadden geborgen, welke voorwerpen aan de be trokken brandassurantie waren opgegeven als te zijn verbrand. In verband hiermede zijn de bewoner en zijn echtgenoote door do politie aangehouden. ONGELUKKEN. Talrijke auto-ongelukken. Er hebben ter gelegenheid van den nationalen fesetdag talrijke auto-ongeluk ken plaats gehad. Voor zoover op het oogenblik bekend, zijn daarbij 23 perso nen om het leven gekomen, terwijl het aantal gewonden 67 bedraagt. Auto met soldaten verongelukt. Bij Villa Sanjurjo in Spaansch Marokko is een in volle vaart rijdende auto, waar in 18 soldaten zaten, over den kop gesla gen. Een soldaat is gedood, terwijl er 3 levensgevaarlijk en de overige 14 ernstig gewond werden. Zeiljacht ontredderd aangetroffen. De kapitein van het Finsche stoom schip „Ceres" rapporteert, dat hij bij de Zweedsohe kust, ter hoogte van Ustadt het Duit-sche zeiljacht „Kabouterman" heeft aangetroffen, dat geheel zonder be manning was. Er werden aan boord wel Duitsche pas sen gevonden. Men vreest, dat de vier opvarenden om het leven zijn gekomen. BOMAANSLAG TE JEKATERINENBU RG. 6 dooden, 10 gewonden. Volgens een bericht uit Moskou heeft tc Jekaterinemburg aan de Europeesch- Aziatische grens een bomaanslag plaats gehad op het bureau van den generalen staf van een Russische infanteriedivisie. Door de ontploffing werden 6 officieren gedood en 10 ernstig gewond. „QUAT0RZE JU ILL ET". Frankrijks nationale feestdag. Parijs heeft gisterochtend met veel praal den 14den Juli gevierd. De natio nale feestdag werd ingezet met een troe pen-revue en een historischen optocht,"die in herinnering bracht de namen en uni formen der beroemdste regimenten, wel ke zich sinds 1650 in de Fransche kolo niën onderscheiden hebben. President Doumer, de voorzitters van kamer en senaat, de leden der regeering en versoheiden andere officieele per soonlijkheden hadden zich op de Place des Invalides opgesteld, om 'het schouw spel gade te slaan. Moord op een consul-generaal? In den nacht van Zondag op Maandag ie de consul-generaal van Zuid-Slavië dr. Barckhausen in zijn bureau te Berlijn dood gevonden. Of men met een moord of zelfmoord te doen heeft kon tot dusver nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Uit de ter plaatse heersohende wanorde zou echter moeten worden opgemaakt, dat dr. Barckhausen het slachtoffer van een moordaanslag is geworden en met den moordenaar in gevecht gewikkeld ge weest is. D.e politie stelt een onder zoek in. Antwerpsche autobandieten. De Antwerpsche correspondent van de „Msb." schrijft: In de Vlaamsohe provincie heeft zicih deze weck een drama afgespeeld, dat sterk doet denken aan de brutale mis daden der bende Bonnot. Enkele dagen geleden werd te Antwer pen een Buick gestolen. Des avonds kreeg de Antwerpsche politie bericht uit Eecloo dat daar een auto in volle vaart was door gereden en een wandelaar had ge dood. Getuigen hadden 'het nummer op genomen en groot was de verrassing bij de Antwerpsche politie, toen zij consta teerden, dat het 't nummer van den ge- roofden auto was. Dadelijk werden alle posten in Vlaan deren gewaarschuwd. Eerst werd de auto te Brugge gesigna leerd en dan te Mariakerke. De bandie ten zetten hun woesten tocht voort. De politie moest op zij springen, wilde zij niet verpletterd worden. Te Middelkerken stonden de gendar men gereed. Toen de dieven dit bemerk ten sloegen zij een zijweg in onder een regen van kogels. Omstreeks middernacht waren zij bij den overweg van Sijssele tusschen Brugge en Eecloo. De gendar men liadden den overweg doen sluiten. De auto stopte, de gendarmen sprongen toe, maar de die-ven openden een hevig vuur en wisten andermaal te ontkomen. Te drie uur in den nacht vond men de auto verlaten te Brugge; er waren bloed vlekken, waaruit men moest besluiten, dat een of meer der drie inzittenden ge wond waren. De dieven hadden zich naar Oostende begeven, waar zij een andere auto sta len en opnieuw aan den haal gingen. Zij kwamen andermaal te Sijssele en deze keer slaagde de gendarme er in, de auto bandieten aan te houden. Het waren twee jonge Antwerpenaren, een chauffeur en een bootwerker; de derde was spoorloos verdwenen. Bij on derzoek bleek, dat men hier te doen had met dieven, die gedurende den laatsten tijd te Antwerpen talrijke autodiefstallen pleegden. Geheimzinnige gebeurtenis. Op Corsica heeft zich een gebeurtenis afgespeeld, die men voorloopig nog niet heeft kunnen ophelderen. Een Italiaansc-h vliegtuig landde in de buurt van een kleine visschers'haven. De twee inzitten den werden door een auto opgewacht. Zij lieten het vliegtuig in den steek en maak ten zich met de auto zoo spoedig moge lijk uit de voeten. Noodlottige vlucht uit Zuid-Tirol. Uit Bolzano wordt aan de bladen ge meld: De bekende pan-germaniet, advo caat Luchner, die niet direct een pas poort voor het buitenland heeft kunnen krijgen, is overleden, als gevolg van de ontberingen, die hij heeft geleden tijdens zijn poging, om clandestien het land te verlaten. Rusland's vliegtuigenproductie. Uit Moekou wordt gemeld: De maat schappij Ossoaviachim heeft besloten een bijzondere commissie in te stellen ten einde de productie van de Russische vlieg- tuigenfabrieken, zoo-wel voor de civiele- als voor de militaire luchtvloot te ver- hoogen. De maatschappij verklaarde n.l. dat verscheidene fabrieken niet het pro ductieprogramma hebben uitgevoerd. Bij zondere maatregelen moeten hierdoor ge nomen worden, om in een en ander te voorzien. De Ossoaviachim heeft voorts het be sluit genomen, uit eigen middelen zes vliegtuigfabrieken te bouwen, die het roode leger van machines zullen voor zien. ERNSTIGE KEELZIEKTE. Reeds meer clan 20 slachtoffers. Aneta seint uit Soerabaja: Het ..Soer Hbld." verneemt uit Ter- nate, dat in Hollandia (Noord-Nieuw- Guinea) een eigenaardige keelziekte is uit gebroken, waaraan reeds meer dan 20 per sonen overleden. Het blad vermoedt, dat hier sprake is van een nekkrampepidemic. De Resident van Ternate heeft zich der waarts begeven. Het grootste aantal kolo nisten is in de omgeving van Hollandia werkzaam.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6